post Avatar

Opublikowane 27.03.2020 12:18 przez

Szymon Janczyk

Ponad 116 milionów złotych, utrzymanie nagród za Pro Junior System, wsparcie solidarnościowe i dofinansowanie w kolejnym sezonie, a także wzmocnienie inwestycji w piłkę kobiecą i brak opłat za grę w rozgrywkach poza szczeblem centralnym. To pomysł PZPN-u na wsparcie klubów po światowym kryzysie, który wywołała pandemia koronawirusa.

Dzisiejsza wideokonferencja z udziałem prezesa Zbigniewa Bońka i sekretarza generalnego PZPN, Macieja Sawickiego, była długo wyczekiwanym wydarzeniem przez całe środowisko piłkarskie. Kluby miały dowiedzieć się, w jaki sposób federacja pomoże im w obliczu kryzysu finansowego i cóż – chyba nie ma osoby, która nie będzie z propozycji związku zadowolona. Plan, który przedstawiono światu, zakłada wsparcie zarówno dla najważniejszych rozgrywek w Polsce, jak i dla tych, które często pozostają pomijane. Jakie są jego najważniejsze założenia?

wypłacenie w całości premii za PJS
– ponad 3,5 mln złotych wsparcia dla klubów z I, II i III ligi, które nie załapią się na nagrody z PJS
– 50 milionów dofinansowania dla klubów od Ekstraklasy do III ligi w przyszłym roku
– anulowanie opłat za uczestnictwo w rozgrywkach od III ligi w dół w przyszłym sezonie
– zwiększenie o połowę nagród za grę w Pucharze Polski (plus wymóg gry dwóch młodzieżowców od 1/32 finału)
– przesunięcie terminu spłaty zobowiązań licencyjnych z poprzedniego roku do 30 kwietnia 2020 roku
– przesunięcie terminu spłaty zobowiązań z obecnego roku do 30 listopada 2020
– zawodnicy będą mogli rozwiązać kontrakt z powodu zaległości po 4, a nie 2 miesiącach

Wsparcie w sezonie 2019/2020

No dobrze, a na jakiej zasadzie wspomniane wsparcie będzie funkcjonowało? Warto przede wszystkim zagłębić się w szczegóły wsparcia solidarnościowego, które kluby otrzymają w obecnym sezonie. Zasada podziału jest prosta:

 • 120000 zł na każdy klub I ligi
 • 110000 zł na każdy klub II ligi
 • 20000 zł na każdy klub III ligi

Tak jak wspomnieliśmy, tych pieniędzy nie otrzymają jedynie kluby, które zgarną premię za PJS. W ich przypadku kwota należna im z tytułu miejsca w klasyfikacji PJS zostanie pomniejszona o kwotę, którą otrzyma reszta ligi. Tłumacząc w prosty sposób: najlepszy klub I ligi za promowanie młodzieży otrzyma nie 1,6 mln zł a 1,48 mln. Analogicznie wygląda to w przypadku pozostałych miejsc w poszczególnych ligach.

Wsparcie w sezonie 2020/2021

Kolejne pieniądze trafią do klubów już w przyszłym sezonie. Najwięcej z tytułu dofinansowania, które przewiduje wpompowanie w naszą piłkę 50 mln zł. Te pieniądze mają swój konkretny cel: dzięki nim zachowana ma zostać ciągłość szkoleniowa w piłce juniorskiej oraz młodzieżowej. Ale na wyjaśnienie, w jaki sposób PZPN będzie kontrolował to, na co kluby wydały te pieniądze trzeba jeszcze poczekać. W każdym razie wspomniana kwota zostanie podzielona w następujący sposób:

 • Ekstraklasa – 30 milionów
 • I liga – 10 milionów
 • II liga – 6 milionów
 • III liga – 4 miliony

PZPN zaznacza przy tym, że konkretna kwota wsparcia dla poszczególnych drużyn będzie zależna od liczebności każdej z lig. W przypadku Ekstraklasy wpływ na to będą miały też same kluby, a także spółka Ekstraklasa SA, z którą federacja przedyskutuje podział pieniędzy.

A co z Pucharem Polski? Dwóch młodzieżowców na placu gry od 1/32 finału (rocznik 1999 oraz młodsi), ale też o 50% wyższe nagrody za każdą rundę na szczeblu centralnym. Czyli znów – kluby zyskają, ale dzięki młodzieży.

Wsparcie dla niższych lig i juniorów

Możemy sobie wyobrazić, że o ile prezesi klubów ze szczebla centralnego są po prostu zadowoleni, tak niżej strzelają korki od szampanów. PZPN oznajmił bowiem, że weźmie na siebie blisko 9 milionów opłat ryczałtowych za uczestnictwo w rozgrywkach. Dla klubów grających w ligach od III w dół to największe koszta, więc futbol amatorski po prostu przetrwa. Tylko tyle i aż tyle. Ponadto związek przekaże poszczególnym wojewódzkim ZPN-om pieniądze na zakup sprzętu dla młodzieży.

Nie jest to jedyny profit dla młodzieży. Federacja zapowiedziała również utrzymanie zasady wprowadzonej w 2018 roku. Według niej kluby są zwolnione z opłat za uczestnictwo w rozgrywkach juniorskich. To kolejny duży ukłon w stronę młodzieży, o którym mówi plan pomocy.

Wsparcie dla piłki kobiecej

Warto docenić też fakt, że PZPN nie zapomniał o kobietach. Jasne, w Polsce futbol pań wciąż nie przyciąga tłumów na trybuny, ale idzie to w dobrym kierunku. Całkiem niedawno związek postanowił przeprowadzić reformę rozgrywek na szczeblu centralnym – i to dość poważną oraz kosztowną. Zmiany zostaną podtrzymane, a łącznie w futbol kobiet federacja zainwestuje 7,6 mln zł. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

 • reorganizacja rozgrywek – 3 miliony
 • nagrody finansowe w Ekstralidze i Pucharze Polski – 1,4 mln
 • utworzenie CJL U-17 i U-15 – 1,5 mln
 • premie za wysyłanie zawodniczek na kadrę – 1 mln
 • uruchomienie programu Talent PRO, ubezpieczenie zawodniczek oraz scouting – 0,7 mln

Ponadto kluby Ekstraligi otrzymają od związku po 100 tys. zł dofinansowania, pierwszoligowcy po 50 tys. zł, a zespoły z II ligi po 20 tys. zł.

***

Słowem – kluby nie tylko otrzymają wsparcie finansowe od PZPN, ale jednocześnie związek przymknie oko na ich sytuację finansową. Połączenie tych dwóch działań ma sprawić, że budżety zespołów z każdego poziomu rozgrywek wylądują na czterech łapach, nawet mimo poważnych strat.

To ogromny prezent od federacji, więc liczymy tylko na jedno: że związek nie wyciąga ręki do klubów na darmo.

fot. FotoPyK

Opublikowane 27.03.2020 12:18 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 4
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Urbi59
Urbi59

Niech jeszcze tylko zamkną rozgrywki bez spadków i będzie można spokojniej myśleć o nowym sezonie.

NiueXYZ
NiueXYZ

Sezon zapewne nie zostanie zakończony, więc dobrze ustalić co dalej?:
1. Legia nie zostaje mistrzem Polski, ale zapewnia sobie udział w eliminacjach Ligi Mistrzów. Piast, Cracovia i Śląsk zapewniają sobie udział w eliminacjach Ligi Europy.
2. Nikt nie spada z Ekstraklasy, I ligi i II ligi.
3. Do Ekstraklasy awansują 2 zespoły z I ligi, mamy 18 zespołów, więc ESA 34 zaczynamy rok wcześniej.
4. Baraże w I i II lidze odwołane.
5. I liga – 18 zespołów, do I ligi awansują dwa najlepsze zespoły z II ligi.
6. II liga zostaje powiększona do 20 zespołów, więc nikt nie spada.
7. Od następnego sezonu wchodzi przepis, który w razie dalszego rozwoju epidemii uznaje tabele, mistrza, awanse, spadki, po rozegraniu rundy jesiennej, żeby nikt nie miał na koniec pretensji, że „on by się utrzymał” , „on by awansował”.
8. W rundzie jesiennej 2020/21 w Ekstraklasie, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 9tka z poprzedniego sezonu – 9 spotkań, a dolna 9tka – 8 spotkań.
9. W rundzie jesiennej 2020/21 w I lidze, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 9tka z poprzedniego sezonu – 9 spotkań, a dolna 9tka – 8 spotkań.
10. W rundzie jesiennej 2020/21 w II lidze, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 10tka z poprzedniego sezonu – 10 spotkań, a dolna 10tka – 9 spotkań.
11. O pozycji po rundzie jesiennej decydują bramki, a nie mecze bezpośrednie.

Wislak93
Wislak93

Wal się. To nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością.

Petek
Petek

„W ich przypadku kwota należna im z tytułu miejsca w klasyfikacji PJS zostanie pomniejszona o kwotę, którą otrzyma reszta ligi. Tłumacząc w prosty sposób: najlepszy klub I ligi za promowanie młodzieży otrzyma nie 1,6 mln zł a 1,48 mln. Analogicznie wygląda to w przypadku pozostałych miejsc w poszczególnych ligach.”

Co to za głupoty? Wg tego schematu 7. zespół na zapleczu dostanie 80 tys, a miejsca 8-18 po 120 tys ;D

Weszło
10.08.2020

Gdy całym Bayerem próbujecie usidlić potężnego Lukaku

Gdyby filmowy Hulk był Belgiem, grał w Interze, biegał w ataku, to… Nie, właściwie nie musimy sobie tego wyobrażać. Wystarczy popatrzeć na grę Romelu Lukaku. Belg w starciu z Bayerem Leverkusen wyglądał jak Monster Truck z dopalaczem prędkości z gry Need for Speed. Inter przede wszystkim dzięki niemu ograł Bayer Leverkusen 2:1, choć wynik nie […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Kto powalczy o bramkę Lecha? Marko Malenica w Poznaniu

Mickey van der Hart z powodu kontuzji barku może nie być zdolny do gry nawet do końca roku, ale rywalizacja na tej pozycji zostanie zachowana. „Kolejorz” już na początku czerwca sięgnął po Filipa Bednarka, a teraz sprowadził 26-letniego Marko Malenicę. Został on wypożyczony z chorwackiego NK Osijek z opcją transferu definitywnego. Przy Bułgarskiej prowadzili intensywne […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Forsell w Stali Mielec. Czy tym razem nie spadnie z Ekstraklasy?

Jeśli nie macie w życiu lepszych zmartwień, tylko głowę zaprzątał wam scenariusz, w którym Ekstraklasa 20/21 będzie pozbawiona pewnego grubaska w środku pola z podartymi getrami i mocnym strzałem, już możecie być spokojni. Petteri Forsell zostaje z nami. Powinien bawić, ale i uczyć co najmniej przez kolejny rok. Fina ściągnęła do siebie Stal Mielec, więc […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Janicki: Prezesi I ligi podeszli do obostrzeń odpowiedzialnie. Rozegramy sezon normalnie

– W I lidze założyliśmy grupę roboczą, która zajmowała się wcielaniem tych procedur i rozmawialiśmy w niej na tematów wdrażania protokołu. Doprecyzowaliśmy pewne rzeczy, bo mieliśmy też wiele pytań od klubów typu „jeśli rzecznik jest też fotoreporterem klubu, to co z nim?”. Podstawą bezkonfliktowego i prawidłowego wprowadzania tych obostrzeń jest rozmowa. Ja byłem zbudowany reakcją […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Zagłębie dopina transfer stopera. Do Lubina ma trafić Chorwat z epizodem w Serie A

Zagłębie Lubin kończy kompletowanie kadry na nowy sezon. „Miedziowi” przez długi czas szukali stopera, ale wiele wskazuje na to, że już go znaleźli. Piłkarzem klubu z Dolnego Śląska ma zostać Lorenco Simić. To 24-letni chorwacki defensor, który związany był ostatnio z Sampdorią Genua, ale – jak się pewnie domyślacie – w Serie A to on […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Mocne przygotowania w Śląsku – tany, tany w pełnym klubie

Czasami ręce opadają nam do samiutkiej ziemi. Gdy już myśleliśmy, że takie wydarzenia jak przypadki koronawirusa wśród piłkarzy Wisły Płock i Lechii Gdańsk czy odwołanie meczu o Superpuchar Polski sprawią, iż w Ekstraklasie ponownie dojdzie do wielkiej mobilizacji, dostaliśmy brutalny cios pod żebro. Tym razem za rozumem zatęsknili we Wrocławiu. Kto konkretnie? „Zapomnieli się” zagraniczni […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

United zrzuciło zbędny balast, Inter zgarnął kozaka. Jak odbudował się Alexis Sanchez?

Półtora roku – tyle modlili się kibice Manchesteru United, żeby ktoś zabrał od nich Alexisa Sancheza. Chilijczyk był niezwykle drogą i niezwykle nieudaną inwestycją, o której na Wyspach mówi się, że najlepszy występ zaliczyła w krótkim filmiku, grając na pianinie. Pół roku – tyle modlili się kibice Interu Mediolan, żeby Alexis Sanchez w końcu zaczął […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Mamrot: Wzięliśmy zawodników, którzy mają odpowiedni charakter do walki w trudnej lidze

– Zależało nam faktycznie na zawodnikach, którzy znają ligę i mają cechy wolicjonalne na ten poziom. Kwiecień czy Kasperkiewicz nie będą grali Panów Piłkarzy, mają charaktery, które są odpowiednie do I ligi. Najgorzej trafić zawodnika, który schodzi z Ekstraklasy do I ligi i wydaje mu się, że tutaj się łatwo gra – tłumaczy okienko transferowe […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Cel dla Śląska na nowy sezon: zrobić kolejny krok do przodu

Z jednej strony można było narzekać w końcówce sezonu na Śląsk, że nie wcisnął gazu do dechy i nie powalczył o miejsce na podium, ale z drugiej… Czy i tak ten zespół nie osiągnął sporo? Przecież Wrocław nie widział grupy mistrzowskiej od rozgrywek 14/15, raczył nas wynikami albo słabymi, albo bardzo słabymi, ba, nawet wydawało […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Ekstraklasa idzie w stabilizację: nadawcy i podział hajsu bez zmian

Ekstraklasa aktualnie nie gra, ale to nie znaczy, że nic się w niej nie dzieje. Z jednej strony zmagania z koronawirusem, z drugiej  – transfery, a gdzieś w tle, a w zasadzie zaciszu gabinetów, walka o podział tortu od Ekstraklasy. To, co wymieniliśmy na końcu, wcale nie jest najmniej ważne. Dzisiaj poznaliśmy odpowiedzi na kilka […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Malmo FF, Dynamo Mińsk, FK Valmiera. Kto zatrzyma się na I rundzie eliminacji do LE?

Znamy rywali polskich drużyn w I rundzie eliminacji do Ligi Europy. Pary przedstawiają się następująco: Cracovia zagra w Szwecji z Malmo FF. Lech u siebie podejmie łotewską Valmierę. Piast Gliwice natomiast wybierze się na Białoruś na spotkanie z Dynamem Mińsk. Dało się wylosować lepiej, więc cóż – musimy być gotowi na odpadnięcie którejś ekip już […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Łukasz Wachowski: PZPN nadal chce rozegrać mecz o Superpuchar Polski

W dzisiejszym wydaniu magazynu Misja Futbol nadawanym w Kanale Sportowym gościem był Łukasz Wachowski z Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN. Poruszono tematy związane z odwołaniem meczu o Superpuchar Polski i sytuacją w kontekście koronawirusa przed startem nowego sezonu. Realia trochę się zmieniły, związek już za wszystko nie odpowiada. Poniżej zapis tej rozmowy.  Czy nie za bardzo […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Powrót Berga na Łazienkowską w II rundzie eliminacji? Omonia potencjalnym rywalem

Wczoraj Legia poznała swojego rywala w pierwszej rundzie eliminacji do LM. Przypomnijmy – będzie to zwycięzca pary Drita Gnjilane z Kosowa i Linfield FC z Irlandii Północnej. Dziś dowiedziała się, z kim może zmierzyć się w kolejnej fazie. Będzie to lepszy z dwójki Ararat-Armenia Erewan (Armenia) / Omonia Nikozja (Cypr). Co najważniejsze z perspektywy ekipy […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Koronawirus w Atletico Madryt. Dwóch zarażonych, w tym jeden z piłkarzy

Nacieszyliście się już Ligą Mistrzów? To dobrze, bo zaraz może się okazać, że nawet formuła jej dokończenia w postaci „final eight” nie dojdzie do skutku. Wszystko za sprawą – a jakże – koronawirusa. Tym razem ten drań zaatakował Atletico Madryt, a więc jednego z uczestników tego turnieju. Hiszpańska drużyna ma problem, bo dziś miała wyruszyć […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Sądy ukształtowały skład belgijskiej ekstraklasy, nowy sezon już się zaczął

Przez długi czas o zamieszaniu związanym z przedwczesnym zakończeniem sezonu z powodu koronawirusa więcej mówiło się o Holendrach niż Belgach. Ci pierwsi jednak zdołali wprowadzić wszystkie rozstrzygnięcia w pierwotnym kształcie. Ci, którzy protestowali przeciwko decyzjom krajowego związku (KNVB), przegrywali w sądach lub byli wyjaśniani przez UEFA. W Belgii sprawa wyglądała inaczej: decyzje piłkarskich władz zostały […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Szalony mecz Kurty, samobój Słowika, gol Gikiewicza. Stranieri wciąż grają

W Europie i na świecie cały czas mamy dopiero przebiegi przed poważnym graniem – nie licząc pucharów. Ale przedbiegi także bywają interesujące, zwłaszcza że wielu Polaków regularnie gra w ligach spoza topu. Co u nich słychać? Jak spisali się biało-czerwoni stranieri? Zapraszamy na kolejny raport z poczynań rodaków poza granicami kraju. Wydarzenie tygodnia Wiadomo europejskie […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Piotr Rutkowski: Najpierw trenerzy, potem boiska. Wymówki mnie wkurzają

Poniedziałkowa prasa jest dość ciekawa, zwłaszcza jak na ten dzień. Mamy dużą rozmowę z Piotrem Rutkowskim, kilka newsów transferowych, zajrzenie za kulisy w sprawie koronawirusa w Legii czy tekst o Kornelu Osyrze, który znów dobił się do Ekstraklasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Mateusz Borek komentuje m.in. odwołanie Superpucharu Polski. My, Polacy, mamy taką cechę, że gdy jest […]
10.08.2020
WeszłoTV
09.08.2020

QUIZ: Damian Smyk – REDEMPTION. Czy granica 2 punktów zostanie przekroczona?

09.08.2020