post Avatar

Opublikowane 09.06.2015 16:56 przez

Piotr Tomasik

Jak wiecie, wytykamy palcami i śmiejemy się z piłkarzy, w których CV wielokrotnie pojawiał się wpis: spadek. Śmiejemy się również z klubów, które takim ancymonom dalej kolejne szanse, choć zazwyczaj niewiele wskazuje na to, że mogą odpalić. Mowa tu o Rymaniakach i Rachwałach, którzy przy dobrych wiatrach w Ekstraklasie mogliby ślizgać się do 46. roku życia (ewentualnie z dwoma latami przerwy na I ligę), aż ktoś przytomny będzie miał odwagę powiedzieć: już wystarczy.

Nie można jednak wrzucać wszystkich do jednego worka. Nasze podśmiechujki nie zmieniają tego, że w drużynach, które spadły z Ekstraklasy w tym roku, jest kilku piłkarzy, w przypadku których sami moglibyśmy namawiać działaczy do ich zakontraktowania. No dobra, może trochę przesadziliśmy, więc może ujmijmy to tak: nie mielibyśmy nic przeciwko, a transfer nazwalibyśmy rozsądnym.

Przygotowaliśmy listę takich graczy. Dziesięć nazwisk – dla jednych pewnie za mało, dla innych o pięć za dużo. W ramach zabawy poszukaliśmy dla nich odpowiedniego klubu. Wybraliśmy po jednym, choć przykładowy Iwan Majewskij byłby zapewne łakomym kąskiem dla całej szesnastki. A skoro już wywołaliśmy temat obcokrajowców… Nie twierdzimy, że obecność Josipa Barisicia jest Ekstraklasie niezbędna do szczęścia, ale spojrzeliśmy na to z nieco innej strony: skoro gość pokazał, że potrafi strzelać, sprawdził się na polskich boiskach, to trzeba brać. Po co ryzykować przyjazd następnego Chiżniczenki? To nie ma sensu.

ALVARINHO

Liczba spotkań: 32
Gole/asysty/kluczowe podania: 8/2/3
Średnia not: 4.60

Gdzie mógłby trafić? Pogoń Szczecin

Początek sezonu miał tak beznadziejny, że rozważaliśmy zrzutkę na odszkodowanie z tytułu przedwczesnego rozwiązania kontraktu. Pierwszy raz notę wyższą niż 3 wystawiliśmy mu – uwaga! – w dziesiątej kolejce, a zanim trafił na ławę, zdążył być oceniany aż sześć razy. Gdyby odszedł zimą z resztą bananowego zaciągu, zapewne nikt nie zauważyłby jego zniknięcia. Jednak ku naszemu lekkiemu zdziwieniu, został i udowodnił, że potrafi. Strzelać, asystować, a nawet bronić, jeśli postoi się nad nim z batem. Pewnie miałby miejsce w TOP10, jeśli robilibyśmy ranking „najlepszych lewych nóg” w Ekstraklasie. Dlaczego Pogoń? Bo skrzydłowymi Portowcy specjalnie nie stoją i znając życie powrót do zdrowia Patryka Małeckiego tej sytuacji nie zmieni. Poza tym, przydałby się w Szczecinie alternatywny wykonawca stałych fragmentów.

JOSIP BARISIĆ

Liczba spotkań: 18
Gole/asysty/kluczowe podania: 8/0/2
Średnia not: 4.88

Gdzie mógłby trafić? Górnik Zabrze

Ufamy Mariuszowi Rumakowi, który swoimi decyzjami pokazał, że Chorwat to półka wyżej niż Jakub Świerczok. Osiem goli w osiemnastu meczach – bardzo przyzwoity wynik. Trochę niespodziewany, bo w ojczystej lidze Barisić tyle bramek strzelał, ale tylko na przestrzeni całego sezonu. Jest w Ekstraklasie kilku mniej skutecznych napastników, zrobilibyśmy więc podmiankę na niestarego jeszcze (28 lat) zawodnika. Jednak jest w naszej lidze również klub, który od momentu odejścia Zachary napastników nie ma wcale i to tam ulokowalibyśmy snajpera Zawiszy. Poziomu by nie zaniżał, a może pokazałby przy okazji Skrzypczakowi, jak zachowywać się polu karnym.

ADRIAN BASTA

Liczba spotkań: 28
Gole/asysty/kluczowe podania: 2/1/1
Średnia not: 4.64

Gdzie mógłby trafić? Termalica Bruk-Bet Nieciecza

Solidny piłkarz, a solidność zawsze w cenie. Waleczny, wybiegany, nieco gorszy z piłką przy nodze, ale umówmy się – gdyby było inaczej, już dawno sięgnąłby po niego klub z czołówki. Gdy GKS nie był jeszcze pośmiewiskiem ligi, Basta pojawiał się w zestawieniach najlepszych obrońców. Później był tylko co najwyżej jedynym defensorem, do którego nie można było mieć w Bełchatowie większych pretensji. W Niecieczy szukają wzmocnień w obronie, podobno na prawej stronie najwyżej stoją akcje Pawła Golańskiego, ale nie skreślalibyśmy Basty. Klimat małych ośrodków zna jak mało kto.

KAMIL DRYGAS

Liczba spotkań: 33
Gole/asysty/kluczowe podania: 4/8/2
Średnia not: 4.76

Gdzie mógłby trafić? Lech Poznań

Do trzech razy sztuka. Na pewno nie jest to piłkarz, który w skali jeden do jednego potrafiłby zastąpić Linettego (w polskiej lidze nie ma takiego), ale mógłby być jednym z elementów, którymi ta dziura byłaby łatana. Drygas zapewne dałby drużynie z Poznania trochę więcej w ofensywie niż gracz, który niedługo prawdopodobnie zostanie wytransferowany do dużego klubu. Naszym zdaniem trochę niepotrzebnie podpala się w newralgicznych momentach, na swojej pozycji powinien dodawać spokoju drużynie. Jednak nie mamy wątpliwości, że w lidze zostać powinien. Jeśli nie w Lechu, to w barwach innego klubu. Jeśli zdołał przekonać do siebie Mariusza Rumaka, to z każdym mu się uda…

IWAN MAJEWSKIJ

Liczba spotkań: 18
Gole/asysty/kluczowe podania: 1/0/0
Średnia not: 5.56

Gdzie mógłby trafić? Legia Warszawa

Mamy z Białorusinem lekki problem. Z jednej strony – po tym, co pokazał wiosną wydaje się, że żaden klub w Polsce nie jest dla niego za duży, lecz z drugiej – to tylko jedna runda. Nie starczy nam palców, by wymienić wszystkich piłkarzy, którzy tylko w ostatnich sezonach na tak krótkim dystansie dawali radę, a potem gaśli tak bardzo, że wstyd się było przyznać, że chwaliło się kiedyś jednego z drugim. Majewskij z wiosny to piłkarz, który mógłby wnieść dużo nawet do Legii (szczególnie w porównaniu z Vrdoljakiem). Podobny typ do Łukasza Trałki, z tą tylko różnicą, że mniej charyzmatyczny. Tak jak w przypadku Drygasa – jeśli nie klub ze ścisłej czołówki, to przynajmniej taki z aspiracjami (np. Pogoń).

MICHAŁ MAK

Liczba spotkań: 34
Gole/asysty/kluczowe podania: 2/9/1
Średnia not: 4.35

Gdzie mógłby trafić? Jagiellonia Białystok

To, że w tym sezonie bramki w lidze zaczął strzelać czwartego sierpnia, a skończył dziewiątego tego samego miesiąca, jest niepokojące, ale liczby i tak go bronią. Dziewięć asyst to ligowa czołówka, przepustka do transferu do lepszego klubu. Wskazaliśmy Jagiellonię, bo wydaje nam się, że trener Michał Probierz potrafiłby zrobić użytek z szybkiego skrzydłowego, tak jak zrobił to w przypadku Mackiewicza. A co z bratem? Niech spokojnie odbuduje się w pierwszej lidze po kontuzji.

MICA

Liczba spotkań: 21
Gole/asysty/kluczowe podania: 4/4/2
Średnia not: 5.33

Gdzie mógłby trafić? Wisła Kraków

Powiecie, że za pudło w meczu z Piastem powinien spędzić sezon w pierwszej lidze, grając jedynie za dach nad głową i obiady ze szkolnej stołówki, lecz stwierdzenie to tylko na pierwszy rzut oka ma sens. Gdyby nie jego gra we wcześniejszych meczach, Zawisza nie walczyłby o utrzymanie do ostatniej kolejki, spotkanie z drużyną z Gliwic byłoby zapewne tylko graniem o pietruszkę. Sporo nasłuchaliśmy się o jego umiejętnościach jeszcze wtedy, gdy był kontuzjowany, lecz z czasem potwierdził, że wszystkie opowieści Radosława Osucha były tylko trochę przesadzone. A nie zdarza się to przecież często. Nasz typ – Wisła Kraków. Przy Reymonta będą mieli teraz spory deficyt kreatywności.

ANDRE MICAEL

Liczba spotkań: 33
Gole/asysty/kluczowe podania: 2/1/2
Średnia not: 4.52

Gdzie mógłby trafić? Piast Gliwice

Wszedł do ligi z przytupem, należał w zeszłym sezonie do grona najlepszych środkowych obrońców. Pewny, świetnie grający w powietrzu, piłka też go nie parzyła. Taki Micael przypomniał się teraz, ale niestety – od tragicznej w jego wykonaniu jesieni nie uciekniemy. Nie poznawaliśmy człowieka. Takie wahania formy wykluczają go z grona topowych stoperów, ale nie z tych przyzwoitych. Mógłby wzmocnić jeden z klubów z dolnej połówki tabeli. Choć grupa z jego rejonów chyba się z Gliwic powoli zmywa, wybraliśmy Piast.

GRZEGORZ SANDOMIERSKI

Liczba spotkań: 28
Obronione strzały/puszczone bramki: 88/44
Średnia not: 4.82

Gdzie mógłby trafić? Podbeskidzie Bielsko-Biała

Zdarzył się taki miesiąc, że został wybrany najlepszym piłkarzem w całej lidze, zdarzały się takie, że bronił po prostu przyzwoicie, ale był też okres, w którym wyglądał tak słabo, że przegrał rywalizację z Andrzejem Witanem. Jeśli wskoczy na wysokie obroty, to wymiata. Niepewność (dyskwalifikująca poważnego bramkarza) pojawia się w momencie wpadki. Ma problem, by się podnieść. Należy mu się jednak jeszcze szansa. Z Bielskiem żegna się słowacka grupa kabaretowa, więc obsadzilibyśmy nim ten wakat. Podbeskidzie utrzymało się w lidze grając cały sezon bez bramkarza, aż strach pomyśleć, co by było gdyby…

JAKUB WÓJCICKI

Liczba spotkań: 36
Gole/asysty/kluczowe podania: 1/2/0
Średnia not: 4.83

Gdzie mógłby trafić? Śląsk Wrocław

Już w swoim pierwszym sezonie pokazał, że gwarantuje przyzwoity poziom, a fakt, że trafił do ligi tak późno jest nieporozumieniem. Trochę cierpiał przez swoją uniwersalność – zaczynał jako skrzydłowy, był ustawiany w środku pola jako zastępca najpierw Goulona, a później Masłowskiego, zdarzyło się też chyba, że grywał w ataku… Za dużo było tych zmian. Na prawą obronę zostały przesunięty z powodu kadrowej biedy, lecz dzięki temu ustabilizował formę na wysokim poziomie. Początki były trudne, ale szybko nauczył się nowej pozycji. O dziwo, brakuje mu trochę liczb, ale zapewne i one przyjdą z czasem. Musimy wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie o jesieni, podczas której jako jedyny miał jaja, by stawać przed kamerą i tłumaczyć zespół ze słabej gry, choć akurat jemu można było zarzucić mniej niż reszcie ferajny. Mógłby trafić Jagi, ale chyba bardziej przydałby się jednak w Śląsku. Po pierwsze dlatego, że Zieliński zaliczył spory zjazd, a po drugie – nie ucieknie od tego – uniwersalność. Przy wąskiej kadrze, a takiej spodziewamy się w Śląsku, taki piłkarz to skarb.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 09.06.2015 16:56 przez

Piotr Tomasik

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
08.03.2021

Zatrzęsienie goli, dużo asyst. Helik już w barażach o Premier League | STRANIERI

Ten weekend w wykonaniu naszych stranierich to było coś znacznie więcej niż hat-trick Roberta Lewandowskiego z BVB, bramka Krzysztofa Piątka czy dwie asysty Piotr Zielińskiego. Dawno nasi rodacy zagranicą się tak nie rozstrzelali, a i kończących podań do kolegów było sporo. Zacznijmy od Serie A. Crotone wygrało 4:2 z Torino i przedłużyło swoje szanse na […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Michniewicz: Pokazaliśmy, że potrafimy grać bez Luquinhasa

–  Przyjeżdżając do Wrocławia, wiedzieliśmy jak trudny jest to teren. Tydzień temu poległa tutaj Pogoń. Mieliśmy swoje problemy kadrowe, ale na szczęście dla nas udało się je zatuszować. Zmieniliśmy trochę ustawienie i mogliśmy pokazać swoje atuty. Myślę, że mecz był pod naszą kontrolą. Były sytuacje, w których zawodnicy Śląska znajdywali się pod naszym polem karnym, […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Obrzydliwy faul w Bundeslidze. „To był koszmar”

– To była najbardziej ewidentna czerwona kartka w historii futbolu – pisali kibice Bundesligi po faulu Paulo Otavio na Munasie Dabburze. Zawodnik Wolfsburga w doliczonym czasie gry był bliski połamania obu nóg napastnikowi rywali. Sytuacja na poniższym wideo zaczyna się od 1:30.  Sytuacja jest o tyle dziwna, że przecież Wolfsburg i tak w tym […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Bjelica znów wściekły na VAR. „To pole do manipulacji, cyrk!”

Nenad Bjelica zostawił w Ekstraklasie niezłą średnią punktową wykręconą w Lechu, rozczarowanie po nieudanym ataku na mistrzostwo z Kolejorzem, ale i legendarne hasła. „To jest cirkus i skandaloza” – wpisały się na stałe do języka piłkarskiej polszczyzny. Jak się okazje – Chorwat nadal walczy z VAR-em i sędziami. – Przez VAR pole do manipulacji decyzjami […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Papszun: Lasyk i Przybył notorycznie nas krzywdzą

Co słychać w prasie po weekendzie? Jest ciekawie. Jerzy Dudek atakuje Sousę, Nestor Polakow diagnozuje choroby w polskiej piłce, a Marek Papszun uderza w sędziów – Piotra Lasyka i Jarosława Przybyła. – Jestem człowiekiem szczęśliwym i mało we mnie zazdrości, natomiast Michałowi zazdroszczę tego, że sędziują mu tacy panowie jak Przybył czy Lasyk, którzy nas […]
08.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Kompromitacja Olympique’u Marsylia. Klub Arka Milika przegrał z czwartoligowcem

Nie posiadamy na to statystycznych dowodów pod ręką, ale tak na nos wydaje się, że nie ma drugiego krajowego pucharu w Europie, gdzie tak często miałyby miejsce małe niespodzianki i wielkie sensacje, jak w Coupe de France. Dzisiaj negatywnymi bohaterami takiej właśnie sensacji zostali gracze Olympique’u Marsylia. Klub Arkadiusza Milika wyleciał z Pucharu Francji po […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Zieliński z dubletem asyst! Skorupski nie dał rady Napoli

Możemy to powiedzieć bez grama kurtuazji: Piotr Zieliński zaliczył standardowy dzień w biurze. Tak, to już pewnego rodzaju codzienność, że w meczach Napoli widzimy Polaka z bramką lub asystą. Rok 2021 jest pod tym względem absolutnie wyjątkowy. Mówimy o życiowej formie, czymś magicznym. „Zielu” na pozycji nr 10 gra jak z nut, co trzeba powiedzieć […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Szymon Marciniak krytykowany za hit ligi greckiej. „Nie było karnego!”

Szymon Marciniak poprowadził dziś szlagier greckiej ekstraklasy. PAOK (3. miejsce w lidze) podjął przed własną publicznością Aris (2. miejsce). Derby Salonik zakończyły się wynikiem 2:2, a polski arbiter znalazł się pod ostrzałem krytyki. Spotkanie miało niezwykle emocjonujący przebieg. Goście prowadzili już 2:0, ale w 87 minucie gry PAOK zdobył kontaktowego gola. Następnie, już w doliczonym […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Jest nowy prezydent Barcelony! Wielki powrót Joana Laporty

To była naprawdę ekscytująca kampania wyborcza, ale ostatecznie skończy się zgodnie z przewidywaniami. Joan Laporta niemal na pewno powraca na stanowisko prezydenta Barcelony. I to powraca z przytupem. Wyniki głosowania sondażowego przeprowadzonego na próbie aż 4 tysięcy wyborców nie pozostawiają wątpliwości. Najlepiej poinformowani katalońscy dziennikarze także. Cules zdecydowanie wyżej ocenili Laportę niż jego konkurentów: Joan […]
07.03.2021
Anglia
07.03.2021

21 zwycięstw z rzędu i wystarczy. Manchester United pokonuje Manchester City

Dominowali na wszystkich frontach. Od czasu dość pechowego remisu z WBA, Manchester City ani razu nie pozwolił, by przeciwnik zatrzymał ich chociaż połowicznie. Wygrywali jak leci, bez różnicy, czy były to starcia pucharowe, czy ligowe. W końcu jednak nadszedł kres tej serii. Jeśli ktoś miał The Citizens zatrzymać, to właśnie Manchester United. Niebywale dobrze radzą […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia odstawia peleton na siedem punktów

Któraś seria musiała dziś paść. Albo ta niezwyciężonego na własnym stadionie Śląska Wrocław, albo ta związana z dobrymi wynikami Legii w starciach z wrocławianami w ostatnich latach. Chwilę wcześniej padła twierdza w Szczecinie, zatem prawem serii – Legia została pierwszym zespołem, który ograł ekipę Lavicki na ich obiekcie w tym sezonie. Sam mecz? Bywały lepsze. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Premierowy gol Bereszyńskiego w Serie A. No wreszcie! [WIDEO]

Arkadiusz Reca popisał się dzisiaj pięknym trafieniem w starciu z Torino i Bartosz Bereszyński ewidentnie mu pozazdrościł. Zawodnik Sampdorii też strzelił gola. To jego pierwsze trafienie w Serie A! Trochę się Polak na tego gola naczekał, trzeba przyznać. Dzisiejsze starcie z Cagliari to dla Bereszyńskiego 120 występ ligowy w barwach Sampdorii, dla której zaczął grać […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glik z meczem numer 300 na topowym poziomie. Dołącza do ekskluzywnego grona

Kamil Glik spędził wczoraj 90 minut na boisku w zremisowanym meczu Benevento ze Spezią. Było to dla niego spotkanie numer 300 w jednej z pięciu topowych lig Starego Kontynentu. Takim bilansem może się oprócz niego pochwalić tylko dwóch Polaków. Na dorobek 33-letniego defensora składają się 172 występy w Serie A i 128 w Ligue 1. […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIGA MINUS: POGOŃ RUSZA W POGOŃ ZA LEGIĄ

Raz, dwa, trzy. Ruszyli. A kto ruszył? Pogoń Szczecin w pogoń za Legią Warszawa. Tempo jak na obrazku, więc sukcesu nie wróżymy. Ale kto wie? O tej szalonej pogoni, o skuteczności Stali i o innych rzeczach pogadamy sobie dzisiaj o 19.45 w Lidze Minus. A kto pogada? Białek, Kowal, Leszek i Roki. 
07.03.2021
Hiszpania
07.03.2021

Suarez 1:1 Benzema. Derby Madrytu wygrała… Barcelona

Od tego meczu miało zależeć bardzo wiele. Wystarczyło zajrzeć do tabeli La Liga, żeby zdać sobie sprawę, że każda ze stron powinna zagrać z myślą o pełnej puli. Ekipa Simeone dlatego, że ściga ją Barcelona. Real zaś wpadł w gonitwę za Katalończykami i tak oto koło się zamyka. Akurat dziś chyba trzeba powiedzieć, że z […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trener Pogoni Szczecin: – Trzeba spiąć pośladki i pracować

Trener Pogoni Szczecin, Kosta Runjaić, podczas pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał rozczarowania porażką 0:1 z Lechem Poznań. Przyznał, że jego drużyna znajduje się obecnie w kryzysowym momencie. – Jesteśmy mocno zawiedzeni. Na pewno w pierwszej połowie nie prezentowaliśmy się tak, jak chcielibyśmy się i jak oczekiwaliśmy. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć, dlaczego tak był […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Pogoń wyhamowała z piskiem opon

Jesienny mecz Pogoni Szczecin z Lechem Poznań był momentem, w którym pomyśleliśmy sobie, że Portowców stać w tym sezonie na duże rzeczy. Kolejka niby piąta, ale wiadomo – tak naprawdę było to czternaste ligowe spotkanie dla obu ekip w trwającym sezonie. Cztery gole strzelone i zero straconych, sporo polotu w grze, do tej pory najbardziej […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Oficjalnie: Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u

To już oficjalne – Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u Łódź. Zastąpił Wojciecha Stawowego. O sprawie informowaliśmy już wczoraj. Brak zwycięstwa w derbach Łodzi nie miał kluczowego znaczenia dla losów Stawowego, jego los był prawdopodobnie przesądzony po klęsce z GKS-em Tychy. Mamrot natomiast spróbuje w sezonie 2020/21 wprowadzić do Ekstraklasy już drugiego spadkowicza. Wcześniej pracował w […]
07.03.2021