post Paweł Paczul

Opublikowane 10.09.2020 14:21 przez

Paweł Paczul

Prowadzimy na przykład hipnotyczny trening mentalny, gdzie metodami wyobrażeniowymi, piłkarz odbywa trening tak, jakby był na prawdziwym boisku i strzelał, biegał, dryblował. Do tego dochodzą kwestie radzenia sobie z presją i stresem. Zakres tych obszarów, gdzie można wykorzystywać hipnoterapię, jest bardzo duży, szczególnie w sporcie – mówi Piotr Matejuk, hipnoterapeuta i trener mentalny z KH90 Football. Jeśli myśleliście, że hipnoza polega na udawaniu kurczaka, czas zmienić to wrażenie. Okazuje się, że może pomagać choćby piłkarzom w ich zawodzie. Zapraszamy na rozmowę.

Hipnoza kojarzy się powszechnie z magią, kuglarstwem, ale rozumiem, że to zupełnie nie tak?

Oczywiście jest to zupełnie błędne przekonanie przez wzgląd na różne hollywoodzkie produkcje, show scenicznie i tak dalej. Natomiast hipnoterapia, trening hipnotyczny i mentalny jest całkowicie naukową metodą. Ja jestem doktorantem w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk i na przykład robię też badania w wykorzystaniu hipnoterapii do leczenia bólu chronicznego. Jestem współzałożycielem profesjonalnej szkoły hipnoterapii, w której wykładowcą jest choćby Paweł Habrat, jeden z bardziej znanych psychologów sportowych, obecnie pracujący w Lechii Gdańsk. Na Zachodzie hipnoterapia to standard, ta dyscyplina jest niesamowicie popularna. W Polsce dopiero raczkuje i jestem jedną z pierwszych osób, która pracuje w ten sposób ze sportowcami.

To na czym polega hipnoza?

Jest to praca na poziomie podświadomym z naszymi emocjami, nawykami, schematami zachowań i reakcjami z wykorzystaniem transu hipnotycznego. Czyli stanu bardzo silnej koncentracji do swojego świata wewnętrznego i odcięcia od czynników zewnętrznych. W transie hipnotycznym taka osoba nie słyszy, że na ulicy przejeżdża samochód, nie przychodzą jej do głowy niepokojące i przeszkadzające myśli. Człowiek jest skoncentrowany na tym procesie. Dodatkowo zwiększona jest sugestywność. Wynika to z różnic w działaniu mózgu. Dane części mózgu się aktywują, inne zmniejszają swoją aktywność. Wykorzystuje się to w psychoterapii, gdy mowa o zaburzeniach lękowych, ale też w kontekście motywacji i sportu właśnie. Prowadzimy na przykład hipnotyczny trening mentalny, gdzie metodami wyobrażeniowymi, piłkarz odbywa trening tak, jakby był na prawdziwym boisku i strzelał, biegał, dryblował. Do tego dochodzą kwestie radzenia sobie z presją i stresem. Zakres tych obszarów, gdzie można wykorzystywać hipnoterapię, jest bardzo duży, szczególnie w sporcie.

Ale nie jest tak, że piłkarze udają kurczaka, gdy pan pstryknie palcami?

To jest właśnie mit wzięty z hipnozy scenicznej. Bierze się na scenę ochotników, wcześniej wyselekcjonowanych ze względu na ich podatność, bo oni chcą się tak zachowywać, a w hipnozie scenicznej stwarza się im ku temu warunki. Profesjonalna hipnoterapia nie ma z tym kompletnie nic wspólnego.

Czyli rozumiem to tak, że hipnoza pomaga piłkarzowi skupić się na tym, co najważniejsze w jego profesji.

W bardzo dużym skrócie. Ona pomaga mu odkryć zasoby motywacji, nastawienia, spokoju. Pomaga poradzić sobie ze stresem i presją. Ułatwia przepracować różne emocje z dzieciństwa, jeśli nie radził sobie wcześniej z jakimś bodźcem. Pomaga, gdy w wyniku przegranego meczu pojawiają się stany lękowe, typu „nie nadaje się”. Jest to bowiem praca z emocjami, które siedzą w podświadomości i wychodzą w trudnych momentach.

Mówił pan, że taka osoba nie słyszy jadącego samochodu, więc potem na meczu, potrafi nie słyszeć na przykład bluzgów z trybun?

Na przykład. Jeżeli da się mu taką sugestię, to nie to, że on nie będzie tych bluzgów słyszał, ale nie będzie się na nich kompletnie koncentrował. Nie będzie to wpływać na jego grę w żaden sposób, gdyż nie będzie się to odbijać na jego emocjach.

Może się wydawać, że hipnoza wpływa na słabsze charaktery, a czytałem, że to te silniejsze charaktery lepiej reagują na taką terapię.

To jest mit, że podatność na sugestię charakteryzuje ludzi o słabych osobowościach. Nieprawda. Podatność na trans hipnotyczny jest cechą osobowości. Zdecydowana większość osób ma średnią i dużą podatność, tylko niektórzy są zablokowani. Natomiast o otwartości na proces hipnozy świadczy siła charakteru. I to też nie polega na uleganiu manipulacji, bo hipnoterapia nie polega na manipulowaniu, tylko na poddaniu się pewnym procesom, które i tak się dzieje wewnątrz człowieka – po to, by je wyprostować. Im bardziej więc piłkarz realnie i racjonalnie o sobie myśli, wie, że jego sukces nie zależy tylko od godzin na boisku, ale również od jego głowy, tym bardziej chce pracować nad tym, co znajduje się między jego uszami. Taki zawodnik bardziej będzie się interesował nowoczesnymi metodami. I to świadczy o jego dojrzałości.

Efekty są już po pierwszej sesji, czy trzeba kilka-kilkanaście razy do tego podejść?

Zależy, nad czym się pracuje. Jeśli na przykład nad nieradzeniem sobie z presją i innymi emocjonalnymi problemami, to często już po pierwszej sesji widać efekty. Natomiast generalnie poleca się pracować kilka sesji. Inna sprawa jest taka, że w klubach i wokół klubów można pracować z piłkarzami regularnie. Nie tylko nad presją, ale nad koncentracją, budowaniem nawyków i tak dalej. To może być punktowa praca nad rozwiązaniem problemu, lecz też regularna, by obierać pewne ścieżki. One zresztą powinny się łączyć.

Pracuje już pan z piłkarzami Ekstraklasy?

Ostatnio pracowaliśmy z zawodnikiem Sandecji. Z Ekstraklasy na razie jeszcze nie, natomiast chyba do takiej współpracy ma dojść, ale „bookingiem” zajmuje się Krzysztof Hawaj z KH90 Football. Więc tak, wybieram się do Ekstraklasy.

Ten zawodnik Sandecji był zadowolony z efektów?

Choć nie mieliśmy wielu sesji, to dostaliśmy sygnał, że faktycznie był wdzięczny. Nie mogę mówić o szczegółach z racji zawodowej, ale jest to praca, która przyspiesza efekty. Omija krytyczne funkcje naszego umysłu. To nie jest klasyczna rozmowa, gdzie się siedzi i opowiada o swoich problemach, tylko szybkie dojście do interwencji. Działa to statystycznie dużo szybciej niż podczas klasycznych form psychologicznych.

Czyli obrazując, jest to przestawienie komputera na funkcję roboczą, gdy on działa w zawieszeniu, i wówczas się go naprawia.

Tak. Kasuje się wirusy i podkręca RAM.

Gdy pan, jako trener mentalny, proponuje opcję takiej hipnozy, to spotyka się pan z reakcjami typu: „nie, po co mi to, to bez sensu” i tak dalej?

Oczywiście. Ale ten sam problem mają psycholodzy sportowi w klubach. Mało piłkarzy korzysta na stałe z pracy psychologiem. Szczególnie w młodszych rocznikach wydaje się im, że nie potrzebują tego, a to jest błędne myślenie. Natomiast coraz większa liczba zawodników jest tym zainteresowanych, bo umówmy się, że metoda jest ciekawa.

Są przykłady z większego futbolu, gdy ktoś opowiadał, że pomogła mu hipnoza?

W Premier League staje się to standardem. Tyle że piłkarze o tym nie mówią, bo są to tajemnice klubowe. Ale Wielka Brytania ma chyba najwięcej hipnoterapeutów na świecie i jest to bardzo popularne. Na pewno piłkarze Chelsea i West Hamu korzystają z usług hipnotyzerów sportowych.

Może czasami jest to wstyd o tym mówić?

Tak się wydaje, ale jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby ktoś się wstydził korzystania z usług hipnoterapeutycznych. Myślę, że to ciekawiej brzmi: „korzystam z hipnozy” niż „chodzę do psychologa”. Raczej to drugie wiąże się ze społecznym tabu.

Sądzi pan, że w ciągu ilu lat większość klubów będzie korzystać z takich usług?

Myślę, że wiele lat musi upłynąć. Cieszmy się z tego, że hipnoterapia wchodzi na polski rynek. To po prostu drastycznie ułatwia pracę.

Rozmawiał PAWEŁ PACZUL

Opublikowane 10.09.2020 14:21 przez

Paweł Paczul

Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
WolnyElektron
WolnyElektron
5 miesięcy temu

XD

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
5 miesięcy temu

Trenerzy mentalni w strojach służbowych (komplet domowy i wyjazdowy).

a56d7cab2e35f5ece03752bc0a36dd82,1200,0,0,0.jpg
z13335703V,Fan-Demokratycznej-Republiki-Konga.jpg
Rob
Rob
5 miesięcy temu

Tylko idioci uwierzą w te bajki.

Jacek Cieloch
Jacek Cieloch (@jacekcieloch)
5 miesięcy temu

co to za pierdolenie dla oblakanych, jeb pzpn

Lewy obrońca Reading
Lewy obrońca Reading
5 miesięcy temu

Czytelnicy Weszło niegotowi na psychoterapię

Fred
Fred
5 miesięcy temu

Mysle ze najwyzsza pora zeby Stanowski wam RAM podkrecil bo coraz mniej tych artykulow na stronie sie pojawia za to coraz glupsze

Fjardabyggd
Fjardabyggd
5 miesięcy temu

Trzeba wysłać Piotra Zielińskiego na sesję, może wreszcie mu się coś przestawi w głowie.

BTW – ta metoda naprawdę musi działać, skoro West Ham utrzymał się w Premier League pod wodzą Davida Moyesa.

Weszło
03.03.2021

PRASA. Arbiter skazany za korupcję wrócił do pracy. Znowu sędziuje mecze

W dzisiejszej prasie wyróżnia się felieton Antoniego Bugajskiego. Dziennikarz zwraca uwagę, że jeden ze skazanych za korupcję sędziów wrócił do zawodu. – Arbiter skazany kiedyś prawomocnym wyrokiem za przyjmowanie łapówek w ustawionych meczach znowu sędziuje w ligowych rozgrywkach. Nazywa się Hieronim Twardosz i reprezentuje Poznań. Działacze bezradnie rozkładają ręce – nie mogą mu zabronić, skoro […]
03.03.2021
Anglia
02.03.2021

Manchester City dokonał egzekucji Wilków

Manchester City jest ostatnio w takim gazie, że nawet gdyby miał zagrać mecz w niedzielę rano, a jego piłkarze wyszliby na boisko z syndromem dnia poprzedniego, to i tak spotkanie zakończyłoby się ich wygraną. Dziś po prostu wybrali się na polowanie, ustrzelili Wolverhampton, choć wcale nie była to dla nich przyjemna rozgrywka. W drugiej odsłonie […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lech Poznań i trofea – para wybitnie niedobrana

Gdy Lech grał w Lidze Europy, słabszą formę w Ekstraklasie można było tłumaczyć tym, że gra na trzech frontach. A że nawet po odpadnięciu z fazy grupowej LE w lidze nadal poznaniakom szło jak po grudzie, zespół Żurawia postanowił pójść krok dalej. I odprawił się z kolejnego frontu. Tym samym zaprzepaścił szansę na zdobycie jakiegokolwiek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Raków wybił Lechowi z głowy Puchar Polski. „Kolejorz” właśnie przegrał sezon?

Lech Poznań miał uratować sezon poprzez Puchar Polski, ale wyszły z tego blade cztery litery. Już z Radomiakiem cudem wygrał serię rzutów karnych, psim swędem meldując się w ćwierćfinale. Raków jednak bezlitośnie „Kolejorza” wyjaśnił. A w zasadzie to znów wyjaśnił, bo już trzy lata temu, jeszcze jako pierwszoligowiec, zespół Marka Papszuna eliminował lechitów z PP. […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Do trzech razy sztuka. Trójmiasto w końcu sprostało Puszczy

Puszcza Niepołomice w Pucharze Polski dorobiła się miana drużyny niewygodnej, a może nawet „pogromców”. Za kadencji Tomasza Tułacza, która trwa od 2015 roku, skromny pierwszoligowiec już trzeci raz zameldował się w ćwierćfinale tych rozgrywek, na rozkładzie mając między innymi takie firmy jak Korona Kielce (ekstraklasowa), Lechia Gdańsk (dwukrotnie) czy Wisła Płock. W tym sezonie los […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Środa w Weszło FM: pucharowy mecz Legii z komentarzem Kowala oraz magazyny klubowe

Środa w WeszłoFM upłynie pod znakiem ćwierćfinałów Pucharu Polski. Będziemy relacjonować oba spotkania, ale będą też premiery „TSW”, „TriGapy”, „Stacji Poznań” czy „Głosu Portowców”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o dobry nastrój o poranku zadbają Monika Wądołowska i Wojciech Piela. Wśród materiałów, które usłyszycie – echa wtorkowego meczu Manchesteru […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

1312, czyli jak dziennikarz podjął próbę zrozumienia ducha ultras

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze „Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Pirelli znika z koszulek Interu. Koniec pewnej ery

Zanosiło się na to od dawna, tajemnicą nie było, ale jednak głośnym echem rozeszła się wczorajsza wypowiedź CEO Pirelli, Marco Tronchettiego Provery, który potwierdził oficjalnie, że nazwa koncernu zniknie z koszulek Interu Mediolan. Pirelli nierozłącznie widniało na strojach nerazzurri przez dwadzieścia siedem lat. W zasadzie dla całych pokoleń kibiców, trudno sobie wyobrazić te stroje bez […]
02.03.2021
Inne sporty
02.03.2021

Mateusz Gamrot wraca! Druga walka Polaka w UFC już w kwietniu

Po przegranym w kontrowersyjnych okolicznościach debiucie w UFC Mateusz Gamrot wraca do klatki. Już 10 kwietnia zmierzy się ze Scottem Holtzmanem (14-4, 5 KO). To, że ma walczyć akurat z Amerykaninem, świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie ma zamiaru odpuszczać i nie boi się wyzwań. Po drugie w federacji wierzą w umiejętności Polaka i […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Taras Romanczuk: – Nie umiałem grać w piłkę

– Przed przyjazdem do Polski taktycznie nie umiałem podstawowych rzeczy. Nie miałem żadnych treningów taktycznych na dużym boisku. Nie wiedziałem w tym temacie nic – z Tarasem Romanczukiem z Jagiellonii Białystok rozmawiamy o jego niebanalnej ścieżce kariery. Jak blisko był, by zostać w Ameryce, gdzie pracował fizycznie. O przyjeździe do Polski, gdzie trafił w Legionovii […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Dla Lecha Poznań każdy mecz jest jak finał

Znacie te powiedzonka, nie? Finisz ligi, zostaje parę kolejek, różnice punktowe na szczycie tabeli są minimalne. Wychodzi trener wicelidera i oznajmia: dla nas każdy kolejny mecz jest jak finał, w każdym remis czy porażka mogą oznaczać utratę tytułu. Co to ma wspólnego z dzisiejszym spotkaniem Pucharu Polski? Dla Lecha Poznań też każdy mecz jest jak […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lato: – Kazimierz Górski był tylko jeden i to się nigdy nie zmieni

– Wszyscy darzyli Kazimierza Górskiego olbrzymim szacunkiem. Nie zdarzało się, żeby ktoś mu pyskował, ktoś mu podskoczył. Nikt nie stawiał się trenerowi. Miał dwóch współpracowników – Jacka Gmocha i Andrzeja Strejlaua. Jeden mówił swoje, drugi mówił swoje, a czerpał trochę od jednego, trochę od drugiego, a i tak robił po swojemu. Wszyscy zastanawiali się, co […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Stoch powiedział, że zadzwoni do FIFA i zgłosi mnie do nagrody Puskasa”

Patryk Szysz, zawodnik Zagłębia Lubin: – Myślę, że prawe skrzydło jest moją optymalną pozycją. Tam mogę pokazać najwięcej. W roli napastnika muszę stać tyłem do bramki, a w aktualnym wariancie mam pole do popisu. Mogę się tutaj trochę pościgać, szukać sytuacji 1 na 1, próbować dośrodkowań. Choć, jeśli będzie taka potrzeba, zagram też na „dziewiątce”. […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Djurdjević: Nie mam pretensji do sędziów. Jedyne, czego mi brakuje, to dystansu

Porozmawialiśmy z Ivanem Djurdjeviciem na temat sędziowskich kontrowersji z ostatniego meczu pomiędzy Chrobrym Głogów i Koroną Kielce. Czy czuje się skrzywdzony decyzjami arbitra? Czego brakuje naszym piłkarzom oraz trenerom? Transfer Jakuba Araka to mit? A może rzeczywiście było coś na rzeczy? Czy Maksymilian Banaszewski będzie prezentował się jeszcze lepiej niż jesienią? Dlaczego szkoleniowiec Chrobrego ma […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Legia do Przesmyckiego: „Wnioskujemy o niewyznaczanie sędziego Frankowskiego do naszych meczów”

Nie milkną echa skandalicznego występu sędziego Bartosza Frankowskiego w ostatnim meczu Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze. Arbiter dopuścił do niezwykle ostrej gry, na czym szczególnie ucierpieli zawodnicy „Wojskowych”, przede wszystkim wielokrotnie (i często bezkarnie) poturbowany Luquinhas. Do sprawy w specjalnym oświadczeniu postanowili się odnieść mistrzowie Polski. Pismo podpisane przez prezesa Dariusza Mioduskiego, a skierowane do […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

ROKI WYJAŚNIA: Pompowanie Rakowa Częstochowa

„No i gdzie jest ten wasz wielki Raków, który tak pompowaliście?”. Na początku rundy wiosennej pytanie to pada tak często i z tak wielu stron, że Mateusz Rokuszewski postanowił sprawdzić, czy Raków Częstochowa to rzeczywiście pieszczoch mediów. A jeśli tak, to odpowiedzieć też na pytanie, z czego te chody u dziennikarzy wynikają. To pierwszy odcinek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

PRASA. Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. „Tata żył rytmem rozkładu PKP”

We wtorkowej prasie wiele tekstów z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Jest też kilka rzeczy poligowych i recenzja książki o Diego Maradonie, która zdecydowanie nie jest cukierkowa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski uważa, że Cracovia potrzebuje nowego impulsu. Na boisku Cracovia wygląda jak zespół w rozsypce. Aż się prosi, by osoba z zewnątrz weszła do […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Jakub Kuzdra: – Jako drużyna mamy największe serce w Ekstraklasie

Jakub Kuzdra był gościem najnowszego odcinka programu „Weszłopolscy” w Kanale Sportowym. – Rozmawiamy z przeciwnikami po meczach i przyznają, że mega ciężko się z nami gra. Na papierze pewnie mamy jedną ze słabszych kadr w lidze, ale serce jako drużyna mamy, myślę, największe w Ekstraklasie – powiedział piłkarz Warty Poznań. Zapraszamy do lektury zapisu wywiadu […]
02.03.2021