W poprzednim tygodniu Napoli zaprezentowało brutalny pokaz siły. Piłkarze Luciano Spalettiego zdemolowali Juventus i wysłali jasny sygnał, że tworzą obecnie najlepszy zespół Serie A. Dziś ta sama grupa piłkarzy podejmowała słabiutką Salernitanę i bez większych kłopotów dopisała do swojego dorobku punktowego trzy „oczka”. Na boisku oczywiście nie zabrakło Polaków – Piotra Zielińskiego i Krzysztofa Piątka – którzy przy odrobinie szczęścia mogli zapisać w swoich dzienniczkach gole i asysty.

Napoli puentuje półmetek sezonu zwycięstwem i pokonuje Salernitanę

Zatrzymać krwotok

Kilka dni temu świat obiegła informacja o zwolnieniu Davide Nicoli z Salernitany. Coś pękło we właścicielach włoskiego klubu po wysokiej porażce z Atalantą i uznali, że trzeba dokonać roszady na ławce. Okazało się, że mieliśmy do czynienia z obserwacją typowego działanie pod wpływem chwili. Nie minęły dwie doby i klub wydał komunikat, w którym przekazał, że Nicola wraca na pokład. Zapachniało ekstraklasowym podwórkiem, ale na włoskim również nie brakuje radosnego folkloru.

Czy efekt nowej miotły z cofniętym licznikiem zadziałał? Połowicznie. Uczciwie trzeba przyznać, że Salernitana spisywała się dziś dużo lepiej niż ostatnio, co nie oznacza, że wprawiła kogoś w zachwyt. Do pewnego momentu starała się wysoko pressować, piłkarze ciężej zasuwali niż zwykle i widać było na boisku energię, której nie obserwowano dawno w tym zespole. To sprawiło, że Napoli na początku nie miało wielu sytuacji i spodziewany krwotok długo nie nadchodził.

Ale coś za coś.

Przez większość spotkania Salernitana wypadała blado w ofensywie. Najjaśniejszym punktem w drużynie gości był Krzysztof Piątek. Polak wykonywał katorżniczą pracę i był bardzo niewygodnym rywalem dla defensorów Napoli.

Po faulu na Piątku Kim Min-jae zebrał żółtą kartkę.

Polak oddał pierwszy strzał celny Salernitany po indywidualnej akcji.

To on był bliski zdobycia gola, gdy wykorzystał błąd rywali i posłał kąśliwy strzał, ale Meret zdołał go zbić na słupek.

Ale niestety znów zakończył mecz bez trafienia, więc seria meczów Piątka bez gola przedłużyła się do sześciu.

Zdecydowała jakość

Pod nieobecność Chwiczy Kwaracchelii, który zmaga się z infekcją, ofensywa Napoli długo się rozkręcała. Brak Gruzina na boisku bił po oczach. Drużynie Spalettiego brakowało elementu zaskoczenia, za który odpowiadał w ostatnich miesiącach błyskotliwy 22-latek. Jego koledzy mieli miażdżącą przewagę w posiadaniu piłki, ale nie potrafili z niej skorzystać. A może paradoksalnie niepozorna Salernitana lepiej broniła od Juventusu z poprzedniej kolejki?

Dopiero w doliczonym czasie pierwszej połowy goście rozbili mur i wpakowali gola na 1-0. Mario Rui zagrał w pole karne do Anguissy, a ten wyłożył piłkę Giovanniemu di Lorenzo, który nie zmarnował okazji. Prawy obrońca pięknie zapakował pod poprzeczkę i popsuł rywalom humory tuż przed zejściem do szatni.

Po przerwie Neapolitańczycy złapali luz, którego wcześniej im brakowało. Szybko podwyższyli prowadzenie i zamknęli mecz chwilę po wznowieniu. Trochę było w tym przypadku, ale szczęściu trzeba umieć pomóc. Futbolówka po strzale Elmasa odbiła się od słupka, a następnie wpadła pod nogi Osimhena. Nigeryjczyk takich sytuacji nie marnuje i zdobył trzynastą bramkę w tym sezonie Serie A. Przy odrobinie szczęścia mógł dołożyć kolejne.

Jeszcze w pierwszej połowie jego strzał po podaniu Zielińskiego z narożnika zatrzymał Ochoa. Później wpakował piłkę do sieci z ostrego kąta, ale sędziowie wychwycili minimalnego spalonego. W drugiej połowie ponownie uderzał po zagraniu Piotra Zielińskiego, ale znów zabawę popsuł meksykański bramkarz, który rozgrywał dobre zawody i zatrzymał licznik bramek gości na dwóch.

Faworyci zrobili, co do nich należało. Pokonali zespół drugiej części stawki i mogą skupić się na kolejnych wyzwaniach. Napoli po dziewiętnastej kolejce ma już w dorobku pięćdziesiąt punktów. Na ten moment aż dwanaście oczek więcej od Milanu, który swój mecz rozegra dopiero we wtorek. Niemniej i tak drużyna ze Stadio Diego Armando Maradona ma już spory bufor bezpieczeństwa na tym etapie sezonu. Azzurri czekają na scudetto od 1990 roku i są na dobrej drodze, by po 33 latach tytuł mistrzowski wrócił do Neapolu.

Salernitana – Napoli 0:2 (0:1)

G. Di Lorenzo 45’+3, V. Osimhen 48′

WIĘCEJ O WŁOSKIM FUTBOLU:

fot. Newspix

Suche Info
22.01.2023

Schalke 04 śrubuje rekord bez wygranej na wyjeździe

W sobotę Schalke 04 ustanowiło epokowy wynik w historii 1. Bundesligi – ekipa z Gelsenkirchen w związku z porażką z Eintrachtem we Frankfurcie 0:3 przedłużyła serię meczów bez wygranej poza domem do 36 i tym samym przebiła wynik Karsluher SC z lat 1976-81.Trwa trudny czas dla kibiców Die Koenigsblauen, a osiągnięcie awansu do krajowej elity w ubiegłym sezonie było ledwie chwilową odmianą trendu. W trwających rozgrywkach zespół z Zagłębia Ruhry szoruje czterema […]
22.01.2023
Suche Info
22.01.2023

Partnerka prezesa włoskiej federacji nabija się z kary dla Juve

Od piątkowego wieczoru we Włoszech nie milkną echa kary, którą sąd sportowy przy FIGC (Włoskiej Federacji Piłkarskiej) nałożył na Juventus za zawyżanie zysków kapitałowych. Według przynajmniej niektórych fanów Bianconerich odjęcie 15 punktów to spisek, a partnerka prezesa związku Gabriele Graviny jeszcze utwierdziła ich w tym przekonaniu.W sobotę Francisca Ibarra opublikował na Instagramie stories – logo Juve przerobione w ten sposób, by wyglądało jak -15.Można dyskutować, czy Ibarra kpi, […]
22.01.2023
Tenis
22.01.2023

Świątek poza Australian Open! Iga nie dała rady Rybakinie

To nie tak miało być! Po trzech wygranych Igi Świątek w Melbourne kibice liczyli na to, że Polka powalczy o kolejny wielkoszlemowy skalp. Albo że w najgorszym wypadku awansuje chociaż do finału Australian Open, poprawiając tym samym zeszłoroczny wynik. Niestety, nic takiego się nie zdarzy. Na drodze naszej zawodniczki do ponownego zapisania się na kartach tenisowej historii stanęła bowiem Jelena Rybakina, zwyciężczyni ostatniego Wimbledonu. Zawodniczka z Kazachstanu wygrała w 1/8 finału na Rod Laver […]
22.01.2023
Suche Info
21.01.2023

Robert Lewandowski piłkarzem roku w plebiscycie „Piłka Nożna”

Po raz czwarty z rzędu Robert Lewandowski zdobywa nagrodę Piłkarza Roku w plebiscycie „Piłka Nożna”. Dla kapitana reprezentacji Polski jest to jedenaste takie wyróżnienie w karierze. Wśród nominowanych do nagrody Piłkarz Roku oprócz Lewandowskiego znaleźli się również Wojciech Szczęsny oraz Piotr Zieliński. W plebiscycie najwięcej głosów otrzymał RL9, który w minionym roku sięgnął po dziesiąte mistrzostwo Niemiec w karierze oraz wygrał klasyfikacji strzelców w Bundeslidze. Latem przeniósł się do Barcelony, gdzie […]
21.01.2023
Suche Info
21.01.2023

Szymon Szymański od lipca zawodnikiem Ruchu Chorzów

Od 1 lipca nowym zawodnikiem Ruchu Chorzów będzie Szymon Szymański. 26-letni obrońca związał się roczną umową z „Niebieskimi” z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata.Szymański pierwsze kroki związane z piłką stawiał w Rekordzie Bielsko-Biała. Tam przeszedł przez wszystkie szczeble drabinki szkoleniowej aż do drużyny seniorów. W 2016 roku trafił do Podbeskidzia Bielsko-Biała, gdzie zadebiutował w pierwszej lidze, ale nie zdołał się przebić do pierwszego składu i wrócił do Rekordu. Od 2021 roku jest […]
21.01.2023
Suche Info
21.01.2023

Media: Mourinho selekcjonerem kadry USA? Jest numerem jeden na liście życzeń

Federacja piłkarska Stanów Zjednoczonych chciałaby zatrudnić na stanowisku selekcjonera reprezentacji Jose Mourinho. Takie informacje podał portal worldsoccertalk.com.Na ostatnim mundialu reprezentacja USA dotarła do 1/8 finału, gdzie odpadła po starciu z Holandią (1:3). Kolejne mistrzostwa świata odbędą się trzech krajach Ameryki Północnej – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. „Jankesi” chcą jak najlepiej przygotować się do tego turnieju, dlatego sondują rynek i chcą zatrudnić światowej […]
21.01.2023
Tenis
22.01.2023

Świątek poza Australian Open! Iga nie dała rady Rybakinie

To nie tak miało być! Po trzech wygranych Igi Świątek w Melbourne kibice liczyli na to, że Polka powalczy o kolejny wielkoszlemowy skalp. Albo że w najgorszym wypadku awansuje chociaż do finału Australian Open, poprawiając tym samym zeszłoroczny wynik. Niestety, nic takiego się nie zdarzy. Na drodze naszej zawodniczki do ponownego zapisania się na kartach tenisowej historii stanęła bowiem Jelena Rybakina, zwyciężczyni ostatniego Wimbledonu. Zawodniczka z Kazachstanu wygrała w 1/8 finału na Rod Laver […]
22.01.2023
Weszło
21.01.2023

Napoli puentuje półmetek sezonu zwycięstwem i pokonuje Salernitanę

W poprzednim tygodniu Napoli zaprezentowało brutalny pokaz siły. Piłkarze Luciano Spalettiego zdemolowali Juventus i wysłali jasny sygnał, że tworzą obecnie najlepszy zespół Serie A. Dziś ta sama grupa piłkarzy podejmowała słabiutką Salernitanę i bez większych kłopotów dopisała do swojego dorobku punktowego trzy „oczka”. Na boisku oczywiście nie zabrakło Polaków – Piotra Zielińskiego i Krzysztofa Piątka – którzy przy odrobinie szczęścia mogli zapisać w swoich dzienniczkach gole i asysty.Zatrzymać […]
21.01.2023
Tenis
21.01.2023

Djoković chce się zemścić. Czy Serb wygra Australian Open?

W zeszłym roku stracił dwa turnieje wielkoszlemowe przez brak szczepienia. Do tego na Wimbledonie – który wygrał – nie przyznawano punktów rankingowych. W tym będzie chciał wygrać wszystko, jak zawsze. Przede wszystkim jednak Australian Open. To jego teren. To on jest tam najlepszy w historii. Novak Djoković pragnie wrócić na tron. I zapewne pragnie też zemsty. Za to, że rok temu w Australii wystąpić nie mógł.  Bez szczepienia nie ma graniaPoprzedni sezon dla Novaka Djokovicia […]
21.01.2023
Weszło
21.01.2023

Zimowa próba generalna Lecha. Mistrz bez rewolucji przed startem wiosny

Spadł śnieg. Dużo śniegu. To był pierwszy taki dzień tej zimy w Poznaniu. I akurat na ten dzień Lech Poznań zaplanował dwa sparingi ze Hansą Rostock. Mecze się odbyły, ale – jak mawia klasyk – jakim kosztem. Trenerzy obu ekip raczej nie dostali rzetelnego materiału do analizy. John van den Brom przed startem wiosny w Ekstraklasie musi raczej bazować na tym, co zobaczył podczas zgrupowania w Dubaju, a nie na oglądaniu poślizgów […]
21.01.2023
Premier League
21.01.2023

Ale by podeszła taka Chelsea z Liverpoolem

Mecz Liverpoolu z Chelsea wyglądał jak spotkanie dwóch drużyn ze środka tabeli, rozczarowujących, szukających nowego pomysłu na siebie, z problemami kadrowymi i bez formy. Może dlatego, że to faktycznie było spotkanie dwóch drużyn ze środka tabeli, rozczarowujących, szukających nowego pomysłu na siebie, z problemami kadrowymi i bez formy. Dwie ekipy, które spisują się poniżej oczekiwań, stworzyły widowisko poniżej krytyki. I jasne, nie mieliśmy wielkich oczekiwań, zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie jest […]
21.01.2023
Inne sporty
21.01.2023

Jak daleko zajdą Polacy? Na Hurkacza, Linette i Świątek czekają mocni rywale

Niemal dziesięć lat (Wimbledon 2013) minęło od ostatniego turnieju wielkoszlemowego, w którym trójka Polaków dotarła do czwartej rundy singla. Australian Open 2023 już zapisało się w historii naszego tenisa, ale może być jeszcze lepiej. Wkrótce Iga Świątek zagra o awans do ćwierćfinału z Jeleną Rybakiną, Hubert Hurkacz z Sebastianem Kordą, a Magda Linette z Caroline Garcią. Biało-Czerwoni nie będą mieli łatwo, ale ich wysoka forma może nastrajać nas optymistycznie.Pierwszy […]
21.01.2023
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
12 godzin temu

Wygrają mistrz po 33 latach i co? Potem Angole wykupią Osimenha, Gruzina, zaraz Spaletti się pokłoci z tym furjatem De Laurentisen i Napoli znowu popradnie w przeciętność. Typowy jednosezonowy mistrz jak Leicester, Lille, Piast itp.
Chwila radości a potem lata cierpień

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola(@jurgen-guardiola)
11 godzin temu
Reply to  Jano

Coś w tym jest, ale ostatecznie chyba lepiej wygrać jak jest okazja to mistrzostwo niż go nie wygrać. W ligach Top 5 przydaje się taka odmiana co jakiś czas.

Bodek
Bodek
9 godzin temu
Reply to  Jano

To będzie trzecie mistrzostwo zdobyte przez Napoli. Poza tym wygrali sześć razy puchar Włoch oraz jednokrotnie Puchar UEFA. O innych mniejszych sukcesach nie będę wspominał, bo nie ma sensu. I Ty porównijesz ich do Leicester, Lille i przede wszystkim do Piasta? Weź nie żartuj.

Karol
Karol
11 godzin temu

Bereszyński znowu nie grał?

qdlatyRTS
qdlatyRTS
1 godzina temu

Ciekawe czy Napoli i Raków utrzymaja swoje miejsca