post

Opublikowane 22.08.2018 15:34 przez

Sebastian Warzecha

12 sierpnia 2018 roku. Stefanos Tsitsipas skończył 20 lat. Prezent wręczył sobie sam, dzień wcześniej. Po raz pierwszy w karierze awansował do finału turnieju ATP 1000, pokonując po drodze czterech zawodników z pierwszej dziesiątki rankingu. Sam był wówczas notowany na 27. miejscu. I choć w decydującym meczu lepszy okazał się Rafael Nadal, to wszyscy dowiedzieli się, że ten gość może w przyszłości zostać prawdziwym mistrzem.

To jednak nie jest tak, że Stefanos wziął się znikąd. O jego klasie mieliśmy okazję przekonać się wcześniej już kilka razy – choćby w Barcelonie, gdzie zagrał swój pierwszy finał ATP w życiu. Przegrał go… z Rafaelem Nadalem, pokazując jednak spore umiejętności. Podobnie w Estoril, gdy pokonał Kevina Andersona. Jeśli szukacie kogoś, kogo warto obserwować w rozpoczynającym się za tydzień US Open, to Grek z pewnością wart jest uwagi.

Tym bardziej, że – łagodnie rzecz ujmując – jego ojczyzna tenisową potęgą nigdy nie była. Skąd więc jego osiągnięcia?

Rodzina

Bardzo istotne było, że w moim życiu obecne były dwie kompletnie różne kultury: grecka i rosyjska. To dało mi możliwość całkowicie innego spojrzenia na niektóre rzeczy ~ Stefanos Tsitsipas

*

Matka Stefanos pochodzi z Rosji. A właściwie z ZSRR, bo w tych czasach tam żyła. Julia Apostoli była kiedyś całkiem utalentowaną juniorką. Mówiono o niej, że może stać się jedną z najlepszych tenisistek, jakie „wyprodukowano” w Związku Radzieckim. Gdy miała 16 lat, była najwyżej notowaną zawodniczką w swoim kraju, kilkukrotnie reprezentowała go też w Pucharze Federacji. Tam pokonała m.in. Virginię Wade, trzykrotną mistrzynię wielkoszlemową. Choć wówczas Brytyjka znajdowała się już u schyłku swej kariery.

Karierę Julii zastopowały… przepisy, jakie narzucono na nią w kraju. Ograniczenia w wyjazdach na turnieje, brak możliwości trenowania za granicami itd. Innymi słowy: typowe, krótkowzroczne zasady, jakimi próbowano opanować rozwój sportu w krajach socjalistycznych. Nigdy nie udało jej się przeskoczyć tych problemów i nigdy też nie zrealizowała w pełni swego potencjału. Gdy Związek Radziecki się rozpadł, było już na to za późno. Choć dziś mówi, że jej kariera była „wspaniała”.

Teraz potrafię zrozumieć, jak dużym osiągnięciem to było. W tamtym czasie – nie. Kiedy pracujesz, masz talent i wszystko przychodzi naturalnie, nie zachwyca cię przesadnie. Teraz jednak rozumiem, że osiągnięcie tego wszystkiego nie było łatwe, bo rywalki były naprawdę dobre.

Julii nie udało się też nawiązać do osiągnięć jej ojca, a dziadka Stefanosa – Siergieja Salnikowa. Młody tenisista nie miał okazji go poznać – Siergiej zmarł w 1984 roku – ale z pewnością wiele o nim słyszał. Nie tylko z powodu rodzinnych więzi, ale i dlatego, że Salnikow był jednym z lepszych piłkarzy, jakich w latach 50. można było oglądać na radzieckich boiskach. Trzykrotnie zostawał mistrzem kraju (raz w barwach Dinama, dwukrotnie reprezentując Spartaka Moskwa), pięć razy cieszył się ze zdobycia Pucharu ZSRR, jednak jego najważniejszy sukces przyszedł w roku 1956 – wtedy, wraz z kolegami, zdobył złoty medal olimpijski. W tej samej ekipie grali m.in. Lew Jaszyn, Eduard Strielcow czy Nikita Simonian.

Naturalne wydawało się, że, mając takie tradycje rodzinne syn Julii zostanie sportowcem. Gdy poznała Apostolosa Tsitsipasa, stało się jasne, że musi być tenisistą. Bo i ojciec Stefanosa związany był właśnie z tym sportem – w Grecji pracował jako instruktor tenisa w jednym z tamtejszych hoteli. Wkrótce dołączyła do niego żona i razem uczyli turystów, jak powinno się trzymać rakietę czy odbijać piłkę. Gdy na świecie pojawił się ich pierwszy syn, podstawy miał podobno opanowane od razu.

Wierzcie mi: doktor, który pomagał mi urodzić dziecko, powiedział, że Stefanos wyszedł na świat z rękami ułożonymi, jakby był tenisistą, który chce zasmeczować. Zawsze wiedziałam, że będzie robił coś związanego z tenisem, ale nie wiedziałam jak i co konkretnie.

Dowodzenie po porodzie przejął ojciec. To on stał się trenerem syna i jeździł z nim na zawody. Ale to nie tak, że matka kompletnie wyłączyła się z gry. Była tam, obserwowała i często się denerwowała. Bo przyzwyczaiła się do radzieckiej dyscypliny, a nie greckiego pobłażania sobie. Sama mówiła, że irytowało ją wszystko: od źle wykonanej rozgrzewki, po problemy z dyscypliną, jakie Stefanos wykazywał czasem po drodze.

Swoją drogą, posiadanie matki-tenisistki, wychowanej w Związku Radzieckim, jest chyba dość dobre dla profesjonalnego tenisisty – potwierdzić to mogą również Alexander Zverev i Denis Shapovalov, dwa inne, wielkie talenty światowego tenisa. Odpowiednio: czwarty i dwudziesty ósmy w rankingu ATP.

Moja matka dodała do mojej gry sporo dyscypliny. Wierzę, że to naprawdę mi pomogło. Powiedziałbym, że w greckiej kulturze nie jest to powszechne – mówił Stefanos Tsitsipas.

Taka mieszanka szybko dała efekty. Stefanos już jako junior pokazywał wielki talent, choć… przegrał swój pierwszy mecz. I podobno pamięta to do dziś. Nie zrezygnował jednak, bo tenis po prostu kochał – wspominał, że pamięta, jak oglądał mecze wielkoszlemowe w wieku czterech lat. Potem przyglądał się pracy rodziców, a później sam z nimi trenował. W pewnym momencie gra w tenisa stała się dla niego sposobem na zbliżenie się do ojca.

To wszystko stało się trudniejsze, gdy zaczęliśmy podróżować, ale postrzegałem to, jako coś fajnego, interesującego dla mnie. Starałem się być profesjonalny i zdyscyplinowany, ale po prostu miło było podróżować z moim tatą. Teraz rozumiem znaczenie tego i widzę, jak wielką rolę odegrało to w mojej karierze.

Sęk w tym, że – jak już pisaliśmy – tenis popularny w jego kraju nie był. Stał się dopiero teraz, gdy on sam pojawił się na światowej mapie tego sportu. Na wielkie wsparcie ze strony federacji nie mógł więc liczyć.

Grecja

Pieniądze to podstawowa rzecz w tenisie. Jeśli je masz, możesz podróżować, robić wszystko. Nasza federacja nie jest bogata. Starają się poprawić i myślę, że uda im się to zrobić w kolejnych latach ~ Stefanos Tsitsipas w 2014 roku.

*

Właściwie Tsitsipas mógłby zapomnieć o karierze zawodowego tenisisty, gdyby nie dwie rzeczy. O jednej już wiecie: jego rodzice mieli z tym sportem styczność na co dzień, w pierwszych latach życia mogli więc nauczyć syna wszystkiego, co sami wiedzieli i to bez wychodzenia z okolic… hotelu, bo to w nim mieszkali. Druga? Siostra Julii miała wystarczająco dużo pieniędzy, by sponsorować karierę Stefanosa. Bez niej Grek mógłby zapomnieć o podróżach i udziale w zagranicznych turniejach. Dziś zarobił już pewnie więcej, niż jego ciotka w niego zainwestowała.

Wsparcie federacji, co też już wiecie było małe, a w końcu… zanikło całkiem. Grecy na punkcie tenisa nigdy nie byli przesadnie wyczuleni. Czasem lubili sobie „doliczyć” Marcosa Baghdatisa do listy swoich utytułowanych sportowców, ale prawda jest taka, że ten przez całą karierę reprezentował Cypr. I osiągnął więcej niż wszyscy pozostali greccy tenisiści razem wzięci. W Atenach i ich okolicach tenis zaczął wzbudzać zainteresowanie dopiero niedawno, za sprawą sukcesów Stefanosa i Marii Sakari, jego koleżanki po fachu.

Widzę, że ludzie chcą teraz grać w tenisa. Wszystko wygląda lepiej, ale pozostało jeszcze wiele do zrobienia. To dopiero początek. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być częścią greckiego tenisa. Bardzo ważne jest, by nie stracić koncentracji i skupić się na długoterminowych celach.

A jakie powinny być te długoterminowe cele? Choćby takie, by dzieciaki, które mają szansę stać się gwiazdami tenisa, nie miały problemów w szkole. Stefanosa często w niej nie było, co wiązało się z ryzykiem zostania w tej samej klasie na kolejny rok. Dodajmy też, ze jego „koledzy” nie potrafi zrozumieć, dlaczego regularnie wyjeżdża. To z kolei powodowało, że stawał się ofiarą gnębienia. Każdy, kto był w szkole, powinien doskonale rozumieć, o czym mowa. Ostatecznie edukację ukończył online, ale w amerykańskiej placówce. Bo ona oferowała taką możliwość.

Inny cel: by najzdolniejsi juniorzy mieli miejsca do trenowania w Grecji. Takie, jak akademia Patricka Mouratoglou, mieszcząca się w USA, w której często przebywał Stefanos. Tam pracował z najlepszymi trenerami, w dobrych warunkach, do dyspozycji miał też pełen sztab: fizjoterapeutów, trenera fitnessu (który pracował m.in. z Sereną Williams) czy psychologów. Sam przyznawał, że bardzo się tam rozwinął, stając się zupełnie innym zawodnikiem.

A to przecież nie tak, że jego talent ujawnił się dopiero teraz i Grecy nie mogli wcześniej wiedzieć, ze warto mu pomóc. W 2014 roku dotarł do finału Orange Bowl, jednego z najbardziej prestiżowych turniejów juniorskich na świecie, pokonując po drodze Andriej Rubliowa, wówczas światową „jedynkę”. Niedługo po tym chciał pojechać na juniorskie Australian Open, ale – wobec braku wsparcia od federacji – nie mógł. W kolejnych latach został numerem jeden na świecie i wygrał juniorski Wimbledon w deblu. Wsparcia wciąż nie było.

Teraz ma się to zmienić, a duża w tym zasługa właśnie tego, co wyczynia Stefanos.

Na korcie i poza nim

Stefanos podjął decyzję o graniu w tenisa, gdy mój przyjaciel we Francji zaprosił mnie na dwutygodniowy obóz letni. Pojechał ze mną i poprosił o możliwość występu w turnieju. Zakwalifikował się do fazy „Masters”, gdzie było ośmiu najlepszych zawodników… i wygrał ją. Później obudził mnie w środku nocy i powiedział: „Tato, chcę zostać tenisistą. Lubię rywalizację, lubię wyzwania”. To była jego decyzja ~ Apostolos Tsitsipas

*

Okej, przyszedł czas na to, co w tenisie najważniejsze – co właściwie jest takiego wyjątkowego w tym facecie? Cóż, kilka rzeczy. Po pierwsze: jego mentalność. Przypomnijmy, gość ma dwadzieścia lat, a tym, jak bardzo kontroluje swoją psychikę na korcie, zachwycił już nawet Kevina Andersona, czyli 32-latka. Aczkolwiek nie powinno to dziwić nikogo, kto słyszał o tym, co przeżył Stefanos, gdy miał szesnaście lat:

Pływałem z kolegami. Było bardzo wietrznie, dużo fal, ale pływanie nie było zakazane, więc wskoczyłem do morza. Nagle zorientowałem się, że jestem już 50 metrów od brzegu i odpływałem coraz dalej. Próbowałem dostać się do lądu, ale to było niemożliwe. Nie mogłem oddychać z powodu fal, myślałem, że umrę. Uratował nas mój tata. Wszystkie emocje, jakie wtedy czułem, zmieniły mnie i moje spojrzenie na świat.

Wiecie, to taki moment, w którym orientujesz się, że to, co przeżywasz na korcie, to właściwie nic wielkiego, w porównaniu do tego, co miałeś okazję czuć, gdy otarłeś się o śmierć. Jeśli więc kiedykolwiek będziecie zastanawiać się, skąd u tego, wciąż przecież młodego, tenisisty taka odporność psychiczna – odpowiedź tkwi w tamtych chwilach.

Co jeszcze zwraca uwagę, gdy jest na korcie? Z pewnością jednoręczny backhand. Zagranie, któremu wróżono naturalną śmierć, przeżywa ostatnio renesans i posługuje się nim coraz więcej młodych tenisistów. Biorąc pod uwagę, że idolem Greka jest Roger Federer, możecie domyślać się, czemu gra akurat w ten sposób. Bo, co rzadko się zdarza, to był jego wybór, nie trenerów. Dodajmy jeszcze: bardzo mocny i dobry serwis, świetny forehand, rotacje, jakie naturalnie potrafi nadawać piłkom i umiejętność rozgrywania punktów zarówno z pozycji atakującego, jak i „wyciągania” wymian z głębokiej defensywy. Właściwie trudno wskazać jego słabszy punkt, bo nie popełnia też przesadnie wiele błędów i trzeba się namęczyć, by zmusić go do władowania piłki w siatkę czy wyrzucenia na aut. Jest też naprawdę dobry na returnie, a jego otoczenie i on sam twierdzą, że wciąż może się bardzo rozwinąć.

Pewny tenis – to sposób, w jaki grałem od zawsze. Pewność siebie jest tu najważniejsza. Moja gra odzwierciedla nieco to, jaką osobą jestem i moje dorastanie. Jestem zdolny zrobić na korcie wszystko i pokonać każdego każdego przeciwnika. Równocześnie jestem ostrożny i agresywny. Czasem czuję się, jakbym nigdy tego nie tracił. Ta pewność siebie zawsze u mnie jest, niezależnie od wyniku.

To na korcie. A, gdy z niego schodzi, Stefanos też potrafi zadziwić. Bo gdy większość zawodników wrzuci zdjęcie lub dwa na Instagrama, obejrzy film, pogra na Play Station czy poczyta książkę, on… kręci vlogi. Nie byle jakie, bo podróżnicze. Dla przykładu: gdy był w Rzymie, wybrał się do Watykanu i opisywał miejsca, które zwiedzał. Sam mówi, że to „jedyna rzecz, która sprawia, że jest mniej zestresowany i rozczarowany”, gdy coś na korcie pójdzie nie po jego myśli.

Chcę inspirować innych ludzi, którzy chcą robić to samo, dać im świadomość tego, jak działa życie w tourze i jaki jest tenis, ale też jak dobre, czasami, może być podróżowanie. Przychodzi mi to naturalnie i gdy to robię, czuję się szczęśliwy.

2018

W oddali widzę szczyt, ale bycie numerem jeden to nie jest mój jedyny cel, nawet mimo tego, że w siebie wierzę. Tenis nie jest popularny w Grecji. Jestem pierwszym zawodnikiem z mojego kraju w top 100 rankingu, ale chcę osiągnąć więcej. Czuję się dumny, chciałbym jednak zainspirować ludzi i dzieci do gry w tenisa ~ Stefanos Tsitsipas.

*

Na początku tego sezonu zajmował 91. miejsce w światowym rankingu, ale z każdym kolejnym tygodniem był coraz bliżej obecnej lokaty, najwyższej w swej karierze. W pierwszej piętnastce znalazł się w ekspresowym tempie, a wydaje się, że do końca roku śmiało może powalczyć o awans do najlepszej dziesiątki na świecie. Wszystko to osiągnął, przypomnijmy, w wieku 20 lat.

W styczniu zadebiutował w Wielkim Szlemie. W maju, na paryskich kortach, odniósł pierwsze zwycięstwo. Miesiąc później po raz pierwszy był rozstawiony, z 31. numerem, i doszedł do czwartej rundy na wimbledońskiej trawie – jak twierdzi, swojej ulubionej nawierzchni. Przed nim US Open, gdzie jego obecny ranking sugeruje, że, przy dobrych wiatrach, powalczyć może o powtórzenie tego rezultatu. A gdyby drabinka ułożyła się korzystnie, to nie można wykluczyć awansu do dalszych faz turnieju.

Pod koniec 2017 roku pokonał Davida Goffina, to była jego pierwsza wygrana z zawodnikiem z top 10 rankingu ATP. W tym roku dołożył do tego wygraną z Dominikiem Thiemem w Barcelonie, Kevinem Andersonem w Estoril i cztery zwycięstwa w Toronto. Po raz drugi pokonał tam Thiema, a do tego wyeliminował też Novaka Djokovicia, Alexandra Zvereva i, ponownie, Kevina Andersona. Stał się gwiazdą. Po raz pierwszy w swej karierze poczuł ciężar, jaki niesie ze sobą ten status. Mówił o tym, gdy kilka dni później szybko pożegnał się z turniejem w Cincinnati.

Czułem się dziś w porządku, nie byłem zmęczony. Po prostu… czułem się dziwnie. (…) jakby mój mózg mnie okłamywał, jakbym chciał wygrać, ale w tym samym czasie nie była to dla mnie wielka sprawa, co bardzo mnie martwiło. Nie wiem, czemu tak się czułem. Chciałem zwyciężyć, ale myślę, że mój mózg się wyłączył. Nie było go. (…) Jestem świadomy poruszenia w Grecji. Nawet premier tweetował o tym, co zrobiłem w Toronto. Trudno jest być, nazwijmy to, „wielką gwiazdą”, po tym, jak wcześniej nie za wiele osób o tobie słyszało. Nie jest łatwo sobie z tym poradzić, ale będę starał się sprawić, by było to tak proste, jak to tylko możliwe, nie ekscytować się tym przesadnie.

Zapytany o swoje marzenia, odpowiedział standardowo: chciałby wygrać Wimbledon. I Australian Open, bo w Melbourne mieszka wielu Greków. Na razie do tego daleka droga, wiele zmagań przed nim. Nie tylko z rywalami, ale i presją ze strony… całego kraju. Bo Grecja już dowiedziała się, kim Stefanos jest i ma swoje oczekiwania. Pokrywają się z celami samego zawodnika.

Pytanie brzmi: czy uda się je spełnić?

SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
NBA
02.08.2021

50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje

Od środy do niedzieli publikowaliśmy na Weszło rankingi najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Od centrów poczynając, na rzucających obrońcach kończąc. Dla porządku zebraliśmy wszystkie te teksty w jednym miejscu. 50 najlepszych zawodników w historii NBA (z podziałem na pozycje) Oczywiście ten artykuł to tylko krótkie podsumowanie naszych przemyśleń. Jeżeli chcecie poznać […]
02.08.2021
NBA
01.08.2021

10 najlepszych rzucających obrońców w historii NBA

Piąta i ostatnia część naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Dzisiaj czas na rzucających obrońców, a zatem w zestawieniu nie zabraknie gigantycznych postaci. Michael Jordan, Kobe Bryant, Clyde Drexler, Allen Iverson, James Harden… Co my wam zresztą będziemy ich teraz wymieniać. Zapraszamy do lektury. […]
01.08.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
NBA
30.07.2021

10 najlepszych silnych skrzydłowych w historii NBA

Nieustraszony Charles Barkley. Subtelny Dirk Nowitzki, charyzmatyczny Kevin Garnett, błyskotliwy Kevin McHale, legendarny Bob Pettit. Przed wami kolejny odcinek naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych koszykarzy w historii z podziałem na pozycję. Dzisiaj przedstawiamy wam 10 najwybitniejszych silnych skrzydłowych wszech czasów. Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, słówko o wczorajszym głosowaniu. My […]
30.07.2021
NBA
29.07.2021

10 najlepszych rozgrywających w historii NBA

Niezniszczalny John Stockton. Steve Nash, który fantazją mógłby obdzielić połowę ligi. Niedoceniany z perspektywy lat Isiah Thomas, rzucający jedną trójkę za drugą Stephen Curry, no i bestia w osobie Russella Westbrooka. Czas na drugą odsłonę naszego mini-cyklu, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycję. Wczoraj przedstawiliśmy wam dziesięciu […]
29.07.2021
NBA
28.07.2021

10 najlepszych centrów w historii NBA

Brutalnie silny Shaquille O’Neal. Hakeem Olajuwon, który zbliżył się do perfekcji w defensywie. Niespełniony, choć znakomity Patrick Ewing. Wiecznie goniący za kolejnymi rekordami Wilt Chamberlain, a także Bill Russell kolekcjonujący mistrzowskie pierścienie. Startujemy z mini-cyklem rankingów, w ramach którego wybierzemy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Dzisiaj mamy dla was zestawienie […]
28.07.2021
Inne sporty
31.05.2021

Naomi Osaka wycofała się z Roland Garros!

Naomi Osaka, wiceliderka światowego rankingu, zdecydowała o wycofaniu się z wielkoszlemowego Roland Garros po I rundzie. Powodem nie jest jednak kontuzja, a jej zdrowie psychiczne. Wcześniej zdecydowała się nie udzielać konferencji prasowych, a dziś w oficjalnym oświadczeniu napisała, że rezygnuje z udziału w kolejnych rundach, bowiem „najlepszą rzeczą dla turnieju, innych graczy i mojego dobrego […]
31.05.2021
Inne sporty
14.09.2020

Dominic Thiem, czyli cudotwórca. Austriak mistrzem wielkoszlemowym!

To był czwarty z rzędu finał wielkoszlemowy mężczyzn, w którym mistrz wyłoniony został po pięciu setach. Ale ten był szczególny – już przed nim wiadomo było, że wygra go ktoś, kto nigdy wcześniej nie osiągnął takiego sukcesu. I może to sprawiło, że poziomem ten mecz mocno odstawał od oczekiwań. Wynagrodziły to jednak emocje. A tych […]
14.09.2020
Inne sporty
13.09.2020

Osaka leżała na deskach, ale się podniosła. Japonka wygrywa US Open!

Początkowo finał US Open nie wyglądał dobrze dla Naomi Osaki. Jej rywalka – Wiktoria Azarenka – w pierwszym secie rozdawała karty. Świetnie rozpoczęła też drugiego i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to ona wyjdzie z tego starcia zwycięsko. Japonka odrodziła się jednak jak feniks z popiołów i po prostu przejęła kontrolę nad […]
13.09.2020
Inne sporty
12.09.2020

Pięć setów męki i trzy świetnej gry. Znamy finalistów US Open

Sascha Zverev i Dominic Thiem zagrają w finale US Open. Niemiec, który w tej fazie wielkoszlemowego turniej wystąpi po raz pierwszy, wyszedł ze stanu 0:2 w setach i odwrócił losy półfinału. Austriak nie stracił ani jednej partii, ale w dwóch setach musiał odrabiać straty przełamań. Obaj powalczą o swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy. Faworyt na ten […]
12.09.2020
Inne sporty
11.09.2020

Williams znów bez tytułu. Azarenka i Osaka zagrają w finale US Open

Zarywanie nocy by obejrzeć dwa półfinałowe mecze kobiecego singla w US Open nie brzmi może jak najlepszy pomysł pod słońcem, ale uwierzcie – było warto. Nawet jeśli następnego dnia, żeby jakoś przetrwać, będziemy musieli wkładać zapałki między powieki i zaparzać kawę wlewając wodę bezpośrednio do słoika, w którym ją trzymamy. To były po prostu dwa […]
11.09.2020
Inne sporty
06.09.2020

Novak Djoković zdyskwalifikowany. Będzie nowy mistrz wielkoszlemowy!

Novak Djoković nie przegrał jeszcze w tym roku oficjalnego meczu. Na US Open wybrał się między innymi dlatego – co sam przyznawał w wywiadach – żeby zbliżyć się w liczbie tytułów wielkoszlemowych do Rogera Federera. Chciał skorzystać na nieobecności Szwajcara i Rafy Nadala w Nowym Jorku. Był ogromnym faworytem do końcowego zwycięstwa. Ale wyeliminował się […]
06.09.2020
Inne sporty
31.05.2021

Naomi Osaka wycofała się z Roland Garros!

Naomi Osaka, wiceliderka światowego rankingu, zdecydowała o wycofaniu się z wielkoszlemowego Roland Garros po I rundzie. Powodem nie jest jednak kontuzja, a jej zdrowie psychiczne. Wcześniej zdecydowała się nie udzielać konferencji prasowych, a dziś w oficjalnym oświadczeniu napisała, że rezygnuje z udziału w kolejnych rundach, bowiem „najlepszą rzeczą dla turnieju, innych graczy i mojego dobrego […]
31.05.2021
Inne sporty
14.09.2020

Dominic Thiem, czyli cudotwórca. Austriak mistrzem wielkoszlemowym!

To był czwarty z rzędu finał wielkoszlemowy mężczyzn, w którym mistrz wyłoniony został po pięciu setach. Ale ten był szczególny – już przed nim wiadomo było, że wygra go ktoś, kto nigdy wcześniej nie osiągnął takiego sukcesu. I może to sprawiło, że poziomem ten mecz mocno odstawał od oczekiwań. Wynagrodziły to jednak emocje. A tych […]
14.09.2020
Inne sporty
12.09.2020

Pięć setów męki i trzy świetnej gry. Znamy finalistów US Open

Sascha Zverev i Dominic Thiem zagrają w finale US Open. Niemiec, który w tej fazie wielkoszlemowego turniej wystąpi po raz pierwszy, wyszedł ze stanu 0:2 w setach i odwrócił losy półfinału. Austriak nie stracił ani jednej partii, ale w dwóch setach musiał odrabiać straty przełamań. Obaj powalczą o swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy. Faworyt na ten […]
12.09.2020
Inne sporty
11.09.2020

Williams znów bez tytułu. Azarenka i Osaka zagrają w finale US Open

Zarywanie nocy by obejrzeć dwa półfinałowe mecze kobiecego singla w US Open nie brzmi może jak najlepszy pomysł pod słońcem, ale uwierzcie – było warto. Nawet jeśli następnego dnia, żeby jakoś przetrwać, będziemy musieli wkładać zapałki między powieki i zaparzać kawę wlewając wodę bezpośrednio do słoika, w którym ją trzymamy. To były po prostu dwa […]
11.09.2020
Inne sporty
06.09.2020

Novak Djoković zdyskwalifikowany. Będzie nowy mistrz wielkoszlemowy!

Novak Djoković nie przegrał jeszcze w tym roku oficjalnego meczu. Na US Open wybrał się między innymi dlatego – co sam przyznawał w wywiadach – żeby zbliżyć się w liczbie tytułów wielkoszlemowych do Rogera Federera. Chciał skorzystać na nieobecności Szwajcara i Rafy Nadala w Nowym Jorku. Był ogromnym faworytem do końcowego zwycięstwa. Ale wyeliminował się […]
06.09.2020
Inne sporty
23.06.2020

Djoković przegrał z wirusem. Tenisiści zakażeni, Adria Tour odwołany

Tęsknimy za prawdziwymi tenisowymi turniejami. Za ich niepowtarzalną atmosferą, świetnymi meczami, rywalizacją, napięciem. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że w dobie pandemii trudno o ich organizację. Novak Djoković postanowił spróbować, choć wiele osób powtarzało mu, że to może się nie udać. Serb zaryzykował, skoczył do wody, nie wiedząc, jak jest głęboka. I o ile […]
23.06.2020
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MaciekGKS
MaciekGKS (@maciekgks)
2 lat temu

Jak sie czyta jego nazwisko? Cicipas?

Hivth
Hivth (@hivth)
2 lat temu

„Wierzcie mi: doktor, który pomagał mi urodzić dziecko, powiedział, że Stefanos wyszedł na świat z rękami ułożonymi, jakby był tenisistą, który chce zasmeczować”

Zawsze mnie odruchowo mdli od takich ckliwych z-dupy-wzietych wstawek i profetycznych historyjek wymyślanych przez matki czy babki.

Suche Info
03.08.2021

Kibice Legii zaatakowani w Zagrzebiu?

Niepokojące nagrania napływają z Chorwacji. Legia Warszawa jutro zmierzy się z Dinamem Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów. Dla wielu kibiców mecz jednak już się zaczął, ale z pewnością nie o taką rozrywkę chodziło.  Na nagraniach umieszczonych w social mediach widać pochód pseudokibiców Dinama – grupy Bad Blue Boys. Mężczyźni są uzbrojeni w prowizoryczne […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Premier League nie będzie uznawało minimalnych spalonych

Premier League kolejny raz wychodzi przed szereg. Tym razem Anglicy mają zamiar promować grę ofensywną – od sezonu 2021/22, sędziowie mają nie uznawać minimalnych spalonych.  Tym samym podjęto decyzję o zmianach w funkcjonowaniu VAR-u w najważniejszej lidze Wielkiej Brytanii. System będzie rysował dwie linie – grubszą dla zawodników atakujących oraz cieńszą dla obrońców. W ten […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Gwiazda Liverpoolu przedłużyła kontrakt z klubem

Jak podaje Liverpool, Fabinho przedłużył kontrakt z ekipą z Anfield. Brazylijczyk podpisał nową umowę, która utrzyma go w klubie do 2026 roku.  Defensywny pomocnik trafił na Anfield trzy lata temu i z miejsca stał się jednym z kluczowych zawodników dla projektu Jurgena Kloppa. Jego kontuzje oznaczały obniżkę jakości gry The Reds, zaś powroty były niezwykle […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Dwóch Polaków w kadrze Napoli na mecz z Wisłą Kraków

Już jutro Wisła Kraków zagra z Napoli w meczu, który ma uczcić 115-letnią rocznicę powstania klubu ze stolicy Małopolski. W składzie ekipy z Włoch nie zabrakło kilku gwiazd, w tym dwóch Polaków.  Pierwszy – rzecz oczywista – to Piotr Zieliński. Jednakże poza pomocnikiem, nad Wisłę przyleci także Hubert Idasiak, który w tym sezonie ma pełnić […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego

Trzech zawodników zostało nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Jednym z wyróżnionych – kolejny już raz – został Kacper Kozłowski.  Przedstawiciel Pogoni Szczecin strzelił w minionym miesiącu jednego gola. Zaliczył doskonałe wejście podczas starcia z Górnikiem Zabrze, zaliczając imponujące trafienie. 17-year-old Kacper Kozłowski doing this within a minute of coming on for Pogoń […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joe Hart wzmocnił Celtic

Celtic informuje o pozyskaniu dwóch piłkarzy. Od dziś barwy szkockiego klubu będą reprezentowali Joe Hart oraz James McCarthy.  Obaj piłkarze podpisali długoterminowe kontrakty. Bramkarz – który ostatnio reprezentował Tottenham – zobowiązał się grać dla Celticu przez trzy kolejne lata. Pomocnik zaś zawarł czteroletnią umowę, po tym jak zakończył swoją przygodę w Crystal Palace. Joe Hart […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joshua Zirkzee wypożyczony do ligi belgijskiej

Jak podaje Bayern Monachium, Joshua Zirkzee przeniósł się na wypożyczenie do ligi belgijskiej. Napastnik monachijczyków zasilił tamtejszy Anderlecht. To drugie wypożyczenie z rzędu, na które udał się młody Holender. W rundzie wiosennej sezonu 2020/21, reprezentował on barwy włoskiej Parmy. Niestety, w związku z kontuzją kolana, 20-latek zagrał tam tylko cztery spotkania. Teraz, rzecz jasna, Zirkzee […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Michniewicz: – Żaden polski klub nie ma prawa przymierzać się do jedenastki Dinama

Już jutro Legia Warszawa zmierzy się z Dinamo Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. Głos przed spotkaniem zabrał Czesław Michniewicz.  – Dinamo to świetny zespół i myślę, że żaden polski klub nawet nie ma prawa się przymierzać do piłkarzy pierwszego składu, pod kątem transferów. To są transfery nierealne. Ci zawodnicy odchodzą stąd najczęściej […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Piłkarze Premier League będą klękać przed meczami

Jak podaje Premier League, piłkarze w dalszym ciągu będą klękać przed rozpoczęciem ligowych spotkań. Wszystko w ramach akcji #NoRoomForRacism.  Ponadto, zawodnicy wszystkich klubów będą nosili stosowne naszywki na meczowych koszulkach. Do akcji przyłączą się także sędziowie, którzy również wykonają wspomniany gest tuż przed pierwszym gwizdkiem. Jak podkreśla liga, taka decyzja została podjęta przez wszystkich zawodników. […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Milan Dimun odszedł z Cracovii

Milan Dimun nie jest już piłkarzem Cracovii. Defensywny pomocnik przeniósł się na rodzimą Słowacje, gdzie będzie bronił barw obecnie dziewiątej ekipy tamtejszej ekstraklasy.  24-latek zasilił bowiem Dunajską Stredę, która brała też udział w eliminacjach do Ligi Konferencji. Słowacy przegrali jednak z Partizanem Belgrad – 0:1 i 0:2. Tym samym Milan Dium zakończył swoją spektakularną przygodę […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Jan-Krzysztof Duda pokonał samego Magnusa Carlsena

Na osłodę po porażce siatkarzy – Jan-Krzysztof Duda dokonał rzeczy niezwykłej w świecie szachowym. Polak ograł Magnusa Carlsena.  Dwa poprzednie pojedynki zakończyły się remisami. W związku z tym trzeba było rozegrać rozstrzygającą partię, która zadecydowała o awansie do finału Pucharu Świata w Soczi. Ta okazała się zwycięska dla Dudy, który już jutro zasiądzie do szachowej […]
03.08.2021
Kierunek Tokio
03.08.2021

Znowu odpadamy w ćwierćfinale… Polska-Francja 2:3

Przecież było tak dobrze. Prowadziliśmy nie tylko na tablicy wyników – my po prostu dyktowaliśmy warunki gry. Awans był o krok, a w półfinale Argentyna, która męczyła się z Włochami. Tymi samymi, z którymi my gładko wygraliśmy. I znowu w ryj. Ponownie w cholernym ćwierćfinale. Zamiast Polaków grających o medale, dziś zobaczyliśmy łzy Bartosza Kurka […]
03.08.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Trener Dinama Zagrzeb: – Przed nami wymagający mecz

Na przedmeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec Dinama Zagrzeb, Damir Krznar, podkreślił, jak ważny sprawdzianem będzie jutrzejsze starcie z Legią Warszawa. Stwierdził, że jego zespół czeka trudne spotkanie.  – Przed nami wymagający mecz, być może najważniejszy w tej części kwalifikacji. Mecz, który jeśli wszystko pójdzie dobrze, zaprowadzi nas do play-offów i tym samym zostanie zrealizowany nasz podstawowy […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich

W piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich w Tokio dojdzie do meczu Brazylia – Hiszpania. Obaj faworyci mieli spore problemy w półfinałach. Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich Canarinhos przez 90 minut czasu zasadniczego i 30 minut dogrywki nie potrafili znaleźć sposobu na defensywę reprezentacji Meksyku. Doszło do serii rzutów karnych i w nich już […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Krychowiak zdradza kulisy transferu podczas dyskusji z fanami na Facebooku

Grzegorz Krychowiak jest już oficjalnie piłkarzem FK Krasnodar, do którego przyszedł z Lokomotiwu Moskwa. W mediach społecznościowych zamieścił pożegnalny post dla kibiców stołecznego klubu, a potem bardzo aktywnie udzielał się w komentarzach. W komunikacie reprezentant Polski przyznał wprost, że gdyby to od niego nie zależało, nie zmieniałby teraz otoczenia. „Decyzja o transferze została podjęta za […]
03.08.2021