post Avatar

Opublikowane 25.03.2020 21:06 przez

Sebastian Warzecha

Ciekawie obserwuje się to, jak działają poszczególne ligi w różnych dyscyplinach. Jedni na siłę próbują dokończyć sezon, inni przyznają medale i mistrzostwa, mimo że drużyny nie rozegrały takiej samej liczby meczów, a jeszcze inni decydują, że tychże medali po prostu nie otrzyma nikt. Ostatnią z tych dróg poszły dziś władze PlusLigi. Prezesi jej klubów wspólnie zdecydowali, że skoro sezon zasadniczy się nie skończył, a co tam w ogóle play-offy, to nie ma co rozdawać medali.

– To były dla nas bardzo trudne decyzje – słowa Pawła Zagumnego, prezesa zarządu Polskiej Ligi Siatkówki S.A., cytuje oficjalna strona rozgrywek – Trudne, lecz konieczne do podjęcia w trosce o bezpieczeństwo graczy, pracowników klubów i całego naszego środowiska. Mam nadzieję, że spotkają się ze zrozumieniem. W tym momencie dziękuję naszym wszystkim sponsorom oraz partnerom za okazywane nam zrozumienie i wsparcie, graczom i klubom za bardzo emocjonujący sezon. Liczę, że wkrótce wszyscy w zdrowiu spotkamy się w naszych halach, w walce o medale i przy wsparciu najlepszych kibiców świata.

Można tę decyzję faktycznie zrozumieć. Tym bardziej, że to nie tak, że zadecydowała sobie sama liga. Rozmawiali o tym prezesi poszczególnych ekip, którzy wspólnie stwierdzili, że skoro sezon się nie zakończył, no to trudno, podium postoi puste do kolejnego sezonu. Zresztą to w pewnym sensie oszczędność – medale czy puchary wykorzysta się za rok, podobnie jak konfetti, które pewnie miało się sypać w hali zwycięskiej ekipy. Same plusy.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w rywalizacji kobiet – w związku z tym, że tam rozgrywki zasadnicze zdążyły dobić do brzegu, mistrzostwo przyznano. I cieszyć mogą się z niego siatkarki Chemika Police, które o zaledwie punkt wyprzedziły Developres SkyRes Rzeszów. A w PlusLidze? Wiadomo, że Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle, Verva Warszawa Orlen Paliwa i PGE Skra Bełchatów zagrają w Lidze Mistrzów. Bo to te trzy ekipy zajmowały najwyższe miejsca w chwili przerwania rozgrywek. Spadnie za to Visła Bydgoszcz, ale tam nikt nie powinien się czepiać tej decyzji – bydgoska ekipa wyraźnie odstawała od reszty. Swoją drogą słowo „Wisła” – jakkolwiek by nie było pisane – w nazwie ekipy siatkarskiej, najwidoczniej nie zwiastuje niczego dobrego. W kobiecej lidze o poziom niżej spadła bowiem Wisła Warszawa. Tyle tylko, że ona zrobiła to w świetnym stylu, kończąc sezon z bilansem… minus jednego punktu.

Tyle o decyzjach prezesów. A co na to siatkarze? O zdanie zapytaliśmy Olka Śliwkę, etatowego reprezentanta Polski, a przy okazji gracza ZAKSY. Czyli klubu, który – gdyby przyznać medale na podstawie aktualnej tabeli – byłby mistrzem Polski po raz drugi z rzędu. A tak musi się obejść smakiem.

– Rozumiemy tę decyzję. Wiemy, że w różnych ligach było z tym różnie. Widzieliśmy rozwiązania, w których mistrza wyłaniano, widzieliśmy też, jak utrzymywano tylko miejsca kwalifikujące do europejskich pucharów. Wiedzieliśmy, że decyzję wspólnie podejmą ją prezesi poprzez głosowanie. Myślę, że to najbardziej sprawiedliwa opcja. Bez rozegrania play-offów trudno byłoby wyłonić mistrza. Wiem, że w lidze koszykarskiej doszło do sytuacji, w której drużyna z Torunia skończyła rozgrywki na piątym miejscu, mając dwa mecze mniej od ekip przed nią. Gdyby je wygrała, mogłaby wskoczyć na podium. U nas nie było aż takiej sytuacji, ale do rozegrania zostały dwie kolejki sezonu regularnego i całe play-offy. To, że byliśmy liderem, sprawia jedynie, że jeszcze bardziej żałujemy, że nie mogliśmy dokończyć tego sezonu. Tak samo jak nie mogliśmy powalczyć o Puchar Polski. Dobrze za to, że zagramy w Lidze Mistrzów. To bardzo ważna rzecz, bo te rozgrywki są ogromnym prestiżem dla klubu i okazją do sprawdzenia się z najlepszymi europejskimi drużynami. W przyszłym roku będziemy mieć, jako ZAKSA, taką szansę. Bardzo się z tego cieszymy, pracowaliśmy na to przecież cały sezon – mówił.

I fakt, Liga Mistrzów to prestiż, ale i pieniądze. A te mogą być dla klubów bardzo ważne, bo z powodu przedwcześnie skończonego sezonu wiele ekip na pewno będzie ich pilnie poszukiwało. Wspomina o tym choćby Jakub Bednaruk, trener MKS-u Będzin – Zakończenie sezonu? Nie było innej możliwości, bo nie ma co czekać na koniec epidemii. Nikt nie wie, kiedy wrócimy do grania, do treningów. Obcokrajowcy, o ile zdążyli wyjechali już do swoich domów, nie przyjadą z powrotem, bo zresztą jak mieliby wrócić? Jak grać, skoro musieliby poddać się kwarantannie? Pewnie w Warszawie będą rozczarowani, bo liczyli na mistrzostwo. Zapewne ktoś miał ochotę na premię za pierwsze miejsce, ale prawda jest taka, że teraz nie premie a renegocjacja kontraktów jest zmartwieniem. Wszyscy popłyniemy finansowo na koronawirusie, ale w tej sytuacji nie było innej racjonalnej decyzji, jak nie przyznać tytułu.

Zresztą o pieniądzach wspominał też Olek Śliwka, gdy zapytaliśmy go, czy – gdyby tylko istniała taka możliwość – nie chciałby rozegrać sezonu do końca za zamkniętymi drzwiami. Bez kibiców, jedynie z transmisją w TV. Żeby móc faktycznie wyłonić mistrza. – Samo rozegranie sezonu, nawet bez kibiców na trybunach, na pewno byłoby dla nas szansą na zdobycie jakiegoś trofeum, na walkę o medale czy Puchar Polski w miarę normalnych warunkach sportowych. Choć, oczywiście, gra bez kibiców jest bardzo trudna. Ta atmosfera mocno siada – mówił. Z pewnością jednak, jak stwierdził, dogranie sezonu pozwoliłoby nie przejmować się kwestiami pieniędzy. Bo wszystkie kontrakty i umowy zostałyby. A to ucieszyłoby i kluby, i siatkarzy. W tej sytuacji jednak nie było na to szansy, a drużyny nerwowo będą teraz przeliczać to, co mają na bankowych kontach.

I tym sposobem zatoczyliśmy koło. Bo nad finansami debatują aktualnie prezesi klubów. Ci sami, którzy stwierdzili, że nie przyznają medali. To daje nam trochę nadziei. Bo skoro, jak mówi Śliwka, podjęli sprawiedliwą decyzję w tym przypadku, to może uda im się utrzymać ten trend, gdy przyjdzie decydować o rozdziale kasy?

Fot. Newspix

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 7
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
NiueXYZ
NiueXYZ

Mądra decyzja, mogliby też tak zrobić w Ekstraklasie. Legia nie zostaje mistrzem, tylko zapewnia sobie udział w eliminacjach Ligi Mistrzów, to samo z innymi zespołami. Baraże w 1 i 2 lidze odwołane, spadają tylko dwa ostatnie zespoły w Ekstraklasie. 1 liga zostaje powiększona do 20 zespołów, więc nikt z niej nie spada. Z 2 ligi lecą dwa zespoły awansują 4 i też mamy 20 zespołów. Od następnego sezonu wchodzi przepis, który w razie dalszego rozwoju epidemii uznaje tabele po rozegraniu jednej rundy, żeby nikt nie miał na koniec pretensji, że „on by się utrzymał” , „on by awansował”. W rundzie jesiennej w Ekstraklasie, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza ósemka z poprzedniego sezonu – 8 spotkań, a dolna ósemka – 7 spotkań. Tak samo w 1 i 2 lidze, w rundzie jesiennej, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 10tka z poprzedniego sezonu – 10 spotkań, a dolna 10tka – 9 spotkań.

NiueXYZ
NiueXYZ

2 wersja

Sezon nie zostaje zakończony:
1. Legia nie zostaje mistrzem Polski, ale zapewnia sobie udział w eliminacjach Ligi Mistrzów. Piast, Cracovia i Śląsk zapewniają sobie udział w eliminacjach Ligi Europy.
2. Nikt nie spada z Ekstraklasy, I ligi i II ligi.
3. Do Ekstraklasy awansują 2 zespoły z I ligi, mamy 18 zespołów, więc ESA 34 zaczynamy rok wcześniej.
4. Baraże w I i II lidze odwołane.
5. I liga – 18 zespołów, do I ligi awansują dwa najlepsze zespoły z II ligi.
6. II liga zostaje powiększona do 20 zespołów, więc nikt nie spada.
7. Od następnego sezonu wchodzi przepis, który w razie dalszego rozwoju epidemii uznaje tabele, mistrza, awanse, spadki, po rozegraniu rundy jesiennej, żeby nikt nie miał na koniec pretensji, że „on by się utrzymał” , „on by awansował”.
8. W rundzie jesiennej 2020/21 w Ekstraklasie, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 9tka z poprzedniego sezonu – 9 spotkań, a dolna 9tka – 8 spotkań.
9. W rundzie jesiennej 2020/21 w I lidze, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 9tka z poprzedniego sezonu – 9 spotkań, a dolna 9tka – 8 spotkań.
10. W rundzie jesiennej 2020/21 w II lidze, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 10tka z poprzedniego sezonu – 10 spotkań, a dolna 10tka – 9 spotkań.

Leszko
Leszko

Taka wersja byłaby dopuszczalna ale z modyfikacją kolejności przy równej ilości punktów. Ponieważ nie byłoby wszystkich meczów rewanżowych, o kolejności powinien decydować bilans bramkowy.

Kolo
Kolo

Jeżeli uznają, że nikt nie spada w eklapie, to też nie można uznać, że jest mistrz, inaczej to byłby skandal. Ogólnie anulowanie wyników jest jedyne rozsądne w tej sytuacji.

Urbi59
Urbi59

Spadki to grubsza sprawa, w obecnej sytuacji uznanie spadków, to stawianie klubów z tych pozycji na krawędzi katastrofy, nawet tych dobrze zażądanych, bo mało, że już te kluby tracą na zawieszeniu lig, to w wypadku niedogrania ligi i braku wypłaty ostatnie transzy z TV dochodzą jeszcze koszta związane ze spadkiem. (odpływ kibiców, oraz sponsorów)

To w zasadzie jest zabijanie klubu, więc jedyna forma uznania spadku powinno być po 37 kolejce.

AmberMozart
AmberMozart

i nasłabszy spadł? spadł. a w piłce kombinacje jak ŁKS uratowac, zeby im nie było smutno.

Urbi59
Urbi59

Wisła Warszawa i tak by nie wystartowała w przyszłym sezonie LSK z powodu dramatycznej sytuacji finansowej. Visła Bydgoszcz też ledwo zipała i nawet nie miała zamiaru walczyć o pozostanie w elicie.

ŁKS za to dobrze funkcjonuje, zainwestował w solidne wzmocnienia w walce o byt i totalną głupotą byłoby w obecnej w spuszcza z ligi, zostawiając takie finansowe wydmuszki jak Arka Korona, Lechia i inni.

LIGA MINUS. Quiz wiedzy o Ekstraklasie – Kowal prowadzącym!

29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Pięciu rywali, z którymi Marcin Najman miałby szansę

Marcin Najman dostał wczoraj w trąbę. Nie jest to informacja sensacyjna, sensacją byłoby to, gdyby w trąbę nie dostał. W każdym razie Najman przemówił następującymi słowami: – Jeżeli zrobicie mi jakieś ładne pożegnanie, to być może jeszcze raz się skuszę. Trzeba tylko będzie zrobić odpowiedni matchmaking, żeby ten rywal nie był tak silny, jak „Bestia”. […]
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

500 zł dodatkowego bonusu w BETFANIE! Zgarnij Extra Siano

Legalny polski bukmacher BETFAN przygotował dla graczy specjalną promocję. Dzięki niej możemy zyskać aż do 500 zł dodatkowego bonusu. Jak odebrać dodatkową kasę i na czym dokładnie polega ta promocja? Wyjaśniamy. Do końca marca gracze BETFANA mogą zyskać naprawdę solidny bonus. Extra Siano to dodatkowy bonus 100% od depozytu aż do 500 zł. Warunki otrzymania bonusu […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Koniec kawioru i szampana, czas na suchy chleb dla konia. Angielski futbol w potrzasku.

Legendarny menedżer Liverpoolu mawiał: “Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia i śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że to coś o wiele ważniejszego”. Choć przez lata te słowa były dla miłośników futbolu swoistym credo wyrytym w głębi serc, dziś stały się tylko groteskowym wspomnieniem czasów minionych. Powiedzenie Billa Shankly’ego to jednak […]
29.03.2020
Inne sporty
29.03.2020

O, to jest ten Olejniczak – miło się na niego patrzy!

Kibic polskiej piłki ręcznej zachwycał się retro meczami dużo wcześniej niż kibic piłki nożnej, zmuszony od kilku tygodni do oglądania powtórek w związku z koronawirusem. Od MŚ 2017 nasz handball dołuje, więc niedługo później można było wejść we wspominkowy tryb pt. „Kiedyś to było”. Jeśli mielibyśmy wytypować jednego szczypiornistę, który może sprawić, że przestaniemy żyć […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

KOWAL MANAGER 10 | Czy NAPRAWDĘ nie zakwalifikujemy się na EURO 2020?!

Ostatni odcinek skończyliśmy typowym cliffhangerem – 0:2 z Izraelem, druga połowa, jedna bramka od wylotu z Euro 2020 (w grze nie ma wirusa, chociaż tam). Czy uda się dowieźć ten cudowny rezultat? Podpowiedzi szukajcie w miniaturce u góry. Ale przede wszystkim – oglądajcie! 
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Dlaczego nieszanowani przez kluby mogą nie zgodzić się na obniżkę pensji?

Wyobraź sobie, że pracodawca nie ma szacunku do twojej pracy i przez wiele miesięcy nie wypłaca ci regularnie pensji. Tłumaczenia są różne – bo trzeba czekać na pieniądze od miasta, bo jeszcze nie teraz, bo potem, bo jutro, które jutro zastępuje nowe jutro, bo jeszcze pierdyliard różnych rzeczy. Człowiek długo zaciska zęby, czasami ubiega się […]
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

Egzotyczne pojedynki w eWinner – wysokie kursy na Nikaraguę!

Co tam panie w egzotyce? Nikaragua wciąż kopie, a my korzystamy z atrakcyjnej oferty eWinnera na tę ligę! Dzięki niej obstawimy pojedynki między poszczególnymi drużynami po bardzo korzystnych kursach. Na czym spróbujemy dziś zarobić? Sprawdźcie naszą analizę! Pojedynek: Juventus FC – Chinandega FC Jedne z najgorszych wyjazdowych drużyn w lidze w korespondencyjnym pojedynku? Brzmi jak […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

„Bez dystansu człowiek nie poradzi sobie w zawodzie sędziego”

– Jak ktoś chce być sędzią, musi wyłączyć potrzebę bycia docenionym. To może zabrzmi dziwnie, ale naprawdę rzadko docenia się nas za cokolwiek. Albo przechodzimy niezauważeni, albo się nas krytykuje. Jeśli ktoś sobie z tym nie radzi, jeśli ktoś nie ma dystansu do tego co się wydarzyło, jaką decyzję podjął, jak przeprowadził zawody, przepadnie – […]
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

Liga białoruska z Totolotkiem – zarób na golach i kartach!

Legalny bukmacher Totolotek oferuje graczom ciekawe zakłady na ligę białoruską! W ofercie znajdziemy m.in. typy na strzelców bramek czy ilość żółtych kartek. Sprawdźcie, na czym można zarobić, obstawiając mecz Niomana Grodno z FK Witebsk! Nioman Grodno – FK Witebsk Ostatnie mecze bezpośrednie: RWPRR Poprzednie spotkania Niomana: PPRPW Ostatnie mecze Witebska: WPPPP Nioman Grodno ostatnie zwycięstwo odniósł […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

„Niekochani” w Brzęczku nie rozkochali

Wczoraj premierę miał pierwszy odcinek „NIEKOCHANYCH”, czyli serialu dokumentalnego o reprezentacji Jerzego Brzęczka. Moment, z jednej strony, idealny: cały sport stoi, tegoroczne danie główne, czyli Euro, przełożone, ludzie są spragnieni biało-czerwonych. Ale z drugiej strony, ten film, w trakcie sportowej próżni, nabiera większej wagi, niż nabrałby normalnie. Jest w centrum zainteresowania. Wzbudza sto razy większe […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

QUIZ. Czy jest jakiś klub, którego nie prowadzili?

Dobra, od razu opowiemy na tytułowe pytanie – tak, są takie kluby. Ale faktem jest, że trenerska karuzela kręci się u nas w takim tempie, że kilku szkoleniowców mogłoby zacząć dorabiać jako przewodnicy po kraju – w tak wielu miejscach pracowali. Stąd pomysł na nasz kolejny quiz. My podajemy nazwisko trenera i cztery nazwy klubów, […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Koronawirus nie oszczędza największych pomników. Óscar Tabárez zwolniony

Był kimś znacznie więcej niż selekcjonerem. Był rewolucjonistą, który jednak zamiast jak jego poprzednicy chwytać za bagnety, chciał przemiany opartej o organizację, mądrość, rozwiązania systemowe. Óscar Washington Tabárez przez ostatnich czternaście lat przemieniał urugwajską piłkę. Wyrugował brutalność i cynizm, nie zatracając po drodze tego, co czyniło Celeste wyjątkowymi – „garra charrua”, wojowniczego charaktery narodu znad […]
29.03.2020

LIGA PL #1 – TRAŁKA, WAWRZYNIAK, ŻEWŁAKOW I KĘDZIOREK

Łukasz Trałka, Jakub Wawrzyniak, Michał Żewłakow i Maciej Kędziorek zapraszają na pierwszy odcinek programu #LigaPL.
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

Zakłady specjalne na ligę białoruską w Superbet!

Za naszą wschodnią granicą rozgrywki trwają w najlepsze, więc kontynuujemy naszą serię porad dla graczy. W ofercie zakładów bukmacherskich Superbet znajdziemy specjalne zdarzenia, dzięki którym obstawimy kombinację dwóch dzisiejszych spotkań. Które zdarzenia dadzą nam zarobić? Sprawdźcie naszą analizę! Dzień z ligą białoruską – zakłady specjalne Superbet! Legalny bukmacher Superbet oferuje graczom ciekawą ofertę zakładów specjalnych. […]
29.03.2020
Weszło Extra
29.03.2020

„Służba Bezpieczeństwa mnie nachodziła, dlatego chciałem wyjechać z Polski”

– Nie planowałem, że pozostanę w Austrii na stałe. Chciałem wyjechać tylko na jakiś czas. W Polsce strasznie mnie nachodziła Służba Bezpieczeństwa. Chcieli, żebym zapisał się do partii, tak jak kiedyś Tomaszewski. Gnoje nachodzili mnie i moją rodzinę. Nie wiem, może miałem na kogoś kapować? Utrudniali mi życie, choć trzymałem się przecież daleko od polityki. […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

„50% obniżki to dużo, nie godzimy się na to”. Pierwszoligowcy o cięciach w wypłatach

Mateusz Borek w Kanale Sportowym stwierdził niedawno, że pierwsza liga to najdroższe rozgrywki w kraju, bo pieniędzy z praw telewizyjnych wiele nie ma, a płacić trzeba na poziomie Ekstraklasy. Kluby zaplecza poszły śladem kolegów z wyższej ligi i zapowiedziały, że cięcia płac mogą sięgać 50%, ale zarobki nie będą niższe niż 4000 zł brutto. Jak […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Juventus zaoszczędzi 90 milionów euro! Piłkarze i trener nie podbiorą czterech pensji

Jedne kluby ogłosiły już, że wobec kryzysu nie muszą ciąć płac, bo wypracowały zawczasu pokaźną górkę – patrz na przykład Athletic Bilbao. Inne – jak FC Barcelona – redukować będą zdecydowanie, zdaniem hiszpańskich mediów, nawet o 70 procent. Piłkarze lidera Serie A Juventusu wraz ze swoim trenerem Maurizio Sarrim poszli jednak jeszcze o krok dalej – za […]
29.03.2020