Piłkarki z USA przegrały proces o równe traktowanie. Zarabiają więcej od mężczyzn

Opublikowane 02.05.2020 17:47 przez

Michał Kołkowski

28 zawodniczek kobiecej reprezentacji Stanów Zjednoczonych domagało się odszkodowania w wysokości, bagatela, 66 milionów dolarów z powodu nierównego traktowania przez federację. Piłkarki wiosną 2019 roku złożyły skargę do sądu. Dowodziły w niej, że męska kadra USA ma znacznie lepsze warunki do treningów, podróży, łatwiejszy dostęp do lekarzy oraz fizjoterapeutów, a przede wszystkim – zarabia więcej pieniędzy za występy. Krótko mówiąc: mistrzynie świata czuły się dyskryminowane i domagały się finansowej satysfakcji za pogwałcenie ich praw obywatelskich.

Gary Klausner, sędzia federalny z Kalifornii, wziął więc do ręki kalkulator, żeby sobie pewne rzeczy unaocznić, uplastycznić. I wyszło mu jak wół, że w latach 2015 – 2019 kobieca reprezentacja USA zarobiła średnio więcej pieniędzy za mecz (221 tysięcy do podziału) niż męska (213 tysięcy).

No dobra, sam sędzia tego z pewnością nie wyliczał, ale właśnie takie liczby przedstawił.

Właściwie na tym można by było zakończyć tekst, bo jest to nader wymowne podsumowanie dla roszczeń amerykańskich piłkarek, którym przewodzi rzecz jasna Megan Rapinoe, laureatka Złotej Piłki za 2019 rok i najlepsza zawodniczka ostatniego kobiecego mundialu, na którym kadra USA odniosła spektakularny sukces. Ale rozwiniemy temat, bo sytuacja – choć nieco zabawna – nie jest czarno biała.

Konflikt o zarobki trwa za oceanem od dawna. Amerykańskie piłkarki odnoszą bowiem zdecydowanie większe sukcesy od piłkarzy, a ich występy na wielkich turniejach wzbudzają w kraju soccera całkiem duże zainteresowanie. Finał ostatnich mistrzostw świata miał w Stanach średnią oglądalność na poziomie 14,3 miliona widzów. To więcej niż finałowe starcie męskiego mundialu, ale porównań można szukać dalej. Zmagania Amerykanek z Holenderkami oglądało więcej widzów niż w przypadku czterech z sześciu starć w ostatnich finałach NBA. Jeżeli chodzi o finały hokejowego Pucharu Stanleya, to ich średnia oglądalność wynosiła w 2019 roku nieco ponad 5 milionów widzów.

W latach 2016 – 2018 (według Wall Street Journal) piłkarki wygenerowały dla federacji (U.S. Soccer Federation) zysk w wysokości 50,8 miliona dolarów. Piłkarze: 49,9 miliona. Krótko mówiąc – kobiecy futbol przedostał się w USA do mainstreamu.

Niektóre piłkarki, na czele ze wspomnianą Rapinoe, zaczęły więc coraz głośniej opowiadać o tym, że czują się dyskryminowane przez amerykańską federację. Bohaterka mundialu została nawet przez słynny magazyn Sports Illustrated wybrana sportową osobowością roku w USA. Nie tylko z uwag na boiskowe wyczyny, ale również – a może i przede wszystkim – bezkompromisowe, często bardzo kontrowersyjne w swojej wymowie wypowiedzi. Wcześniej tę nagrodę odbierali między innymi LeBron James, Dwyane Wade, Tom Brady, Serena Williams, Derek Jeter, Tim Duncan, Tiger Woods czy Madison Bumgarner. Giganci amerykańskiego sportu.

Rapinoe to wymarzona bohaterka dla amerykańskiej lewicy. Feministka, homoseksualistka, gorąca przeciwniczka prezydentury Donalda Trumpa, na każdym kroku sprzeciwiająca się przejawom szeroko pojętej dyskryminacji. Piłkarka już kilka lat temu protestowała w kwestii nierównego traktowania kobiecej drużyny piłkarskiej, lecz wtedy jej głos nie był aż tak słyszalny jak obecnie, po wielkim sukcesie, jakim okazały się ostatnie mistrzostwa świata. Już w 2016 roku media zza oceanu donosiły jednak, że pięć zawodniczek – Rapinoe, Carli Lloyd, Alex Morgan, Hope Solo i Becky Sauerbrunn – wystosowało protest do Komisji ds. Równości Szans Zatrudnienia (Equal Employment Opportunity Commission) w sprawie zrównania płac reprezentantów męskiej i kobiecej drużyny narodowej. – Dowiodłyśmy swojej wartości sięgając po mistrzostwo świata. Różnica w zarobkach między reprezentacjami jest za duża – uzasadniała Lloyd.

Sprawą zajął się wówczas Jeffrey Kessler, bardzo znacząca postać ze środowiska prawniczego w USA, który zasłynął przede wszystkim w procesowaniu się z ligą futbolu amerykańskiego (National Football League), gdzie reprezentował między innymi interesy Toma Brady’ego. – W 2015 roku żeńska kadra wygenerowała zysk o 20 milionów dolarów wyższy niż kadra męska, tymczasem zarobki kobiet były czterokrotnie niższe – dowodził prawnik na antenie ESPN.

Efekt? W kwietniu 2017 roku podpisano nową umowę, znacznie korzystniejszą dla reprezentantek USA.

– To bardzo budujące – komentowała wtedy Alex Morgan na łamach US News. – Ze względu na całą tę sprawę przetaczającą się nasz kraj. Równość zarobków, niwelowanie nierówności płacowych między mężczyznami i kobietami. Jestem bardzo szczęśliwa z powodu porozumienia, jakie udało nam się uzyskać. Wreszcie możemy zabrać się za swoja pracę, czyli za grę w piłkę nożną.

Okazało się jednak, że stan zadowolenia nie potrwał długo, ponieważ już dwa lata później zawodniczki wystosowały kolejny protest, który właśnie został utrącony przez kalifornijskiego sędziego. Gary Klausner przedstawił uzasadnienie długie na trzydzieści dwie strony maszynopisu. Puenta jego wywodu jest jednak dość krótka i dosadna: – Historia negocjacji między stronami wskazuje wyraźnie, że przedstawiciele kobiecej drużyny narodowej za każdym razem odrzucali możliwość zrównania warunków z męską drużyną narodową, choć taka struktura płacowa była im wielokrotnie proponowana. Nie mogą więc teraz protestować przeciwko warunkom, które zostały przez nich wynegocjowane.

O co dokładnie chodzi? Męska drużyna narodowa jest opłacana według zasad „pay-to-play”. Kobieca kadra wynegocjowała sobie w 2017 roku umowę opartą w znacznie większej mierze o gwarantowane wypłaty.

Ktoś mógłby podnieść argument – i on zresztą często pada w tej dyskusji – że piłkarzom łatwo godzić się na tłuste bonusy kosztem gwarantowanych wypłat, skoro krocie zarabiają choćby na poziomie ligowym w MLS albo w klubach europejskich. I jest to prawda, ale trudno obwiniać federację, że kobieca piłka klubowa nie robi furory wprost proporcjonalnej do reprezentacji kraju i nie sposób dorobić się tam takich pieniędzy jak w męskich drużynach.

– Kobieca reprezentacja negocjując swoją umowę z federacją była nawet gotowa zrezygnować z wyższych premii oraz innych bonusów, jak choćby większych rekompensat i gwarancji większej liczby zakontraktowanych zawodniczek – dowodzi Klausner. – Z tego względu wnoszący skargę nie mogę teraz – z mocą wsteczną – uznać swojej umowy za gorszą od tej, którą podpisała męska reprezentacja. Tylko dlatego, że na tamtych zasadach kobieca kadra mogłaby zarobić więcej niż według warunków wynegocjowanych przez siebie i swój związek zawodowy, do których należy między innymi gwarancja 100 tysięcy rocznej wypłaty dla dwudziestu piłkarek. Nie ma to związku z dyskryminacją ze strony federacji.

No i do tego dochdzą wyliczenia, od których zaczęliśmy całą opowieść, ale warto je przytoczyć raz jeszcze, za ABC News.

W kwestionowanym przez piłkarki okresie zarobiły one od rodzimej federacji… więcej od mężczyzn. Zarówno jeżeli chodzi o ogólną kwotę, jak i sumę dolarów za konkretny mecz. Oczywiście gdyby zawodniczki przed laty rozsądniej wynegocjowały swoją umowę z federacją, skosiłyby zapewne jeszcze większą kasę, ponieważ – jako się rzekło – osiągnęły wielkie sukcesy i wygenerowały spore zyski. Ale czy to jest powód, żeby zapłacić im teraz 66 milionów dolarów odszkodowania? Sędzia Klausner uznał, że nie, a zawodniczki pretensje powinny mieć do siebie i swoich związków zawodowych, a nie do federacji. Do dalszego rozpatrzenia sędzia przekazał natomiast kwestię gorszych warunków podróży, trudniejszego dostępu do fizjoterapeutów, treningów na sztucznej murawie i innych tego rodzaju niedogodności, na jakie uskarżają się reprezentantki USA. Być może tutaj sąd doszuka się jakiejś winy ze strony federacji.

Można się spodziewać, że konflikt na tym się nie zakończy. Zapowiedziana została apelacja. – Jesteśmy zszokowane i rozczarowane dzisiejszą decyzję, ale nie zrezygnujemy z naszej ciężkiej pracy na rzecz wyrównania wynagrodzeń – oznajmiła rzeczniczka protestujących kobiet, Molly Levinson. Megan Rapinoe zagrzmiała natomiast na swoim Twitterze: – Nigdy nie przestaniemy walczyć o RÓWNOŚĆ.

fot. NewsPix.pl

Weszło
24.01.2022

Szalony mecz w PNA. Kamerun pokonał Komory, które miały obrońcę w bramce

Cel Kamerunu na ten turniej jest jasny. Finał, który odbędzie się już szóstego lutego, ale najpierw należy pokonać niżej notowanych rywali, którzy nie mają zamiaru odpuszczać faworytom. Reprezentacja Komorów na tym turnieju już dokonała rzeczy wielkich, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po raz pierwszy wystąpili w finałach Pucharu Narodów Afryki i pokazali się z […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Sporty zimowe
24.01.2022

Babcia na łyżwach. Claudia Pechstein pojedzie na ósme igrzyska

Debiutowała w 1992 roku, od razu zgarniając brązowy medal. Na przestrzeni lat wywalczyła dziewięć krążków, aż do igrzysk w Pjongczagu będąc najbardziej utytułowaną łyżwiarką szybką w historii. Dla swojego sportu jest legendą – choć dla wielu z dopingową rysą, nawet jeśli jej sprawa miała wiele odcieni szarości. W Pekinie pojawi się na swoich ósmych igrzyskach, […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Czy Szewczenko jest dobrym selekcjonerem?

Andrij Szewczenko może zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Czy to dobry trener? Czy jest wart grubej pensji? W jakich aspektach szkoleniowego fachu wyręczali go do tej pory jego doświadczeni asystenci? Jak dogadywał się z największymi ukraińskimi gwiazdami? Co sprawiło, że jego Ukraina potrafiła zachwycać i wygrywać z najsilniejszymi reprezentacjami w Europie? Dlaczego za naszą wschodnią […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Bogdan Racovitan zostanie piłkarzem Rakowa. Znamy szczegóły transferu

Raków Częstochowa dopiął transfer drugiego rumuńskiego piłkarza. Tym razem obyło się bez komplikacji, które towarzyszyły sprowadzeniu do Ekstraklasy Deiana Sorescu. Lada moment Bogdan Racovitan zostanie zawodnikiem „Medalików”, a nam udało się ustalić szczegóły tego transferu. To nie tak, że sprawa transferu Bogdana Racovitana była zupełnie prosta i „zwyczajna”. Valeriu Iftime, prezydent Botosani, parę razy zmieniał […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Zapraszamy na pokład. Dołącz do Weszło!

Co jakiś czas pytacie różnymi kanałami o to, czy można się do nas dostać. A jeśli można, to jak to zrobić. Często zbywaliśmy was odpowiedzią, że akurat nikogo nie szukamy, ale w końcu przyszedł ten moment, w którym znowu chcemy uchylić drzwi dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z dziennikarstwem. Odpalamy kolejny nabór i […]
24.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
24.01.2022

Szalony mecz w PNA. Kamerun pokonał Komory, które miały obrońcę w bramce

Cel Kamerunu na ten turniej jest jasny. Finał, który odbędzie się już szóstego lutego, ale najpierw należy pokonać niżej notowanych rywali, którzy nie mają zamiaru odpuszczać faworytom. Reprezentacja Komorów na tym turnieju już dokonała rzeczy wielkich, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po raz pierwszy wystąpili w finałach Pucharu Narodów Afryki i pokazali się z […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Sporty zimowe
24.01.2022

Babcia na łyżwach. Claudia Pechstein pojedzie na ósme igrzyska

Debiutowała w 1992 roku, od razu zgarniając brązowy medal. Na przestrzeni lat wywalczyła dziewięć krążków, aż do igrzysk w Pjongczagu będąc najbardziej utytułowaną łyżwiarką szybką w historii. Dla swojego sportu jest legendą – choć dla wielu z dopingową rysą, nawet jeśli jej sprawa miała wiele odcieni szarości. W Pekinie pojawi się na swoich ósmych igrzyskach, […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Czy Szewczenko jest dobrym selekcjonerem?

Andrij Szewczenko może zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Czy to dobry trener? Czy jest wart grubej pensji? W jakich aspektach szkoleniowego fachu wyręczali go do tej pory jego doświadczeni asystenci? Jak dogadywał się z największymi ukraińskimi gwiazdami? Co sprawiło, że jego Ukraina potrafiła zachwycać i wygrywać z najsilniejszymi reprezentacjami w Europie? Dlaczego za naszą wschodnią […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Bogdan Racovitan zostanie piłkarzem Rakowa. Znamy szczegóły transferu

Raków Częstochowa dopiął transfer drugiego rumuńskiego piłkarza. Tym razem obyło się bez komplikacji, które towarzyszyły sprowadzeniu do Ekstraklasy Deiana Sorescu. Lada moment Bogdan Racovitan zostanie zawodnikiem „Medalików”, a nam udało się ustalić szczegóły tego transferu. To nie tak, że sprawa transferu Bogdana Racovitana była zupełnie prosta i „zwyczajna”. Valeriu Iftime, prezydent Botosani, parę razy zmieniał […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Zapraszamy na pokład. Dołącz do Weszło!

Co jakiś czas pytacie różnymi kanałami o to, czy można się do nas dostać. A jeśli można, to jak to zrobić. Często zbywaliśmy was odpowiedzią, że akurat nikogo nie szukamy, ale w końcu przyszedł ten moment, w którym znowu chcemy uchylić drzwi dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z dziennikarstwem. Odpalamy kolejny nabór i […]
24.01.2022
Weszło Extra
21.01.2022

„Piechniczek na Księżyc!”, czyli historia nieudanego powrotu

Niekończące się narzekania na rzekomo wrogą postawę mediów, manipulujących opinią publiczną. Regularne konflikty z piłkarzami występującymi w zagranicznych klubach. Kwiaty otrzymane w ramach przeprosin za spóźnienie od delegacji z Widzewa Łódź. Obiecujący, choć przegrany mecz z Anglią na Wembley i straszliwa klęska z Włochami w Neapolu. Dziwaczne decyzje kadrowe. Zaledwie trzy zwycięstwa w czternastu oficjalnych […]
21.01.2022
Piłka nożna
14.01.2022

Wielkie doświadczenie i trudny charakter. Dokąd Vahid Halilhodzić zaprowadzi Maroko?

Trenerem jest od trzech dekad, a lista wywalczonych przez niego trofeów niespecjalnie imponuje. Triumf w Afrykańskiej Lidze Mistrzów, mistrzostwo Chorwacji, Puchar Francji… Niewiele, jak na tak potężny staż pracy. Mimo to Vahid Halilhodzić wciąż nie może narzekać na nudę, a na jego usługi nadal jest zapotrzebowanie. Na tegoroczny Puchar Narodów Afryki niespełna 70-letni szkoleniowiec przyjechał […]
14.01.2022
Premier League
05.01.2022

Kolejny zakręt w karierze Lukaku

Jeśli zsumować wszystkie pieniądze, jakie dotychczas na niego wydano, Romelu Lukaku jest najdroższym zawodnikiem w historii futbolu. Trudno podważać jego klasę, to prawdziwa bestia. A mimo to można się zastanawiać, czy kariera Belga jest prowadzono odpowiednio. Napastnik zbliża się już bowiem pomału do trzydziestych urodzin, a udało mu się jak dotąd wywalczyć zaledwie dwa trofea […]
05.01.2022
Piłka nożna
31.12.2021

Czas na TOP10! Ranking najlepszych trenerów w historii futbolu (część 3.)

Czas na ostateczne rozstrzygnięcia. Przedstawiliśmy wam już pierwszą (50. – 26.) i drugą (25. – 11.) część naszego rankingu 50 najwybitniejszych trenerów w historii futbolu. Dzisiaj serwujemy zatem ostatni odcinek – TOP10. Zapraszamy. Jakie kryteria braliśmy pod uwagę przy tworzeniu rankingu? Wyróżniliśmy w naszych wewnętrznych rozważaniach aż osiem kategorii, pod kątem których analizowaliśmy kariery trenerów. […]
31.12.2021
Piłka nożna
29.12.2021

Ancelotti, Klopp, del Bosque… Ranking najlepszych trenerów w historii (część 2.)

W pierwszej odsłonie (miejsca 50. – 26.) naszego rankingu 50 najwybitniejszych trenerów wszech czasów poznaliście pozycje, na jakich umieściliśmy między innymi Diego Simeone, Zinedine’a Zidane’a czy Arsene’a Wengera. Nadszedł zatem czas na drugą, a zarazem przedostatnią część zestawienia, w której pojawią się tacy giganci jak Fabio Capello czy Otto Rehhagel. Przygotowaliśmy kilka – jak nam […]
29.12.2021
Piłka nożna
26.12.2021

Zidane, Heynckes, Scolari… Ranking najlepszych trenerów w historii (część 1.)

Jose Mourinho czy Pep Guardiola? Rinus Michels czy Ernst Happel? Alex Ferguson czy Bill Shankly? Louis van Gaal czy Johan Cruyff? Przygotowaliśmy dla was naprawdę pokaźnych rozmiarów lekturę na czas świątecznej sielanki – wielki ranking 50 najwybitniejszych trenerów w historii futbolu. Jak to zwykle w przypadku naszych rankingów bywa, nie ograniczyliśmy się wyłącznie do wyliczenia […]
26.12.2021
Liczba komentarzy: 34
Subscribe
Powiadom o
guest
34 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
1 rok temu

Nigdy nie przestaniemy walczyć o RÓWNOŚĆ.
———–

Fajnie tępa dzido, ale w tym przypadku nie chcesz równości tylko wyjątkowego traktowania. Macie taką umowę jaką chcieliście to ją respektuj.

Aerth
Aerth
1 rok temu

Zachodnia lewica, a przyjnajmniej ta jej najgłośniejsza część, tak ma. Domagają się specjalnego traktowania dla kolejnych grup mniejszościowych twierdząc, że to walka o równouprawnienie. Tyle, że wiele z rzekomych przywilejów większości (a na dobrą sprawę białych heteroseksualnych facetów, chociaż tarcia są tam już takie, że co raz trudniej dojść do tego kto jest jeszcze „większością”, a kto już nie) istnieje tylko w ich głowach.

Dani
Dani
1 rok temu

Ta Rapinoe ma nie rowno pod sufitem

igor91
igor91
1 rok temu
Reply to  Dani

Cytując klasyka: „Baba bez bolca dostaje pierdolca”

szmaja
szmaja
1 rok temu
Reply to  igor91

Facet bez dziury pierdoli bzdury.

Tralalala
Tralalala(@tralalala)
1 rok temu
Reply to  Dani

Lesba. Wszystko w temacie.

Kibic
Kibic
1 rok temu

> Piłkarki zarabiają więcej od piłkarzy.
> Walczą o wyrównanie wynagrodzeń.

Jaki problem? Obniżyć im, jak tak bardzo chcą.

Joł joł
Joł joł
1 rok temu
Reply to  Kibic

One chyba kiedyś dostały 6-0 od reprezentacji USA u-15 chłopców?

Art
Art
1 rok temu
Reply to  Joł joł

To w Australii

Patryk
Patryk
1 rok temu
Reply to  Joł joł

Nie od reprezentacji, tylko od jakiejś drużyny z poziomu U-15 z Teksasu

Piotr
Piotr
1 rok temu
Reply to  Joł joł

Owszem, przegrały 5:2 w 2017 roku z zespolem U-15 FC Dallas 😉

Świroos
Świroos(@swiroos)
1 rok temu

Idealne podsumowanie dzisiejszego świata: jestem zlewaczałą lesbą, Trump ch*j, więc należy mi się więcej.

ViteQ
ViteQ(@viteq)
1 rok temu

ta sytuacja jest bardzo dobrym wyjaśnieniem tego, dlaczego kobiety zarabiają (podobno) mniej:
1. nie potrafią liczyć, ostatecznie może się okazać, że jest odwrotnie
2. nie umieją negocjować swoich umów, zamiast tego w roszczeniowy sposób oczekują, że wszystko zrobi się samo

smutne to

Szynkers88
Szynkers88
1 rok temu

Kobiety muszą zrozumieć, że sport to „pewien produkt” i w zależności od tego, jaki jest popyt na ten produkt i jego wartość rynkowa, opłacani są sportowcy. Dlatego mistrzyni świata w boksie, chociaż obrywa po gębie i trenuje tak samo ciężko, jak mistrz świata w boksie, nie może uznawać za dyskryminację faktu, że inkasuje dużo mniej, lecz przyjąć do wiadomości, że jest to efekt mechanizmów rynkowych w sporcie zawodowym. Oczywiście w przypadku kadry USA kobiet w piłce nożnej problem jest inny, gdyż akurat panie komercyjnie przedstawiają większą wartość aniżeli panowie, ale generalnie chodzi mi o założenia przy tego typu „protestach kobiecego sportu” i krzyku sportsmenek o „dyskryminacji”. Drogie Panie, NIE, nie musi być po równo.

Kamil
Kamil
1 rok temu
Reply to  Szynkers88

To idąc tym tropem, ja pozwe…. hm no nie wiem musze coś wymyślić:D kogoś za to,np ze gram w Futbol Amerykanski w Polsce i nie dostaje ani złotówki. Hahah Abstrakcja, nie jest popularny ten sport w Polsce i tak jest i tyle

Arek
Arek
1 rok temu

Komunistki? Jak można żądać takiej samej kasy za dużo niższe umiejętności, dużo niższe zainteresowanie, lżejsze treningi itp. W sumie to prawda, każdy by chciał robić mniej, mniej umieć, być słabszym ale zarabiać tyle samo co ten lepszy. Feminizm to nic innego niż komunizm i marksizm plus nienawiść do mężczyzn.

Sieg
Sieg
1 rok temu
Reply to  Arek

Jak dużo mniejsze zainteresowanie, skoro jak wół stoi, ze w przypadku USA jest większe? Czytac nie umiesz?

Kolo Kolo
Kolo Kolo
1 rok temu

Jakie kurwa równouprawnienie? Przynieś pindo worek węgla, narąb drewna. Albo chociaż dokręć śrubkę. Dopiero wtedy możesz zacząć to swoje pierdolenie o równouprawnieniu. Lewactwo ma się za dobrze w dzisiejszych czasach. Do uzdy i pole orać, bo się w dupach poprzewracało.

Dominik
Dominik
1 rok temu
Reply to  Kolo Kolo

Wujek wiem że pokazałem ci co to internet ale nie musisz też tutaj pisać tego co mówisz przy harnasiu i rodzinnym grillu. Ciocia i tak ostatnio przepraszała za twoje zachowanie.

Witkacy
Witkacy
1 rok temu
Reply to  Dominik

Jedyny fajny komentarz w tym morzu szamba.

Monis
Monis
1 rok temu
Reply to  Kolo Kolo

Kolo kolo,to zajmij sie bachorem.Przewin nakarm,wstawaj w nocy,wez kurwa cos ugotuj pajacu(woda na kawe sie nie liczy),nie mowiac juz o uprasowaniu czegokolwiek,moj ty meski drwalu,wrrr,miau

Kolo Kolo
Kolo Kolo
1 rok temu

No, ciekawostka… Wygląda na pedałkę, zachowuje się jak pedałka, okazuje się pedalką. Zanim ktoś się oburzy o określenie „pedałka”, równouprawnienie mamy 😉

KoloKolo
KoloKolo
1 rok temu
Reply to  Kolo Kolo

A witam serdelacznie! Czekam teraz na kogoś, kto się nazwie Kolo-Kolo, potem Kolo_Kolo itp.
Ale ze zdaniem Kolegi, jak i z wszystkimi powyżej, zgadzam się w zupełności!

zebmccain
zebmccain
1 rok temu

Zabawne, bo akurat żeńska odmiana piłki nożnej to jest guano, którego nie da się oglądać.

KoloKolo
KoloKolo
1 rok temu

No i spadnie pindom oglądalność, bo kto by chciał babochłopów nieumiejących grać oglądać, a jeszcze się awanturujących. „Trzeba wpuszczać tylko w krawacie…” Życzę jak największych sukcesów na nowym polu boju o niższe zarobki!

PhoenixLk
PhoenixLk
1 rok temu

Skoro walczą o równość… to może należy im OBNIŻYĆ wypłaty??

Erbeleg
Erbeleg(@erbeleg)
1 rok temu

Niech grają w klubach razem z mężczyznami. Skoro są mistrzyniami świata to na pewno sobie poradzą 🙂

Sly
Sly
1 rok temu

Zarobiły więcej dla federacji, powinny więc więcej otrzymać, dokładnie tak jak dzieję się w niemal każdym sporcie względem mężczyzn. Zdecydowana większość komentarzy, także ta o rywalizacji z mężczyznami itp. to wypisz wymaluj zapatrywania Ferdka Kiepskiego! …ale on jest chociaż świadom swojej ułomności względem Halinki!

Aerth
Aerth
1 rok temu
Reply to  Sly

Przecież dostały więcej, masz o tym w artykule. Federacja im nawet proponowałą identyczne warunki kontraktu, jak mają mężczyźni, ale panei powiedziały nie. No to kto tu jest winny?

Sieg
Sieg
1 rok temu
Reply to  Aerth

Dostały więcej, dzięki nagrodom od FIFA, a nie od federacji.

Marcin
Marcin
1 rok temu

„Amerykańskie piłkarki odnoszą bowiem zdecydowanie większe sukcesy od piłkarzy, a ich występy na wielkich turniejach wzbudzają w kraju soccera całkiem duże zainteresowanie” Właśnie nazwaliście USA krajem piłki nożnej xD

Kacper
Kacper
1 rok temu

Niech zagrają mecz z reprezentacja mężczyzn xd Wtedy zobaczymy kto lepiej gra = lepsza wypłata (utopijne marzenia rozjechanych feministek zapewne z 30-0)

Sieg
Sieg
1 rok temu
Reply to  Kacper

Poziom nie ma znaczenia przy kontrakcie. Liczy się oglądalność

Andrzej S.
Andrzej S.
1 rok temu

Czyli wynegocjowały sobie gwarancję jakiejś kasy bo myślały że z prowizji od popularności będzie mniej. Potem przyszła popularność i okazało się że umowa nie była dobra. Przypomina mi to takiego jednego pisarza co chciał kasę od razu. A potem powstała gra, serial no i się chłop obudził.

Suche Info
24.01.2022

Wisła Kraków sięga po norweskiego pomocnika

Jak poinformował Janekx89, Kevin Martin Krygard z FK Haugesund zostanie zawodnikiem Wisły Kraków. Krygard to 21-letni pomocnik z doświadczeniem wyniesionym z występów w reprezentacji Norwegii U-19. W sezonie 2021 rozegrał aż 29 (z 30) meczów w norweskiej ekstraklasie. Podstawowym zawodnikiem FK Haugesund był również w sezonie 2020. Na ogół występuje jako defensywny pomocnik, dlatego nie […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Szalony mecz w PNA. Kamerun pokonał Komory, które miały obrońcę w bramce

Cel Kamerunu na ten turniej jest jasny. Finał, który odbędzie się już szóstego lutego, ale najpierw należy pokonać niżej notowanych rywali, którzy nie mają zamiaru odpuszczać faworytom. Reprezentacja Komorów na tym turnieju już dokonała rzeczy wielkich, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po raz pierwszy wystąpili w finałach Pucharu Narodów Afryki i pokazali się z […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Fenomenalny gol dla reprezentacji Komorów [WIDEO]

Reprezentacja Komorów nie byłaby faworytem w starciu z Kamerunem nawet w pełnym w składzie, a co dopiero z obrońcą na bramce i w dziesiątkę od siódmej minuty. Mimo szalonych osłabień piłkarze Komorów zrobili jednak naprawdę wiele, by skraść dzisiaj serca neutralnych kibiców. Spójrzcie tylko na tego gola: Great goal 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻♥️♥️#CAMCOM pic.twitter.com/hPXAkTVChj — ً (@90t95) January […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Engel: „W Polsce jest wielu trenerów, którzy mogą objąć kadrę”

Coraz więcej wskazuje na to, że reprezentację Polski może objąć Andrij Szewczenko. Nie wszystkim to odpowiada. Jerzy Engel w rozmowie ze „Sportowymi Faktami” podkreślił, że jego zdaniem w Polsce są odpowiedni kandydaci na to stanowisko. – W Polsce jest wielu bardzo dobrych trenerów klubowych, z których każdy może objąć reprezentację narodową. Każdy jest na tyle […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Wisła Płock dogrywa wypożyczenie Iwo Kaczmarskiego

Według naszych informacji, Iwo Kaczmarski, młodzieżowiec Rakowa, trafi do Wisły Płock. Piłkarz byłby wypożyczony do Nafciarzy do końca sezonu. Kaczmarski – rocznik 2004 – uchodzi za wielki talent. Ze świetnej strony pokazał się jeszcze w barwach Korony w sezonie 19/20. Strzelił też wtedy bramkę. Obecnie jednak w Rakowie dość daleko mu do choćby łapania sporadycznych […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Anthony Martial trafi do Sevilli?

Wszystko wskazuje na to, że Anthony Martial już wkrótce odejdzie z Manchesteru United. Działacze Sevilli są coraz bliżej porozumienia z Francuzem. Nie jest tajemnicą, że Martial jest niezadowolony ze swojej obecnej pozycji w ekipie „Czerwonych Diabłów” i stara się wręcz wymusić transfer. Już teraz, w zimowym okienku transferowym. Doszło nawet do publicznego mini-sporu między zawodnikiem […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Erling Haaland znów kontuzjowany

Nie ma szczęścia Erling Haaland w ostatnich miesiącach. Norweski napastnik Borussii Dortmund ponownie będzie pauzował z powodu kontuzji. Klub wydał w tej sprawie dość enigmatycznie brzmiący komunikat. – Haaland ma problemy mięśniowe, które wymagają leczenia i dalszych badań w najbliższym czasie – poinformowała Borussia. Haaland przedwcześnie zakończył udział w ostatnim meczu ligowym z Hoffenheim, murawę […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Atletico Madryt poluje na zawodnika Lille

Atletico Madryt planuje kolejne wzmocnienie. Działacze hiszpańskiego klubu skontaktowali się z Reinildo. Wiele wskazuje na to, że zawodnik Lille jeszcze w tym okienku zostanie piłkarzem Los Colchoneros. Atletico w bieżących rozgrywkach hiszpańskiej ekstraklasy spisuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Obrońcy tytułu mistrzowskiego plasują się obecnie na czwartym miejscu w ligowej tabeli. Nie brzmi to tragicznie, ale […]
24.01.2022
Sporty zimowe
24.01.2022

Babcia na łyżwach. Claudia Pechstein pojedzie na ósme igrzyska

Debiutowała w 1992 roku, od razu zgarniając brązowy medal. Na przestrzeni lat wywalczyła dziewięć krążków, aż do igrzysk w Pjongczagu będąc najbardziej utytułowaną łyżwiarką szybką w historii. Dla swojego sportu jest legendą – choć dla wielu z dopingową rysą, nawet jeśli jej sprawa miała wiele odcieni szarości. W Pekinie pojawi się na swoich ósmych igrzyskach, […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Czy Szewczenko jest dobrym selekcjonerem?

Andrij Szewczenko może zostać nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Czy to dobry trener? Czy jest wart grubej pensji? W jakich aspektach szkoleniowego fachu wyręczali go do tej pory jego doświadczeni asystenci? Jak dogadywał się z największymi ukraińskimi gwiazdami? Co sprawiło, że jego Ukraina potrafiła zachwycać i wygrywać z najsilniejszymi reprezentacjami w Europie? Dlaczego za naszą wschodnią […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Claudio Ranieri zwolniony z Watfordu

Nieźle się bawią działacze Watfordu. Claudio Ranieri pracował w klubie zaledwie od października, a dzisiaj brytyjskie media informują, że doświadczony włoski szkoleniowiec został zwolniony. W sumie poprowadził zespół w czternastu meczach. Ranieri na stanowisku szkoleniowca Watfordu zastąpił Xisco i już ten fakt był dość kontrowersyjny – ostatecznie Hiszpan w 2021 roku wywalczył z klubem awans […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Paweł Wszołek wróci do Legii Warszawa?

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl, Paweł Wszołek może wrócić do Legii Warszawa. Zdaniem dziennikarza trwają zaawansowane negocjacje, by zawodnik został wypożyczony do ekipy „Wojskowych” do końca sezonu. Wszołek do Legii trafił jesienią 2019 roku i szybko wyrósł na wyróżniającą się postać zespołu, z którym sięgnął po mistrzostwo Polski zarówno w 2020, jak i […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Bogdan Racovitan zostanie piłkarzem Rakowa. Znamy szczegóły transferu

Raków Częstochowa dopiął transfer drugiego rumuńskiego piłkarza. Tym razem obyło się bez komplikacji, które towarzyszyły sprowadzeniu do Ekstraklasy Deiana Sorescu. Lada moment Bogdan Racovitan zostanie zawodnikiem „Medalików”, a nam udało się ustalić szczegóły tego transferu. To nie tak, że sprawa transferu Bogdana Racovitana była zupełnie prosta i „zwyczajna”. Valeriu Iftime, prezydent Botosani, parę razy zmieniał […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Poważna kontuzja Mateusza Bogusza

Kiepskie wieści napływają z Hiszpanii. Tamtejsze źródła informują, że zakończył się sezon dla Mateusza Bogusza. Polak najprawdopodobniej uszkodził więzadła krzyżowe w kolanie. Mateusz Bogusz – zawodnik Leeds United – w sezonie 2021/22 przebywa na wypożyczeniu w drugoligowym hiszpańskim klubie UD Ibiza. I idzie mu tam naprawdę nieźle. 20-letni pomocnik ma na koncie 4 gole i […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

Zapraszamy na pokład. Dołącz do Weszło!

Co jakiś czas pytacie różnymi kanałami o to, czy można się do nas dostać. A jeśli można, to jak to zrobić. Często zbywaliśmy was odpowiedzią, że akurat nikogo nie szukamy, ale w końcu przyszedł ten moment, w którym znowu chcemy uchylić drzwi dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z dziennikarstwem. Odpalamy kolejny nabór i […]
24.01.2022
Brama dnia
24.01.2022

Danny Murphy kontra Ronaldo | BRAMA DNIA

Poniedziałkowa „Brama dnia” – częstujcie się! Jak zawsze zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z Gatigo. DANNY MURPHY VS C. PALACE (24.01.2001) Dwadzieścia jeden lat temu Liverpool rozegrał jedno z najpiękniejszych spotkań za kadencji Gerarda Houlliera. The Reds w półfinale Pucharu Ligi pokonali ekipę Crystal Palace aż 5:0, a efektownym trafieniem z […]
24.01.2022
Suche Info
24.01.2022

Kozłowski: – Lewandowski kupił mi laptopa

Kacper Kozłowski był gościem Łukasza Wiśniowskiego i Kuby Polkowskiego w programie „Foot Truck”. Reprezentant Polski opowiedział o tym, jak Robert Lewandowski podarował mu… laptopa.  – Asystent dał mi pendrive’a z filmem, żebym go obejrzał, gdyby mi się nudziło. Film, a nie analizę taktyczną. Wiadomo, że jak mam analizę, to oglądam, bo chcę się przygotować do […]
24.01.2022