post
Avatar

Opublikowane 29.05.2019 15:18 przez

Kacper Bartosiak

Trudno uwierzyć, że tak błaha historia może nieść za sobą tak poważne konsekwencje. W 2017 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) omyłkowo wysłało nigeryjskiej federacji przelew na zbyt wysoką kwotę. Wpadkę odkryto po jakimś czasie ale i tak wydawało się, że sprawa rozejdzie się po kościach. Po dwóch latach rozwiązania dalej nie ma, a Nigeryjczycy sięgają po coraz bardziej absurdalne argumenty. Kara już wkrótce może dosięgnąć niewinnych sportowców.

“Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?” – mówił szatniarz w pamiętnej scenie “Misia”. Nigeryjczycy długo stosowali podobną taktykę, ale już wkrótce mogą nie mieć wyjścia. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi i stała się przedmiotem ogólnonarodowej dyskusji w przededniu spodziewanej wymiany części rządu. Jedną z jej ofiar miałby zostać Solomon Dalung – obecnie urzędujący minister sportu, który w ostatnich tygodniach dał się poznać z naprawdę dziwnych komentarzy.

Obie strony zgadzają się jednak, że wszystko zaczęło się od błędu po stronie IAAF. W maju 2017 roku Nigeryjska Federacja Lekkoatletyczna (AFN) powinna otrzymać około 15 tysięcy dolarów z tytułu organizacji zawodów sztafet, ale ludzki błąd sprawił, że “wysłało się” 150 tysięcy. Najprawdopodobniej ktoś przez przypadek po prostu wpisał o jedno zero za dużo. Nadawca przelewu – po dostrzeżeniu błędu – zażądał zwrotu nieplanowej nadwyżki.

Na tym etapie sprawa przypominała już jednak głuchy telefon, a pieniądze podobno dawno zdążyły się rozpłynąć. Lub “dostać skrzydeł”, jak poinformowała afrykańskie media jedna z osób dobrze znających relacje na szczytach władzy w AFN. Pewne jest jedno: według oficjalnej wersji nikt nie wie, co się z nimi stało. W 2018 roku minister sportu powołał nawet specjalną komisję, która miała rozwikłać zagadkę, ale wciąż brakuje wiążących ustaleń.

“Moim zdaniem pieniądze zniknęły, gdy przejmowaliśmy władzę po poprzednich działaczach. Tylko sekretarz AFN może wiedzieć, w jaki sposób przyjął pieniądze od IAAF. Jestem pewny, że użył do tego prywatnego konta, co jest złe. Sekretarz został wcześniej odwołany z funkcji, ale minister przywrócił go na to stanowisko. Teraz powinien opowiedzieć wszystkim, gdzie są te pieniądze” – tłumaczył cokolwiek nieskładnie w 2018 roku Olamide George, wiceprezes AFN.

To był jednak dopiero początek słownego ping-ponga, a przedstawiciele IAAF naprawdę długo czekali na jakieś konkrety. Nie doczekali się ich do dziś i powoli kończy im się cierpliwość. Sprawa jest w sumie prosta, bo Nigeryjczycy nigdy nie protestowali i faktycznie przyznali, że dostali za dużo pieniędzy. Pierwsze pismo IAAF szczegółowo opisujące problem przyszło dopiero w marcu 2018 – ponad 9 miesięcy po całym zdarzeniu.

Pierwsze nieoficjalne informacje nigeryjska strona miała otrzymać już w listopadzie 2017 roku. Wtedy zażądano zwrotu nadpłaty, co miało skrócić cały proces. Na tym etapie sprawa wydawała się czarno-biała i faktycznie łatwa do zweryfikowania. Zresztą nie na tym polegał problem – Nigeryjczycy utrzymywali, że po prostu nie mają czym zapłacić.

Kasa, Misiu, kasa!

“28 czerwca 2018 roku poinformowaliście nas, że Ministerstwo Sportu jest gotowe spłacić połowę tej sumy. Pomimo wielu rozmów telefonicznych nawet ta kwota nie trafiła na nasze konto. W sierpniu podczas zawodów w Asabie spotkaliśmy się z ministrem sportu i sekretarzem generalnym AFN. Rozmawialiśmy o planowanym zwrocie środków, ale do dziś nie poszły za tym kolejne kroki” – oznajmił IAAF w oficjalnym piśmie w maju 2019 roku.

Ten dokument pokazuje jasno: żarty się skończyły. Nigeryjczycy po serii próśb i gróźb dostali ostatnie dwa tygodnie na dokonanie zwrotu pieniędzy. Jeśli tego nie zrobią, to mogą ich dotknąć naprawdę poważne sankcje. Reprezentantów tego kraju może zabraknąć podczas sierpniowych igrzysk afrykańskich w Maroku. Kolejne na liście są mistrzostwa świata i przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio.

Sytuacja robi się poważna, ale druga strona niczego się nie obawia. Solomon Dalung ostatnim listem w ogóle się nie przejął. “Nie zamierzam reagować na pisma, które ukazują się w mediach społecznościowych. Skoro nie dostałem jego kopii do ręki, to mam wrażenie, że ktoś próbuje tu uprawiać politykę” – komentował niczym wytrawny pokerzysta w nigeryjskiej prasie.

Jego rola w całej sprawie jest wyjątkowo niejasna. Według doniesień krajowych mediów, minister sportu od jakiegoś czasu jest na wylocie. Jego dymisja ma być kwestią tygodni, więc może nie mieć specjalnej motywacji do wyjaśnienia tej sprawy. Tym bardziej, że jak zdradził anonimowo były członek zarządu AFN w rozmowie z “The Premium Times” to właśnie Dalung miał autoryzować wypłatę nadwyżki uiszczonej przez IAAF i doskonale wie, co stało się potem z pieniędzmi.

Tymczasem minister woli odwracać kota ogonem i skupiać się na mało istotnych detalach. Na przykład publicznie pyta, dlaczego organizacja zorientowała się po wielu dniach. “Kiedy sam pomylę się przy przelewie, to reaguję od razu. A tu taka wielka firma czekała prawie dwa miesiące? Coś mi tu nie gra, nie rozumiem tego” – próbował tłumaczyć Dalung. Jakie jego zdaniem jest sedno tej sytuacji? Cóż, w życiu się nie domyślicie…

“Tu nie chodzi o pieniądze niesłusznie przyznane Nigerii. To zimno skalkulowana próba osłabienia i zniszczenia nigeryjskiego sportu! Przecież nie ubiegaliśmy się o żadne dofinansowanie. Nie ma w tej sytuacji naszej winy” – brnie minister. Na poparcie nie może liczyć jednak nawet w kraju. Opozycja określa jego postępowanie “narodowym wstydem”. W najlepszym scenariuszu Dalung jest nazywany cynicznym cwaniakiem, w najgorszym – wyrachowanym oszustem.

Korupcja na porządku dziennym

Ten drugi scenariusz mogą potwierdzać nie tylko słowa jednego z byłych członków zarządu AFN, ale także gospodarcza sytuacja Nigerii. Alarmujący w tym względzie jest zwłaszcza Indeks Percepcji Korupcji. Wskaźnik ten powstaje na podstawie badań – głównie sondaży na próbach ekspertów i analityków, którzy specjalizują się w ocenie ryzyka politycznego i gospodarczego. Indeks mierzy się w skali od 0 (maksymalne stężenie korupcji) do 100 (brak korupcji). W ostatnim notowaniu Nigeria uzyskała 27, zajmując miejsce w szerokiej czołówce krajów, które mają poważny problem z tego typu przestępstwami.

Renoma korupcyjnego raju wyprzedza ten afrykański kraj nie od wczoraj. W 2016 roku David Cameron – ówczesny premier Wielkiej Brytanii – został nagrany podczas imprezy urodzinowej królowej Elżbiety II. “Mieliśmy dziś bardzo udane posiedzenie rządu w sprawie szczytu antykorupcyjnego. Zaraz przylecą do nas przywódcy Nigerii i Afganistanu – prawdopodobnie dwóch najbardziej skorumpowanych krajów świata” – komentował bez ogródek Cameron.

Oczywiście Cameron potem przepraszał, ale sprawa i tak odbiła się nadspodziewanie szerokim echem i była małym dyplomatycznym skandalem. Jeśli jednak ktoś myśli, że to tylko nieszkodliwa łatka, warto posłuchać głosów pochodzących z wewnątrz Nigerii. Daniel Amokachi w latach dziewięćdziesiątych pojechał z reprezentacją na dwa mundiale, a po zakończeniu kariery zajął się trenowaniem. W 2017 roku były napastnik Evertonu i Besiktasu zdradził jednak bulwersujące kulisy młodzieżowego futbolu w ojczyźnie.

“Świat sportu to prawdziwa wylęgarnia korupcji. Dam przykład z naszej piłki. Wystarczy zapłacić niecałe 700 dolarów, by dostać zaproszenie od trenera kadry U-17 na zgrupowanie. To przenosi się też wyżej – mały zespół nie wygra naszej ligi, bo ludzie są skorumpowani. Jeśli sędzia wziął łapówkę, to co by się nie działo na boisku, mecz będzie nie do wygrania” – tłumaczył rozgoryczony Amokachi.

Jego słowa zbiegły się w czasie z pewnym rozczarowaniem nową władzą. W 2015 roku prezydentem – w legalny sposób – został Muhammadu Buhari, który rządził krajem w latach 1983-85 po udanym zamachu stanu. Wtedy współtowarzysze w końcu stracili do niego cierpliwość i obalili go, bo zamierzał przeprowadzić szczegółowe dochodzenie w sprawie korupcji w wojsku i Ministerstwie Obrony.

Walka z korupcją oficjalnie trwa i dziś, a jednym z jej elementów jest nowe prawo. Od grudnia 2016 roku każdy, kto anonimowo przyjdzie z informacjami dotyczącymi kradzieży, oszustw lub nadużyć może liczyć na finansowe wsparcie. Na tym tle wyjątkowo ciekawie wyglądają doniesienia o kreatywnym zarządzaniu ministra sportu. Solomon Dalung jeszcze w kwietniu przekonywał, że chce być zapamiętany przede wszystkim jako człowiek, który wniósł do nigeryjskiego sportu demokratyzację.

Według relacji jednego z byłych członków zarządu Nigeryjskiej Federacji Lekkoatletycznej (AFN), minister od początku miał znać kulisy zamieszania związanego z kontrowersyjnym przelewem. Informację otrzymał od sekretarza generalnego, ale nic z nią nie zrobił. Uznał, że IAAF z sobie znanych tylko względów zwyczajnie zawyżył koszty obsługi imprezy. 40 tysięcy mieli podzielić między siebie działacze, z kolei pozostałe 110 tysięcy przeznaczono do realizacji bliżej nieokreślonych “projektów sportowych”.

Zabawa skończyła się jednak wraz z ostatnim terminem wyznaczonym przez IAAF. Kreatywni księgowi z Nigerii chyba nagle zrozumieli, że sprawa zrobiła się zbyt poważna. We wtorek za wszystko głową zapłacił prezydent AFN, Ibrahim Gusau. Wcześniej minister sportu spotkał się z dyrektorem technicznym federacji, Sundayem Adeleye. Obaj rozmawiali o “pilnym wyjaśnieniu nieporozumienia finansowego oraz o przygotowaniu reprezentantów kraju do mistrzostw Afryki i igrzysk olimpijskich”. Czyli pieniądze raczej się znajdą, bo bez nich żadnych startów w obu tych imprezach po prostu nie będzie.

KACPER BARTOSIAK

Kacper Bartosiak

Opublikowane 29.05.2019 15:18 przez

Kacper Bartosiak

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Inne sporty
13.06.2021

Vettori to nie Błachowicz. Adesanya wciąż króluje w wadze średniej UFC

Nie wyszła mu szarża po drugi pas na biodrach. Ale trudno, żeby mu wyszła, gdy trafił na Jana Błachowicza w kategorii półciężkiej. Niemniej w wadze średniej Israel Adesanya wciąż jest niepokonany. I dziś znów nie pozostawił wątpliwości – Nowozelandczyk nigeryjskiego pochodzenia nawet poważnie nie spocił się w walce z Marvinem Vettorim. Wszyscy trzej sędziowie wypunktowali […]
13.06.2021
Weszło
10.06.2021

“Jokić wyprzedza swoją epokę. Jego droga na szczyt jest wyjątkowa”

Nie Stephen Curry, LeBron James, Giannis Antetokounmpo czy James Harden. To Nikola Jokić został MVP sezonu zasadniczego w lidze NBA, co jest historycznym momentem dla całych rozgrywek. Nigdy bowiem nie zdarzyło się, żeby tak nisko rozstawiony zawodnik w drafcie wygrał tę nagrodę. Co więcej, to dopiero trzeci Europejczyk, który może pochwalić się takim osiągnięciem. Małą […]
10.06.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
06.06.2021

Z problemami, ale zwycięsko. Tybura wygrał piątą walkę w UFC z rzędu!

Polacy w UFC robią ostatnio furorę. Jan Błachowicz trzyma pas mistrzowski wagi półciężkiej i nie zamierza go nikomu oddawać. Mateusz Gamrot za pierwszą – przegraną w kontrowersyjnych okolicznościach – walkę dostał wyróżnienie za pojedynek wieczoru, a drugą już wygrał, zaliczając z kolei występ wieczoru. Marcin Tybura za to wspina się w rankingach wagi ciężkiej. W […]
06.06.2021
Inne sporty
06.06.2021

KSW 61: Pudzian wygrywa walkę, a Juras sympatię kibiców

Powiedzmy sobie szczerze – walka wieczoru przede wszystkim miała być dobrym show. Mariusz Pudzianowski i Łukasz Jurkowski razem mają 84 lata, więc ciężko się po nich spodziewać tych kocich ruchów. Kiedyś byłby to pewnie freak fight,  ale odnosimy wrażenie, że dziś to miano zarezerwowane jest dla pojedynków youtuberów z gwiazdami Instagrama. Chociaż czekajcie, przecież sam […]
06.06.2021
Inne sporty
31.05.2021

Naomi Osaka wycofała się z Roland Garros!

Naomi Osaka, wiceliderka światowego rankingu, zdecydowała o wycofaniu się z wielkoszlemowego Roland Garros po I rundzie. Powodem nie jest jednak kontuzja, a jej zdrowie psychiczne. Wcześniej zdecydowała się nie udzielać konferencji prasowych, a dziś w oficjalnym oświadczeniu napisała, że rezygnuje z udziału w kolejnych rundach, bowiem “najlepszą rzeczą dla turnieju, innych graczy i mojego dobrego […]
31.05.2021
Weszło
18.12.2020

Szeremeta wygrał los na loterii. Wygrać z Gołowkinem będzie trudniej…

2020 rok ciężko doświadczył fanów polskiego boksu zawodowego, a na koniec zostało chyba najtrudniejsze wyzwanie. W piątek 18 grudnia Kamil Szeremeta (21-0, 5 KO) będzie próbował strącić z mistrzowskiego tronu znakomitego Giennadija Gołowkina (40-1-1, 35 KO). Dzień później w ringu zamelduje się za to Saul “Canelo” Alvarez (53-1-2, 36 KO), który od dawna znajduje się […]
18.12.2020
Inne sporty
12.12.2020

Joshua zapowiada nokaut. Wach i Jeżewski skradną show?

Pandemia koronawirusa nie przestaje siać spustoszenia w światowym boksie. Jej ostatnią ofiarą został Krzysztof Głowacki (31-2, 19 KO), który w sobotę miał walczyć z Lawrencem Okoliem (14-0, 11 KO) o wakujący tytuł mistrza świata federacji WBO w kategorii junior ciężkiej. Zamiast niego szansę dostanie Nikodem Jeżewski (19-0-1, 9 KO), a podczas gali w Londynie pokaże […]
12.12.2020
Weszło
29.11.2020

Tyson kontra Jones: definitywnego rozstrzygnięcia nie było

Mike Tyson (50-6, 44 KO) i Roy Jones junior (66-9, 47 KO) dopięli swego. Wbrew wszelkiej sportowej logice w Los Angeles wyszli do ringu i stoczyli pojedynek, do którego nigdy nie doszło, gdy byli zawodowcami. Walka długimi fragmentami była festiwalem klinczy, ale najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Po ośmiu rundach ogłoszono remis, ale […]
29.11.2020
Inne sporty
28.11.2020

Tyson kontra Jones – kabaret starszych panów pod specjalnym nadzorem?

Znaków zapytania i wątpliwości nie brakowało od samego początku, ale wygląda na to, że już w sobotę dojdzie do skutku jeden z najbardziej absurdalnych bokserskich projektów od dawna. W nocy polskiego czasu kibice będą mogli jeszcze raz obejrzeć w ringu Mike’a Tysona (50-6, 44 KO), który spotka się z Royem Jonesem (66-9, 47 KO). Na […]
28.11.2020
Inne sporty
01.11.2020

“American dream” dobiegł końca. Mayer pokonała Brodnicką

Pierwsza wielka walka w karierze Ewy Brodnickiej (19-1, 2 KO) zakończyła się porażką. Mistrzyni świata federacji WBO w kategorii superpiórkowej tytuł straciła dzień wcześniej, nie mieszcząc się w limicie swojej kategorii wagowej. Z okazji skorzystała Mikaela Mayer (14-0, 5 KO), która pewnie wypunktowała Polkę na dystansie dziesięciu rund i sięgnęła po pas. Problemy zaczęły się […]
01.11.2020
Inne sporty
24.10.2020

Różalski mocno porozbijany na inaugurację Genesis

“Najlepiej byłoby, gdybym umarł w ringu” – zapowiadał przed udziałem w projekcie Genesis Marcin “Różal” Różalski. Weteran sportów walki w wieku 42 lat powrócił do korzeni. Nowy projekt ludzi odpowiedzialnych za sukces KSW proponuje brutalne walki na gołe pięści. W debiucie “Różal” przegrał jednak z Joshem Barnettem – byłym mistrzem federacji UFC i swoim rówieśnikiem.  […]
24.10.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
18.06.2021

Ultrasi Parmy do Buffona: Jesteś najemnikiem, nie bohaterem

Dopiero co Parma ogłosiła, że Gianluigi Buffon wrócił do Parmy, z której wyszedł na wielki piłkarski świat. To wiązało się z wieloma pozytywnymi głosami, to był moment ikoniczny. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy są z powrotu włoskiego bramkarza zadowoleni. Ultrasi klubu dali znać, że “Gigi” nie jest mile widziany. Continued.. ”20 years ago you […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Lewandowski: – Brakuje nam iskry, żeby przełożyć naszą jakość na mecze

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat meczu ze Słowacją. Nie ukrywamy, że czekaliśmy na głos naszego kapitana. Nic specjalnie odkrywczego nie powiedział, choć zastanawia stwierdzenie, że reprezentacji brakuje pewnego rodzaju iskry. Detalu, dzięki któremu jakość z treningu uda się przełożyć na mecze. Robert twierdzi, że to w końcu się zmieni. – Mieliśmy kontrolę nad meczem, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Peszko: – Powiedziałem “Lewemu”, że zagrał słabo. Był rozczarowany

Jak wiadomo, Sławomir Peszko zna się z Robertem Lewandowskim całkiem dobrze. Piłkarz Wieczystej to wykorzystał, mówiąc “Lewemu”, że zagrał słabo w meczu ze Słowacją. Były reprezentant Polski zdradził też, że po rozmowie z naszym kapitanem ma nadzieje przed jutrem. – Nie wiem, czy ktoś ma odwagę zwrócić uwagę Lewandowskiemu. Ja z nim rozmawiałem i powiedziałem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Wychowanek Lecha nowym piłkarzem Warty Poznań

Jak się dowiedzieliśmy, Wiktor Pleśnierowicz (20 l.) zostanie nowym zawodnikiem Warty Poznań. To transfer gotówkowy z Miedzi Legnica. Wiktor nie pasował do modelu gry trenera Łobodzińskiego, a w Warcie pilnie potrzebowali młodzieżowca. Jak słyszymy, to rozwiązanie jest bardzo dobre dla każdej ze stron. Miedź dostaje naprawdę dobre pieniądze, niemałe jak na standardy Warty, a sam […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Josue Pesqueira trafi do Legii Warszawa. Na papierze – świetny transfer

Legia Warszawa pozyska ofensywnego pomocnika Hapoelu Beer-Szewa, Josue Pesqueirę. Ma on 30 lat, w ostatnim sezonie zagrał w 34 meczach. Strzelił 13 goli i 6 asyst, grał w Lidze Europy. Informację o dopiętym transferze podał sam klub poprzez media społecznościowe. Gdy spojrzymy w CV tego zawodnika, od razu da się zauważyć, że to nie jest […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Kwaśniewski: – Nasza polska drużyna nie istnieje

Przy okazji meczów reprezentacji Polski głos zabiera wielu ludzi związanych ze sportem. Mniej lub bardziej, tutaj akurat mniej. Proszę państwa, przemówił były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski. Rzecz jasna, grę naszej kadry skrytykował, ale też wykazał się optymizmem. – Naprawdę boję się tego meczu. Nasi grają jak grają, a Hiszpanie zawsze grali w taki sposób, którego […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

“Hazard to niesamowity piłkarz, który fatalnie trenuje”

Jose Mourinho opowiedział trochę o współpracy z Edenem Hazardem na łamach TalkSport. Portugalski szkoleniowiec nie ukrywa, że Belg mógłby osiągnąć w swojej karierze zdecydowanie więcej, gdyby nie podejście do piłki. – Prawda o Hazardzie jest taka, że to niesamowity piłkarz, który fatalnie trenuje. Można sobie tylko wyobrazić, jaki mógłby być dobry, gdyby jego podejście było […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Sergio Busquets wraca do reprezentacji Hiszpanii

Sergio Busquets miał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i dołączy do reprezentacji Hiszpanii w Sewilli. Mundo Deportivo podaje jednak, że pomocnik Barcelony nie zagra w meczu z Polską. Celem będzie powrót pomocnika na spotkanie ze Słowacją. Oczywiście istnieje cień szansy, że Busquets pojawi się jutro na boisku. Nie w pierwszym składzie, ale po wejściu […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Hajto: – Pokazywanie odprawy Sousy jest dla mnie żenujące

Tomasz Hajto krytykuje reprezentację Polski. To stały punkt programu, proszę państwa. Nikt się tego nie spodziewał. O co chodzi mu tym razem? Ano choćby o to, że pokazywanie odprawy Paulo Sousy w filmie na kanale “Łączy nas piłka” jest według niego nie na miejscu. – Takie rzeczy załatwia się w drużynie. Tego się nie puszcza […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Kolejny zwrot akcji. Tottenham zerwał rozmowy z Gattuso

Tottenham szuka nowego trenera od kwietnia, kiedy postanowił rozstać się z Jose Mourinho. Do końca sezonu drużynę w roli tymczasowego trenera prowadził Ryan Mason, ale było wiadomo, że po Euro 2020 zespół przejmie ktoś inny, już na stałe. Wydawało się, że nowym trenerem Tottenhamu ostatecznie zostanie Paulo Fonseca. Portugalczyk ustalił nawet warunki umowy, wszystko było […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bąk: – Brzęczka “Lewy” już zwolnił. Teraz chce zwolnić Sousę?

Kolejny były reprezentant Polski strzela w Roberta Lewandowskiego. Jacek Bąk twierdzi, że brak w tym piłkarzu genu lidera. Ba, uważa wręcz, że jego zachowania mogą mieć negatywny wpływ na zespół. – Fajnie, że jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie, ale machaniem rękami nie stworzy nic pozytywnego. Trzeba podejść, skrzyknąć się, pogadać. Jego koledzy chcą […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bereszyński – Nigdy nie czułem tak dobrych relacji w kadrze

Bartosz Bereszyński po Wojciechu Szczęsnym jest kolejnym piłkarzem, który chwali atmosferę panującą na zgrupowaniu reprezentacji Polski podczas Euro 2020. Piłkarz Sampdorii nie ukrywa też, że nie ma ludzi ważnych i ważniejszych, każdy jest równy.  – Nigdy nie czułem takiej relacji między nami na boisku i poza nim. To się przejawia tym, że na każdym treningu […]
18.06.2021
Brama dnia
18.06.2021

Ibrahimović czy Balotelli? Pojedynek akrobatów w “Bramie dnia”

Rivaldo – zgodnie z waszymi głosami to właśnie jego trafienie w starciu z Belgią na mistrzostwach świata w 2002 roku zostało wczoraj obwołane “Bramą dnia”. Dzisiaj mamy dla was propozycje nietypowe – dwa uderzenia sytuacyjne po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Sytuacyjne, a jednak efektowne i rzadko spotykane. Do wspólnej zabawy zapraszamy wraz z Gatigo. […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Dudek: – Nasza reprezentacja została zagłaskana

Jerzy Dudek po meczu z Polaków ze Słowacją dołożył swoje trzy grosze. Były reprezentant Polski stwierdził, że nasi reprezentanci zostali trochę zagłaskani i że błędem było przywitanie ich brawami na stadionie w Gdańsku.  – Chłopcy dostali zimny prysznic, a potem kibice przywitali ich w Gdańsku brawami. Myślę, że bardziej pomogłyby gwizdy, wtedy dodatkowo by się […]
18.06.2021