Jak co wtorek: KRZYSZTOF STANOWSKI
Blogi i felietony

Jak co wtorek: KRZYSZTOF STANOWSKI

Po mistrzostwach Europy w 2012 roku Robert Lewandowski nie brał jeńców. Jasno wskazał w wywiadzie, kto i jak zawalił turniej, czyli pokazał palcem na Franciszka Smudę i było to naprawdę mocne, chociaż tylko do momentu, w którym stwierdził, że rozmowa nie była autoryzowana. Sześć lat później wyraźnie złagodniał.

Przeczytałem wywiad z kapitanem reprezentacji Polski w „Przeglądzie Sportowym”. Bije z niego bezradność. Boiskowa i pozaboiskowa. Lewandowski już nikogo nie wskazuje palcem, w zasadzie nie wie co się wydarzyło i prosi, by go nie kopać, zwłaszcza że leży, więc nie wypada. Muszę przyznać, że aż mi się go zrobiło żal. Żadnych odpowiedzi, mętlik i rezygnacja. I chociaż nie dowiedziałem się niczego, to wreszcie wykonano dla kadry dobrą robotę. Wreszcie piłkarz reprezentacji nie wywołał u nikogo złości, tylko wzbudził litość. Wreszcie ktoś zrobił to, co należało: nie rozpalił żadnego nowego ogniska, tylko spróbował przygasić te tlące się od dawna.

Pod tym względem – naprawdę dobra robota. Znacznie lepsza niż lanserskie zdjęcia z wakacji, wrzucane przez samych zawodników lub ich partnerki. Lepsze od palca w dupie i innych kadrowych wykwitów.

To też miła odmiana od tego, co przeczytałem w „Playboyu”, a o czym za chwilę.

*

Paul Pogba, przez lata trochę piłkarz, a trochę błazen, zdobył mistrzostwo świata i w dodatku zrobił to mając na łbie jedną, bardzo skromną fryzurę. Niewykluczone, że na Mundial pojechał w ogóle bez osobistego fryzjera, co jest wyrzeczeniem jak na niego niezwykłym.

Zagrał tak jak zagrać trzeba, czyli biegał, kiedy miał biegać, odbierał, kiedy miał odbierać, nie silił się na żadną oryginalność i żadne fanaberie. Sprawiał wrażenie – sam nie wierzę, że to piszę – dojrzałego mężczyzny.

W tym czasie Robert Lewandowski biegał z błyskawicą na łbie.

Nie twierdzę, że z powodu błyskawicy grał źle. Ale… Nie wiem, ile dokładnie zarabia Robert Lewandowski. Mówi się o sumie rzędu 20 milionów euro rocznie, z czego mniej więcej połowę zabiera mu fiskus. Zostaje bardzo godne dziesięć baniek w twardej walucie, co oznacza, że o ile nie dopadnie go gigantyczny pech w inwestycjach (zdarza się), to do końca życia będzie człowiekiem obrzydliwie bogatym. Zastanawiam się, ile mogła mu zaoferować firma produkująca szampon za specjalną fryzurę mundialową? Równowartość tygodniówki? I dla tej tygodniówki zasuwał z błyskawicą, a potem udzielał tych nonsensownych wywiadów?

Czytam wywiad w Playboyu.

Porozmawiajmy o twoim dniu meczowym. Budzisz się rano. Jako ambasador przeróżnych marek musisz szczególnie dbać o to, w jaki sposób nosisz się na co dzień. Na pewno się golisz, układasz fryzurę, ale co jeszcze?
– Myślę, że wymieniłeś już dwie najważniejsze rzeczy. Zależy mi przede wszystkim na tym, by czuć się świeżo i mieć na sobie ciuchy, w których czuję się swobodnie. Jeśli chodzi o czas przed meczem, nie mogę mieć zbyt wiele spraw na głowie. Wszystko staram się załatwić możliwie jak najwcześniej.

– Przejdźmy do szatni. Jak sam wizerunek wpływa na pewność siebie w trakcie gry? Nie możecie mieć spersonalizowanych koszulek, ale są jeszcze choćby korki czy fryzury, z którymi można eksperymentować.
– Najważniejsze, żeby człowiek czuł się komfortowo. Czuję się dużo lepiej, gdy jestem zadbany w czasie występu na murawie. W trakcie spotkania trudno cokolwiek poprawić, więc dużą rolę odgrywa czas w hotelu. Lubię mieć fryzurę, w której trenuję na co dzień i przeszkadza mi nawet jeden źle ułożony włos. Perfekcjonizm.

Perfekcjonizm. No kurwa jego mać.

Nie wierzę, że to „zwykły” wywiad, a nie część kampanii, ponieważ tak głupich wywiadów nikt poza warunkami kampanii nie udziela (miejmy nadzieję). Zwłaszcza piłkarz pokroju Lewandowskiego nie znajduje czasu na takie gówno-rozmówki przed Mundialem, a pech chciał, że trafiają one do kiosków już po turniejowej klęsce.

Chciałem więc zapytać: czy warto?

Czy warto z siebie robić durnia? Czy to się finansowo kalkuluje? Co jest dla piłkarza lepsze – rozsądny wywiad jak w „Przeglądzie Sportowym”, czy bełkot o ułożonych równo włosach w „Playboyu”? Co ma sobie pomyśleć czytelnik, który jednego dnia – jak ja dzisiaj – nabywa obie te gazety? W której Lewandowski jest sobą, a w której udaje? Ja w sumie do końca nie wiem, bo przecież jeśli mówi, że sprawy reklamowe zamknął na długo przed Mundialem, a potem goli sobie opłaconą błyskawicę tuż przed meczem, to mi się to jakoś nie spina.

Chciałem do piłkarzy zaapelować: nie bądźcie tak bezsensownie zachłanni. Selekcjonujcie oferty. Nie róbcie z siebie lalusiów. Kibic nie chce czytać, że przeszkadza wam jeden nieułożony włos, bo to wcale nie jest perfekcjonizm. Perfekcjonizm jest wtedy, gdy nie przeszkadza wam wyrwana grzywka, ukruszony ząb i naderwane ucho, bo jesteście tak skoncentrowani na meczu, że nawet o tym nie myślicie. To, co waszym zdaniem jest perfekcjonizmem, dla innych ludzi jest trudną do zaakceptowania oznaką zniewieścienia.

*

Robert Lewandowski w wywiadzie mówi o trenerze Nawałce oraz o Jurku.

Jurka szanuje, lubi i w ogóle.

„Jurka”.

No naprawdę można chociaż pobawić się w grę pozorów i na potrzeby wywiady nazwać Jurka trenerem Brzęczkiem, a nie Jurkiem.

*

A Jurek chciał zatrudnić Andrzeja Woźniaka, chociaż wydaje mi się, że ostatecznie do tego nie dojdzie. W każdym razie pomysł był zły albo bardzo zły, zależy jaką kto miarę do tego przykłada.

Zły dla tych, którzy widzieli w tym niepotrzebny kadrze zgrzyt PR-owy i komplikację.

Bardzo zły dla tych, którzy widzieli w tym wielki skandal.

Moim zdaniem korupcję w piłce nie tylko można, ale nawet trzeba stopniować. Zamieszanych było bardzo wielu zawodników, którzy wcale nie marzyli o tym, by kupować mecze. Często trafili do zdegenerowanych szatni, w których musieli wykonywać polecenia starszyzny albo nieuczciwych trenerów. Można stwierdzić, że mogli iść na policję albo dać sobie z piłką spokój, generalnie wykonać jakiś bohaterski gest, ale moim zdaniem nie ma sensu wymagać od ludzi bohaterstwa.

Natomiast Andrzej Woźniak był trenerem bramkarzy i byłym reprezentantem kraju. Miał mocne nazwisko, pozwalające mu znaleźć nieźle płatną pracę. On – w przeciwieństwie do wielu piłkarzy – miał możliwości wykonać krok w tył. Powiedzieć: – Ty, Darek, ja się w to nie bawię. Idę pracować gdzie indziej.

Trenerzy mają sporą łatwość w odchodzeniu z klubów, w przeciwieństwie do zawodników. On jednak z takiej możliwości nie skorzystał. Został i ustawił cały sezon.

Ktoś powie: dobra, odcierpiał.

W porządku, nie jestem ortodoksem w tej kwestii. Ale wtedy zapytam: to może dać mu kadrę razem z Wdowczykiem? Duet Wdowczyk – Woźniak jak za najlepszych lat w Kielcach. Pasuje czy nie pasuje? Jeśli nie, to dlaczego? A gdyby kierownikiem zrobić Forbricha, który niewykluczone, że też już odcierpiał. Pasuje czy nie pasuje?

Być może kiedyś PZPN znajdzie się w sytuacji, w której perspektywa zatrudnienia kogoś z korupcyjnym incydentem w tle będzie spora. Ale do cholery, chyba nie warto tracić dziewictwa dla trenera bramkarzy? Co to za różnica, kto sześć razy strzeli na lewą stronę i sześć razy na prawą Fabiańskiemu?

*

Mundial szczęśliwie się skończył, po meczu który był jego najlepszym podsumowaniem: samobój, błąd bramkarza, karny… Takie to były mistrzostwa – z pięć goli nadaje się do ponownego obejrzenia, a cała reszta do zapomnienia. Ile bramek padło po akcjach, w których zespół wyprowadził napastnika na czystą pozycję strzelecką?

Emocje spore, poziom moim zdaniem marny. Futbol reprezentacyjny jest pasjonujący, jeśli weźmiemy pod uwagę namiętność, ale kiepski, jeśli chodzi o poziom. Źle zestawione, niedostatecznie zgrane zespoły, w których egzystować obok siebie muszą dobrzy ze słabymi, mądrzy z głupimi i w których słabego ogniwa nie da się zastąpić lepszym za żadne pieniądze świata. W efekcie to futbolowe półprodukty. Nie przykładam do nich przesadnej wagi. Umtiti nie wydaje mi się po mistrzostwach lepszym piłkarzem niż przed nimi, a wręcz przeciwnie – zagrał słaby turniej, a wraca z niego ze złotym medalem. Lewandowski jako Francuz też wracałby z medalem na szyi (bo chyba nikt nie sądzi, że nie dałby tyle, co Giroud), a jako Polak – z błyskawicą na głowie.

Czytam teraz, że Lewandowski dla Realu już nie jest atrakcyjny. Może i nie jest, ale tylko pod warunkiem, że Real nie jest rozsądny. Bo rozsądni ludzie oceniają piłkarza na podstawie trzech lat, a nie trzech meczów. I potrafią sobie wyobrazić, jak on się będzie spisywał w optymalnym dla siebie środowisku, zamiast wyciągać wnioski na podstawie meczów w środowisku dalekim od optymalnego.

KRZYSZTOF STANOWSKI

KOMENTARZE (169)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Ja pamiętam jak Fornalik przejął kadrę i Lewandowski wypalił coś w stylu „pomogę mu wejść do szatni i się zaaklimatyzowac”, czaisz? Już wtedy wiedziałem, że Waldek to będzie katastrofa

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Galfryd

kolego CWKS. Rudy komuch dał Polsce medal mistrzostw świata i generalnie był ostatnim, przed Lewym, Panem Piłkarzem w historii polskiego futbolu. Jedną z dwu (znowu obok Lewandowskiego) pochodzących z Polski światowych gwiazd piłki. PS. A z nickiem „CWKS” bym ostrożnie szafował obelgami „komuch”. Przez 45 lat PRLu komunistyczna Legia kradła za darmo piłkarzy z wszystkich polskich klubów, żeby „odsłużyli patriotyczny obowiązek”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jpr

1916 z twojego nicku było dużo wcześniej, niż ta „epoka kamienia łupanego”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

DonChicario

Fornalik wyrzucił swój autorytet do kubła od razu po elekcji, kiedy powiedział dziennikarzom, że jest otwarty na wszelkie propozycje co do składu reprezentacji. No ludzie…Który poważny trener wypowiedziałby takie słowa? Na ten moment mam niestety wrażenie, że z Brzęczkiem mogą być podobne kwiatki, choć chciałbym się grubo pomylić.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Już to pisałem w Trybunie ale akcja z Lewandowskim biegnącym po Senegalu w ramiona Ann mogła być ustawiona przez reklame szamponu, aż mi się w to nie chce wierzyć ale twitty Borka ze stadionu oraz Hajty z salonu fryzjerskiego są naprawdę dobijające

Robert widzi, że traci wizerunkowo więc przy akcji PR zorganizował sobie ustawkę z klakierami bo wywiadem tego nie nazwę, z 7 autoryzacji, 12 poprawek i naniesień aby każde słowo miało odpowiedni wydżwięk, wszystko w celu podbicia zaufania publicznego ze strony kapitana Reprezentacji
Nie wiem kto to kupi bo na pewno nie ja
I jeszcze ten tekst o odstającym włosie, luuuuuudzie
Griezmann z Pogbą przed Mundialem poszli pod maszynke pokazując pośrednio na czym będą się skupiać w Rosji a on? Od dawna powtarzam, że to się zrobił bardziej biznesmen-sportowiec

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Wielu jest biznesmenów-sportowców, którzy nie tracą na tym sportowo… To staje się zarzutem tylko wtedy, gdy nie idzie, więc trąci Januszem… Kurła za kase dla Niemca to siem bardziej stara!

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Nie zrozumiałeś. Chodzi mi np o akcje z reklamą szamponu, dostają wpierdol od Senegalu a ten leci w ramiona Ann aby wypełnić umowe z reklamodawcą no żenada

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Zrozumiałem doskonale, piszesz o tym od kilku dni. Nie uważam tylko, że takie akcje automatycznie sprawiają, że sportowiec nie może dobrze wypełniać swoich obowiązków. Prawdziwy profesjonalista zrobi co trzeba na murawie, a potem odpowiednio się uśmiechnie do obiektywu.

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

No właśnie a Robert swoich obowiązków nie wypełnił w żadnym z trzech spotkan
I jeszcze ten wywiad, że z równowagi wyprowadza go nawet jeden odstający włos
jezuuuuuuuuuuuuuu
Naprawdę po takim Mundialu powinien dać sobie na wstrzymanie z takimi wypowiedziami bo działają one niczym wiadro octu na otwarte rany, z których mięso leci z kości

Galfryd

bracie, ale łączysz w jeden DWA wywiady. Jeden, smutny, z wczorajszego PS (też mam wrażenie, że Lewy nie wie, co się stało i co robić dalej. Wygląda na to, że idą czarne dni dla kibiców) i drugi, udzielony z pół roku temu dla Playboya, gdzie jest ten źle ułożony włos. (nb. nawet wtedy był ten wywiad głupi).

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Jak to nie wypelnil? Dostal cale dwa podania, z ktorych mogl strzelic na bramke i strzelil.
Zero podan sam na sam, bodajze 4 podania w pole karne. Zero wsparcia w ofensywie dzieki geniuszowi taktycznemu Nawlki, ktory zestawil zespol w rewolucyjnym 1-7-2-1.
Najlepie, zeby Lewy bronil, rozgrywal i gole strzelal. A reszta pilkarzykow stala i klaskala.

camora

Mundial z wielkiej,Jezu z malej,slabe to, nawet jesli jestes ateista.Tylko po co wtedy uzywac takiego zwrotu.Jesli to lierowka to sorki,nie ma tematu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

17-S-92

To smutne co powiem, ale aż z nostalgią wspomina się kadrę, która po prostu grała a nie myślała po meczu jak i gdzie się promować. Szczytem wkurwienia były reklamy po 0:3 z Kolumbią

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

weź, szkoda ryja strzępić
Ja patrzę w telewizor i się zastanawiam co się własnie stało a tu wyskakuje turbodebil ze swoimi szczynami albo Glik z jakimś blachotrapezem xDDDD
cyrk panie, cyyyyyyrk

mr.OTHER
Kartofliska.pl

Ale dlaczego jesteś taki pewien, że podbiegnięcie do żony po przegranym meczu miałoby być ustawione przez właściciela szamponu? Bo Anka miała zrobioną wymyślną fryzurę? Chciałbym jednak przypomnieć, że Lewandowscy to nie tylko marka i medialny produkt, lecz przede wszystkim małżeństwo. Dwoje najbliższych sobie ludzi. Bliższych niż koledzy z szatni i koleżanki z trybun.

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Widziałeś te dwa twitty, które wstawiłem Borka i Hajty? Oni też grają w drużynie head&shoulders
I pewnie na stadionie były też rodziny innych graczy z kadry ale jakoś tylko Robert podbiegł się wyżalić(albo wypełnić kontrakt reklamowy)

Pannollo
Bayern

No właśnie chodzi o to, że nie tylko Robert podbiegł do żony. Powtarzacie te bajki jak typowa polska umysłowa wieś, a nawet nie sprawdziliście na głupim youtube jak wyglądała ta sytuacja, ani kto jeszcze podszedł do żony. Ruski operator też wypełniał kontrakt reklamowy z head&shoulders pokazując ten obrazek w telewizji? xD

Pre

Czy jakis inny grajek na tych mistrzostwach powtorzyl ta akcje? czy grali sami wdowcy albo kawalerowie? Zenada i dno

kicinho

Jeśli faktycznie nie wierzysz, że to była ustawka, toś naiwnie głupi…

panie.co.pan
Warta Poznań

Może to kwestia charakteru, ale ja bym miał raczej ochotę przy takiej wściekłości rozwalić coś w szatni, niż lecieć się miziać do żony. Gwoli wyjaśnienia, tak – posiadam.

podszyszkownik
Para a Frente Lech Poznan

I to pomimo żle odstającego włoska….

Moody

No ty byś do swojej kobiety nie musiał lecieć, wszak rękę zawsze masz przy sobie.

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Boli?
Dobrze, ma boleć
Na kolana przed Wielką Francją

Moody

Rozumiem, że tak zawsze mówisz do swojego małego przed każdym meczem żabojadów XD.

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Albo zobacz tu
Ann Lewandowska i mąż jej córki przekazali pół miliona na centrum zdrowia dziecka, bardzo fajny gest. Nawet jeśli to za naradą speca od PR w celu gaszenia pożaru to przecież najważniejsza jest pomoc dzieciom
http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/180719511-Lewandowscy-dali-pol-miliona-na-Centrum-Zdrowia-Dziecka.html

comment image

gnom

K…, ludzie. naprawdę nie czaicie, że te całe mistrzostwa to tylko dodatek do reklam i kontraktów sponsorskich? Przecież piłkarze zarabiają w klubach, na MŚ jadą albo bo mają kontrakty reklamowe, albo do towarzystwa tych pierwszych. No może paru ambitniejszych chce faktycznie coś osiągnąć (dlaczego większość z nich to Chorwaci i Islandczycy?!).

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Pewnie, że wiem. Wystarczą pierwsze dwa mecze i widać kto przyjechał wypruwać flaki dla ojczyzny a kto po prostu odbębnić fuszerkę
W przypadku Orłów Nawałki wiedziałem to już po pierwszym spektaklu

Pannollo
Bayern

Człowieku, a wiesz, że oni przekazali te pół miliona W MARCU?

Pannollo
Bayern

Człowieku, a wiesz, że oni przekazali te pół miliona W MARCU?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Jurek chce zatrudnić Andrzeja, ale nic z tego nie wyjdzie… Korupcyjna przeszłość wywołała fekalionado!
Jakiś czas temu Zbyszek z PZPN zatrudnił Cześka i zjawisk pogodowych nie odnotowano…

Mecenas_Misiura

(komentarz usunięty)

(użytkownik zasugerował, że krytyka Andrzeja przy jednoczesnym poklepywaniu po pleckach Czesława wiązać się może z rudawymi łoniakami Zbyszka pomiędzy zębami Krzysztofa)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Rudy z UE

JEB !!!

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

Stano, kiedy zaciągniesz swoich stażystów do napisania peanu o P O T Ę Ż N E J ległej, która opierdoliła P O T Ę Ż N E Cork City, jak Juri kiełbasę swojego esbeckiego starego?

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

kto to jest ten Juri? Jakiś zyd?

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

Zwykły rasista, co można było nie raz zobaczyć. Szkoda strzępić ryja na niego!

baran

Woźniak nie. Wdowczyk, który wywalił kiedyś nadredaktor, również nie. Ale za to Radosław Matusiak oczywiście tak, no i Czesław 711 również. Hipokryzja pomieszana z interesikami. Bardzo zabawne.

Rudy z UE

żygac sie chce ze ktos mowi o tych dwoch typach, a nie widzi cześka.

emperor

Poziom marny. Kowal to ma jednak moc przekonywania.

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

Jak kibice legiełki moc łykania kutasów swoich starych albo jak legła rozkładania pośladów Borussii 4:14.

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Nazwijcie mnie konfidentem, ale czy naprawdę nie można zrobić porządku z takimi wpisami? Aż wstyd…

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

Zgadzam się! Twierdzenie, że Kowal ma moc przekonywania to wielki wstyd!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

ma moc pierdolenia głupot, np wrzucania Pogby do antyjedenastki Mundialu

Re

Też uważam że PZPN nie powinien zatrudniać ludzi takich jak Woźniak, czy pewien trener z 711 połączeniami….. A nie, czekaj, ten to akurat kolega redaktora.

Michal Sz

Andrzej Woźniak został skazany, sam przyznał się do winy. Michniewiczowi nikt nie postawił żadnych zarzutów. Kumasz pan czy masz za daleko do łba?

Janusz Ekspert

no właśnie, od dawna przecież wiadomo, że Czesław przypadkowo usiadł na telefonie 711 razy.

Michal Sz

Pewnie nie, tylko co z tego? Liczą się fakty, a nie domysły. A fakty są takie, że nikt go o nic nie oskarżył.

Re

Fakty są takie, że trzeba być kompletnym kretynem żeby wierzyć, że błyskotliwego pana Czesława łączyły z panem Ryszardem (którego nota bene pan Stanowski opisał w swojej książce jako ostatniego buraka i prymitywa) stosunki czysto przyjacielskie z czasów Amiki i tylko i wyłącznie dlatego tyle wisieli ze sobą na telefonie.

Michal Sz

Wiara nie ma tu nic do rzeczy. Trzeba być kompletnym kretynem żeby tego nie rozumieć.

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Odnośnie akcji z reklamą szamponu i błyskawicą na łbie