post

Opublikowane 16.10.2021 16:50 przez

redakcja

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy Otylii Jędrzejczak. Mimo wszystko, Karolina Naja dla przeciętnego kibica jest postacią anonimową.

W rozmowie z Wojtkiem Pielą dla WeszłoFM nasza wybitna kajakarka opowiedziała o tym, czy anonimowość jej nie przeszkadza, o swoim macierzyństwie i łączeniu obowiązków domowych z treningami, przykładaniu uwagi do najdrobniejszych detali podczas przygotowań do startów, niezwykłej koncentracji przed rywalizacją oraz swoich planach na przyszłość.

WOJCIECH PIELA: Karolina, rozmawiamy na świeżo po gali olimpijskiej, która odbyła się 11 października. Miło było się spotkać, powspominać wasze występy i przede wszystkim nacieszyć się medalami.

KAROLINA NAJA: Dziękuję organizatorom za to spotkanie, to wielki zaszczyt spotkać się w rodzinie olimpijskiej. Powróciły emocje związane z igrzyskami. Takie spotkania uświadamiają, że napisaliśmy kawał dobrej historii.

Jakie momenty z tegorocznych igrzysk najbardziej utkwiły ci w pamięci?

Ogólna atmosfera imprezy. Podczas gali oglądałam filmiki przedstawiające nasze wyścigi, wypowiedzi dziewczyn, z którymi tworzyłam osadę. To był ich debiut, więc kiedy na nie patrzyłam, to cały czas się uśmiechałam i przywracałam sobie w głowie wspomnienia ze swoich pierwszych igrzysk, jak to przeżywałyśmy je razem z Beatą Mikołajczyk. Towarzyszyło mi pomieszanie tego, co wydarzyło się w tym roku z tym, jaką drogę przeszłam aby znaleźć się w takim miejscu.

Czy tobie przesunięcie imprezy o rok pomogło? Wiemy, że wracałaś do sportu po urodzeniu syna, Miecia.

Nie wiem, czy pomogło. W zeszłym roku w kwietniu byłam już bardzo nakręcona na start w igrzyskach. Jednak kiedy decyzja o przesunięciu igrzysk została podjęta, spowodowało to u mnie duże zmiany, które odczuwałam w rywalizacji krajowej. Był to dla mnie najsłabszy sezon. Gdyby igrzyska odbyły się w pierwotnym terminie, to nie miałabym takiej obniżki formy. To był moment psychologiczny w mojej karierze. Plasowałam się w kraju na trzecim-czwartym miejscu, gdzie wcześniej zazwyczaj kończyłam wyżej (śmiech). Sama zastanawiałam się co się ze mną dzieje i czy to ten moment w karierze, w którym trzeba zejść ze sceny. Po sezonie musiałam sobie wszystko poukładać w głowie, porozmawiać z najbliższymi osobami. Otrzymałam od nich dużo wsparcia, mówili mi „Karolina, zacznij robić to, co sprawia ci przyjemność, a co będzie, to będzie”.

I tak od października ruszyliśmy z przygotowaniami do następnego sezonu, wszystko zaczęło się układać po mojemu, wróciła stara, dobra Karolina. Kiedy w tym roku rozpoczęłam treningi w okresie zimowym, podczas którego wyjechaliśmy na zgrupowanie, już po pierwszych kilometrach spędzonych w kajaku czułam, że to jest to.

Czym te igrzyska różniły się od poprzednich, w których brałaś udział? Wiadomo, że nie było na nich kibiców. Ale jakie ty masz wrażenia w porównaniu do Rio de Janeiro czy Londynu?

Najważniejsze, że rywalizacja sportowa pozostała bez zmian. Jeżeli chodzi o kajaki, COVID nie miał na nią wpływu. Nie było u nas żadnego wykluczenia ze względu na wynik testu. Ale brak kibiców był odczuwalny. Pamiętam moment, kiedy stałam na podium. Patrzyłam na trybuny, a tam była garstka ludzi. Zazwyczaj były to osoby ze sztabów szkoleniowych lub sportowcy z wioski olimpijskiej, ale w bardzo ograniczonej liczbie. Poczułam się jak na okręgowych zawodach mistrzostw Śląska (śmiech). I to był smutek związany z brakiem kibiców – impreza tej rangi musi się odbywać z ich udziałem.

Przebywanie w Japonii też było ograniczone, czy może udało ci się coś zwiedzić?

Niczego nie udało się zobaczyć. Ale jadąc na igrzyska, kompletnie nie miałam tego w głowie. Dla mnie liczą się zawody, wyścigi i treningi pomiędzy startami. Ale sama wiedza, że jesteśmy zamknięci i nie ma jakiejkolwiek możliwości wyjścia, nie jest fajną sprawą. Nie chciałabym tego doświadczyć po raz kolejny. Ale nie będę narzekać, że nie miałam możliwości zwiedzić Tokio. Jak będę chciała je zobaczyć, to pojadę tam prywatnie.

Czy w kajaku – jak w życiu prywatnym – zostałaś taką przysłowiową mamą dla młodszych koleżanek?

Tak mówią, ale my śmiejemy się z tego powodu. Wystarczy, że jestem normalną mamą – one jeszcze nie. Jestem bardziej doświadczona i zdarza się, że im podpowiadam. Jednak prawda jest taka, że dziewczynom nie trzeba dużo podpowiadać. Są na takim poziomie sportowym, że wystarczą im drobne sugestie. Trzy-cztery lata temu udzielałam im dużo więcej rad treningowych, z ich strony również było więcej pytań. W szczególności od Ani Puławskiej, z którą poznałam się przed igrzyskami w Rio de Janeiro.

Powiedziałaś, że jadąc na igrzyska nie skupiasz się na zwiedzaniu. Ze względu na pandemię to pytanie bardziej odnoszące się do igrzysk w Londynie czy Rio. Rozumiem, że twoja galeria zdjęć w telefonie nie jest wypełniona zdjęciami z Novakiem Djokovićem, Kobem Bryantem czy innymi sławami, które mogłaś spotkać w wioskach olimpijskich?

Dokładnie. Moja galeria zdjęć z igrzysk jest naprawdę uboga. Na każdych igrzyskach powtarzałam sobie, że najpiękniejszą pamiątką będzie medal olimpijski. Służy mi skupianie się wyłącznie na tym, co sama robię. W kajakach różnice na mecie są minimalne. Na koncentrację podczas startu składa się wiele czynników, zatem odcinam się od wielu rzeczy. Ale również wiąże się to z tym, że kajakarstwo zwykle jest rozgrywane pod koniec igrzysk olimpijskich, więc koncentracja musi być większa. Stąd ograniczamy zewnętrzne bodźce – wiemy, że to coś, co może nas osłabić.

Nie uwierzę, że w pamięci z igrzysk pozostał ci wyłącznie sport. Samo przebywanie w wiosce olimpijskiej to już wielkie przeżycie.

Oczywiście. Wrażenie robi sama obecność na igrzyskach, przebywanie ze wspaniałymi sportowcami. To, że jesteśmy w jednym miejscu, każdy ma swoją historię, swoją dyscyplinę. Ale każdy – od tenisa po biegi z przeszkodami – ma jedno marzenie. To jest strasznie nakręcające i dla mnie piękne. Jesteśmy tak różni, z innych zakątków świata, lecz każdy reprezentuje ideę olimpizmu.

A czy do ciebie dochodzi – lub doszło po występie w Tokio –  że spoglądając na tabelę polskich multimedalistów igrzysk olimpijskich, twoje nazwisko znajduje się obok wielkich postaci polskiego sportu?

Po występie z Anią Puławską w wyścigu dwójki na pięćset metrów bardzo się cieszyłam, ale starałam się przy tym ochłonąć. Sama pamiętam swoje emocje w Londynie. Tam było odwrotnie – najpierw startowałyśmy w czwórce, gdzie zajęłyśmy czwarte miejsce, a później w dwójce. Wiedziałyśmy, że musimy szybko ogarnąć się mentalnie. W Tokio tłumiłam emocje ze względu na Anię, dla której to był debiut, oraz przez to, że dziewczyny z czwórki już czekały na kolejny trening i przygotowywały się do następnego wyścigu eliminacyjnego.

Więc z jednej strony była radość. Z drugiej, trochę się smuciłam. Spoglądałam na Anię. Jest młodą zawodniczką, jednak też wiedziała, że takie zachowanie będzie prawidłowe w stosunku do dziewczyn, które czekają w blokach by rozpocząć rywalizację. Współczułam jej, że nie do końca potrafi cieszyć swoim pierwszym medalem i oddać tej radości. Dlatego największa satysfakcja przyszła wtedy, kiedy w czwórce zdobyłyśmy drugi medal olimpijski, tym razem brązowy. Tam już łezka w oku się zakręciła, gdy stałyśmy na podium. To było uczucie, że dokonałyśmy czegoś wspaniałego i zrobiłyśmy to razem.

Jak ty osobiście czujesz się, kiedy twoje nazwisko wymienia się obok Stocha, Małysza, Szewińskiej, Włodarczyk czy Pawłowskiego?

Te statystyki medalowe faktycznie są, ktoś je liczy, wy o tym mówicie. Jednak powtarzam, że ja na igrzyskach nie byłam sama. Dwa razy zdobyłam medal z Beatą Mikołajczyk. Teraz z Anią Puławską i w czwórce z nią, Heleną Wiśniewską i Justyną Iskrzycką. To nie jest wynik indywidualny, lecz drużynowy i cieszę się, że byłam jej częścią.

Jak reagujesz, kiedy widzisz kolejne artykuły zatytułowane „Ma tyle medali, co Małysz i Stoch, ale nie rozpoznasz jej na ulicy”?

Oczywiście, to dla mnie bardzo miłe, że znalazłam się w gronie multimedalistów olimpijskich. Dociera do mnie to, że napisałam kawałek historii. Że po urodzeniu Miecia powróciłam na wysoki, olimpijski poziom. Nie wiedziałam, czy mój powrót będzie się opłacał i marzenie o kolejnym medalu się ziści. Znam swoją drogę i myślę, że to materiał na dobrą książkę.

Zależy mi na promocji kajakarstwa w Polsce. To mimo wszystko sport powszechny, świetny sposób spędzania wolnego czasu. Można wybrać się na spływy kajakowe na naszych pięknych rzekach. To nie jest tak, że kajaki są niszowym sportem – one są dostępne dla każdego. Jeżeli uda się je bardziej spopularyzować poprzez moją sylwetkę, jako czterokrotnej medalistki olimpijskiej, to będę szczęśliwa z tego powodu.

W Gorzowie Wielkopolskim, posiadając już na koncie medale olimpijskie, otrzymywałaś stypendium w wysokości kilkuset złotych miesięcznie. Kiedy widzisz ile zarabiają na przykład piłkarze, to nie ogarnia cię lekka złość na taki stan rzeczy?

Droga naszej dyscypliny jest znacznie trudniejsze, finansowanie jest mniejsze. Jednak na przestrzeni dziesięciu lat widzę, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Ministerstwo Sportu stworzyło programy, które mają wspierać rozwój młodych sportowców. To widać na przykładzie naszych młodszych dziewczyn, z którymi zdobywałam medale. Ich droga była znacznie łatwiejsza, otrzymywały duże wsparcie, by mogły korzystać z elementów, które są ważne w profesjonalnym treningu. Chodzi o możliwości regeneracji, korzystanie z fizjoterapeutów, lekarzy i innych specjalistów. Kiedyś tego nie mieliśmy. Gdy otrzymywałam stypendium, które wywalczyłam poprzez wynik międzynarodowy, to musiałam z tych pieniędzy opłacić czynsz i przede wszystkim kupić sobie profesjonalne buty do biegania, żeby być przygotowaną na trening. Jednak nie zawsze należy patrzeć wyłącznie na finanse, lecz cieszyć się z tego, co się ma.

ODBIERZ NAJWYŻSZY CASHBACK NA START BEZ OBROTU W FUKSIARZ.PL!

Teraz dla kajakarstwa nadchodzą lepsze czasy. Otrzymujemy coraz większe wsparcie, które przekłada się przede wszystkim na kluby sportowe, by trenerzy otrzymywali jakiekolwiek wynagrodzenie. Praca z dziećmi i młodzieżą często zajmuje dużo czasu. Dla niektórych dzieci taki trener to wręcz drugi rodzic – przyjaciel i osoba, która zawsze będzie chciała dobrze doradzić. Tu nie chodzi tylko o wychowanie potencjalnego mistrza, ale i o pozytywny wpływ sportu na młodego człowieka.

W czwórce która zdobyła medal występują bardzo młode dziewczyny. Z czego według ciebie wynika to, że kajakarstwo w Polsce – zwłaszcza kobiece – zdobywa medale od wielu igrzysk i to się nie kończy? Cały czas pojawiają się następczynie starszych zawodniczek.

Trzeba rozpocząć od klubów z których dziewczyny pochodzą i tego, z jakimi ludźmi tam się spotkały. Te osoby pchały ich kariery w dobrym kierunku, obserwowały rozwój zawodniczek. Ale myślę, że nasza reprezentacja jest prowadzona przez świetnego szkoleniowca, pana Tomasza Kryka, dbającego o to, żeby kadra była szeroka. Młode dziewczyny mają możliwość rywalizacji, skład nie zamyka się na dwóch zawodniczkach. Trener dba o zaplecze, dziewczyny trenują z nami i poznają pracę, którą trzeba wykonać do tego, by być na szczycie.

Trener na wszystkie zgrupowania wozi wypiekacz do chleba i te słynne słoiki z ogórkami?

Historia z wypiekaczem wyszła chwilę przed igrzyskami. Trener często wozi takie rzeczy na zgrupowania, ale też mamy prawo dodać do tego pakunki z naszą ulubioną żywnością. Przebywamy w różnych miejscach na świecie, gdzie nie wszystko, co lubimy, jest dostępne. Nie mamy też szefa kuchni, który przygotowuje nam śniadania. Zawsze mamy dostępne kuchenki – teraz w większości indukcyjne – gdzie możemy zrobić sobie pełnowartościowe jedzenie potrzebne sportowcowi. Bo często w hotelach są śniadania, gdzie jest tylko białe pieczywo, kawałek sera, jajecznica i sałata lodowa. Na profesjonalnym poziomie uprawiania sportu posiłek nie może tak wyglądać. Więc jesteśmy nauczone, że nie ma co narzekać, tylko bierzemy sprawy w swoje ręce. Świat poszedł w kierunku profesjonalizacji, w niczym nie ma przypadku. Tu już nie wystarczy tylko ciężka praca, trzeba dbać o takie szczegóły.

Trener Kryk to dobry motywator? On sam mówi, że na wyjazdy bierze sporo książek z cytatami motywacyjnymi.

Współpracuję z trenerem już dziesięć lat, on dba o każdą z nas. Wszystkie jesteśmy przez niego dobrze i równo traktowane. Jest osobą, która stara się rozwijać w wielu aspektach. Widzę, że w ciągu tych dziesięciu lat zarówno trening jak i podejście trenera się zmieniło.

Utkwiła ci w pamięci jakaś sytuacja ze zgrupowania, która cię szczególnie zszokowała, a może rozbawiła? Mimo wszystko spędzacie ze sobą trzy czwarte roku.

Przeszłam tyle etapów swojej kariery, że trudno wybrać jedną, która by mnie zszokowała. Śmiesznych sytuacji też było sporo, bo u nas w drużynie jest jak w rodzinie. Kłócimy się, nienawidzimy, a na drugi dzień się kochamy, bo najważniejsze, żebyśmy razem osiągały sukcesy.

Zastanawiałaś się, co byś robiła w życiu, gdybyś nie została kajakarką?

Kiedyś miałam inne marzenia, to było jeszcze w klasie licealnej. W zasadzie wszystko, co mogłabym robić gdyby nie kajaki, bardzo się rozwinęło. Interesowała mnie kosmetologia, bardzo chciałam pójść w kierunku medycyny estetycznej. Teraz jest to powszechne i pożądane na rynku. Wtedy myślałam też, że ludzie potrzebują zmian w zakresie żywienia, więc przydałyby się ogólnodostępne cateringi dietetyczne. Dostrzegałam, że ludzie chcą dbać o siebie, lecz są coraz bardziej zapracowani i chętnie korzystaliby z takiej usługi. I one później się pojawiały, teraz są nawet w mniejszych miejscowościach. Więc miałam intuicję, dostrzegałam braki odpowiednich usług na rynku. Tylko będąc cały czas profesjonalnym sportowcem nie mogłam sobie pozwolić na pójście w tych kierunkach.

Jakie są twoje plany na przyszłość?

Nie chcę mówić, że wytrzymam do igrzysk w Paryżu, bo nie ma co obiecywać. Wolę iść małymi kroczkami do przodu, więc mówię, że przygotowuję się na następny rok i mistrzostwa świata oraz mistrzostwa Europy. Z roku na rok będę się starała o wywalczenie kwalifikacji i prawdopodobnie występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Oczywiście, jeżeli mój poziom sportowy dalej będzie wysoki.

Gdybyś miała wybrać jedno miejsce na ziemi, w którym chciałabyś zamieszkać na przykład po karierze, to gdzie by to było? Czy może zostajemy w Wałczu?

Na chwilę obecną zostajemy w Wałczu. Piękna, mała miejscowość, taka moja ostoja kiedy wracam ze zgrupowania. Bardzo blisko naszego domu znajduje się przedszkole oraz jednostka wojskowa, w której Łukasz pracuje. Do Wałcza ze Śląska ściągnęłam też swoich rodziców, również dlatego, żeby mieli większy kontakt i możliwość spotykania się ze swoim wnukiem. Zatem na ten moment Wałcz, a co będzie dalej, to życie pokaże.

Ile procent w twoich medalach to zasługa męża, Łukasza? Bo łatwo nie było, kiedy musiałaś dzielić życie mamy i sportowca.

Łukasz również był kajakarzem, startował na igrzyskach w Atenach, gdzie zajął piąte miejsce. Patrzył na mnie nie jak na swoją partnerkę życiową, tylko zawodniczkę i nadzieję reprezentacji na dobry wynik. Mówił „nie kończ jeszcze, wciąż możesz dużo zrobić dla nas, dla Polski, napisać historię”. Wsparcie od niego było bardzo ważne. Wiedział, że jeżeli wszystko będzie się fajnie układało po drodze, to sama będę chciała realizować swoje marzenia.

Kiedy patrzę na to wszystko na chłodno, to niektóre sprawy były załatwiane na ostatni gwizdek. U nas, jako młodych rodziców, było dużo szaleństwa i nie wiem czy drugi raz bym to powtórzyła. Dlatego na razie nie decyduję się na drugie dziecko, bo byśmy tego nie pogodzili.

Jakie masz pasje, co lubisz robić w wolnym czasie?

Z wolnym czasem jest dość ciężko. Generalnie, kiedy urodziłam Miecia i starałam się połączyć wychowanie dziecka z uprawianiem sportu to dostrzegłam, że wcześniej marnowałam dużo czasu. Dopiero wtedy dotarło do mnie, co to jest macierzyństwo. Teraz muszę pogodzić treningi z prowadzeniem domu – jeżeli oczywiście jestem w domu. Ale nauczyłam się, że pomimo zajęć sportowych i obowiązków rodzinnych muszę mieć czas dla siebie. Rozpoczęłam zajęcia z jazdy konnej. Do tego Łukasz ma swoją małą pasiekę, więc pomagam mu przy ulach. Dla nas to takie oderwanie od codzienności, spotkanie z naturą. Myślę, że każdy powinien dbać o ekologię i naturę. Im więcej sami z siebie damy w tego rodzaju aktywnościach rodzinnych, tym bardziej przyczynimy się do lepszego świata w następnych latach.

Łukasz mocno musiał się postarać, czy pasja kajakarska od razu was połączyła i – mówiąc kolokwialnie – piknęło?

Poznaliśmy się na zgrupowaniu, kiedy Łukasz praktycznie schodził ze sportowej sceny. Nasza znajomość rozpoczęła się od normalnych rozmów związanych  treningami. Łukasz bardzo dużo mi podpowiadał i doradzał. Możliwość spotykania się na treningach zbliżyła nas ze sobą. Do tego doszła nutka koleżeństwa, przyjaźni i później samo się potoczyło.

Czyli dojedziesz do Paryża na zakwasie z buraków czy miodzie?

Ja śmieję się, że mam szamana w domu. Mamy syrop z pędów sosny, nalewkę z czarnego orzecha. Pracujemy z firmą, która bazuje na tym, aby ludzie dbali o zdrowie w oparciu o naturalne produkty, potrawy czy minerały pozyskiwane ze sprawdzonych źródeł. Temat natury jest nam bardzo bliski. Tak jak wcześniej powiedziałam, w wyczynowym sporcie trzeba zwracać uwagę na szczegóły. Mam zapał do pracy, talent – niektórzy mówią na to „czucie wody” – ale trzeba też poszukiwać detali, które mogą wpłynąć na końcowy rezultat, urwać cenne sekundy.

Złoty medal olimpijski to coś, czego ci brakuje aby poczuć się w stu procentach spełnioną?

Ja już jestem spełniona, ale w tym właśnie tkwi sekret, że jeszcze chcę i mogę. Jeżeli będę miała odpowiednie wsparcie, to oddam serce tak, jak zawsze to robiłam. Faktycznie, kiedy patrzy się na medale, to brakuje złotego – i to w całych polskich kajakach. Zawsze o tym marzymy, dążymy do tego i zrobimy wiele, żeby w końcu to Polska osada stanęła na najwyższym stopniu podium. Ale nie dam na to gwarancji, nie chcę nic obiecywać. Wiem, jakie podejście mi służy i nie mam zamiaru tego zmieniać.

Rozmawiał WOJCIECH PIELA

Fot. Newspix

Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Podolski i Grosicki wreszcie na miarę oczekiwań | Kozacy i badziewiacy

Kamil Grosicki i Lukas Podolski – te dwa nazwiska były bodaj najgłośniejszymi, jakie trafiły ostatnio do Ekstraklasy. Obaj jednak, delikatnie mówiąc, wejścia mieli umiarkowane. Co prawda były i przebłyski, ale chyba dopiero w miniony weekend zagrali tak, że nikt nie mógłby w ich dyspozycję wbić szpilki. Podolski stemplował wszystkie akcje Górnika i strzelił fantastyczną bramkę, […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Robert Lewandowski napastnikiem roku

„France Football” to jednak są gagatki. Rok temu stwierdzili, że nie będą przyznawali żadnej nagrody. Teraz wymyślili sobie, że zamiast jednej nagrody będzie ich kilka. Robert Lewandowski został wybrany „napastnikiem roku”. Pozostaje zadać pytanie: czy to w jakikolwiek sposób może zrekompensować „Złotą Piłkę„? Przed dzisiejszą galą Francuzi zapowiadali, że wszyscy kibice będą zadowoleni. Niektórzy przeczuwali, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Pedri młodym piłkarzem roku

Zanim poznamy główne rozstrzygnięcia „Złotej Piłki”, dowiemy się, kto sięgnął po pomniejsze trofea. Na start poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Młody Piłkarz Roku. Nagrodę wręczył Fabio Cannavaro, który zwyciężył „Złotą Piłkę” w 2006 roku. Nagrodę im. Raymonda Kopy przyznaje dziesięciu zwycięzców „Złotej Piłki” sprzed lat. Dotyczy ona zawodników z kategorii do lat 21. Wśród nominowanych znaleźli […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Komisja Ligi: Sasa Balić zawieszony, Machado bez kary

W poniedziałek 29 listopada Komisja Ligi wydała komunikat w sprawie wydarzeń z meczu Zagłębie Lubin – Radomiak Radom. Podczas tego spotkania piłkarz „Miedziowych”, Sasa Balić, wbiegł na boisko i uderzył w twarz Luisa Machado. Piłkarz został zawieszony na pięć spotkań. To, że Sasa Balić otrzyma surową karę, było oczywiste. Skrzydłowego nie powinno być nawet na […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Neymar, Kane, Bruno Fernandes. Złota Piłka: miejsca 11-30

Coraz bliżej gali wielkiego finału „Złotej Piłki„. W ostatnich godzinach „France Football” przedstawiało nam kolejno zawodników, którzy w tegorocznym plebiscycie uplasowali się na odległych miejscach. Kto nie załapał się nawet do TOP 10? Mistrz Europy z 2020 roku – Leonardo Bonucci, gwiazda PSG – Neymar czy liderzy Manchesteru United (Bruno Fernandes) i Manchesteru City (Ruben […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Golański o zwolnieniu trenera: Wyniki były słabe, to także moja wina

Korona Kielce rozstała się z trenerem Dominikiem Nowakiem. Pierwszoligowiec przez moment był nawet liderem zaplecza Ekstraklasy, ale w ostatnich 10 spotkaniach punktował tak źle, że za ten okres Korona znalazłaby się w strefie spadkowej. Podczas konferencji prasowej powody zmiany wyjaśnił Paweł Golański, dyrektor sportowy klubu. Posada trenera Nowaka chwiała się już od dłuższego czasu. Szalę […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021