Ma 31 lat. W imprezach wielkoszlemowych grała do tej pory 29-krotnie. Nigdy nie przeszła w nich trzeciej rundy. Nie brzmi to jak CV osoby, która nagle może podbić Australian Open, prawda? Ale w sporcie najpiękniejsze są te historie, których się nie spodziewamy. Taką pisze właśnie Magda Linette, która w fenomenalnym stylu awansowała do ćwierćfinału turnieju w Melbourne! Wyrzuciła za burtę Carolinę Garcię, choć w pierwszym secie przegrywała już 0:3.

Turniej życia Linette. Magda zagra w ćwierćfinale Australian Open!

– Mój serwis był wtedy za wolny – oceniła na konferencji prasowej Polka.

Rozstawiona z numerem 4 Francuzka imponowała w tym czasie kapitalnym returnem i mocnym forehandem. Magda zupełnie sobie z nim nie radziła, a w trudnej sytuacji na pewno nie pomagali jej kibice Caroliny. Było ich dziesięciu, wyjątkowo głośnych jak na tenisowe warunki, dopingujących Garcię między gemami w iście piłkarskim stylu – jeden z nich miał nawet zresztą na sobie koszulkę reprezentacji z nazwiskiem Dembele. 

W tym momencie wielu mogło zwątpić w poznaniankę, szczególnie mając w pamięci wczorajsze porażki Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Cóż, jeśli ktoś w kraju skreślił wtedy Magdę, to potem w środku nocy musiał głośno odszczekiwać, sąsiedzi na pewno byli niepocieszeni! 

Linette w przekroju całego meczu pokazała niesamowity mental i jeszcze lepszy tenis. Jej mijanki wytrącały Garcię z równowagi. Jej serwisy sprawiały Carolinie sporo problemów. Jej precyzja mogła zachwycać – w całym meczu popełniła tylko 14 niewymuszonych błędów przy 33 Francuzki!  Jej spokój kontrastował w nerwowością rywalki, która po jednym z nieudanych zagrań w tie-breaku trzepnęła rakietą o kort. Polka prowadziła wówczas 4:2. Nie roztrwoniła tej przewagi, wygrała seta wprowadzając tym samym w euforię około 100 polskich kibiców, obecnych na Rod Laver Arenie.

Sensacja stanie się faktem? To była wówczas moja pierwsza myśl. Kolejna, już typowo polska: oby coś się zaraz nie schrzaniło. Otóż nic z tych rzeczy – w drugiej partii Linette nadal grała z Garcią jak równa z równą, gem za gem. Przy stanie 3:3 poznanianka miała szansę na przełamanie, ale jej nie wykorzystała. Zupełnie jej to nie sfrustrowało, dalej szła jak po swoje. Tymczasem widać było, że Caroline nadal jest zdenerwowana. Jakby nie dowierzała, że Linette przez tak długi czas może stawiać jej tak zaciekły opór. 

Przełomem był gem numer dziewięć, przy stanie 4:4. Francuzka miała w nim piłkę gemową przy swoim podaniu i jej nie wykorzystała. Magda wygrała trzy kolejne wymiany, prowadziła 5:4, a tym samym była o krok od życiowego sukcesu. Nie zmarnowała tej szansy, a bezpośrednio po meczu podzieliła się swoimi wrażeniami z przeprowadzającą wywiady Jeleną Dokić:

– Serwis był kluczem do wygranej. Wiedziałam, że jeśli nie będę dobrze serwować, Caro mnie ukarze. Byłam na tym mocno skupiona. Udało się, więc jestem bardzo szczęśliwa.

Półtorej godziny później Linette pojawiła się na konferencji prasowej. Zaproszono ją do głównej sali, co już podkreśla wagę wygranej Magdy. Poza polskimi dziennikarzami pojawiło się kilkunastu reporterów zza granicy, co także pokazuje, że Polka ciekawi coraz więcej osób. Kluczowe zdania jakie wypowiedziała Magda:

– Fizycznie czuje się dobrze, bo moje mecze nie były specjalnie długie. 

– Po wygranej z Garcią byłam szczęśliwa, ale nie czułam takiej euforii, jak po zwycięstwie w III rundzie. Wtedy pokonałam barierę, z którą nie mogłam się uporać przez lata. 

– Czuję, jakby zaczynał się dla mnie nowy turniej. Mam tu jeszcze trochę rzeczy do zrobienia.

– Latem sporo pracowałam nad zarządzaniem emocjami. Radzeniem sobie z porażkami, ale nie chodzi mi tu o przegrane mecze, tylko o przegrane poszczególne piłki. Nauczyłam się nie przejmować drobnymi błędami, to pomaga.

– Pół Polski może wstać na twój ćwierćfinał, tak jak wstawali kiedyś na walki Andrzeja Gołoty czy mecze Agnieszki Radwańskiej. Jakie to uczucie? – spytałem Magdy.

– Świetne! Po to gram w tenisa, żeby jak najwięcej ludzi mnie oglądało.

– Osiągnęłaś swój życiowy sukces niedługo przed 31. urodzinami. Życie zaczyna się po trzydziestce? 

– (uśmiech) Fizycznie może nie jest już tak łatwo, jak kiedyś, ale w meczach pomaga mi teraz to, że mam dużo doświadczeń z naprawdę różnych turniejów. Grywałam na dużych kortach, grywałam na mniejszych, bocznych. To wszystko teraz procentuje.

Magda jest spokojna. Magda jest w życiowej formie. Magda jest gotowa na ćwierćfinał, w którym zagra z Karolíną Plíškovą, swoją rówieśniczką a zarazem 31. zawodniczką rankingu WTA. To eks-finalistka US Open (2016) i Wimbledonu (2021), bardzo solidna zawodniczka, ale pozostająca w zasięgu tak grającej poznanianki, która swoją drogą w przyszłym tygodniu awansuje na minimum 29. na światowej liście. Tak wysoko Magda nie była jeszcze nigdy.

Linette uwielbia darta – po tym, co zrobiła na Australian Open, zasłużyła na prywatną lekcję u naszego mistrza Krzysztofa Ratajskiego. Linette kocha książki Remigiusza Mroza – moim zdaniem poczytny pisarz powinien wspomnieć o niej w jednej ze swoich kolejnych pozycji. A wy, moi drodzy, możecie umówić się z Magdą… na kolację. By się na nią wybrać, „wystarczy” wygrać licytację dla WOŚP, którą możecie śledzić „tu”.

– Na razie płacą za spotkanie z tobą 15000 zł, ale myślę, że po każdej kolejnej wygranej ta suma powinna być podwajana – zagadnąłem Magdę na konferencji.

– (uśmiech) Nie miałabym nic przeciwko temu. Pierwszy raz podeszłam do sprawy od tej strony. Wcześniej dawałam na WOŚP stroje lub rakietę, teraz chciałam spróbować czegoś innego. Zachęcam do wzięcia udziału w licytacji!

KAMIL GAPIŃSKI Z MELBOURNE 

Fot. Newspix.pl

Weszło
23.01.2023

Trela: Próba dogodzenia wszystkim. Santos jako dobra odpowiedź na inne pytanie

Jeśli Cezary Kulesza tym wyborem chciał udowodnić, że polscy dziennikarze będą narzekać nawet wtedy, gdy zatrudni mistrza Europy i trenera, który przed momentem prowadził czołową reprezentację kontynentu, to mu się udało. Bo w tym wyborze widzę przede wszystkim próbę zbudowania mostu między Antonim Piechniczkiem a społecznością Twittera, nie zaś realną wizję tego, dokąd zdaniem prezesa powinniśmy zmierzać. Wyjścia z drewnianych chatek nie będzie (a szkoda, bo by się nam przydało), ale doceńmy, […]
23.01.2023
Suche Info
23.01.2023

Niespodziewana porażka Interu, krótki występ Walukiewicza

Inter nieoczekiwanie przegrał w Mediolanie z Empoli 0:1. Nerazzurri przez większość meczu musieli sobie radzić w osłabieniu z powodu czerwonej kartki dla Milana Skriniara, w ekipie gości w końcówce na boisku pojawił się Sebastian Walukiewicz.Skriniar w odstępie kwadransa – w 25. i 40. minucie – został ukarany dwoma żółtymi kartkami, a drużyna z regionu Toskania wykorzystała przewagę. Po przerwie zwycięską bramkę dla Azzurrich zdobył 19-letni Tommaso Baldanzi.Kapitan Interu Mediolan […]
23.01.2023
Suche Info
23.01.2023

Aston Villa zapłaciła 20 milionów euro za 19-latka

Nowym zawodnikiem Aston Villi został Jhon Duran. The Villans zapłacili za 19-letniego napastnika Chicago Fire 20 milionów euro.Duran w minionym sezonie Major League Soccer w 27 występach strzelił osiem goli i zanotował pięć asyst. Ma na koncie trzy występy w reprezentacji Kolumbii.✅ Signed ✅ Sealed ✅ Delivered 🟣 @JhonDuran991 pic.twitter.com/V2JhEoX4wW — Aston Villa (@AVFCOfficial) January 23, 2023To drugi transfer ekipy z Birmingham w trakcie zimowego okna […]
23.01.2023
Suche Info
23.01.2023

Oficjalnie: Kiwior w Arsenalu

Jakub Kiwior nowym piłkarzem Arsenalu. Kanonierzy ogłosili transfer.– To młody talent, którego obserwujemy już od jakiegoś czasu. Teraz wszyscy nie możemy się doczekać współpracy z Jakubem i obserwowania jego dalszego rozwoju z nami – powiedział dyrektor sportowy Edu.The Arsenal family continues to grow 🇵🇱 pic.twitter.com/ka6K70Sw8k — Arsenal (@Arsenal) January 23, 2023– Jest młodym, wszechstronnym obrońcą, który pokazał ogromny potencjał i umiejętności w Spezii w Serie A, a także na arenie […]
23.01.2023
Weszło
23.01.2023

Co ma Laos do Kiwiora? Jak Arsenal znalazł Polaka i kiedy da mu szansę

Transfer Jakuba Kiwiora do Arsenalu został oficjalnie ogłoszony. Patrząc na niego z boku, można się zastanawiać, jak to się stało, że lider Premier League sięga po obrońcę piętnastej drużyny Serie A. Wiedząc o rozrzutności angielskich klubów, około 20 mln euro, które Kanonierzy zapłacili Spezii za polskiego obrońcę, kibice mogliby oczekiwać większego nazwiska. Pozyskanie Kiwiora to jednak celowy, przenalizowany, a nawet zaprogramowany zabieg londyńskiego klubu.Na ostatniej prostej […]
23.01.2023
Suche Info
23.01.2023

Reprezentant Finlandii w Cracovii

Środkowy obrońca Arttu Hoskonen nowym zawodnikiem Cracovii. Reprezentant Finlandii podpisał z Pasami dwuipółletni kontrakt.25-letni Hoskonen w ojczyźnie występował w Interze Turku oraz HJK Helsinki, w niedawno zakończonym sezonie z ekipą ze stolicy zdobył mistrzostwo.⚪️🔴 Miło nam poinformować, że szeregi Najstarszego Klubu Sportowego w Polsce zasilił 25-letni fiński obrońca 🇫🇮, Arttu Hoskonen. 🔗 Więcej informacji 👉 https://t.co/7HZhgTWJA8 pic.twitter.com/NAZrwnXN3d — CRACOVIA (@MKSCracoviaSSA) January 23, 2023Hoskonen w listopadzie zadebiutował […]
23.01.2023
Inne sporty
23.01.2023

Zieliński w ćwierćfinale, czyli kolejny miły polski akcent w Australian Open

Kto by pomyślał, że to nie Iga Świątek czy Hubert Hurkacz zajdą najdalej z Polaków w Australian Open. A jednak taką właśnie mamy sytuację: w ćwierćfinale singlowego turnieju zobaczymy tylko Magdę Linettę. Nieco w cieniu sukcesu Polki znalazł się jednak Jan Zieliński, który jest już w tej samej fazie zawodów deblowych w Australii. Nasz zawodnik może być na drodze do największego sukcesu w karierze.Tak się składa, że Zieliński w przeszłości grał już w 1/4 Szlema. I to całkiem niedawno, […]
23.01.2023
Inne sporty
23.01.2023

Turniej życia Linette. Magda zagra w ćwierćfinale Australian Open!

Ma 31 lat. W imprezach wielkoszlemowych grała do tej pory 29-krotnie. Nigdy nie przeszła w nich trzeciej rundy. Nie brzmi to jak CV osoby, która nagle może podbić Australian Open, prawda? Ale w sporcie najpiękniejsze są te historie, których się nie spodziewamy. Taką pisze właśnie Magda Linette, która w fenomenalnym stylu awansowała do ćwierćfinału turnieju w Melbourne! Wyrzuciła za burtę Carolinę Garcię, choć w pierwszym secie przegrywała już 0:3.– Mój serwis był wtedy za wolny – oceniła na konferencji […]
23.01.2023
Siatkówka
22.01.2023

Jest Semeniuk, jest Leon, to nie ma porażek? Zespół Polaków zachwyca

27 wygranych i ani jednej porażki – tak wygląda na ten moment bilans Sir Safety Perugia. Włoska drużyna, w której grają Kamil Semeniuk oraz Wilfredo Leon, jest w tym sezonie bezbłędna. Postanowiliśmy zatem bliżej się jej przyjrzeć. Czy ktoś w najbliższych miesiącach zatrzyma Perugię? Co znakomite wyniki Włochów oznaczają dla reprezentacji Polski? I czy Gino Sirci wreszcie dopiął swego – zbudował niedościgniony zespół?Jak możemy określić pozycję Perugii […]
22.01.2023
Tenis
22.01.2023

Nie będzie ćwierćfinału w Melbourne. Korda minimalnie lepszy od Hurkacza

Słyszysz od kumpla tekst „pięciosetowy horror”, myślisz „co znowu odwalili siatkarze”? To już nieaktualne. W 2023 roku ten zwrot jest zarezerwowany dla Huberta Hurkacza. W Australian Open wrocławianin rozegrał trzy mecze na pełnym dystansie. Dwa z nich zakończyły się siłą rzeczy wygraną, w ostatnim, niestety, minimalnie poległ (6:3, 3:6, 2:6, 6:1, 6:7 (7)). Pogromcą Polaka okazał się Sebastian Korda, którego ojciec… wygrał w Melbourne […]
22.01.2023
Tenis
22.01.2023

Świątek poza Australian Open! Iga nie dała rady Rybakinie

To nie tak miało być! Po trzech wygranych Igi Świątek w Melbourne kibice liczyli na to, że Polka powalczy o kolejny wielkoszlemowy skalp. Albo że w najgorszym wypadku awansuje chociaż do finału Australian Open, poprawiając tym samym zeszłoroczny wynik. Niestety, nic takiego się nie zdarzy. Na drodze naszej zawodniczki do ponownego zapisania się na kartach tenisowej historii stanęła bowiem Jelena Rybakina, zwyciężczyni ostatniego Wimbledonu. Zawodniczka z Kazachstanu wygrała w 1/8 finału na Rod Laver […]
22.01.2023
Tenis
21.01.2023

Djoković chce się zemścić. Czy Serb wygra Australian Open?

W zeszłym roku stracił dwa turnieje wielkoszlemowe przez brak szczepienia. Do tego na Wimbledonie – który wygrał – nie przyznawano punktów rankingowych. W tym będzie chciał wygrać wszystko, jak zawsze. Przede wszystkim jednak Australian Open. To jego teren. To on jest tam najlepszy w historii. Novak Djoković pragnie wrócić na tron. I zapewne pragnie też zemsty. Za to, że rok temu w Australii wystąpić nie mógł.  Bez szczepienia nie ma graniaPoprzedni sezon dla Novaka Djokovicia […]
21.01.2023
Liczba komentarzy: 32
Subscribe
Powiadom o
guest

32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
boli mnie wielki Rakuf
boli mnie wielki Rakuf
23 godzin temu

To jest olbrzymi sukces i…wielkie zaskoczenie jednocześnie. Garcia to bardzo dobra tenisistka i naprawdę należy docenić ten wynik.
Tym bardziej że z Pliskovą nie jest bez szans (już raz ją miała „na widelcu” – nie tak dawno w US Open). Magda zaatakowała po cichu z drugiego szeregu bo wszyscy bardziej liczyli na Świątek czy Hurkacza.

BBB
BBB
21 godzin temu

Na Hurkacza tylko niepoprawni optymiści : P

eva
eva
8 godzin temu
Reply to  BBB

Working part-time, I bring in more than $27,000 USD per month. I listened to a variety of people explain to me how much money they would reasonably expect to make online, so it’s still difficult to determine. It did become all genuine, and it dv-41 completely altered my life. Everyone should now just try this line of work.
.
.
By using this website—————————————>>>   https://foxly.me/Idpqug

Mietek żul
Mietek żul
19 godzin temu

Na Huberta to akurat nikt nie liczył. To cud że przeszedł 3 rundy

boli mnie wielki Rakuf
boli mnie wielki Rakuf
18 godzin temu
Reply to  Mietek żul

Ale pokonać Shapovalova i toczyć wyrównany bój z coraz lepszym Kordą to jednak coś trzeba potrafić. Z tym makaronem w 2 rundzie to był dramat, ale koniec końców też wygrany. A wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia…

Lecę na piwo
Lecę na piwo
17 godzin temu

Olbrzymi sukces to wygrać turniej, a nie ojebać dwóch czy trzech lamusów. Skończmy z tym minimalizmem i wyjdźmy z drewnianych chatek

Mietek żul
Mietek żul
17 godzin temu

Ale nikt nie umniejsza zasług Hurkacza. To dobry tenisista ale na wielkich turniejach zawsze zawodzi i szybko odpada.
Dlatego przejscie 3 rund to jego rekord na AO

Barbapapa
Barbapapa
14 godzin temu

Fajnie by bylo zeby Hubi mial takie jaja jak Magda.

Alonso
Alonso
21 godzin temu

*ukarze

Maciej
Maciej
21 godzin temu
Reply to  Alonso

Magda z pewnością nie powiedziała *ukaże.

Hujew
Hujew
20 godzin temu
Reply to  Maciej

Czepiasz się. Jeden błąd i to poza tytułem. Btw. P. Gapiński jakoś całym sobą do dziennikarstwa tenisowego bardzo pasuje.

Pan Janusz
Pan Janusz
21 godzin temu

Silna i niezależna kobieta z psem.

Marco Gaccio
Marco Gaccio
20 godzin temu
Reply to  Pan Janusz

Nie, po prostu zwykła lewaczka feministka. 2.5 roku temu na IG wspierała czarnoskórych terrorystów spod znaku BLM, także mimo że jest Polką, to ten sukces mnie nie cieszy i nie grzeje

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski
18 godzin temu
Reply to  Marco Gaccio

To wypierdalaj

roosvelt1984
roosvelt1984
18 godzin temu
Reply to  Marco Gaccio

To zakładaj gaccio na głowwo i wykurwiaj w siną dal

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice(@kondziubenice)
18 godzin temu
Reply to  Marco Gaccio

Sprawdź polaczku czy się nie zeszczales.

roosvelt1984
roosvelt1984
18 godzin temu

Poznań > Warszawa, jak się okazuje w tenisie również xD

Mietek żul
Mietek żul
17 godzin temu
Reply to  roosvelt1984

Pierwszy raz Linette zaszła dalej od Świątek i już wyłażą kompleksy

lechita
lechita
15 godzin temu
Reply to  Mietek żul

Poznań przeprasza za roosvelta1984.

roosvelt1984
roosvelt1984
5 godzin temu
Reply to  lechita

Jakbyś był z Poznania, to byś nie przepraszał nigdy i za nic. A że jesteś z Szamotuł (co najwyżej), no to się wydało.

Placzek z Poznania
Placzek z Poznania
1 godzina temu
Reply to  roosvelt1984

Skądkolwiek byś nie był przynosisz wstyd całej mieścinie.

Bazuka. Bolencin
Bazuka. Bolencin
17 godzin temu

A tak swoją drogą to ta nasza Linette ma jedne z najładniejszych nóg w tym całym WTA 🙂

Mietek żul
Mietek żul
17 godzin temu

Akurat to prawda. Ma zgrabne i seksowne nogi. Mogłaby robić karierę na wybiegu. Gdyby jeszcze buźkę miała tak Raducanu albo Di Giorgi to byłaby jedną z najładniejszych lasek w tenisie

stop zmianom na weszło
stop zmianom na weszło
16 godzin temu
Reply to  Mietek żul

Di Giorgi?
Masz na myśli Camile Giorgi?` Uważam, że jeżeli chodzi o rysy twarzy to Kamila i Magda są wyjątkowo podobne
Świetną laską jest też Kalinskaja

Mietek żul
Mietek żul
15 godzin temu

Camila Giorgi i Paula Badosa według mnie są najłądniejsze z obecnego topu
Raducanu ma łądną buzię ale krzywe nogi.
Kalinskaja niebrzydka ale ustępuje wszystkim powyższym.
Magda ma swietne nogi i ogólnie jest powabna na korcie
tylko te rysy twarzy takie ostre i poważne

Barbapapa
Barbapapa
14 godzin temu
Reply to  Mietek żul

Co wy gadacie Ostopenko is TOP!

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski
13 godzin temu
Reply to  Barbapapa

Widziałeś ją w ostatnim meczu? Czy może oglądasz ją tylko na zdjęciach podkręconych w fotoszopie?

roosvelt1984
roosvelt1984
5 godzin temu
Reply to  Mietek żul

Camila Giorgi naprawdę fajna, lubię wschód więc Rybakina też adkliczna.

Mackiki
Mackiki
12 godzin temu

Brawo Magda!!

dfg
dfg
9 godzin temu

Gdyby Garcia była Polką, a Linette Francuzką, to polaczki już by ją wyzywały od patałachów, bo przegrała z niżej notowaną rywalką.

Brawa i szacunek dla Pani Tenisistki Magdy Linette! Życiowy sukces.

Placzek z Poznania
Placzek z Poznania
1 godzina temu
Reply to  dfg

Dokładnie, spójrzmy na wpisy o Hurkaczu.