post Avatar

Opublikowane 27.03.2020 12:18 przez

Szymon Janczyk

Ponad 116 milionów złotych, utrzymanie nagród za Pro Junior System, wsparcie solidarnościowe i dofinansowanie w kolejnym sezonie, a także wzmocnienie inwestycji w piłkę kobiecą i brak opłat za grę w rozgrywkach poza szczeblem centralnym. To pomysł PZPN-u na wsparcie klubów po światowym kryzysie, który wywołała pandemia koronawirusa.

Dzisiejsza wideokonferencja z udziałem prezesa Zbigniewa Bońka i sekretarza generalnego PZPN, Macieja Sawickiego, była długo wyczekiwanym wydarzeniem przez całe środowisko piłkarskie. Kluby miały dowiedzieć się, w jaki sposób federacja pomoże im w obliczu kryzysu finansowego i cóż – chyba nie ma osoby, która nie będzie z propozycji związku zadowolona. Plan, który przedstawiono światu, zakłada wsparcie zarówno dla najważniejszych rozgrywek w Polsce, jak i dla tych, które często pozostają pomijane. Jakie są jego najważniejsze założenia?

wypłacenie w całości premii za PJS
– ponad 3,5 mln złotych wsparcia dla klubów z I, II i III ligi, które nie załapią się na nagrody z PJS
– 50 milionów dofinansowania dla klubów od Ekstraklasy do III ligi w przyszłym roku
– anulowanie opłat za uczestnictwo w rozgrywkach od III ligi w dół w przyszłym sezonie
– zwiększenie o połowę nagród za grę w Pucharze Polski (plus wymóg gry dwóch młodzieżowców od 1/32 finału)
– przesunięcie terminu spłaty zobowiązań licencyjnych z poprzedniego roku do 30 kwietnia 2020 roku
– przesunięcie terminu spłaty zobowiązań z obecnego roku do 30 listopada 2020
– zawodnicy będą mogli rozwiązać kontrakt z powodu zaległości po 4, a nie 2 miesiącach

Wsparcie w sezonie 2019/2020

No dobrze, a na jakiej zasadzie wspomniane wsparcie będzie funkcjonowało? Warto przede wszystkim zagłębić się w szczegóły wsparcia solidarnościowego, które kluby otrzymają w obecnym sezonie. Zasada podziału jest prosta:

 • 120000 zł na każdy klub I ligi
 • 110000 zł na każdy klub II ligi
 • 20000 zł na każdy klub III ligi

Tak jak wspomnieliśmy, tych pieniędzy nie otrzymają jedynie kluby, które zgarną premię za PJS. W ich przypadku kwota należna im z tytułu miejsca w klasyfikacji PJS zostanie pomniejszona o kwotę, którą otrzyma reszta ligi. Tłumacząc w prosty sposób: najlepszy klub I ligi za promowanie młodzieży otrzyma nie 1,6 mln zł a 1,48 mln. Analogicznie wygląda to w przypadku pozostałych miejsc w poszczególnych ligach.

Wsparcie w sezonie 2020/2021

Kolejne pieniądze trafią do klubów już w przyszłym sezonie. Najwięcej z tytułu dofinansowania, które przewiduje wpompowanie w naszą piłkę 50 mln zł. Te pieniądze mają swój konkretny cel: dzięki nim zachowana ma zostać ciągłość szkoleniowa w piłce juniorskiej oraz młodzieżowej. Ale na wyjaśnienie, w jaki sposób PZPN będzie kontrolował to, na co kluby wydały te pieniądze trzeba jeszcze poczekać. W każdym razie wspomniana kwota zostanie podzielona w następujący sposób:

 • Ekstraklasa – 30 milionów
 • I liga – 10 milionów
 • II liga – 6 milionów
 • III liga – 4 miliony

PZPN zaznacza przy tym, że konkretna kwota wsparcia dla poszczególnych drużyn będzie zależna od liczebności każdej z lig. W przypadku Ekstraklasy wpływ na to będą miały też same kluby, a także spółka Ekstraklasa SA, z którą federacja przedyskutuje podział pieniędzy.

A co z Pucharem Polski? Dwóch młodzieżowców na placu gry od 1/32 finału (rocznik 1999 oraz młodsi), ale też o 50% wyższe nagrody za każdą rundę na szczeblu centralnym. Czyli znów – kluby zyskają, ale dzięki młodzieży.

Wsparcie dla niższych lig i juniorów

Możemy sobie wyobrazić, że o ile prezesi klubów ze szczebla centralnego są po prostu zadowoleni, tak niżej strzelają korki od szampanów. PZPN oznajmił bowiem, że weźmie na siebie blisko 9 milionów opłat ryczałtowych za uczestnictwo w rozgrywkach. Dla klubów grających w ligach od III w dół to największe koszta, więc futbol amatorski po prostu przetrwa. Tylko tyle i aż tyle. Ponadto związek przekaże poszczególnym wojewódzkim ZPN-om pieniądze na zakup sprzętu dla młodzieży.

Nie jest to jedyny profit dla młodzieży. Federacja zapowiedziała również utrzymanie zasady wprowadzonej w 2018 roku. Według niej kluby są zwolnione z opłat za uczestnictwo w rozgrywkach juniorskich. To kolejny duży ukłon w stronę młodzieży, o którym mówi plan pomocy.

Wsparcie dla piłki kobiecej

Warto docenić też fakt, że PZPN nie zapomniał o kobietach. Jasne, w Polsce futbol pań wciąż nie przyciąga tłumów na trybuny, ale idzie to w dobrym kierunku. Całkiem niedawno związek postanowił przeprowadzić reformę rozgrywek na szczeblu centralnym – i to dość poważną oraz kosztowną. Zmiany zostaną podtrzymane, a łącznie w futbol kobiet federacja zainwestuje 7,6 mln zł. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

 • reorganizacja rozgrywek – 3 miliony
 • nagrody finansowe w Ekstralidze i Pucharze Polski – 1,4 mln
 • utworzenie CJL U-17 i U-15 – 1,5 mln
 • premie za wysyłanie zawodniczek na kadrę – 1 mln
 • uruchomienie programu Talent PRO, ubezpieczenie zawodniczek oraz scouting – 0,7 mln

Ponadto kluby Ekstraligi otrzymają od związku po 100 tys. zł dofinansowania, pierwszoligowcy po 50 tys. zł, a zespoły z II ligi po 20 tys. zł.

***

Słowem – kluby nie tylko otrzymają wsparcie finansowe od PZPN, ale jednocześnie związek przymknie oko na ich sytuację finansową. Połączenie tych dwóch działań ma sprawić, że budżety zespołów z każdego poziomu rozgrywek wylądują na czterech łapach, nawet mimo poważnych strat.

To ogromny prezent od federacji, więc liczymy tylko na jedno: że związek nie wyciąga ręki do klubów na darmo.

fot. FotoPyK

Opublikowane 27.03.2020 12:18 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 4
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Urbi59
Urbi59

Niech jeszcze tylko zamkną rozgrywki bez spadków i będzie można spokojniej myśleć o nowym sezonie.

NiueXYZ
NiueXYZ

Sezon zapewne nie zostanie zakończony, więc dobrze ustalić co dalej?:
1. Legia nie zostaje mistrzem Polski, ale zapewnia sobie udział w eliminacjach Ligi Mistrzów. Piast, Cracovia i Śląsk zapewniają sobie udział w eliminacjach Ligi Europy.
2. Nikt nie spada z Ekstraklasy, I ligi i II ligi.
3. Do Ekstraklasy awansują 2 zespoły z I ligi, mamy 18 zespołów, więc ESA 34 zaczynamy rok wcześniej.
4. Baraże w I i II lidze odwołane.
5. I liga – 18 zespołów, do I ligi awansują dwa najlepsze zespoły z II ligi.
6. II liga zostaje powiększona do 20 zespołów, więc nikt nie spada.
7. Od następnego sezonu wchodzi przepis, który w razie dalszego rozwoju epidemii uznaje tabele, mistrza, awanse, spadki, po rozegraniu rundy jesiennej, żeby nikt nie miał na koniec pretensji, że „on by się utrzymał” , „on by awansował”.
8. W rundzie jesiennej 2020/21 w Ekstraklasie, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 9tka z poprzedniego sezonu – 9 spotkań, a dolna 9tka – 8 spotkań.
9. W rundzie jesiennej 2020/21 w I lidze, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 9tka z poprzedniego sezonu – 9 spotkań, a dolna 9tka – 8 spotkań.
10. W rundzie jesiennej 2020/21 w II lidze, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 10tka z poprzedniego sezonu – 10 spotkań, a dolna 10tka – 9 spotkań.
11. O pozycji po rundzie jesiennej decydują bramki, a nie mecze bezpośrednie.

Wislak93
Wislak93

Wal się. To nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością.

Petek
Petek

„W ich przypadku kwota należna im z tytułu miejsca w klasyfikacji PJS zostanie pomniejszona o kwotę, którą otrzyma reszta ligi. Tłumacząc w prosty sposób: najlepszy klub I ligi za promowanie młodzieży otrzyma nie 1,6 mln zł a 1,48 mln. Analogicznie wygląda to w przypadku pozostałych miejsc w poszczególnych ligach.”

Co to za głupoty? Wg tego schematu 7. zespół na zapleczu dostanie 80 tys, a miejsca 8-18 po 120 tys ;D

Weszło
06.06.2020

Kamil Drygas wraca na teren jak po swoje

Pogoń po kilku tygodniach beznadziei doczekała się pozytywnych informacji. Pierwsza, ta najważniejsza – „Portowcy” wygrali po sześciu meczach bez zwycięstwa. Druga – do formy wraca Kamil Drygas. To jego bramka (i ciasteczko od Listkowskiego) była ozdobą meczu, a wręcz… No nie darujemy sobie wbicia szpilki – ta akcja była jedyną rzeczą, na którą w meczu […]
06.06.2020
Niemcy
06.06.2020

Hertha się broniła, ale jednak nie dała rady dowieźć 0:0. Borussia skromnie wygrywa

Ostrzyliśmy sobie zęby na starcie Dortmundu z Herthą, bo i BVB wygląda dobrze w lidze – tylko Bayern po restarcie okazał się mocniejszy – i klub ze stolicy zaskakuje. To już chyba nie jest ta ekipa co wcześniej. Bruno Labbadia zebrał tych piłkarzy do kupy, Hertha punktuje i nie męczy buły, potrafiła przecież ograć Union […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Czy znajdzie się ktoś, kto wreszcie odstawi go od składu?

Macie czasami tak, że podczas oglądania horrorów nie możecie nadziwić się temu, jak durne decyzje podejmują główni bohaterowie? Właściwie sami proszą się o problemy i wychodzą prosto w ramiona potwora czy seryjnego mordercy. Mamy tak samo, gdy widzimy, że Dariusz Żuraw po raz kolejny wystawia w pierwszym składzie Karlo Muhara. To już nie jest upartość, […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Radosna twórczość Zagłębia i Lecha w tyłach? Radość dla naszych oczu

Takie popołudnia z Ekstraklasą to czysta przyjemność. Jasne, w dużej mierze mecz Zagłębia Lubin z Lechem Poznań oglądało się tak fajnie dlatego, że obie ekipy miały duże braki w defensywie i nie imponowały dyscypliną taktyczną. „Kolejorz” w pierwszej połowie stworzył ze swojego środka strefę całkowicie zdemilitaryzowaną, robiąc przeciwnikowi mnóstwo miejsca w każdej akcji. Ale z […]
06.06.2020
Włochy
06.06.2020

Dlaczego zawsze on? Brescia rozwiązuje kontrakt z Balotellim

„Dlaczego zawsze ja?” – pytał Mario Balotelli poprzez legendarny już niemalże napis na koszulce. Było to dziewięć lat temu. Włoch, wówczas napastnik Manchesteru City, zdobył otwierającą bramkę w derbach miasta, ostatecznie wygranych przez „Obywateli” 6:1. Można powiedzieć, że to pytanie stało się niejako podsumowaniem kariery Balotellego. Bo jeżeli w świecie futbolu odgrywa się jakiś skandal, […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Robert Janicki Napoleonem Warty. Poznaniacy uciekają Stali

Odkąd pierwszoligowcy wrócili na boiska, obserwujemy dziwną zasadę. Otóż na zapleczu Ekstraklasy bardzo poważnie podchodzą do dawkowania emocji. Zwykle jeden dobry mecz na dzień to maksimum, na jakie możemy liczyć. Znakomite potwierdzenie tej tezy miało miejsce w sobotę. Pierwszy mecz? Walka cios za cios, wysoka intensywność, kochana przez niektórych „jazda na dupie”. Drugi? Macanka, tempo […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Trzy punkty? Wisła Płock: a komu to potrzebne?

Nie powiemy, że Wisła Płock straciła zwycięstwo w Białymstoku w najbardziej frajerski sposób w tym sezonie, bo pamiętamy choćby to, co w Gdyni odwalił Raków Częstochowa, ale na miejscu Radosław Sobolewskiego rozwalilibyśmy dziś ze dwie szafki. Albo zamknęlibyśmy drzwi do autokaru przed nosem kilku delikwentów. Już mieliśmy pisać, że w Ekstraklasie wszystko po staremu, czyli […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Lewandowski pobił kolejny rekord. Tym razem swój osobisty

Fantastyczny dla Roberta Lewandowskiego był sezon 2016/17. Strzelił 43 gole, na rozkładzie miał m.in. Arsenal, Atletico, Real i rzecz jasna BVB. Wydawało się, że do tak wysoko zawieszonej poprzeczki już nie doskoczy. Tymczasem Polak w bieżącym sezonie już przebił tamten wynik. A do rozegrania ma jeszcze cztery kolejki w lidze, być może dwa kolejne w […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Szymon Sićko – następca Karola Bieleckiego w kadrze na lata?

W dniu, w którym reprezentacyjną karierę zakończył Karol Bielecki, powstało pytanie: kiedy w kadrze pojawi się jego następca? Ktoś, kto będzie dysponował piekielnie mocnym rzutem, a co za tym idzie zdobywał z lewego rozegrania dużo bramek. Przez długie miesiące wydawało się, że o takim gościu w najbliższej przyszłości możemy tylko pomarzyć. I wtedy światu objawił […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Słonikom przestało sprzyjać szczęście. Podbeskidzie wygrywa czwarty raz z rzędu

Oko za oko, ząb za ząb. Taką zasadę przyjęli dziś piłkarze Podbeskidzia i Bruk-Bet Termaliki, którzy wysmażyli nam western w samo południe. Western, bo strzelania nie brakowało, mimo że ostatecznie w Bielsku padła tylko jedna bramka. Strzelili ją gospodarze, którym chyba tylko katastrofa mogłaby odebrać awans do Ekstraklasy. W czterech wiosennych meczach „Górale” zdobyli 12 […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

LIVE: Miała być walka o mistrzostwo, jest sześć porażek z rzędu

Jeszcze parę kolejek temu Wisła Płock żyła niedalekimi wspomnieniami o fotelu lidera oraz kapitalnej jesieni, która przyniosła nadspodziewanie wysokie loty w lidze. Jagiellonia mniej więcej w tym samym czasie zerkała nerwowo za plecy, bo coraz mocniej zbliżała się do niej cała strefa spadkowa. Dziś obie ekipy zaliczają klasyczną mijankę – Jaga po trzech zwycięstwach z […]
06.06.2020
Niemcy
06.06.2020

Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jak Bruno Labbadia naprawił Herthę

Na przełomie 2019 i 2020 roku berlińska Hertha bez wątpienia aspirowała do miana jednej z najbardziej rozczarowujących drużyn Europy. Szczytem wszystkiego było starcie z FC Koeln. Goście z Kolonii przyjechali na Stadion Olimpijski w Berlinie jak po swoje i zmiażdżyli gospodarzy 5:0. Powiedzieć, że ten rezultat – z przeciętnym w sumie oponentem – dość mocno […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Łukasz Zwoliński – ile znaczy zmiana otoczenia

Stadion Pogoni Szczecin. Do bramki trafia wychowanek. Piłkarz, który – jak trafnie stwierdził kiedyś „Przegląd Sportowy” – ma wszystko, by stać się wymarzonym idolem trybun. – Gola strzelił Łukasz!!! – krzyczy spiker. (cisza) – Łukasz!!! – ponawia okrzyk, mimo że nie doczekał się odpowiedzi. (cisza) – Łukasz!!! Po trzecim razie już przyszła reakcja trybun. Nie […]
06.06.2020
WeszłoTV
06.06.2020

STAN FUTBOLU. Kusiński, Janiak, Kowalczyk, Rokuszewski, Stanowski

Jest sobota, jest godzina 11:30, a zatem zapraszamy na kolejny odcinek Stanu Futbolu. Tym razem w programie pojawi się jego tytułowy gospodarz, czyli Krzysztof Stanowski. Jego gośćmi będą: Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Michał Kusiński (były skaut Rakowa Częstochowa, dziś manager) i Mateusz Janiak (Przegląd Sportowy). Sporo ekstraklasowych i pierwszoligowych tematów do omówienia, więc będzie ciekawie! […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Dlaczego Pogoń Szczecin tak mocno spuściła z tonu?

Pogoń Szczecin od kilku lat ugruntowuje swoją pozycję w Ekstraklasie jako klub z górnej połowy tabeli. Nadal jednak nie potrafi wykonać kolejnego kroku do przodu, który oznaczałby awans do europejskich pucharów. Wydawało się, że w tym sezonie musi się wreszcie udać. Drużyna znalazła się jednak w tak głębokim dołku, że na tę chwilę zagrożona staje […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Piszczek czy Piątek? Kto będzie lepszy w polskim starciu w Bundeslidze?

Łukasz Piszczek kontra Krzysztof Piątek. To starcie dnia za naszą zachodnią granicą. Doświadczony defensor niedawno z powodzeniem zatrzymał Roberta Lewandowskiego. Czy ta sztuka uda mu się z Piątkiem, który przechodzi strzeleckie odrodzenie? Sprawdźcie nasze typy na mecz Borussii z Herthą Berlin u legalnego bukmachera BETFAN! Borussia Dortmund – Hertha Berlin Ostatnie mecze bezpośrednie: WWRRW Poprzednie […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Czy Zagłębie znów ogra Lecha? „Miedziowi” walczą o grupę mistrzowska

W sobotnie popołudnie w Ekstraklasie czeka nas mecz, na myśl o którym Alan Czerwiński ma spory ból głowy. Jego przyszła drużyna – Lech Poznań, przyjeżdża do obecnej – Zagłębia Lubin. Ale nie tylko o Czerwińskim warto dziś wspomnieć. „Miedziowi” muszą dziś wygrać, żeby zachować szanse na awans do grupy mistrzowskiej. Lech, żeby nie stracić dystansu […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Pogoń w kryzysie. Ile winy ponosi Kosta Runjaić?

Pogoń Szczecin długo szukała swojego wymarzonego trenera, ale jakoś nie potrafiła być stała w uczuciach. Do pojawienia się Kosty Runjaicia tylko Dariusz Wdowczyk umiał przebić barierę 500 dni na stołku, w innych przypadkach zawsze było coś nie tak. W Michniewiczu nie pasował styl, Skorża rozczarował totalnie, Moskal odszedł z powodów osobistych. Niby wszyscy wiedzieli, że […]
06.06.2020