Biała Gwiazda ląduje pod mostem
Weszło

Biała Gwiazda ląduje pod mostem

Zadłużeni i – w efekcie – bezdomni. Sytuacja Wisły Kraków zaczyna przybierać coraz bardziej ponure barwy. Do rozpoczęcia nowego sezonu ekstraklasy pozostało już zaledwie osiemnaście dni, tymczasem miasto odmówiło klubowi przedłużenia dzierżawy obiektu przy użyciu Reymonta. Teraz „na Wiśle” ma prawo grać wyłącznie Garbarnia.

Komunikat gminy Kraków głosi jak byk – klub jest zadłużony wobec miasta na kwotę grubo przekraczającą 6 milionów złotych. To spowodowało, że umowa dzierżawy Stadionu Miejskiego, która wygasła z końcem czerwca, nie została przedłużona. Krótko mówiąc – Wisła Kraków nie ma w tej chwili gdzie grać. Całe szczęście, że jest lato, bo jeszcze by powiększyła listę bezdomnych, okrytych wyłącznie w karton i zamarzniętych gdzieś pod mostem.

Oto oficjalne oświadczenie Urzędu Miasta w tej sprawie:

– Nieuregulowane zobowiązania finansowe uniemożliwiają podpisanie umowy dzierżawy z wnioskodawcą, niezależnie od tego, kim on jest, ponieważ podpisanie takiej umowy byłoby działaniem na szkodę Gminy Miejskiej Kraków. Obecnie Wisła Kraków S.A. Jest zadłużona wobec ZIKIT na kwotę 4 mln 909 tys. zł, wobec ZIS na kwotę 1 mln 394 tys zł oraz z tytułu nieopłaconego podatku od nieruchomości w wysokości 69 tys. zł. Biorąc pod uwagę tradycje krakowskiego klubu, Miasto wychodziło z inicjatywami, które miały ułatwić Wiśle Kraków SA spłatę zobowiązań.

Zatrzymajmy się na chwilę. Z ostatniego zdania wynika, że w klubie od dawna mieli świadomość, iż grozi im utrata praw do korzystania ze Stadionu Miejskiego, ale ryzyko zostało zignorowane. Według dostępnych informacji, przedłużenie Wiśle umowy storpedował osobiście Jacek Majchrowski, prezydent miasta, po konsultacji z prawnikami, którzy stwierdzili ni mniej, nie więcej, że finansowa sytuacja klubu nie rokuje pozytywnie.

Ostatecznie klub zawarł z miastem w 2016 roku umowę porozumienie w sprawie spłaty zobowiązań, ale przestał się z niej wywiązywać i sprawa wylądowała w sądzie. Trudno w takich okolicznościach oczekiwać przychylności ze strony miasta.

Inna sprawa, że miasto też ma swoje za uszami. Nie od dziś wiadomo, że obiekt przy Reymonta jest niezbyt funkcjonalny, piekielnie drogi w utrzymaniu i w ogóle wybudowany za horrendalne pieniądze, niewspółmierne do jego wartości. Obecna sytuacja wygląda trochę na przerzucanie gorącego kartofla. Stadion został skonstruowany w tak idiotyczny sposób, że nie może nawet na siebie zarabiać dzięki koncertom, bo tych nie sposób tam organizować. Bubel.

Tymczasem – wybory samorządowe za pasem. Decyzja Majchrowskiego pod tytułem: „nie płacicie, nie gracie” na pewno fajnie się sprzedaje marketingowo i pozostawia dobre wrażenie, ale to pozory. Na stadionie po prostu musi grać większy klub niż Garbarnia, bo, wobec braku perspektyw na inne poważne imprezy masowe, obiekt stanie odłogiem. I miasto koniec końców też na tym straci, nie tylko Biała Gwiazda, która pozostanie na lodzie.

Wróćmy jednak do oświadczenia magistratu.

– Podczas negocjacji warunków nowej umowy Wisła Kraków S.A. Zobowiązywała się do spłaty zadłużenia do 30 czerwca 2018 roku, co nie nastąpiło. W tej sytuacji Miasto wstrzymało się z podpisaniem nowej umowy dzierżawy stadionu, mając nadzieję, że Zarząd Spółki wykaże dobrą wolę, by uregulować zadłużenie wobec gminy i tym samym umożliwić miastu podpisanie umowy na kolejne lata.

Krótko mówiąc, negocjacje nie zostały zerwane, tylko wstrzymane. Wygląda to raczej na ostatnie ostrzeżenie, niż na realną niechęć ze strony miasta, żeby dojść do porozumienia. Zresztą, ta niechęć byłaby wbrew interesom Krakowa, to oczywiste.

Generalnie, Wisła wisi miastu pieniądze już od dawna, bo te niespłacone zobowiązania sięgają jeszcze czasów Bogusława Cupiała. Co jednak oznacza dla klubu fakt, że szambo wybiło akurat teraz?

Po pierwsze – Wisła MUSI na gwałt ugasić ten pożar. Nie ma do dyspozycji innej gaśnicy, niż spory przelew, sygnalizujący dobrą wolę w rozmowach. Co stawia Białą Gwiazdę pod ścianą, jeżeli chodzi o transfer Carlitosa. Będą musieli w Krakowie zaakceptować za Hiszpana pierwszą, lepszą ofertę. Po prostu goni ich czas. Polski Związek Piłki Nożnej już wystąpił do klubu z pismem, w którym domaga się przedstawienia planów rozwiązania sytuacji. Na dwa tygodnie przez rozpoczęciem rozgrywek ekstraklasy Wisła musi już wiedzieć, gdzie będzie grać. Tu nie będą decydowały dni, a wręcz – godziny.

Wszyscy, którzy mają chrapkę na Carlitosa, po prostu nie mogli sobie wymarzyć wygodniejszej pozycji w negocjacjach. Wychodzi na to, że wskutek organizacyjnego bajzlu Wisła nie tylko nie utrzyma swojego najlepszego zawodnika, a być może najlepszego piłkarza całej ligi. Nawet na nim porządnie nie zarobi.

Biała Gwiazda najprawdopodobniej i tak nie umknie sankcjom ze strony związku. Scenariusz rodem z horroru – Wiśle nie udaje się ogarnąć stadionu, klub łapie trzy walkowery w trzech pierwszych kolejkach i wylatuje z rozgrywek. To oczywiście najczarniejsze z czarnych przewidywań, najpewniej skończy się tylko karą za opóźnienie, bo trudno uwierzyć, żeby klub na dłużej pozostał bezdomny.

Co planuje zarząd Wisły? W połowie maja dostali licencję na grę w Lotto Ekstraklasie, ale ta może zostać cofnięta, bo nad klubem ciąży nadzór infrastrukturalny, właśnie w związku z zadłużeniem. Pomysł na rozwiązanie problemu już kilka tygodni temu przedstawiała prezes Marzena Sarapata: – Czekamy na wyliczenie biegłego, który da nam odpowiedź na pytanie, czy Wisła mogłaby stać się samodzielnym operatorem stadionu. Mamy pomysły na to, jak wykorzystywać stadion poza dniami meczowymi i bardziej go skomercjalizować, chodzi także o tereny wokół stadionu.

Rozwiązanie wygląda nieźle, ale nie wiadomo, jak długo trwały cały ten proces i jak zareagowałaby na to Komisja Licencyjna. Zgodnie z naszymi informacjami, biegli wydali jednak pozytywną opinię – Wisła  ma możliwości, żeby stać się samodzielnym operatorem, bez pośrednictwa tych wszystkich miejskich urzędów i instytucji.

Póki co, oficjalne stanowisko klubu znamy tylko ze zdawkowego komunikatu.

– Wisła Kraków SA ma nadzieję, że zaistniała sytuacja odłożenia zawarcia umowy na dzierżawę stadionu przy ul. Reymonta 20 to wynik nieporozumienia i braku przepływu wszystkich informacji między stronami. Zarząd Wisły Kraków SA jest w stałym kontakcie z władzami Miasta Krakowa i pracuje nad jak najszybszym wyjaśnieniem zaistniałych wątpliwości, dążąc do pozytywnego rozwiązania sprawy. Poziom wieloletnich wzajemnych zobowiązań stron jest obecnie przedmiotem oceny Sądu. Informujemy również, iż sobotni mecz towarzyski Białej Gwiazdy z AS Monaco odbędzie się, zgodnie z planem, na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie.

Cóż – wygląda to tak, jakby się w Wiśle takiego ciosu i to w tak gorącym momencie… po prostu nie spodziewali. „Efekt nieporozumienia” brzmi prawie jak „lapsus językowy”, klasyczny nawałkizm.

Teraz pozostaje czekać na rozwój wypadków. Ze smutkiem. Bo to po prostu przykre, kiedy kolejny wielki, zasłużony dla polskiej piłki klub coraz bardziej chwiejnym krokiem stąpa nad przepaścią.

fot. 400mm.pl

KOMENTARZE (59)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Obserwator1312

Przeciez to było pewne,panowie w dresach (ups ) teraz w Armanich,Guccich,pokazali ze na interesach sie znaja tylko jeślli chodzi o narkotyki,wymuszenia itd :)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

vladtepes

Jak Amica, ŁKS, Polonie, Sosnowiec, Opole, i wiele innych mniej znanych. To jest problem prawa a nie klubów. Mają taką możliwość to korzystają.

Kausz
Cracovia

Jeżeli miasto ma coś za uszami to jedynie to, że dotychczasowe opłaty był kalkulowane inaczej( dużo niżej) niż te po właściwej stronie Błoń.
I to może tyle tylko bo nie mam satysfakcji z kopania leżącego psa.
PS. Zobaczycie, że się wygrzebią silnoręcy gwardyjscy koledzy już dzwonią.

Wróżka Weszława

Co ty tam pierdolisz? Cracovia za swój stadion płaci 0,5 miliona złotych, Wisła 2,5. Jeżeli dla ciebie 2,5 to „dużo niżej” niż 0,5 to gratuluję.

Kausz
Cracovia

Mówisz o czynszu? To zgoda Cracovia płaci 450 tys do tego trzeba doliczyć koszty utrzymania obiektu około 4-5 mln oraz podatek od nieruchomości około 1,5 mln obie kwoty rocznie.
Stadion na Cracovii ma 15 tys pojemności a stocznia 45(edit: 32).
Informacje są do wyszukania bez problemu.
Więc Ty nie pierdol.

Maciej Stolarczyk Hard Pressing
Wisła Kraków

Po pierwsze, podatek od nieruchomości nie wynosi 1,5 mln tylko jakieś 150 tysięcy, które zresztą miasto Cracovii umorzyło. Po drugie, utrzymanie stadionu nie kosztuje 5 mln zł, ponadto Wisła Kraków także musi utrzymywać stadion – chociażby sama musi dokonywać wymiany krzesełek.

Czy pejsom kłamstwa i manipulacje płyną w żyłach?

Kausz
Cracovia

Nie wiem kto to są pejsy to chyba jacyś Twoi koledzy ? Tak do siebie pieszczotliwie mówicie na zlotach ZOMO?
Cracovia płaci 450 tys czynszu po obniżce , umorzenie podatku nie jest permanentne tylko jednorazowe a ile to Wy tego podatku płacicie?

Wróżka Weszława

Ciekawe jest że miasto popisało się niegospodarnością i nieporadnością w budowie uberdrogiego stadionu i klub ma teraz tę niegospodarność miasta sfinansować. Cracovia za te 6 milionów które Wisła wisi miastu mogłaby grać na swoim stadionie 12 lat, Wisła 2….

Kausz
Cracovia

Bzdura!!!

Wróżka Weszława

comment image

Kausz
Cracovia

Napisałem już pod tamtym postem, dolicz koszty utrzymania obiektu w kwocie 4-5 mln rocznie nawet jak łaskawie umorzyli podatek od nieruchomości.

WhiteStarPower

Nie kloc sie z zydowka, one zawsze dostają czarno na białym ale żyją w swoim swiecie. Dobrze ze inne kluby nie maja kosztów utrzymania tylko biedne pasy uciemiężone

Kausz
Cracovia

Czarno na białym to sobie jeszcze zobacz wartość wsparcia kundelku.
Koszt utrzymania stoczni ponosi miasto a gwardyjskie towarzystwo z siedzibą w Myślenicach płaci 2,5 mln czynszu.
Nie martw się jutro przeczytamy że się dogadali jak to mówią urwa urwie łba nie urwie :)

Maciej Stolarczyk Hard Pressing
Wisła Kraków

źródło o tych 5 milionach a potem porównać z kosztami organizacyjnymi jakie ponosi Wisła. Jak nie, to stul pysk i po dobranocce do spania.

pasiaq

Dowolny artykuł, przykładowo ten mówi o 4.5 miliona: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3304880,prezydent-krakowa-stadion-mozna-sprzedac-zadania-cracovii-to-skandal,id,t.html
Cracovia ten koszt płaci, bo jest operatorem. Wisła też miała początkowo ten koszt płacić, ale ostatecznie rezygnując z bycia operatorem go uniknęła.
Dopiero teraz przy Reymonta kombinują jak tu operatorem zostać, ale to raczej ucieczka z deszczu pod rynnę bo skąd wziąć na to pieniądze.
Koszt utrzymania stadionu przy Reymonta wyceniany jest na 5 milionów z kawałkiem, całą kwotę jako operator płaci miasto poprzez zależne spółki. Można o tym przeczytać np, tutaj: http://www.krakow.sport.pl/sport-krakow/1,115698,17585104,Zarobek_i_wydatki__Stadion_Wisly_jak_studnia_bez_dna.html

Maciej Stolarczyk Hard Pressing
Wisła Kraków

Artykuł sprzed 4 lat, kiedy dzisiaj Cracovia płaci mniejszy czynsz i jest zwolniona z podatku od nieruchomości? A bycie operatorem nie oznacza zejścia ze wszystkich kosztów. Krzesełka, sprzątanie pomeczowe, murawa, opłata za podgrzewanie murawy, za to wszystko Wisła płaci sama i do tego jeszcze czynsz.

Kausz
Cracovia

Napisałem wniosek w trybie informacji publicznej do UMK skoro tak twardych dowodów potrzebujesz.
A te koszty o których Ty mówisz to może podaj jakiś artykuł może być nawet sprzed 4 lat?
Jak nie to stul pysk i przed spaniem zamelduj się właściwemu funkcjonariuszowi.

Pawel_Jumper

Ej ziomek, tak z innej beczki chciałem spytać: Długo jeszcze będziesz miał ból dupy o tego Mączyńskiego 😀 ?

Wróżka Weszława

Bo skisnę, ból dupy za gościa który w Wiśle nie zagrał ani jednego dobrego meczu? Proszę cię…
Śmieszkowanie z pajaca a ból dupy to dwie różne sprawy „ziomek”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: Na Twoim miejscu bym tak rzewnie się nie śmiał.
Rutki odejdą i taki sam los może spotkać Twój klub.
Wieloletnie uzależnienie od ,,możnego sponsora” do niczego dobrego nie prowadzi.
To nie są mecenasi sztuki !

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: No i chuj!
Przynajmniej czysto i bez smrodu.

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: Co masz przeciwko kulturze tych, tych…
Mieszkaliśmy razem setki lat, a mimo to nie za bardzo przeszkadzaliśmy ich eksterminować w czasie wojny i wygnaliśmy ich w końcu potem.
I czym my się różnimy od tych znienawidzonych Ukraińców z Wołynia?
Masz poglądy jak dUPAwka!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: Wbrew Twemu mniemaniu historia Polski nie jest czarno-biała (dla Ciebie i tak ma jeden odcień)
Też mógłbym przytoczyć kilka faktów historycznych, które nie licują z wizerunkiem
prawdziwego Polaka patrioty, ale to chyba mija się z celem.
Dla Ciebie wszyscy ,,nie Polacy” byli zdrajcami, chociaź w KAŻDYM ! narodzie znajdą się czarne owce.
Ale co tam, Bury i tak jest bohaterem !

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: Wal się?. I vice versa! Na obronę swoich szowinistycznych poglądów recytujesz formółki klepane w ,,publicznej” TV dla zachowania pozorów przyzwoitości.
A w tzw. międzyczasie, ta propaganda wyprała Ci mózg, odwirowała, jeszcze wykręciła, wysuszyła i powtórzyła procedurę od nowa, dla pewności.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: Prawda w oczy kole !
A inwektywy zachowaj dla siebie.
A z resztą, niech Ci ulży

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: Słabo, Janka, słabo!
Mówisz o żydach, którzy kolaborowali z hitlerowcami, by zabierać majątki Polaków, babo, żyd-kolaborant w Generalnej Guberni, pierwszo słyszę.
Co złego powiedziałem (i czy w ogóle) o PPPodziemnym i Ukraińcach ?
Mówiłem, że jeśli będziemy się wypierać odpowiedzialności nawet za promil promila holocaustu, będziemy jak ci Ukraińcy/UPowcy.
Na koniec: najpierw srasz na ,,niepolaków”, by potem, przytaczać fakty, jak to oni byli ratowani na potęgę dzięki nam.
A kurwa jeszcze: kto Ci opowiadał o tych tłumach witających Armię czerwoną na Kresach, chyba w TVP info albo w sowieckiej kronice filmowej to oglądałaś.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

CRY

Może koledzy z Cracovii udostępnią im swój stadion, jeśli ładnie poproszą 😀

Tralalala

Możliwe wyjście z sytuacji, czyli skąd znaleźć kasę na dług:

1. Podnieść cenę karnetu na siłownię u Miśka
2. Zwiększyć sprzedaż koki i amfetaminy
3. Ogłosić „dobrowolną” zbiórkę wśród wiernych „od kołyski aż po grób”
4. Pożyczyć na wieczne nieoddanie od ziomali z Widzewa i Ruchu, ewentualnie ich też wciągnąć w punkt 3.
5. Poszerzyć strefy wpływów w mieście, zwiększyć haracze.

Rudy z UE

można by jeszcze wode z Wisły sprzedać, o ile by ktoś kupił

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pawel_Jumper

Z Widzewa czmychnął Murapol, Wisła bez stadionu, a Ruch… wiadomo.

Co za czas dla kibiców „wielkiej zgody”. xDDDDD

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Syndrom oblężonej twierdzy – klasyka!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Bartek Kiezun

Ale na wywalenie trenera, a co za tym idzie wyplate odszkodowania było ich stać. Kasa wycieka, rachunki do zapłaty wisza. Bayern Monachium.

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Odmówili? Dzierżawy? Przy użyciu Reymonta? :-)

TSW06

Wierzę, że jeśli stać nas na opłacanie trzech trenerów, kilkuset tysięczne pensje członków zarządu i sprowadzanie jakichś pseudo grajków w ostatnich latach, to znajdą się jakieś drobne na opłacenie stadionu. A tak na poważnie, to patrząc na tą amatorkę w klubie, to aż dziwne że jeszcze Wisła jakoś funkcjonuje.

Nie chcę się czepiać, ale...

Dziwne, że nikt nie wpadł na oczywiste rozwiązanie: niech teraz Wisła rozgrywa swoje mecze w Niecieczy!

wpDiscuz