Boniek o powrocie Rosji do rozgrywek: Totalne nieporozumienie

Wojciech Górski

06 lutego 2026, 16:43 • 3 min czytania 10

Reklama
Boniek o powrocie Rosji do rozgrywek: Totalne nieporozumienie

Niedawno wzburzenie wywołały słowa Gianniego Infantino, który publicznie zadeklarował, że myśli o cofnięciu zawieszenia Rosji w strukturach FIFA. Zupełnie odmienne zdanie od niego ma Zbigniew Boniek i przekazuje je w cyklu Zibi Top: – Jeżeli Gianni Infantino sądzi, że trzeba cofnąć zawieszenie Rosji, to wydaje mi się, że jest w tym osamotniony – twierdzi.

Reklama

Temat powrotu Rosjan do świata piłki nożnej został ostatnio poruszony na łamach Sky, gdzie Infantino, zapytany o to, czy Rosja powinna zostać przywrócona do rozgrywek odpowiedział tak:

– Musimy to zrobić. Zdecydowanie.

I dalej argumentował:

– Ten zakaz nie sprawił, że cokolwiek osiągnięto, spowodował tylko więcej frustracji i nienawiści.

Reklama

Zbigniew Boniek: Nie rozumiałbym powrotu Rosjan

Ze słowami szefa FIFA rozprawiał się już na łamach Weszło Paweł Paczul, jego vloga w tym temacie znajdziecie na końcu artykułu, a o wypowiedź Infantino zapytaliśmy też Zbigniewa Bońka, byłego prezesa PZPN.

– Jeżeli Gianni Infantino sądzi, że trzeba cofnąć zawieszenie Rosji, to wydaje mi się, że jest w tym osamotniony. Ja – mówię to otwarcie pod swoim nazwiskiem – totalnie nie rozumiałbym takiej decyzji – twierdzi Boniek na łamach Weszło w swoim cotygodniowym cyklu Zibi Top.

– Ale po kolei: Rosji nikt nie wyrzucił ze struktur UEFA ani FIFA. Oni są po prostu zawieszeni. I cofnięcie zawieszenia nie powinno być w ogóle brane pod uwagę do czasu, aż zakończy się brutalny, chamski napad na inny kraj. W momencie, w którym zakończy się wojna, i tylko wtedy, można się zastanowić, jak i na jakiej zasadzie można odwiesić rosyjską federację i pozwolić jej wrócić do rozgrywek. Czy to będzie proces dłuższy czy krótszy – nad tym trzeba będzie się wtedy zastanowić – tłumaczy legenda polskiej piłki.

Zdaniem Zbigniewa Bońka dopóki sytuacja na Ukrainie nie ulegnie zmianie, nie może być mowy o zmianie polityki federacji piłkarskich wobec Rosji.

Reklama

– Natomiast na razie problem jest taki: co się zmieniło przez ostatnie dwa lata? Nic. Poza tym, że przyzwyczailiśmy się do tego konfliktu. A przecież cały czas umierają dzieci, umierają kobiety… Sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna i uważam, że samo dywagowanie na temat powrotu Rosji jest totalnym, totalnym nieporozumieniem – kończy Boniek.

Cały odcinek felietonu Zibi Top, a w nim także komentarz do konfliktu między PZPN a kibicami czy wspomnienie tragedii na Heysel znajdziecie w tym miejscu.

CZYTAJ WIĘCEJ FELIETONÓW ZBIGNIEWA BOŃKA NA WESZŁO:

Fot. Newspix.pl

Reklama
10 komentarzy
Wojciech Górski

Uwielbia futbol. Pod każdą postacią. Lekkość George'a Besta, cytaty Billa Shankly'ego, modele expected Goals. Emocje z Champions League, pasja "Z Podwórka na Stadion". I rzuty karne - być może w szczególności. Statystyki, cyferki, analizy, zwroty akcji, ciekawostki, ludzkie historie. Z wielką frajdą komentuje mecze Bundesligi. Za polską kadrą zjeździł kawał świata - od gorącej Dohy, przez dzikie Naddniestrze, aż po ulewne Torshavn. Korespondent na MŚ 2022 i Euro 2024. Głodny piłki. Zawsze i wszędzie.

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama
Mundial 2026

Klose pogratulował Messiemu. „Zawsze mówiłem, że nie jest zły”

Braian Wilma
14
Klose pogratulował Messiemu. „Zawsze mówiłem, że nie jest zły”

Piłka nożna

Reklama
Mundial 2026

Klose pogratulował Messiemu. „Zawsze mówiłem, że nie jest zły”

Braian Wilma
14
Klose pogratulował Messiemu. „Zawsze mówiłem, że nie jest zły”