post Avatar

Opublikowane 22.03.2020 14:47 przez

redakcja

– Jeden sponsor powiedział, że w pierwszym półroczu nas nie wesprze. To jest kwota 350 tysięcy. Mam też sugestię właściciela, żebym nie liczył na takie pieniądze jak do tej pory. Jeżeli więc wszystko pójdzie dobrze, to Zagłębie poniesie stratę w marcu i kwietniu na poziomie 750 tysięcy – mówi Marcin Jaroszewski, prezes Zagłębia Sosnowiec. Rozmawiamy o stratach finansowych, o rozwiązaniach, które mają te straty niwelować, o domniemanej lidze bankrutów. Zapraszamy.

Zawieszenie rozgrywek bardziej odbije się na pierwszej lidze niż na Ekstraklasie?

Bukmacherzy nie funkcjonują, nie ma transmisji, więc dla nas brak pieniędzy od Polsatu, Fortuny czy innych sponsorów, nie napawa optymizmem. Wręcz przeciwnie: napawa lękiem. Bo to są pieniądze zagwarantowane umowami i ujęte w budżetach. Podobnie jest w Ekstraklasie, tylko że tam do tych wszystkich kwot, które nas dotyczą, trzeba dopisać jedno zero więcej. Problem jest jednak taki, że w pierwszej lidze, w klubach, które mają ambicje bić się o Ekstraklasę, te zarobki są mniejsze, ale nie na tyle, by powiedzieć, że różnica jest jakaś ogromna między czołówką pierwszej ligi a końcówką Ekstraklasy.

Chyba często jest też tak, że te zespoły z ambicjami ryzykują wyższymi kontraktami, licząc na awans i większe wpływy.

Ryzyko dotyczy też zespołów, które chcą się utrzymać, bo widzą, że konkurencja drugiej ligi jest mocna: Widzew, GKS, Górnik Łęczna, kluby rzeszowskie mają coraz więcej pieniędzy. Myślę, że każdy jest na granicy ryzyka, prowadząc ten biznes.

A konkretnie mówiąc o sytuacji Zagłębia – w jakiej sytuacji jest klub?

Dzisiaj podjęliśmy decyzję, że przedłużamy jeszcze o tydzień indywidualne zajęcia. Z tym, że jutro się spotkamy, by dyrektor sportowy, pierwszy trener i trener od przygotowania fizycznego złożyli raport, jak to wygląda do tej pory i jak to jest realizowane. Cóż, nie mamy innego wyjścia. Nie rozpoczniemy treningów.

Jak wygląda to pod względem finansów?

Na tę chwilę mamy zapłacone wszystkie pensje. Mamy też zaświadczenia z ZUS-u i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z płatnościami. Myślę, że przede mną i właścicielem, czyli prezydentem miasta, ciężkie decyzje. Jeżeli samorząd da duże ulgi przedsiębiorcom i zwolni, albo przesunie podatki, to nie wiadomo, jakie będą wpływy do budżetu miejskiego. Będziemy musieli razem usiąść i wypracować wspólną przyszłość. Ale dopóki nie będzie w kontekście pierwszej ligi uchwał PZPN-u, to na razie gdybamy. Nie wiemy, na co będziemy mogli sobie pozwolić, bo kontrakty są gwarantowane. Proponowane rozwiązania nie zawsze są legalne. Nie wszystkie będą akceptowane przez UEFA i FIFA. To, co może się wydawać w Polsce dobre, może być kwestionowane przez CAS. Dopiero trwa burza mózgów na wszystkich poziomach. Mamy grupę prezesów i komunikujemy się, pewnie w przyszłym tygodniu zwrócimy się do związku z postulatami. Dzisiaj ciężko powiedzieć coś więcej. Jeśli ja mam przedstawić, jak to się ładnie mówi, pakiet oszczędnościowy, to on musi być realny, a nie wzięty z kosmosu. Czytam różne pomysły, one są korzystne, ale mogą być kwestionowane w sądach.

Mówi pan o obcięciu kontraktów o – załóżmy – połowę?

Na przykład. Robię to jutro, ale jakim prawem?

Pewnie będzie trzeba się dogadać z piłkarzami.

Gdyby każdy chciał się dogadywać indywidualnie w każdym klubie, to byśmy doszli do jakiegoś obłędu. Tu musi być systemowe rozwiązanie związku.

PZPN powinien finansowo pomóc klubom?

Jeżeli sytuacja finansowa związku jest faktycznie tak dobra, jak o tym słyszymy, to w przypadku wypracowania programu, który pozwoliłby przetrwać – myślę, że tak. Z drugiej strony ten program musiałby być wspólny i mieć oparcie w rzeczywistości. Pomoc taka, żeby przetrwać miesiąc i potem upaść, nie ma sensu. Tutaj jest potrzebna praca wielu ludzi. Może tego nie widać na zewnątrz, ale ona się odbywa na wielu poziomach. Mocno dyskutowane są te kwestie i jak już będzie czarno na białym, czego my, jako pierwsza liga oczekujemy, to pewnie państwo te postulaty będziecie znać. I będziemy wiedzieć, jak reaguje na nie związek.

W interesie związku jest, by kluby nie upadały. Na przykład ktoś musi dostarczać piłkarzy do reprezentacji.

Ale też większość klubów jednak tych piłkarzy do reprezentacji nie dostarcza. Trzeba spojrzeć inaczej: byłoby źle, gdyby kluby upadały, bo cały system futbolu w Polsce zostałby zachwiany, a to jest w interesie wszystkich, którzy funkcjonują w tym środowisku, by tak się nie stało. Oprócz interesu PZPN-u jest interes bardzo wielu firm. Firm transportowych, produkujących odzież. Są szkoły, gdzie wynajmujemy sale. Jest wiele podmiotów, które funkcjonują dzięki klubom piłkarskim. To jest kilkadziesiąt różnych branż, które żyją dzięki temu, że polska miała się dobrze od strony organizacyjnej.

Marcin Amunicki mówił o lidze bankrutów.

To są słowa, które budzą niepokój. Pan Animucki zdaje sobie sprawę z mechanizmów finansowych. Ja też. I dług, który my możemy wygenerować w ciągu trzech miesięcy, klub w Ekstraklasie jest w stanie zrobić w ciągu miesiąca. Choć oczywiście tam pieniądze są nieporównywalne i gdy kluby dostają te środki, to odjeżdżają zespołom pierwszej ligi. Coraz ciężej jest beniaminkom – w zeszłym roku spadliśmy my i Miedź, ŁKS jest właściwie zdegradowany. Raków się ratuje, ale 75% populacji się generalnie nie odnajduje.

Pan już liczył straty Zagłębia?

Jeden sponsor powiedział, że w pierwszym półroczu nas nie wesprze. To jest kwota 350 tysięcy. Mam też sugestię właściciela, żebym nie liczył na takie pieniądze jak do tej pory. Jeżeli więc wszystko pójdzie dobrze, to Zagłębie poniesie stratę w marcu i kwietniu na poziomie 750 tysięcy.

Dość czarny ten dobry scenariusz.

Poduszkę finansową, którą przygotowywałem na czerwiec, bo wiedziałem, że będę miał mniejsze wpływy, będę musiał spożytkować teraz. Natomiast ona jest w stanie jednak zalać tylko w 50% dziurę, która powstała z dnia na dzień.

Pan jeszcze wierzy, że wrócimy do grania?

Tak, myślę, że w maju wrócimy. Myślę, że jeszcze dwa tygodnie będą wzrosty, a kolejne trzy spadki i w ostatnim tygodniu kwietnia będzie to wygaszane. Wówczas w pierwszym czy drugim tygodniu maja będziemy mogli wystartować. Zrobilibyśmy sześć angielskich tygodni, środa-sobota-środa. Po takim okresie dziwnego trenowania będą kontuzje, posypią się kartki i kto będzie miał zaplecze z młodzieży, ten będzie miał atuty. Bo jeśli będziemy grać tym trybem, to może być rzeźnia.

PP

Fot. 400mm.pl

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 2
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza

nie tylko futbol straci

Urkides
Urkides

No to może wynagrodzenie piłkarzy zrówna się ze słowackim i czeskim i wtedy nie będzie potrzebny żaden pro junior żeby młodzi mogli grać. Wystarczy płacić jak za południową granicą żeby grali młodzi, za „miskę zupy”

Kanał Sportowy
31.03.2020

Zebranie Zarządu – LIVE charytatywny Kanału Sportowego

Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Pol i Krzysztof Stanowski zapraszają na ZEBRANIE ZARZĄDU – czyli charytatywny LIVE z donejtami i telefonami do studia!
31.03.2020
Inne sporty
31.03.2020

Już niedługo w twoim domu… Chicago Bulls Michaela Jordana

Jesteś dzieckiem lat dziewięćdziesiątych? Tęsknisz za czasami, kiedy koszykówka wzbudzała w tobie wielką ekscytację? Chcesz przekonać swoje nadaktywne dziecko, które nie potrafi usiedzieć w miejscu, aby wreszcie zostało w domu? A może po prostu przepadasz za sportem, tym najwyższego sortu? Jeśli na którekolwiek z wymienionych wyżej pytań odpowiedziałeś twierdząco, to chyba mamy coś dla ciebie… […]
31.03.2020
Hiszpania
31.03.2020

W Barcelonie kryzys podczas kryzysu. O co chodziło?

W Barcelonie wiosny bywają gorące. Pogoda to jedno, piłka to drugie. Nie dość, że śródziemnomorski klimat sprzyja przyjemnej aurze, to jeszcze na wiosnę piłkarze Dumy Katalonii rok w rok, od wielu lat, rozgrywają najważniejsze mecze i zdobywają najważniejsze trofea. Jakoś w tym marcowym okresie zazwyczaj to wszystko się rozpoczyna. Tym razem też jest gorąco, ale […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

QUIZ. Kto zasiedział się w Ekstraklasie?

Kilka dni temu spodobał wam się quiz, w którym musieliście wymienić obcokrajowców z największą liczbą goli w Ekstraklasie, więc dziś postanowiliśmy pójść krok dalej. Tym razem waszym zadaniem jest wymienienie zagranicznych graczy, którzy w naszej lidze zagrali przynajmniej 100 razy. Jasne, zazwyczaj było tak, że jeśli ktoś był dobry, to szybko stąd czmychał, ale trochę […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„W Siedlcach mówiono, że jest dziwny. A on po prostu więcej trenował”

Pół roku w Pogoni Siedlce. Rok w Podbeskidziu. Powołanie do reprezentacji Michniewicza tuż przed samym Euro, debiut na turnieju, potem tylko jeden opuszczony mecz w Ekstraklasie po transferze do Śląska. Kariera Przemysława Płachety pędzi bardzo szybko, być może jeszcze szybciej niż on na boisku – cztery z dziesięciu czołowych sprintów w sezonie 19/20 są jego […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Kondycja zamknięta w areszcie domowym

Wracamy do gry! Liga startuje! Otwórzmy stadiony, wypełnijmy trybuny i zacznijmy igrzyska. Ale zaraz. Możemy? Tak bez przygotowania? Nawet nie z marszu, a prosto z kanapy? Słyszymy coraz to nowsze terminy powrotu do gry w piłkę i choć wiemy, że ci, którzy podają daty w promieniu najbliższych kilku tygodni mocno fantazjują, to zadajemy jedno pytanie. […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„Odpowiadam na wszystkie kłamstwa”, czyli Kaszowski odpowiada na list Kałuży

Dzieje się w Gliwicach. Ustalmy chronologię.  26 marca, czwartek – dostajemy informację, że Piast zwalnia część pracowników działu administracyjnego, a w tym nazywanego legendą klubu Jarosława Kaszowskiego.  28 marca, sobota – publikujemy wywiad z Jarosławem Kaszowskim, w którym przedstawia szczegóły zwolnienia z Piasta i ostro krytykuje władze klubu – „Prezes Żelem nie lubi ludzi. Nigdy […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Ekstraklasa apeluje do PZPN: pozwólcie obciąć pensje

„Ekstraklasa S.A. w imieniu 16 klubów uczestniczących w najwyższej klasie rozgrywkowej, zwróciła się do PZPN o pilne przyjęcie przez zarząd Związku uchwały w sprawie zasad zmniejszenia wynagrodzeń zawodników” – czytamy na stronie ekstraklasa.org. Co to oznacza? Cóż, wygląda na to, że – w najwyższym skrócie – rozpoczyna się kolejna odsłona wojenki między klubami i związkiem. […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Niemcy wychodzą przed szereg: Bundesliga chce wystartować od maja

Większość światowych lig powoli godzi się z tym, że prawdopodobnie nie uda się dokończyć rozgrywek do 30 czerwca. Bardziej niż o planach ewentualnego powrotu myśli się o tym, jak sprawiedliwie rozstrzygnąć przerwany sezon. Z tego schematu wyłamują się Niemcy. Dziś odbyła się konferencja prasowa z Christianem Seifertem, prezesem DFL, niemieckiej federacji, na której ogłoszono istotne […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Sytuacja nie jest łatwa dla kogokolwiek. Jeśli dalej tak będzie, liczba firm, które padną porazi skalą, jakiej za naszego życia nie zaznaliśmy. Pospinanie budżetu – na każdym poziomie: domu, zakładu pracy, całego państwa – stanie się niezwykle trudne i chyba wszyscy musimy pogodzić się z myślą, że coś się na pewien czas skończyło. Potem oczywiście […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Jak obniżać pensje? Zagłębie Sosnowiec przykładem dla innych klubów

Powiększa się grono pierwszoligowców, którzy zdecydowali się na obniżki wynagrodzeń. Do Miedzi Legnica i Warty Poznań dołączyło dziś Zagłębie Sosnowiec. Dlaczego wyróżniamy akurat ten klub? Bo przedstawił on najbardziej rozsądny i sprawiedliwy sposób na cięcia, jaki widzieliśmy. Pensje obniżono proporcjonalnie do ich wysokości, a w przypadku najmłodszych oraz pracowników administracji, cięć nie będzie wcale. Marcin […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Trenerzy reprezentacji obniżają swoje pensje o połowę

Obniżki, obniżki, obniżki. Nie wszyscy się kłócą, nie wszyscy się dziwią, niektórzy podchodzą do sytuacji z pełnym zrozumieniem. Dzisiaj zapadła decyzja, że trenerzy reprezentacji narodowych – z Jerzym Brzęczkiem i jego sztabem na czele – przez następne cztery miesiące (za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec) będą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie, niektórzy mniejsze nawet o połowę. Co […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Absolutny hit! Custom Bet na Heroes III w eWinner!

Chyba nie znajdziemy osoby, która nie zna tej kultowej gry! Heroes III to żywa legenda, gra, która mimo upływu lat cieszy się ogromną popularnością. Rzesza fanów ciągle się powiększa, a wśród nich znajdziemy nawet… Jakuba Błaszczykowskiego! Tak jest, legenda polskiej piłki przyznała, że potrafi zarwać nockę w poszukiwaniu artefaktów. Wszystkich miłośników tej kultowej gry ucieszy […]
31.03.2020
Anglia
31.03.2020

Kolejna idiotyczna afera w kolekcji Jacka Grealisha

Wydawało się, że Jack Grealish etap wywoływania kretyńskich afer ma już dawno za sobą. Anglik powrócił z Aston Villą do Premier League, grał naprawdę nieźle i wszystko wskazywało na to, że się – mówiąc krótko – ogarnął. No ale jeśli ktoś ma siano w głowie, to niestety trudno zastąpić je rozumem. Grealish zaledwie kilka dni […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Widłak: Co z amp futbolowym EURO? Czas na decyzje do końca maja

Gdy w październiku 2011 roku w Polsce szykowano się do pierwszych treningów w amp futbolu, nikt nie wiedział nawet, czy powstanie reprezentacja, a co dopiero uda się z nią wyjechać na EURO czy mistrzostwa świata. Dzisiaj zawodników wspierają Robert Lewandowski, Zbigniew Boniek czy nawet prezydent Andrzej Duda, a transmisję przeprowadzoną w TVP Sport z ich […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Zakłady over/under – jak obstawiać?

Zapowiada nam się prawdziwy festiwal bramkowy – kto z nas nie słyszał takiego zdania z ust komentatorów? Czasami idzie to też w drugim kierunku i słyszymy, że goli nie ma co się spodziewać. Przede wszystkim jednak na tym, czy bramki padną czy nie, można zarobić. W jaki sposób? Obstawiając zakładu typu over/under u legalnych bukmacherów. […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Kolejny powrót Marcina Najmana? Postaw na to w BETFANIE!

Niestrudzony fighter, niepokonany wojownik, ikona polskich sportów walki. Tymi słowami na pewno nie opiszemy Marcina Najmana, ale co by nie mówić, wielu bardziej rozpoznawalnych postaci w tym środowisku nie znajdziemy. A że swoją popularność zawdzięcza słynnemu odklepywaniu? Co poradzić… Najman wróci do klatki? Ringu? Gdziekolwiek? Postaw na kolejną walkę „legendy” MMA w BETFANIE! Kolejna porażka […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Obstawiaj CS:GO ESL Pro League w Totolotku!

Trzy mecze, potrójny zysk! Przed nami kolejny dzień promocji #GRAMzDOMU w Totolotku. Ten legalny bukmacher oferuje nam dziś spotkania ESL Pro League w Counter Strike’u oraz mecz Szachtara z Yunostem w hokejowych mistrzostwach Białorusi. Stawiając na faworytów tych spotkań otrzymamy kurs aż 3,56! Marzec dobiega końca, więc warto zamknąć miesiąc efektowną wygraną! Legalny bukmacher Totolotek […]
31.03.2020