Pięknym golem strzelonym w końcówce meczu z Augsburgiem Giovanni Reyna zapewnił ważne zwycięstwo Borussii Dortmund. – W końcu! – mogliby zakrzyknąć kibice BVB. Amerykanin w ostatnim czasie zmagał się z chronicznymi problemami zdrowotnymi. Dodatkowo niedawno na jaw wyszło jego nieprofesjonalne podejście do treningów, które przerodziło się w konflikt rodzinny w kadrze narodowej. W Zagłębiu Ruhry liczą, że to wszystko już za 20-latkiem i wróci do regularnych występów.

Kontuzje, olewanie treningów i konflikt rodzinny. Gio Reyna wraca do gry po turbulencjach

To topowy talent. Jesteśmy szczęśliwi, że gra tutaj. Amerykański sen, tak go nazywam. Wyjątkowo się patrzy jak spokojnie kontroluje piłkę, niczym się nie przejmuje. Po prostu wskakuje w swoją rolę – Erling Braut Haaland dla ESPN.

Tak długo jak pozostaje zdrowy, jest w stanie rozgrywać wielkie mecze i robić wielkie rzeczy – Clint Dempsey dla Daily Mail.

Trzeba być ślepym, by nie widzieć jego jakości. Jest bardzo mądry i wciąż ma wiele do zdobycia – Lucien Favre dla bundesliga.com.

Ponad 50% opuszczonych meczów

To tylko jedne z wielu komplementów, którymi obsypywano Giovanniego Reynę. Amerykanin przebojem przebił się do pierwszej drużyny BVB już trzy lata temu jako 17-latek. Pomocnik stale się rozwijał, otrzymywał coraz więcej szans gry, aż w końcu przypałętała się pierwsza kontuzja. Z powodu problemów mięśniowych stracił niemal całą rundę jesienną sezonu 2021/22. W kolejnych miesiącach kłopoty zdrowotne powracały do 20-latka. Jego życie się zapętliło. Kontuzja, długa rehabilitacja, pierwsze występy, nawet kilkuminutowe, kolejny uraz, łzy i powrót do leczenia. Przez ostatnie półtora roku wystąpił w 30 meczach. Opuścił natomiast aż 39.

O mały włos, a Reyna nie pojechałby na mistrzostwa świata. Krótko po wrześniowym zgrupowaniu kadry nabawił się kolejnej kontuzji mięśniowej. Pierwsze diagnozy mówiły nawet o dwumiesięcznej przerwie. Amerykaninowi udało się wrócić znacznie szybciej, zdążył strzelić jeszcze dwa gole w Bundeslidze. Krajowe media szykowały go do podstawowego składu na turnieju, a o niewiele brakowało, a marzenia o występie na mundialu mógł nie spełnić. I tu rozpoczyna się konflikt, który na początku roku ujrzał światło dzienne i wstrząsnął całym amerykańskim związkiem piłkarskim.

Po ostatnim urazie do mistrzostw świata Amerykanin rozegrał 10 meczów z rzędu. To jego najdłuższa seria od sezonu 2020/21. Mimo to jeszcze przed mundialem usłyszał od selekcjonera reprezentacji USA Gregga Berhaltera, że nie będzie pełnił żadnej istotnej funkcji w zespole. Przypadnie mu raczej rola głębokiego rezerwowego, co nie spotkało się dobrą reakcją zawodnika. Reyna, który jest bardzo emocjonalny, wziął mocno do siebie słowa trenera. Nie potraktował ich jako motywację, a potwarz, czego efektem był jego lekceważący stosunek do treningów. Sytuacja zrobiła się na tyle poważna, że rada drużyny poważnie zastanawiała się nad całkowitym wyrzuceniem zawodnika z kadry.

12 za, 13 przeciw

Jak stwierdził dziennikarz ESPN – Jason McIntyre, w amerykańskiej szatni doszło do oficjalnego głosowania. 12 osób opowiedziało się za wyrzuceniem Reyny z kadry, natomiast 13 było przeciw. Berhalter przystał na głos szatni, ale z zastrzeżeniem, że piłkarz ma przeprosić swoich kolegów. Nie miały być to jedynie puste przeprosiny, a szczere z pełną argumentacją, która miała nauczyć szacunku 20-latka do piłki nożnej jako sportu zespołowego. Finalnie Reyna w mistrzostwach świata spędził na murawie tylko pięćdziesiąt dwie minuty. I tu mógłby być koniec konfliktu, gdyby nie długi język selekcjonera reprezentacji USA.

Podczas ostatnich mistrzostw świata mieliśmy zawodnika, który wyraźnie nie spełniał oczekiwań na boisku i poza nim. Tylko jeden na 26 graczy, więc się wyróżniał. Jako sztab siedzieliśmy razem godzinami, zastanawiając się, co zrobić z tym piłkarzem. Byliśmy gotowi zarezerwować mu bilet na samolot do domu, tak ekstremalnie to wyglądało. Wszystko sprowadziło się do tego, że przeprowadziliśmy z nim jeszcze jedną rozmowę, a jej częścią było to, jak zamierza się zachowywać od teraz. Zapowiedział, że nie będzie już więcej wykroczeń i przeprosi od serca drużynę. Od tego dnia nie było żadnych problemów z tym zawodnikiem – powiedział Berhalter trzy dni po końcu mundialu dla Amerykanów podczas przemowy na HOW Institute for Society’s Summit on Moral Leadership.

Nie trzeba było przeprowadzać większego śledztwa, by wiedzieć, o jakiego piłkarza chodzi. Amerykańskie media przez cały turniej informowały o problemach Reyny, dlatego oczekiwano wyjaśnień od zawodnika. Za swoje zachowanie Amerykanin przeprosił w mediach społecznościowych, ale czuł się urażony tym, że cała sprawa wyszła na jaw. Trener zapewniał go, że sprawy wewnątrz drużyny zostają wewnątrz drużyny, a nie są wywlekane na światło dzienne.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gio Reyna (@gioareyna)

Obrzucany błotem

Wtedy do gry wkroczyli rodzice Gio: Claudio i Danielle Egan Reyna. A trzeba podkreślić, że rodziny Reynów i Berhalterów żyły do tego momentu w bardzo bliskich relacjach. Claudio był drużbą na ślubie Gregga, natomiast Danielle wieloletnią współlokatorką żony selekcjonera Rosalindy. Matka Giovanniego zadzwoniła do dyrektora sportowego kadry Earniego Stewarta, informując go, że w 1991 roku w wieku 18 lat Berhalter miał pod wpływem alkoholu kopnąć swoją aktualną żonę. Po tym telefonie związek rozpoczął śledztwo, a trener przyznał się do zarzutów.

Powiedziałem Earniemu, że to szczególnie niesprawiedliwe, że Gio został obrzucony błotem, podczas gry Gregg prosił i otrzymał przebaczenie za zrobienie czegoś o wiele gorszego w tym samym wieku. Dużo czasu zajęło mi wybaczenie i zaakceptowanie Gregga. Ciężko pracowałam, aby obdarzyć go łaską i ostatecznie uczyniłam ich oboje i a także ich dzieci częścią życia mojej rodziny. Chciałabym i spodziewałam się, że taką samą łaskę okaże Gio. Chciałam, tylko aby Earnie upewnił się, że nie będzie dalszych nieuzasadnionych ataków na mojego syna. Myślałam, że nasza rozmowa pozostanie poufna. Wtedy nie przyszło mi do głowy, że cokolwiek powiem, może doprowadzić do śledztwa. Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że nie prosiłam o zwolnienie Gregga, nie groziłam, a także nie wiem nic o próbach szantażu – powiedziała Danielle Egan Reyna cytowana przez The Athletic.

Śledztwo w tej sprawie, po którym ma się wyjaśnić przyszłość selekcjonera, zostało zlecone przez federację do zewnętrznej firmy. Zarzuty są obciążające, tym bardziej biorąc pod uwagę jak USSF traktuje wszelkie wykroczenia przeciwko kobietom. Jest bowiem pierwszym piłkarskim związkiem, który zrównał płace kobiet i mężczyzn. Niemniej jednak podczas zeznać Berhalter, oprócz potwierdzenia słów Danielle Egan Reyny, stwierdził, że od dłuższego czasu ktoś podkopuje jego reputację. Tu ponownie swoje palce maczała rodzina Reynów, a konkretnie Claudio, który miał regularnie kontaktować się z osobami decyzyjnymi w USSF i wyrażać swoje niezadowolenie z gry amerykańskiej reprezentacji.

Wieczny syn Reynów

I choć obie rozmowy rodziców Gio były rzekomo poufne, to ujrzały światło dzienne i nie dają dobrego świadectwa dla samego piłkarza. Bez względu na finał śledztwa czy obsadę posady selekcjonera reprezentacji USA, zawodnik z pewnością będzie musiał zmierzyć się z wieloma nieprzychylnymi spojrzeniami. W końcu żaden inny gracz nie może liczyć na podobne wsparcie swoich bliskich, co Gio, syn amerykańskiej legendy i byłej piłkarski z rozległymi kontaktami.

Na korzyść 20-latka działa jednak fakt, że po powrocie do klubu żaden z trenerów BVB nie narzekał na jego postawę podczas treningów, pomimo morderczego okresu przygotowawczego. Już w pierwszym spotkaniu rundy wiosennej pojawił się na boisku z ławki, strzelając ważnego gola, dającego zwycięstwo Borussii Dortmund nad Augsburgiem. Zapewne w kolejnych meczach, o ile ominą go kontuzje, ponownie otrzyma szansę gry od Edina Terzicia.

Przy braku regularności występów, podatności na kontuzje i wrażliwości emocjonalnej rodzice Gio wyświadczyli synowi niedźwiedzią przysługę. Próbując go chronić, narazili na jeszcze większą krytykę. Do czasu, gdy niezadowolenia z braku gry, nie będzie pokazywał w klubie, tak długo nikt nie powinien mieć do niego pretensji. W kadrze już na zawsze pozostanie synem Reynów.

WIĘCEJ O NIEMIECKIM FUTBOLU:

Fot. Newspix

Suche Info
23.01.2023

Aston Villa zapłaciła 20 milionów euro za 19-latka

Nowym zawodnikiem Aston Villi został Jhon Duran. The Villans zapłacili za 19-letniego napastnika Chicago Fire 20 milionów euro.Duran w minionym sezonie Major League Soccer w 27 występach strzelił osiem goli i zanotował pięć asyst. Ma na koncie trzy występy w reprezentacji Kolumbii.✅ Signed ✅ Sealed ✅ Delivered 🟣 @JhonDuran991 pic.twitter.com/V2JhEoX4wW — Aston Villa (@AVFCOfficial) January 23, 2023To drugi transfer ekipy z Birmingham w trakcie zimowego okna […]
23.01.2023
Suche Info
23.01.2023

Oficjalnie: Kiwior w Arsenalu

Jakub Kiwior nowym piłkarzem Arsenalu. Kanonierzy ogłosili transfer.– To młody talent, którego obserwujemy już od jakiegoś czasu. Teraz wszyscy nie możemy się doczekać współpracy z Jakubem i obserwowania jego dalszego rozwoju z nami – powiedział dyrektor sportowy Edu.The Arsenal family continues to grow 🇵🇱 pic.twitter.com/ka6K70Sw8k — Arsenal (@Arsenal) January 23, 2023– Jest młodym, wszechstronnym obrońcą, który pokazał ogromny potencjał i umiejętności w Spezii w Serie A, a także na arenie […]
23.01.2023
Weszło
23.01.2023

Co ma Laos do Kiwiora? Jak Arsenal znalazł Polaka i kiedy da mu szansę

Transfer Jakuba Kiwiora do Arsenalu został oficjalnie ogłoszony. Patrząc na niego z boku, można się zastanawiać, jak to się stało, że lider Premier League sięga po obrońcę piętnastej drużyny Serie A. Wiedząc o rozrzutności angielskich klubów, około 20 mln euro, które Kanonierzy zapłacili Spezii za polskiego obrońcę, kibice mogliby oczekiwać większego nazwiska. Pozyskanie Kiwiora to jednak celowy, przenalizowany, a nawet zaprogramowany zabieg londyńskiego klubu.Na ostatniej prostej […]
23.01.2023
Suche Info
23.01.2023

Reprezentant Finlandii w Cracovii

Środkowy obrońca Arttu Hoskonen nowym zawodnikiem Cracovii. Reprezentant Finlandii podpisał z Pasami dwuipółletni kontrakt.25-letni Hoskonen w ojczyźnie występował w Interze Turku oraz HJK Helsinki, w niedawno zakończonym sezonie z ekipą ze stolicy zdobył mistrzostwo.⚪️🔴 Miło nam poinformować, że szeregi Najstarszego Klubu Sportowego w Polsce zasilił 25-letni fiński obrońca 🇫🇮, Arttu Hoskonen. 🔗 Więcej informacji 👉 https://t.co/7HZhgTWJA8 pic.twitter.com/NAZrwnXN3d — CRACOVIA (@MKSCracoviaSSA) January 23, 2023Hoskonen w listopadzie zadebiutował […]
23.01.2023
Inne sporty
23.01.2023

Zieliński w ćwierćfinale, czyli kolejny miły polski akcent w Australian Open

Kto by pomyślał, że to nie Iga Świątek czy Hubert Hurkacz zajdą najdalej z Polaków w Australian Open. A jednak taką właśnie mamy sytuację: w ćwierćfinale singlowego turnieju zobaczymy tylko Magdę Linettę. Nieco w cieniu sukcesu Polski znalazł się jednak Jan Zieliński, który jest już w tej samej fazie zawodów deblowych w Australii. Nasz zawodnik może być na drodze do największego sukcesu w karierze.Tak się składa, że Zieliński w przeszłości grał już w 1/4 Szlema. I to całkiem niedawno, […]
23.01.2023
Suche Info
23.01.2023

Kulesza potwierdza, Santos będzie selekcjonerem

Co prawda konferencja prasowa dopiero jutro, ale prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza potwierdził zatrudnienie na stanowisku selekcjonera reprezentacji Fernando Santosa, publikując wspólne zdjęcie na Twitterze.Tym razem szefowi federacji nie udało się utrzymać w tajemnicy do samego końca personaliów nowego szkoleniowca kadry narodowej (jako pierwszy informacje podał portal sport.pl) i zapewne dlatego zdecydował się wcześniej ujawnić tożsamość Portugalczyka.Do zobaczenia jutro na konferencji na @PGENarodowy! pic.twitter.com/cJVk8chP3i […]
23.01.2023
Weszło
23.01.2023

Co ma Laos do Kiwiora? Jak Arsenal znalazł Polaka i kiedy da mu szansę

Transfer Jakuba Kiwiora do Arsenalu został oficjalnie ogłoszony. Patrząc na niego z boku, można się zastanawiać, jak to się stało, że lider Premier League sięga po obrońcę piętnastej drużyny Serie A. Wiedząc o rozrzutności angielskich klubów, około 20 mln euro, które Kanonierzy zapłacili Spezii za polskiego obrońcę, kibice mogliby oczekiwać większego nazwiska. Pozyskanie Kiwiora to jednak celowy, przenalizowany, a nawet zaprogramowany zabieg londyńskiego klubu.Na ostatniej prostej […]
23.01.2023
Inne sporty
23.01.2023

Zieliński w ćwierćfinale, czyli kolejny miły polski akcent w Australian Open

Kto by pomyślał, że to nie Iga Świątek czy Hubert Hurkacz zajdą najdalej z Polaków w Australian Open. A jednak taką właśnie mamy sytuację: w ćwierćfinale singlowego turnieju zobaczymy tylko Magdę Linettę. Nieco w cieniu sukcesu Polski znalazł się jednak Jan Zieliński, który jest już w tej samej fazie zawodów deblowych w Australii. Nasz zawodnik może być na drodze do największego sukcesu w karierze.Tak się składa, że Zieliński w przeszłości grał już w 1/4 Szlema. I to całkiem niedawno, […]
23.01.2023
Piłka nożna
23.01.2023

Aresztant Dani Alves

Niestety, ale wygląda na to, że do słynnej drużyny Prison FC dołączy kolejny zawodnik i to taki z najwyższej półki. Dani Alves, czyli najbardziej utytułowany piłkarz na świecie siedzi właśnie w areszcie po tym, jak został oskarżony o napaść na tle seksualnym. A więc znów chodzi o to samo. Kolejny piłkarz prawdopodobnie chciał w nieodpowiedni sposób wykorzystać swoją pozycję. Dopóki piłka w grze wszystko jest możliwe, więc wszystko jest też możliwe w trudnej sprawie Daniego Alvesa. […]
23.01.2023
Weszło
23.01.2023

Kontuzje, olewanie treningów i konflikt rodzinny. Gio Reyna wraca do gry po turbulencjach

Pięknym golem strzelonym w końcówce meczu z Augsburgiem Giovanni Reyna zapewnił ważne zwycięstwo Borussii Dortmund. – W końcu! – mogliby zakrzyknąć kibice BVB. Amerykanin w ostatnim czasie zmagał się z chronicznymi problemami zdrowotnymi. Dodatkowo niedawno na jaw wyszło jego nieprofesjonalne podejście do treningów, które przerodziło się w konflikt rodzinny w kadrze narodowej. W Zagłębiu Ruhry liczą, że to wszystko już za 20-latkiem i wróci do regularnych występów.– To topowy talent. Jesteśmy […]
23.01.2023
Piłka nożna
23.01.2023

Bednarek znów w miejscu, z którego latem chciał odejść za wszelką cenę

Przedziwnie układają się w ostatnim czasie losy Jana Bednarka. Gdyby ktoś mu na początku września powiedział, że w styczniu znów będzie w Southampton, zapewne nie tylko by mu nie uwierzył, ale też zbladł jak ściana na samą myśl o tej perspektywie. A tak się właśnie stało: „Święci” skrócili wypożyczenie polskiego stopera z Aston Villi i ponownie mają go u siebie.O tym, że St Mary’s Stadium istnieje taki pomysł brytyjskie media pisały już pod koniec grudnia. Powrót Bednarka miał być alternatywą […]
23.01.2023
Weszło
23.01.2023

Jeśli Santos selekcjonerem to strzał w środek tarczy czy są też wątpliwości?

Fernando Santos najprawdopodobniej zostanie selekcjonerem reprezentacji Polski. Poinformował o tym portal Sport.pl, załączając zdjęcie Santosa w Polsce, no a jak tak spojrzeć za okno, to szkoleniowiec raczej nie przyjechał teraz do naszego kraju dla pogody i widoków. Nie, ma się spotkać jeszcze z Cezarym Kuleszą i jutro zostać zaprezentowany jako nasz nowy trener. Czyli: naprawdę mocny wybór.Santos to przecież były mistrz Europy. Tyle wystarczy, by ten ruch robił wrażenie, naprawdę. […]
23.01.2023
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sentino
Sentino
5 godzin temu

Kolejna sfochowana pizdeczka, chociaż ten już przebił wszystko, bo jeszcze poleciał do mamusi się poskarżyć i matka złożyła donos. Niezła patologia.

B B
B B
4 godzin temu
Reply to  Sentino

I przypomniało jej się po 30 latach… Powinien jej prokurator przyjebać 3 lata pierdla za ukrywanie przestępstwa. To byłby dopiero piękny zwrot akcji.

Sentino
Sentino
4 godzin temu
Reply to  B B

Dokładnie. Wyciąga takie sprawy kiedy jej wygodnie, dęta afera bo typ podczas studiów kopnął w dupę swoją dziewczynę. Niefajne zachowanie najebanego trenera za młodu ale też nie róbmy z tego kryminału, bo gdyby to było coś poważnego to ta mamusia chyba by wtedy zareagowała.

eva
eva
1 godzina temu
Reply to  Sentino

Working part-time, I bring in more than $27,000 USD per month. I listened to a variety of people explain to me how much money they would reasonably expect to make online, so it’s still difficult to determine. It did become all genuine, and it dv-35 completely altered my life. Everyone should now just try this line of work.
.
.
By using this website—————————————>>>   https://foxly.me/Idpqug