Polacy wygrali Drużynowy Puchar Świata w żużlu!

redakcja

Autor:redakcja

29 lipca 2023, 23:02 • 2 min czytania

Reklama
Polacy wygrali Drużynowy Puchar Świata w żużlu!

Nie jest żadną tajemnicą, że Polska to globalna stolica żużla, dlatego na powrót Drużynowego Pucharu Świata czekaliśmy z zaciśniętymi kciukami. Biało-Czerwoni, na czele z Bartoszem Zmarzlikiem, nie zawiedli. I po sześciu latach przerwy ponownie wygrali te zawody.

Reklama

Polacy poprzednim razem najlepsi w tej drużynowej rywalizacji (w latach 2018-2022 organizowano Speedway of Nations, zawody par) okazali się w 2017 roku. Łącznie natomiast w jej historii aż trzynastokrotnie sięgali po złote medale, w czym przebijają ich tylko Duńczycy (piętnaście triumfów). W latach 2018-2022 nasza reprezentacja oczywiście startowała w Speedway of Nations, ale te zawody akurat nie szły po jej myśli. Przed rokiem Biało-Czerwonych w duńskim Vojens nawet nie było na podium.

W ten weekend, już nie Speedway of Nations, a Drużynowy Puchar Świata zawędrował natomiast do Wrocławia. Trudno zatem było nie oczekiwać, że Polacy zaprezentują się znacznie lepiej niż ostatnim razem. No i faktycznie: złoto trafiło w ręce Zmarzlika i spółki.

28-latek był oczywiście bohaterem wieczoru. Łącznie polskiej drużynie zapewnił 11 punktów. Najważniejsze było jednak to, co zrobił w dziewiętnastym, czyli przedostatnim biegu. Zdołał wówczas zająć wyższą lokatę niż Daniel Bewley z Wielkiej Brytanii, dzięki czemu zapewnił Polakom punkt przewagi nad najgroźniejszymi rywalami w klasyfikacji generalnej.

Reklama

Od tamtego momentu wszystko leżało w rękach startującego jako ostatni Macieja Janowskiego. Ten nie mógł dać się wyprzedzić Brytyjczykowi i tego nie zrobił. Dzięki czemu zapewnił reprezentacji Polski zapewnił triumf w Drużynowym Pucharze Świata.

Fot. Newspix.pl

Najnowsze

Reklama
Mundial 2026

Iran został skrzywdzony na mundialu. Tak jak irańskie piłkarki przez reżim

Szymon Janczyk
10
Iran został skrzywdzony na mundialu. Tak jak irańskie piłkarki przez reżim

Inne sporty

Reklama