Kimi, jakiego warto poznać

Opublikowane 26.02.2019 16:29 przez

Jan Ciosek

Jak to jest z tym Kimim Raikkonenem? Znamy go, czy wręcz przeciwnie? Fiński mistrz świata Formuły 1 to zdecydowanie nieszablonowa postać – gość z trochę innej planety niż reszta uczestników formułowego cyrku. Z wydanej właśnie w Polsce biografii Raikkonena wyłania się fascynujący obraz. Dość powiedzieć, że Kimi to prawdopodobnie jedyny kierowca F1, który w książce ze śmiechem opowiada o piciu wódki wiadrami i perypetiach, które z tego wynikały…

W Formule 1 w każdym sezonie jeździ 20 kierowców. W całej historii F1 łącznie uzbierało się ich około 800. W praktyce oznacza to, że podobna liczba ludzi była w kosmosie, co prowadziła auto w wyścigu bolid Formuły 1. Porównanie do kosmosu jest jak najbardziej na miejscu – w obu przypadkach niezbędne są gigantyczne pieniądze. Bez potężnego zaplecza finansowego w zasadzie nie ma czego szukać w tym sporcie. Ba, bez naprawdę pokaźnej walizki pieniędzy nie można liczyć na sukces nawet w niższych seriach wyścigowych. I – odwracając nieco sytuację – odpowiedni stan konta może umożliwić starty i zapewnić wyniki nawet kierowcy bez wielkiego talentu. Ot, taki sport. Tym większy szacunek należy się każdemu zawodnikowi, który do Formuły 1 dostał się bez wielkiego wsparcia finansowego, bazując na ciężkiej pracy, charakterze i czymś absolutnie bezcennym: czystym talencie. Tak właśnie zrobił Kimi Raikkonen, syn kierowcy równiarki i pracownicy biurowej.

W domu się nie przelewało, choć nikomu niczego nie brakowało. Kimi i jego starszy brat Rami od małego kręcili się przy samochodach. Ojciec startował w amatorskich wyścigach „Folkrace” i zabierał synów ze sobą. A na wyścigach, jak to na wyścigach – zawsze było coś do zrobienia. Dziś wielu młodych kierowców wszystko dostaje podane na tacy – muszą tylko wsiąść do auta i się ścigać. Kimi Raikkonen przeszedł wyścigową szkołę starego typu: przy samochodzie ojca, a potem przy swoich gokartach większość rzeczy potrafił zrobić sam i z tych umiejętności ochoczo korzystał. Dla niego wspomnienie z dzieciństwa nie ma zapachu waty cukrowej, naleśników z nutellą, czy popcornu w kinie – jego dzieciństwo pachniało smarem, benzyną i palonymi oponami. I tych wspomnień nie zamieniłby za żadne skarby.

Dzieciństwo i kartingowe lata to zresztą wspaniałe wspomnienie dla późniejszego mistrza świata także z innego powodu. To był czas, w którym cała rodzina trzymała się razem, blisko. Wspierając się, dopingując, pomagając. Cała ekipa pakowała się wówczas do wysłużonego dostawczaka i ruszała w trasę na zawody. „Czasem, gdy już wszystko zapakowaliśmy i umieściliśmy w samochodzie potrzebne na karting rzeczy, zdarzało mi się zawołać, że jestem taka szczęśliwa, że mogę brać w tym udział. My nie kryliśmy szczęścia, obejmowaliśmy się, byliśmy sobie bliscy. To był czas poświęcony rodzinie. Często mówiłam, że jesteśmy jak biali Cyganie, bo zimą spłacamy długi, a latem znów ruszamy w objazd” – wspomina w biografii Kimiego jego matka Paula.

kimi okladka

Ciekawych wspomnień z młodych lat jest w tej książce mnóstwo. Jak na przykład opowieści o podróżach przez całą Europę. Kiedyś Kimi przejechał 3,359 kilometrów z Finlandii do Włoch, na testy opon. To jednak było już wtedy, gdy miał prawo jazdy. Ale bez odpowiednich dokumentów także zdarzało mu się jeździć. Wielokrotnie. Jak choćby wtedy, gdy jechali na tor wyścigowy w Szwecji, razem z Anette Latva-Piikkilą, która ścigała się wtedy gokartami, a ojciec Kimiego pracował jako jej mechanik. „Tatę zaczął męczyć hałas wydawany przez to auto i chciał zrobić przerwę. Powiedziałem, żebyśmy się nie zatrzymywali, że ja poprowadzę. Tata odparł, żebym go obudził przed Sztokholmem. Obudziłem ich wszystkich dopiero koło portu. Miałem wtedy piętnaście lat” – opowiada Kimi. Wyłania się z tych anegdotek obraz chłopaka, który od małego wiedział czego chce. Czego? Prowadzić samochody. Jak najszybciej, jak najdłużej, przy każdej możliwej okazji. I w sposób, który zaskakiwał wszystkich dookoła.

W początkach poważnej kariery Kimiemu towarzyszył Kalle Jokinen, były kierowca kartingowy, a potem mechanik i po prostu kumpel. Bez niego prawdopodobnie wielkiej kariery by nie było. Kalle i Kimi tworzyli idealny duet. Raikkonen był piekielnie szybki i pewny siebie na torze, ale kiedy wysiadał zza kierownicy, zmieniał się w przestraszonego, nieśmiałego chłopaka, który na domiar złego nie znał słowa po angielsku. W lokalnych zawodach w Skandynawii nie stanowiło to problemu. Ale kiedy chcesz robić międzynarodową karierę, lepiej by było, gdybyś jednak potrafił się dogadać. Ewentualnie – możesz mieć kogoś, kto zrobi to za ciebie. Tak było w przypadku Kimiego.

Dziś jest znany pod przydomkiem „Iceman”, wymyślonym już w Formule 1 przez Rona Dennisa, jego szefa w zespole McLarena. Ale prawdę mówiąc, Dennis nie wymyślił nic specjalnego. W zasadzie każdy, kto poznał Raikkonena już w jego wczesnych latach, miał o nim podobne zdanie: to gość w zasadzie bez układu nerwowego, człowiek, który nigdy się nie stresuje, nie denerwuje – taki lodowy koleś. Dennisowi należą się prawa autorskie, bo jako pierwszy powiedział w ten sposób publicznie o Kimim.

To przezwisko «Człowiek z Lodu» wymyślono później, ale mieliśmy już jego przedsmak. Kimi rzeczywiście się nie stresował. Pamiętam pewien wyścig podczas Mistrzostw Europy we Francji. Kimi zawsze się spóźniał, gdy mieliśmy jechać na tor. Poprzedniego wieczoru powiedziałem mu, że nie będziemy na niego wcale czekali. Rano zadzwonił i zapytał, gdzie jesteśmy, a ja mu odpowiedziałem, że już wyjechaliśmy, bo nie było go widać. Do toru mieliśmy czterdzieści pięć kilometrów i byłem przekonany, że on nie zdąży na sesję treningową, ale pół godziny po naszym przybyciu pojawił się uśmiechnięty i rozluźniony, opowiadając, że zabrał się stopem i przyjechał samochodem innego teamu. No problem” – opowiada Peter de Bruijn. Ten były kierowca Formuły 1 to jedna z najważniejszych osób w młodych latach Raikkonena. Wspomniany już Kalle Jokinen znał Belga, bo kilka lat wcześniej jeździł w jego zespole. W 1997 roku wpadł na niego na zawodach w Lonato i od słowa do słowa – opowiedział o szybkim kierowcy, który potrzebuje lepszych silników. Kimi zarekomendował się sam – na torze, lejąc najlepszego kierowcę de Bruijna jak psa. W nagrodę dostał zapasowe silniki po najlepszych kierowcach belgijskiej ekipy. A rok później de Bruijn założył własny zespół i zaproponował miejsce Kimiemu i Kellemu. Drugi dostał posadę mechanika, pierwszy – kierowcy. Dziś jego wypłaty mają zawsze po wiele zer. Wtedy miały jedno wielkie zero. W każdym razie, w ekipie de Bruijna po raz pierwszy nie musiał dokładać do swojej pasji. Jako kierowca jeszcze nie zarabiał, ale szef obiecał mu niewielkie kieszonkowe za pomoc w składaniu samochodów i spawaniu.

kimi

Kimi jest cholernie dobry w naprawianiu silników, chyba jako jedyny z kierowców Formuły 1 sam może je wyremontować. Facet jest kompetentny pod względem technicznym. Uścisnęliśmy Peterowi łapę, a potem pojechaliśmy do Holandii. Właściwie to byliśmy cały czas w drodze, ale tam mieliśmy główną siedzibę. Kimi jeździł tak szybko, że Bridgestone zaprosił nas na testy opon. Zaczęliśmy podróżować we dwójkę. Peter wcisnął nam do ręki kartę kredytową i guldeny, i kazał jeździć na wyścigi. Robiliśmy wszystko wspólnie. Nawet razem naprawialiśmy opony, choć inni mieli do tego osobnych ludzi. Kimi zawsze sam zajmował się gaźnikiem, nikomu nie wolno było go dotykać. Teraz, gdy jeżdżę z małymi chłopakami, zauważyłem, że wszystko idzie w złym kierunku. Oni niczego nie robią, już w wieku dziesięciu lat mają własnych fizjotrenerów i menedżerów, ale o technice nic nie wiedzą. To niedobrze. A Kimi zna się na samochodach” – wspomina dziś Kalle Jokinen w biografii Raikkonena.

O szybkim Finie zaczęło się robić głośno w kartingowym środowisku. Kiedy Kimi był w Norwegii na mistrzostwach Skandynawii, jego telefon nagle zadzwonił. Odezwał się ktoś w nieznanym kierowcy języku, więc ten po prostu podał aparat Kallemu. Dzwonił Harald Huisman, norweski kierowca, właściciel toru i łowca talentów, zapraszając na spotkanie. Pojechali i znów – jeden odpowiadał za gadanie, drugi za działanie. W pewnym momencie Kalle spytał Huismana, czy chce zobaczyć nowy rekord swojego toru. Ten odpowiedział, że tor jest zakurzony, przez co samochód będzie tracił sekundę na okrążeniu. – Nie o to pytałem, tylko czy chcesz nowy rekord toru – odparował Jokinen. Po niespełna kwadransie nowym rekordzistą obiektu był Kimi Raikkonen. Kiedy tylko Finowie wyjechali, Huisman zadzwonił do Davida Robertsona, menedżera wyścigowego, który właśnie wprowadził Jensona Buttona do Formuły 1. Ten zaprosił fińską ekipę na spotkanie. Nie obyło się bez kłopotów. Autem pożyczonym od żony Petera de Bruijna dojechali z Holandii do Francji, ale na granicy nie chcieli ich puścić przez brak jakiegoś dokumentu. Co robić? Przede wszystkim – nie panikować. Raikkonen wziął do ręki mapę, pogłówkował i znalazł oddalone o 50 kilometrów miejsce na granicy, którego nikt nie pilnował. Przespali się w samochodzie pod hotelem, w którym rano mieli mieć kluczowe spotkanie. W międzyczasie ustalili, że to Kalle będzie rozmawiał, jako przedstawiciel Kimiego. Ten drugi specjalnie na tę okazję nauczył się pierwszego w życiu zdania po angielsku: „My name is Kimi Raikkonen, nice to meet you”. Zawsze coś…

Robertson zaproponował kontrakt, dał im gruby plik papierów do zapoznania się. Raikkonen przeglądał kolejne strony i nie rozumiał ani słowa. Poza jednym: nie tylko nie będzie musiał za nic płacić, nie tylko szeroko otworzą się przed nim drzwi do wielkiego sportu, ale jeszcze – zacznie na ściganiu zarabiać. Dziś może brzmi to śmiesznie, ale pierwszy kontrakt zapewniał Kimiemu wypłatę w wysokości tysiąca funtów miesięcznie. Wtedy takie pieniądze wydawały mu się fortuną. Zresztą najlepszy dowód na to, o jakich kwotach się rozmawiało w domu Raikkonenów, to kolejna anegdota. Kiedy David Robertson przysłał do Espoo faks z informacjami dla Kimiego i wezwaniem na testy do Anglii, rodzice odwieźli go na lotnisko. Na pożegnanie ojciec zapytał, czy nie potrzebuje pieniędzy na podróż, po czym wcisnął mu sto marek (odpowiednik jakichś 70 złotych)!

Reszta jest historią, którą znacie, chociaż tylko w teorii. Kimi zrobił pierwszy krok w kierunku wielkiego sportu motorowego, potem następny i następny – znacznie szybciej niż się spodziewał. Skończył na samym szczycie, jako mistrz świata, gwiazdor McLarena i Ferrari, zwycięzca 21 wyścigów (103 razy na podium). Z końcem poprzedniego sezonu wygasł jego kontrakt ze stajnią z Maranello, ale nie oznacza to jeszcze końca przygody z F1. Teraz Fin reprezentuje barwy Alfy Romeo i bardzo to sobie chwali. – Tu wszystko kręci się wokół sportu, nie ma niepotrzebnych zagrywek, polityki, jak w Ferrari i tej całej głupiej paplaniny – komentuje. On przez całą karierę podkreślał, że interesuje go tylko sport, szybkość, jazda, ściganie się. Komentował, że Formuła 1 bez obowiązków medialnych byłaby rajem. I trzeba przyznać, że coś w tym jest. Bo po 18 latach obecności w królowej sportów motorowych, setkach wywiadów, rozmów przed kamerami (w końcu nauczył się angielskiego), myśleliśmy, że wiemy o Kimim Raikkonenie wszystko. Myśleliśmy, że „Kimi jakiego nie znamy” to tylko chwytliwy tytuł. Myśleliśmy, że ta książka niczym nas nie zaskoczy. Cóż, źle myśleliśmy.

JAN CIOSEK

foto: newspix.pl

Weszło
19.01.2022

Problem goni problem. Kłopoty Thomasa Tuchela

Na Stamford Bridge cykl pracy trenera od wielu lat jest bardzo podobny. Dostaje on posadę, względnie szybko wstawia coś do gabloty, przychodzi kryzys i już gotowy jest jego następca. Thomas Tuchel dwa pierwsze punkty tej wyliczanki ma już za sobą, a obecnie znajduje się w kulminacyjnym momencie tego najmniej przyjemnego fragmentu. Grudzień i styczeń okazały […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Inne sporty
19.01.2022

Hubert „Error” Hurkacz odpada z Australian Open

Na wstępie oddajmy Adrianowi Mannarino szacunek – grał naprawdę nieźle, jego ergonomia ruchów oraz umiejętność dostosowania się do rywala robiły wrażenie. Ale nie róbmy z niego tenisowego giganta, który nagle objawił się światu i pech chciał, że nastąpiło to akurat w meczu z Hubertem Hurkaczem. Dziś Polak był tragiczny na forehandzie i zawodził go własny […]
19.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Pozbawiona wszystkich ważnych obrońców Polska przegrywa 23:30 z Niemcami…

To nie tak miało być! Liczyliśmy, że dziś do wygranej z Niemcami na Euro 2022 poprowadzi nas znakomita polska defensywa, którą w meczu z Białorusią (tylko 20 straconych bramek) dowodzili Maciej Gębala i Bartek Bis. Niestety, ten pierwszy tuż przed spotkaniem otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa i nie został dopuszczony do gry, mimo tego […]
18.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Czas na mecz z Niemcami! Czy Polacy pokonają odwiecznego rywala?

Starcia polskich piłkarzy ręcznych z Niemcami to z reguły są widowiska, które maksymalnie podnoszą nam ciśnienie, że wspomnimy tu o finale mistrzostw świata w 2007 roku, czy też meczu o brąz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Niestety, w przeszłości bywało tak, że wiele z tych spotkań kończyliśmy porażką – honorową, ale jednak. Dziś ta […]
18.01.2022
Australian Open
18.01.2022

Australian Open. Dobry dzień Polek. Świątek i Linette ze zwycięstwami

Iga Świątek zgodnie z oczekiwaniami, czyli bez większych problemów. Magda Linette wykonała już plan na ten turniej, a wszystko, co zrobi dalej, będzie wynikiem ponad stan. Magda Fręch powalczyła za to z Simoną Halep. We wtorkową noc Polki pokazały się na Australian Open z bardzo dobrej strony. Dwie z nich będą miały okazję powtórzyć to […]
18.01.2022
Inne sporty
17.01.2022

Netflix wchodzi w świat tenisa. Czego możemy się spodziewać?

Netflix zapowiedział powstanie serii dokumentalnej o tenisie. Nie wiemy jeszcze, jak będzie się nazywać, ile odcinków ujrzy światło dzienne, ani na których zawodnikach się skupi. Jedno jednak jest pewne już teraz – mówimy o próbie stworzenia tenisowej wersji „Drive to Survive”. Produkcji, która w niebotyczny sposób wpłynęła na popularność Formuły 1. Władze ATP i WTA […]
17.01.2022
Inne sporty
17.01.2022

Netflix wchodzi w świat tenisa. Czego możemy się spodziewać?

Netflix zapowiedział powstanie serii dokumentalnej o tenisie. Nie wiemy jeszcze, jak będzie się nazywać, ile odcinków ujrzy światło dzienne, ani na których zawodnikach się skupi. Jedno jednak jest pewne już teraz – mówimy o próbie stworzenia tenisowej wersji „Drive to Survive”. Produkcji, która w niebotyczny sposób wpłynęła na popularność Formuły 1. Władze ATP i WTA […]
17.01.2022
Inne sporty
30.12.2021

Rok poza piłką. Co z 2021 zapamiętają polscy kibice?

Podsumowań kończącego się roku w piłce nożnej na naszej stronie nie brakuje. Ale przecież w 2021 działo się też mnóstwo poza futbolem. Igrzyska olimpijskie w Tokio, fenomenalny sezon Formuły 1, siatkarskie i zimowe emocje. Sporo wydarzeń na długo zostało w naszej pamięci. Postanowiliśmy więc wybrać dziesięć pozapiłkarskich momentów 2021 roku, których polski kibic nie zapomni […]
30.12.2021
Formuła 1
16.12.2021

Hamilton kończy sezon z tytułem… szlacheckim. Ale na gali FIA się nie pojawił

Lewis Hamilton jednak z tytułem! Przyznajcie, że gdybyśmy wyłącznie w ten sposób zatytułowali poniższy tekst, byłby to jeden z najbardziej perfidnych clickbaitów. Choć taki nagłówek nie byłby sam w sobie kłamliwy. Wczoraj Brytyjczyk dostąpił zaszczytu i odebrał tytuł… szlachecki z rąk księcia Karola. Nie wiemy, czy tak zacna nobilitacja już weszła kierowcy w krew, ale […]
16.12.2021
Formuła 1
14.12.2021

Max Verstappen – mistrz od najmłodszych lat. Jak Holender doszedł na szczyt?

Jeździć kartami zaczął w wieku czterech lat. Jego karierą od niemal samego początku opiekował się ojciec, Jos. W każdej kolejnej kategorii i serii wyścigowej młody Holender dominował. Do Formuły 1 doszedł jeszcze przed osiemnastymi urodzinami, gdy nie miał nawet prawa jazdy. I został tam na dobre, a po siedmiu latach zdobył tytuł mistrza świata w […]
14.12.2021
Formuła 1
12.12.2021

NIESAMOWITE! Max Verstappen mistrzem na ostatnim okrążeniu!

Nie było w tym roku bardziej zwariowanego wyścigu. Nie było wyścigu, który dałby nam tyle negatywnych i pozytywnych emocji równocześnie. Wmieszali się sędziowie. Wmieszał Mick Schumacher i wmieszał walczący z nim Nicholas Latifi, rozbijając swój bolid. Wmieszał Michael Masi. Ale finalnie to Max Verstappen utonął we łzach. Po wyprzedzeniu rywala na ostatnim okrążeniu, gdy jeszcze […]
12.12.2021
Formuła 1
12.12.2021

Nie tylko Verstappen i Hamilton. Pięć tytułów, o których zdecydował ostatni wyścig

Jeden wyścig. 58 okrążeń. Grand Prix Abu Dabi zdecyduje o tym, kto zostanie mistrzem świata Formuły 1 w 2021 roku. Po raz pierwszy od 35 lat doszło do sytuacji, w której przed ostatnią odsłoną mistrzostw dwaj kierowcy mają tyle samo punktów na koncie – 369,5. Ale nie jest tak, że Max Verstappen i Lewis Hamilton […]
12.12.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
19.01.2022

Bichakhchyan i Fornalczyk błysnęli w sparingu Pogoni [WIDEO]

Pogoń Szczecin pokonała w swoim drugim zimowym sparingu Zorię Ługańsk 3:1. Efektowne bramki zdobyli Vahan Bichakhchyan i Mariusz Fornalczyk. Ormianin świetnie wprowadził się w drużynę Pogoni. Mówiło się o nim, że lewą nogą potrafi wiązać krawaty – dzisiejszą bramką to potwierdza. Ormianin kapitalnie przymierzył, a to nie pierwsza jego bramka dla „Portowców”, strzelił także w meczu z FC […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ogromne wymagania Szewczenki. Chce 3 mln euro rocznie

„Przegląd Sportowy” poinformował dziś, że brak decyzji w sprawie Adama Nawałki ma związek z ewentualnymi rozmowami z Andrijem Szewczenką, który ostatnio wyleciał z Genoi. Sport.pl ustalił jednak, że ściągnięcie Ukraińca będzie misją niemożliwą. Dlaczego? Ano dlatego, że Szewczenko ma bardzo wygórowane wymagania. Może je stawiać, bo z Genoą związał się kontraktem do 2024 roku, na […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Problem goni problem. Kłopoty Thomasa Tuchela

Na Stamford Bridge cykl pracy trenera od wielu lat jest bardzo podobny. Dostaje on posadę, względnie szybko wstawia coś do gabloty, przychodzi kryzys i już gotowy jest jego następca. Thomas Tuchel dwa pierwsze punkty tej wyliczanki ma już za sobą, a obecnie znajduje się w kulminacyjnym momencie tego najmniej przyjemnego fragmentu. Grudzień i styczeń okazały […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Genoa próbuje się ratować wypożyczeniem Amiriego

Genoa zajmuje 19. miejsce w Serie A i jest na dobrej drodze do degradacji. Włosi próbują się uratować wzmocnieniami w zimowym oknie transferowym. A za takie może uchodzić Nadiem Amiri, piłkarz Bayeru Leverkusen. „Kicker” informuje, że włoski klub dogadał się już z piłkarzem odnośnie do warunków indywidualnych. Kwestią sporną pozostaje jeszcze ustalenie wszystkiego z Bayerem. Ostatnio Rudi […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Alves walczy o powrót Messiego. „Dziwnie tu bez niego”

Dani Alves wrócił do Barcelony niemalże z niebytu, by pomóc jej w powrocie na szczyt. Brazylijczyk sugeruje władzom swojego klubu, by ci zatroszczyli się o powrót Leo Messiego. – Messi jest najlepszym piłkarzem w historii futbolu. Dziwnie jest być tutaj i go nie widzieć, nie mieć go w składzie – mówi Alves dla „Radio Catalunya”. […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Zieliński dokonał selekcji trenerów. „Zostało mi trzech kandydatów”

Jacek Zieliński powiedział w TVP Sport, że dokonał już wstępnej selekcji na stołek trenera Legii. Dyrektor sportowy ma trzech kandydatów. – Zrobiłem już sobie zestawienie wad i zalet trenerów mogących pasować do Legii. Na koniec zostało mi trzech kandydatów, którzy mogą udźwignąć te wymagania. Ale kto zostanie trenerem w kolejnym sezonie? Nie ma jeszcze decyzji […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Komunikat PZPN w sprawie wyboru selekcjonera

Oficjalne komunikaty nowego PZPN-u? Lubimy. Głównie za treść, jaka wylewa się z każdego ich zdania. Dziś odbyło się spotkanie zarządu PZPN, na którym debatowano między innymi o wyborze nowego selekcjonera. Spodziewaliśmy się białego dymu, ale ten nie nastąpił. W związku z pytaniami o przyszłość kadry, centrala postanowiła wydać komunikat: Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że podczas […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Luquinhas kapitanem Legii do końca sezonu

Robert Błoński z „Przeglądu Sportowego” poinformował, że kapitanem Legii do końca sezonu będzie Luquinhas. Piłkarz nosił opaskę już podczas dzisiejszego sparingu z Krasnodarem. To sprawa, którą należy rozpatrywać na kilka sposobów. Dotychczas kapitanem stołecznego zespołu był Artur Jędrzejczyk – piłkarz z jednym z największych stażów w Legii, do tego jedna z najbardziej doświadczonych postaci w […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19

Mówiło się o tym od dłuższego czasu, ale teraz mamy oficjalne potwierdzenie. Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19. A właściwie Brosz najpierw obejmie zespół U-18, by przeprowadzić selekcję i potem zespół U-19 poprowadzić w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Te zaczną się jesienią 2022 roku. Brosz na stanowisku selekcjonera tej grupy młodzieżowej zmienił Mariusza Rumaka, któremu […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Legia wygrywa z Krasnodarem

Legia wygrała swój mecz sparingowy. Rywalem był FK Krasnodar. Krasnodar to obecnie piąty zespół ligi rosyjskiej. W składzie Rosjan na mecz z Legią nie zabrakło choćby Grzegorza Krychowiaka, który jest tam kapitanem. Mimo to zespół Vukovicia sobie poradził. Zaczęło się nieszczególnie, bo w 12. minucie na prowadzenie Rosjan wyprowadził Wanderson, ale w drugiej połowie Legia […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ben Arfa nowym piłkarzem Lille

Hatem Ben Arfa podpisał kontrakt z OSC Lille, poinformował francuski klub. Ben Arfa pozostawał bez pracodawcy od czerwca ubiegłego roku. Wtedy skończyła się jego umowa z Bordeaux i przez kolejne pół roku Francuz nie miał nowego klubu. Teraz to się zmienia. Lille potrzebuje wzmocnień, bo po sensacyjnym mistrzostwie jest dopiero na dziesiątym miejscu w tabeli. […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Prawnik Emreliego już nie jest przekonany, że atak na autokar to ormiańska prowokacja!

Prawnik Mahira Emreliego – Anil Dincer – jeszcze niedawno kozaczył w mediach i opowiadał różne durne historie, na przykład takie, że Legia inspirowała atak na autokar, ponadto chodziło o rasizm. Były to skrajne bzdury, aż można było się zdziwić, że ktoś taki jest prawnikiem. Niemniej Dincer z tych głupot powoli się wycofuje. Przypomnijmy jednak najpierw, […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Xavi: – Albo Dembele przedłuża kontrakt, albo żegnamy się w styczniu

Telenowela z Ousmanem Dembele wciąż trwa, bo nadal nie wiemy, czy piłkarz przedłuży kontrakt, czy nie przedłuży, czy czego on w ogóle chce (poza pieniędzmi). Dlatego Xavi dziś ostro i stanowczo wypowiedział się na ten temat, gdyż wspomniana telenowela ma coraz bliżej do cyrku. Trener Blaugrany stwierdził: – Z Ousmane jesteśmy w złożonej i trudnej […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022