post
Avatar

Opublikowane 23.01.2018 19:22 przez

Kamil Gapinski

Grigorij Rodczenkow na dopingu zna się jak nikt. Temat poznał z każdej strony – na studiach sam szprycował się czym popadnie, ale renoma przyszła dużo później. W XXI wieku stał się rozpoznawalny jako człowiek, który odpowiadał za zorganizowany system dopingu podczas igrzysk olimpijskich w Soczi. Efektowna “spowiedź” przed kamerami była jednak dopiero początkiem – teraz Rosjanin idzie za ciosem i zarzuca nieuczciwość innym.

Wyglądem przypomina trochę Marka Niedźwiedzkiego, choć zachowaniem znacznie bliżej mu chyba do Borata. Trudno uwierzyć, że ktoś taki mógł być jednym z demiurgów rosyjskiego system dopingowego. A wszystko wydało się zupełnym przypadkiem. Zaczęło się od pomysłu na film Bryan Fogel chciał zrobić swoją wersję “Super Size Me”. Z tą tylko drobną różnicą, że zamiast śmieciowym jedzeniem planował nafaszerować się dopingiem. Cel wbrew pozorom był jednak poważniejszy filmowiec chciał udowodnić, że można świadomie sięgać po niedozwolone wspomaganie i oszukiwać najnowocześniejsze testy. 

Zainteresowanie sportem miał we krwi od lat spełniał się jako kolarz. I to właśnie jeden z najtrudniejszych amatorskich wyścigów zainspirował go do zrealizowania pomysłu. Fogel bez sięgania po doping zdołał ukończyć Haute Route – „Tour De France dla amatorów” – na 14. miejscu. Chciał jednak poczuć na własnej skórze, jaką różnicę zrobi na tym poziomie nowoczesna farmakologia.

Tylko jak pociągnąć ten temat jeśli nie korzystało się wcześniej z dopingu? Fogel spróbował namówić na udział w projekcie jednego z tych “dobrych”. Don Caitlin jeden z założycieli laboratorium UCLA i współtwórca pierwszy testów antydopingowych słysząc niezwykłą propozycję tylko uśmiechnął się pod nosem. “Nie mogę pomóc, ale znam kogoś kto będzie się do tego świetnie nadawał” powiedział i odesłał filmowca do dalekiej Rosji.

Rodczenkow (L) i Fogel

Choć Caitlin i Rodczenkow znali się od wielu dekad, to wciąż trudno tak naprawdę zrozumieć, dlaczego Rosjanin zgodził się na udział w szalonym projekcie. Szybko okazało się, że w temacie niedozwolonego wspomagania jest rzeczywiście prawdziwym ekspertem. Zaczął… na samym sobie, szprycując się podczas studiów. Z Fogelem kontaktował się tylko przez Skype’a, ale i tak był w stanie stworzyć dla niego niezwykłą kurację, która opierała się głównie na zastrzykach z testosteronu.

Kolarz-amator postępy widział gołym okiem na treningach zaczął osiągać wyniki o 20 proc. lepsze niż przed rokiem “na czysto”. Choć miał być przygotowany na wyrywkowe testy podczas Haute Route, to… ani razu nie został wylosowany do kontroli! Regularnie zażywany doping nie przełożył się jednak na poprawę miejsca, choć zaważyły o tym czynniki losowe udział w kraksie i problemy ze sprzętem.

Filmowy projekt Fogela pozostałby pewnie ciekawostką gdyby nie to, że w trakcie jego kręcenia wokół Rodczenkowa zaczęło robić się gorąco. W grudniu 2014 roku bombę odpaliła stacja ARD, która wyemitowała dokumentalny film pokazujący kulisy dopingu w Rosji. Julija Stiepanowa zdyskwalifikowana w 2013 roku za stosowanie niedozwolonego wspomagania ze szczegółami opowiadała o systemie “podmieniania” próbek moczu. W dokumencie widać jak medalistka ME otrzymuje od jednego z trenerów zakazany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) steryd.

Według ustaleń dziennikarzy Rosjanie byli przygotowani na wszystko. Gdy testy Rosyjskie Agencji Antydopingowej (RUSADA) były pozytywne, to decydowało… nazwisko. Wielkie postacie mogły spać spokojnie, z kolei ci “mniejsi” byli raz na jakiś czasu przykładnie karani. Doping był głęboko zakorzeniony i zorganizowany systemowo – istniał jako ważna część procesu szkoleniowego.

„Nowy” film

rodczenkow

Rodczenkow nagle znalazł się w centrum zainteresowania. W 2006 roku został dyrektorem laboratorium antydopingowego w Moskwie z pewnością musiał widzieć i wiedzieć wiele. Fogel postanowił wykorzystać zaufanie zyskane u Rosjanina i został jego rzecznikiem. Zaprosił go do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrano “spowiedź” przed kamerami. I to właśnie szokujące zeznania Rodczenkowa nieoczekiwanie stały się osią filmu, który wypuścił Netflix. “Ikar” – bo tak go zatytułowano – uzupełnia poprzednie doniesienia dziennikarzy świadectwem jednego z reżyserów całego przedsięwzięcia.

Historia opowiedziana przez kontrowersyjnego medyka mrozi krew w żyłach. Według jego słów igrzyska w Soczi były jednym wielkim szwindlem. Gospodarze mieli stworzyć wielki system podmiany próbek moczu, a sam proceder gorliwie wspierali nawet agenci rosyjskich służb specjalnych (FSB), którzy dla niepoznaki byli zatrudniani jako… konserwatorzy budynku. Rodczenkow opowiada o celowo tworzonych dziurach w ścianie i monitoringu zaplanowanym tak, by zostawiać przestrzeń do nielegalnych działań.

Ludzie cieszyli się z medali, a my cały czas podmienialiśmy próbki z moczem, bo wiedzieliśmy, że to się może zaraz skończyć – opowiadał Rosjanin. Według jego słów podmieniono nawet ponad 100 próbek! System miał sięgać samych szczytów władzy. Wszystkim miał sterować minister sportu Witali Mutko, który odpowiadał już przed samym Władimirem Putinem.

Zeznania Rodczenkowa potwierdził raport Richarda McLarena, który powstał na zlecenie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Według jego ustaleń proceder ukrywania pozytywnych wyników testów miał dotyczyć przedstawicieli ponad 30 dyscyplin! Reperkusje były poważne – WADA rekomendowała MKOl wykluczenie z igrzysk w Rio… wszystkich rosyjskich sportowców. Ostatecznie polecieli tam tylko nieliczni.

Tak w skrócie wyglądał “stan gry” w momencie premiery “Ikara” latem 2017 roku. Sytuacja jest jednak rozwojowa – w grudniu 2017 roku MKOl zdecydował o wykluczeniu Rosjan z zimowych igrzysk w Pjongczangu. Mutko – jeden z głównych organizatorów piłkarskiego mundialu – został dożywotnio wykluczony z igrzysk. Podobny los spotkał także Jurija Nagornycha, jego następcę w ministerstwie sportu.

Londyn jak Soczi?

Rodczenkow w ostatniej chwili opuścił ojczyznę i do dziś boi się o swoje życie. Jest przekonany, że jeden z jego kolegów – który też działał na rzecz dopingowego systemu – został zamordowany przez rosyjskie służby. Teraz w USA jest chroniony jak uczestnik programu ochrony świadków. Od tej pory jego opinie trafiają do obiegu w wersji Fogela. Tak właśnie reżyser opowiedział niedawno o podejrzeniach lekarza pod adresem igrzysk w Londynie.

– To inna sytuacja niż w przypadku Soczi, gdzie Grigorij wszystko widział na własne oczy. Mimo to na podstawie pewnych nieregularności związanych z wynikami testów on jest w stanie ocenić, kto w 2012 roku sięgał po niedozwolone wspomaganie. Zwrócił moją uwagę na kilku ważnych brytyjskich atletów, ale nie mogę mówić o nazwiskach – przyznał Fogel w rozmowie z BBC.

Zarzuty Rodczenkowa dotyczyły też samych procedur. Nazwał igrzyska w Londynie “najgorzej zorganizowaną pod tym względem imprezą sportową jaką kiedykolwiek widział na własne oczy”. Co konkretnie miał na myśli? Przestarzały i niesprawny sprzęt oraz metodologię samych badań. Podejrzeniami miał podzielić się nie tylko z Fogelem, ale również z przedstawicielami WADA i MKOl.

Odpowiedź Brytyjczyków przyszła błyskawicznie. W oficjalnym komunikacie Brytyjska Agencja Antydopingowa (UKAD) odcięła się od zarzutów Rodczenkowa. Cały program olimpijskich testów miał zostać pozytywnie podsumowany, a same laboratoria “spełniają najwyższe standardy WADA i są regularnie sprawdzane”. Nie oznacza to jednak, że dopingu na igrzyskach w Londynie nie było – wręcz przeciwnie. Po latach – po serii ponownych badań – zdyskwalifikowano łącznie ponad 80 osób, odbierając w sumie 29 medali – z tego aż 13 z rąk… Rosjan.

Choć pod hasłem “najbrudniejszy bieg w historii” przytacza się finał stu metrów w Seulu z 1988 roku, to 24 lata później w Londynie doszło do równie bezprecedensowego wydarzenia. W biegu na 1500 metrów kobiet triumfowały Turczynki – Asli Cakir Alptekin przed Gamze Bulut. Obie zostały potem zdyskwalifikowane. W sumie po latach dopingowy epizod ma na koncie aż sześć z dziewięciu najszybszych wówczas kobiet świata. Dziesiąta na mecie Brytyjka Lisa Dobriskey nie ukrywała niesmaku i rozczarowania. “Nie wierzę, że startujemy na równych zasadach” – powiedziała na gorąco przed kamerami BBC.

Obie medalistki – już długo po igrzyskach – oskarżono o “doping krwi”, a w ich paszportach biologicznych wykryto wskazujące to anomalie. Dla Alptekin była to już druga wpadka, więc skazano ją na 8-letnią dyskwalifikację. Wcześniej zdążyła wyśrubować rekord życiowy do niebotycznego poziomu 3 minut i 56 sekund. Wszystkie jej wyniki unieważniono, a do tego odebrano medale zdobyte od 2010 roku. Turcy odwołali się od decyzji, a karę ostatecznie skrócono o połowę. Biegaczka zdążyła nawet wrócić do treningów i startów w 2017 roku, ale… znów została zdyskwalifikowana. Tym razem nawet nie wiadomo za co dokładnie – pewne jest tylko to, że kara jest dożywotnia.

Bulut po srebro sięgnęła po najlepszym sezonie w karierze. W jego trakcie poprawiła rekord życiowy… o 17 sekund! Miała wtedy zaledwie 20 lat. Po wnikliwej analizie zabrano jej wszystkie medale wywalczone w latach 2011-16. Do sportu będzie mogła wrócić w 2020 roku.

Co z Brytyjczykami?

Jednak Rodczenkow wcale nie miał na myśli takich przypadków. Najciekawsze jest co innego – nikt do tej pory tak otwarcie nie wskazywał na dopingowe powiązania… gospodarzy. Na liście przyłapanych na dopingu podczas igrzysk w Londynie znajdziemy dziesiątki reprezentantów Rosji, Turcji oraz Ukrainy, ale ani jednego Brytyjczyka. W Londynie sięgnęli w sumie po 29 złotych medali, 17 srebrnych i 19 brązowych, zajmując ostatecznie trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej.

Po najwyższe laury sięgnęli w wówczas między innymi biegacz Mo Farah oraz pięściarz Anthony Joshua. Obaj są dziś twarzami brytyjskiego sportu, ale łączy ich też coś innego: stale muszą tłumaczyć się z dopingowych oskarżeń. Pierwszy przez wiele lat był związany z kontrowersyjnym trenerem Alberto Salazarem. W 2017 roku podejrzenie na Faraha rzucili… rosyjscy hakerzy. Dotarli do opinii głównego lekarza IAAF Pierre’a-Ivesa Garniera, który dwa lata wcześniej po anomaliach wykrytych w paszporcie biologicznym ocenił prawdopodobieństwo sięgania po doping jako “wysokie”. Ostatecznie sprawa rozeszła się po kościach – Farah został oficjalnie oczyszczony z zarzutów i zaczął próbować sił w maratonach.

Joshua z kolei po olimpijskim złocie został utytułowanym zawodowcem. Z 20 walk wygrał wszystkie – i to przed czasem! Zebrał na koncie pasy federacji IBF I WBA oraz zdążył wysłać na emeryturę Władimira Kliczkę. 31 marca zmierzy się z czempionem WBO, Josephem Parkerem. Rywal przed pierwszą konferencją prasową nie przebierał w słowach…

Jeśli ja jestem “królem ciastek”, to Joshua jest królem sterydów. Gdy jesteś tak wielki i umięśniony, to coś jest nie tak. Słyszałem różne pogłoski, ale widziałem go na własne oczy i to wystarczy do tego, by wyrobić sobie zdanie. Nie oskarżam go o doping, ale mówię, że to możliwe – stwierdził Nowozelandczyk przed przylotem do Anglii.

Takie słowa – niepoparte dowodami – to w boksie mimo wszystko rzadkość. W kontekście Joshuy pojawiają się jednak często – wcześniej nawiązywał do nich Tyson Fury, nazywając go “ciężarowcem i kulturystą”. Śladów wskazujących na doping jednak brak, a sam mistrz jest jednym z najczęściej sprawdzanych pod tym względem sportowców.

Anthony jest testowany przez Brytyjską Agencję Antydopingową (UKAD) – to wyrywkowe testy obowiązujące 24h na dobę przez 365 dni w roku. Oprócz tego w momencie podpisania walki jesteśmy do dyspozycji WADA – na podobnych zasadach. Przez cały rok obowiązują też wprowadzone od niedawna wyrywkowe testy organizacji WBA, której Joshua jest mistrzem. Przed ostatnią walką w trakcie 12-tygodniowego obozu był sprawdzany 8 razy przez wszystkie te organizacje” – odpowiedział promotor mistrza Eddie Hearn.

Nie muszę nic udowadniać. Fakty są jednoznaczne – jestem do dyspozycji testujących codziennie. I płacę za to dużo – stwierdził Joshua, który rocznie przeznacza na badania ponad 30 tysięcy funtów.

Nie wiadomo kogo dokładnie na myśli miał Rodczenkow, ale według słów Fogela miało chodzić właśnie o „grube ryby” brytyjskiego sportu. O wszystkich podejrzeniach i dowodach miały zostać powiadomione najważniejsze organizacje. Sam Rosjanin zapowiada, że ma jeszcze sporo ciekawych historii do opowiedzenia, a reżyser nie wyklucza stworzenia drugiej części „Ikara”. Wszyscy ewentualni podejrzani na razie mają na swoją obronę jedno – nigdy nie zostali złapani na dopingu. Tylko czy to zamyka sprawę? W Soczi przecież też były testy…

KACPER BARTOSIAK

Kamil Gapinski

Opublikowane 23.01.2018 19:22 przez

Kamil Gapinski

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Inne sporty
16.05.2021

Nowa era kategorii lekkiej – Charles Oliveira doczekał się pasa UFC

Było pewne, że Bruce Buffer po walce wieczoru krzyknie dziś “and new…”. Pytanie było tylko takie – nowym mistrzem wagi lekkiej UFC zostanie Charles Oliveira czy Michael Chandler? Ostatecznie pas znalazł się na biodrach Brazylijczyka. “Do Bronx” wyszedł z dużych tarapatów w pierwszej rundzie i przez techniczny nokaut pokonał byłego mistrza Bellatora. Ależ to jest […]
16.05.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Weszło
06.05.2021

Weszło Sport Tour – Kajakarstwo || Odcinek 5

Cykl #WeszłoSportTour​​​​ realizowany wraz z Totalizatorem Sportowym z okazji Jubileuszu 65-lecia spółki przedstawia sylwetki sportowców i tajniki ich dyscyplin sportowych. Zabierzemy Was także w podróż po obiektach sportowych, które są dofinansowane m. in. przez Totalizator Sportowy​​​​ ze środków przekazanych na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.
06.05.2021
Inne sporty
01.05.2021

Finał Ligi Mistrzów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Itas Trentino

Na ten mecz czekają wszyscy fani siatkówki nad Wisłą. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez cały sezon rozjeżdżała krajowych rywali niczym walec. Aż tu nagle przyszło finałowe starcie PlusLigi z Jastrzębskim Węglem, w którym kędzierzynianie sensacyjnie polegli, przegrywając tytuł mistrza Polski. Na rozpacz nie ma jednak czasu. Dziś, niecałe dwa tygodnie po porażce na polskim podwórku, […]
01.05.2021
Weszło
25.04.2021

UFC 261. Usman znokautował Masvidala, Namajunas ponownie z pasem

Na nic zdał się pełen obóz przygotowawczy. Niewiele dał fakt, że mógł w spokoju zbijać wagę i przygotować wydolność na pięciorundowy bój. Nie pomogły również przygotowania zapaśnicze. Jorge Masvidal znów nie zrobił krzywdy Kamaru Usmanowi. I tym razem przegrał starcie o pas nie na punkty, a przed czasem. Pas mistrza wagi półśredniej UFC wciąż spoczywa […]
25.04.2021
Weszło
25.04.2021

KSW 60. De Fries znów dał Narkunowi lekcję pokory. Profesura Ziółkowskiego

Oj, sporo się działo na dzisiejszej gali KSW 60. Phil de Fries w rewanżu po raz drugi pokonał Tomasza Narkuna i obronił pas wagi ciężkiej. Tym razem Anglik zakończył to starcie przed czasem – totalnie zdominował obie rundy, aż wreszcie sędzia musiał przerwać pojedynek, bo Narkun nie był w stanie się aktywnie bronić. Ponadto pas […]
25.04.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Inne sporty
28.12.2020

Polscy skoczkowie nie wystąpią w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni!

2020 rok dał nam wszystkim wiele razy po mordzie, ale dzisiejszy strzał jest jednym z najboleśniejszych, jakie otrzymaliśmy w minionych, popieprzonych miesiącach. Reprezentanci Polski nie wystartują w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni, w Oberstdorfie! Czy Dawid Kubacki obroni tytuł sprzed roku? A może Kamil Stoch nawiąże swoimi występami do najlepszych lat? Zapewne niejeden wujek poruszał […]
28.12.2020
Inne sporty
28.09.2020

W Warszawie da się biegać, czyli jak zorganizowano cztery maratony w… dwa dni

Koronawirus, rzęsisty deszcz i porywisty wiatr – to wszystko nie zatrzymało uczestników 42. PZU Orlen Maratonu Warszawskiego. Impreza, która odbywała się w miniony weekend w stolicy, okazała się równie oryginalna, co udana. Cztery serie po 250 biegaczy. Pierwsza startująca w sobotę o 16, ostatnia w niedzielę o 13. Pomiędzy nimi elita biegnąca o 8 rano, […]
28.09.2020
Inne sporty
25.09.2020

Bieg, którego nie zatrzymał stan wojenny. Startuje kolejna edycja PZU Orlen Maratonu Warszawskiego

PZU Orlen Maraton Warszawski to od zawsze była impreza, której uczestnicy potrafili sobie radzić z przeciwnościami losu. Bieg odbył się nawet w stanie wojennym, a w 2002 roku, gdy wydawało się, że przez problemy organizacyjne nie uda się go przeprowadzić, zawodnicy skrzyknęli się w Parku Saskim i zaliczyli królewski dystans. Koronawirus też ich nie zatrzymał, […]
25.09.2020
Weszło
14.08.2020

“Góry” w Warszawie, czyli nowoczesny trening, który pomoże biegaczom i triathlonistom poprawić wyniki

Chcesz zbudować odpowiednią formę na maraton albo inny, chociażby triathlonowy start, wyjedź w góry. Jeśli potrenujesz kilka tygodni na właściwej wysokości, efekty muszą przyjść. Te dwa zdania to oczywiście nadal prawda, ale… nie do końca. Albowiem świat biegów i triathlonu, podobnie jak chociażby ten piłkarski, ewoluuje. Dlatego wypracowanie wysokiej dyspozycji nie jest już połączone wyłącznie […]
14.08.2020
Weszło
10.07.2020

Jobczyk: Mecz z ZSRR? Umówiliśmy się, żeby jak najniżej przegrać

„Jest Wiesław Jobczyk, jeden na jeden, jest ostry strzał i gol! No to już tego meczu nie przegramy…”. Słowa relacjonującego to spotkanie Stefana Rzeszota dźwięczą do dziś w uszach nie tylko hokejowych kibiców. 8 kwietnia 1976 doszło cudu większego niż piłkarskie mistrzostwo Europy dla Grecji w 2004 roku. Reprezentacja Polski pokonała naszpikowaną gwiazdami ekipę Związku […]
10.07.2020
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

WujaNieMaEunuchKochany
WujaNieMaEunuchKochany (@wujaniemaeunuchkochany)
3 lat temu

Przepraszam a kto nie bierze? Szaraczkowie biorą energetyki z kofeiną i innymi szajsami, żeby wytrzymać 12h w robocie, alo zaliczyć sesję na studiach, więc logiczne jest, że ludzie z większymi obciążeniami biorą mocniejsze rzeczy…
A poza tym doping i laboratoria toczą nieustanny wyścig, raz ktoś wymyśli nowy doping i oszuka testy, a potem wymyślą nowe testy i jakaś gwiazda wpada…. I tak w kółko!

jandar1990
jandar1990 (@jandar1990)
3 lat temu

Film miał pokazać żę nawet nie trzeba tworzyć nowych substancji tylko że umiejętne przyjmowanie wystarczy do tego żeby oszukać testy – swoją drogą to jest jeden wielki mit z tymi preparatami o których my jeszcze nie wiemy prosty przykład od ponad dekady przemysł farmaceutyczny nie wyprodukował nowego typu antybiotyku, więc wątpię żeby produkował nowe substancje co chwila dla taka małej liczby ludzi jaką są zawodowi sportowcy. Wszystko się pewnie opiera o dawki i mieszanki substancji a nowości to po prostu zastosowanie danej substancji która w określonym stężeniu da pożądany efekt.

WujaNieMaEunuchKochany
WujaNieMaEunuchKochany (@wujaniemaeunuchkochany)
3 lat temu
Reply to  jandar1990

Wybacz byłem nieprecyzyjny. Napisałem po prostu “nowy doping”, ale nie zakładałem totalnie nowej substancji w znaczeniu chemicznym, choć taka oczywiście może powstać. Chodziło mi o stężenia, różne mieszanki, sposoby przyjmowania,czy chociaż niewielką zmianę w składzie, która pozwoli oszukać testy.

pepe72
pepe72 (@pepe72)
3 lat temu

W temacie WADA to Amerykanki m.in. Williams miały zgodę na branie prochów. Ponoć WADA wydała 583 pozwolenia na doping. Więc bardzo ciekawie się czyta o dopingu w Rosji ale bez k…a przesady. Brzmi to jakby Norwegia krytykowała doping w sportach zimowych.
https://sport.onet.pl/tenis/miedzynarodowy-wyciek-siostry-williams-dostaly-zgode-na-doping/ey3rk6
https://pl.sputniknews.com/swiat/201610074014477-usa-doping-usada-fancy-bears/

pepe72
pepe72 (@pepe72)
3 lat temu

Wg hakerów i wycieku dokumentów z WADA pozwolono ponad 500 razy Amerykańskim zawodnikom na doping. Sprawa wyszła przy dyskwalifikacji Szarapowej, że oba Williamsy i któraś tam jeszcze wschodząca gwiazda amerykańskiego tenisa miały zgodę na legalne branie przez długie lata. Nic dziwnego, że w Australii amerykanki poodpadały w pierwszej rundzie.
Jeszcze tylko brakuje Norwegów krytykujących doping w sportach zimowych.

Kunta Kinte
Kunta Kinte (@kunta-kinte)
3 lat temu
Kcramsib
Kcramsib (@kcramsib)
3 lat temu
Reply to  Kunta Kinte

Swoją drogą film dostał wczoraj nominację do Oscara za dokument, może być więc niezły…

Mariusz Janusz
Mariusz Janusz (@mariusz-janusz)
3 lat temu

O tych Brytyjczykach to już pisałem gdzieś coś kiedyś. Tylko idiota nie wierzy w istnienie brytyjskiego systemu dopingowego powstałego w związku z IO w Londynie i działającego pełną parą za państwową kasę do tej pory. Gościu nic odkrywczego nie powiedział.

Przykład kolarstwo… Kiedyś w sumie tylko Millar, a później po decyzji o IO poszła kasa i pare innych rzeczy na rowery. Efekty widać na TdF i paru innych wyścigach. A i Froome wpadł ostatnio, próbowano to zamieść pod dywan, nie wyszło. Wiggins, torowcy, długo wymieniać w kontekście medali. Znikąd to wszystko można powiedzieć. Oczywiście za systemem dopingowym szedł system szkolenia. Medalowe żniwo zebrali doświadczeni sportowcy, by nakręcić młodych. System szkolenia nie miał szans zadziałać w tak krótkim czasie i wykreować tylu medalistów z ‘pupy’.

Chinole w Pekinie to się z niczym nie kryły nawet 😀

marcinw13
marcinw13 (@marcinw13)
3 lat temu

Ciekawe kiedy zaczną wpadać na koksie panowie piłkarze? Do dziś pamiętam zaskakująco niską karę za koks dla Edgara Davidsa…

Larry Gopnik
Larry Gopnik (@larry-gopnik)
3 lat temu

Ikar to naprawde rewelacyjny film – z początku wydaje się być sportową wariacją w stylu słynnego Super Size Me – tylko z EPO i stanozololoem (pzdr pani Krzysztofie!) zamiast cheeseburgerów Big Maków. Z czasem zmienia sie w dramatyczną historię Rodczenkowa, inteligentnego typka ale jednak drania.

Suche Info
16.05.2021

Sandecja zatrzymana! Radomiak przerywa passę Dudka, kuriozalne błędy bramkarza

Nic nie może wiecznie trwać, wszyscy znamy te słowa i pewnie czytając je, automatycznie nucimy pod nosem. Ale na pewno nie zanuci ich dziś Dariusz Dudek, którego passa 17 meczów bez porażki została brutalnie przerwana w Radomiu. 3:0 w papę, wynik dość bolesny. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, że prezenty Radomiakowi rozdawał dziś bramkarz […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Prawie wymarzone pożegnanie Adama Frączczaka

Mecz w Szczecinie był spotkaniem o pietruszkę. Ale z racji otwarcia dwóch nowych trybun i pożegnania Adam Frączczaka rywalizacja z Rakowem stanowiło wielkie święto dla szczecińskich fanów. No i kapitan w najlepszy możliwy sposób podziękował im za te dziesięć lat wsparcia. Chwilę po wejściu na boisku strzelił swoją 70. bramkę w granatowo-bordowych barwach. Czy można […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Mecz słabiutki, ale Baku i Trałka TOP

To był chyba najsłabszy mecz ostatniej kolejki Ekstraklasy. Nawet w starciu Legii Warszawa z Podbeskidziem działo się więcej, nie mówiąc już o pozostałych spotkaniach. A tutaj? Tutaj nas prawie sen zmiótł z planszy i tylko coś mocnego mogło nas wyrwać z otępienia.  Jako, że rywalem Warty Poznań była dzisiaj Cracovia, liczyliśmy przede wszystkim na gości. […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Ależ to był szalony finał… Śląsk w europejskich pucharach!

Stal grała o przypieczętowanie utrzymania w Ekstraklasie, a Śląsk z niewielką, ale jednak nadzieją na puchary. To był mecz o coś, jeden z najważniejszych w ostatniej kolejce tego sezonu. Piast musiał przegrać, Lechia maksymalnie zremisować, a Śląsk wygrać. No i przez większość spotkania wszystko układało się pod dyktando wrocławian. To oni od 10. minuty meczu […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Piast wyłożył się na ostatniej prostej, Wisła wygrywa w Gliwicach

Piast Gliwice nie zagra w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Podopieczni Waldemara Fornalika mieli wszystko w swoich rękach – wystarczyło pokonać na własnym stadionie Wisłę Kraków i czwarte miejsce w tabeli należałoby do nich. Ale gliwiczanie polegli 2:3 w starciu z “Białą Gwiazdą”, niesioną swoistą euforią po rozstaniu z Peterem Hyballą. Gdybyśmy mieli wymienić trzy […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Kompromitacja Zagłębia Lubin. Przyjąć cztery bramki od Wisły Płock? Osiągnięcie

Przed meczem z Zagłębiem Lubin Maciej Bartoszek mówił, że w Płocku czuje się znakomicie. Jednocześnie nie rozwiał wątpliwości, co do jego dalszej pracy w Wiśle. Dzisiejszym starciem pokazał, że ewentualne pozostanie nie musi być głupim pomysłem.  Zagłębie istniało tylko teoretycznie. To samo Zagłębie, które przecież miało nielichą szansę na puchary i powinno bić się o […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Mecz taki, jak cały sezon Lecha i Górnika

Lepszej puenty dla tego sezonu w wykonaniu Lecha Poznań byśmy nie wymyślili. No dobra, porażka ze Stalą po dwóch wrzutach z autu byłaby jeszcze trafniejsza, ale ten remis z Górnikiem też jest wymowny. Lech prowadził, miał dwie okazje do zamknięcia meczu, a ostatecznie podzielił się punktami z zabrzanami. A niewiele brakowało, żeby jeszcze przegrał to […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Zdjęcia poprzedzające brak Lechii Gdańsk w pucharach

Lechia Gdańsk miała dziś proste zadanie. Wygrać. Owszem, nie było tak, że jeśli tylko by się z niego wywiązała, już na pewno grałaby w europejskich pucharach. Wciąż pewne sprawy musiały ułożyć się akurat po myśli ekipy Piotra Stokowca. Natomiast faktem jest, że tak prosta rzecz znacząco ułatwiłaby walkę o czwartą pozycję. Tymczasem zespół z Trójmiasta […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

ŚLĄSK W PUCHARACH, PODBESKIDZIE W I LIDZE!

Przed dzisiejszą multiligą obawialiśmy się tylko jednego scenariusza: takiego, w którym Legia bardzo szybko kasuje Podbeskidzie, a Piast Gliwice rozbija Wisłę Kraków. Ani jedno, ani drugie nie nastąpiło, a bohaterami dnia stali się młodzi zawodnicy Wisły Kraków, dzięki którym zaliczyliśmy fantastyczną 100-minutową podróż z Ekstraklasą. I mamy tu na myśli naprawdę FANTASTYCZNĄ podróż i faktycznie […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Nieprawdopodobna historia! Alisson zapewnia Liverpoolowi wygraną! [WIDEO]

Takie rzeczy się nawet fizjologom nie śniły. Doliczone minuty drugiej połowy. Rzut rożny, wynik remisowy. Niektórzy bramkarze decydują się wówczas na wejście w pole karne, rzadko jednak kończy się to dobrze. Tutaj jednak było zupełnie inaczej. Byliśmy na The Hawthorns świadkami czegoś nieprawdopodobnego.  Liverpool męczył się z WBA okrutnie. Przegrywał z beniaminkiem, który jest już […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Liga Minus – last dance 2020/21 i donejty

LAST DANCE 20/21. Ostatnie podrygi polskiej Ekstraklasy. Gadamy, słuchamy siebie i robimy donejty. Krótko mówiąc – można zapłacić, żeby dać z nami w gaz – http://Paymedia.pl/ligaminus. Skład: – Kowal – Roki – Białek – Paczul. Klikajcie. Dajcie lajka.  
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Tak żegnają się legendy. 70 bramek Adama Frączczaka dla Pogoni

Kończy się wspaniała przygoda Adama Frączczaka z Pogonią Szczecin. Dziesięć lat związku z Portowicami, setki występów, dziesiątki zdobytych bramek. Dzisiaj do swojego dorobku napastnik dołożył kolejną. Umówmy się, że Pogoń raczej tego meczu nie wygra. Gdy Frączczak wchodził na boisko, Raków prowadził już 2:0. Kapitan wlał w serca kibiców trzeciej drużyny Ekstraklasy jeszcze trochę nadziei, […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Max Allegri jednak nie dla Juventusu? Możliwe przenosiny do LaLiga

Było sporo plotek na temat powrotu Massimiliano Allegriego do Juventusu. No bo Pirlo nie wychodzi, a ich były trener pozostaje bez pracy. No bo Włoch regularnie odwiedzał Turyn, wpadał na mecze Starej Damy, spotykał się z prezesami. Są jednak pewne przesłanki ku temu, by sądzić, że z całego zamieszania nic nie wyniknie. Allegri jest bowiem […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Udovicić spudłował na pustą bramkę! [WIDEO]

Nie ma najlepszego sezonu Żarko Udovicić. Grywa mało, w pierwszym składzie pojawia się naprawdę sporadycznie. Zdobył co prawda dwie bramki, ale trudno oczekiwać, by byli w Gdańsku ze skrzydłowego zadowoleni. Szczególnie, jeśli odwala on taką manianę.  Pamiętacie wczorajsze pudło Roberta Lewandowskiego? No jasne, że tak, który Polak by go nie pamiętał. No to wyobraźcie sobie, […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Śląsk bliżej pucharów. Co za bramka Krzysztofa Mączyńskiego! [WIDEO]

Śląsk – żeby realnie myśleć o europejskich pucharach – musi wygrać ze Stalą Mielec. Póki co – a mamy za sobą 30 minut – wychodzi im to całkiem nieźle. Prowadzą po wspaniałym uderzeniu Krzysztofa Mączyńskiego.   Umówmy się, że nie ma czego tutaj zbierać. W taki sposób zwykł strzelać Paul Scholes, a nie zawodnik Ekstraklasy. Tutaj […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Znowu to zrobili. HSV przegrywa z klubem walczącym o utrzymanie

To już nawet przestaje być zabawne. Miało być spokojne zwycięstwo, zbliżenie się do czołowej trójki. Wyszło jednak tak, jak zwykle – HSV przegrało i spadło na piątą pozycję w tabeli 2.Bundesligi.  Rywala nie mieli najtrudniejszego, trzeba to przyznać. Osnabruck walczy co prawda zażarcie o utrzymanie, ale w sześciu ostatnich spotkaniach zdobyli cztery punkty. HSV też […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Dramatyczna końcówka Benevento. Klub Kamila Glika bliżej spadku z Serie A

Jeśli wszystko dobrze się ułoży, możesz zbliżyć się do rywala w walce o utrzymanie na jeden punkt. Twój dzisiejszy przeciwnik – Crotone – nie gra już o nic, a ponadto dostało czerwoną kartkę w 25. minucie. Wszystko układa się perfekcyjnie, no chyba, że jesteś Benevento.  Podopieczni Inzaghiego musieli po prostu wygrać, abstrahując od tego, czy […]
16.05.2021