post Przemysław Michalak

Opublikowane 02.07.2020 11:17 przez

Przemysław Michalak

1 lipca akademia piłkarska Wisły Kraków oficjalnie weszła w struktury spółki. Z inicjatywy Jakuba Błaszczykowskiego dyrektorem odpowiedzialnym za ten projekt został Krzysztof Kołaczyk, który w ciągu najbliższych lat ma sprawić, by „Białą Gwiazda” należała do szkoleniowej czołówki w Polsce. Panowie znają się doskonale z czasów Rakowa Częstochowa. O planach, marzeniach i obecnej sytuacji dotyczącej tego projektu z dyrektorem Kołaczykiem na antenie Weszło FM rozmawiał Marcin Ryszka. Poniżej tekstowa wersja tej rozmowy. 

Nie ma pan łatwej pracy do wykonania, bo Wisła nigdy nie słynęła z pracy z młodzieżą.

Nie chciałbym się odnosić do tego, co było. Skupiam się bardziej na tym, co ma być. Pandemia wyhamowała pewne ruchy, ale dziś znajdujemy się w takim momencie, że jestem zadowolony. I tu bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt, którzy mi w Wiśle pomagają. Myślę, że dziś jesteśmy gotowi do startu, aczkolwiek są jeszcze 2-3 rzeczy, które dopinamy, by ten projekt wystartował na sto procent. Nie patrzę jednak pod kątem tego, że już, zaraz będziemy sprzedawali wychowanków za dobre pieniądze. To melodia przyszłości. Najważniejsze, żeby w ciągu roku lub dwóch ułożyć struktury w akademii, dobrać odpowiednich trenerów. Każdy powinien mieć świadomość, że to zaszczyt móc być częścią tego projektu. Mam nadzieję, że w przyszłości damy Wiśle wartościowych zawodników do pierwszego zespołu.

Bracia Błaszczykowscy dziesięć lat temu byli zaangażowani w ratowanie Rakowa Częstochowa. Pan przez kilka ładnych lat był tam prezesem i osobą odpowiedzialną za futbol młodzieżowy. Jesteście sprawdzeni w boju. Czy właśnie z tego powodu zgodził się pan teraz przyjść do Wisły?

Nie ukrywam, że był to motor napędowy mojej decyzji. Dla mnie nie ma bardziej wiarygodnych osób niż Kuba i Dawid. Z reguły ryba psuje się od głowy, ale ten projekt od głowy na pewno się nie popsuje. Wiem, kto stoi na jego czele i to mnie zmotywowało, żeby przyjąć tę ofertę. Co do Rakowa, obaj uczestniczyli w tej bardzo trudnej misji. Kuba oczywiście na odległość, ale mogliśmy wiele skorzystać na jego radach i doświadczeniu odnośnie funkcjonowania klubów. Z Dawidem czysto roboczo dzień w dzień wyciągaliśmy Raków z ciężkiej sytuacji. Uczestniczył w tym też Jerzy Brzęczek, czyli osoby naprawdę wiedzące, o co chodzi w piłce. Udało nam się i widzimy, gdzie dziś jest Raków. To było niezwykle trudne zadanie i jestem dumny, że jednak udało nam się je wykonać. W Wiśle są teraz wspaniali ludzie, którzy dają nadzieję, że także wszystko się powiedzie. Mimo pięćdziesięciu lat na karku, mam motyle w brzuchu myśląc o uczestnictwie w tym projekcie.

Który z braci Błaszczykowskich jest tym, którego trudniej przekonać, który rzadziej się ze wszystkim zgadza i zakłada ten czarny kapelusz?

Nikt na siłę go nie zakłada. To nie jest potrzebne. Każdy ma swoje racje i doświadczenie. Nie raz i nie dwa mieliśmy inne zdanie, ale to wynikało ze spostrzeżeń na dany temat. Nikt nie kłóci się dla zasady, bo ma być czarnym charakterem. Chcemy wymieniać spostrzeżenia i tak jest. Mamy burzę mózgów przy transferach, akademii, marketingu i tak dalej. Jeśli już jednak decydujemy się na jakiś kierunek, każdy robi wszystko, żeby realizować założenia, bez względu na to, od kogo wyszedł dany pomysł.

W Rakowie Borussia Dortmund została partnerem w kwestiach szkoleniowych. W akademii Wisły Kraków planujecie nawiązywanie współpracy z największymi klubami? Kontakty zebrane przez Kubę na Zachodzie wydają się nie do przecenienia.

Zdecydowanie. Musimy jednak zachować kolejność działań. Najpierw ten pokój trzeba umeblować i wszystko poustawiać na swoich miejscach. Jak już to zrobimy, głęboko wierzę, że będziemy mogli się uczyć od najlepszych, że dostaniemy taką możliwość. Ale najpierw podstawy w funkcjonowaniu, dopiero potem otwieramy się mocniej na to, co można w tym pokoju poukładać na półkach.

Od jakich roczników zaczniecie szkolić piłkarzy? Wisła swoich boisk nie ma i musi je wynajmować.

To trudny temat, natomiast jesteśmy już na końcu tej drogi pod nazwą „budowa infrastruktury”. Na dniach powinniśmy dopiąć ostatni temat związany z boiskami. Będziemy jednak trochę rozrzuceni po Krakowie na różnych obiektach. Nie jest to łatwe. Odnośnie roczników, bezpośrednio przy akademii będziemy szkolić od kategorii U-7 do U-18, czyli pełnego zakresu wiekowego. Chcemy bardzo mocno otworzyć się na zewnątrz. Wisła Kraków nie może być tylko na Reymonta, musi być obecna w całym Krakowie i na jego obrzeżach. Tu pojawia się pomysł założenia „soccer schoolsów”, już od września. Na początku może być ich kilka, docelowo chciałbym co najmniej dziesięć, a może i piętnaście. Dla dzieci w wieku 5-8 lat byłoby to idealne rozwiązanie. Przyjeżdżając do Krakowa usłyszałem wiele komentarzy, jak wielu ludzi kocha Wisłę i chętnie posłaliby swoje dzieci do jej szkółek. Mieszkają jednak nieco dalej i nie są w stanie dowozić swoich pociech na Reymonta. Uważam, że to my musimy „dojechać” do nich i dać szansę tym, którzy chcą być przy Wiśle. Docelowo, powiem trochę nieładnie, będzie to dla nas przegląd tych dzieciaczków. Ci bardziej zdolni ruchowo mogą być już zapraszani bezpośrednio do akademii na Reymonta.

Jakie są widoki, żeby Wisła doczekała się kiedyś bazy z prawdziwego zdarzenia? Słyszałem, że najstarsze roczniki mają trenować również w Myślenicach, oczywiście nie kolidując z pierwszą drużyną.

Gdzieś na ten temat rozmawiamy i przebąkujemy. Naszym marzeniem jest powstanie takiej bazy. W tyle głowy siedzi taki pomysł. To melodia przyszłości, ale zdecydowanie o nim myślimy. Co do Myślenic – mocno nalegałem, żeby najstarsze roczniki tam jeździły. To była moja decyzja, że nie mamy IV ligi. Uważam, że lepiej mieć szybciej U-17 i U-18 przy pierwszej drużynie, żeby chłopcy widzieli, że ta poprzeczka, do której chcą doskoczyć – czyli pierwsza drużyna – jest już w zasięgu, że można ją dostrzec. Do tego dochodzi liceum, które jest po drugiej stronie ulicy. Szkolenie będzie pogodzone z nauką, wszystko na miejscu w tym kompleksie. Każdy z nich będzie musiał się skupić na dwóch rzeczach: nauce i piłce. W ciągu trzech czy czterech lat powinni już wiedzieć, czy piłka da im chleb. Co równie ważne, porozumieliśmy się, że każdy wyróżniający się zawodnik z tych roczników będzie miał szansę przejść na treningi do pierwszej drużyny. To będzie premia za robienie postępów.

W jaki sposób będziecie dobierać trenerów pracujących z dziećmi?

W dzisiejszym starcie akademii w 95 procentach brały udział osoby, które już wcześniej przy szkoleniu w klubie się znajdowały. Nie należę do osób, które przychodzą ze swoją książką, uznają tylko swoją wiedzę i z miejsca wszystkich wymieniają. Szanuję pewne relacje w krakowskiej piłce i regionalne tradycje, chcę poznać to środowisko i się go nauczyć. Daję szansę tym ludziom. Mogłem już przez krótki czas im się przyglądać i uważam, że jest kilku naprawdę bardzo fajnych trenerów. Kilku muszę jeszcze lepiej poznać i nie ukrywam, że najbliższy rok będzie czasem weryfikacji – kto jak pracuje, czy przypadnie mi do gustu, czy robi to, czego oczekuję i tak dalej. Myślę, że nie pomylę się dużo w ocenach. Wielu trenerów już się do mnie zgłasza, chcą podjąć wyzwanie. Mamy komfort „rezerwy”, ale dopiero w ciągu roku czy może nawet dwóch, wyklaruje się grupa naprawdę kompetentnych i przede wszystkim oddanych piłce trenerów, dla których będzie to pasja, coś, co kochają. W większości tak jest, ale za tym musi jeszcze iść merytoryka i fachowość.

Czyli nie będzie pan miał problemu, żeby zrzucić garnitur i założyć dres, by cały czas obserwować tych trenerów?

Zdecydowanie nie, brakuje mi tego. Mogłem to już robić od listopada do początku marca. Wierzę, że już od sierpnia zacznę działać pół na pół w temacie garnitur-dres. Muszę tak zrobić, żeby wiedzieć, z kim dokładnie mam do czynienia w akademii. I zrobię to z dużą przyjemnością, wolę być w dresie niż w garniturze.

Mówiliśmy, że Wisła ze szkolenia nie słynie, ale brylanciki są, jak chociażby Olek Buksa czy Daniel Hoyo-Kowalski i pewnie wkrótce odkryjecie nowe. To nie tak, że musimy poczekać dziesięć lat na talent, który może zabłysnąć w klubie.

Jak mówiłem, już trochę obserwowałem, ale kilka treningów czy dwa mecze to za mało do rzetelnej oceny. Można zobaczyć jakiś ogólny potencjał, tych drużyn jest jednak ogrom. Nie miałem czasu, żeby tak dokładnie wniknąć w każdego zawodnika. Dużo rozmawiam z trenerami, mówią, kto rokuje, a kto nie. Na pewno będziemy indywidualizować treningi najzdolniejszym, ale na razie opieram się głównie na zaufaniu i opiniach innych. Póki sam nie dotknę, nie sprawdzę, trudno mi będzie coś więcej powiedzieć. Wierzę, że tacy zawodnicy, o których pan mówił, są u nas i nie będziemy musieli czekać dziesięć lat.

Dzieci będą miały grać na modłę krakowskiej piłki, ofensywnie, z wymiennością pozycji?

Na pewno będziemy chcieli grać w piłkę, nie murować się i szukać kontry. Zawsze preferowałem rozgrywanie piłki od tyłu. Natomiast mądrość trenera polega na tym, że ma też przygotowane inne warianty gry. Musimy być mądrzy i elastyczni. I trener, i zawodnicy muszą umieć czytać grę, uczyć się uniwersalności i podejmowania decyzji optymalnych na dany moment. Ale to już temat złożony, na inną opowieść. W każdym razie: chcemy grać w piłkę, co jest trudne. Łatwiej stanąć z tyłu i dwoma czy trzema podaniami szukać sytuacji po kontrze.

No to wyobraźmy sobie, że złowił pan złotą rybkę i jako dyrektor akademii może pan mieć jedno życzenie. Jakie by dziś było?

Baza szkoleniowa dla Wisły Kraków – pierwszego zespołu i akademii.

rozmawiał Marcin Ryszka

Fot. Newspix

Opublikowane 02.07.2020 11:17 przez

Przemysław Michalak

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 10
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Artur

Jak oni juz na starcie mowia ze zakladaja szkolke, po to by sprzedawac wychowankow to zycze powodzenia w sukcesach.

Ziemson hujev
Ziemson hujev

nie wiem czy wiesz ale akademia to taka fabryka piłkarzy i jak ktoś będzie chciał tych piłkarzy wychowanych u Ciebie kupić to będzie znaczyło że dobrze ich wyszkoliłeś i nie tylko sprawia to że zwracają Ci się pieniądze za prowadzenie takiej akademii ale też zarabiasz pieniążki dla klubu, z drugiej strony pozwalasz młodym ludziom spełniać marzenia i zapewniasz im fajne życie w którym mogą zarabiać na tym co kochają, serio widzisz w tym coś złego?

Leszek
Leszek

Wymień mi jedną akademię piłkarską, nie należącą do klubów z top 10 która nie sprzedaje swoich najlepszych zawodników do innych drużyn.
Schemat zawsze jest ten sam. Młody utalentowany zawodnik gra 1-2 sezony w pierwszej drużynie a potem wyjeżdża do lepszego klubu. Jeżeli nie wyjeżdża to znaczy że jest za słaby.

Artur
Artur

NIe wierze w to co czytam 🙂 Idąc waszym tokiem rozumowania, to najlepiej niech wyprzedadza odrazu najlepszych pilkarzy pierwszej druzyny, beda pieniażki dla klubu, przeciez to najwazniejsze a nie wyniki 😀 Własnie przez takie rozumowanie jak wasze Polska piłka klubowa sięgnęła dna! Jeszcze sezon nie zdazy sie na dobre rozpoczac a my juz nie mamy zadnej druzyny w europejskich pucharach… Ale co tam najlepiej wyprzedac wychowankow, nakupowac szrotu za miliony ze Słowacji, Serbi, Czech itd. Dziękuje za uwage, Dobranoc.

Zenek
Zenek

Pamiętam go jeszcze z Górnika, nieźle się zapowiadał. Debiut jako 16latek w bardzo mocnym klubie. Potem chyba problemy z sercem (?) i koniec poważnej kariery…

GTS Kraków
GTS Kraków

GTS, GTS, to Wisełka…

Icek
Icek

moim kompleksem jest. Podpisano: Zakompleksiony parch.

GTS Kraków
GTS Kraków

Tata ubek wie, że go tak nazywasz?

Korupcjovia
Korupcjovia

A twój tato do wanny ci wchodził, że taką nienawiść żywisz do Wisły?

Zbyszko z Bogdanca
Zbyszko z Bogdanca

Szkoda, że o akademii Wisły w UK zapomniał..

Weszło
20.01.2021

Zieliński z superpucharem, United obronią fotel lidera?

Ligi Mistrzów nie ma, ale też jest… fajnie. Parafrazując słynny cytat. W środę kibice będą zadowoleni, bo czekają nas hitowe spotkania we Włoszech i w Anglii. Na południu Europy o Superpuchar Włoch powalczą Juventus oraz Napoli. Natomiast na drugim końcu Starego Kontynentu Manchester United spróbuje utrzymać się na szczycie Premier League. Na jakie typy warto […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Polak bramkarzem wszech czasów szwedzkiego klubu. Szacuneczek

Polacy doceniani za granicą? Coraz częściej spotykany przypadek. Ale ilu z nich zapisało się na kartach danego klubu do tego stopnia, by trafić do jedenastki wszech czasów? No właśnie, to już trudniejsza sprawa. Ale tak wyróżniony został Ryszard Jankowski, były bramkarz Lecha Poznań, który spędził pół dekady lat dziewięćdziesiątych w Trelleborgu, a gdzie pomógł zezłomować […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zagraniczny inwestor w Radomiaku? Trwają rozmowy

W najbliższym czasie może dojść do niespodziewanej współpracy na zapleczu Ekstraklasy. Z naszych ustaleń wynika, że Radomiak Radom prowadzi rozmowy z zagranicznym inwestorem. Dzięki temu wsparciu klub chciałby odważniej włączyć się w walkę o awans z pierwszej ligi. Na czym ta współpraca miałaby polegać? Tu robi się ciekawie, bo niekoniecznie chodzi o przejęcie części akcji […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zmierzch ery Juventusu? Pirlo przytłoczony problemami

– Lata lecą. Staramy się, jak możemy, ale podtrzymanie naszej passy i zdobycie 10. mistrzostwa z rzędu byłoby czymś nieprawdopodobnym. Nie jest łatwo, dajemy z siebie wszystko, ale mamy za sobą dwa ‚black-outy’, za które zapłaciliśmy bolesnymi porażkami z Fiorentiną i Interem – te słowa Giorgio Chielliniego, jednego z symboli Juventusu, wstrząsnęły włoskimi mediami. Dlaczego? Bo dopatrzono […]
20.01.2021
Anglia
20.01.2021

Jon Flanagan jednak nie dla Jagiellonii. I całe szczęście

Od kilku dni media belgijskie oraz polskie grzały temat transferu Jona Flanagana do Jagiellonii. Angielski lewy obrońca miał trafić do Białegostoku po kompletnie nieudanej przygodzie w Charleroi. Ostatecznie jednak nie wyszło, 28-latek nie przeszedł testów medycznych i z transakcji nici. Wbrew obiecującym początkom kariery tego piłkarza, możemy śmiało powiedzieć: całe szczęście.  W 2014 roku był […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Klauzula „anty-Włochy” wstrzymuje Milika

Arkadiusz Milik wciąż czeka na finalizację przejścia do Olympique Marsylia. Z klubem już się porozumiał, ale cały transfer wstrzymuje oczywiście Napoli. Kwota transferu nie jest problemem, więc co nim jest? Napoli chciałoby skonstruować transakcję w ten sposób, że Milik miałby zostać wypożyczony z Napoli do Olympique na pół roku z przymusowym wykupem przez francuski klub […]
20.01.2021
Blogi i felietony
20.01.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Wszystko było już zaplanowane, w maju Aleksander Łukaszenko uświetnia swoją obecnością imprezę otwarcia, potem lansuje się wśród błysków fleszy aż do finałowego meczu. Zapalony fan hokeja, który nawet w szczycie pandemii chętnie udzielał wywiadów prosto z lodowiska, tegoroczne Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie będzie musiał jednak obejrzeć w telewizji. Białoruś, a konkretnie Mińsk, a jeszcze […]
20.01.2021
Francja
20.01.2021

Powrót na tron w najmniej spodziewanym momencie, czyli ostatni tytuł Marsylii

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Marsylia była jedną z największych piłkarskich potęg Starego Kontynentu. Na Stade Velodrome wręcz roiło się od czołowych postaci światowego futbolu, takich jak choćby Jean-Pierre Papin, Abedi Pele, Rudi Voeller czy Chris Waddle. Zespół regularnie sięgał po mistrzowskie tytuły we Francji, dokładając też do tego znaczące sukcesy na kontynentalnej arenie. […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Problemy w klubie Polaków. Derby nie płaci, a szejk czeka na zielone światło

Derby od miesiąca nie płaci swoim piłkarzom pensji. Nad klubem wisi wizja bankructwa, a w tle trwają przeciągające się rozmowy z szejkiem, który ma przejąć klub. Kibiców próbuje uspokajać Wayne Rooney, który ma być gwarantem lepszej przyszłości Derby. Tymczasem ligowe władze sprawdzają, czy Derby trafi we właściwie ręce.  Widać było po graczach Derby dużą ulgę […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

GKS Bełchatów wybrał nowego prezesa

Pierwszoligowy GKS Bełchatów niedawno ogłosił konkurs na stanowisko nowego prezesa klubu. Nowy sternik przejmie stanowisko po Wiktorze Rydzu, który zrezygnował w grudniu ubiegłego roku. Jak udało nam się ustalić, zostanie nim Wojciech Zając, w przeszłości związany m.in. z Resovią Rzeszów. Zając to osoba, która jest współtwórcą sukcesu rzeszowian. To on był prezesem klubu kiedy Resovia […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Dali kilka powodów, by walnąć whisky. XI dekady Jagiellonii

Dwa srebrne medale. Jeden brązowy. Finał Pucharu Polski. Kilka grubych transferów. I miano ligowej czołówki przez kilka lat. Bez dwóch zdań to najlepsza dekada w historii Jagiellonii Białystok, która w 2020 roku obchodziła stulecie swojego istnienia. Wybraliśmy najlepszą XI minionego dziesięciolecia. Z góry uprzedzamy – może pojawić się element kontrowersji. Na kilku pozycjach mieliśmy sporą […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Niezły Numer – Jak Brzęczek marnował najlepszego napastnika świata?

W zasadzie mamy pewne wątpliwości, czy aby na pewno liczba bramek Roberta Lewandowskiego za kadencji Jerzego Brzęczka to „Niezły Numer”. Bo przecież mówimy o najlepszym piłkarzu na świecie. Drugim najlepszym strzelcu w pięciu topowych ligach w Europie. Pięciokrotnym królu strzelców Bundesligi. Gościu, który coraz bardziej zagraża rekordowi Gerda Müllera. I ten oto gość przez dwa […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Podmianka selekcjonera niedługo przed wielkim turniejem? To się już zdarzało

Jak nietrudno się domyślić – historia futbolu, również ta najnowsza, zna takie przypadki, gdy działacze krajowej federacji decydowali się na zmianę selekcjonera na kilka miesięcy przed startem wielkiego turnieju. Nie zdarza się to może zbyt często, no ale od czasu do czasu ktoś postanawia wykonać ten ryzykowny, nieco zalatujący desperacją ruch. W związku z niespodziewanym […]
20.01.2021
Anglia
20.01.2021

Najlepszy napastnik Manchesteru City? Phil Foden

Nie Sergio Aguero. Nie Gabriel Jesus, a tym bardziej Liam Delap. To może Riyad Mahrez albo Kevin de Bruyne? Znowu błędna odpowiedź. Najlepszym strzelcem Manchesteru City w tym sezonie są Raheem Sterling i Phil Foden, kolejny genialny piłkarz w układance Pepa Guardioli. Swoją karierę na The Etihad rozpoczął już trzy sezony temu, ale nigdy tak […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Puchar nie w pełni świętowany. Bilbao wciąż czeka na „La Gabarrę”

– Moim zdaniem ten tytuł zasługuje na barkę – czytamy we wpisie na forum kibiców Athletiku. – Bardziej niż poprzedni. Wygrana Superpucharu w ramach przygotowań do sezonu to nic. Teraz graliśmy w środku rozgrywek, kiedy każdy zespół jest w formie. I pokonaliśmy Real oraz Barcelonę. Wiem, że obostrzenia związane z pandemią nie są po to, […]
20.01.2021
Weszło Extra
20.01.2021

Trenerzy a życie rodzinne. Czy to już zawód tylko dla piłkarskich nerdów?

Pracoholik. Skrajny perfekcjonista. Fanatyk. Obsesjonat. Jeżeli ktoś jest opisywany w ten sposób, budzi raczej negatywne skojarzenia, ale akurat nie dotyczy to trenerów piłkarskich. Chwilami można odnieść wrażenie, że niektórzy wręcz oczekują od nich, że będą żyli futbolem 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku i nic innego w ich egzystencji liczyć się nie […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

„Boniek pokazał twarz jednowładcy, który nie liczy się z nikim”

– Akcja ze zwolnieniem Brzęczka ma jeszcze inny wymiar – demaskuje prezesa Bońka jako jedynowładcę. Jasne, nie pierwszy raz, ale do tej pory w kluczowych kwestiach starał się przynajmniej dbać o pozory. Pod tym względem o trzy długości wyprzedził Latę, który jednak decyzję w sprawie kandydatów konsultował z zaufanymi ludźmi, jakoś tam liczył się ze […]
20.01.2021
Anglia
19.01.2021

Zegar Franka Lamparda wybija ostatnią godzinę. Chelsea dostaje od Leicester do zera

Jak nie idzie, to nie idzie. Wiadomo było, że Chelsea będzie miała z Leicester City duże ciężary. Za gospodarzami przemawiało tak naprawdę więcej, a przede wszystkim dyspozycja. Mało kto jednak spodziewał się, że The Blues właściwie nie postawią się ekipie z King Power Stadium, przegrywając mecz do zera.  Już pierwsze minuty zwiastowały, że to nie […]
19.01.2021