Arsenal ma szansę na trzecie europejskie trofeum. Przegrywał finały

Jakub Radomski

30 maja 2026, 15:01 • 2 min czytania 0

Reklama
Arsenal ma szansę na trzecie europejskie trofeum. Przegrywał finały

Jeżeli Arsenal pokona dzisiaj PSG, pierwszy raz w historii wygra Ligę Mistrzów. Byłoby to również trzecie w historii europejskie trofeum wywalczone przez londyński klub. Co ciekawe, Arsenal sięgał po dwa poprzednie, jeszcze zanim pracę w nim rozpoczął słynny Arsene Wenger. Pod wodzą Francuza zespół przegrał finał Pucharu UEFA oraz finał Ligi Mistrzów przeciwko Barcelonie. 

Reklama

W sezonie 1969/1970 Arsenal występował w Pucharze Miast Targowych. To rozgrywki, uznawane za poprzednika Pucharu UEFA. Zespół z Londynu w świetnym stylu doszedł do półfinału, gdzie zmierzył się z Ajaxem i z nim również sobie poradził. Finał, przeciwko belgijskiemu Anderlechtowi, był dramatyczny. Rozgrywano go w formule dwumeczu i to przeciwnik wygrał na własnym boisku 3:1. Arsenal przegrywał trzema golami, ale Ray Kennedy w końcówce trafił do siatki. Rewanż był popisem Kanonierów, którzy zwyciężyli 3:0. Sięgnęli wtedy po pierwsze (ogólnie) trofeum po 17 latach.

Arsenal w latach 90. grał w finale Pucharu Zdobywców Pucharów. Rok później przegrał finał po niezwykłym golu Nayima

Sezon 1993/1994 to Arsenal, który rywalizuje w Pucharze Zdobywców Pucharów. Co ciekawe, w drodze do wielkiego finału zespół z Londynu wyeliminował wówczas PSG. W najważniejszym spotkaniu Arsenal zmierzył się z włoską Parmą. Podchodził do finału poważnie osłabiony i to rywal wydawał się faworytem. W Kopenhadze – tym razem grano już jeden mecz – wygrał jednak 1:0 Arsenal, po bramce Alana Smitha.

Rok później Kanonierzy mieli szansę powtórzyć triumf, jednak w finale Pucharu Zdobywców Pucharów lepszy od nich okazał się Real Saragossa. Zadecydował niesamowity gol Nayima z dogrywki, który wyglądał tak:

Reklama

Gdy Arsene Wenger prowadził Arsenal, przegrali finał Ligi Mistrzów

W 1996 roku Arsenal objął Arsene Wenger, ale za jego kadencji nie udało się wygrać żadnych międzynarodowych rozgrywek. Arsenal przegrał w sezonie 1999/2000 finał Pucharu UEFA, po rzutach karnych, mimo że wydawał się faworytem w starciu z Galatasaray. W 2006 roku zespół doszedł do finału Ligi Mistrzów. Mimo czerwonej kartki dla Jensa Lehmanna, Arsenal prowadził z Barceloną 1:0, ale w drugiej połowie przeciwnik zdobył dwie bramki i to on cieszył się z trofeum. 

Wreszcie, Liga Europy, sezon 2018/2019. Zespół prowadził Unai Emery, specjalista od tych rozgrywek. Arsenal dotarł do finału, ale tam uległ 1:4 lokalnemu rywalowi, Chelsea.

Jest więc za co się rewanżować. Wygrana Arsenalu w Budapeszcie będzie oznaczała pierwsze trofeum w Europie od 32 lat. 

Fot. Newspix.pl 

Reklama
0 komentarzy
Jakub Radomski

Bardziej niż to, kto wygrał jakiś mecz, interesują go w sporcie ludzkie historie. Najlepiej czuje się w dużych formach: wywiadach i reportażach. Interesuje się różnymi dyscyplinami, ale najbardziej piłką nożną, siatkówką, lekkoatletyką i skokami narciarskimi. W wolnym czasie chodzi po górach, lubi czytać o historiach himalaistów oraz je opisywać. Wcześniej przez ponad 10 lat pracował w „Przeglądzie Sportowym” i Onecie, a zaczynał w serwisie naTemat.pl.

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Liga Mistrzów

Reklama