post

Opublikowane 10.01.2020 08:26 przez

redakcja

Już od ponad dekady Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław udowadnia, że gdy tylko chcesz wspierać swój klub, niepełnosprawność nie jest żadnym ograniczeniem.

Paweł Parus, założyciel KKN Śląska Wrocław: — W 2000 roku miałem wypadek. Był on połączeniem stłuczki samochodowej z pobytem nad wodą, gdzie osłabiony kręgosłup nie wytrzymał, kiedy moja głowa zetknęła się z taflą wody. Nastąpił niedowład czterokończynowy. Nie wyszedłem już z wody o własnych siłach.

Michał Fitas, wiceprezes KKN Śląska Wrocław: — Moja historia jest dość typowa. Podczas porodu w latach 80., mojej mamie nie zrobiono cesarki. Urodziłem się niedotleniony, zero punktów w skali urodzeń. Chwilowo nie żyłem. Stąd wynika moje porażenie mózgowe i wszystkie problemy, z którymi się zmagam.

Martyna Mucha, koordynator ds. kultury w KKN Śląska Wrocław: — Moja niepełnosprawność jest wrodzona. Choruję od 33 lat na artropatię mięśni i stawów.

Ubierasz koszulkę, spodnie, buty. Pakujesz na drogę kilka kanapek. Do kieszeni wkładasz zestaw: portfel, klucze, telefon. Wychodzisz z domu, schodzisz po kilkunastu, może kilkudziesięciu stopniach. Biegniesz na przystanek, autobusem na miejsce zbiórki i całą grupą ruszacie na pociąg specjalny lub wsiadacie do podstawionego autobusu.

Wyjazd osoby pełnosprawnej na mecz swojego klubu to nie jest szczególnie skomplikowana sprawa. Żadna to fizyka kwantowa.

Osoba niepełnosprawna potrzebuje zdecydowanie więcej pomocy. KKN tę pomoc oferuje rekordowej, nie tylko w polskich warunkach, liczbie osób.

— Pomagamy kilkuset osobom z niepełnosprawnością. Nie wiem, czy to pięćset, siedemset, czy tysiąc osób, ale nasz newsletter odbiera około tysiąca osób, naszego Facebooka śledzą cztery tysiące, a stronę internetową KKN-u odwiedziło już ponad sto tysięcy osób – mówi Paweł Parus, umieszczony w 2017 roku na „Liście mocy”, a więc w zestawieniu stu najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

W naszym kraju, również dzięki pomocy KKN-u Śląska, istnieje już kilkanaście klubów kibiców niepełnosprawnych. Wrocławianie służą za wzór. Niedościgniony nie tylko dla innych polskich stowarzyszeń niepełnosprawnych kibiców, ale i dla kolegów z zagranicy. Sztandarowe osiągnięcie KKN-u? Ustanowiony, a później jeszcze poprawiony rekord świata w liczbie osób z niepełnosprawnością na jednym meczu piłki nożnej.

— Dowiedzieliśmy się o tym, że to rekord, na konferencji CAFE (Centre for Access to Football in Europe – Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie – przyp. red.) w Londynie. To było nieco ponad tysiąc osób na jednym meczu i dokładnie 1074 na drugim. Podchodziliśmy do księgi rekordów Guinnessa, ale jak się okazało, jak wiele trzeba wypełnić formalności, to uznaliśmy, że nie ma to sensu. Mamy ten rekord w sercach, w formie wydrukowanych biletów, nam to wystarcza — mówi Parus.

32256307_10155392835355009_3921504333241253888_o

Do pobicia rekordu próbowali niedawno podchodzić Rosjanie, ale brakło im naprawdę sporo – na meczu kadry było około ośmiuset osób z niepełnosprawnościami.

By jednak na spotkaniu Śląska Wrocław z Piastem Gliwice w maju 2018 roku mogło się pojawić ponad tysiąc osób, by – jak wylicza Parus – zorganizować już łącznie ćwierć tysiąca różnych wyjazdów – nie tylko na mecze Śląska – KKN musiał w ogóle powstać. I w sprzyjających okolicznościach rozrosnąć się do naprawdę dużych rozmiarów. Początki były skromne, niepozorne.

— W 2008 roku Śląsk po wielu latach tułaczki awansował do ekstraklasy. Marketing klubu chwytał się różnych sposobów, by sprowadzić na stadion nowych ludzi. Między innymi zainteresował się tym, czy na stadionie mogłoby się znaleźć miejsce dla osób z niepełnosprawnościami. Z racji tego, że chodziłem już wcześniej na mecze Śląska, znałem 2-3 osoby, które robiły to samo, pomyślałem że niezłym pomysłem będzie założenie Klubu Kibica Niepełnosprawnego. Takich klubów powstało kilka – klub studentów i tym podobne. 28 października 2008 roku na konferencji prasowej ogłosiliśmy, że powstał KKN — opowiada Parus.

78572258_2705568222819891_5318952276063158272_o

Lawina ruszyła, w tym czasie Parus studiował dziennikarstwo sportowe, więc wszystkimi swoimi kanałami postarał się puścić informację w świat. Kilka tygodni później była już kilkudziesięcioosobowa grupa, od której wszystko się zaczęło.

Grupa tak mocna, dodajmy, że gdy budowano nowy wrocławski stadion pod kątem Euro 2012, zwrócono się do niej po konsultację w kwestii tego, co można zrobić inaczej, lepiej, by ułatwić osobom niepełnosprawnym dostęp do meczów.

— Gdy powstawał KKN, mieliśmy pełną świadomość, że przygotowujemy się do Euro i że stadion na Maślicach będzie wkrótce dostępny. Z radością przyjęliśmy zaproszenie do konsultacji tego stadionu. Okazało się, że kilka poprawek, które zasugerowaliśmy, udało się wprowadzić. Każda osoba na wózku wjeżdża na esplanadzie, po czym zajmuje miejsca w centrum, wśród innych kibiców. Wyjazd ze stadionu dzięki temu trwa minutę. Nie trzeba korzystać z wind, a jednocześnie wysokość jest na tyle fajna, że dobrze ogląda się spotkanie. Co ważne, miejsca dla osób na wózkach są zarówno w strefie „pikników”, jak i ultrasów, w sektorze rodzinnym czy VIP — mówi Parus.

70893413_2559496870760361_5292822201840435200_o

To był przeskok z malucha do Ferrari. Parus nie ma wątpliwości, że stadion Śląska to jeden z najlepiej, jeśli nie najlepiej przystosowany do przyjmowania kibiców niepełnosprawnych obiekt w Europie. Oporowskiej w tej kwestii trochę brakowało, choć KKN wraca tam zawsze z sentymentem. Tam przecież wszystko się zaczęło.

— Na dachu budynku klubowego na Oporowskiej powstał taras, dogadaliśmy się, że to będzie nasze miejsce. Z góry można było oglądać mecze, ale jednak budynek znajdował się poza zarysem trybun. Natomiast był dość wygodny, by zmieściło się tam kilkadziesiąt osób na wózkach. Osoby z iną niepełnosprawnością szły na trybuny, te na wózkach wraz z asystentami korzystały z dobrodziejstw tarasu na budynku klubowym — wspomina Parus.

Ale KKN to nie tylko mecze Śląska. To też wyjazdy na inne wydarzenia sportowe – żużel, siatkówkę, piłkę ręczną. To wspólne wakacje, wycieczki w góry. To… tworzenie tanecznej choreografii zaprezentowanej podczas wrocławskiego Sylwestra.

80825799_2777302832313096_975999956164804608_o

To też spotkania na Szewskiej, w siedzibie stowarzyszenia Kibice Razem, gdzie – jak sami mówią o sobie ludzie z KKN-u – przykuli się do grzejników i nie mają zamiaru wyjść.

— Zaprosiliśmy KKN na Szewską, pokazaliśmy przestrzeń. To fajna lokalizacja w centrum miasta, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. To było centrum integracji dla tych osób, tam powstawały pierwsze projekty. „Na Szewskiej” stało się popularnym hasłem, każdy wie doskonale, co ono oznacza — mówi Jakub Kurowski z Kibice Razem. — We wtorki i piątki na Szewskiej spotykają się osoby z KKN-u. Mariusz Pawelec został ambasadorem Klubu Kibiców Niepełnosprawnych i przyciąga na piątkowe spotkania kolejnych piłkarzy. Ostatnio był na przykład Przemek Płacheta. Mieliśmy też cykl spotkań „Przepis na futbol”, na których pojawiały się osoby znane ze Śląska. Piłkarze, trenerzy, działacze.

I wcale nie jest tak, że większość osób spotykających się na meczach i na Szewskiej – jak mogłoby się wydawać – to mężczyźni.

— Proporcje są raczej 50/50. Ja sama nigdy nie byłam zagorzałym kibicem, ale chłopaki wyczuli we mnie coś fajnego, że potrafię coś zorganizować, zaufali mi. Mecze to dodatek, lubię wyjazdy, bo każdy to odrębna przygoda. Czasami spotkania są emocjonujące, wciągam się, zaczynam dopingować. Ale wiadomo, że i ploteczki z dziewczynami w trakcie meczu się zdarzają — mówi Martyna Mucha.

Najważniejsze w tym wszystkim jest bowiem to, by każdy czuł się w KKN-ie dobrze. By wyciągnąć osoby niepełnosprawne, które często zamykają się w domach, do ludzi. Pokazać, jak fajnie można spędzić czas z naprawdę wartościowymi ludźmi.

Parus: — Dzięki KKN-owi dzisiaj mogę powiedzieć, że niepełnosprawność, poza samodzielnym poruszaniem się, nie przeszkadza mi absolutnie w niczym. W realizacji marzeń, w spełnianiu się zawodowo, w kochaniu i byciu kochanym. Dziewiętnaście lat po wypadku wciąż mówię o sobie: szczęśliwy człowiek.

SZYMON PODSTUFKA

Wideo: MATEUSZ STELMASZCZYK

fot. NewsPix.pl/KKN Śląska Wrocław

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Ile waży lider na tym etapie sezonu?

Po wczorajszym meczu panuje uzasadniona euforia w Poznaniu. Lech nie tylko wygrał ważny dla siebie mecz, nie tylko z arcyrywalem ze stolicy. Lech, by tak rzec, wygrał dla siebie mecz przeklęty. Jeśli Kolejorz ma odpruwać łatkę klubu, który lokował się gdzieś na styku minimalizmu i zwykłego pecha, to właśnie takimi meczami. Oczywiście powiedzenie dziś, że […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Ile waży lider na tym etapie sezonu?

Po wczorajszym meczu panuje uzasadniona euforia w Poznaniu. Lech nie tylko wygrał ważny dla siebie mecz, nie tylko z arcyrywalem ze stolicy. Lech, by tak rzec, wygrał dla siebie mecz przeklęty. Jeśli Kolejorz ma odpruwać łatkę klubu, który lokował się gdzieś na styku minimalizmu i zwykłego pecha, to właśnie takimi meczami. Oczywiście powiedzenie dziś, że […]
18.10.2021
Kanał Sportowy
18.10.2021

„Gdy zadzwoni Sousa, stawię się w bardzo dobrej formie”

Jacek Góralski nie będzie wspominał najlepiej lutego 2021. Zerwał wtedy więzadła, co wykluczyło go z udziału na mistrzostwach Europy. W sobotę reprezentant Polski wrócił na boisko. W jakiej formie? Z jakimi ambicjami? O tym porozmawiali z nim Mateusz Borek i Adam Sławiński w programie „Polacy pod lupą” na Kanale Sportowym. Łapcie zapis tej rozmowy. Wróciłeś […]
18.10.2021
Brama dnia
18.10.2021

Albertini kontra Rivaldo | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu AC Milan zremisował u siebie 3:3 z FC Barceloną, a spotkanie przeszło do historii jak pojedynek strzelecki między Demetrio Albertinim (dwa gola) a Rivaldo (hat-trick). Wracamy do tego spotkania w ramach „Bramy dnia”. DEMETRIO ALBERTINI VS BARCELONA (18.10.2000) W całym meczu padły aż cztery gole z dystansu (dwa autorstwa Włocha, dwa […]
18.10.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Transfer na linii Lech – Zagłębie?

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl informuje, że może dojść do transferu na linii Lech – Zagłębie. Do Lubina miałby powędrować Mateusz Skrzypczak. To 21-letni środkowy obrońca, który nie może zbytnio liczyć na grę u Skorży. W tym sezonie wystąpił tylko w Pucharze Polski, w Ekstraklasie nie dostał nawet minuty, gra w rezerwach. W sumie – patrząc […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

328 milionów przychodu Ekstraklasy. Teraz misja „prawa telewizyjne”

Ekstraklasa SA podsumowała finansowo sezon 2020/21 i wybrała nową radę nadzorcza na bieżący sezon. Według raportu – w poprzednim sezonie skonsolidowane przychody spółki wyniosły 328 milionów złotych. Teraz przed nową radą nadzorczą kluczowe zadanie – przygotowanie i sprzedaż praw telewizyjnych. Na tak wysokie przychody Ekstraklasy złożyły się w dużej mierze przychody z praw telewizyjnych. To […]
18.10.2021