post

Opublikowane 22.03.2018 13:01 przez

redakcja

Chojniczanka – jeden mecz z trzech. Raków Częstochowa – jeden z trzech. GKS Katowice – jeden z trzech. Stomil Olsztyn – jeden z trzech. Dziesięć kolejnych klubów – dwa z trzech. W całej I lidze tylko Miedź Legnica, Zagłębie Sosnowiec, Podbeskidzie Bielsko-biała i Pogoń Siedlce rozegrały wiosną trzy na trzy spotkania zgodnie z terminarzem. W najbliższej, weekendowej kolejce planowo odbędzie się zaś cały jeden mecz – Odry Opole z GKS-em Katowice. Jak słusznie zauważył na Trybunie użytkownik Staszek Anioł, w tym sezonie odwołano już 12% pierwszoligowych starć. Doliczając do tego te z najbliższego weekendu, dobijemy już do 14%.

Wspomniany Staszek Anioł umieścił w swoim tekście stosowną grafikę, którą jednak – w związku z ośmioma przełożonymi spotkaniami, które miały być rozegrane w najbliższych dniach – trzeba nieco zaktualizować.

nice i liga

Zły stan murawy, na której mają być rozgrywane spotkania pierwszoligowe to w tym sezonie prawdziwa zmora. Wciąż nie doczekaliśmy się bowiem inauguracji grania na stadionie w Chojnicach, Olsztynie, Częstochowie i Bytowie. Nie usłyszeliśmy też pierwszego gwizdka w pierwszym planowanym meczu w Niepołomicach i Grudziądzu, gdzie dopiero na drugie domowe spotkanie doprowadzono murawę do stanu używalności.

O ile jednak z pogodą czasami trudno dojść do porozumienia (choć idealną byłaby sytuacja, w której płyta jest tak przygotowana, by móc rozegrać mecz w każdych warunkach), o tyle – jak widać – dużo więcej zamieszania powstaje w momencie, gdy rozsyłane są powołania do reprezentacji. W myśl przepisów wystarczy jedno, by drużyna mogła się ubiegać o przełożenie spotkania. W związku z tym, terminarz 23. kolejki Nice I Ligi zaplanowanej na 23-25 marca wygląda tak (za 90minut.pl):

Zrzut ekranu 2018-03-22 o 11.10.26

I nie jest to bynajmniej pierwszy taki przypadek.

7 kolejka

Efekt jest taki, że po 23. kolejce nie będzie w Nice I Lidze choćby jednej drużyny z 23 rozegranymi spotkaniami na koncie. Gdyby do kompletu odwołano też mecz Odry Opole z GKS-em Katowice, okazałoby się, że GieKSa musi pomiędzy rozpisanymi w terminarzu kolejkami zaliczyć trzy nadprogramowe wyjazdy. Jako że taka sytuacja rodzi całą masę wątpliwości, postanowiliśmy rozwiać wszystkie raz na zawsze w rozmowie z Łukaszem Wachowskim z Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN.

Skoro już dziś wiadomo, że osiem z dziewięciu meczów 23. kolejki I ligi odbędzie się 11 kwietnia, nie można było od razu ustalić tego terminarza tak, by nie kolidował z terminami gry reprezentacji? Problem z przekładaniem spotkań z powodu powołań ciągnie się już przecież od jakiegoś czasu.

No tak, tylko że to jest efekt jakiegoś kompromisu z I ligą. Za to, że kolejka niemal w całości nie odbędzie się w ten weekend, odpowiedzialne są w tym momencie kluby. Z naszej strony padła swego czasu propozycja: zróbcie podgrzewane płyty, to nie będziemy grać w terminach FIFA. Odpowiedź? My nie chcemy podgrzewanych płyt, w zamian za to godzimy się na granie w terminach FIFA. Teraz skarżenie się przez trenerów, że nie mogą korzystać ze swoich zawodników, powinno być skargą skierowaną do swojego prezesa. Czyli na przykład trener klubu X niech idzie do swojego prezesa i powie: „Panie prezesie, dlaczego ja nie mam swojego zawodnika w okresie, kiedy powinienem go mieć? Nie wiem, jaki jest ostateczny harmonogram gier, skoro to pan zdecydował, że nie będzie podgrzewanych płyt w I lidze”. My, jako PZPN, zrobiliśmy wszystko, a nawet więcej, żeby wszystkie mecze zostały rozegrane w terminach, ale niestety – kluby działają tak, jak działają.

Skoro więc kluby poszły na to ustępstwo, o którym pan mówi, to dlaczego wciąż mają możliwość odwołania spotkania w terminie FIFA, gdy przyjdzie powołanie dla ich zawodnika?

To jest znowu ustępstwo w kierunku klubów. Kluby nam mówiły: „no tak, dajemy wam zawodników do reprezentacji, szkolimy ich, a potem wy zabieracie nam ich na kadrę, kiedy mamy rozgrywać mecz ligowy”. No więc podjęliśmy decyzję, że nawet jeden powołany zawodnik to podstawa do tego, żeby złożyć wniosek o przełożenie meczu. Żeby coś optymistycznego w tym wszystkim było, podgrzewane płyty bardzo możliwe, że zostaną wprowadzone do I ligi, na pewno dla tych, którzy chcą awansować do ekstraklasy, od sezonu 2020/21. Wtedy będzie oblig dla pierwszej szóstki, że jeśli drużyna chce myśleć o awansie, to będzie musiała mieć podgrzewaną płytę. Na chwilę obecną 10 klubów podgrzewane płyty ma, 8 nie ma. Jak damy sobie jeszcze trochę czasu, to pewnie większość klubów I ligi będzie te płyty miała. Może nawet ten obowiązek dla wszystkich będzie wprowadzony ponownie. To nie jest tak, że my nie dostrzegamy problemów. Dostrzegamy je. Jak pan sobie na przykład prześledzi powołania, to do jakich kadr one są? To w większości nie są powołania do reprezentacji U-21 czy U-19. Największy problem jest z reprezentacją U-20, która nie jest rocznikiem wiodącym. Oczywiście, są mistrzostwa świata U-20, ale to są incydentalne zagadnienia, a wiodącymi rocznikami są U-19 i U-21, roczniki uefowskie. Gdybyśmy kadry U-20 nie mieli, pewnie 90% problemów z przekładanymi meczami by się rozwiązało. I nad tym zagadnieniem też się zastanawiamy – co zrobić z kadrą U-20. Nie w kontekście przyszłorocznych mistrzostw, choć i tak zawodnicy z obecnej kadry U-20 będą zawodnikami U-20 na mistrzostwach świata, ale strategicznie.

Można odnieść wrażenie, że ze względu na przekładanie tych meczów – niekoniecznie ze względu już tylko na powołania, ale też choćby na podgrzewane murawy na części stadionów – może skorzystać Miedź Legnica. Oni akurat rozegrali wszystkie mecze, będą grali rytmem sobota-sobota-sobota, gdzie rywale będą pewnie musieli w ekstremalnych momentach rozegrać pięć meczów w dwa tygodnie.

Wie pan, to wynika z mądrości zarządzających ludzi w klubie. Jak chcę myśleć o awansie, to chcę myśleć, jak ten awans wszelkimi dopuszczalnymi środkami zabezpieczyć. Nikt nikomu na przykład w Stomilu Olsztyn nie zabronił zamontować podgrzewanej płyty i grać na normalnym boisku, a nie na jakimś podmokłym bagnie. Normalna kolej rzeczy. Jeśli nie ma wymogu, a ktoś coś robi, usprawnia, to tylko na tym korzysta. To jest jak z opieką lekarską w klubie – jeden ma ją na minimalnym poziomie, a inny ma 25 masażystów i fizjoterapeutów, którzy postawią zawodników na nogi w cyklu trzydniowym. I co, karać za to, że ma lepiej? Tak sobie zorganizował klub, chwała mu za to. Ja też nie czuję się komfortowo z tym wszystkim, ale winy PZPN-u, że mecze są przekładane, nie ma praktycznie żadnej.

Kalendarz to zawsze pewien kompromis, żeby nie grać w styczniu czy w lutym. Też jak sobie przypomnimy zimy poprzednich lat, to były inne, dużo łagodniejsze. A też przecież kadry grały i tak dużo meczów nie odwoływaliśmy. Tak naprawdę, jak pan sobie spojrzy w kalendarz, na wiosnę jest przewidziana jedna kolejka rezerwowa. Zawsze ustalamy ją właśnie pod termin kadry – jeśli ktoś ma zawodnika powołanego, wskakuje w ten termin rezerwowy. Pech chciał, że nie ma podgrzewanych płyt i z jednego potrzebnego terminu rezerwowego zrobiły się nagle trzy. Chociaż liczbowo, tych meczów odwołanych z uwagi na pogodę tak strasznie wiele nie było.

Osiem. Niemal 1/3.

Na 27 meczów nie odbyło się 8. Trochę mniej niż 1/3. Pogoda nie sprzyjała, jest dziesięć podgrzewanych płyt, z czego jedna, w Łęcznej, tak jakby jej nie było, bo mecz Górnika z Głogowem się nie odbył. Wszystkie pozostałe nieodbyte mecze, poza Grudziądzem, gdzie nie udało się włączyć płyty, to stadiony, na których nie ma podgrzewanych boisk.

Taki GKS Katowice cierpi, bo u siebie grać mógł, ale wypadły mu dwa wyjazdy na boiska, gdzie grać się nie dało.

Z klubem z Katowic, z prezesem Janickim, kilkukrotnie telefonicznie rozmawiałem i były to bardzo konstruktywne rozmowy. Znajdziemy takie terminy, żeby kluby czuły, że mają wsparcie z naszej strony. Że nie narzucamy nic arbitralnie: „macie zagrać tego i tego”, tylko szukamy rozwiązań elastycznych. W kolejce reprezentacyjnej, jak mówię, większość powołań to te do U-20. Oprócz tego jest Głogów, który oddaje płytę na U-17, więc tutaj nie powołania, tylko sytuacja, której nie da się przewidzieć.

Nie dało się go umiejscowić gdzie indziej? Wiadomo było, że wtedy Chrobry będzie grać u siebie i że to spowoduje przesunięcie terminu meczu?

W Głogowie nie gra reprezentacja Polski, owszem, ale gra w Legnicy, bo to jest mini-turniej na cztery drużyny. Takie są wymogi FIFA, że trzeba podać miejsce z dwoma, albo nawet z trzema stadionami. Ciężko znaleźć w Polsce, w terminie, który jest terminem ligowym, miejsce, żeby wyłączyć trzy stadiony, na których nie byłoby meczów. Zawsze jakieś mecze będą w tym okresie, gdziekolwiek pojedziemy. Nie za bardzo widzę taką możliwość.

SZYMON PODSTUFKA

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Weszło
27.10.2021

Mecz bez historii, ale dla Piasta to bez znaczenia. Gliwiczanie idą dalej

Wiadomo, że Piast był faworytem w starciu z Zagłębiem Sosnowiec, szczególnie napompowany po zwycięstwie nad Legią, ale już jeden pogromca Wojskowych zdążył wczoraj odpaść z Pucharu Polski i to z rywalem zdecydowanie gorzej notowanym. Gliwiczanie musieli się więc spiąć, żeby nie podzielić losu Lechii i to zrobili, dość spokojnie ogrywając swojego przeciwnika. Waldemar Fornalik nie […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Niezły numer
27.10.2021

Jak bardzo rozpędza się Lech? Maciej Skorża w drodze po osobisty rekord

4:1 z Wisłą Płock, wygrany klasyk z Legią Warszawa, 4:0 ze Śląskiem Wrocław. Forma Lecha Poznań w ostatnich tygodniach jest zdumiewająca i przede wszystkim – imponująca. Seria zwycięstw „Kolejorza”, doliczając także dwa pucharowe mecze, wynosi już pięć gier. Gdybyśmy uwzględniali także remisy i liczyli klubowi z Wielkopolski mecze bez porażki, nie byłaby ona może aż […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

Dyskryminacja na mistrzostwach świata w szachach? „Nie mieści mi się to w głowie”

Wyobraźcie sobie, że bierzecie udział w turnieju o randze mistrzostw świata, organizowanym przez najwyższe władze swojej dyscypliny sportu. Zajmujecie w nim miejsce w ścisłej czołówce, ale nie dostajecie przewidzianej regulaminem nagrody. Te jednak otrzymują… osoby, które uplasowały się za wami. Niemożliwe? Też tak myśleliśmy. Aż w kategorii U-2000 (poniżej 2000 punktów rankingowych) na szachowych mistrzostwach […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Goncalo Feio: Życie jest za krótkie, żeby nie grać w Europie

Goncalo Feio ma dopiero 31 lat, a już od dekady – z drobnymi przerwami – pracuje w polskiej piłce. Teraz przeżywa swój najlepszy czas, bo jako asystent Marka Papszuna świętuje wiele sukcesów w Rakowie Częstochowa. Rozmawiamy na wiele tematów. Czy Raków faktycznie coraz bardziej zbliża się do Legii? Jaką cenę płaci się za bycie trenerem? […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Trener Świtu Nowy Dwór: Jeszcze jestem trochę w szoku, że tak się mogło wydarzyć

– Radek Kamiński, nasz kapitan, też jest nauczycielem w-fu w szkole. Jak powiedziałem, w drużynie są studenci, chłopaki pracujący dorywczo… Taka mieszanka. Poziom stypendiów w Świcie nie pozwala, by dało się tylko z piłki wyżyć – powiedział nam Mariusz Miecznikowski, trener Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, który wczoraj wyeliminował Lechię Gdańsk z Pucharu Polski. Trener Miecznikowski […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Trener Świtu Nowy Dwór: Jeszcze jestem trochę w szoku, że tak się mogło wydarzyć

– Radek Kamiński, nasz kapitan, też jest nauczycielem w-fu w szkole. Jak powiedziałem, w drużynie są studenci, chłopaki pracujący dorywczo… Taka mieszanka. Poziom stypendiów w Świcie nie pozwala, by dało się tylko z piłki wyżyć – powiedział nam Mariusz Miecznikowski, trener Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, który wczoraj wyeliminował Lechię Gdańsk z Pucharu Polski. Trener Miecznikowski […]
27.10.2021
Brama dnia
27.10.2021

Didier Drogba kontra Michael Essien | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Wczoraj z dużą przewagą zatriumfował Francesco Totti, a kto będzie górą w dzisiejszym starciu? Oglądajcie i głosujcie, zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. MICHAEL ESSIEN VS M. CITY (27.10.2007) 27 października 2007 roku londyńska Chelsea rozwalcowała Manchester City aż 6:0. Aż trzech zawodników The Blues zanotowało tamtego dnia trzy […]
27.10.2021
Prasówka
27.10.2021

PRASA. „Przychodząc do rezerw marzyłem o pracy w pierwszym zespole Legii”

Puchar Polski, bojkot kibiców Górnika Zabrze, Matty Cash z paszportem, wizyta Gianluki di Marzio w Polsce i wywiady z Markiem Gołębiewskim. To serwuje nam dzisiejsza prasa. Skupiamy się na tym ostatnim. – Świadomie wybrałem III-ligowe rezerwy Legii, bo wiedziałem, że żaden inny klub w Polsce na poziomie pierwszej i drugiej ligi nie ma takich narzędzi […]
27.10.2021
Piłka nożna
26.10.2021

To nie był spacerek, ale Raków nie potknął się w Kaliszu

Raków Częstochowa ostatnio dość nieoczekiwanie przechodzi przez burzliwy czas z uwagi na ilość spekulacji na temat przyszłości Marka Papszuna. A także i w KKS-ie Kalisz sporo się dzieje, biorąc pod uwagę, że ekipę dopiero co objął Bogdan Zając. Zamieszanie związane ze szkoleniowcami nie wpłynęło jednak niekorzystnie na przebieg dzisiejszego starcia w Pucharze Polski. Ostatecznie Raków […]
26.10.2021
Weszło
26.10.2021

Kamil Bortniczuk nowym ministrem sportu

Dziś po południu ogłoszono wszystkie pozostałe decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu. Wśród nich znalazła się jedna szczególnie ważna dla środowiska sportowego – przywrócono zlikwidowane rok temu Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przed rokiem decyzję o jego likwidacji tłumaczono walką z przerostem administracji, a sam resort wcielono do Ministerstwa Kultury, którym zarządzał Piotr Gliński. Teraz jednak postanowiono, że […]
26.10.2021
Liczba komentarzy: 26
Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
apfelsztrudel
apfelsztrudel (@apfelsztrudel)
3 lat temu

Czy Staszek Aniol to kolejne wcielenie Pawla Draga vel Kamilka Gapcia Gapinskiego?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  apfelsztrudel

Treść usunięta

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
3 lat temu
Reply to  apfelsztrudel

Nie, to kolejne wcielenie gospodarza domu z „Alternatywy 4”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Stój Chalina
Stój Chalina (@harrycoase)
3 lat temu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rozkalibrowany
Rozkalibrowany (@rozkalibrowany)
3 lat temu
Reply to  Stój Chalina

Giń w piekle.

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski (@paryah30)
3 lat temu

Może w końcu pora na dyskusję na przejście do rozgrywek wiosna-jesień. Ligi kończyłyby w listopadzie, gdzieś do marca byłby czas na licencje, baraże i inne rzeczy. Pucharowicze planowaliby przygotowania… nie wiem jakie byłyby minusy tego, ale na razie takich nie widzę

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski (@paryah30)
3 lat temu

Oj, Janka, a ja tu jako jeden z niewielu mam o tobie całkiem dobre zdanie… Co wnosi argument „bez sensu”? Nie czekam tu na oklaski, ale takie wpisy jak twój powyższy, powoduje, że to całe forum jest bez sensu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

pepe72
pepe72 (@pepe72)
3 lat temu

Ale to jest ustalone. Ekstraklasa ma inne wymagania, 1 liga ma inne. Koszty (i benefity) grania w E-klapie są wyższe. I ma to swoje konsekwencje.

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz (@krzysztof-reperowicz)
3 lat temu

Moze by tak w PZPN pomysleli ze trzeba grac jak jest cieplo a nie w zimie.

Kolejosz
Kolejosz (@kolejosz)
3 lat temu

To odpracują w innym terminie. Byleby wtedy nie były jęku, że trzy mecze w tygodniu.

Król Roastów
Król Roastów (@pyszardretru)
3 lat temu

Jak by tak na to spojrzeć trzeźwo, bez emocji, to w naszym klimacie i przy obecnym poziomie ligi granie wiosna-jesień ma naprawdę o wiele więcej zalet niż wad. W zasadzie wadę widzę tylko jedną – że zespół, który awansuje w europejskich pucharach do fazy pucharowej nie będzie miał ogrania z ligą i często będzie to dla niego pierwszy mecz w sezonie (już teraz zawsze jest to pierwszy mecz w rundzie, więc praktycznie żadna różnica). Awans naszych pucharowiczów do fazy wiosennej zdarza się jednak tak rzadko, że można to właściwie olać. Zresztą takie CSKA Moskwa grając w lidze wiosna-jesień zdobyło Puchar Uefa, więc da się.

A tak – zalety:
– Skoro gramy w lepszej pogodzie, jest to większa przyjemność dla kibiców niefanatyków, więc chętniej ruszą tyłek na mecz. Większa frekwencja = większa kasa dla klubów. Naprawdę – jaka to przyjemność siedzieć na mrozie i oglądać padakę?
– W momencie kiedy ruszają eliminacje europejskich pucharów nasze kluby są w środku sezonu, a więc w o wiele wyższej formie niż na początku przygotowań;
– Kiedy gramy podczas letniej przerwy w europejskich pucharach i poważnych ligach, kibic telewizyjny z braku laku chętniej włączy mecz ekstraklasy, więc i oglądalność będzie wyższa.
– Bogatsze kluby zagraniczne z reguły więcej kasy wydają na transfery latem, więc o wiele łatwiej będzie polskim klubom kontraktować lepszych zawodników przed początkiem sezonu gdyż będą aktywniejsze na rynku transferowym głównie zimą.
– Krótsza niż do tej pory przerwa letnia sprawi, że kluby zaoszczędzą kasę na letnim zagranicznym zgrupowaniu, które będzie zwyczajnie zbędne.
– Praktycznie pozbędziemy się problemu przekładania meczów z powodu pogody;
– Mniej kontuzji, chorób zawodników;
– Tańsze utrzymanie murawy meczowej i koszty ogrzewania. O ile dobrze pamiętam, dwa mecze z podgrzewaną murawą (czyli tyle, ile jest ich miesięcznie średnio na danym stadionie) to koszt 1000-2000 zł. Kasę tę można przeznaczyć na stypendium dla wyróżniającego się chłopaka z juniorów albo zwyczajnie zaoszczędzić.
– Finał Pucharu Polski mógłby odbywać się 11 listopada.

Naprawdę – skończmy pieprzyć, że skoro Europa gra tak, a nie inaczej to my też musimy. Nie ten klimat jak w Hiszpanii, Włoszech czy Anglii, nie te możliwości finansowe, nie takie zaplecze kibicowskie jak w Niemczech gdzie zawsze mają komplety na 40-70 tys. stadionach. Nie tędy droga.

Rozkalibrowany
Rozkalibrowany (@rozkalibrowany)
3 lat temu
Reply to  Król Roastów

Zgadzam się z Twoją argumentacją w pełnej rozciągłości. 🙂

Sagittarius
Sagittarius (@sagittarius)
3 lat temu
Reply to  Król Roastów

Nawet ruscy odeszli od tego systemu. Jeśli się nie mylę to został tylko w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii.

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
3 lat temu
Reply to  Sagittarius

Jeszcze w ultraamatorskich krajach bałtyckich (Estonia, Łotwa, Litwa) i Irlandii.

Król Roastów
Król Roastów (@pyszardretru)
3 lat temu
Reply to  Sagittarius

Dobra, a może jakiś argument za systemem jesień-wiosna poza tym, że „Ruscy od niego odeszli” oraz tym, że grają tak kraje w Europie, które mają zupełnie inne możliwości klimatyczne, finansowe i kibicowskie niż my? Znamienne też, że największe sukcesy rosyjskich klubów w ostatnim czasie (Puchar UEFA CSKA Moskwa i Zenita St. Petersburg) przypadły na czas gdy ta liga grała systemem wiosna-jesień. A po przejściu na jesień-wiosna nawet Legia wyrzucała z pucharów Spartak. Zupełnie inaczej grasz, jak masz w nogach dopiero połowę sezonu, a nie prawie cały lub dopiero w niego wchodzisz.

Ekstraklasa to produkt, który musi na siebie zarabiać. Może zarabiać o wiele lepiej przy zmianie systemu rozgrywek. W Europie nic nie znaczymy, naprawdę rzadko udaje się awansowac naszym klubom do wiosennej części LE. A zatem?

Morlock
Morlock (@morlock)
3 lat temu
Reply to  Król Roastów

Liga Rosyjska, gdzie klimat jest gorszy niż u nas zarzucili pomysł grania systemem wiosna-jesień i zmienili go na jesień-wiosna. Taki mały cytat „W Rosji, przede wszystkim ze względu na klimat, ligowe zmagania toczą się od marca do listopada, co koliduje nie tylko z terminarzem europejskich pucharów, ale utrudnia transakcje transferowe.”

Król Roastów
Król Roastów (@pyszardretru)
3 lat temu
Reply to  Morlock

Tak, bo my jesteśmy potęgą jeżeli chodzi o europejskie puchary i finanse na transfery. Co Ty w ogóle porównujesz?

facemob
facemob (@facemob)
3 lat temu
Reply to  Król Roastów

Jak pierwszy mecz? Jak będziemy grali wiosna jesień to przecież będziemy ograni.

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
3 lat temu

Jedna tylko „drobna” rzecz niszczy wszystkie te historie opowiadane przez tow. dyr. Wachowskiego – skoro jest na kiedy przekładać te mecze, to jednak… są wolne terminy poza terminami FIFA.

A red. Podstufce dziękuję za zainteresowanie się tematem.

pepe72
pepe72 (@pepe72)
3 lat temu
Reply to  Staszek Anioł

Można grać w terminach UEFA. 1 liga może spokojnie grać przed Ligą Mistrzów.

Morlock
Morlock (@morlock)
3 lat temu

Pora skończyć z tą parodią i zacząć wymagać od klubów I ligi podgrzewanych muraw. W przeciwnym razie niech zostają w II lidze. Godzili się na granie w terminach Fifa, więc jak dla mnie to już jest powód do walkowerów. Obecnie sytuacja I ligowych klubów wygląda tak, że chcą zjeść ciastko i równocześnie mieć je.

Suche Info
27.10.2021

Kulesza kontratakuje w sprawie bezpodstawnych oskarżeń o rasizm

Cezary Kulesza, prezes PZPN, uparcie dąży do ukarania Anglików za bezpodstawne oskarżenie Kamila Glika o rasistowskie gesty podczas wrześniowego eliminacyjnego meczu między Polską a Anglią na Stadionie Narodowym. – Moim zdaniem teraz to my powinniśmy oskarżyć piłkarza, który niesłusznie oskarża naszego zawodnika. To wywołuje tylko niepokój wśród naszych kibiców i staje się takim tematem europejskim […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Mecz bez historii, ale dla Piasta to bez znaczenia. Gliwiczanie idą dalej

Wiadomo, że Piast był faworytem w starciu z Zagłębiem Sosnowiec, szczególnie napompowany po zwycięstwie nad Legią, ale już jeden pogromca Wojskowych zdążył wczoraj odpaść z Pucharu Polski i to z rywalem zdecydowanie gorzej notowanym. Gliwiczanie musieli się więc spiąć, żeby nie podzielić losu Lechii i to zrobili, dość spokojnie ogrywając swojego przeciwnika. Waldemar Fornalik nie […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Nowe informacje o zdrowiu Paulo Sousy

Paulo Sousa, selekcjoner reprezentacji Polski, otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej twierdzi, że obecność Portugalczyka podczas ostatnich meczów eliminacyjnych z Andorą i Węgrami jest niezagrożona.  – Paulo Sousa już wczoraj miał typowe grypowe objawy. Węch i uczucie smaku go nie opuściły, ale ma gorączkę i ból głowy. Dlatego […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Vuković zabiera głos. „Trenera buduje prezes”

– Legia płaci regularnie, choć staram się odbierać w ten sposób, że płaci nie Legia, a prezes Dariusz Mioduski – zaczyna Aleksandar Vuković swoją rozmowę z dziennikarzem portalu Sport.pl. Były piłkarz i trener Legii krytykuje właściciela stołecznego klubu, wraca wspomnieniami do momentu swojego zwolnienia i próbuje zrozumieć, dlaczego tak wielkie zaufanie w drużynie mistrza Polski […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

„Cash? Liczy się to, czy obroni się na boisku ”

Dyskusja trwa, ale jedno jest pewne: Matty Cash otrzymał polskie obywatelstwo i będzie mógł grać w reprezentacji Polski. W rozmowie z portalem Goal.pl, swoją opinię na temat piłkarza Aston Villi wyraził Michał Żewłakow.  – Przychodzi z ligi angielskiej, więc pod kątem umiejętności ma na starcie czystą kartę, trudno coś mu zarzucić. Natomiast jeśli zagra dwa-trzy […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koronawirus w Wiśle Kraków

Standardowe cykliczne badania kontrolne na obecność koronawirusa w organizmach piłkarzy i sztabu szkoleniowego Wisły Kraków wykazały przypadki testów pozytywnych.  Biała Gwiazda wydała enigmatyczny komunikat medyczny.  W środę 27 października zawodnicy i sztab szkoleniowy Białej Gwiazdy poddani zostali kolejnym testom kontrolnym na obecność SARS-CoV-2. W toku badań wykryto pozytywne przypadki, a klub niezwłocznie wdrożył niezbędne procedury […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zmiennik Lewandowskiego wypada na dwa tygodnie

Pod względem statystycznym Eric Maxim Choupo-Moting zalicza najlepszy czas w swojej karierze. Ba, próżno szukać napastnika, który mógłby się z nim równać. Bundesliga – gol co 39 minut. Puchar Niemiec – gol co 23 minuty. Liga Mistrzów – gol co 11 minut. Jasne, wszystko dlatego, że Choupo-Moting jest zmiennikiem Roberta Lewandowskiego i dostaje szanse tylko ze […]
27.10.2021
Niezły numer
27.10.2021

Jak bardzo rozpędza się Lech? Maciej Skorża w drodze po osobisty rekord

4:1 z Wisłą Płock, wygrany klasyk z Legią Warszawa, 4:0 ze Śląskiem Wrocław. Forma Lecha Poznań w ostatnich tygodniach jest zdumiewająca i przede wszystkim – imponująca. Seria zwycięstw „Kolejorza”, doliczając także dwa pucharowe mecze, wynosi już pięć gier. Gdybyśmy uwzględniali także remisy i liczyli klubowi z Wielkopolski mecze bez porażki, nie byłaby ona może aż […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Obrońca Bayernu na wylocie z klubu?

 „Sport Bild” informuje, że Niklas Süle wszedł na drogę rozstania z Bayernem Monachium. Obie strony nie znajdują wspólnej nici porozumienia, co oznacza, że to może być ostatni sezon niemieckiego obrońcy w Bawarii. Jego kontrakt wygasa w czerwcu 2022 roku, a Bayern już rozgląda się za następcami. Nimi mieliby zostać Antonio Rüdiger z Chelsea lub Matthias […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Maldini: – Lewandowski zasłużył na „Złotą Piłkę”

29 listopada odbędzie się gala, na której poznamy zdobywcę „Złotej Piłki” za rok 2021. Najwięcej mówi się o trzech piłkarzach: Messim, Lewandowskim i Benzemie. Polak jest faworytem choćby Kevina De Bryune, a teraz również Paolo Maldini docenia osiągnięcia napastnika Bayernu Monachium. – Myślę, że w tym roku Robert Lewandowski zasłużył na „Złotą Piłkę”. Karim Benzema […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Górnik Zabrze nie bez problemów pokonał Ślęzę Wrocław

Górnik Zabrze przechodzi do dalszej fazy Pucharu Polski. Dzisiaj wygrał z trzecioligową Ślęzą Wrocław na wyjeździe, która postawiła twarde warunki. Mecz zakończył się wynikiem 2:1, a zabrzanie kończyli spotkanie w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Gryszkiewicza. W 15. minucie bramkę strzelił Sanogo, a w 41. na 2:0 podwyższył Tosevski. Trener Urban dał zagrać rezerwowym zawodnikom […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Paulo Sousa z wykrytym koronawirusem!

Według Tomasza Włodarczyka selekcjoner reprezentacji Polski otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Portugalczyk wykonał badanie antygenowe. Zakażenie ma zostać potwierdzone jeszcze przez jeden test PCR. Informacje na tę chwilę są takie, że nawet kolejny pozytywny wynik nie zagraża obecności selekcjonera na zgrupowaniu kadry w listopadzie. 12 listopada Polska zmierzy się z Andorą, a 15 […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Jednak nie Europa. Marcelo ma wrócić do Brazylii

Brazylijski serwis „Lance” informuje, że Marcelo wróci do ojczyzny. Obecnie lewy obrońca jest piłkarzem Realu Madryt, ale po zakończeniu sezonu 2021/2022 ma trafić do Fluminense. To byłby koniec 14-letniej przygody Brazylijczyka w barwach „Królewskich”. W tym sezonie Marcelo tylko dwa razy z ławki pojawił się na boisku. W czerwcu wygasa mu kontrakt, który nie zostanie […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Rzecznik Lechii Gdańsk podał się do dymisji za… tweeta?

Michała Żurawskiego, rzecznika Lechii Gdańsk, który dzisiaj podał się do dymisji, możecie kojarzyć z wywiadem Jakuba Białka. Nasz dziennikarz zrobił mocny wywiad z reprezentantem Afganistanu i piłkarzem Lechii, Omranem Haydarym. Rzecznik domagał się usunięcia wywiadu po publikacji, bo zawodnicy nie mogą komentować tematów politycznych. W sieci zawrzało, a pan Żurawski był mocno krytykowany. Teraz w […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Fernando Llorente znalazł nowy klub w Hiszpanii

36-letni Fernando Llorente od lipca był bez klubu. Po przygodzie w Tottenhamie postanowił wyjechać do Włoch, gdzie zaliczył epizod w Napoli i Udinese. Teraz wraca w strony, które zna najlepiej. Podpisał kontrakt z drugoligowym Eibar i będzie grał w Hiszpanii. Co prawda na drugim szczeblu rozgrywkowym, ale akurat ten klub walczy o powrót do La […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Włoska federacja bierze pod lupę transfery Juventusu i Napoli

Włoska federacja wszczęła dochodzenie i wzięła pod lupę największe włoskie kluby. Chodzi o zawyżone wyceny poszczególnych piłkarzy, które miały na celu zbilansować budżety przy wymianach zawodników. Słowem: wśród 62 transakcji, które są teraz badane, mogą pojawić się sfałszowane liczby. Szczególna uwaga pada na Napoli i Juventus. 42 podejrzane transakcje pochodzą z biur klubowych Juventusu. Mówi […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Chiellini myślał o zakończeniu kariery przed Euro 2020

Niedawno Giorgio Chiellini przedłużył kontrakt z Juventusem. Jeśli zdrowie pozwoli, w barwach „Starej Damy” będzie grał do 2023 roku. W wywiadzie dla DAZN włoski obrońca przyznał, że rok temu myślał o zawieszeniu butów na kołek. Ta wizja jednak oddaliła się, kiedy zaczęło zbliżać się Euro 2020. – Myśl o emeryturze przeszła mi przez głowę. To […]
27.10.2021