Weszło na Czarny Ląd. Zaczynamy mistrzostwa specyfiki i egzotyki!

Opublikowane 14.01.2017 16:51 przez

redakcja

Nie ma z tego wydarzenia transmisji, nie pisze się o nim wiele, ba, niektórzy aktorzy tego widowiska wręcz odmawiają udziału. Puchar Narodów Afryki, nieco uboższy kuzyn Copa America i Mistrzostw Europy, startuje właśnie na gabońsko-chińskich stadionach z udziałem części europejskich gwiazd. Na turnieju jak zwykle będzie zapewne trochę dobrej piłki i osiem razy więcej egzotycznych historii, stąd tez i my, oficjalnie rozpoczynając turniej, skupimy się na „bokach”. Te są zaś obszerniejsze niż kadra Lechii Gdańsk.

Dziś przedsmak, od poniedziałku zaś regularna seria. Do końca turnieju będziemy razem z wami odkrywać Czarny Ląd i niebywałe historie na styku sportu, polityki, wojskowości i biznesu. Na początek – kilka ciekawostek wokół PNA 2017.

Gabon a demokracja

Po raz pierwszy od dawna… Nie, właściwie bardziej na miejscu będzie określenie: „jak co edycję”, w Pucharze Narodów Afryki na pierwszy plan wysuwają się konteksty polityczne. Już sam wybór gospodarza był wyjątkowo ciężki – początkowo miała nim być Libia, która miała wykorzystać turniej do odbudowy po wojnie domowej. Niestety, okazało się, że gdy zakończyła się pierwsza wojna domowa w Libii, rozpoczęła się… druga wojna domowa w Libii. Sprawa jest o tyle ciężka, że na terytorium państwa operują jednocześnie frakcje wspierane choćby przez Turcję i Katar, jak i te militarnie i logistycznie zasilane przez USA czy Rosję. Do tego rebelianci, do tego Państwo Islamskie – w efekcie mamy okazały kocioł bulgoczący lokalnymi konfliktami od Trypolisu po Tobruk.

Nowi kandydaci, Gabon, na tle libijskiego bałaganu wyglądali jak salon perfekcyjnej pani domu. Ale prawda jest taka, że i najlepiej urządzona afrykańska demokracja wciąż ma pewne defekty nieznane w Europie. Na przykład taki, że cztery miesiące temu, tuż po wyborach, na ulicach rozpoczęły się krwawe zamieszki z udziałem opozycjonistów i sił rządowych. Prezydent Ali Bongo uzyskał reelekcję wygrywając o zaledwie 5,5 tysiąca głosów ze swoim konkurentem, Jeanem Pingiem. W tym momencie rozchodzą się wersje gabońskiego rządu i opozycji. Ten pierwszy twierdzi, że wichrzyciele kwestionujący wynik uczciwych wyborów wywołali uliczne bitwy, w których podpalili parlament, w dodatku stawiali czynny opór przy próbie aresztowania podpalaczy w siedzibie zwolenników Pinga. Opozycja ripostuje, że wybory były sfałszowane, w dodatku systematycznie utrudniano jej prowadzenie kampanii, „próbę aresztowania” określa zaś… zbombardowaniem budynku, w wyniku którego zginęli dwaj działacze.

Konflikt jest o tyle istotny, że rodzina Bongo rządzi Gabonem od pół wieku. Ojciec Aliego (choć niektórzy twierdzą, że jedynie przyszywany!) rządził od 1967 roku w typowo afrykańskim stylu. Bogaty w ropę kraj mógł pozwolić władzy na budowanie letnich rezydencji w najbardziej luksusowych dzielnicach Los Angeles czy Paryża, choć jednocześnie 1/3 mieszkańców Gabonu żyła w biedzie. Prezydent uważa, że w wyniku jego reform te różnice między rządzącymi żyjącymi na poziomie amerykańskich celebrytów i zwykłymi zjadaczami kory z drzew się zmniejszają. Opozycja zarzuca – wciąż zbyt wiele trwoni się na jego prywatne zachcianki. Choćby… Puchar Narodów Afryki.

Kość niezgody w postaci piłkarskiego turnieju jest jednak zarzutem o tyle nietrafionym, że Bongo zadbał o hojne wsparcie silniejszych sojuszników. I tak – jak podaje Simon Chadwick z Uniwersytetu Salford – gabońskie zawody będą doskonałym przykładem na miękkie podbijanie świata przez Chiny.

Gabon a sprawa chińska

Jak twierdzi wspomniany Simon Chadwick, Afryka stanowi dla chińskich działaczy jedno z kolejnych wyzwań na drodze do futbolowej i nie tylko futbolowej dominacji w świecie. O ile dość łatwo idzie im z Brazylijczykami czy Argentyńczykami, dla których wyjazd do Chin jest tylko odrobinę mniej atrakcyjny niż wyjazd do Europy (czyli łatwo można ich przekonać wyższymi stawkami), o tyle Afryka jest wciąż paliwem niemal wyłącznie dla europejskich klubów. Chiny, tradycyjnie wyprzedzając wizją epokę, próbują to zmienić, m.in. inwestując w podwyższenie prestiżu Pucharu Narodów Afryki. Po pierwsze – turniej odbywa się równolegle z meczami Premier League czy La Liga, natomiast kompletnie nie koliduje z pauzującą chińską ligą. W przyszłości ma to być jeden z tysiąca powodów dla Mahrezów i Aubameyangów, którzy będą mogli spokojnie rozwijać się w klubie, ale i brać udział w każdym reprezentacyjnym meczu.

To oczywiście jednak ledwie wierzchołek, większe znaczenie ma mieć najtwardszy z argumentów – taki, który można wpłacić na konto. Wśród licznych inwestycji w tym rejonie świata znalazła się więc rozbudowa stadionowej infrastruktury Gabonu. Tak. Chińczycy – według Chadwicka – po prostu ufundowali i zbudowali stadion w Libreville. Poza tym jeszcze dwa inne obiekty, w tym Stade d’Oyem, ulokowany gdzieś w dżungli wokół Oyem, zaprojektowany i zbudowany przez Shanghai Construction Group. Jak te stadiony miałyby przekonać utalentowanych piłkarzy do transferów do Chin? Cóż, tutaj Chadwick przedstawia interesującą teorię – przy transferach z tej części świata olbrzymią rolę odgrywają menedżerowie, trenerzy i działacze klubowi… Poza tym – świat nie kończy się na futbolu. 15% eksportu Gabonu trafia do Chin, a i paliwa, i związki manganu są tam bardzo mile widziane, szczególnie w okazyjnych cenach ustalanych specjalnie dla ekonomicznego partnera. Ścieżkę wydeptano już przecież w Angoli i Ghanie, gdzie Chińczycy fundowali bądź budowali stadiony, często w oparciu o pożyczki z zaniżonymi prowizjami, w zamian ściągając paliwa. Aha, gospodarze kolejnego Pucharu Narodów Afryki, Kameruńczycy, już w 2009 roku zbudowali swoje obiekty za kredyty z Chin, dwa kolejne stadiony budują im zaś w tym momencie partnerzy z Chin.

Ciekawe kiedy Chińczycy wyprzedzą Hiszpanów na pozycji najważniejszego nabywcy kameruńskich paliw. Obstawiamy okres wykończenia i odbiorów tamtejszych stadionów.

Na marginesie – jeszcze w listopadzie w Oyem zorganizowano blokadę budowy. Mieszkańcy okolicznych wsi zbuntowali się z uwagi na niespełnione obietnice zaopatrzenia ich terenów w prąd i wodę. Nie, czekajcie, musimy to bardziej wyeksponować.

Gabon a media

Przy budowie stadionu w Oyem w listopadzie 2016 napotkano na nieprzewidziane problemy. Chińskich budowlańców zablokowali mieszkańcy okolicznych wsi, którzy dostali obietnicę, że wraz z budową stadionu do ich miejscowości doprowadzone zostaną prąd i woda.

Prąd i woda, przypominamy, mamy 2017 rok.

Rządzący mieli nie spełnić tych obietnic, więc Gabończycy zagrozili wyłączeniem jednego ze stadionów PNA’17. Ostatecznie ustąpili w zamian za obietnicę przyspieszenia prac nad doprowadzeniem cywilizacji do tych dość dzikich terenów. W efekcie nowoczesny wybudowany przez Chińczyków stadion jeszcze przez jakiś czas będzie sąsiadował z chatami z liści bez prądu i wody. Gabon. Eksporter paliw do Chin.

Reprezentacja a liga

 – Jesteśmy szantażowani – wypalił Simon Lyonga, kameruński działacz przed gabońskim turniejem. Według niego piłkarze z Afryki występujący w lidze hiszpańskiej czy angielskiej są w klubach przekonywani, że udział w PNA to fatalny pomysł. Dość sugestywne przekonywanie spotyka się z szeregiem rozstań z reprezentacją. W Kamerunie będzie brakowało ośmiu zawodników w tym Joela Matipa z Liverpoolu. Jest jednak i druga strona medalu. Erikowi Bailly’emu z Manchesteru United federacja zabroniła przełożenia przylotu o 24 godziny by mógł rozegrać jeszcze jeden ligowy mecz. Nie trzeba było długo czekać na ripostę Jose Mourinho. – Chyba wygrają ten turniej, takie decyzje pokazują, że kontrolują każdą sekundę – wyśmiał w swoim stylu jego zdaniem nadgorliwych działaczy Wybrzeża Kości Słoniowej.

No i są jeszcze przypadki jak Benik Afobe. – Turniej jest po prostu w złym czasie. Nie jestem Sadio Mane, który może spokojnie wyjechać i wróci prosto do pierwszego składu. Muszę walczyć o swoje tutaj, w dodatku jestem w formie – i tak dalej, czyste bla-bla usprawiedliwiające wypięcie się na swoją reprezentację. Szczerze – współczujemy afrykańskim piłkarzom i kibicom. Pierwszym – dramatycznych wyborów typu kariera czy reprezentacja. Drugim – piłkarzy. Choć uczciwie trzeba przyznać – ten sam Afobe ostatnio zapowiedział ufundowanie placówki z internatem w swojej ojczyźnie, zapewniającej młodym ludziom wykształcenie, ale i jedzenie oraz dach nad głową.

Zaha a Wybrzeże Kości Słoniowej

Szerokim echem w Wielkiej Brytanii odbiła się ostatnio także sprawa Wilfrieda Zahy. Zawodnik Crystal Palace od najmłodszych lat związany jest z Anglią, do której przybył jeszcze jako młody chłopak. Zaczynał w młodzikach Crystal Palace (gdzie dziś jest zresztą jednym z najjaśniejszych punktów zespołu), a cztery lata temu Manchester United wyłożył na jego transfer prawie 12 baniek. 25-latek to były reprezentant Anglii do lat 19 i 21, który za kadencji Roya Hodgsona zdążył nawet rozegrać dwa mecze towarzyskie w dorosłej kadrze. W zeszłym miesiącu Zaha, ku zaskoczeniu wszystkich, doszedł jednak do wniosku, że jego przyszłość jest związana z drużyną narodową Wybrzeża Kości Słoniowej. W przeciwieństwie do wielu innych piłkarzy nie zdecydował się jednak na reprezentowanie innego kraju wyłącznie z racji malejących szans na grę w teoretycznie silniejszym zespole. Przeciwnie – Gareth Southate gorączkowo namawiał zawodnika Crystal Palace, by ten zmienił zdanie i koniec końców postanowił występować w barwach Anglii.

Słowo się jednak rzekło. Selekcjoner Synów Albionu nie był już w stanie w żaden sposób wpłynąć na Zahę, który wraz z kadrą WKS udał się do Gabonu. – Wyjechałem na wyspy jako młody chłopak i nie wróciłem już do ojczyzny. Dlatego też postanowiłem grywać w angielskich młodzieżówkach. To tutaj nauczyłem się przecież grać w piłkę. W ciągu ostatnich czterech lat miałem jednak wyjątkowo dużo czasu, by przeanalizować swoją sytuację i przyjąć propozycję Wybrzeża Kości Słoniowej. Dokonałem wyboru. Chcę grać dla kraju mojego pochodzenia, ponieważ jestem z niego dumny. Nie żałuję , postąpiłem słusznie – komentował we francuskiej prasie zawodnik.

Znalezione obrazy dla zapytania wilfried zaha

Aubameyang a bezrobocie

Gdybyśmy mieli określić Gabon pojedynczym słowem, jednym z pierwszych, które przyszłyby nam na myśl, byłoby bez cienia wątpliwości „kontrast”. Nie odnosi się ono jednak wyłącznie do społecznego krajobrazu państwa, lecz także do samego składu drużyny prowadzonej przez José Antonio Camacho. Kiedy przewertujemy na szybko kadrę gospodarzy turnieju, dość szybko zauważymy, że obok Pierre-Emericka Aubameyanga, Mario Leminy czy Didiera Ndonga, już za chwilę biegać będzie co najmniej kilku gości, którzy niejednokrotnie w normalnych okolicznościach wymienionych przed sekundą zawodników mogliby co najwyżej poprosić o autograf lub wspólne zdjęcie.

Tak oto wśród powołanych znajdziemy graczy występujących na co dzień w zespołach z ogona drugiej albo nawet trzeciej ligi francuskiej, na zapleczu szwedzkiej ekstraklasy, na Malcie czy też w Maroku. Na afrykański czempionat pojechało również rzecz jasna paru zawodników kopiących w rodzimej ekstraklasie. Najbardziej jaskrawy przykład stanowi jednak mimo wszystko Anthony Mfa Mezui. 25-letni trzeci bramkarz Gabończyków od pół roku pozostaje bowiem na bezrobociu. Nie byłoby w tym pewnie nic aż tak niesłychanego – w końcu piłkarze znajdujący nowy klub dopiero po dłuższej przerwie to tak naprawdę żadna nowość – gdyby nie fakt, że Mezui przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy nie został odpalony bez żalu z… III ligi belgijskiej. Z jednej strony mamy więc Aubameyanga, który pewnie już teraz byłby w stanie ustawić kilka pokoleń wprzód, z drugiej – gościa, w którego przypadku wcale nie zdziwilibyśmy się, gdyby miał problemy z samodzielnym uzbieraniem pieniędzy na podróż do ojczyzny. W najbliższym czasie obaj będą jednak pchali do przodu ten sam wózek.

Afryka a polskie akcenty

Króciutko: w Burkina Faso dyrektorem sportowym jest Bogusław Baniak, Tunezję prowadzi Henryk Kasperczak.

Afryka a pieniądze

Wojownicy Zimbabwe mają zamiar zmienić nazwę na Najemnicy Zimbabwe. Piłkarze odmówili udziału w oficjalnych spotkaniach przed turniejem, bo żądają zwiększenia premii za mecz z 2500 do 5000 dolarów. Inna sprawa, że ich działacze to lepsze demony organizacji. Przygotowania do turnieju były zakłócone m.in. zmianą boisk treningowych, bo federacja nie opłaciła wynajęcia murawy stadionu narodowego (jak podaje BBC – chodziło o szalone 60$ za trening). Piłkarze uznali też, że hotel wynajęty przez Zimbabwe to jakiś mizerny dowcip i sami zmienili swoje zakwaterowanie.

Widocznie było to na tyle kosztowne, że teraz chcą załatać dziury w budżecie.

***

Turniej potrwa 23 dni, 32 mecze z udziałem 16 drużyn mają klasyczny format – najpierw cztery grupy o cztery drużyny, potem najlepsza ósemka i pucharowo aż do finału. Będzie wesoło.

Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Kto zawiódł? Kto zaskoczył? Za nami faza grupowa Pucharu Narodów Afryki

Zakończyły się rozgrywki fazy grupowej Pucharu Narodów Afryki. Turniej rozkręcał się bardzo powoli – w pierwszej rundzie meczów mieliśmy aż dziewięć wyników 1:0 i dwa bezbramkowe remisy. Ostatecznie jednak wszedł na wyższy poziom, a nie zabrało przy tym kontrowersji i ogromnych niespodzianek.  NAJWIĘKSI PRZEGRANI Żadne rozstrzygnięcie w skali sensacji nie może oczywiście równać się odpadnięciu […]
22.01.2022
WeszłoTV
22.01.2022

STAN FUTBOLU. Kłos, Terlecki, Wąsowski, Rokuszewski

Zapraszamy na kolejny odcinek „Stanu Futbolu”! 
22.01.2022
Inne sporty
22.01.2022

Świątek w czwartej rundzie Australian Open. W kolejnym meczu będzie faworytką?

Darja Kasatkina, pogromczyni Magdy Linette, nie zamierzała łatwo dać za wygraną. Świetnie czuła się dziś w długich wymianach, nie oddawała zazwyczaj punktów za darmo. Kiedy jednak przychodziło, co do czego musiała uznawać wyższość Igi Świątek. Polka górowała nad rywalką w decydujących momentach i wywalczyła awans do 4. rundy w Australian Open (6:2, 6:3). Tym samym […]
22.01.2022
Premier League
22.01.2022

Ward-Prowse najlepszym wykonawcą rzutów wolnych na świecie?

W poprzedniej kolejce Premier League już po raz dwunasty w karierze błyskiem geniuszu przy wykonywaniu rzutu wolnego popisał się James Ward-Prowse. Piłkarz Southampton, mimo że nie jest globalną gwiazdą, wyrasta do miana jednego z najlepszych wykonawców rzutów wolnych w historii ligi. Wydaje się jednak, że niektórych przy komplementowaniu Anglika nieco ponosi.  BUDUJE SWOJĄ LEGENDĘ Gol […]
22.01.2022
Prasówka
22.01.2022

Vuković: Chcę zacząć być odbierany jako trener, który może pracować poza Legią

W sobotniej prasie sporo ciekawych rzeczy ligowych, dwa wywiady z naszymi stranierimi i kolejne wątki dotyczące poszukiwania nowego selekcjonera. PRZEGLĄD SPORTOWY Selekcjonera Polski brak, ale przygotowania do arcyważnego meczu z Rosją trwają. Po obu stronach.  – To będzie zimna wojna – nie ma wątpliwości trener Bogusław Kaczmarek, który był członkiem sztabu szkoleniowego Lego Beenhakkera, kiedy […]
22.01.2022
Brama dnia
22.01.2022

Barry Ferguson kontra Danny Murphy | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę Dnia”. Dziś odcinek wyspiarski – odwiedzimy Glasgow i Manchester. BARRY FERGUSON VS ABERDEEN (22.01.2000) Liga szkocka – fizyczna gra, dośrodkowania i walka o górne piłki? Nie na najwyższym poziomie. Wystarczy spojrzeć na akcję ekipy Glasgow Rangers sprzed 22 lat – defensywa Aberdeen została brutalnie rozklepana przez The Gers. Formalności dopełnił Barry […]
22.01.2022
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kyrre_sk
kyrre_sk(@kyrre_sk)
5 lat temu

Gratulacje dla szefów polskiego Eurosportu, że w tym roku nie ma transmisji. Poprzednie edycje były zajebiste – mimo podwórkowego poziomu meczów – był zawsze świetny komentarz. Za to na Eurosporcie możemy do woli upajać się MLSem albo do wyrzygu oglądać narty w każdej postaci

Janusz Kibol
Janusz Kibol(@janusz-kibol)
5 lat temu
Reply to  kyrre_sk

Ale narty to ty szanuj! Bo o nartach zaczął niedawno pisać powszechnie szanowany portal piłkarski weszlo 🙂

kleyo
kleyo(@kleyo)
5 lat temu

Spotkania tegorocznego PNA można oglądać za darmo w polskiej telewizji, tyle że zamiast świetnego komentarza mamy jakiegoś Murzyna nawijającego po francusku i kiepską jakość, ale jest.

Kanał Tele Congo, na NC+ 356, w Cyfrowym Polsacie trzeba sobie ręcznie wyszukać kanał.

Parametry:
Satelita: Hotbird 6/8/9 (lub Hotbird 13E B czy jakoś tak)
Częstotliwość: 11623
Prędkość transmisji: 27500
Polaryzacja: Pionowa
FEC: Auto

dario armando
dario armando(@dario-armando)
5 lat temu
Reply to  kleyo

dzięki

Wilhelm Krupa
Wilhelm Krupa(@wilhelm-krupa)
5 lat temu

A ja sobie w gabonie siedze i ogladam, pozdro

werseo
werseo(@coco100)
5 lat temu
Reply to  Wilhelm Krupa

Pozdro

Wilhelm Krupa
Wilhelm Krupa(@wilhelm-krupa)
5 lat temu
Reply to  werseo

Trzymaj sie mordo i uwazaj tam

Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Szysz i Poręba odejdą z Zagłębia Lubin? Klub odpowiada

Francuskie media spekulowały głośno o przyszłości Łukasza Poręby. Według ich informacji, pomocnik Zagłębia Lubin miał trafić do Lens za 350 tysięcy euro. Teraz do tych wieści odniósł się obecny klub zawodnika.  Zagłębie Lubin opublikowało oświadczenie, w którym odnosi się do spekulacji transferowych. Zgodnie z ich treścią, klub powinien w niedługim czasie opuścić Łukasz Poręba oraz […]
22.01.2022