post

Opublikowane 24.09.2015 12:30 przez

redakcja

Po wielu, naprawdę wielu latach w serii FIFA nie posłuchamy komentarza Włodzimierza Szaranowicza. Czas na świeżą krew. Jego miejsce za mikrofonem na wirtualnych stadionach zajmie inny, chyba najbardziej szanowany przez opinię publiczną komentator TVP – Jacek Laskowski.

Miał pan jakieś wątpliwości w związku z podjęciem wyzwania? W końcu to coś zupełnie nowego, tylko częściowo związanego z tym, co robił pan do tej pory.

Nie, wręcz przeciwnie. Czułem się w jakiś sposób wyróżniony i miałem nadzieję, że da mi to olbrzymią satysfakcję. Może nie jestem jakimś wielkim fanem gier, ale wiedziałem jak wielkie postaci udzielają komentarza hokejowego w serii NHL i są jej ambasadorami. Uświadomiłem sobie w jakim świetnym towarzystwie się znalazłem i pomyślałem, że to, co robię na co dzień, prawdopodobnie nie jest takie najgorsze. To było wyróżnienie i wyzwanie. Wyróżnienie, bo odniosłem wrażenie, że tam się byle kogo nie bierze. Wyzwanie, bo było to coś, czego człowiek wcześniej nie robił.

Czyli w NHL miał pan okazję pograć. A FIFA?

Szczerze mówiąc ani w jedno, ani w drugie. Wiem jak te gry wyglądają i kto jest w nie zaangażowany, ale z powodów czasowych i – powiedzmy szczerze – z braku zdolności, nie mam jak się w to zaangażować. Chyba dobrze, bo zabrakłoby mi doby.

Przygotowywał się pan jakoś szczególnie, czy siadł pan przed mikrofonem i po prostu zrobił swoje?

Praca przy FIFIE jest połączeniem dwóch elementów. Nie jest to komentarz na żywo, więc trzeba przystosować się do pewnego algorytmu. Produkcji komentarzy, które pojawiają się w określonych sytuacjach w grze. Druga część to moje doświadczenie. To wszystko, co człowiek w piłce zobaczył. Jakieś punkty odniesienia, które można było dodać od siebie. Do tego pewna świadomość, że mówiąc coś, nie jestem lektorem.

Odrobina aktorstwa?

Za dużo powiedziane, za duże słowo. Gdyby to przeczytali znajomi aktorzy, to pewnie popukaliby się w czoło. Bardziej nazwałbym to improwizacją, czy wczuciem się w sytuację, która nie dzieje się na żywo i trzeba ją sobie wyobrazić. O wszystko dbają ludzie, profesjonaliści, na czele z reżyserem dźwięku – Arturem Krucze – oraz realizatorami – Kubą Jęczmionką i Pawłem Piechurą. Oni czerpią wszystko z doświadczenia, bo pracują przy tej grze dość długo. Wiedzą jak to ma wyglądać, jaka ma być intonacja, poziom.

baner_300300

Jestem ciekawy, czy komentując jakąś kwestię, widzi pan jej podgląd w grze? Czy dosłownie wszystko trzeba sobie wyobrażać?

Proste pytanie, ale trudno będzie na nie odpowiedzieć. Powiem tak: widzi to moje gardło. Wiem, co mam zrobić i jak to artykułować. Przed sobą tego nie widzę, bo – proszę mi uwierzyć – musiałbym oglądać tysiące sytuacji. Gdybym każdą z nich musiał sobie wyobrażać, to zabrakłoby na to czasu. Sporo improwizacji, ale też mnóstwo rzemiosła, a nawet pracy fizycznej.

Mówi pan o improwizacji, czyli jest na nią miejsce. Nie ma całkowitego działania pod schemat.

Nie ma, bo to komentarz polski i musi mieć odniesienia do polskiej piłki. Komentatorzy muszą reagować i nawiązywać do tego, co się działo i co dzieje się w niej aktualnie. Było miejsce na improwizację, ale – tak jak mówię – określony schemat gry ma też swoje ograniczenia. Bardziej wiedzą to ci, którzy grają, bo ja nie jestem aż tak bardzo zorientowany.

Czego spodziewał się pan, kiedy po raz pierwszy wchodził do studia? Rzeczywistość była identyczna, jak w pana głowie?

Dokładnie tak to sobie wyobrażałem. Najbardziej spodziewałem się ciężkiej pracy. Domyślałem się, że żeby zrobić komentarz, który pasowałby do gry w tysiącach wariantów dotyczących wyboru drużyn, piłkarzy i sytuacji, to trzeba nagrać tego bardzo dużo.

Czytałem. W sumie czterdzieści godzin komentarza. Ile maksymalnie dziennie spędził pan w studio?

Maksymalnie? Chyba jakieś dziesięć. A co do tych czterdziestu godzin, to jest to wartość netto, bo przecież nie nagraliśmy jeden do jednego. Są pomyłki, różnice w interpretacji, intonacji, poziomie głosu. Jedną kwestię należało powtarzać wielokrotnie, bo coś było nie tak. Inne nagrywaliśmy niemal seryjnie. Przeważnie spędzaliśmy nad tym osiem godzin dziennie. W międzyczasie oczywiście jakieś przerwy, bo ośmiu godzin ciągłych nagrań nie wytrzymałby żaden głos. Nawet ten Darka.

No właśnie. Dariusz Szpakowski, jako bardziej doświadczony kolega, pomagał?

Tak, bo w końcu robi to od dziesięciu lat. Przerobił tego mnóstwo. Kiedy zdałem sobie sprawę, ile tego jest, to naprawdę otworzyły mi się szeroko oczy. Pomagał mi na przykład przy pracy głosem, przy takiej ilości materiału i intensywności, czy intonacji, rozłożeniu sił. Nie miałem z tym doświadczenia.

W studio panowała atmosfera ciężkiej pracy, czy raczej wszystko na luzie?

Jedno i drugie. Mamy do wykonania zadanie ciężkie, intensywne. Pracujemy na dużych obrotach. Trudno, żeby w takich sytuacjach nie było potrzeby przerw, żartów, wymyślania jakichś śmiesznych wersji w dialektach. Chwilami trzeba było odreagować, pośmiać się, nabrać oddechu i przystąpić do dalszej roboty.

Było coś, co sprawiało panu szczególną trudność?

Nie wszystko szło jak z płatka, ale pierwszą trudnością był język, którym trzeba było się posługiwać. Dostawałem kwestie, które nie zawsze były zgodne z tym, jakbym ja to skomentował na żywo. W tych miejscach musiałem to sobie przeredagować i sprawić, żeby miało to sens razem z kwestią Darka. I na odwrót, niektóre kwestie zmieniał Darek. To musiało być spójne, logiczne. Dostosowaliśmy to do naszego stylu. Było trochę pracy redakcyjnej. Zgranie naszych kwestii było procesem, który wydłużał pracę. Plus oczywiście nazwy, z którymi na co dzień nie mamy do czynienia, a które pojawiały się choćby w historii klubów czy stadionów.

No właśnie, a propos nazw, to przejdę do nazwisk. Kibice grający w FIFE są uczuleni na ich niepoprawną wymowę. Reżyser zwracał na to szczególną uwagę?

To dotyczy głównie komentatora głównego i nagranie tysięcy nazwisk w różnym kontekście i odniesieniu należało do niego. Odnośnie nazwisk, które pojawiają się w moim komentarzu, powiem, że musiało być to powiedziane prawidłowo i zgodnie z wymową Darka. Nad wszystkim oczywiście czuwała osoba starająca się ogarnąć to merytorycznie i językowo. Powiem szczerze, że my – Polacy – żyjemy w hiperpoprawności. Śmiałem się, że może powinniśmy posłuchać hiszpańskiego komentarza i sprawdzić, czy oni tak super poprawnie wymawiają nazwiska naszych piłkarzy. Jak byliśmy na mistrzostwach świata w Brazylii, to tam miejscowi komentatorzy do każdego nazwiska dodają końcówkę “i”, więc grają tam “Robeni” i “Sneijderi”. Czy w związku z tym są jacyś nienormalni, czy nie mają szacunku do innych? Nie, po prostu u nas jest dążenie do hiperpoprawności. To ma zalety, chociaż czasami jest irytujące. Tutaj, w grze, wymowa musi być jednak sterylna. Musieliśmy ściśle trzymać się ustaleń i mam nadzieję, że tym razem nie będzie uwag.

baner_300300

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

328 milionów przychodu Ekstraklasy. Teraz misja „prawa telewizyjne”

Ekstraklasa SA podsumowała finansowo sezon 2020/21 i wybrała nową radę nadzorcza na bieżący sezon. Według raportu – w poprzednim sezonie skonsolidowane przychody spółki wyniosły 328 milionów złotych. Teraz przed nową radą nadzorczą kluczowe zadanie – przygotowanie i sprzedaż praw telewizyjnych. Na tak wysokie przychody Ekstraklasy złożyły się w dużej mierze przychody z praw telewizyjnych. To […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

De Bruyne: Lewandowski był najlepszy przez ostatnie dwa lata

– Jeśli miałbym wybierać, to w dwóch ostatnich latach najlepszy na świecie był Robert Lewandowski  – stwierdził Kevin de Bruyne. Belgijski pomocnik docenił dorobek Polaka w dwóch ostatnich sezonach, gdy zapytano go o jego typ na zdobywcę Złotej Piłki. Lewandowski w typowaniach bukmacherów zajmuje drugie miejsce wśród faworytów do zdobycia nagrody dla najlepszego piłkarza świata. […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Są zarzuty za śmierć Emiliano Sali

W tym tygodniu rozpoczął się proces w sprawie Davida Hendersona. To on miał zorganizować lot, w którym tragicznie zginął Emiliano Sala oraz pilot kierujący awionetką.  Sala 19 stycznia 2019 roku został kupiony przez Cardiff z FC Nantes za 17 mln euro, co oznaczało nowy rekord transferowy walijskiej ekipy, walczącej o utrzymanie w Premier League. Dwa […]
18.10.2021