post

Opublikowane 20.10.2019 11:47 przez

Sebastian Warzecha

Kolarstwo od dawna postrzega się jako sport, w którym największe sukcesy odnosi się w okolicach trzydziestki. Bo wtedy w kupę składa się wszystko: doświadczenie, przejechane kilometry, zbudowana wytrzymałość, pozycja lidera w teamie. Dlatego dziwimy się, gdy młodsi zawodnicy odnoszą sukcesy. A w tym sezonie powodów do zdziwienia mieliśmy sporo. Młodzież rozpoczęła go z przytupem i nie odpuściła do samego końca. Skąd wzięły się takie wyniki młodych zawodników?

Zanim przejdziemy do części właściwej, potrzebne jest słówko wytłumaczenia. Na potrzeby tekstu przyjąłem prosty zamysł: kolarz młody to ten, który rocznikowo ma maksymalnie 25 lat. Czyli dokładnie tak, jak w klasyfikacji młodzieżowej przy okazji Wielkich Tourów. I to wydaje się rozsądną granicą. Bo jedni zawodnicy przychodzą z toru, inni (jak Mathieu van der Poel) najpierw jeżdżą przełaje, a jeszcze inni od początku ścigają się na szosie. Ich szanse na bycie „młodym kolarzem z sukcesami” (choć niektórzy z tych, których nazwiska tu spotkacie, mają je dopiero przed sobą) trzeba więc było nieco wyrównać. Jednak zanim zaczniemy skupiać się na jednostkach, warto zadać sobie jedno zajebiście ważne pytanie.

Trend czy zbieg okoliczności?

Bo wiecie, mogłoby się okazać, że to po prostu jakiś nagły wysyp kilku wielkich talentów, który nie ma jednak wspólnych punktów. Inna sprawa, że wtedy ten tekst w założonej formie miałby mało sensu, więc pewnie już domyślacie się jak jest. Tak, trend istnieje, a przynajmniej tak się wydaje. Widzimy go sami, a nasze spostrzeżenia potwierdzają również eksperci. Na przykład Adam Probosz, komentator kolarstwa w Eurosporcie:

– To zdecydowanie jest trend. Widać zmianę warty. Wielu młodych chłopaków wygrywa wyścigi, również te najważniejsze. To pokolenie jest nieco inaczej ukształtowane. Rozmawiałem na początku roku z Matejem Mohoriciem [słoweński kolarz, jeżdżący dla grupy Bahrain-Merida – przyp. red.] i on mi mówił: „Słuchaj, my jesteśmy pokoleniem, od którego sponsorzy sporo wymagają. My to wiemy, więc jak widzimy kawałek miejsca, gdzie można się wepchnąć, to się wpychamy. Nie myślimy już sobie – jak to było kilka lat temu – że jacyś kolarze to starzy mistrzowie, przed których nie będziemy się pchać. Jeździmy zupełnie inaczej, bez kompleksów”. Myślę, że to jest ważne. To pokolenie po prostu nie ma kompleksów. Walczy o wyniki, kontrakty i wypycha przez to starszych kolarzy.

Podejście samych kolarzy zdecydowanie ma tu znaczenie. Zresztą – jak to zwykle bywa – sukces jednego napędza sukcesy innych. Bo na przykładzie kogoś, kto wygrywa duży wyścig, inni widzą, że sami też mogą sporo osiągnąć. Zasługi trzeba również oddać dyrektorom grup, bo i od nich przecież sporo zależy. Gdyby żaden z nich nie zdecydował się wpuścić młodych kolarzy, to dalej wygrywaliby niemal wyłącznie ludzie w okolicach trzydziestki. Albo i starsi. Tak, piszemy o tobie, panie Valverde.

– Trend, o którym mówimy, wynika z tego, że trochę zmieniło się podejście w ekipach kolarskich do młodych kolarzy – mówi Arlena Sokalska, zastępczyni redaktora naczelnego Polska The Times. – W peletonie nie jest już tak, jak kiedyś, że gdy przychodził młody, to musiał wozić bidony, a dopiero potem, po czasie, opcjonalnie dostawał szansę. Dziś liczy się wynik, zwycięstwo. Jeśli do zespołu przychodzi młody kolarz, który ma świetne wyniki wydolnościowe i przy tym pokazuje, że jest w stanie wygrywać wyścigi, to nikt mu nie każe czekać na szansę.

Oczywiście, są kolarze, przy których trzeba działać ostrożnie. Weźmy takiego Remco Evenepoela. Jeśli ma się w ekipie 19-latka o takim talencie, to za wszelką cenę nie chce się tego – pisząc wprost – spieprzyć. Dlatego w Deceuninck-Quick Step dość spokojnie wprowadzano go w świat World Touru i zawodowego kolarstwa. Nie oznacza to, że szans nie otrzymywał. Kilka się znalazło. Jedną zresztą wykorzystał w świetnym stylu, gdy wygrał Clasica de San Sebastian. Na razie więc plusa trzeba dać i kolarzowi, i jego ekipie.

– Teraz w największych ekipach jest tendencja do podpisywania młodzieży, przejęło się to chyba z innych sportów. Kiedyś młodzi mieli z tym problem, mówiło się, że muszą przejść przez ten czas orlika, wszystkie szczeble rozwoju itd. A teraz młody, który coś wygra, natychmiast ma kontrakt w jakiejś ekipie. Drużyny przestały się bać. Podpisują te kontrakty i to na kilka ładnych lat – mówi Adam Probosz. Słuszności tej strategii bronią wyniki osiągane przez tych kolarzy. Bo jeśli mistrzem świata zostaje niespełna 24-latek, zwycięzcą Tour de France kolarz, który w styczniu skończył 22 lata, a w jednym z najważniejszych jednodniowych klasyków triumfuje inny 24-latek, który jednak nie jeździ nawet w ekipie z World Touru (i to głównie przez swoją decyzję!), to nie potrzeba nam nawet wgłębiać się w temat, by stwierdzić, że to działa.

Oczywiście, pojawiają się też inne sugestie. Brandon McNulty, amerykański kolarz, który w tym roku skończył 21 lat, ujął to tak: – Świetnie widzieć, jak młodzi zawodnicy jeżdżą. Myślę, że to znak, że kolarstwo staje się czystsze. Mam taką nadzieję. Nigdy nie wie się tego na pewno, ale chce się myśleć w jasnych barwach. Skoro młodzi zawodnicy tak sobie radzą, to myślę, że to dobry znak dla wszystkich. Przyszłość jest ekscytująca.

I faktycznie, przyszłość kolarstwa naprawdę rysuje się ekscytująco. Ale szczególnie dla kilku krajów.

Potentaci

Zaskoczeniem nie powinien być fakt, że dobrych, młodych kolarzy produkują głównie nacje, które mają spore tradycje (no, z jednym wyjątkiem, ale to jeszcze wyjaśnimy). Wiecie, tak samo jak nikogo nie dziwi, że Hiszpanie czy Niemcy masowo wypuszczają świetnych piłkarzy, tak w świecie kolarstwa świetnych zawodników produkuje się w takich krajach jak Belgia, Holandia czy Kolumbia. Skąd to się bierze?

– Weźmy Kolumbię – proponuje Arlena Sokalska. – W niej istniał przez jakiś czas projekt prezydencki, wyławiający zdolnych kolarzy. Istniał też Team Colombia, sponsorowany przez prezydenta tego kraju, który jest w pewnym sensie dyktatorem, ale lubi kolarstwo. Takie działania sprawiają, że ci młodzi kolarze się pojawiają i przechodzą do World Touru. Choćby mistrz świata elity, Mads Pedersen, że zajrzymy do Europy. Dania ma wielu bardzo dobrych kolarzy, którzy w kategoriach juniorskich wypadają świetnie. Z Pedersenem po raz pierwszy udało im się wypaść tak dobrze na mistrzostwach elity. Duńczycy mają po prostu bardzo dobry system szkolenia, z którego do World Touru wychodzą świetni zawodnicy. Zupełnie inaczej niż w Polsce.

O polskim systemie szkolenia chętnie zresztą byśmy coś napisali, gdyby nie to, że… no w sumie to go nie ma. Nadzieję naszym młodym zawodnikom – a wbrew pozorom mamy kilku naprawdę utalentowanych – daje za to ekipa CCC z ich rozwojówką. – To spore ułatwienie dla kolarzy. Po raz pierwszy w Polsce mamy ścieżkę, po której można przejść od młodego chłopaka, jeżdżącego w lokalnych imprezach, aż do World Touru. To na pewno jest szansa i nadzieja dla naszych zawodników. To dużo ważniejsze od tego szkolenia, którego praktycznie nie ma w PZKol-u, bo brakuje na nie pieniędzy. Były i są kluby, są trenerzy wariaci, dokładający do tego pieniądze, ale taka ścieżka pojawiła się pierwszy raz – mówi Adam Probosz.

To jednak mała dygresja, wróćmy na właściwe tory. Belgowie czy Holendrzy produkują młodych kolarzy wręcz masowo, bo po prostu tradycje kolarskie mają ogromne. Podobnie Brytyjczycy, którzy jednak często zaczynają od jazdy na torze, a dopiero potem przerzucają się na peleton i szosę. U nich to wszystko funkcjonuje od dawna, wiedzą, z czym to się je i robią to świetnie, co widoczne staje się tym bardziej dziś, gdy ta młodzież coraz odważniej wchodzi do elity. Podobne zdania można by napisać też o Francuzach, Hiszpanach czy Włochach, choć ci ostatni przeżyli ostatnio załamanie, z którego teraz powoli wychodzą.

Jest jednak jeden kraj, który tradycje ma stosunkowo małe, sam zbyt wielki nie jest, a w ostatnich latach podrzucił do peletonu kilku naprawdę znakomitych kolarzy. W tym – choć nie łapie się do tego tekstu, bo jest za stary – ostatniego zwycięzcę hiszpańskiej Vuelty, Primoza Roglicia. Słowenia, bo o niej mowa, szkoli naprawdę świetnie.

– Słoweńców w peletonie zawsze było wielu, również na stanowiskach dyrektorskich, zwłaszcza w tych ekipach, które powstały na bazie włoskich ekip – zauważa jednak Arlena Sokalska. I fakt, to było (i jest) dla nich sporym ułatwieniem. Ale na mistrzowski poziom wzbili się dopiero teraz, a w najbliższej przyszłości prawdopodobnie nie odpuszczą. Mają świetną, krajową grupę, zgarniającą największe talenty i wysyłającą je do World Touru (Adria Mobil), mają ogarniętych trenerów, mają warunki do trenowania, mają spory krajowy wyścig (Tour of Slovenia). Właściwie mają wszystko. Trzeba to jednak umieć wykorzystać, a oni robią to teraz perfekcyjnie.

Na tyle, że i my moglibyśmy się od nich uczyć, jeśli chcemy wysyłać w świat wielkie talenty, których sukcesy będą nas później cieszyć. Choć mamy pewne podejrzenia, że nikt w związku na to nie wpadnie. A skoro o sukcesach, to pora poznać kilku kolarzy, którzy już mają je na koncie.

Najlepsi

Zrobimy to bez biografii, dobrze? Bo gdybyśmy chcieli się rozwlekać, mogłaby powstać z tego naprawdę gruba książka. Serio, młodych talentów jest w peletonie tyle, że aż trudno wypisać wszystkich. Tu, oczywiście, skupimy się na tych, którzy już osiągnęli wielkie sukcesy albo mają potencjał wskazujący na to, że tak się za niedługo stanie. Co naturalne – zacząć musimy od Egana Bernala.

Bo jeśli wygrywasz największy wyścig kolarski świata w wieku 22 lat, to znaczy, że jesteś kozakiem. Nie ma w tym żadnej wielkiej filozofii. Geraint Thomas, poprzedni zwycięzca Tour de France, żartował sobie, że gdy sam będzie już po czterdziestce, urośnie mu spory brzuszek i będzie przesiadywał w pubie, sącząc piwo, to Bernal po raz dziesiąty wygra Wielką Pętlę. Wiadomo, pewnie nieco przesadził, ale nie zdziwiłoby nas ani trochę, gdyby Kolumbijczyk za rok tytuł obronił. Jest znakomitym góralem, nie gubi się na płaskim, jeździ na młodzieńczej fantazji i stać go na naprawdę wiele. Zresztą już to udowodnił.

Ale gonią go inni. Potencjał na wygrywanie Wielkich Tourów z pewnością mają tacy kolarze jak Tadej Pogacar, Miguel Angel Lopez czy Enric Mas. Ten pierwszy zachwycił na tegorocznej Vuelcie, gdy w fantastycznym stylu wygrał ostatni z górskich etapów (a wcześniej dwa inne), wspinając się przy okazji na najniższy stopień klasyfikacji generalnej. To jeden z tych wielkich, słoweńskich talentów, o których wspominaliśmy wcześniej, a swój potencjał potwierdzał też zwyciężając w Volta ao Algarve czy Tour of California. Enric Mas za to rok wcześniej był we Vuelcie jeszcze wyżej – swój domowy wyścig ukończył na drugim miejscu. W tym sezonie nieco wyhamował, ale i tak często zajmował miejsca w najlepszych dziesiątkach wyścigów. Lopez? To już kolarz świetnie znany. Był trzeci w Giro i we Vuelcie, wygrywał klasyfikacje młodzieżowe obu wyścigów, w Hiszpanii zgarniał też etapy. Poza tym wygrywał kilka mniejszych imprez.

Zapomnieć nie można oczywiście o wspominanym Remco Evenepoelu, bo to – być może – największy talent ostatnich kilkudziesięciu lat. Ten gość już ma srebro mistrzostw świata seniorów, a wydaje się, że tak naprawdę wygrywać będzie mógł wszystko: klasyki, tygodniówki i Wielkie Toury. Jest uniwersalny, ciężkiej pracy się nie boi, a poza tym ma niesamowity zmysł, instynkt, z którym trzeba się urodzić. Trzeba jedynie dać mu trochę czasu, a możliwe, że za rok czy dwa oglądać będziemy go triumfującego w Giro czy Tour de France.

Podobnie może być z Mathieu van der Poelem, zwycięzcą Amstel Gold Race. On jest co prawda nieco starszy, a szosę łączy z kolarstwem przełajowym, ale potencjał ma ogromny, a do tego znakomite geny. Jego ojciec wygrywał etapy na Tour de France i wiele z najważniejszych jednodniowych wyścigów, poza tym był świetnym przełajowcem. Dziadek to legenda francuskiego kolarstwa. Zwie się Raymond Poulidor i ośmiokrotnie stał na podium Tour de France, ale… nigdy nie wygrał. Triumfował za to we Vuelcie. Z takimi przodkami Mathieu wręcz musi odnieść sukces. Nie ma innego wyjścia.

Poza zawodnikami, których typujemy do zwycięstw w klasyfikacja generalnych, są też sprinterzy, walczący o etapy, koszulki dla najlepiej punktujących i niektóre jednodniówki. W tym gronie najlepiej prezentują się Pascal Ackermann (zwycięzca dwóch etapów i klasyfikacji punktowej tegorocznego Giro) i Fernando Gaviria (klasyfikacja punktowa Giro 2017, pięć etapów włoskiego touru i dwa na Tour de France). Obaj mają potencjał na pójście w ślady Petera Sagana i nie zdziwilibyśmy się, gdyby to faktycznie zrobili.

Inni? Wiadomo, mistrz świata, Mads Pedersen. – Z Pedersenem jest tak, że fajnie się rozwija. Wygrywał już wcześniej mniejsze wyścigi, pokazywał się na MŚ w niższych kategoriach. On może nie ma takiego talentu jak Remco, ale jest umiejętnie prowadzony. Bo są talenty, które eksplodują, a są kolarze, którzy powoli się rozwijają – tak jest też trochę z Matejem Mohoriciem. On wygrał w zeszłym roku kilka wyścigów, mówiono, że w tym eksploduje, a on sam powtarzał, że ma jeszcze czas – mówi Adam Probosz. Do tego grona moglibyśmy zresztą też zaliczyć Wouta van Aerta, świetnego czasowca, sprintera i gościa, który w przyszłości może wygrać każdy z jednodniowych klasyków.

To jednak – żeby nie było wątpliwości – nie wszyscy.

Stała wznosząca?

Bo wyliczanka jest znacznie dłuższa. Pavel Sivakov (zwycięzca Tour de Pologne), Ivan Sosa, Filip Ganna (brązowy medalista MŚ), Max Schachmann, Sergio Higuita, Jai Hindley, Ivan Garcia, Nils Politt, Tiesj Benoot, James Knox, Tao Gheoghegan Hart, Kasper Asgreen, Marc Hirshi, Sam Oomen, Fabio Jakobsen, Giulio Ciccone, Laurens De Plus, a nawet nasi – Szymon Sajnok czy Staszek Aniołkowski… Można by tak naprawdę długo, uwierzcie na słowo. Przy analizie tego wszystkiego, doliczyłem się ponad 40 nazwisk, na które warto zwrócić uwagę. I to tylko tych, którzy już jeżdżą w elicie. No i mają maksymalnie 25 lat – przez to odpadł na przykład, urodzony w 1993, Richard Carapaz, zwycięzca Giro d’Italia.

A przecież są jeszcze kolarze, którzy za rok czy dwa znajdą się w World Tourze i też zaczną odgrywać pierwsze skrzypce. Piszemy tu o zawodnikach takich jak Mikkel Bjerg (wyrasta na znakomitego czasowca, od przyszłego sezonu w UAE Team Emirates), Tom Pidcock (na razie siedzi w rozwojówce, ale kwestią czasu wydaje się być jego „awans”) czy Tobias Foss (zwycięzca tegorocznego Tour de l’Avenir, najważniejszego wyścigu młodzieżowego świata, za rok będzie śmigać w Jumbo-Visma).

Stąd pytanie: czy ten trend nie tylko się utrzyma, ale i będzie pogłębiać?

Moim zdaniem tak – mówi Arlena Sokalska. – Młodzi kolarze będą dostawać szanse. Trudno powiedzieć, czy narodzi się taki talent jak Remco, który jest w pewien sposób bytem odrębnym, niesamowitym. Natomiast trend, by wpuszczać coraz młodszych kolarzy do World Touru na pewno istnieje i będzie coraz wyraźniejszy.

– To jest trend, który raczej się utrzyma – dodaje z kolei Adam Probosz. – Ta młoda fala przejmie królowanie w peletonie, starsi będą się powoli wykruszać. Ci młodzi powinni przejąć stery, wygrywać coraz więcej wyścigów. Oni sami też będą czuli na plecach kolejne pokolenia, które będą chciały wejść do peletonu. Myślę, że to stała tendencja, przez którą peleton zmieni swoje oblicze.

Przyznajcie – brzmi to optymistycznie, co? Bo jednak o to w tym wszystkim chodzi: żeby na starych mistrzów cały czas ktoś napierał, żeby pojawiały się nowe gwiazdy, żeby nie można było wygrać bez walki. Rywalizacja nakręca zainteresowanie sportem, a my mamy powody by sądzić, że najbliższe lata w kolarstwie będą pod tym względem znakomite. Jest tylko jedno „ale”. Bo skoro młodzi kolarze coraz częściej dostają w swoich zespołach ważne role i od początku jeżdżą na maksa, to czy nie ma ryzyka, że przez to szybciej się też wypalą? W zwyczaju mają to przecież już teraz Kolumbijczycy, którzy często jeszcze przed trzydziestką mocno zjeżdżają z formy.

– Myślę, że to możliwe. Weźmy Alberto Contadora, który też zaczął jako bardzo młody chłopak – do czasów Bernala był jednym z młodszych zwycięzców Tour de France i gościem, który w bardzo młodym wieku wygrał trzy Wielkie Toury. On skończył karierę szybciej niż jego kolega, Alejandro Valverde. Tłumaczył, że po prostu „chciał zacząć żyć normalnym życiem”. Bo to nie tylko kwestia tego, że nie był w stanie wygenerować z siebie takiej formy jak dawniej, ale znużenia, zmęczenia tym wszystkim – twierdzi Arlena Sokalska.

Z drugiej strony… coś za coś, prawda? A jeśli mamy obserwować tak fantastyczne zwycięstwa, jak to Pedersena na mistrzostwach świata czy van der Poela na Amstel Gold Race, to zaakceptujemy to, że mogą kończyć kariery w młodszym wieku. Bo wcześniej i tak zdążą odwalić znakomitą robotę.

SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix

Sebastian Warzecha

Opublikowane 20.10.2019 11:47 przez

Sebastian Warzecha

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
NBA
30.07.2021

10 najlepszych silnych skrzydłowych w historii NBA

Nieustraszony Charles Barkley. Subtelny Dirk Nowitzki, charyzmatyczny Kevin Garnett, błyskotliwy Kevin McHale, legendarny Bob Pettit. Przed wami kolejny odcinek naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych koszykarzy w historii z podziałem na pozycję. Dzisiaj przedstawiamy wam 10 najwybitniejszych silnych skrzydłowych wszech czasów. Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, słówko o wczorajszym głosowaniu. My […]
30.07.2021
NBA
29.07.2021

10 najlepszych rozgrywających w historii NBA

Niezniszczalny John Stockton. Steve Nash, który fantazją mógłby obdzielić połowę ligi. Niedoceniany z perspektywy lat Isiah Thomas, rzucający jedną trójkę za drugą Stephen Curry, no i bestia w osobie Russella Westbrooka. Czas na drugą odsłonę naszego mini-cyklu, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycję. Wczoraj przedstawiliśmy wam dziesięciu […]
29.07.2021
NBA
28.07.2021

10 najlepszych centrów w historii NBA

Brutalnie silny Shaquille O’Neal. Hakeem Olajuwon, który zbliżył się do perfekcji w defensywie. Niespełniony, choć znakomity Patrick Ewing. Wiecznie goniący za kolejnymi rekordami Wilt Chamberlain, a także Bill Russell kolekcjonujący mistrzowskie pierścienie. Startujemy z mini-cyklem rankingów, w ramach którego wybierzemy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Dzisiaj mamy dla was zestawienie […]
28.07.2021
Inne sporty
21.07.2021

Giannis i Bucks pokazali, że nie ma jednej drogi do mistrzostwa

Jak wygląda przepis na sukces w NBA? W ubiegłych latach wielokrotnie mówiliśmy o „super-teamach”, zespołach zbudowanych na zasadzie – robimy miejsce w budżecie, a potem ściągamy gwiazdy (za sprawą transferów, albo „łowiąc” wolnych agentów), które zaprowadzą nas do ziemi obiecanej. Tak powstali obecni Los Angeles Lakers czy Brooklyn Nets. Dziś w nocy Milwaukee Bucks, zdobywając […]
21.07.2021
NBA
20.07.2021

Malone, Barkley, Iverson… Najwięksi, którzy nie zdobyli pierścienia

Elgin Baylor miał aż siedem szans w finałach. Nie wykorzystał ani jednej. Z kolei Charles Barkley do finałów dotarł tylko raz, lecz tam na jego drodze stanął Michael Jordan. Patrick Ewing poległ w konfrontacji z Hakeemem Olajuwonem, a Allen Iverson nie sprostał mocarnym Los Angeles Lakers. Oto ranking najlepszych koszykarzy, którzy nie wygrali mistrzostwa NBA. […]
20.07.2021
Inne sporty
18.07.2021

Bądź spokojny, Gamrot nie wychodzi z formy. Polak poddał rywala w minutę

– Masz to, robiłeś to już wiele razy – krzyczał do Mateusza Gamrota jego wieloletni przyjaciel Borys Mańkowski, gdy „Gamer” obalił Jeremy’ego Stephensa w 30 sekundzie walki na UFC Vegas 31. Polak w swojej trzeciej walce w najlepszej organizacji MMA na świecie pokazał spektakularny poziom zapasów i jiu-jitsu. Do nieznacznej porażki w debiucie i zgrabnym […]
18.07.2021
Inne sporty
18.07.2021

Sporty walki. Kołecki nokautuje na KSW, Włodarczyk wrócił do bokserskiego ringu

W walce wieczoru dzisiejszego KSW nieporozumienia z przeszłości i nadal trwający konflikt mieli wyjaśnić sobie Szymon Kołecki i Akop Szostak. Zdecydowanym faworytem walki był ten pierwszy. Szybko okazało się, że niebezpodstawnie, bo Kołecki rywalem po prostu wytarł klatkę. Wcześniej na KSW też jednak sporo się działo – widowiskowy debiut zaliczył Tomasz Sarara, a Adrian Bartosiński […]
18.07.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
06.06.2021

Z problemami, ale zwycięsko. Tybura wygrał piątą walkę w UFC z rzędu!

Polacy w UFC robią ostatnio furorę. Jan Błachowicz trzyma pas mistrzowski wagi półciężkiej i nie zamierza go nikomu oddawać. Mateusz Gamrot za pierwszą – przegraną w kontrowersyjnych okolicznościach – walkę dostał wyróżnienie za pojedynek wieczoru, a drugą już wygrał, zaliczając z kolei występ wieczoru. Marcin Tybura za to wspina się w rankingach wagi ciężkiej. W […]
06.06.2021
Inne sporty
31.05.2021

Naomi Osaka wycofała się z Roland Garros!

Naomi Osaka, wiceliderka światowego rankingu, zdecydowała o wycofaniu się z wielkoszlemowego Roland Garros po I rundzie. Powodem nie jest jednak kontuzja, a jej zdrowie psychiczne. Wcześniej zdecydowała się nie udzielać konferencji prasowych, a dziś w oficjalnym oświadczeniu napisała, że rezygnuje z udziału w kolejnych rundach, bowiem „najlepszą rzeczą dla turnieju, innych graczy i mojego dobrego […]
31.05.2021
Formuła 1
23.05.2021

F1. Verstappen wygrywa w Monako i zostaje liderem klasyfikacji generalnej!

Uliczna trasa Grand Prix Monako ma to do siebie, że trudno na niej wyprzedzać i często trzeba po prostu liczyć na błąd rywala. Dlatego kwalifikacje są niezwykle ważne. Traf chciał, że wczoraj w nich dość słabo pojechał Lewis Hamilton. Max Verstappen był za to wysoko. To oznaczało, że Holender dostał niepowtarzalną okazję wspięcia się na […]
23.05.2021
Inne sporty
21.03.2021

KSW. Walka wieczoru była żartem, ale wcześniejsze – znakomite!

Mariusz Pudzianowski w minutę i dwanaście sekund wygrał swoją dzisiejszą walkę. I właściwie na tym można by skończyć jej opis. Z powodów zdrowotnych, przez które wypadł jego pierwotny rywal, ten pojedynek był właściwie tylko pokazaniem się „Pudziana” w klatce po dłuższej nieobecności. Wcześniej jednak działo się na KSW wystarczająco dużo, byśmy nie narzekali na to, […]
21.03.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
30.07.2021

Oficjalnie: Lukas Podolski debiutuje w Ekstraklasie!

Nadeszła wiekopomna chwila – Lukas Podolski po raz pierwszy pojawił się na boiskach Ekstraklasy! W poprzednim spotkaniu w Szczecinie były zawodnik reprezentacji Niemiec znalazł się poza kadrą meczową, ale trener Górnika Zabrze, Jan Urban, podjął decyzję, że w starciu z Lechem Poznań znajdzie się na ławce rezerwowych. Zastanawialiśmy się, czy wejdzie w końcówce rywalizacji, a […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Żuraw: – Nie zachłystujemy się tym zwycięstwem

Szkoleniowiec „Miedziowych” na pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał zadowolenia po wygranym 3:1 spotkaniu z Górnikiem Łęczna. Jednak tonował optymistyczne nastroje. Podkreślił, że jego zespół czeka jeszcze wiele pracy nad poprawą różnych elementów. Stwierdził też, że czasem szanse gry powinni otrzymać zdolni zawodnicy z klubowej akademii i będzie to dla niego priorytet. – Mieliśmy mało czasu: […]
30.07.2021
Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Miedź gromi na inaugurację 1. ligi

Wystartowały rozgrywki zaplecza Ekstraklasy i już w pierwszym spotkaniu kibice zebrani na stadionie w Opolu obejrzeli aż 5 bramek. Sęk w tym, że musieli głównie oglądać popisy rywala, który pokonał miejscową Odrę aż 4:1. Tym samym bardzo udany debiut na ławce trenerskiej Miedzi Legnica zaliczył Wojciech Łobodziński.   W pierwszym z trzech dzisiejszych meczów 1. ligi […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Składy na mecz Górnik Zabrze – Lech Poznań. Lukas Podolski w kadrze meczowej

– Lukas Podolski trenuje z nami już dwa tygodnie, ale jego przygotowanie nie wskazuje na to, by mógł zagrać w Ekstraklasie już teraz. On doskonale wie, że to jeszcze nie ten moment. Bardzo chce się pokazać z dobrej strony i wystąpić, ale stanie się to wtedy, kiedy będzie w pełni gotów – przyznał szkoleniowiec po […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kolejny piękny gol Zagłębia! [WIDEO]

Czy konfrontacja Zagłębia Lubin i Górnika Łęczna jest jakimś wybitnym widowiskiem? No nie. Ale na urodę bramek zdecydowanie nie możemy narzekać. W pierwszej połowie świetnym uderzeniem popisał się Patryk Szysz, a po przerwie przepięknym uderzeniem z dystansu uraczył nas Sasa Zivec. Zanotował chyba nawet ładniejsze trafienie niż kolega. Ależ przylutował!  Bramkarz Górnika Łęczna, Maciej Gostomski, […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Ben White w Arsenalu

Ben White dołącza do Arsenalu. 23-letni obrońca jest postrzegany za jednego z najbardziej perspektywicznych defensorów Premier League, za nim zresztą już pierwsze reprezentacyjne przygody. Do tej pory White grał w Brighton, wcześniej dołożył solidną cegiełkę do awansu Leeds United podczas sezonu 2019/20 w Championship.  Arsenal idzie dawno obraną ścieżką, choć jednocześnie trzeba przyznać – od […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Szysz znów czaruje! [WIDEO]

Ma talent do strzelania pięknych goli. Można już chyba tak napisać, czy będzie to trochę jak ze słynnymi zawodnikami, którzy „potrafią uderzyć z dystansu”? Jakkolwiek zdecydujemy – Patryk Szysz już po raz drugi w ostatnich miesiącach absolutnie oczarował nas swoim trafieniem. Przewrotka była bardziej efektowna, to prawda, ale z drugiej strony – dzisiejszą bramkę wypracował […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Superliga kontratakuje!

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ma zbadać skargę Superligi na działania UEFA wobec klubów-założycieli projektu. Dzisiaj Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus wydały wspólne oświadczenie, w którym wyrażają zadowolenie z ostatnich decyzji hiszpańskiego sądu, który do tej pory zajmował się sprawą. Odrzucona została skarga UEFA, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez europejskie trybunały UEFA ma zaprzestać […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

PS: Legia rozważa Moritza Leitnera jako zastępcę Kapustki

– Legia Warszawa szuka zawodnika, który zastąpiłby kontuzjowanego Bartosza Kapustkę. I niewykluczone, że znalazła. Tym zawodnikiem może być Moritz Leitner – poinformował dzisiaj Przegląd Sportowy. Na razie nawet sam Przegląd pisze o sprawie z dużym dystansem, więc zapewne dość odległa jest finalizacja tej transakcji, ale sam fakt, że właśnie Leitner znalazł się na celowniku warszawskiego […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kadra w listopadzie pozostanie na Narodowym

Wreszcie. Wśród rozlicznych sygnałów powrotu do pełnej normalności po szalonym okresie pandemii – ten wydaje się dość symboliczny. Dziś UEFA podała lokalizacje listopadowych meczów reprezentacji Polski podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w 2022 roku. Mimo pewnych obaw – jako stadion gospodarzy w meczu Polski z Węgrami figuruje PGE Stadion Narodowy w Warszawie.  Już wcześniej kadra […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Rashford przejdzie operację

Marcus Rashford podda się operacji barku. Taką informację przekazał Manchester United. Co oczywiste, piłkarza czeka przerwa w treningach i meczach. Rashford z tym urazem barku mierzy się od dłuższego czasu, grał mimo tego, ale wiecznie taka sytuacja trwać nie mogła. Dlatego zawodnika czeka operacja. United napisali w oświadczeniu: – Po konsultacji między Marcusem, menedżerem, a […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

Czego spodziewać się w nowym sezonie 1. ligi?

Pierwszoligowcy wracają do gry o ligowe punkty i awans do Ekstraklasy. Jak w sezonie 2021/2022 będzie wyglądało zaplecze najwyższej ligi w kraju? Czekają nas mecze z udziałem wielkich marek, klubów zasłużonych nie tylko dla 1. ligi, ale dla całej polskiej piłki. Czeka nas także debiut VAR-u, który ma sprawić, że rozgrywki będą wolne – przynajmniej […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Nowy kontrakt Świderskiego

Karol Świderski podpisał nową umowę z PAOK-iem. Kontrakt będzie obowiązywał do 2024 roku. Co jakiś czas przebąkiwało się o transferze reprezentanta Polski, ale do konkretów nie dochodziło. Sam zainteresowany mówił, że pewnie trzeba by za niego wydać 7-10 milionów euro, natomiast najwyraźniej mocniejsze kluby uznały, że to jeszcze nie ten czas. Jednak Świderski i tak […]
30.07.2021