Arbeloa wraca do pracy. W debiucie starcie z… Alonso

Maciej Bartkowiak

Opracowanie:Maciej Bartkowiak

23 czerwca 2026, 14:28 • 4 min czytania 1

Reklama
Arbeloa wraca do pracy. W debiucie starcie z… Alonso

Wszystko wskazuje, że Alvaro Arbeloa znalazł nowego pracodawcę. Po dziesięciu latach trzeci raz zawita do Premier League, ale teraz już w roli trenera. Ponownie dołączy do klubu z Londynu, lecz tym razem z innej części miasta. W oficjalnym debiucie czekać go będzie rywalizacja z… Xabim Alonso.

Reklama

Arbeloa wraca do Londynu

Koło się domyka. Jose Mourinho odszedł z Benfiki, by poprowadzić Real Madryt. Miejsce The Special One na Estadio da Luz zajął Marco Silva, który nie przedłużył wygasającej umowy z Fulham. Na Craven Cottage Portugalczyka zastąpi zaś Alvaro Arbeloa, który wraz z końcem sezonu opuścił stanowisko pierwszego trenera Królewskich. The Athletic informuje, że Arbeloa podpisze z Fulham trzyletni kontrakt. 43-latek trzeci raz w karierze zawita do Premier League, a po raz pierwszy w roli trenera. Drugi raz byłby członkiem londyńskiego klubu.

Piłkarską karierę Arbeloa kończył w West Hamie. Do wschodniej części Londynu trafił po zdobyciu trzeciej Ligi Mistrzów z Realem. Młoty nie musiały nic za niego wykładać, bowiem jego umowa z Los Blancos wygasła. I dobrze, że ten transfer nic nie kosztował, bowiem pobyt Arbeloi w West Hamie pasowałby do cyklu „To on tam kiedyś grał?”. Zaliczył raptem cztery występy, z czego trzy między 21 września a 1 października. Po dwumiesięcznej nieobecności w kadrze zagrał z Arsenalem i od razu po tym meczu wypadł na resztę sezonu 2016/17 z powodu kontuzji.

Reklama

Znacznie lepiej było w Liverpoolu

Po zakończeniu tamtego sezonu wychowanek Królewskich odwiesił buty na kołek. Co oczywiste, najwięcej występów w piłkarskiej karierze zaliczył w koszulce Realu Madryt, drugi pod tym względem jest natomiast Liverpool. Na Anfield trafił w połowie sezonu 2006/07 i spędził tam 2,5 roku. Dla The Reds rozegrał 98 meczów, z czego 93 w podstawie. Największy sukces podczas pobytu w czerwonej części Merseyside zaliczył kilka miesięcy po transferze. Został srebrnym medalistą Ligi Mistrzów. W przegranym finale z Milanem zagrał tylko dwie minuty.

Fulham trenera zmienia po raz pierwszy od pięciu lat. Marco Silva odpiął The Cottagers łatkę klubu jo-jo. W debiutanckim sezonie na Craven Cottage wprowadził ich do Premier League, jednak tym razem historia z 2018 oraz 2020 roku się nie powtórzyła – The Cottagers nie zaliczyli powrotu do Championship już po jednym sezonie. W pierwszym sezonie na poziomie Premier League pod wodzą Silvy zajęli dziesiąte miejsce – najwyższe na tym szczeblu od jedenastu lat. Ostatnie trzy sezony kończyli już w drugiej części tabeli, lecz nie musieli drżeć o utrzymanie.

Reklama

Debiut w meczu z… Alonso

Oficjalny debiut na ławce trenerskiej Fulham Arbeloa zaliczy w poniedziałek 24 sierpnia. Rywalem The Cottagers będzie… Chelsea Xabiego Alonso, którego przecież 43-latek w połowie stycznia br. zastępował w Realu. Wcześniej przez ponad pięć lat Arbeloa trenował młodzież Los Blancos, skończywszy na trzecioligowych rezerwach. Alonso poleciał po porażce w Superpucharze Hiszpanii z Barceloną, a zastępca zaczął od porażki takim samym wynikiem ze średniakiem Segunda Division. Pierwszy raz od 2021 roku Real pożegnał się z Pucharem Króla już w 1/16.

Wtedy też Real ostatni raz aż do rozgrywek 2025/26 skończył sezon bez trofeum. W kwietniu Królewscy pierwszy raz od połowy lat 2000., gdy zmagali się z klątwą 1/8 finału, drugi sezon pod rząd pożegnali się z Champions League już na etapie ćwierćfinału. Tym razem za burtę wyrzucił ich Bayern Monachium. Miesiąc później na cztery kolejki przed końcem sezonu stracili matematyczne szanse na zwycięstwo w La Liga. Utracili je w wyniku porażki na Camp Nou. Po końcowym gwizdku Barcelona na ich oczach mogła świętować mistrzostwo Hiszpanii.

Reklama

Arbeloa Real poprowadził w 28 meczach. Wygrał osiemnaście z nich, a osiem przegrał. Remisy zaliczył zaś przeciwko Gironie oraz Betisowi. Przed ostatnim meczem w sezonie, wygranym przez Real 4:2, poinformował, że po spotkaniu z Athletikiem ustępuje z funkcji pierwszego trenera. 9 czerwca Los Blancos potwierdzili odejście Arbeloi z klubu. Rozwiązana z Realem umowa miała obowiązywać jeszcze przez rok.

fot. Newspix

1 komentarz
Maciej Bartkowiak

Przede wszystkim fan uniwersum polskiej piłki i rodowity poznaniak, więc zainteresowanie Ekstraklasą było mu pisane. Kiedy pada zdanie, że "po takich historiach młodzi chłopcy zakochują się w piłce", to czuje się wywołany do tablicy w związku z mistrzostwem Leicester City. W wolnych chwilach lubi zmęczyć się bieganiem, a po nim zasiąść do czytania kryminału.

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama
La Liga

Alvarez chce transferu. Atletico złoży skargę na Barcelonę

Braian Wilma
0
Alvarez chce transferu. Atletico złoży skargę na Barcelonę

Piłka nożna

Reklama
La Liga

Alvarez chce transferu. Atletico złoży skargę na Barcelonę

Braian Wilma
0
Alvarez chce transferu. Atletico złoży skargę na Barcelonę