post Avatar

Opublikowane 16.08.2019 11:43 przez

redakcja

22 lata. Na pozór idealny wiek dla piłkarza. Niby jeszcze jest stosunkowo młody, wciąż z potencjałem na gruby transfer, a już dawno starł mleko spod nosa i – przynajmniej w teorii – powinien być ograny na poziomie PKO Bank Polski Ekstraklasy. Po ogłoszeniu przepisu o młodzieżowcu mówiło się, że największymi poszkodowanymi tej regulacji będą właśnie polscy zawodnicy z rocznika 1997. Bo skoro prezentują zbliżony poziom do o rok młodszych kolegów, to z jakiego powodu na nich stawiać? I rzeczywiście – w porównaniu do piłkarzy urodzonych w 1998 grają cztery razy mniej. Tylko trzech zawodników z rocznika 1997 rozegrało w tym sezonie więcej niż połowę minut, jakie można było spędzić na boisku w czterech kolejkach. Dwóch z nich to piłkarze ŁKS-u – Adrian Klimczak i Maciej Wolski. Tego drugiego prawdopodobnie zobaczymy dziś znów w wyjściowym składzie (Klimczak dochodzi do siebie po kontuzji ręki), a z ławki może pojawić się jeszcze Michał Trąbka.

Jedynym regularnie grającym w tym sezonie zawodnikiem jest jeszcze Damian Oko z Zagłębia Lubin, który nie opuścił murawy ani na minutę. Z drugiego szeregu pojawia się na boisku także Jakub Łabojko, który wprawdzie tylko raz znalazł się w wyjściowym składzie Śląska, ale zawsze wchodzi z ławki. Poza tym? Niestety – jedna, wielka dziura.

W liczbach wygląda to następująco.

Rocznik 1998: 4453 minut w lidze (zagrało 21 zawodników).
Rocznik 1997: 1196 minut w lidze (zagrało 8 zawodników).

Rocznik 1998:

Robert Gumny (Lech Poznań): 360 minut
Kamil Jóźwiak (Lech Poznań): 360 minut
Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin): 360 minut
Przemysław Wiśniewski (Górnik Zabrze): 360 minut
Przemysław Płacheta (Śląsk Wrocław): 353 minut
Miłosz Szczepański (Raków Częstochowa): 351 minut
Kamil Antonik (Arka Gdynia): 285 minut
Kamil Wojtkowski (Wisła Kraków): 270 minut
Karol Fila (Lechia Gdańsk): 263 minuty
Patryk Dziczek (Piast Gliwice): 263 minuty
Patryk Szysz (Zagłębie Lubin): 197 minut
Bartłomiej Żynel (Wisła Płock): 180 minut
Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok): 180 minut
Marcin Listkowski (Pogoń Szczecin): 159 minut
Olaf Nowak (Wisła Płock): 116 minut
Kamil Pestka (Cracovia): 108 minut
Paweł Tomczyk (Lech Poznań): 92 minut
Sebastian Milewski (Piast Gliwice): 90 minut
Damian Michalski (Wisła Płock): 59 minut
Przemysław Mystkowski (Jagiellonia Białystok): 27 minut
Maciej Ambrosiewicz (Górnik Zabrze): 20 minut
Wojciech Muzyk (Legia Warszawa): 0 minut
Juliusz Letniowski (Lech Poznań): 0 minut
Jakub Bursztyn (Pogoń Szczecin): 0 minut
Denis Gojko (Piast Gliwice): 0 minut
Łukasz Krakowczyk (Piast Gliwice): 0 minut
Mateusz Spychała (Korona Kielce): 0 minut
Grzegorz Szymusik (Korona Kielce): 0 minut
Konrad Poprawa (Śląsk Wrocław): 0 minut
Mateusz Hołownia (Śląsk Wrocław): 0 minut
Maciej Spychała (Wisła Płock): 0 minut
Hubert Adamczyk (Wisła Płock): 0 minut
Łukasz Soszyński (Zagłębie Lubin): 0 minut
Dawid Pakulski (Zagłębie Lubin): 0 minut
Paweł Żyra (Zagłębie Lubin): 0 minut
Jakub Wawszczyk (Arka Gdynia): 0 minut

Rocznik 1997:

Damian Oko (Zagłębie Lubin): 360 minut
Maciej Wolski (ŁKS): 301 minut
Adrian Klimczak (ŁKS): 225 minut
Jakub Łabojko (Śląsk Wrocław): 157 minut
Mateusz Wieteska (Legia Warszawa): 90 minut
Oktawian Skrzecz (Korona Kielce): 30 minut
Michael Olczyk (Arka Gdynia): 21 minut
Michał Trąbka (ŁKS): 12 minut
Adam Wilk (Cracovia): 0 minut
Mateusz Lis (Wisła Kraków): 0 minut
Adam Ryczkowski (Górnik Zabrze): 0 minut
Paweł Kucharczyk (Śląsk Wrocław): 0 minut
Dominik Jończy (Zagłębie Lubin): 0 minut
Patryk Mucha (Zagłębie Lubin): 0 minut
Marcin Staniszewski (Arka Gdynia): 0 minut

Gdy ogłoszono, że od sezonu 19/20 będzie obowiązywał przepis o młodzieżowcu, wiele klubów obudziło się z ręką w nocniku. Dyrektorzy sportowi – co oczywiste – skupili się w pierwszej kolejności na obsadzie wymaganej przez regulamin pozycji. Ich podejście dobrze pokazuje choćby przykład Cracovii, która negocjowała z Przemysławem Płachetą, lecz po ogłoszeniu przepisu o młodzieżowcu rozmowy zostały zerwane, a “Pasy” skoncentrowały swoje siły na poszukiwaniu piłkarzy młodszych o rok (przypomnijmy – początkowo regulacja zakładała, że młodzieżowcami są piłkarze urodzeni w 1999 i młodsi). – Rzeczywiście rozmawialiśmy, ale uznaliśmy, że mając kilku skrzydłowych, nie będziemy brać kogoś, kto nie będzie młodzieżowcem – mówił wówczas o Płachecie Michał Probierz.

ekstraklasa-2019-08-16-11-08-26

Piłkarze z rocznika 1997 praktycznie nie byli brani na rynku pod uwagę. W całym oknie transferowym – nie licząc powrotów z wypożyczeń – dokonał się tylko jeden transfer takiego zawodnika – do ŁKS-u ze Stali Stalowa Wola dołączył Michał Trąbka. Liga uszczupliła się o siedmiu piłkarzy urodzonych w 1997 roku. Szymon Żurkowski, Filip Jagiełło i Konrad Michalak zapracowali na transfery zagraniczne, Karol Dybowski, Michał Bartkowiak, Michał Brudnicki i Daniel Smuga okazali się zbyt słabi na poziom ligowy. Smuga to swoją drogą modelowy przykład piłkarza, którego przerosła szansa od losu – miał wszystko, by napisać piękną historię “od zera do bohatera”, ale nawet na poziomie Górnika Zabrze prowadził się zgodnie z nawykami, które nabył w okręgówce. Ogromny procent tkanki tłuszczowej był tego dowodem.

Nie wydaje się, by tendencja szybko się odwróciła. Mateusz Wieteska na starcie sezonu przegrywa rywalizację z Igorem Lewczukiem i Arturem Jędrzejczykiem. Mateusz Lis był jedynką Wisły w poprzednim sezonie i gdyby urodził się rok wcześniej, pewnie ten stan rzeczy by się nie zmienił, lecz ze składu wygryzł go Michał Buchalik, bramkarz co najwyżej solidny, co nie wystawia 22-latkowi dobrej laurki. Być może w Zagłębiu przebije się Dominik Jończy, który znalazł się w kadrze Czesława Michniewicza na mistrzostwa Europy U-21, ale wtedy straci miejsce inny z piłkarzy z rocznika 1997 – Damian Oko (pozycja Guldana niezagrożona). Nie wydaje się, by ktoś poza nimi mógł na dłuższą metę powalczyć o skład w swoich klubach. Olczyk i Skrzecz może i mają jakieś atuty, ale się z nimi nie obnoszą. Adam Wilk miał swoje pięć minut, ale na dziś nie może liczyć nawet na ławkę rezerwową Cracovii. Patryk Mucha walczy o miejsce na środku pomocy z trzema młodzieżowcami. Adam Ryczkowski to z kolei niewypał. Jeśli miał być zastępcą Kądziora i Kurzawy, to trochę tak, jakby Cezarego Pazurę w głównej roli miał zastąpić losowy aktor “Trudnych Spraw”.

Co więcej, spośród tej grupy w zasadzie tylko Wieteska jest piłkarzem, który – przynajmniej na tę chwilę – ma potencjał na jakiś transfer zagraniczny. Z kraju chciał wyjechać także Mateusz Lis, ale póki co nie pojawiło się nic interesującego. Ławka rezerwowych raczej nie przyciągnie kolejnych kontrahentów.

W poprzednim sezonie Polacy z rocznika 1996 – analogicznego do rocznika 1997 z obecnych rozgrywek – odgrywali większą rolę na poziomie ligowym.

Paweł Bochniewicz: 2761 minut
Mateusz Wdowiak: 2634 minuty
Damian Rasak: 2471 minut
Adam Buksa: 1826 minut
Tomasz Loska: 1710 minut
Damian Gąska: 1318 minut
Paweł Stolarski: 1212 minuty
Oskar Zawada: 988 minut
Kamil Dankowski: 906 minut

Na ile sytuacja Polaków z rocznika 1997 jest spowodowana przepisem, a na ile trafił się po prostu słabszy rocznik w polskiej piłce? Na ten moment wstrzymamy się z ocenami. Odpowiedź przyjdzie w kolejnym sezonie, gdy będzie można zweryfikować, jak radzą sobie piłkarze z rocznika 1998. Dziś dostają wiele szans, ale już w następnym sezonie nie będzie chronił ich regulamin rozgrywek. I tak jak dziś są towarem pożądanym na rynku, tak za rok wielu z nich może stać się piątym kołem u wozu.

screencapture-207-154-235-120-przedmeczowka-217-2019-08-16-10_26_06

Fot. 400mm.pl

Opublikowane 16.08.2019 11:43 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Kanał Sportowy
30.10.2020

Hejt Park w dobrym składzie. Tymoteusz Puchacz gościem Michała Pola!

Wczoraj wieczorem Tymoteusz Puchacz walczył z piłkarzami Rangersów w Glasgow, dziś zmierzy się z waszymi pytaniami w Hejt Parku. Trudniejszy rywal? Pewnie ten piłkarski, choć tu wszystko zależy od was. Zapraszamy serdecznie o godzinie 20, program poprowadzi Michał Pola.  
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Czy FC Młodzieżowiec zdobyłby mistrzostwo Polski? | FOOTBALL MANAGER FICTION #3

Sprawdzaliśmy już, jak poradziłby sobie w Ekstraklasie klub złożony z samych starych Słowaków. Naturalnym krokiem wydaje się odbicie wahadła w drugą stronę. Tym razem testujemy, na ile stać w warunkach ekstraklasowych byłoby drużynę złożoną wyłącznie z polskich piłkarzy z rocznika 1997 i młodszych. Spodziewaliśmy się spokojnej gry w środku tabeli, ale oczekiwania przeszły nasze najśmielsze […]
30.10.2020
Kanał Sportowy
30.10.2020

„Kucharski, ten nikt? Ta Myszka Miki?”. Spór między Lewym a byłym agentem od kulis

W najnowszym „Stanowisku” Krzysztof Stanowski rozwija wątek coraz ostrzejszego sporu między Cezarym Kucharskim a Robertem Lewandowskim. Ten pierwszy kilka dni temu usłyszał prokuratorskie zarzuty.   Przypomnijmy fragment komunikatu prokuratury regionalnej: (…) Prokurator zarzucił podejrzanemu, że od września 2019 r. do września 2020 r. kilkukrotnie stosował wobec swojego byłego klienta i współpracownika groźbę bezprawną polegającą na […]
30.10.2020
Blogi i felietony
30.10.2020

Piękna piłka Lecha – zero celnych strzałów. Europa zazdrości pomysłu

Ale się nagadaliście tydzień temu. Co ty, Kowal, pierdolisz, Lech nie padł w 70. minucie, miał siłę, cisnął Benfikę, zamykał ją na jej połowie, Portugalczycy jeszcze w samolocie zmieniali pieluchy. Bardzo więc jestem ciekaw, co stwierdzicie akurat dzisiaj – też było tak fajnie z Rangersami czy można już powiedzieć parę krytycznych słów? Chyba zauważyliście, że […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Piękne wieści dla kibiców Korony. Krzysztof Zając złożył rezygnację!

Ledwie kilkanaście dni temu Krzysztof Zając z właściwą sobie arogancją (pomieszaną z oderwaniem od rzeczywistości) dowodził, że Korona Kielce za jego rządów całkiem nieźle poradziła sobie z finansowymi następstwami spadku z ligi i skutkami koronawirusowego kryzysu, ponieważ poniosła mniejsze straty niż Bayern Monachium. Kto wie, być może Herbert Hainer już wkrótce będzie musiał ustąpić ze […]
30.10.2020
Inne sporty
30.10.2020

Williams, Senna i Schumacher. Imola – tor pełen historii

Zaczynali od wyścigów, które nie były mistrzowskimi. Startowali tutaj dwukrotnie, aż w końcu uznano, że tor zasługuje na własną rundę mistrzostw świata. Przez 25 lat Formuła 1 gościła na torze Imola niedaleko Bolonii. Teraz powraca po czternastoletniej przerwie. Z wielu powodów to historyczny obiekt, zaraz to zresztą udowodnimy. I to trzeba oddać Liberty Media – […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

STANOWISKO. Kulisy konfliktu pomiędzy Lewandowskim a Kucharskim

Najgorętszym tematem w mediach sportowych w ostatnich dniach stał się konflikt pomiędzy Robertem Lewandowskim a Cezarym Kucharskim, jego byłym menedżerem. Zdążyło już dojść do zatrzymania byłego współpracownika piłkarza i przeszukania, prokuratura postawiła zarzut, a także wypłynęły taśmy, które zdają się być obciążające dla agenta. Całe tło konfliktu znajdziecie w Stanowisku. Smaczków jest cała masa, więc […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Reiss: Cieszę się, że Lech tak gra, ale jestem kibicem i nie mogę patrzeć, jak przegrywa

– Styl jest nowoczesny, ofensywny, efektowny, dobra wizytówka polskiej piłki, tylko żal punktów. Za efekty i styl punktów się nie przyznaje. Cieszę się, że Lech tak gra, że stawia na młodych polskich wychowanków, przyszłych lub obecnych reprezentantów, że buduje fundamenty. Naprawdę fajnie. Ale, tak, jestem kibicem, nie mogę patrzeć, jak Lech przegrywa. Cztery ostatnie mecze […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Kamiński powstrzyma Schalke przed powrotem na właściwe tory?

Schalke 04 Gelsenkirchen to taki Piast Gliwice naszej ligi. Czyli zespół, który niespodziewanie okupuje strefę spadkową tabeli. Oczywiście S04 od lat nie należy do czołówki – a Piast tak – natomiast tak słaby początek w ich wykonaniu jest mimo wszystko niespodzianką. Niespodzianką, którą spróbują dziś wykorzystać Marcin Kamiński i jego VfB Stuttgart. Łapcie nasze typy […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Gęsior: Rzygać się chce na myśl o presji na wczesnych etapach szkolenia

Dwa mistrzostwa Polski, srebrny medal olimpijski w Barcelonie i ponad 70 bramek w karierze. Dariusz Gęsior nie mógł narzekać na swoje piłkarskie dokonania i dzisiaj, w życiu po życiu, mógłby powiedzieć dokładnie coś podobnego. Były zawodnik m.in. Ruchu Chorzów zajmuje się szkoleniem trenerów z ramienia PZPN-u, a także prowadzeniem polskiej reprezentacji U-16. Porozmawialiśmy z nim […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

60 PLN bonusu za typowanie Premier League w eWinner!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów. Co więcej, dodatkowy bonus czeka na nas za wrzucenie na kupon meczów Premier League! Gracze bukmachera eWinner o promocji […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

„Chcemy zbudować największe centrum danych statystycznych na świecie”

Opta Joe napisał niedawno na Twitterze, że Marcus Rashford stał się piątym zawodnikiem w historii Ligi Mistrzów, który zdobył hat-tricka, wchodząc na boisko z ławki. Profile „Opta Sports” znają niemal wszyscy, a okazuje się, że w Polsce też możemy pochwalić się firmą zbierającą dane statystyczne, należącą do europejskiej czołówki. Jaką? STATSCORE, który jest głównym dostawcą statystyk dla pierwszej […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Hit w Pucharze Polski – lider Ekstraklasy kontra wicelider 1. ligi

Puchar Polski w weekend? To lubimy, zwłaszcza gdy serwuje nam takie mecze jak Raków kontra Bruk-Bet Termalica. Wicelider pierwszej ligi z niezwykle szczelną defensywą podejmuje lidera Ekstraklasy, który zachwyca polotem z przodu. Bądźmy szczerzy – ciężko sobie wyobrazić lepszy możliwy scenariusz. Typujemy to spotkanie w TOTALbet! Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Raków Częstochowa Ostatnie mecze Bruk-Betu: […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Dżentelmeni nie faulują. Dundalk przeszło do historii

Dwadzieścia – tyle wynosi w tym sezonie średnia liczba fauli odgwizdywanych w jednym spotkaniu Arsenalu w Premier League. Przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy piłkarze Mikela Artety we wczorajszym meczu Ligi Europy nie tylko pewnie ograli Dundalk 3:0, ale wyrobili też tę normę sami. Piłkarze irlandzkiego klubu postanowili bowiem dołączyć do akcji „Stop przemocy” i przez […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Kontuzja Kamila Jóźwiaka nie taka groźna, jak się początkowo wydawało

Niepokojące obrazki dotarły do nas w trakcie minionych dni z Anglii. Kamil Jóźwiak opuszczał boisko znoszony przez członków sztabu medycznego, a Phillip Cocu mówił o tym, że uraz Polaka „wyglądał bardzo źle”. Jóźwiak do domu wrócił o kulach, bo nie był w stanie utrzymać ciężaru ciała na pokiereszowanej stopie. Na szczęście kostka wychowanka Kolejorza nie […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Sześć meczów bez porażki – czy tę serię Pogoni uda się przedłużyć?

Piątek wieczór, Ekstraklasa, zero potrzeb. Co prawda dziś czeka nas tylko „rodzynek” z najwyższej ligi, czyli starcie Pogoni Szczecin z Jagiellonią Białystok, ale jest to rodzynek na tyle ciekawy, że warto mu się lepiej przyjrzeć. Pogoń po miesięcznej przerwie zgarnęła cztery punkty w dwóch meczach i nie zamierza na tym poprzestać. Typujemy to spotkanie w […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

„Obracam się, a chłopak jest bez zębów”, czyli pseudokibice biją 16-letnich piłkarzy

Na peryferiach polskiego futbolu znów stało się coś, co w cywilizowanym świecie dziać się nie powinno. Ostatnio pisaliśmy, że podczas jednego z meczów piłki młodzieżowej ofiarą słownej agresji rodziców padł sędzia. Cóż, teraz był on jedynie obserwatorem, natomiast rodzice przybrali rolę ekipy ratunkowej. Samo zdarzenie zaś nie skończyło się na groźbach, bo na miejscu znaleźli […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Orbiterki dla torunian, ułamek długu Barcelony czy premia za Ligę Mistrzów?

Piłka mimo trudności kręci się nadal po murawach Europy. Rozgrywki trwają, chociaż nie ma publiczności. Tempa nie zwalnia także rosnąca kumulacja w Eurojakcpot, gdzie możecie zgarnąć naprawdę sympatyczne pieniądze. Tym razem do wygrania jest nawet 100 milionów złotych! Uznaliśmy, że spróbujemy wam pomóc wyobrazić sobie skalę takiej góry kasy. A więc przyłóżmy do niej miary. […]
30.10.2020