post Avatar

Opublikowane 21.04.2020 15:40 przez

Szymon Janczyk

W trudnym czasie domowej izolacji coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jak ważne są aspekty psychiczne. Na antenie Weszło.FM gościliśmy specjalistkę w tym zakresie, Joannę Budzis. Psycholog sportu opowiedziała nam o tym, jak w domowym zaciszu dbać o zdrowie mentalne. Co możemy robić, żeby przetrwać obecną sytuację? Gdzie szukać pomocy? Jakie zagrożenia wiążą się ze zbyt długim przesiadywaniem w domu i oderwaniem od codziennych czynności? Zapraszamy do lektury zapisu tej rozmowy.

***

Wiele mówimy o tym, że trzeba dbać o zdrowie, kondycje fizyczną, zdrowo się odżywiać, a jak ważna w tej sytuacji jest kondycja psychiczna?

Im dłużej zostajemy w tym spowolnionym świecie, odcięci od codzienności, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że kondycja mentalna jest dla nas ważniejsza i trzeba o nią dbać. W naszej codzienności powinniśmy zagospodarować trochę więcej czasu niż normalnie, żeby uspokoić myśli, medytować, dokonywać refleksji, ćwiczyć umiejętności mentalne, których nie mieliśmy czasu doskonalić na co dzień.

Czy są jakieś proste ćwiczenia, które możesz polecić? Które każdy może wykonać w domu? 

Skupiłabym się na czterech podstawowych umiejętnościach mentalnych, które możemy teraz zacząć doskonalić. Przede wszystkim zaczęłabym dzień od krótkich medytacji. Wiem, że to słowo jest różnie postrzegane…

Początkowo może trochę przerażać.

Tak, włączają się stereotypy. Ale zaczęłabym dzień od takich pięciu minut, w których zanim weźmiemy telefon, usiądziemy wygodnie w siadzie skrzyżnym, wyprostujemy plecy i skupimy się na oddechu, liczeniu wdechów i wydechów, aż dojdziemy do 150 czy 200. Dajmy sobie czas na to, żeby się skoncentrować. Oddech nam się wydłuża, mózg się dotlenia i jesteśmy w stanie kontrolować nasze skupienie przez cały dzień.

Drugą rzeczą, którą polecam jest wizualizacja. Jeśli chodzi o sportowców, którzy mieli ambitne plany i chcieli kontynuować ciężki trening – mówimy to Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Europy – dobrym rozwiązaniem jest wrócenie do tego, co jest największym sukcesem. Do takiego obrazka, kiedy byłeś z siebie dumny i sprawiało ci to satysfakcję. Wracamy do emocji, które nas najbardziej motywują w sporcie.

Trzecim elementem jest formułowanie celów krótkoterminowych. Przez to, że nie możesz kontynuować treningu, do którego jesteś przyzwyczajony, doskonalenia umiejętności technicznych i motorycznych, spróbuj odnaleźć punkt łączący obecny wysiłek z tym, jak to możesz potem wykorzystać. Za każdym razem, kiedy poczujesz się zmęczony, poczujesz ból w różnych częściach ciała związany z codziennym treningiem, zastanów się, jak będziesz się czuł realizując swój wyścig marzeń. Łączymy te dwie kropki, żeby wiedzieć, że cały czas jesteśmy skuteczni.

Czwartą umiejętnością jest self-talk, czyli zachowanie pozytywnego nastawienia i mówienie do siebie w odpowiedni sposób. Traktuj siebie z dystansem, ale też używaj zwrotów, które mają cię motywować. Zapisz sobie kilka takich zwrotów. Polecam zawodnikom rozpisanie sobie alfabetu. Do każdej litery dopisujesz zwrot, myśl, instrukcję, która ma wywołać pozytywne nastawienie, otwartość, chęć wykonywania codziennych zadań. Ćwicz to, czytaj to, kiedy jak nie teraz?

Jakie są największe zagrożenia tego, że przebywamy tak długo w zamknięciu? Natrafiłem na statystyki, że w Hiszpanii nastąpił wzrost przemocy domowej. Tobie przychodzi coś jeszcze do głowy?

Niestety, ale jest absolutny wzrost statystyk, jeśli chodzi przemoc domową. Wydaje mi się, że ludzie zmagają się z problemem bezradności, lęku związanego z tą sytuacją. To pojawia się wtedy, kiedy nie wiemy, czego możemy się spodziewać, buduje w nas frustracje, a wtedy bardzo często cierpią na tym najbliżsi. Przestrzeń jest ograniczona, nadal mamy wymogi związane z kontynuowaniem naszych codziennych zajęć, więc presja z tym związana jest nadal duża, a warunki są utrudnione. Ciężko nam się skoncentrować, znaleźć przestrzeń w domu, żeby wykonywać obowiązki związane z pracą zawodową.

Takie konflikty będą narastać i trzeba zadbać o nasz stan psychiczny. Wtedy wszyscy będący w naszym środowisku będą mogli na tym skorzystać. Musimy zostawić to, na co nie mamy wpływu. Polecałabym też spędzanie czasu na łonie natury, co możemy od dziś robić. Zostawienie telefonów, nasycania się złymi informacjami. Zwróćmy się ku naturze. Jesteśmy przesyceni technologią, a to nie pomaga nam kontrolować emocji i odpoczywać, kiedy tego potrzebujmy. Musimy to wziąć pod uwagę i odpowiednio zaplanować swój czas. Warto też spróbować robić rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiliśmy.

Teraz sportu nie ma, ale on kiedyś wróci. Czy ta sytuacja może się odbić na formie sportowca? Zastanawiam się nad tym, czy nie będzie komuś towarzyszył strach przed zarażeniem. Inaczej będzie czuł się kulomiot, który jest sam w kole niż koszykarz czy piłkarz ręczny, który ma bezpośredni kontakt z przeciwnikiem.

Na pewno będzie to miało duży wpływ na poczucie bezpieczeństwa i świadomość własnego zdrowia, zarówno dorastających, jak i profesjonalnych. Będzie to musiało być sprawdzane i koordynowane, początki wejścia w trening będą trudne. Ciężko przewidzieć, jak to będzie wyglądało, jak zawodnicy będą testowani, w jakich warunkach będą trenować.

Choćby oczekiwanie na wynik takiego testu to spory stres.

Dokładnie. Na początku była motywacja do kontynuowania treningu, a teraz trochę jest tak, że wkrada się poczucie bezradności, bo nikt nie wie, jak będzie reagował na powrót do treningów. Niektóre dyscypliny ucierpią troszeczkę bardziej, jak pływacy, którzy zostali totalnie odcięci od środowiska. U zawodnika jest presja wyniku, frustracja, że nie mogą robić tego, czego chcieli. Ale będą też pewne plusy, zawodnik staje się głodny treningu, swojej rutyny, więc to może mieć pozytywne przełożenie na wzrost zaangażowania.

Forma docenienia tego co się ma, o czym często zapominamy.

Zwróćmy uwagę, że sportowiec żyje w pewnym schemacie dnia, w którym się porusza. Im dłużej w nim tkwimy, tym mniej jesteśmy uważni, a wtedy nie doszukujemy się detali, które możemy poprawić. Zaczynamy węziej patrzeć na to, z czego składa się nasz sukces sportowy, nie dostrzegamy okołotreningowych nawyków, które mają wpływ na nasze działania. Nie jesteśmy uważni. W tym momencie, kiedy zawodnik jest trochę sfrustrowany, ale też zdeterminowany, bo pamięta o swoich celach i wpadnie do swojego środowiska, możemy obserwować bardzo ciekawe zmiany postaw zawodników. Duża zmiana będzie też w sporcie młodzieżowym, bo nie każdy jest na tyle zmotywowany, żeby codziennie wykonywać trening w domowym zaciszu. Wyjdzie, kto miał wewnętrzny motyw działania, czy jest się na tyle zmotywowanym, żeby ćwiczyć kiedy trener nie patrzy, kiedy nie ma publiki. To będzie weryfikacja tego, komu na czym zależało.

Człowiek uczy się całe życie, powiedziałaś, że wyciągniemy z tego nowe doświadczenia,ale powiedz czy w ogóle psychologia przewiduje sposób pomagania w takich sytuacjach? Niektórzy siedzą w zamknięciu, np. w więzieniu, ale oni wiedzą, że to potrwa przez jakiś czas. My jesteśmy w takim zamknięciu, że musimy walczyć sami ze sobą, bo nikt nas przed wyjściem na ulicę nie zatrzyma. 

Jest to wyzwanie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę różnice indywidualne. Każdy z nas ma inny temperament, niektórzy potrafią się w spowolnionym świecie się odnaleźć, dla nich to jest nawet komfortowe. Nie mają konieczności wychodzenia do ludzi, podejmowania się jakichś aktywności, im jest łatwiej przetrwać w domowym zaciszu.

Są też osoby, które potrzebują bodźców. One zostały im zabrane i czasami jest ciężko. Potrzeba wyjścia staje się silniejsza. Pomaga to, że cały czas jest nam przypominane, że zasady zostały wprowadzone po to, żeby zachować bezpieczeństwo. To jest motywacja, budowanie świadomości po co to robimy. Można komuś czegoś zakazać, ale chodzi o autonomiczną formę motywacji, świadomość, że nie robię tego, bo to ma mi w jakiś sposób pomóc, przełożyć się na osiągnięcie innych celów. Uświadamianie jest najlepszym rozwiązaniem, bo możemy nasze pokusy odłożyć i zrozumieć, że tak po prostu musi być.

Ze strony psychologa mogę powiedzieć, że zawsze pracowałam z zawodnikami online, oprócz pracy twarzą w twarz. Byłam zdania, że trening mentalny może odbywać przez Skype, bo jest to warsztat. Chodzi o to, że zawodnik sam dokonuje zmian i wykonuje ćwiczenia po swojej stronie, więc w kwestii mojej pracy wiele się nie zmieniło. Nie mogę jedynie spotykać się z drużynami, szkolić, jeździć po Polsce.

Jest czas na odpoczynek.

Tak, ale brakuje mi kontaktu, bo ja też tym żyję. Uwielbiam warsztaty drużynowe, szkolenia trenerów, prelekcje dla rodziców. Myślę, że świat troszeczkę odwróci się od interakcji, szkoleń czy nawet edukacji twarzą w twarz i wiele rzeczy dalej będzie prowadzone online. Zobaczymy, jakie będą tego efekty, ale chyba najlepsze w tym jest to, że można znaleźć masę informacji, które mogą nam się przydać w formie edukacyjnej w internecie. Możemy się podszkolić, znaleźć wskazówki co i jak robić. Powinniśmy patrzeć na źródło tych informacji, żeby nie przesycić się niesprawdzonymi rzeczami, ale też wykorzystać ten czas jak najlepiej potrafimy.

Jestem zdania, że to pomoże nam przewartościować wiele rzeczy. Każdy człowiek może dojść do refleksji, co jest mu potrzebne na co dzień, czego nie doceniał, a to jest plus. Sportowcy mogą też zacząć doceniać grupy treningowe, których jesteśmy członkami, relacje jakie z nimi mamy. Teraz jest też weryfikacja tego, jaka jest relacja trenera z zawodnikami. Dla niektórych może być to zaskakujące i nieprzyjemne, ale teraz wychodzi, która grupa trzyma się razem. Jak zawodnicy siebie potrzebują, wspierają się, używają komunikatorów żeby razem ćwiczyć. Niestety zawodnicy, którzy nie mieli dobrych relacji z trenerami, się oddalają. Trenerzy, którzy nie byli zaangażowani w budowanie tych relacji też zauważają, że grupa się sypie. To też powód do refleksji, żeby zacząć to zmieniać.

Wychodzi też to, jak bardzo trener uświadamiał zawodników, dlaczego pewne rzeczy robimy, po co to robimy. Nagle zawodnik musi sam zmotywować się do pracy, jeśli jej nie wykonuje, to znaczy, że nie ma świadomości dotyczącej tego, dlaczego coś robi.

Jeżeli ktoś obserwuje u siebie niepokojące objawy, jak może się zgłosić po pomoc?

Przede wszystkim są grupy terapeutów, które oferują porady i terapie online. To często forma wolontariatu, można znaleźć linie zaufania. Psychologowie sportu pracują też zdalnie, więc jeżeli ktoś zmaga się z takimi problemami braku motywacji, zaangażowania, można zacząć nad tym pracować, to dobry moment. Warto obserwować źródła, które mogą nam pomóc, zamiast przesycać się informacjami dotyczącymi wirusa i tego co się dzieje na świecie. Zacznijmy też od zmian nawyków, wprowadzenia czegoś nowego w codzienną rutynę.

ROZMAWIAŁ MARCIN RYSZKA

Fot. Facebook Streamline Leadership Academy

Opublikowane 21.04.2020 15:40 przez

Szymon Janczyk

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
22.01.2021

STANOWISKO #42 – NIE PŁAKAŁEM PO BRZĘCZKU

Zdaniem Krzysztofa Stanowskiego, Jerzy Brzęczek dostał niezwykły komfort – za 10 czy 20 lat będzie mógł opowiadać, że gdyby nie jego zwolnienie, Polska wygrałaby Euro. I w sumie prawda: komu się będzie wówczas chciało wytykać, że nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Po więcej zapraszamy do oglądania Stanowiska.
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Cztery lata dyskwalifikacji za kroplówki. „Skandal i pokazówka”

Pamiętacie „aferę kroplówkową”, do jakiej doszło w Pogoni Siedlce? Zaistniała „dobra okazja”, by o niej przypomnieć. Sześciu piłkarzy zamieszanych w przyjmowanie niedozwolonych wlewów dostało po tyłku najmocniej, jak tylko się dało. Tomasz Margol, Marcin Kozłowski, Piotr Smołuch, Kacper Falon, Aya Diouf oraz Sebastian Krawczyk zostali w ostatnich dniach ukarani czterema latami bezwzględnej dyskwalifikacji. To maksymalna […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Z żebrakami na szczyt. Sousa zbudował graczy i ostatni sukces Fiorentiny

Był 27 września 2015 roku, Paulo Sousa uśmiechał się od ucha do ucha. Jego Fiorentina właśnie pokonała Inter 4:1. To był prawdziwy festiwal, pokaz siły. Po 23 minutach gry Viola prowadziła już 3:0. Po 31 minutach grała z przewagą jednego zawodnika. Końcowy gwizdek oznaczał, że zespół z Florencji został właśnie liderem Serie A. – Też […]
22.01.2021
Bukmacherka
22.01.2021

Glik czy Linetty? Kto górą w „polskim” starciu w Serie A?

Benevento po fatalnej wpadce z Crotone. Torino po kompromitującym remisie ze Spezią, na dodatek już bez trenera Marco Giampaolo, który wreszcie wyleciał z posady. Ciekawie zapowiada się dzisiejsze starcie klubów Kamila Glika i Karola Linettego, choć pewnie reprezentanci Polski woleliby jednak wzbudzać zainteresowanie w nieco inny sposób niż marną formą swoich zespołów. No i własną […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Od Sousy oczekuję normalności. Na przykład prawego obrońcy na prawej obronie

Wszyscy mówią o zaletach i wadach Paulo Sousy. W Szwajcarii i Izraelu czy na Węgrzech był bardzo dobry, na początku we Włoszech też, ale potem szło mu już gorzej i nie wiadomo, czy poradzi sobie z reprezentacją, skoro nie ma w tej kwestii wielkiego doświadczenia. A taktyka? Lubi grać na trzech obrońców. Czy my będziemy […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Strój piłkarski jest wygodniejszy niż dyrektorska marynarka

Dlaczego dwa razy dziennie musi ładować telefon? Od kiedy wiedział, że po zakończeniu kariery obejmie stanowisko dyrektora sportowego Zagłębia Lubin? Jak przygotowywał się do nowej roli? Od kogo zaczerpywał rad? Kto jest jego największym wzorem? Jak przebiega jego współpraca z Martinem Sevelą? Czy Łukasz Poręba odejdzie już zimą i czy sprowadzenie napastnika to priorytet dla […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Nikogo pokroju Lewandowskiego. 10 najlepszych piłkarzy, z którymi pracował Sousa

Poukładanie sobie relacji z Robertem Lewandowskim i wykorzystanie jego piłkarskiego potencjału. Gdy popatrzymy na listę zadań stojących przed Paulo Sousą, być może właśnie to jest pierwsza pozycja. Potrafił to zrobić (przynajmniej w zadowalającym stopniu) Adam Nawałka, który coś z tą kadrą ugrał, kompletnie nie potrafił Jerzy Brzęczek i wspominać będziemy go źle – tym bardziej, […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Defensywa, zaślepienie 3-5-2 i trudny charakter. O klęskach Paulo Sousy

Zbigniew Boniek stwierdził na konferencji prasowej ogłaszającej nominację nowego selekcjonera, że każdy z kim rozmawiał, mówił mu, że Paulo Sousa jest topowym trenerem. Nie wątpimy w prawdomówność prezesa. Na ocenę tego sformułowania względem reprezentacji Polski przyjdzie jeszcze czas, ale ziarno wątpliwości w tej kwestii sieją dwie niekrótkie przygody w karierze Portugalczyka – pierwsza na zapleczu […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

PRASA. Piechniczek: Dla niektórych mecz ligowy wydawał się ważniejszy niż mecz reprezentacji

W piątkowej prasie oczywiście głównie echa zatrudnienia Paulo Sousy na stanowisku selekcjonera. Jan Tomaszewski doradza mu, by nie uczył się polskiego. Grzegorzowi Mielcarskiemu żal Jerzego Brzęczka. A Antoni Piechniczek sugeruje, że niektórym kadrowiczom trzeba będzie przywrócić maksymalną motywację odnośnie meczów reprezentacji. Do tego ciekawa rozmowa z trenerem GKS-u Tychy Arturem Derbinem, rozmówka o Bartoszu Białku […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Między Turynem a Dortmundem. Paulo Sousa i jego dwa lata na szczycie

Ottmar Hitzfeld nie posiadał się z dumy, komentując sensacyjne zwycięstwo Borussii Dortmund nad Juventusem w finale Ligi Mistrzów z 1997 roku. – Zwyciężyliśmy z drużyną złożoną z niesamowitych piłkarzy. Z drużyną, która od dwóch lat była praktycznie niepokonana w Europie. Sprawiliśmy wielką niespodziankę – zachwycał się niemiecki szkoleniowiec. Rzecz jasna triumf w Champions League miał […]
22.01.2021
Anglia
21.01.2021

KOM-PRO-MI-TA-CJA na Anfield. Burnley pokonuje Liverpool!

Jasne, Liverpoolowi ostatnio nie szło. Trzy remisy w trzech ostatnich meczach słabo świadczyły o dyspozycji The Reds. W związku z tym można było się nastawić, że z Burnley łatwo nie będzie. Ale tak szczerze mówiąc, to na kim się Liverpool miał przełamać, jeśli nie na The Clarets?  Podopieczni Seana Dyche’a dostali w łeb w dwóch […]
21.01.2021
Blogi i felietony
21.01.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Nie sądzę, by po zatrudnieniu Paulo Sousy sztab reprezentacji Hiszpanii zwołał nagłe zebranie, bo trzeba zatrzymać to, co niechybnie od tej pory będzie nazywane biało-czerwonym walcem. Zarazem nie sądzę, by Słowacy właśnie świętowali na ulicach, bo w jednym z meczów Euro ich rywal wystawi ciut przeterminowaną taktykę z lewym i prawym forstoperem. Paulo Sousa nie […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Djurdjević był na stażu u Sousy. „Spokojny trener, stawia na intensywność”

Kto w Polsce najlepiej zna warsztat Paulo Sousy? Niewykluczone, że… Ivan Djurdjević. Szkoleniowiec Chrobrego Głogów kilka lat temu był na stażu u portugalskiego trenera, więc mógł z bliska zobaczyć, jak wygląda jego praca. Jakie wnioski wyciągnął z pobytu u Sousy? Jak wyglądają treningi nowego selekcjonera reprezentacji Polski? Jaki jest w kontakcie z piłkarzami? Zapraszamy. Jak […]
21.01.2021
Blogi i felietony
21.01.2021

Trudna sztuka przyznawania się do błędów. A dla prezesa Bońka raczej obca

Może czekaliśmy na większą bombę niż Paulo Sousa, ale z drugiej strony – to też przecież nie jest kapiszon. Wskakujemy na wyższą półkę trenerską, jednak zamienić szkoleniowca z Wisły Płock na takiego, który prowadził Fiorentinę czy Bordeaux, to spora różnica. Czy tak duża, by cała kadra poszła mocno do przodu, trudno powiedzieć, choćby dlatego, że […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Co zagraniczni trenerzy mogliby poradzić Paulo Sousie?

Cała piłkarska Polska wita Paulo Sousę, kolejnego zagranicznego szkoleniowca w polskiej piłce. Zastanowiliśmy się, jak mogliby przywitać Portugalczyka, jakie rady mu udzielić inni obcokrajowcy, którzy pełnili w Polsce funkcję trenera. Stanisław Czerczesow: – Jesteś poważnym trenerem, więc nie patrz na polskich młodych, bo to jakieś przedszkole. Oni niby mają grać? Chyba na skrzypcach. Z dziennikarzami […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Boniek za zwolnienie Brzęczka wini piłkarzy. I mówi im między wierszami – weźcie się do roboty

Wiele można było spodziewać się po konferencji Zbigniewa Bońka. Natomiast nie tego, że – po pierwsze – przyzna się do błędu z zatrudnieniem Jerzego Brzęczka. I – po drugie – że rzuci mediom Brzęczka na pożarcie otwarcie go krytykując. Prezes PZPN między wierszami znalazł winnych tego, że Brzęczek musiał zostać zwolniony – piłkarzy. Cała konstrukcja […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Boniek: Ta kadra nie mogła pójść do przodu z Brzęczkiem

– To była decyzja przemyślana, wyważona. Oczywiście szokowała społeczeństwo. Każdy myślał, że ja tak po polsku wyrzucę Brzęczka dwa dni po meczu i rzucę go na stos, bo tego oczekiwało społeczeństwo. Mam taką refleksję, że doszło do dziwnego rozkładu presji w tej kadrze. Nie wiem z czego to wynika. Ale presja była wyłącznie po stronie […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Kompromitacja z Lechem, konflikt z Kubą. Polskie ślady Paulo Sousy

Jeszcze pięć lat temu Paulo Sousa, nowy selekcjoner reprezentacji Polski, gratulował trenerowi Janowi Urbanowi. Z jakiej okazji? Ano z takiej, że jego Fiorentina dostała od Lecha prowadzonego przez Urbana w trąbę. W Lidze Europy „Kolejorz” pomarzył przez chwilę o awansie, bo niespodzianka sprawiona we Florencji sprawiła, że Włosi znaleźli się pod zespołem z Wielkopolski w […]
21.01.2021