post
Avatar

Opublikowane 28.07.2017 12:31 przez

redakcja

Mimo że znajdujemy się na przełomie lipca i sierpnia, pogoda często nie zachęca nas do wypadów nad zalew lub do wspólnego grillowania. Zapraszasz znajomych do domu, polewasz kolejkę i z nudów włączasz TV. Tam Tour de Pologne – bardzo kolorowa impreza, w dodatku odbywająca się zaledwie kilka/kilkadziesiąt/ kilkaset kilometrów od waszej lokalizacji. Z malowniczymi krajobrazami, z zabytkami z listy UNESCO w tle. I jakoś tak wypadałoby wiedzieć o niej coś więcej niż tylko, że w wyścigu wystartuje Rafał Majka. Wychodzimy wam naprzeciw prezentując wybrane ciekawostki.

To będzie 74. edycja imprezy. Kolarze będą ścigali się od najbliższej soboty do przyszłotygodniowego piątku. Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrano we wrześniu 1928 roku. Premierową edycje wyścigu zorganizowało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie wspólnie z redakcją młodziutkiej – bo liczącej zaledwie 7 lat – redakcji „Przeglądu Sportowego”. Wystartował jako Bieg Kolarski dookoła Polski.

Historyczną edycję wygrał Feliks Więcek. Na starcie stawiło się siedemdziesięciu jeden kolarzy. Bydgoszczanin wyprzedził drugiego na mecie zawodnika o godzinę i dziesięć minut.

Przed wybuchem II wojny światowej rozegrano pięć edycji touru. Na kolarskim wyścigu w Polsce bardzo zależało dziennikarzom. To oni (tym razem wydawca prasowy „Czytelnik” plus kilku pismaków) wymogli na Polskim Związku Kolarskim prace nad reaktywowaniem zmagań. W 1947 r. odbył się pierwszy powojenny wyścig, z najkrótsza do dziś trasą (zaledwie 606 km). To wówczas różnica między pierwszym Stanisławem Grzelakiem a drugim Zdzisławem Stolarczykiem wyniosła tylko 3 sekundy. Od 1952 Tour de Pologne odbywa się co roku.

Nie wiemy, jak szybko pędzili na finiszu panowie Stolarczyk i Grzelak, ale prędkości osiągane na rowerze potrafią budzić respekt. W 2014 roku finiszującemu w Katowicach Jonasowi van Genechtenowi zmierzono ponad 80 km/h!

Pierwsza edycja TdP to licząca 1491 km pętla i trasa Lublin, Lwów, Rzeszów, Kraków, Poznań, Łódź, Warszawa. W tym roku Tour de Pologne zawita m.in. do Katowic, Zabrza, Rzeszowa i Zakopanego. Całe siedem etapów to nieco ponad 1100 kilometrów.

Taka trasa to byłaby fraszka dla kolarzy lat PRL. Oni w 1953 roku musieli pokonać aż 2311 km! Zrobili to w rekordowych trzynastu etapach.

Ciekawe, ile wtedy szło wody. W dzisiejszych czasach kolarze rywalizujący w Tour de Pologne wypijają 9500 litrów. Ta liczba rozdzielona jest na około 14000 bidonów. Aha, potrafią także zjeść. A łakną zwłaszcza węglowodanów. W ciągu tygodnia startujący pochłaniają 800 kg makaronu.

Ale wracając do 53 r. –  wtedy najlepszy okazał się urodzony na kresach Mieczysław Wilczewski. Generalnie najwięcej triumfów w imprezie, po trzy, mają na swoim koncie Marian Więckowski, Andrzej Mierzejewski i Dariusz Baronowski. Pierwszemu i trzeciemu z wymienionych udało się zaliczyć klasycznego kolarskiego hat-tricka. Więckowski był bezkonkurencyjny w latach 1954-56, a Baranowski 1991-93.

Najwięcej etapów wygrał legendarny Ryszard Szurkowski (15), który podobnie jak Bartosz Huzarski i – niedawno – Maciej Paterski dwukrotnie zwyciężał klasyfikację górską. W całym wyścigu jednak, co wydaje się niewyobrażalne, nigdy nie był najlepszy.

Tour de Pologne to w ogóle długo nie był najszczęśliwszy wyścig dla wybitnych kolarzy z Polski. 25 sekund – tyle dokładnie zabrakło Zenonowi Jaskule do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej 54. edycji. To miało być ukoronowanie jego pięknej sportowej kariery. W TdP   debiutował jako 18-latek, wygrał wtedy dwukrotnie jazdę indywidualną na czas. Stanisław Królak, Lech Piasecki, Joachim Halupczok – to inne wielkie nazwiska bez triumfu w prestiżowej polskiej imprezie.

szzz

Polacy długo dominowali w TdP. Do 95 r. przybyszom z zagranicy udało się wygrać tylko pięciokrotnie. Oczywiście, byliśmy prawdziwymi kozakami na szosie, ale przede wszystkim najlepsi zawodnicy na świecie nie przyjeżdżali do Polski. I nic dziwnego, ponieważ dopiero w 1997 r. Międzynarodowa Unia Kolarska zakwalifikowała Tour de Pologne jako „Wyścig Narodowy”. W PRL-u cykl nie cieszył się poparciem władz, faworyzujących Wyścig Pokoju – którego trasa biegła przez kilka krajów bloku wschodniego.

Od 12 lat Tour de Pologne, jako jedyna impreza tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej, należy do UCI Pro Tour. To cykl szosowych wyścigów kolarskich o najwyższej randze, elita. Dla organizatorów i reklamodawców to mega istotna kwestia. Obowiązek startu w wyścigach UCI Pro Tour ma bowiem dwadzieścia najlepszych zespołów na świecie, dla których nasz wyścig jest idealną okazją na – gwarantujące spory zastrzyk punktów do rankingu – przygotowanie bojowe do Vuelty. Do Polski przyjadą reprezentanci każdego z kontynentów.

Na 73. edycje imprezy, z zagranicznych gości najwięcej zwycięstw mają Włosi i Belgowie (po cztery wygrane wyścigi). Dwa razy najlepsi byli przedstawiciele Rosji, Czech, Hiszpanii i Niemiec. Raz triumfował Francuz, Słowak, Irlandczyk oraz reprezentant Szwajcarii, Holandii i Luksemburga.

Aż do 1992 r. (nie licząc 1974 r., kiedy to wyjątkowo wyścig rozgrywany był w formule open) Tour de Pologne posiadał status wyścigu amatorskiego. Oczywiście w zmaganiach mogli wziąć udział wyłącznie mężczyźni. To ostatnie zmieniło się przed rokiem. Dzień po zakończeniu wyścigu mężczyzn zainaugurowano Tour de Pologne kobiet.

Pierwszą edycję kobiecych zmagań w TdP wygrała Szwajcarka Jolanda Neff. Najlepsza z Polek, Paulina Brzeźna-Bentkowska, była czwarta. W tym roku kobiet zabraknie na starcie. Powód? Czesław Lang zdradza, że problemem jest małe zainteresowanie miast, przez które miałby przebiegać kobiecy tour, oraz kłopoty z pozyskaniem sponsorów.

Lang to od 1993 r. organizator wyścigu. Gdyby nie on, nie mielibyśmy kolarskiego święta w Polsce. Przed 24. laty srebrny medalista olimpijski z Moskwy zainwestował w upadającą imprezę własne środki finansowe. Lang wygrał Tour de Pologne właśnie w roku igrzysk. Jest pierwszym zawodowcem z Polski, który jeździł w zagranicznych grupach.

Dzięki Langowi Tour de Pologne cieszy się w wolnej Polsce wysokim prestiżem. Honorowym starterem wyścigu był m.in. Lech Wałęsa (71. edycja).

czesławlang

W tym roku nie będzie TdP kobiet, odbędzie się natomiast 8. edycja Toure de Pologne Amatorów. Od 2010 w ostatnim dniu imprezy na trasie zawodowego peletonu może sprawdzić się każdy chętny.

Poza tym fani kolarstwa mogą, rzecz jasna, przyjść dopingować swoich ulubieńców. Jedna edycja wyścigu gromadzi przy trasach łącznie aż 3,5 miliona kibiców.

Jeżeli nie będziesz mógł przyjechać w wyznaczone miejsce, by dopingować naszych, nic straconego. Możesz to robić sprzed ekranu telewizora. Transmisja z TdP dociera do 100 krajów. Wyścig nadawany jest w dwudziestu wersjach językowych.

Owe 3,5 miliona kibiców na miejscu od trasy oddzielać będzie 14 km barierek, które ustawia się podczas każdego wyścigu. Niezbędny sprzęt dowozi na miejsce 20 tirów. W zabezpieczeniu i przygotowaniu trasy bierze udział 20 tys. osób. Przed i za peletonem, w samochodach i na motocyklach śmiga ponad tysiąc z nich. To wszystko sprawia, że całkowity koszt organizacji Tour de Pologne wynosi w zaokrągleniu 20 mln zł.

Dla obecnej trasy polskiego touru kluczowy był 2008 rok. To wówczas została przeniesiona na wschodnie tereny kraju. Od tego czasu meta wyścigu znajduje się w Krakowie.

W latach 1999-2007 r. wyścig kończyła górska czasówka z metą na Orlinku w Karpaczu. Podjazd pod Orlinek wielu kolarzy nazywało ścianą płaczu – na odcinku 4. kilometrów kolarze musieli pokonać ponad 400 m różnicy poziomów i kilkukrotnie wspiąć się na wysokość ponad 800 m n.p.m. W tym roku organizatorzy zaplanowali sześć prerii górskich pierwszej kategorii. Trudne będą drogi pod Łapszankę, Sierockie i Gliczarów Górny. Ten ostatni podjazd nazywany jest ścianą Bukowna.

Idea Tour de Pologne to zaoferowanie kolarzom touru w miniaturze. Co to oznacza? Ano to, że w zawodach otrzymuje szansę każdy przedstawiciel danej specjalności. Mamy zarówno drogi dla sprinterów, jak i góralskie podjazdy.

Pokłosiem wielowymiarowej trasy jest stworzenie dodatkowych klasyfikacji. Górskiej (różowa koszulka dla najlepszego zawodnika), sprinterskiej (koszulka biała) oraz dla najaktywniejszego kolarza (czerwona – dla zawodnika, który otrzyma najwięcej punktów za premie lotne). Najlepszy kolarz w klasyfikacji punktowej otrzyma granatowy trykot, a lider klasyfikacji generalnej – oczywiście – żółty. W przeszłości najlepszy z Polaków jechał w biało-czerwonej koszulce.

Warto być najlepszym Polakiem w TdP. Kolarz, który zdobędzie to wyróżnienie, zarobi łącznie 30 tys. złotych (dycha od TVP, dwie od Lotosu). Kiedy swoje pierwsze wyścigi kolarskie wygrywał Szurkowski, w nagrodę otrzymywał garść śliwek. W TdP za sukces nie płaci się owocami. Zwycięzca klasyfikacji generalnej wzbogaci się o 7 tys. euro i samochód Hyundai Tucson. Najlepszy góral zainkasuje 20 tys. zł, a czołowy sprinter 18 tys. złotych. Najaktywniejszy kolarz może liczyć na kwotę o trzy tysiące niższą.

Dla porównania, wygranie Tour de France 2017 wycenione zostało na 500 tys. euro. Zwycięstwo odcinka Wielkiej Pętli to dwa razy wyższa nagroda niż bonifikata za triumf na etapie polskiego wyścigu (w TdP 4 tys. euro). – Nagrody w wyścigach UCI są odgórnie ustalone, nie mogą być “mniejsze niż”. Dlatego Tour de Pologne nie wyróżnia się na tle europejskim – tłumaczy w rozmowie z Onetem komentator Eurosportu Tomasz Jaroński. – Ciekawe jest to, że dziś o nagrodach za wyścigi mówi się niewiele. W dawnych czasach, gdy wypłacało się gotówkę i po wyścigu dzielono ją między kolarzy, był to bardziej chodliwy temat. Teraz nagrody przelewa się na konto i zespół dzieli je na koniec roku, niczym górniczą „trzynastkę”.

Na ostatnie szesnaście edycji triumfowaliśmy zaledwie dwukrotnie. W 2003 roku najlepszy był kumpel Lance’a Armstronga Cezary Zamana (jeździli w jednej grupie).

Ostatnim polskim zwycięzcą Tour de Pologne jest Rafał Majka. Brązowy medalista z Rio  przełamał w 2014 roku jedenastoletni impas. W tym może powtórzyć swój wyczyn. Za każda złotówkę postawioną na wygranie przez niego touru bukmacherzy oferują 6,5. Wyżej oceniane są tylko szanse mistrz świata Petera Sagana (5,5).

 majka

HK

redakcja

Opublikowane 28.07.2017 12:31 przez

redakcja

Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Fuksiarz
27.04.2021

Czy PSG kolejny raz podoła bardzo trudnemu wyzwaniu?

Mogłoby się wydawać, że paryżanie na drodze do triumfu w Ligi Mistrzów pokonali już największą przeszkodę i po wrzuceniu za burtę Bayernu, będzie im zdecydowanie łatwiej. Nic z tych rzeczy. Los to figlarz, który kolejny raz zafundował im ekstremalną przeprawę. Tym razem zmierzą się z rozpędzoną ekipą Pepa Guardioli, która na krajowym podwórku nie pozostawiła […]
27.04.2021
Fuksiarz
26.04.2021

Czy Real znów udowodni, że Liga Mistrzów to jego rozgrywki?

Co to będzie za przedziwny półfinał Ligi Mistrzów. Przez długi czas wydawało się, że to nie może być dobry sezon ani dla Realu, ani dla Chelsea. Że w Madrycie coś już się wypaliło, a w Londynie jeszcze nie zdążyło na dobre stworzyć. Tymczasem teraz te dwa kluby zmierzą się w meczu o awans do wielkiego […]
26.04.2021
Weszło
26.04.2021

Koniec fazy grupowej Pucharu Fuksiarza! Przesądził rzut monetą

Ależ emocje przyniosła końcówka fazy grupowej Pucharu Fuksiarza, w którym cała ekipa Weszło rywalizuje w formacie starych mistrzostw Europy. Rywalizacja Rokiego z Michałem Kołkowskim rozstrzygana rzutem monetą w Lidze Minus. Szalony rajd Kamila Gapińskiego, zakończony awansem do kolejnej rundy. Wojtek Kowalczyk za burtą przez typy na porażki Stali i Podbeskidzie. Spójrzmy jak wyglądały wyniki trzeciej […]
26.04.2021
Inne sporty
01.05.2021

Finał Ligi Mistrzów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Itas Trentino

Na ten mecz czekają wszyscy fani siatkówki nad Wisłą. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez cały sezon rozjeżdżała krajowych rywali niczym walec. Aż tu nagle przyszło finałowe starcie PlusLigi z Jastrzębskim Węglem, w którym kędzierzynianie sensacyjnie polegli, przegrywając tytuł mistrza Polski. Na rozpacz nie ma jednak czasu. Dziś, niecałe dwa tygodnie po porażce na polskim podwórku, […]
01.05.2021
Weszło
25.04.2021

UFC 261. Usman znokautował Masvidala, Namajunas ponownie z pasem

Na nic zdał się pełen obóz przygotowawczy. Niewiele dał fakt, że mógł w spokoju zbijać wagę i przygotować wydolność na pięciorundowy bój. Nie pomogły również przygotowania zapaśnicze. Jorge Masvidal znów nie zrobił krzywdy Kamaru Usmanowi. I tym razem przegrał starcie o pas nie na punkty, a przed czasem. Pas mistrza wagi półśredniej UFC wciąż spoczywa […]
25.04.2021
Weszło
25.04.2021

KSW 60. De Fries znów dał Narkunowi lekcję pokory. Profesura Ziółkowskiego

Oj, sporo się działo na dzisiejszej gali KSW 60. Phil de Fries w rewanżu po raz drugi pokonał Tomasza Narkuna i obronił pas wagi ciężkiej. Tym razem Anglik zakończył to starcie przed czasem – totalnie zdominował obie rundy, aż wreszcie sędzia musiał przerwać pojedynek, bo Narkun nie był w stanie się aktywnie bronić. Ponadto pas […]
25.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Inne sporty
28.03.2021

Formuła 1: Verstappen gonił Hamiltona, ale ten pokazał klasę

Wiadomo, bywa, że jesteśmy znudzeni dominacją Lewisa Hamiltona. Tego, co dziś wyczarował reprezentant Mercedesa nie sposób jednak nie docenić. Na zajechanych oponach, z Maxem Verstappenem na plecach, utrzymał prowadzenie do końca, inaugurującego sezon Formuły 1, wyścigu w Bahrajnie. To był prawdziwy popis siedmiokrotnego mistrza świata.  Na dobrą sprawę pytania przed tegorocznym sezonem Formuły 1 stawialiśmy […]
28.03.2021
Inne sporty
01.05.2021

Finał Ligi Mistrzów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Itas Trentino

Na ten mecz czekają wszyscy fani siatkówki nad Wisłą. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez cały sezon rozjeżdżała krajowych rywali niczym walec. Aż tu nagle przyszło finałowe starcie PlusLigi z Jastrzębskim Węglem, w którym kędzierzynianie sensacyjnie polegli, przegrywając tytuł mistrza Polski. Na rozpacz nie ma jednak czasu. Dziś, niecałe dwa tygodnie po porażce na polskim podwórku, […]
01.05.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Inne sporty
06.03.2021

Brąz, który smakuje nieco gorzko. Polacy trzeci w drużynówce

To zdecydowanie był konkurs, który trzymał w napięciu. Polscy skoczkowie walczyli o złoty medal mistrzostw świata w Oberstdorfie i mieli go – chciałoby się powiedzieć – na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło, żeby, skaczący jako ostatni w całych zawodach, Dawid Kubacki wyczarował około 137 metrów. Ale niestety – zabrakło odległości, Biało-Czerwoni spadli ostatecznie na trzecie miejsce. Rozczarowanie? […]
06.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Sąd postanowił: Dariusz Michalczewski ma prawa do Tigera. “Wyrok jest ostateczny”

Dariusz Michalczewski od ponad dekady walczył w sądzie o prawa do korzystania z oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych. Wreszcie sprawę wygrał. – Sąd jednoznacznie potwierdził, że prawo do oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych należy do mnie. I od tego wyroku nie ma odwołania. Warto było walczyć i się nie poddawać – powiedział sam zainteresowany. Ale […]
03.03.2021
Inne sporty
01.03.2021

Uwaga, mamy talenty. Polacy poradzili sobie na MŚJ w biathlonie

Polskie sporty zimowe przeżywają ostatnio piękne chwile. Nasi skoczkowie od dawna wiodą prym na każdych mistrzowskich zawodach, czego najnowszym dowodem jest Piotr Żyła, który w sobotę został najstarszym mistrzem świata w historii tej dyscypliny. Ale okazuje się, że Polska w zimie nie tylko skokami stoi. Niecałe dwa tygodnie temu w slalomie gigancie świetne wyniki osiągnęły […]
01.03.2021
Inne sporty
27.02.2021

Dlaczego Piotr Żyła jest wyjątkowym gościem?

Jego postawa sportowa i charakter, to jedyne w swoim rodzaju połączenie nie tylko w historii naszych skoków narciarskich, ale polskiego sportu w ogóle. Jest tak specyficznym gościem, że gdyby go nie było, to trzeba by go było wymyślić. Oto kilka powodów, dla których Piotr Żyła to wyjątkowy gość. Jest ciekawym – choć nieco zwariowanym – […]
27.02.2021
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rudy 102
Rudy 102 (@zbyu47)
3 lat temu

Przejadą mi pod oknem, będzie 30 sekund emocji.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Lelumpolelum
Lelumpolelum (@lelumpolelum)
3 lat temu

A nie chodzi tutaj o hajs? Termy-Bukovina wykładają kasę to i wymagają wyścigu wokół basenu. Podobnie samorządy dużych miast jak Katowice i Kraków płacą to chcą mieć wyścig u siebie. Też chciałbym konkretne etapy po malowniczych górkach Dolnego Śląska pośród wiosek i zielonych wzgórz albo w Bieszczadach, w Beskidzie Niskim, ale tam psy dupami szczekają i nikt nie zapłaci. Dlatego mamy Tour de Balon z trasą zapchaną balonami, z tych 20 tirów wożących sprzęt za wyścigiem 15 chyba wozi te balony reklamowe.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Lelumpolelum

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Tralalala
Tralalala (@tralalala)
3 lat temu

Błagam, nie kopiujcie bezrefleksyjnie tych bzdur o 3,5 milionach kibiców przy trasie… Policzcie kilometry (uwzględnijcie, że na niektórych etapach są pętle), wyjdzie wam jakaś średnia ludzi na kilometr, a potem pooglądajcie transmisje i zobaczycie, że 3,5 miliona to kompletne science-fiction…

Suche Info
06.05.2021

Włosi robią… lokalną Superligę? Nowy Puchar Włoch

Wiele było w ostatnim czasie zamieszania wokół Superligi. Okazuje się, że Włosi przeformatowali krajowy puchar w sposób, który przypomina swoimi założeniami upadły niedawno twór. Otóż okazuje się, że Włosi zamknęli pucharowe koryto dla wszystkich drużyn z niższych lig. Już od następnego sezonu w Pucharze Włoch wezmą udział wyłącznie drużyny ze Serie A i Serie B. […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Hyballa odejdzie z Wisły po sezonie? To prawdopodobny scenariusz

Jak donosi Piotr Koźmiński ze „Sportowych Faktów”, Wisła Kraków zamierza rozstać się z Peterem Hyballą. Mimo że niemiecki trener utrzymał się bez większej nerwówki, władze klubu nie są zadowolone z jego pracy. Dla Wisły może to być kosztowna operacja, kontrakt Hyballi wygasa bowiem dopiero pod koniec sezonu 21/22. Ale patrząc na jego pracę całościowo – mocno rozczarował. […]
06.05.2021
Prasówka
06.05.2021

PRASA. Marzec: Być może mogłem dokonać innych zmian

Czwartkowa prasa nas nie rozpieszcza, jeśli chodzi o dłuższe formy. Najciekawsze teksty to wspomnienie Andrzeja Możejki w “Sporcie” oraz rozmowa z Dariuszem Marcem o finale Pucharu Polski. Szkoleniowiec Arki Gdynia ma duży żal, że nie udało się sięgnąć po trofeum. – Mądry Polak po szkodzie. Wiemy, że na ławce rezerwowych byli inni, może należało dokonać innych […]
06.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Po przegranym półfinale śmiechom nie było końca. Hazard wkurzył kibiców

Eden Hazard w barwach Realu Madryt nie zachwyca. Delikatnie rzecz ujmując. Skrzydłowy, który kosztował Królewskich 115 milionów euro, mnóstwo spotkań opuszcza z powodów zdrowotnych, a gdyż już gra, rzadko na boisku robi różnicę. Pojawiają się również wątpliwości dotyczące jego pozaboiskowej postawy, a dziś Belg zrobił coś, czym dodatkowo podpadł fanom Królewskich.  Występ przeciwko byłemu klubowi […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Najniższy wymiar kary dla Realu. Chelsea w finale Ligi Mistrzów!

Jest takie powiedzonko „niewykorzystane sytuacje się mszczą”, może kojarzycie – śmiech w nawiasie – ale najwyraźniej dzisiaj wyłożyło nogi na kanapie, grzebało w pępku i nie miało zamiaru ruszać się na Stamford Bridge. A wydawało się – cholera, Chelsea musi zapłacić rachunek za swoją nieskuteczność. Taki jest futbol, tym bardziej na poziomie 1/2 Ligi Mistrzów, […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Anglicy dogonili Hiszpanów. Trzeci “wewnętrzny” finał

I wszystko jasne. Tegoroczny finał Ligi Mistrzów będzie gratką dla wszystkich fanów Premier League, gdyż Manchester City zmierzy się w nim z Chelsea. Już wiadomo, że po raz czternasty w historii najważniejsze trofeum klubowe na Starym Kontynencie (uwzględniając Puchar Europy) zdobędzie angielski zespół.  W tej klasyfikacji lepiej wypadają tylko Hiszpanie, których drużyny triumfowały łącznie osiemnaście […]
05.05.2021
Weszło FM
05.05.2021

Czwartek z Weszło FM: Olivia Drost w poranku, rewanże w Lidze Europy

Z zawodu partner zarządzająca w agencji influencer marketingu i właścicielka butikowej agencji PR. Z pasji – boxing girl. W radiowym poranku w czwartek odwiedzi nas Olivia Drost. Co jeszcze na antenie? Między innymi Magazyn Ligi Mistrzów oraz półfinały Ligi Europy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o tym, że wpadnie […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Raków wygrywa w ostatniej akcji, Stal podała tlen Podbeskidziu

Stal Mielec mogła dziś praktycznie zakończyć emocje w walce o utrzymanie, ale nie wykorzystała faktu, że Raków dopiero co świętował zdobycie Pucharu Polski i nie wystawił najcięższych armat. Nie dość, że beniaminek był bezzębny w ofensywie, to jeszcze w praktycznie ostatniej akcji podarował gościom totalnie absurdalny rzut karny. Stal Mielec – Raków: przesądził karny z […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Przełamanie Wernera. Tego Niemiec zmarnować nie mógł

Timo Werner był najmocniej krytykowanym piłkarzem Chelsea po pierwszym meczu półfinałowym z Realem Madryt w Lidze Mistrzów. Wszystko przez świetne sytuacje na zdobycie bramki, które marnował, co w jego przypadku było w tym sezonie bardzo często występującą przypadłością.  Na pierwszy rzut oka Niemiec nie notuje w swoim pierwszym sezonie w barwach Chelsea złych liczb. Do […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Liga Mistrzów? Na co to komu. Osiem goli w 1. lidze!

Bruk-Bet Termalica Nieciecza ma wiosną tylko dwa nastroje. Pierwszy to gonienie wyniku z maruderami w ligowej tabeli i uciekanie spod topora. Drugi to strzelaniny, których pozazdrościć może nawet Clint Eastwood. Trzy ostatnie mecze z udziałem dumy gminy Żabno? Cztery gole, sześć bramek i osiem trafień. Dzisiaj “Słonie” rozdeptały Koronę Kielce, wygrywając 6:2. Na miejscu Miedzi […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Sa Pinto rzuca robotę w Turcji

Nie ma nudy z Ricardo Sa Pinto. Jeśli ktokolwiek liczył, że portugalski szkoleniowiec zapuści korzenie w Turcji i dłużej poprowadzi Gazisehir Gaziantep FK, no to nic z tego. Były trener Legii odejdzie po zaledwie kilkunastu spotkaniach.  Powód? Tym razem Sa Pinto sam zrezygnował z pracy. Niby w styczniu podpisał kontrakt, który obowiązuje go do zakończeniu […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Pogoń zaskakuje – weźmie piłkarza Wisły Kraków

Pogoń Szczecin ma zapewniony udział w pucharach, w związku z tym kibice Portowców wypatrują wzmocnień, które pomogą dobrze zaprezentować się w Europie. Z tego względu z pewnym rozczarowaniem można przyjmować informację, że pierwszym letnim transferem Pogoni będzie Jean Carlos Silva.  Podał ją Daniel Trzepacz z portalu pogonsportnet.pl i z tego, co udało nam się ustalić, […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Trzecia wygrana Miedzi w tym roku. Baraże wciąż realne

Pierwszoligowcy nadrabiają zaległości. Spotkanie 25. kolejki pomiędzy GKS-em Jastrzębie a Miedzią Legnica nie odbyło się w pierwotnym terminie z powodu zakażeń koronawirusem w zespole gości.  W nowym lepsza okazała się drużyna, w której obecnie pracuje Jarosław Skrobacz. Szkoleniowiec Miedzi jesienią ze swoim byłym zespołem tylko zremisował, ale dziś znalazł na niego sposób. Na prowadzenie wyszli jednak […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Skowronek na giełdzie trenerów Widzewa, gorąco w ŁKS-ie. Co słychać w Łodzi?

Łódzkie kluby mają sporo argumentów przemawiających za tym, żeby stawiać ich w roli potentatów 1. ligi. W ŁKS-ie jest to szeroka i wyrównana kadra, bo personalnie ekipa Ireneusza Mamrota wyróżnia się na tle stawki. W Widzewie jest to klubowa kasa, bo można przypuszczać, że żaden klub nie dysponuje takimi pieniędzmi jak drużyna z al. Piłsudskiego […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Asysta Janusza Gola. Dinamo bliżej utrzymania (video)

Dinamo Bukareszt zwycięskie w lidze rumuńskiej. Zespół, w którym obecnie występuje Janusz Gol, wygrał z ACSM Politehnica Iasi i jest coraz bliżej utrzymania w ekstraklasie. Polak miał swój udział w wygranej 2-1. Konkretnie – zaliczył asystę przy trafieniu Deiana Sorescu. Nie było to podanie, o którym będzie opowiadał swoim dzieciom przy kominku, gdyż tylko rozrzucił […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Traktat o stałości. O Courtoisie w Realu

W madryckim życiu Thibauta Courtoisa nie zawsze bywało kolorowo. W październiku 2019 roku, w przerwie meczu z Club Brugge, zamknął się w toalecie i nie wyszedł na drugą połowę. Real przegrywał 0:2 po dwóch kuriozalnych golach Emmanuela Dennisa, przy których belgijski bramkarz ewidentnie zawinił. Bezlitosne Santiago Bernabeu gwizdało. Zmienić musiał go Alphonse Areola. Courtois cierpiał […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Prześlij mi Siplaka. Piłkarz Cracovii z szansami na Euro!

Cracovia poinformowała o tym, że jej piłkarz dostał zaproszenie na zgrupowanie swojej kadry. Michal Siplak pojedzie na obóz reprezentacji Słowacji przed Euro 2020.  Jak czytamy na stronie Pasów, zgrupowanie odbędzie się w Austrii i rozpocznie się 24 maja. Sześć dni wcześniej Słowacy ogłoszą pełną kadrę. W związku z tym spodziewany się, że nie jest to […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? W przypadku Maty – tak

Wraz z zakończeniem obecnego sezonu wygasa kontrakt Juana Maty z Manchesterem United. Klub z Old Trafford ma opcję przedłużenia tej umowy o kolejny sezon, ale prawdopodobnie nie skorzysta z możliwości zatrzymania 33-letniego piłkarza. Oznacza to, że Hiszpan będzie szukał nowego pracodawcy.  I tylko dziś wypłynęło sporo informacji w tym temacie. Mówi się przede wszystkim o […]
05.05.2021