LIVE: 16 bramek w czterech meczach. Ofensywne Euro 2024!

15 czerwca 2024, 14:34 • 1 min czytania 72 komentarzy

Za nami już mecz otwarcia, a teraz nadszedł czas na kolejny dzień piłkarskiego święta. Zdecydowanym faworytem grupy A są Niemcy, ale bój o drugą lokatę? Droga wolna. Pierwsze wrażenie będzie niezwykle istotne, bowiem każdy popełniony na samym starcie błąd sprawi, że później nie będzie można pozwolić sobie nawet na lekkie potknięcie. Na papierze mocniejsza wydaje się być Szwajcaria, lecz Węgrzy bardzo dobrze zaprezentowali się w eliminacjach przed startem tego turnieju i z całą pewnością nie wolno ich lekceważyć. Później czeka nas prawdziwy hit, w którym Hiszpania zmierzy się z Chorwacją, a dzień zakończymy mieszanką stylu i zaciętej walki w spotkaniu Włochy – Albania. Liczymy na wielkie emocje, grad bramek, zaciętą rywalizację i może kilka niespodzianek? Zapraszamy do wspólnego oglądania!

Drugie 45 minut? Nuda.

"Squadra Azzurra" błyskawicznie straciła bramkę, ale ostatecznie zgodnie z oczekiwaniami rozpoczęła mistrzostwa Europy w Niemczech od zwycięstwa. W następnej kolejce Włosi zagrają z Hiszpanią, natomiast Albańczycy podejmą Chorwację.
22:51
Rey Manaj, ależ było blisko! 27-latek mógł doprowadzić w 90. minucie do wyrównania, ale bardzo dobrą interwencją w sytuacji 1v1 popisał się Gianluigi Donnarumma.
22:46
87. minuta, mamy polski akcent! Na boisku zameldował się Ernest Muçi.
22:46
Można było wyłączyć ten mecz po pierwszej połowie i naprawdę człowiek dużo by nie stracił...
22:39
Mocny strzał z dystansu Federico Dimarco, lecz Thomas Strakosha bez większych problemów sobie z nim poradził.
22:35
W ostatnich minutach więcej przewinień niż składnych akcji.
22:29
68. minuta, trener Sylvinho zdecydował się na pierwsze zmiany.

Wchodzą: Arber Hoxha, Qazim Laci
Schodzą: Jasir Asani, Taulant Seferi
22:19
"Rogalik" od Chiesy. Minimalnie niecelnie.
22:18
22:16
56. minuta, Thomas Strakosha zatrzymał Davide Frattesiego, ale 24-latek i tak był na spalonym.
22:15
Uspokoiło nam się tempo tego meczu.
22:12
I... strzał prosto w mur.
22:10
Riccardo Calafiori ukarany żółtą kartką. Będzie rzut wolny dla Albańczyków.
22:05
Zaczynamy drugą połowę.
22:03
Zawodnicy wychodzą na drugą połowę. Czy Albańczycy są w stanie odrobić straty?
21:57
21:49
PRZERWA. WŁOCHY PROWADZĄ 2:1 Z ALBANIĄ.

Chociaż Albańczycy strzelili najszybszego gola w historii mistrzostw Europy (23. sekunda), to poza tym nie mają na razie żadnych argumentów w starciu z Włochami.
21:46
Niemiecki arbiter doliczył trzy minuty do regulaminowego czasu gry pierwszej połowy.
21:41
40. minuta, kolejna udana interwencja Strakoshy. Tym razem zatrzymał Scamaccę.
21:39
Albania wyglądała dobrze tak gdzieś do... 23. sekundy tego meczu. Aktualnie Włosi zdecydowanie przeważają.
21:35
33. minuta, Frattesi uderzył w słupek! Piłkarz Interu Mediolan mógł teraz zdobyć bramkę na 3:1.
21:32
Pellegrini złożył się do uderzenia nożycami, niestety nie trafił czysto w piłkę.
21:31
21:30
21:29
Swoją drogą, mamy 28. minutę i w każdym z czterech meczów na tych mistrzostwach Europy zobaczyliśmy co najmniej trzy trafienia.

I fajnie jest, fajniusio.
21:24
22. minuta, żółta kartka dla Lorenzo Pellegriniego, który nieprzepisowo zatrzymał przeciwnika.
21:18
Ping-pong w polu karnym, Barella uderzył z pierwszej piłki i dał swojej reprezentacji prowadzenie.

21:12
Szybka odpowiedź Włochów. Lorenzo Pellegrini dośrodkował wprost na głowę Bastoniego, a ten pokonał albańskiego golkipera.
21:11
1:1!
21:11
21:09
21:08
Włosi oczywiście atakują. Chcą jak najszybciej doprowadzić do wyrównania.
21:05
W końcu mamy jakąś niespodziankę na tych mistrzostwach.
21:03
Zły wyrzut Włochów z autu, futbolówkę przejął Nedim Bajrami i pokonał Donnarummę!
20:54
Pięć minut do rozpoczęcia. Sędzią tego spotkania Felix Zwayer.
20:47
Za to z wyjściowego składu "Squadra Azzurra" na Półwyspie Apenińskim nie występują tylko Gianluigi Donnarumma oraz Jorginho.
20:45
Pięciu zawodników z wyjściowego składu Albańczyków gra na co dzień we Włoszech.
20:35
Włosi to oczywiście obrońcy tytułu z 2021 roku. Albania ostatni raz grała na mistrzostwach Europy w 2016 roku.
20:32
A tutaj Włochy:
20:32
20:32
Pozostało niecałe pół godziny do meczu, a więc czas na składy. Najpierw Albania:
20:04
Gol Álvaro Moraty na 1:0 sprawił, że 31-latek wskoczył na podium najskuteczniejszych strzelców w historii mistrzostw Europy!

14 bramek - Cristiano Ronaldo
9 - Michael Platini
7 - Alan Shearer, Antoine Griezmann, Álvaro Morata
19:59
KONIEC! HISZPANIA WYGRYWA 3:0 Z CHORWACJĄ!

Mecz momentów - przez większość czasu nie działo się nic ciekawego, a ostatecznie zobaczyliśmy trzy trafienia i anulowaną bramkę z rzutu karnego.
19:51
Arbiter doliczył pięć minut do regulaminowego czasu gry.
19:47
Trener Luis de la Fuente może zacząć obawiać się o zdrowie swoich zawodników - najpierw przedwcześnie murawę musiał opuścić Alvaro Morata, a teraz Rodri.
19:44
Nie ma gola, a więc Hiszpanie dalej prowadzą 3:0.
19:44
Sędzia Michael Oliver anulował trafienie Petkovicia. Powód? Chorwaci zbyt szybko wlecieli w szesnastkę.
19:42
JEDNAK NIE MA GOLA!
19:42
80. minuta. HISZPANIA 1:3 CHORWACJA.

Nie byłoby tego gola, gdyby nie bardzo mądre zachowanie Perisicia, który zamiast od razu uderzać, dograł na pustą bramkę do Petkovicia.
19:41
UNAI SIMON OBRONIŁ PRÓBĘ PETKOVICIA, ALE TEN SKUTECZNIE DOBIŁ!
19:40
Żółtą kartką ukarany Rodri, chociaż będziemy sprawdzać tę sytuację na VAR-ze.
19:38
MAMY RZUT KARNY DLA CHORWACJI!
19:37
Oba zespoły wyglądają trochę, jakby czekały na końcowy gwizdek.

My też.
19:30
Jesteśmy w połowie... drugiej połowy. Nie zapowiada się na to, żeby Hiszpania mogła stracić w tym meczu punkty.
19:27
Murawę opuszczają także Luka Modrić i Mateo Kovacić. W ich miejsce Mario Pasalić oraz Luka Sucić.
19:26
Morata chyba nabawił się kontuzji. Schodzi z boiska.
19:20
59. minuta. Schodzi Pedri, wchodzi Dani Olmo.
19:17
56. minuta, na boisko wszedł Ivan Perisić. Zmienił Ante Budimira.
19:17
Matko, ale zamieszanie pod bramką Hiszpanów! Najpierw świetnie wybronił Cucurella, a następnie Simon.
19:14
Livaković świetnie wybronił teraz próbę Yamala. Powinno być 4:0.
19:10
19:09
Na razie bez zmian w obu zespołach.
19:06
Startujemy z drugą połową!
19:02
Za to dla Carvajala było to... dopiero pierwsze trafienie w seniorskiej reprezentacji. Czekał 45 meczów.
19:01
Alvaro Morata ewidentnie lubi strzelać Chorwacji.
19:00
18:59
18:54
18:51
PRZERWA. HISZPANIA 3:0 CHORWACJA.

Tak narzekaliśmy, a ostatecznie zobaczyliśmy w pierwszej połowie trzy bramki. Wszystkie autorstwa Hiszpanów, którzy prawdopodobnie nie wypuszczą tego prowadzenia.

Chorwaci coś tam próbują, ale dotychczas nie udało im się znaleźć sposobu na pokonanie Simona.
18:49
Lamine Yamal dośrodkował piłkę w szesnastkę, a do bramki wpakował ją Dani Carvajal.
18:49
NOKAUT! 3:0 DLA HISZPANII!
18:43
Ależ blisko! Chorwacja mogła zdobyć bramkę kontaktową. Dogrywał Gvardiol, Budimir minął się z futbolówką na centymetry...
18:40
Łapcie drugą bramkę. Świetnie zrobił to Ruiz:
18:40
18:37
18:37
Można powiedzieć, że to były trzy minuty, które wstrząsnęły Chorwacją. Hiszpania włączyła (wreszcie!) wyższy bieg i błyskawicznie wyszła na dwubramkowe prowadzenie.
18:33
Wow, co za minuty Hiszpanów! Tym razem na listę strzelców wpisał się Fabian Ruiz, który do asysty dorzucił bramkę.
18:33
2:0!!!
18:31
Aj, Chorwacja mogła momentalnie odpowiedzieć. Uderzał Mateo Kovacić, Unai Simon złapał piłkę.
18:30
Alvaro Morata otrzymał prostopadłą piłkę od Fabiana Ruiza, przebiegł z nią kilkadziesiąt metrów i pokonał chorwackiego golkipera!
18:29
1:0 DLA HISZPANII!
18:24
Z początku przeważała Hiszpania, teraz atakują Chorwaci. Budimir uderzał głową, ale niecelnie.
18:21
20. minuta i... dalej nie wydarzyło się nic godnego uwagi.

Panowie piłkarze, poprosilibyśmy o odrobinę emocji.
18:16
Pierwszy kwadrans gry za nami. Co z niego zapamiętamy?

Absolutnie nic.
18:14
Chorwaci w końcu dłużej utrzymują futbolówkę, lecz nic z tego nie wynika.
18:08
7. minuta i pierwszy celny strzał. Morata uderzył z dystansu, Livaković bez większych problemów wybronił tę próbę.
18:04
Spokojny początek, na razie bez żadnych groźnych akcji. Hiszpanie stawiają na atak pozycyjny.
18:01
Ruszamy! Liczymy na widowisko.
17:59
17:55
Piłkarze wychodzą na murawę, zaraz ruszamy.
17:48
Sędzią tego spotkania jest 39-letni Anglik, Michael Oliver.
17:47
Ostatni raz Hiszpania zmierzyła się z Chorwacją w czerwcu 2023 roku - w finale Ligi Narodów. Wówczas lepsza okazała się kadra z Półwyspu Iberyjskiego, która wygrała po rzutach karnych.

Dzisiaj karnych nie będzie, ale też może być remis po 90 minutach!
17:40
Dotychczasowym rekordzistą był Kacper Kozłowski, który na poprzednim turnieju wystąpił w grupowym starciu z Hiszpanią w wieku 17 lat i 276 dni.

16 lat i 338 dni – od dzisiaj tyle wynosi rekord należący do Lamine’a Yamala.
17:40
W wyjściowym składzie "La Furia Roja" znalazł się Lamine Yamal, który tym samym został najmłodszym zawodnikiem w historii mistrzostw Europy.
17:34
Węgry przegrały 1:3 ze Szwajcarią, a teraz czas na starcie Hiszpania vs Chorwacja!
17:01
Koniec! Szwajcaria dopisuje sobie trzy punkty. Bądźmy szczerzy - należało się. Chwilowy przebłysk Węgrów to za mało, bowiem na przestrzeni całego spotkania była to drużyna słabsza na każdej płaszczyźnie. Mieliśmy bramki, zwroty akcji, kontrowersję i... zgubiony ochraniacz. Było więc wszystko! Dziękujemy za wspólne oglądanie i zapraszamy na kolejne spotkanie, w którym Hiszpania zmierzy się z Chorwacją.
16:56
16:53
Embolo! Zgubił w tej akcji ochraniacz, lecz odnalazł za to drogę do bramki! 27-latek wykorzystał błąd Orbana, opanował piłkę i uderzył nad Gulascim. Szwajcaria zagwarantowała sobie zwycięstwo.
16:51
GOL! SZWAJCARIA! 3:1!!!!!
16:50
Co tutaj się wydarzyło? Rieder wyszedł na sytuację sam na sam, źle przyjął piłkę, Gulacsi skosił swojego zawodnika, a tymczasem Szwajcar wyrzucił się tak daleko, że nie miał szans trafić do pustej bramki.
16:46
Nerwowo zrobiło się pod koniec tego spotkania. Żółtą kartkę za faul obejrzał Attila Fiola, a kibice natychmiastowo wygwizdali arbitra.
16:42
16:40
Zostało dziesięć minut gry. Węgrzy złapali kontakt, co zauważalnie dodało im energii, lecz czy to wystarczy, aby dołożyć kolejną bramkę? Szwajcaria jest spokojna w defensywie i regularnie oddala zagrożenie, co sprawia, że opadł nam nieco poziom tego widowiska.
16:33
16:28
Varga nacisnął na "replay". 29-latek znalazł się w identycznej sytuacji, tylko tym razem dośrodkowywał Szoboszlai. Za drugim razem się nie pomylił, trafił z bliska głową do bramki, Węgry wracają do gry! Uda się jeszcze wyrównać?
16:24
Bramka! Tym razem Węgry! 1:2!!
16:22
To była najlepsza sytuacja Węgrów w tym spotkaniu! Varga otrzymał w polu karnym piłkę prosto na głowę od Sallaia, miał świetną pozycję, lecz uderzył tak niecelnie, jak tylko się dało. Godzina gry za nami, Szwajcaria nadal prowadzi 2:0.
16:19
Zamiast użyć nóg, Freuler wykorzystał do interwencji swoje ręce, dlatego obejrzał po chwili żółtą kartkę.
16:15
Ładna teraz akcja Szwajcarów, która zakończyła się celnym strzałem Vargasa. Gulasci ma dziś mnóstwo roboty, a najpewniej nie pomaga mu zupełny brak wsparcia ze strony obrońców.
16:11
Zapowiadało się na poważny błąd w defensywie Szwajcarów, lecz to tylko pozory, wszystko było wyliczone - na pozycji spalonej złapany został Sallai. Nawet gdyby jednak spalonego nie było, to strzał końcowy odzwierciedlał całą dzisiejszą grę Węgrów - był rozpaczliwy i katastrofalny.
16:06
16:05
Wrócili! Czy Węgry pokażą nam inną twarz?
15:59
15:52
Michael Aebischer miał już na koncie asystę, a pod sam koniec pierwszej połowy dołożył do tego jeszcze bramkę. 27-latek przełożył piłkę na prawą nogę i oddał mocne, celne uderzenie przy lewym słupku bramki Węgrów. Ten drugi cios musiał nadejść, ponieważ już od dłuższego czasu Szwajcarzy dominowali na każdej płaszczyźnie. Jeżeli Węgry się nie obudzą, może dziś skończyć się pogromem. Tymczasem sędzia wysłał zawodników do szatni, przerwa!
15:45
SZWAJCARIA! 2:0!!!
15:45
15:41
Pierwszy celny strzał Węgrów, który w założeniu był dośrodkowaniem. Od czegoś trzeba zacząć.
15:39
Nawet jeżeli Szwajcaria gubi się w swojej akcji, to sympatyczni przeciwnicy po chwili za darmo i tak oddają piłkę. Można odnieść wrażenie, że gdyby Szwajcarom potrzebne byłoby dziś zwycięstwo 5:0, to nie byłoby wielkiego problemu. Węgry znajdują się w sporych opałach.
15:32
Szwajcarzy są na ten moment bardziej rozważni w defensywie, groźniejsi w ofensywie, o klasę lepsi od dzisiejszego rywala. Reprezentacji Węgier brakuje agresji oraz chęci zrewanżowania się. W swoich akcjach nie mają pomysłu i polotu. Muszą coś zmienić, jeżeli chcą wywalczyć dziś chociaż remis. Kwadrans do zakończenia pierwszej połowy tego spotkania.
15:26
15:22
Mogło i powinno być 2:0 dla Szwajcarii! Tylko Gulasci wie, w jaki sposób obronił strzał Vargasa. Węgry dalej są w grze, mają nadal mnóstwo czasu, ale sytuacja na boisku jest dla nich bardzo niepokojąca.
15:20
Ładna akcja Szwajcarów, w której Aebischer odnalazł wybiegającego na wolną pozycję Duaha. Ten zdecydował się na uderzenie, co było bardzo dobrą decyzją, po której piłka znalazła się w siatce. Cała akcja była jeszcze sprawdzana, lecz polscy sędziowie poinformowali, że Duah znalazł się całym ciałem za nogą ostatniego rywala. Reprezentacja Węgier musi się teraz obudzić i zabrać za odrabianie strat.
15:14
MAMY BRAMKĘ!!! SZWAJCARIA PROWADZI!
15:13
Uderzenie Rolanda Sallai mogło uszkodzić operatora kamery, baner reklamowy lub kibica za bramką, lecz nie mogło zakończyć się golem. Beznadziejny strzał z dystansu.
15:06
No i właśnie. W ósmej minucie żółtą kartką nagrodzony za swój faul został Silvan Widmer.
15:05
Początek tego spotkania jest nerwowy i spokojny jednocześnie. Zauważalne jest ogromne napięcie, choć najgroźniejszą dotychczas sytuacją była ta, która zakończyła się spalonym Szwajcarów.
15:01
Mamy gwizdek sędziego, odpalamy! Panowie, pokażcie nam coś wspaniałego.
14:55
Niesamowita atmosfera na stadionie. Wielka ranga tego turnieju jest zdecydowanie wyczuwalna, a powaga na twarzach zawodników obu ekip pozwala nam sądzić, że szykuje się dziś zacięte, pełne walki widowisko. Zawodnicy pojawili się na murawie, już niebawem rozpoczynamy piłkarskie święto.