post Avatar

Opublikowane 27.03.2020 12:18 przez

Szymon Janczyk

Ponad 116 milionów złotych, utrzymanie nagród za Pro Junior System, wsparcie solidarnościowe i dofinansowanie w kolejnym sezonie, a także wzmocnienie inwestycji w piłkę kobiecą i brak opłat za grę w rozgrywkach poza szczeblem centralnym. To pomysł PZPN-u na wsparcie klubów po światowym kryzysie, który wywołała pandemia koronawirusa.

Dzisiejsza wideokonferencja z udziałem prezesa Zbigniewa Bońka i sekretarza generalnego PZPN, Macieja Sawickiego, była długo wyczekiwanym wydarzeniem przez całe środowisko piłkarskie. Kluby miały dowiedzieć się, w jaki sposób federacja pomoże im w obliczu kryzysu finansowego i cóż – chyba nie ma osoby, która nie będzie z propozycji związku zadowolona. Plan, który przedstawiono światu, zakłada wsparcie zarówno dla najważniejszych rozgrywek w Polsce, jak i dla tych, które często pozostają pomijane. Jakie są jego najważniejsze założenia?

wypłacenie w całości premii za PJS
– ponad 3,5 mln złotych wsparcia dla klubów z I, II i III ligi, które nie załapią się na nagrody z PJS
– 50 milionów dofinansowania dla klubów od Ekstraklasy do III ligi w przyszłym roku
– anulowanie opłat za uczestnictwo w rozgrywkach od III ligi w dół w przyszłym sezonie
– zwiększenie o połowę nagród za grę w Pucharze Polski (plus wymóg gry dwóch młodzieżowców od 1/32 finału)
– przesunięcie terminu spłaty zobowiązań licencyjnych z poprzedniego roku do 30 kwietnia 2020 roku
– przesunięcie terminu spłaty zobowiązań z obecnego roku do 30 listopada 2020
– zawodnicy będą mogli rozwiązać kontrakt z powodu zaległości po 4, a nie 2 miesiącach

Wsparcie w sezonie 2019/2020

No dobrze, a na jakiej zasadzie wspomniane wsparcie będzie funkcjonowało? Warto przede wszystkim zagłębić się w szczegóły wsparcia solidarnościowego, które kluby otrzymają w obecnym sezonie. Zasada podziału jest prosta:

 • 120000 zł na każdy klub I ligi
 • 110000 zł na każdy klub II ligi
 • 20000 zł na każdy klub III ligi

Tak jak wspomnieliśmy, tych pieniędzy nie otrzymają jedynie kluby, które zgarną premię za PJS. W ich przypadku kwota należna im z tytułu miejsca w klasyfikacji PJS zostanie pomniejszona o kwotę, którą otrzyma reszta ligi. Tłumacząc w prosty sposób: najlepszy klub I ligi za promowanie młodzieży otrzyma nie 1,6 mln zł a 1,48 mln. Analogicznie wygląda to w przypadku pozostałych miejsc w poszczególnych ligach.

Wsparcie w sezonie 2020/2021

Kolejne pieniądze trafią do klubów już w przyszłym sezonie. Najwięcej z tytułu dofinansowania, które przewiduje wpompowanie w naszą piłkę 50 mln zł. Te pieniądze mają swój konkretny cel: dzięki nim zachowana ma zostać ciągłość szkoleniowa w piłce juniorskiej oraz młodzieżowej. Ale na wyjaśnienie, w jaki sposób PZPN będzie kontrolował to, na co kluby wydały te pieniądze trzeba jeszcze poczekać. W każdym razie wspomniana kwota zostanie podzielona w następujący sposób:

 • Ekstraklasa – 30 milionów
 • I liga – 10 milionów
 • II liga – 6 milionów
 • III liga – 4 miliony

PZPN zaznacza przy tym, że konkretna kwota wsparcia dla poszczególnych drużyn będzie zależna od liczebności każdej z lig. W przypadku Ekstraklasy wpływ na to będą miały też same kluby, a także spółka Ekstraklasa SA, z którą federacja przedyskutuje podział pieniędzy.

A co z Pucharem Polski? Dwóch młodzieżowców na placu gry od 1/32 finału (rocznik 1999 oraz młodsi), ale też o 50% wyższe nagrody za każdą rundę na szczeblu centralnym. Czyli znów – kluby zyskają, ale dzięki młodzieży.

Wsparcie dla niższych lig i juniorów

Możemy sobie wyobrazić, że o ile prezesi klubów ze szczebla centralnego są po prostu zadowoleni, tak niżej strzelają korki od szampanów. PZPN oznajmił bowiem, że weźmie na siebie blisko 9 milionów opłat ryczałtowych za uczestnictwo w rozgrywkach. Dla klubów grających w ligach od III w dół to największe koszta, więc futbol amatorski po prostu przetrwa. Tylko tyle i aż tyle. Ponadto związek przekaże poszczególnym wojewódzkim ZPN-om pieniądze na zakup sprzętu dla młodzieży.

Nie jest to jedyny profit dla młodzieży. Federacja zapowiedziała również utrzymanie zasady wprowadzonej w 2018 roku. Według niej kluby są zwolnione z opłat za uczestnictwo w rozgrywkach juniorskich. To kolejny duży ukłon w stronę młodzieży, o którym mówi plan pomocy.

Wsparcie dla piłki kobiecej

Warto docenić też fakt, że PZPN nie zapomniał o kobietach. Jasne, w Polsce futbol pań wciąż nie przyciąga tłumów na trybuny, ale idzie to w dobrym kierunku. Całkiem niedawno związek postanowił przeprowadzić reformę rozgrywek na szczeblu centralnym – i to dość poważną oraz kosztowną. Zmiany zostaną podtrzymane, a łącznie w futbol kobiet federacja zainwestuje 7,6 mln zł. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

 • reorganizacja rozgrywek – 3 miliony
 • nagrody finansowe w Ekstralidze i Pucharze Polski – 1,4 mln
 • utworzenie CJL U-17 i U-15 – 1,5 mln
 • premie za wysyłanie zawodniczek na kadrę – 1 mln
 • uruchomienie programu Talent PRO, ubezpieczenie zawodniczek oraz scouting – 0,7 mln

Ponadto kluby Ekstraligi otrzymają od związku po 100 tys. zł dofinansowania, pierwszoligowcy po 50 tys. zł, a zespoły z II ligi po 20 tys. zł.

***

Słowem – kluby nie tylko otrzymają wsparcie finansowe od PZPN, ale jednocześnie związek przymknie oko na ich sytuację finansową. Połączenie tych dwóch działań ma sprawić, że budżety zespołów z każdego poziomu rozgrywek wylądują na czterech łapach, nawet mimo poważnych strat.

To ogromny prezent od federacji, więc liczymy tylko na jedno: że związek nie wyciąga ręki do klubów na darmo.

fot. FotoPyK

Opublikowane 27.03.2020 12:18 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 4
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Urbi59
Urbi59

Niech jeszcze tylko zamkną rozgrywki bez spadków i będzie można spokojniej myśleć o nowym sezonie.

NiueXYZ
NiueXYZ

Sezon zapewne nie zostanie zakończony, więc dobrze ustalić co dalej?:
1. Legia nie zostaje mistrzem Polski, ale zapewnia sobie udział w eliminacjach Ligi Mistrzów. Piast, Cracovia i Śląsk zapewniają sobie udział w eliminacjach Ligi Europy.
2. Nikt nie spada z Ekstraklasy, I ligi i II ligi.
3. Do Ekstraklasy awansują 2 zespoły z I ligi, mamy 18 zespołów, więc ESA 34 zaczynamy rok wcześniej.
4. Baraże w I i II lidze odwołane.
5. I liga – 18 zespołów, do I ligi awansują dwa najlepsze zespoły z II ligi.
6. II liga zostaje powiększona do 20 zespołów, więc nikt nie spada.
7. Od następnego sezonu wchodzi przepis, który w razie dalszego rozwoju epidemii uznaje tabele, mistrza, awanse, spadki, po rozegraniu rundy jesiennej, żeby nikt nie miał na koniec pretensji, że „on by się utrzymał” , „on by awansował”.
8. W rundzie jesiennej 2020/21 w Ekstraklasie, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 9tka z poprzedniego sezonu – 9 spotkań, a dolna 9tka – 8 spotkań.
9. W rundzie jesiennej 2020/21 w I lidze, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 9tka z poprzedniego sezonu – 9 spotkań, a dolna 9tka – 8 spotkań.
10. W rundzie jesiennej 2020/21 w II lidze, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 10tka z poprzedniego sezonu – 10 spotkań, a dolna 10tka – 9 spotkań.
11. O pozycji po rundzie jesiennej decydują bramki, a nie mecze bezpośrednie.

Wislak93
Wislak93

Wal się. To nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością.

Petek
Petek

„W ich przypadku kwota należna im z tytułu miejsca w klasyfikacji PJS zostanie pomniejszona o kwotę, którą otrzyma reszta ligi. Tłumacząc w prosty sposób: najlepszy klub I ligi za promowanie młodzieży otrzyma nie 1,6 mln zł a 1,48 mln. Analogicznie wygląda to w przypadku pozostałych miejsc w poszczególnych ligach.”

Co to za głupoty? Wg tego schematu 7. zespół na zapleczu dostanie 80 tys, a miejsca 8-18 po 120 tys ;D

Weszło
30.10.2020

Pedro, wracaj szybko!

O tym, że Pedro Tiba bardzo dużo znaczy dla Lecha, doskonale wiemy, nikogo nie trzeba przekonywać. W meczu z Rangersami widzieliśmy to jednak aż za dobrze. Bez niego druga linia „Kolejorza” funkcjonowała na zupełnie innych zasadach. A mówiąc wprost – była zwykłą drugą linią polskiego klubu, czyli bardziej do przeszkadzania niż grania z rozmachem. W […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

„Podpisałem kontrakt pięć minut przed końcem okienka. Nie wiem, gdzie potem był problem”

– Dokumenty podpisałem na pięć minut przed końcem okienka i nie wiem, kto ten problem zrobił. Ale nie chcę nikogo za to winić. Tak musiało być. Podkreślę: od samego początku nie było tak, że ja bardzo chciałem odejść z West Bromwich Albion. Wiedział o tym i trener, i dyrektor sportowy. Znam swoją wartość. Nie powiedziałem […]
30.10.2020
Weszło FM
29.10.2020

Piątek, piąteczek, piątunio z WeszłoFM

Piątek rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”. O poranku przywitają Was Wojciech Piela i Michał Łopaciński. Audycję zdominuje mecz Rangers – Lech w Lidze Europy, a nasi prowadzący porozmawiają o tym z wyjątkowymi gośćmi. O 10 „Kierunek Tokio”. Do swojego programu Dariusz Urbanowicz zaprosił mistrza olimpijskiego w Judo, Pawła Nastulę. Dwie godziny później spotkacie się z […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Przyzwoicie, ale bez błysku. Noty po Rangersach

Nie będzie pojazdu w notach. Nie będziemy pisać, że ten grał beznadziejnie, tamten się nie nadaje, a jeszcze inny powinien zmienić zawód. Byłyby to oczywiste kłamstwa, bo Lech zagrał przyzwoicie, ale właśnie… Przyzwoitość na tym poziomie to za mało. Zabrakło czegoś ekstra, zdecydowanie. Lecimy z cenzurkami, skala 1-10. Filip Bednarek 5 Gdyby nie jeden strzał […]
29.10.2020
Blogi i felietony
29.10.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Jeden z tytułów w starej „Piłce Nożnej”, kiedy trzęsła światem, a mi jej artykuły wcinały się głęboko w korę mózgową, brzmiał: „POLACY – MISTRZOWIE ŚWIATA GRY GODZINNEJ”. Kwintesencja polskiej gdybologii, odpowiednio podkręcona jeszcze przez bodajże Janusza Atlasa. Nawet nie „gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka”, a gdyby mecz trwał godzinę, bo tyle, moi drodzy, graliśmy […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Morelos, przestań mi polskie kluby prześladować!

Alfredo Morelos. Cholerny Alfredo Morelos. Co ci te biedne polskie kluby zrobiły, że jesteś wobec nich tak bezlitosny? Że tak bardzo nie masz dla nich serca. Mógłbyś być altruistą, przyjacielem narodu, super fajnym nieskutecznym napastnikiem z rozregulowanym celownikiem, który muchy by nie skrzywdził, a co dopiero ekipy znad Wisły. Ale nie, ty nie chcesz się […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Znów o klasę gorsi

Rok temu wyrzucił z pucharów Legię Warszawa. Dziś zabrał choćby punkt Lechowi Poznań w fazie grupowej Ligi Europy. Morelos raczej nie będzie mile widziany na plaży w Sopocie, gdy zechce mu się wpaść na wakacje nad polskie morze. Starcie Kolejorza z Rangersami nie było tak rockandrollowe jak spotkanie z Benficą. Dzisiaj oglądaliśmy raczej obustronnego bluesa. […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

LIVE: Lech z drugą porażką. W Glasgow nie oddał celnego strzału

Pierwsze koty za płoty – Lech już wie, z czym się te Ligę Europy je. To co, teraz czas na pierwszą wygraną? No dobra, aż tak wiele nie wymagamy, bo wiadomo, że „Kolejorz” ma dzisiaj utrudnione zadanie. Brak Pedro Tiby i Jakuba Kamińskiego nie wróży niczego dobrego, ale… nie takie rzeczy się ze szwagrem robiło. […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Udawanie psa, groźby, taniec w gaciach – piłkarze, których przerósł internet

William Remy dołączył do elitarnego grona piłkarzy, którzy odwalili jakiś przypał w mediach społecznościowych. Generalnie z social-mediów można korzystać na tyle sprytnie, by zdobyć sobie poklask tłumów. Ale niestety część zawodników na Facebooku czy Instagramie działa tak, jakby nie zdawali sobie sprawy z siły rażenia tych narzędzi. Złośliwi powiedzą, że to tylko zwierciadło, w którym […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

„Byłem już na testach w Celticu, gdy do sprawy włączył się prezydent Rangersów”

– Na pewno atutem Rangersów jest to, że w lidze mogą sobie pozwalać na rotowanie składem, a i tak wygrywają. Ostatnio dali odpocząć paru ważnym zawodnikom w starciu z Livingston i zdobyli trzy punkty. Lech z Cracovią zrobił tak samo i punkty stracił. Rangersi spokojnie mogą pożonglować jedenastką, nawet jeśli grają w trybie czwartek – […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Ile warty jest spokój Lewandowskiego? Według Kucharskiego 20 milionów euro

Kolejny dzień, kolejna odsłona wojenki pomiędzy Robertem Lewandowskim a Cezarym Kucharskim. Choć trzeba przyznać, że słowo „wojenka”, kojarzące się raczej ze słownymi przepychankami na łamach prasy, staje się w tym przypadku coraz mniej adekwatne. Przypomnijmy, że doszło już do zatrzymania byłego agenta Lewandowskiego przez funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji i przeszukania, a wczoraj Prokuratura Regionalna przedstawiła […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

„Gdy Celtic wyda 5 funtów, my wydamy 10”. Co doprowadziło do upadku Rangersów

Jeszcze w 2008 roku grali w finale Pucharu UEFA, w latach 2009 – 2011 zdobyli trzy mistrzostwa z rzędu. Tymczasem sezon 2012/2013 rozpoczęli na czwartym poziomie rozgrywkowym. Mowa oczywiście o Rangers FC, którzy są nie tylko najbardziej utytułowanym klubem w Szkocji, ale również w Europie. Jasne, że mistrzostwo Szkocji nie waży tyle co np. mistrzostwo […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

CSKA Sofia. Przez bankructwo do fazy grupowej Ligi Europy

Losy CSKA Sofia są niezwykle burzliwe. Począwszy od czasów komunistycznego prosperity pod czujnym okiem armii, po przemiany ustrojowe i ciągłe roszady w strukturze właścicielskiej, które ostatecznie spowodowały bankructwo klubu i degradację do trzeciej ligi. Kilka lat temu drużyna ze stolicy Bułgarii za sprawą wykupienia licencji od Litexu Łowecz powróciła do najwyższej klasy rozgrywkowej. W tym sezonie po 10 […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Kim jest Szymon Czyż, który wczoraj zadebiutował w Lidze Mistrzów?

Kolejny Polak zadebiutował wczoraj w Lidze Mistrzów. Dziewiętnastoletni Szymon Czyż dostał blisko pół godziny w barwach Lazio Rzym. Nie da się ukryć – Czyż wyskoczył trochę sensacyjnie, od razu debiutując na tak dużej scenie. Jak do tego doszło? Kim jest? Czy ma szansę sprawić, by wczorajszy mecz nie był tylko epizodem, a początkiem czegoś fajnego […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Rangersi vs polskie drużyny? Szkoci przeważnie górą, ale tylko Amica nie powalczyła

Jeżeli polskie kluby dostają w europejskich pucharach rywali ze Szkocji, najczęściej nie traktujemy tego jako bardzo złej informacji. Przeważnie dominuje myślenie, że zawsze można było trafić gorzej. Akurat jednak w przypadku Glasgow Rangers (czy też Rangers FC, trzymając się sztywnego nazewnictwa) to od dawna wiadomość zwiastująca kolejne niepowodzenie. „The Gers” od kilku dekad są na […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Gdyby superbohaterowie bronili naszych kościołów…

Marcin Najman dokonał bohaterskiego czynu. Gdy w świat poszła informacja, że Jasna Góra będzie oblężona przez antychrystów niczym Helmowy Jar we „Władcy Pierścieni”, nasz wojownik ruszył z odsieczą. Być może na miejscu nikogo nie zastał, ale czy to jest aż tak istotne? Liczy się sam gest. Sam zryw serca, który pociągnął El Tosta na barykady. […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

„Granie z Rangers na remis nie ma większego sensu. Trzeba ich usadzić”

– Cała ofensywa jest na dobrym, europejskim poziomie. Ryan Kent, Ianis Hagi – bardzo dynamiczni zawodnicy. Alfredo Morelos – najskuteczniejszy zawodnik Rangers, wyrobił sobie tam pozycję gwiazdy, nawet mimo swojej czupurności, bo nagminnie łapie kartki, nieobliczalny facet, trudny do sklasyfikowania. Najbardziej obawiałbym się jednak boków obrony. Z prawej strony James Tavernier. Specyficzny boczny obrońca. Parędziesiąt […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Liga Europy, czyli miejsce, gdzie gwiazdy odpoczywają

Rozpędzony AC Milan i odpoczywający Zlatan Ibrahimović. Resetujący zmęczone ciała Kane i Son. Powstająca szansa dla Garetha Bale’a, który w końcu musi zacząć udowadniać, że dalej można zaliczać go do wielkich gwiazd europejskiego futbolu. Nieprzekonująca rewolucja Mikela Artety, która dziwacznie zacznie przypominać blade czasy Unaia Emery’ego i wielka szansa na odbicie się od dna w […]
29.10.2020