post Avatar

Opublikowane 20.03.2019 21:35 przez

redakcja

67 meczów w europejskich pucharach, 235 meczów w Ekstraklasie, pięć mistrzostw Polski, sześć Pucharów Polski. Rekordzista pod względem występów w europejskich pucharach w barwach polskiego klubu. Rekordzista pod względem zdobytych Pucharów Polski. Bohater przyśpiewki kibiców Legii. 

Dziś 28. urodziny obchodzi Michał Kucharczyk. I z okazji tego pięknego dnia postanowiliśmy przyjrzeć się zawodnikom, z którymi „Kuchy” rywalizował o składu. Bo wiecie jak to było – przez lata uważało się, że to zawodnik zbyt słaby na Legię. Tymczasem legioniści sprowadzali kolejnych skrzydłowych, a ostatecznie i tak trenerzy wpisywali w protokół Kucharczyka. Jak to z tymi konkurentami bywało?

2010/11: Maciej Rybus, Michał Żyro, Miroslav Radović, Manu

Sezon, w którym Polska poznała „Kuchego”. Jako 19-latek wpadł do pierwszej drużyny i w swoim debiutanckim sezonie zaliczył 34 występy. To do niego należało wówczas lewe skrzydło w ustawieniu 1-4-2-3-1. W ataku hasał Chinyama lub Hubnik, „dyszka” należała do Miroslava Radovicia lub Macieja Iwańskiego, na przeciwległym boku pomocy biegał (bo nie „grał”) Manu. Kucharczyk grał częściej od Macieja Rybusa, którego pół roku po tamtym sezonie wykupił Terek Grozny, dzisiaj zwany już Achmatem. Bywało też i tak, że ogony kosztem Kucharczyka grał wchodzący do zespołu o rok młodszy Michał Żyro.

2011/12: Maciej Rybus, Miroslav Radović, Manu, Jakub Kosecki, Nacho Novo, Michał Żyro, Ismael Blanco

Kucharczyk pół jesieni pakował graty Rybusowi, z którym przegrał rywalizację. Na jego szczęście zimą Rybus wyjechał do Rosji, a młody i przebojowy skrzydłowy zaczął grać więcej. Ale pod względem minut zaliczonych na boisku – to był sezon gorszy od poprzedniego. Eksplodowała forma Michała Żyro, coraz efektowniej rozwijał się Rafał Wolski, który wypierał na skrzydło Miroslava Radovicia. Swoje minuty dostał też młody Kosecki, a bywało, że kosztem skrzydłowego Maciej Skorża wystawiał dwóch napastników – znakomitego wówczas Danijela Ljuboję oraz Ismaela Blanco. To jedyny sezon w karierze Kucharczyka, w którym nie przełamał granicy 1000 minut w Ekstraklasie.

2012/13: Michał Żyro, Jakub Kosecki, Miroslav Radović, Aleksander Jagiełło

W tym sezonie „Kuchy” miał status w zespole porównywalny z Jakubem Koseckim. Jedno skrzydło należało do Radovicia, drugim najczęściej dzielili się Michał z Jakubem. Więcej minut rozegrał w tym sezonie „Kosa” (2000 Kucharczyka, ponad 2600 Koseckiego), ale liczby broniły tej decyzji – w całym sezonie o rok młodszy skrzydłowy strzelił jedenaście goli, starszego kolegę stać było tylko na cztery trafienia. A swoje minuty dostawał też Dwaliszwili ściągnięty z Polonii Warszawa, który w ataku czasami nie mógł się zmieścić. I nie tylko przez swoje gabaryty, ale przez dużą rywalizację, bo gole dla Legi strzelali wówczas Ljuboja i Saganowski.

2013/14: Michał Żyro, Jakub Kosecki, Hernik Ojamaa, Miroslav Radović

Jeden z trudniejszych sezonów dla Kucharczyka, któremu Legia dokooptowała szalonego Estończyka na skrzydło. Ojamaa podebrany w ostatniej chwili Lechowi dostawał szanse, ale w ostatecznym rozrachunku wyszło na to, że facet może i biega szybko, ale nie bardzo wie w którym kierunku. No i z grą w piłkę było u niego kiepsko. „Kuchy” obronił się sportowo – choć grał od Ojamy mniej, to strzelił pięć razy więcej goli (10 MK, 2 HO). Nic dziwnego, że latem Legia wypożyczyła Estończyka do Szkocji.

2014/15: Jakub Kosecki, Michał Żyro, Miroslav Radović, Adam Ryczkowski, Guilherme, Michał Masłowski

Wśród pomocników tylko Tomasz Jodłowiec rozegrał w tym sezonie więcej meczów od Kucharczyka. Skrzydłowy Legii zaliczył 49 występów, a przecież konkurencja w ofensywie była wówczas ogromna. Na trzy pozycje ofensywnych piłkarzy w pomocy przypadało nawet 10 zawodników – Kosecki, Radović, Masłowski, Duda, Kucharczyk, młody Ryczkowski, przesunięty z lewej obrony Guilherme, Michał Żyro, Łukasz Moneta, Mateusz Szwoch… Ale Kucharczyk był nie do zdarcia. W końcowej fazie sezonu z trzynastu występów w lidze zaliczył dwanaście w pełnym wymiarze czasowym, w kadrze meczowej zabrakło go jedynie na mecz ze Śląskiem, gdy pauzował za żółte kartki. Trio Żyro-Radović-Kucharczyk strzeliło w tym sezonie 34 gole, a duet napastników Saganowski-Sa ledwie 22.

2015/16: Michał Żyro, Ivan Trickovski, Mihaił Aleksandrow, Guilherme, Kasper Hamalainen, Adam Ryczkowski

Jeden z najlepszych sezonów, a być może i najlepszy sezon Kucharczyka w Legii. Tylko Nemanja Nikolić rozegrał wówczas więcej minut od bohatera tego tekstu. Do kieszeni wsadził sobie Trickovskiego, Żyro zimą odszedł do Wolverhampton, Aleksandrow w ogóle w Legii się nie odnalazł, Hamalainen częściej grywał w środku… Trener Stanisław Czerczesow doskonale wiedział jak wykorzystać atuty Kucharczyka (była to po części spuścizna Henninga Berga), a Kucharczyk odwdzięczał się liczbami – w samej tylko Ekstraklasie strzelił sześć goli i zaliczył osiem asyst.

2016/17: Dominik Nagy, Mihail Aleksandrow, Steeven Langil, Miroslav Radović, Waleri Kazaiszwili, Guilherme, Kasper Hamalainen

Moment, w którym umocniła się legenda Kucharczyka jako tego, który odprawi ze skrzydła każdego ściągniętego konkurenta. Aleksandrow nie wytrzymał rywalizacji i odszedł, Langil okazał się gościem nieprzystosowanym do profesjonalnego uprawiania piłki nożnej, Kazaiszwili odpadł w sportowej rywalizacji, „Rado” obsadził drugie skrzydło, a Nagy łapał ogony. Kucharczyk rozsiadł się wygodnie na lewym skrzydle i odsyłał kolejnych petentów na ławkę rezerwowych, choć rytm grania zaburzały mu kontuzje – jesienią problemy sprawiały mu plecy, a końcówce sezonu opuścił przez uraz kolana.

2017/18: Hideberto, Dominik Nagy, Miroslav Radović, Marko Vesović, Guilherme, Sebastian Szymański, Kasper Hamalainen, Cristian Pasquato

W tym sezonie władzom Legii wydawało się, że pomnik Kucharczyka można jedna obalić. Hilberto miał pożreć Kuchego, a następnie całą ligę, ale ostatecznie pożerał jedynie dwa śniadania, do „Kuchego” nie miał podjazdu. Pasquato zaliczył tylko epizody, Vesović musiał szukać sobie miejsca na prawej obronie, Guilherme odszedł w połowie sezonu. Ale cudotwórcy z Chorwacji wpadli na pomysł, by w marcu wysłać Kucharczyka do rezerw i po kilku dniach przywrócić go do zespołu. Być może myśleli, że… w sumie nie wiadomo o czym myśleli. Koniec końców skrzydłowy warszawiak dołożył swoją dużą cegłę do zdobycia tytułu mistrzowskiego i w ostatniej kolejce przypieczętował go bramką zdobytą na stadionie w Poznaniu.

2018/19: Dominik Nagy, Iuri Medeiros, Salvador Agra, Miroslav Radović, Sebastian Szymański, Marko Vesović

Kolejny sezon, a on nadal tu jest. I nic nie wskazuje na to, by po tym sezonie miał odejść. Medeiros grać w piłkę potrafi, ale jest zbyt drogi na Legię. Agra z kolei już z samym graniem ma problem. Szymański docelowo gra w środku pola, Vesović na prawej obronie, Radović już nie daje rady, Nagy miewa wahania formy… No to co? No to „Kuchy”!

***

Przegląd tych wszystkich konkurentów w walce o skład pozwala podzielić ich na dwie kategorie. Tych, którzy byli za dobrzy na Legię (Rybus, w pewnym momencie Żyro, Guilherme) oraz tych, którzy byli po prostu na grę w Legii zbyt słabi (Hildeberto, Ojamaa, Trickovski, Langil, Masłowski). Pewnie część do Warszawy trafiła w złym momencie, inni nie dostosowali się do gry dla klubu walczącego co roku o mistrzostwo, komuś jeszcze przydarzyły się pechowe kontuzje.

A Kucharczyk wydaje się na tę Legię skrojony. Taki, który zawsze przez te ostatnie lata był w czołówce jej piłkarzy. Nie wyróżniał się na tyle, by zabijały się o niego kluby z połowy Europy, ale i nie na tyle słaby, by przegrywać rywalizację o miejsce w składzie. Nawet jeśli tymczasowo ktoś go usadził na ławce, to koniec końców wychodziło na jego. Chcieliśmy napisać, że „Kuchy” jest jak ten karaluch, który przetrwa każdy kataklizm, ale to byłoby zbyt pejoratywne. Zresztą nazywać kogoś karaluchem w jego urodziny – nawet my mamy tyle empatii, że się powstrzymamy.

Kucharczyk jest zatem jak ten najbardziej wytrwały sklepikarz na lokalnym ryneczku. Przez lata stoi w tym samym miejscu – czy śnieg, czy słońce, czy hossa, czy bessa. Towarzysze z targu już się wykruszyli – jednym interes upadł, inni przenieśli się na modną arterię w mieście, a ten nasz sklepikarz od dekady rozkłada to samo stoisko w tym samym miejscu i handluje tymi samymi towarami.

I aż serce nam się kraja na myśl, że kiedyś wejdziemy na ten ryneczek i okaże się, że ulubiony sklepikarz odszedł na emeryturę. Dlatego – Michale, żyj i graj nam sto lat!

fot. FotoPyk

Opublikowane 20.03.2019 21:35 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec w wykładzie praktycznym pt. „futbol to gra błędów”

„Piłka nożna to gra błędów” w zestawieniu piłkarskich frazesów stoi gdzieś między „derby rządzą się swoimi prawami” i „to były dwie różne połowy”. Czasami jednak bywa tak, że ktoś postanawia wprowadzić to powiedzenie w życie. Tak było dzisiaj w Tychach, gdzie obcinali się i piłkarze GKS-u i zawodnicy Zagłębia. Co z tego wynikło? To, co […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Tomasz Kędziora z asystą w lidze ukraińskiej

W dzisiejszym meczu ukraińskiej Premier League Tomasz Kędziora zaliczył asystę przy pierwszym trafieniu dla Dynama Kijów. Lider ligi ukraińskiej pewnie pokonał 3:0 broniący się przed spadkiem Minaj i utrzymał swoją przewagę nad Szachtarem Donieck.  Dynamo pod wodzą trenerskiej legendy Donbasu, Mircei Lucescu, dość pewnym krokiem idzie po tytuł mistrza Ukrainy. Na ten moment stołeczny klub […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

SPARING: Raków wygrywa z Garbarnią

Dzisiaj Raków Częstochowa rozegrał mecz towarzyski z II-ligową Garbarnią Kraków. W meczu wzięli udział przede wszystkim ci zawodnicy, którzy ostatnio rozgrywali mniej minut w ekstraklasowych meczach obchodzącego właśnie setne urodziny klubu. Częstochowianie wygrali 2:1 po golach Schwarza oraz Długosza. Portal 90minut.pl podał składy obu drużyn. Raków Częstochowa: Pindroch – Mikołajewski (55 Budnicki), Niewulis, Schwarz – […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Derby w Madrycie i Manchesterze. Będą niespodzianki?

Niedziela pod znakiem derbów na Starym Kontynencie. W Anglii o dominację w mieście powalczą Manchester City oraz Manchester United. Natomiast na Półwyspie Iberyjskim o berło w Madrycie będą rywalizować Atletico oraz Real. Co przewidujemy w tych spotkaniach? Na co warto postawić? Przygotowaliśmy dla was kilka podpowiedzi, które mogą uczynić waszą niedzielę nieco przyjemniejszą. Manchester City […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Lagator powołany do reprezentacji Czarnogóry!

Dusan Lagator z Wisły Płock to kolejny z długiej listy ekstraklasowych piłkarzy z powołaniem na najbliższe mecze reprezentacyjne. Co prawda wielu z nich na razie załapało się zaledwie do tzw. szerokiej kadry, ale to nie zmienia faktu – zawodnicy z krajowej elity są rozpatrywani w kontekście marcowych meczów kadr narodowych. Lagator ze swoją Czarnogórą ma […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia najczęściej krzywdzoną przez sędziów drużyną w tym sezonie

Mecz z Górnika Zabrze z Legią Warszawa przyniósł nam tematów na cały tydzień. Dyskurs publiczny zdominowała dyskusja na temat tego, czy sędziowie odpowiednio chronią dryblerów takich jak Luquinhas. My też przyjrzeliśmy się temu tematowi. Natomiast ciekawe jest też to, że Legia generalnie w tym sezonie nie ma po drodze z sędziami. I tak jak w […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIVE: Pogoń – Lech. Jak spiszą się powołani?

Witamy was serdecznie w naszej relacji LIVE. Szykuje się dziś bardzo ciekawa niedziela z Ekstraklasą i mówimy to zupełnie poważnie. Na rozgrzewkę dostajemy starcie Piasta ze Stalą Mielec. Później mecz Pogoni z Lechem, a na koniec starcie Śląska z Legią. Na papierze wygląda to obiecująco, co? Zapraszamy więc do śledzenia naszej relacji. W międzyczasie podeślemy […]
07.03.2021
Inne sporty
07.03.2021

Jan Błachowicz. 16 ciekawostek o nadal panującym mistrzu UFC

Jan Błachowicz w znakomitym stylu obronił pas mistrzowski UFC w starciu z Israelem Adesanyą, zostając pierwszym pogromcą Nigeryjczyka w MMA. Że walczyć potrafi – to jednak wiedzieliśmy już wcześniej. Udowadniał to wielokrotnie, w trakcie całej swojej długiej i krętej drogi do mistrzostwa. Są jednak rzeczy, które w życiorysie Janka wypadają interesująco, a rzadko się o […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wojciech Stawowy zwolniony z ŁKS-u

Wojciech Stawowy nie jest już trenerem Łódzkiego Klubu Sportowego. Pomimo wyciągnięcia we wczorajszym meczu derbowym remisu, włodarze trzeciej siły I ligi zdecydowali się zakończyć współpracę z byłym szkoleniowcem m.in. Cracovii i Arki Gdynia. Wczoraj w trochę bardziej obszernym tekście opowiadaliśmy o kulisach decyzji, dzisiaj oficjalnie zakomunikował ją klub.  Stawowy zastąpił w ŁKS-ie Kazimierza Moskala na […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Reus: Bayernowi by to gwizdnął!

Może nam się czasem wydawać, że tylko w Polsce każdy kolejny szlagierowy mecz kończy się tygodniową dyskusją o poziomie sędziowania, ale – jak pokazują Niemcy – nie jesteśmy wcale wyjątkiem na mapie Europy. Po wczorajszym klasyku u naszych zachodnich sąsiadów, głos w sprawie sędziowania zabrał Marco Reus, piłkarz Borussii Dortmund. – Gdyby taka sytuacja miała […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Czas pokazać cojones. Czy Pogoń przełamie się w meczu z Lechem?

Trzy mecze z rzędu w lidze bez zwycięstwa. Odpadnięcie z Pucharu Polski. Co tu dużo mówić – nie wyglądają najlepiej ostatnie wyniki Pogoni Szczecin przed dzisiejszym starciem z Lechem Poznań. To tylko lekki dołek formy, a może jakaś poważniejsza zapaść, tak typowa dla „Portowców”, gdy stają oni przed szansą na sukces? Oczywiście można mówić, że […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Czy czas na większą szansę dla Tiago Alvesa?

Licząc Ekstraklasę i Puchar Polski, Tiago Alves rozegrał w tym sezonie 405 minut, w których strzelił pięć bramek. Piłkarz Piasta jest jednym z najefektywniejszych piłkarzy bieżącego sezonu. Pytanie czy Waldemar Fornalik wciąż  będzie widział w nim tylko dżokera, czy poszuka mu większej roli? Portugalczyk tylko w ciągu ostatniego tygodnia przesądził o dwóch ważnych zwycięstwach gliwiczan. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Dzisiaj wybory w Barcelonie. Laporta, Font czy Freixa?

W jednym z najbardziej demokratycznych klubów na świecie, gdzie ową demokrację bardzo mocno się pielęgnuje: nadszedł czas elekcji. Dzisiaj socios FC Barcelony zadecydują, komu powierzyć dalsze rządy w jednej z największych organizacji w całej Katalonii. Skompromitowanego Josepa Marię Bartomeu zastąpi ktoś z tercetu: Joan Laporta, Victor Font, Toni Freixa.  Faworytem pozostaje ten pierwszy, który rządził […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Dziś w nocy Błachowicz napisał jedną z najpiękniejszych kart polskiego sportu

To nie była „po prostu pierwsza obrona pasa”. Jan Błachowicz walczył na gali, w której na szali leżały trzy pasy mistrzowskie. Był w walce wieczoru. I ostatecznie skradł show Israelowi Adesanyi. Pokrzyżował wszystkie plany Dany White’a, prezydenta organizacji, na stworzenie nowej ikony prącej przez drugą kategorię wagową. Zagrał na nosie bukmacherom, ekspertom, ale i samemu […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Czy Dana White wierzy w Błachowicza? „Co ja mu zrobiłem!?”

Nie jest wielką tajemnicą, że dla budowy „historii” w wadze półciężkiej federacji UFC, lepszym rozwiązaniem dzisiejszej walki byłby triumf Israela Adesanyi – dotąd niepokonanego fightera, który jako dopiero piąty zawodnik federacji mógłby się legitymować mistrzowskim pasem jednocześnie w dwóch różnych kategoriach wagowych. Stąd też dość zabawna wymiana opinii między szefem całej organizacji, Daną Whitem, a […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Ciężkie życie technika. Dlaczego Luquinhas i inni cierpią na boisku?

Luquinhas to najczęściej faulowany piłkarz w naszej lidze. W dwóch ostatnich sezonach był powalany 170 razy – a to tylko przewinienia, które zostały odgwizdane. Brazylijczyk jest na dobrej drodze do przebicia wyniku Javiego Hernandeza, który w dwa lata zebrał ponad 200 fauli. Z czego wynika to, że pomocnik Legii jest tak poniewierany na boisku? Dlaczego […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

10 najlepszych filmów o piłce nożnej

Przed wami ranking 10 najlepszych filmów fabularnych o piłce nożnej. Futbol nie był może nigdy równie wdzięcznym tematem dla scenarzystów i reżyserów jak na przykład boks, więc w zestawieniu nie znajdą się produkcje kalibru „Wściekłego byka” czy „Rocky’ego”, ale i tak bez jakichkolwiek trudności udało nam się zebrać dziesięć niezapomnianych, często wręcz kultowych tytułów. Większość […]
07.03.2021