post Avatar

Opublikowane 25.03.2020 21:06 przez

Sebastian Warzecha

Ciekawie obserwuje się to, jak działają poszczególne ligi w różnych dyscyplinach. Jedni na siłę próbują dokończyć sezon, inni przyznają medale i mistrzostwa, mimo że drużyny nie rozegrały takiej samej liczby meczów, a jeszcze inni decydują, że tychże medali po prostu nie otrzyma nikt. Ostatnią z tych dróg poszły dziś władze PlusLigi. Prezesi jej klubów wspólnie zdecydowali, że skoro sezon zasadniczy się nie skończył, a co tam w ogóle play-offy, to nie ma co rozdawać medali.

– To były dla nas bardzo trudne decyzje – słowa Pawła Zagumnego, prezesa zarządu Polskiej Ligi Siatkówki S.A., cytuje oficjalna strona rozgrywek – Trudne, lecz konieczne do podjęcia w trosce o bezpieczeństwo graczy, pracowników klubów i całego naszego środowiska. Mam nadzieję, że spotkają się ze zrozumieniem. W tym momencie dziękuję naszym wszystkim sponsorom oraz partnerom za okazywane nam zrozumienie i wsparcie, graczom i klubom za bardzo emocjonujący sezon. Liczę, że wkrótce wszyscy w zdrowiu spotkamy się w naszych halach, w walce o medale i przy wsparciu najlepszych kibiców świata.

Można tę decyzję faktycznie zrozumieć. Tym bardziej, że to nie tak, że zadecydowała sobie sama liga. Rozmawiali o tym prezesi poszczególnych ekip, którzy wspólnie stwierdzili, że skoro sezon się nie zakończył, no to trudno, podium postoi puste do kolejnego sezonu. Zresztą to w pewnym sensie oszczędność – medale czy puchary wykorzysta się za rok, podobnie jak konfetti, które pewnie miało się sypać w hali zwycięskiej ekipy. Same plusy.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w rywalizacji kobiet – w związku z tym, że tam rozgrywki zasadnicze zdążyły dobić do brzegu, mistrzostwo przyznano. I cieszyć mogą się z niego siatkarki Chemika Police, które o zaledwie punkt wyprzedziły Developres SkyRes Rzeszów. A w PlusLidze? Wiadomo, że Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle, Verva Warszawa Orlen Paliwa i PGE Skra Bełchatów zagrają w Lidze Mistrzów. Bo to te trzy ekipy zajmowały najwyższe miejsca w chwili przerwania rozgrywek. Spadnie za to Visła Bydgoszcz, ale tam nikt nie powinien się czepiać tej decyzji – bydgoska ekipa wyraźnie odstawała od reszty. Swoją drogą słowo „Wisła” – jakkolwiek by nie było pisane – w nazwie ekipy siatkarskiej, najwidoczniej nie zwiastuje niczego dobrego. W kobiecej lidze o poziom niżej spadła bowiem Wisła Warszawa. Tyle tylko, że ona zrobiła to w świetnym stylu, kończąc sezon z bilansem… minus jednego punktu.

Tyle o decyzjach prezesów. A co na to siatkarze? O zdanie zapytaliśmy Olka Śliwkę, etatowego reprezentanta Polski, a przy okazji gracza ZAKSY. Czyli klubu, który – gdyby przyznać medale na podstawie aktualnej tabeli – byłby mistrzem Polski po raz drugi z rzędu. A tak musi się obejść smakiem.

– Rozumiemy tę decyzję. Wiemy, że w różnych ligach było z tym różnie. Widzieliśmy rozwiązania, w których mistrza wyłaniano, widzieliśmy też, jak utrzymywano tylko miejsca kwalifikujące do europejskich pucharów. Wiedzieliśmy, że decyzję wspólnie podejmą ją prezesi poprzez głosowanie. Myślę, że to najbardziej sprawiedliwa opcja. Bez rozegrania play-offów trudno byłoby wyłonić mistrza. Wiem, że w lidze koszykarskiej doszło do sytuacji, w której drużyna z Torunia skończyła rozgrywki na piątym miejscu, mając dwa mecze mniej od ekip przed nią. Gdyby je wygrała, mogłaby wskoczyć na podium. U nas nie było aż takiej sytuacji, ale do rozegrania zostały dwie kolejki sezonu regularnego i całe play-offy. To, że byliśmy liderem, sprawia jedynie, że jeszcze bardziej żałujemy, że nie mogliśmy dokończyć tego sezonu. Tak samo jak nie mogliśmy powalczyć o Puchar Polski. Dobrze za to, że zagramy w Lidze Mistrzów. To bardzo ważna rzecz, bo te rozgrywki są ogromnym prestiżem dla klubu i okazją do sprawdzenia się z najlepszymi europejskimi drużynami. W przyszłym roku będziemy mieć, jako ZAKSA, taką szansę. Bardzo się z tego cieszymy, pracowaliśmy na to przecież cały sezon – mówił.

I fakt, Liga Mistrzów to prestiż, ale i pieniądze. A te mogą być dla klubów bardzo ważne, bo z powodu przedwcześnie skończonego sezonu wiele ekip na pewno będzie ich pilnie poszukiwało. Wspomina o tym choćby Jakub Bednaruk, trener MKS-u Będzin – Zakończenie sezonu? Nie było innej możliwości, bo nie ma co czekać na koniec epidemii. Nikt nie wie, kiedy wrócimy do grania, do treningów. Obcokrajowcy, o ile zdążyli wyjechali już do swoich domów, nie przyjadą z powrotem, bo zresztą jak mieliby wrócić? Jak grać, skoro musieliby poddać się kwarantannie? Pewnie w Warszawie będą rozczarowani, bo liczyli na mistrzostwo. Zapewne ktoś miał ochotę na premię za pierwsze miejsce, ale prawda jest taka, że teraz nie premie a renegocjacja kontraktów jest zmartwieniem. Wszyscy popłyniemy finansowo na koronawirusie, ale w tej sytuacji nie było innej racjonalnej decyzji, jak nie przyznać tytułu.

Zresztą o pieniądzach wspominał też Olek Śliwka, gdy zapytaliśmy go, czy – gdyby tylko istniała taka możliwość – nie chciałby rozegrać sezonu do końca za zamkniętymi drzwiami. Bez kibiców, jedynie z transmisją w TV. Żeby móc faktycznie wyłonić mistrza. – Samo rozegranie sezonu, nawet bez kibiców na trybunach, na pewno byłoby dla nas szansą na zdobycie jakiegoś trofeum, na walkę o medale czy Puchar Polski w miarę normalnych warunkach sportowych. Choć, oczywiście, gra bez kibiców jest bardzo trudna. Ta atmosfera mocno siada – mówił. Z pewnością jednak, jak stwierdził, dogranie sezonu pozwoliłoby nie przejmować się kwestiami pieniędzy. Bo wszystkie kontrakty i umowy zostałyby. A to ucieszyłoby i kluby, i siatkarzy. W tej sytuacji jednak nie było na to szansy, a drużyny nerwowo będą teraz przeliczać to, co mają na bankowych kontach.

I tym sposobem zatoczyliśmy koło. Bo nad finansami debatują aktualnie prezesi klubów. Ci sami, którzy stwierdzili, że nie przyznają medali. To daje nam trochę nadziei. Bo skoro, jak mówi Śliwka, podjęli sprawiedliwą decyzję w tym przypadku, to może uda im się utrzymać ten trend, gdy przyjdzie decydować o rozdziale kasy?

Fot. Newspix

Opublikowane 25.03.2020 21:06 przez

Sebastian Warzecha

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 8
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
NiueXYZ
NiueXYZ

Mądra decyzja, mogliby też tak zrobić w Ekstraklasie. Legia nie zostaje mistrzem, tylko zapewnia sobie udział w eliminacjach Ligi Mistrzów, to samo z innymi zespołami. Baraże w 1 i 2 lidze odwołane, spadają tylko dwa ostatnie zespoły w Ekstraklasie. 1 liga zostaje powiększona do 20 zespołów, więc nikt z niej nie spada. Z 2 ligi lecą dwa zespoły awansują 4 i też mamy 20 zespołów. Od następnego sezonu wchodzi przepis, który w razie dalszego rozwoju epidemii uznaje tabele po rozegraniu jednej rundy, żeby nikt nie miał na koniec pretensji, że „on by się utrzymał” , „on by awansował”. W rundzie jesiennej w Ekstraklasie, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza ósemka z poprzedniego sezonu – 8 spotkań, a dolna ósemka – 7 spotkań. Tak samo w 1 i 2 lidze, w rundzie jesiennej, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 10tka z poprzedniego sezonu – 10 spotkań, a dolna 10tka – 9 spotkań.

NiueXYZ
NiueXYZ

2 wersja

Sezon nie zostaje zakończony:
1. Legia nie zostaje mistrzem Polski, ale zapewnia sobie udział w eliminacjach Ligi Mistrzów. Piast, Cracovia i Śląsk zapewniają sobie udział w eliminacjach Ligi Europy.
2. Nikt nie spada z Ekstraklasy, I ligi i II ligi.
3. Do Ekstraklasy awansują 2 zespoły z I ligi, mamy 18 zespołów, więc ESA 34 zaczynamy rok wcześniej.
4. Baraże w I i II lidze odwołane.
5. I liga – 18 zespołów, do I ligi awansują dwa najlepsze zespoły z II ligi.
6. II liga zostaje powiększona do 20 zespołów, więc nikt nie spada.
7. Od następnego sezonu wchodzi przepis, który w razie dalszego rozwoju epidemii uznaje tabele, mistrza, awanse, spadki, po rozegraniu rundy jesiennej, żeby nikt nie miał na koniec pretensji, że „on by się utrzymał” , „on by awansował”.
8. W rundzie jesiennej 2020/21 w Ekstraklasie, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 9tka z poprzedniego sezonu – 9 spotkań, a dolna 9tka – 8 spotkań.
9. W rundzie jesiennej 2020/21 w I lidze, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 9tka z poprzedniego sezonu – 9 spotkań, a dolna 9tka – 8 spotkań.
10. W rundzie jesiennej 2020/21 w II lidze, więcej meczów u siebie rozgrywa pierwsza 10tka z poprzedniego sezonu – 10 spotkań, a dolna 10tka – 9 spotkań.

Leszko
Leszko

Taka wersja byłaby dopuszczalna ale z modyfikacją kolejności przy równej ilości punktów. Ponieważ nie byłoby wszystkich meczów rewanżowych, o kolejności powinien decydować bilans bramkowy.

Kolo
Kolo

Jeżeli uznają, że nikt nie spada w eklapie, to też nie można uznać, że jest mistrz, inaczej to byłby skandal. Ogólnie anulowanie wyników jest jedyne rozsądne w tej sytuacji.

Urbi59
Urbi59

Spadki to grubsza sprawa, w obecnej sytuacji uznanie spadków, to stawianie klubów z tych pozycji na krawędzi katastrofy, nawet tych dobrze zażądanych, bo mało, że już te kluby tracą na zawieszeniu lig, to w wypadku niedogrania ligi i braku wypłaty ostatnie transzy z TV dochodzą jeszcze koszta związane ze spadkiem. (odpływ kibiców, oraz sponsorów)

To w zasadzie jest zabijanie klubu, więc jedyna forma uznania spadku powinno być po 37 kolejce.

AmberMozart
AmberMozart

i nasłabszy spadł? spadł. a w piłce kombinacje jak ŁKS uratowac, zeby im nie było smutno.

Urbi59
Urbi59

Wisła Warszawa i tak by nie wystartowała w przyszłym sezonie LSK z powodu dramatycznej sytuacji finansowej. Visła Bydgoszcz też ledwo zipała i nawet nie miała zamiaru walczyć o pozostanie w elicie.

ŁKS za to dobrze funkcjonuje, zainwestował w solidne wzmocnienia w walce o byt i totalną głupotą byłoby w obecnej w spuszcza z ligi, zostawiając takie finansowe wydmuszki jak Arka Korona, Lechia i inni.

Kacper Wojtowicz
Kacper Wojtowicz

Zapraszam na moją stronę poświęconą HR, scoutingowi, rekrutacji i siatkówce -> http://hrowiecwsiatkowce.mozello.pl/

Weszło
04.08.2020

Wojciech Szczęsny, czyli najlepszy bramkarz we Włoszech. A może i na świecie?

Wojciech Szczęsny wybrany najlepszym golkiperem w Serie A. Jeśli zastanawiacie się, jak duży postęp zrobiła polska piłka w ostatnich latach, to podpowiedzieć może wam to, że taka wiadomość dziś w zasadzie jest przyjmowana z oczywistością. Że „Tek” jest gwiazdą Juventusu i całej włoskiej ligi? Wiadomo, od kiedy wskoczył między słupki za Gianluigiego Buffona. Pozostaje więc […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Magazyn Lig Egzotycznych – Luksemburg

Ach, jak my lubimy ten program. Ponad godzinka całkowitego oderwania od codzienności. I tym razem nie było inaczej. Czy Legia Warszawa zlekceważyła zespół Dudelange w eliminacjach Ligi Europy w 2018 roku? Czy ŁKS Łódź w obecnej formie miałby szansę na zdobycie mistrzostwa Luksemburga? Adam Kotleszka zaprasza na Magazyn Lig Egzotycznych na Kanale Sportowym, w którym […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Koronawirus tym razem w Lechii. Brak logiki i rozsądku również

Słuchajcie, my mamy tak małe oczekiwania względem polskiej piłki, że czasami wszystko czego chcemy, to logika. Niech jedni z drugimi robią coś logicznie, jak nie wyjdzie, to nie wyjdzie, ale przynajmniej próbowali działać z sensem. Nie po omacku, nie na hurra. Z sensem. Niestety te oczekiwania są chyba na wyrost. Najnowszy dowód? Koronawirus. Zaczęło się […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Korona wraca w ręce miasta, czyli przeżyje

To nie było wcale oczywiste, to nie było wcale łatwe. Korona Kielce przystąpi do rozgrywek I ligi, ba, prawdopodobnie przystąpi do nich z trenerem, kilkunastoma zawodnikami, przy dobrych wiatrach nawet z kibicami na trybunach oraz jakimś logicznym człowiekiem w zarządzie. Dzisiaj zamyka się kwestia dokapitalizowania spółki, ale co ważniejsze – dzisiaj Korona wreszcie uwalnia się […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Stefański: Nikt nie powinien puścić na boisko zawodnika niezbadanego

– Jeśli chodzi o wcześniejsze, a więc obecnie obowiązujące regulacje – tam od początku dużo wytycznych wskazywało na odpowiedzialność lekarzy klubowych. Wprost było powiedziane, że najlepsze procedury nie zwolnią klubu z opracowania własnych. Zadaniem komisji jest przygotowanie wersji – tak, ale to nikogo nie zwalnia z odpowiedzialności za własne postępowanie. Tak samo w przypadku Wisły […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Ekstraklasa jak zwykle traci indywidualności. Felix na testach medycznych w Sivassporze

Zawsze to jakaś radość, gdy wyróżniające się postacie z Ekstraklasy zostają w tym naszym grajdole, bo indywidualności mamy tyle, co kot napłakał. A jak jeszcze wyciągają nam je kluby z trzeciej europejskiej ligi, pokazując, że my jesteśmy w czwartej, można się załamać. Dlatego transfery wewnątrz rozgrywek Ramireza, Mladenovicia czy Lopesa były dobrą wiadomością nie tylko […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Finał last minute, koronawirus i walkowery – unikalny finisz ligi rumuńskiej

Przyzwyczailiśmy się już, że w lidze rumuńskiej nic nie jest proste. Może to kwestia wieloletniej działalności takich asów jak Gigi Becali, może to po prostu kwestia biedy w poszczególnych klubach, która przekłada się też na zachowanie władz ligi. Fakty są takie, że raz na jakiś czas dobiegają z tamtego regionu wieści o rzeczach absolutnie niewytłumaczalnych. […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Sitek, Bielica, Benedyczak – jedenastka najlepszych młodzieżowców w I lidze

Przemysław Płacheta, Radosław Majecki, Jakub Łabojko, Jakub Moder, Grzegorz Szymusik… W ostatnich latach wyliczanka młodzieżowców, którzy pokazali się na zapleczu Ekstraklasy była całkiem okazała. Wielu z nich w mniejszym lub większym stopniu zaistniało w najwyższej lidze, dlatego warto przyjrzeć się ich następcom. Którzy przedstawiciele zdolnej młodzieży najlepiej spisywali się w minionym sezonie pierwszej ligi? Przygotowaliśmy […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Tymczasem w Holandii. Czy będzie otwarcie męskich lig dla piłkarek?

Ma dziewiętnaście lat, nazywa się Ellen Fokkema, jest utalentowaną piłkarką. I za chwilę może pograć w męskiej drużynie VV Foarut. KNVB dała zielone światło. Istotny jest tutaj kontekst. Generalnie w Holandii dozwolone są mieszane drużynki do U19. Historię mają długą – do U12 były dozwolone już w 1986. Po dziesięciu latach podwyższono ten limit wiekowy. […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

PRASA. Stokowiec odpowiada na zarzuty: „Nie chcę taplać się w szambie”

– Rzeczywiście była w drużynie duża sielanka i spore rozpuszczenie. Myślę, że kibice mieli dosyć takiej bardzo aroganckiej drużyny. […] Mówiąc wprost, nie chciałbym wchodzić do tego szamba i się w nim taplać. Myślę, że nie mam się czego wstydzić, odbudowałem kilku doświadczonych piłkarzy, wprowadziłem wielu młodych – mówi „Przeglądowi Sportowemu” Piotr Stokowiec, który odpowiada na […]
04.08.2020
Weszło
03.08.2020

Młode wilki na gigancie. Wspomnienie Warty lat dziewięćdziesiątych

Brakowało na proszek do prania, grali na dożynkowym pięćdziesięciotysięczniku. Wychowywali talenty Tomasza Iwana i Macieja Żurawskiego, mieli kapitana z przeszłością w Fenerbahce, a przy tym skład z łapanki, który po zwycięskim debiucie w ekstraklasie krytykował sam trener. Krótki, dwuletni lot Warty wśród najlepszych ćwierć wieku temu to wciąż jednak sporo wniosków także dla dzisiejszych „Zielonych”. […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

I ligę pozamiatał, czas na Ekstraklasę. Bartosz Nowak w Górniku Zabrze

Wiecie, jak to z transferami z pierwszej ligi do Ekstraklasy bywało. Często kogoś chwaliliśmy, często wpychaliśmy go na wyższy szczebel, a okazywało się, że nie do końca tam pasował. Nie zawsze ktoś, kto błyszczał na zapleczu, okazał się równie dużym wzmocnieniem w najwyższej lidze. Ale Bartosz Nowak ze Stali Mielec pozamiatał pierwszą ligę tak, że […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Stal w trzeciej lidze, sprawa Skry w prokuraturze

Jak wiemy, Stal Stalowa Wola bardzo pragnęła pozostać w drugiej lidze, mimo tego, że spadła do trzeciej. Ale sami rozumiecie, jakie mamy czasy – dość pokręcone i różne regulaminowe cuda już widzieliśmy, więc swoich sił spróbowała również Stal, która zaapelowała do PZPN-u o poszerzenie drugiej ligi do dwudziestu zespołów (teraz jest ich dziewiętnaście przez awanse […]
03.08.2020
Włochy
03.08.2020

Znakomity Szczęsny, rozczarowujący Teodorczyk… Jak poszło Polakom w Serie A?

Jak doskonale wiadomo, nie brakowało Polaków w minionym sezonie Serie A. Jest wśród nich mistrz kraju, są zdobywcy Pucharu Włoch, ale są również spadkowicze. Kto zachwycił, kto spełnił oczekiwania, a kto rozczarował i ma za sobą stracony rok? Pokusiliśmy się o małe podsumowanie. Nie braliśmy pod uwagę piłkarzy, którzy w trakcie rozgrywek zmienili ligę, jak […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Biznes po płocku. Nie ma ani 20 tysięcy złotych, ani drużyny

Jak wiadomo, Wisła Płock nie pojechała na zgrupowanie, ponieważ u jednego z zawodników wykryto koronawirusa. To zdarzenie zapoczątkowało medialną ofensywę nowego prezesa płocczan, Tomasza Marca – i nie do końca wiadomo, czy on się chwali, czy żali. Na początek zacytujmy fragment wywiadu z „Przeglądu Sportowego”: – Wybraliśmy więc droższe testy wymazowe głównie dlatego, żeby mieć […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Punkt za Juventusem. Conte zdecydowanie ma na czym budować!

Jeden punkt. Tak niewielkiej różnicy na szczycie Serie A nie było od dawna, więc Inter Mediolan ma powody do radości. Owszem, dorobek całego peletonu potwierdza, że to nie gonitwa była wyjątkowo mocna, ale Stara Dama wyjątkowo słaba. W erze dominacji Juve – czyli w erze trwającej już prawie dekadę – nigdy mistrz nie miał tak lichego […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Marzec: Po rozstaniu ze Stalą Mielec mam bliznę. Ale ona się zagoi

– Przychodząc do Stali mieliśmy jasno określony cel i udało się go zrealizować. Później była euforia, radość. Nie rozmawialiśmy wcześniej o klauzuli zakładającej przedłużenie umowy w przypadku awansu, bo na etapie, gdy trafiałem do Mielca, była fajna atmosfera i zaufałem ludziom. Uznałem, że nie ma o czym rozmawiać, że to normalne w takich relacjach – […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Kowalewski oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, ale jest ładnie ubrany

Słyszeliśmy o dziennikarzach śledczych, słyszeliśmy o dziennikarzach modowych, ale nie słyszeliśmy jeszcze o dziennikarzach śledczo-modowych. Dziwne to by było, gdyby Bob Woodward i Carl Bernstein z jednej strony ujawniali niecne działania Nixona, a z drugiej dyskutowali, czy czarny to nowy różowy, czy jednak różowy to nowy czarny. Ale jednak jest taka profesja! Do takich wniosków […]
03.08.2020