post Avatar

Opublikowane 24.07.2020 18:14 przez

Szymon Janczyk

Stało się to, co PZPN zapowiadał już w marcu. Federacja zatwierdziła kolejną pulę wsparcia finansowego dla polskich klubów. W ramach pakietu pomocowego w nowym sezonie do klubów od Ekstraklasy do III ligi trafi łącznie blisko 50 milionów złotych. Nie trzeba mieć kryształowej kuli, żeby domyślić się, że w gabinetach prezesów zagościła radość, a na twarzach księgowych pojawił się uśmiech. – To są pieniądze, które łatwo zarobić. Proszę spytać każdego prezesa, czy łatwo jest znaleźć sponsora na pół miliona złotych – mówi nam Marcin Jaroszewski z Zagłębia Sosnowiec.

No właśnie, pół miliona, bo dzisiejszy komunikat PZPN dał nam jasny podgląd na sytuację. W marcu pisaliśmy, że federacja przeznaczyła na wsparcie klubów – dla przykładu – pierwszej ligi, 10 milionów złotych. Wtedy mogliśmy tylko spekulować, jak zostaną podzielone te pieniądze, dziś mamy konkret. I tak, za oficjalną stroną PZPN:

Zgodnie z decyzją Zarządu PZPN, każdy klub uczestniczący w rozgrywkach czterech najwyższych klas rozgrywkowych otrzyma wsparcie w wysokości:

  • PKO BP Ekstraklasa – 1 843 000 zł;
  • Fortuna 1. Liga – 527 000 zł;
  • 2. Liga – 289 000 zł;
  • 3. Liga – 46 000 zł.

Co by nie mówić – spore pieniądze. Wielu z was oczami wyobraźni widzi już pewnie, ilu „starych Słowaków” trafi do naszych lig za tę kwotę. Ale PZPN, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zastrzegł, jak pieniądze mają być wydawane.

Nie dla pierwszej drużyny

Jeszcze się nie utrzymaliśmy, więc nie wiem, o jakiej kwocie mogę mówić, ale myślę, że jeśli jest to za czas pandemii, to rozumiem, że Zagłębie łapie się na wyższą kwotę. Pierwszą ratę mamy otrzymać do 30 września, druga do 1 lutego. Te pieniądze nie mogą być przeznaczone na pensje dla piłkarzy, tylko na pozostałe działania statutowe – tłumaczy nam Jaroszewski.

Jak to będzie sprawdzane? Dokładnie jeszcze nie wiemy, natomiast nie jest tak, że PZPN pogrozi palcem i powie „nie płaćcie piłkarzom”. Kontrola jest możliwa. – Pokierujmy się przykładem certyfikacji szkółek. Musimy przedstawić wszelkie dowody wpłat, przelewy, faktury za rzeczy ujęte w programie. Na tej podstawie dostajemy zwrot. Mamy konto, które może być w każdej chwili zweryfikowane, sprawdzone. To są kwestie licencyjne, więc PZPN może zażądać takich rzeczy. Precyzyjnie powiedzieć nie mogę, bo nie mam jeszcze dokumentu, ale przypuszczam, że tak może to wyglądać – dodaje prezes Zagłębia.

Cóż, brzmi to całkiem rozsądnie i uczciwie. W Sosnowcu myślą już o tym, jak wydać wsparcie od federacji. – Oprócz piłkarzy pierwszej drużyny Zagłębie jest dość dużym przedsiębiorstwem, więc będzie na co te pieniądze spożytkować. Wiele jest obszarów działania, które są kosztowne. Muszę zobaczyć, jakie będą precyzyjne wytyczne. Może to będzie opłata za systemu monitorujące proces treningowy, takie jak Catapult, czy programy takie jak InStat, czy WyScout. Sprzętu dla młodzieży też nigdy dość, może wyposażymy akademię w system monitorujący treningi. Wiele rzeczy mamy, ale są programy, za które są opłaty, monitorujące przebieg całej przygody zawodnika w akademii. Musimy się przyjrzeć, gdzie mamy największe potrzeby, gdzie być może zalegamy z opłatami. W klubie tej skali jak najszybciej wykorzystamy te środki, bo teraz za ciekawie nie jest i te pieniądze na pewno się przydadzą.

Pomoc, którą trzeba docenić

Prezes Zagłębia Sosnowiec nie ma problemu z dyskutowaniem o finansach klubu. Na naszych łamach opisywał już, ile konkretnie zespół może stracić na pandemii. Mówił także o tym, że wbrew zapowiedziom, środowisko wcale nie zmniejszyło swoich oczekiwań finansowych. Dlatego też wsparcie z PZPN w Zagłębiu Dąbrowskim będzie docenione. – Trzeba to bardzo szanować, bo mógł PZPN nie pomóc klubom w ogóle. Myślę, że skoro PZPN zdobył się na taki gest, to każdy powie „dziękuję”, bez względu na warunki. To są pieniądze, które łatwo zarobić. Proszę zapytać każdego prezesa, czy łatwo jest znaleźć sponsora na pół miliona złotych rocznie. To są często sponsorzy główni i strategiczny. Coś może ładnie wyglądać na koszulce, ale za tym często nie kryją się kwoty liczone w milionach, a w setkach tysięcy, czy może nawet w dziesiątkach – uważa Jaroszewski.

Ale nie każdy może liczyć na ponad pół miliona. Patrząc na przytoczone wyżej kwoty, może się wydawać, że trzecioligowcom skapnie ledwie parę groszy. Dlatego też zapytaliśmy Roberta Wicika, prezesa trzecioligowej Broni Radom, jak zapatruje się na dodatkowe 46 tysięcy złotych w klubowej kasie. – Po tych wszystkich cięciach? Jak najbardziej. Super, mamy bardzo dużo młodzieży, cały czas piszemy o dotacje na grupy szkoleniowe. Tworzymy akademię, bo w naszym klubie były grupy młodzieżowe, ale nie było akademii sportowej. My to przekształcamy, zatrudniliśmy koordynatora i dyrektora sportowego i chcemy to poukładać.

Jaką sumę w budżecie Broni będzie stanowić ta kwota? Biorąc pod uwagę, że klub będzie otrzymywał miesięcznie ok. 20 000 zł miejskich stypendiów, możemy przypuszczać, że sporą. – Nie mogę mówić, czy to duże, czy małe wsparcie, ale nie będę grymasił. Każda złotówka jest dla nas bardzo ważna, czy dostaniemy 5000, 15000, czy 45000. To duży zastrzyk, wykorzystamy to na grupy młodzieżowe, dla których zamówiliśmy już sprzęt sportowy. Nie mam jeszcze informacji, jak będzie wyglądało rozliczenie, ale działamy swoim trybem, więc w trakcie pewnie wyjdzie, jak to będzie wyglądało – tłumaczy Wicik.

***

Co tu dużo mówić – ma to ręce i nogi. Skoro wiadomo, że kasa z PZPN-u nie trafi na konto pierwszego lepszego Szrotovicia, ciężko będzie chyba znaleźć osobę, której akurat ten projekt federacji się nie spodoba. Mamy tylko nadzieję, że nie znajdą się tacy, którzy spróbują system oszukać. Bo w obecnej sytuacji byłoby to po prostu słabe.

SZYMON JANCZYK

Fot. 400mm.pl

Opublikowane 24.07.2020 18:14 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 5
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KsiądzBolek
KsiądzBolek

A że jeszcze nie ma tekstu o wycofaniu się Azotów z Pogoni?

madmax
madmax

przecież to i tak pójdzie na starych Słowaków – pieniądze przeznaczone w budżecie na np. utrzymanie murawy przesuwamy na pencje i transfer, a z pomocowych utrzymujemy murawę.
hasztag starzy Słowacy lubią to:)

Teoria
Teoria

Też mnie bawi takie mówienie, że pieniądze muszą być na konkretny cel. Wszak z tych pieniędzy opłaci się to co i tak trzeba wydac, to z normalnej puli zostanie więcej na pensje. Także na pewno pieniądze nie zostaną tak spożytkowane i jest to tylko pić na wodę. W zasadzie takie programy działają tylko jeśli jest to dotacja celowa, na coś czego klub normalnie nie wydałby kasy, typu inwestycja. Wiadomo, że to program pomocowy a nie inwestycyjny, jednak po prostu takie uwarankuwanie jest tylko zbędna pracą dla księgowych.

15wszechmistrz15!
15wszechmistrz15!

Haha Weszło 😉
Jak Legia wyprzedziła Lecha w Pro Junior System i dostała dodatkowo 1,5 mln to napisaliście, „co to jest, to kropla w morzu potrzeb”
Dzisiaj piszecie o podobnej sumie, i dzisiaj ta suma to jest „ co by nie mówić spore pieniądze”
Każdy pieniądz do klubowej kasy to jest plus, każemy się przyda, są zespoły które straciły sponsorów, np: Aforti zakończyła sponsoring Lecha, tam się ta kasa przyda. W Legii ile by nie było kasy, to też zawsze będzie za mało, Wisła Krsków, Lechia Gdańsk…i tak można wyliczać.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Niezależnie od kwoty te pieniądze zostaną zmarnowane – nie swoje pieniądze wydaje się łatwo – przykład 500+ i innych dotacji dla nierobów.

Weszło
22.09.2020

Michniewicz na tle poprzedników, czyli czy CV prawdę ci powie?

Kultowy niedźwiedź z wieloletnim doświadczeniem w rosyjskich klubach. Albańczyk, który w Belgii przewrócił się na piłkach. Mentor, który wychował tłumy młodych. Romantyczny twórca nowych definicji piłkarskich, który nie nadawał się na trenera. Jego efemeryczny następca. Awanturujący się wagabunda o wdzięcznym pseudonimie Ryszard Lwie Serce. Pan od zapieprzania. Oto poprzednicy Czesława Michniewicza na ławce trenerskiej Legii […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Kenny Saief, czyli nadzieja Lechii na choćby przyzwoity sezon

Lechia Gdańsk w ostatnich latach – delikatnie mówiąc – nie słynęła z obsady pozycji numer dziesięć. Cholera, być może trzeba się cofnąć aż do czasów Razacka Traore, by znaleźć naprawdę konkretnego piłkarza, a i on wędrował przecież na boisku w różne rejony, od skrzydła po napad. W każdym razie w kolejnych latach nikt lepszy się […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Legia z prezentem, a później pokrzywdzona. Wilusz zasłużył na wykluczenie

Czy Legia została skrzywdzona? A może tym razem zyskała na błędach sędziów? Czy Maciej Wilusz powinien pić meliskę przed meczami? No i co z tymi przeklętymi zagraniami ręką w polu karnym? Kolejny weekend znów przyniósł nam kilka weryfikacji w Niewydrukowanej Tabeli. Choć tak po prawdzie, to nie była łatwa kolejka do sędziowania. Zaczynamy od meczu […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Przeklęte Wyspy Owcze i technologiczny skok. Sukcesy i porażki Michniewicza w kadrze U-21

Czesław Michniewicz jest już jedną nogą poza reprezentacją Polski do lat 21. Odejdzie z niej raczej prędzej niż później. Ale co po sobie zostawi? Jaki bilans po trzech latach sprawowania stanowiska przez Michniewicza, mają biało-czerwoni? Co mu się udało, a co zawalił lub najzwyczajniej w świecie mógł zrobić trochę lepiej? Nie ma wątpliwości, że bilans […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Jeden klub, jeden trener. Klich i Kapustka od Tarnovii do kadry | KOPALNIE TALENTÓW

Ich pierwszy trener mówi o przypadku, twierdząc, że Mateusz Klich i Bartosz Kapustka poradziliby sobie gdziekolwiek by nie zaczynali, a on akurat miał szczęście, że na nich trafił. Większe zasługi niż sobie przypisuje rodzicom swoich najbardziej znanych byłych podopiecznych. Chyba jednak prowadzący ich za młodu Krzysztof Świerzb jakąś cegiełkę do tego dołożył, skoro nawet teraz […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Chodyna na radarze, Makowski cofa się w rozwoju

Za nami cztery kolejki nowego sezonu Ekstraklasy. Gdy patrzymy na ten okres przez pryzmat młodzieżowców, trochę brakuje nam odkryć. Jasne, poprzedni rok pokazał, że warto w tej kwestii trochę poczekać, bo choćby Michał Karbownik, Bartosz Białek czy Jakub Moder wypłynęli na szerokie wody dopiero z czasem, ale byli też tacy, którzy zaskoczyli od pierwszej kolejki […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Spokojnie, zaraz się rozkręci. Boruc jak film o facecie w łódce?

Powrót Artura Boruca do Legii Warszawa to bez dwóch zdań największe wydarzenie trwającego jeszcze okienka. Celowo nie użyliśmy w tym kontekście słowa „transfer”, bo ten ruch wykracza poza same kwestie sportowe, ale jedno trzeba wyraźnie zaznaczyć – to właśnie one wciąż powinny być na pierwszym planie. A na starcie tego sezonu nie ma co kryć […]
22.09.2020
Włochy
22.09.2020

Sfałszowany egzamin z włoskiego, czyli w co pogrywa Luis Suarez?

„Spoczywa na tobie wielka odpowiedzialność. Jeśli go oblejesz i gość nie dostanie obywatelstwa, to dopiero się zacznie. Rozpoczną atak terrorystyczny” – mówi na nagraniu rozmówca Stefanii Spiny. Czy to fragment filmu akcji? Nie. To konspiracyjna konwersacja uniwersytecka w sprawie językowego egzaminu Luisa Suareza, koniecznego do uzyskania włoskiego paszportu. Egzaminu, który Urugwajczyk podobno zdał z łatwością. […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Czereszewski: Holendrzy w Stomilu? Dzięki mnie klub zarobi na nich niemałe pieniądze

Temat Stomilu, dziwnych transferów do klubu i zmian, które w ciągu ostatnich dni zaszły w Olsztynie, nie schodzi z ust kibiców. Wczoraj przyjrzeliśmy się jednej stronie sprawy, o której rozmawialiśmy także w I-ligowej części „Weszłopolskich”. Dziś oddajemy głos drugiej ze stron, a konkretniej Sylwestrowi Czereszewskiemu, który nie stroni od mocnych słów. Doniesienia portalu stomil.olsztyn.pl nazywa […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Gdy rozum śpi, a Lewandowski zagrywa krzyżakiem, budzą się demony

Środkowy pomocnik przejmuje piłkę na środku boiska, zagrywa ją na prawo do skrzydłowego, ale nie zatrzymuje się, tylko biegnie na pełnej w pole karne. I słusznie, bo zaraz dostaje podanie zwrotne od kolegi, wystarczy dołożyć nogę i po wszystkim. Tak też się dzieje – pewny strzał i bramkarz nie ma szans. Ale co to? Kibice […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

„Ring cię zweryfikuje. Nie masz za kim się schować”

– Moja walka? Jakbyś Rocky’ego oglądał. Cały mój plan szybko poszedł w pieruny. Myślałem, żeby dużo tańczyć, atakować seriami i odskakiwać, tak miałem zaplanowane treningi. Ale walczyliśmy na najmniejszym możliwym wymiarze ringu, więc nie było za bardzo gdzie uciekać. Trener powiedział mi więc „Kamil, musisz się bić”. A że lubię się bić, to się biliśmy. […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Pół roku transmisji sportowych za darmo – promocja specjalna PKO Banku Polskiego

Nasi partnerzy z PKO Banku Polskiego mają do zaproponowania kapitalną promocję dla wszystkich ekstraklasowych świrów. I nie tylko! Do zgarnięcia półroczny darmowy dostęp do transmisji sportowych lub filmów na platformie CANAL+ telewizja przez internet. Na czym polega cała akcja? Już tłumaczymy. Najpierw trzeba założyć PKO Konto za Zero z Oficjalną Kartą Ekstraklasy. Jedną z tych, […]
22.09.2020
KTS
22.09.2020

Podryw na zerwane więzadło i kolejny rekord! KS Bednarska 1:15 KTS Weszło

Idziemy jak burza. W rywalizacji z ostatnią w tabeli Bednarską wydatnie poprawiliśmy bilans strzelecki. Drużyna nie zawiodła i zaaplikowała rywalom aż 15 bramek. Łapcie obszerne kulisy ostatniego spotkania KTS-u Weszło.  fot. FotoPyk
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

PRASA. Strejlau: Legia robi błąd. To Jacek Zieliński powinien zostać jej trenerem

Temat dnia w prasie jest oczywisty – Czesław Michniewicz w Legii Warszawa. W „Przeglądzie Sportowym” o nowym szkoleniowcu wypowiadają się eksperci. Mocną tezę wysunął Andrzej Strejlau. – Zastanawia mnie, kto zdecydował o zwolnieniu trenera Vukovicia. Strategię klubu wyznacza prezes, wiceprezes albo dyrektor sportowy. Któryś z nich popełnił błąd, decyzja o zwolnieniu była tego dowodem. Uważam, […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

„Bielsa uczy: największe błędy popełnia się w chwilach triumfu albo tuż po nich”

– Bielsa wychodzi z założenia, że największe błędy popełnia się w chwilach triumfu albo tuż po nich. Wtedy najłatwiej jest coś zepsuć. Trudniej wtedy spostrzec, że zespół potrzebuje zmian, żeby się rozwijać. Bo przecież jest wciąż wynik. A pewna formuła może się właśnie kończyć i trzeba nie lada geniuszu, by dostrzec ten moment nim będzie […]
22.09.2020
Anglia
21.09.2020

Wilki się nie położyły, ale na Citizens to i tak za mało

Nadspodziewanie dobrze zaprezentował się zespół Wolverhamptonu na tle Manchesteru City. A może raczej wypadałoby napisać – zaskakująco niewielki był opór Citizens przed powstrzymywaniem ataków Wolves. Oczywiście, Manchester City przeważał przez większą część spotkania. Oczywiście, utrzymał również korzystny wynik do 90. minuty. Ale chyba nikt nie przypuszczał po bramce Fodena na 2:0, że gospodarze zdołają jeszcze […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Jagiellonia ściągnęła Piasta na dno

Piast miał się podbudować meczem z Jagiellonią przed starciem z FC Kopenhaga, tymczasem tylko się dobił. Za nami już cztery ligowe kolejki, a gliwicki zespół ciągle czeka na premierowego gola. Na dodatek nie pomógł dziś Frantisek Plach i w efekcie „Jaga” przełamała passę czterech kolejnych porażek z podopiecznymi Waldemara Fornalika. To nie tak, że Piast […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

WESZŁOPOLSCY: MICHNIEWICZ W LEGII WARSZAWA, WIELKI MECZ GÓRNIKA

Powiedzieć, że to gorący dzień w Ekstraklasie, to nic nie powiedzieć. I trzeba przyznać, że termin naszego programu zgrał się idealnie: ledwo Legia ogłosiła Czesława Michniewicza, a wjeżdżają Weszłopolscy w składzie Mateusz Rokuszewski, Jakub Białek, Paweł Paczul, Adam Sławiński, Szymon Janczyk, Samuel Szczygielski. Jaka będzie ta Legia? Co dalej z Vukoviciem? Kto w szatni Legii […]
21.09.2020