Aleksander Balcerowski jest jednym z największych bohaterów polskiej reprezentacji, która wczoraj awansowała do półfinału mistrzostw Europy. Porozmawialiśmy z jego ojcem, Marcinem, na co dzień trenerem kadry Polski w koszykówce na wózkach. Opowiada nam o hejcie, którego doświadczył Olek, oraz wielkich emocjach po pokonaniu Słowenii. I zdradza, że podkoszowy Biało-Czerwonych urósł i ma już… 220 cm wzrostu.

„Bardzo mocno hejtowali Olka. Ale ja wiedziałem, że ma te umiejętności”

KACPER MARCINIAK: Jak każda osoba ze środowiska pewnie nie jest pan w stanie uwierzyć w to, co się wczoraj stało.

MARCIN BALCEROWSKI: Powoli to do mnie dociera. To piękny sukces całej dyscypliny. Przed tymi mistrzostwami nikt nie wierzył w chłopaków. A teraz udowodnili swoje z dużą nawiązką. Dotrzeć do półfinału mistrzostw Europy w koszykówce jest tak samo trudno jak w piłce nożnej.

I znacznie trudniej niż w przypadku paru mniej globalnych dyscyplin.

Tak, ja nigdy nie umniejszam sukcesów siatkarzy. Ale tak jak każdy wie – w siatkówce na świecie jest dziesięć liczących się drużyn. A w koszykówce czy piłce nożnej mamy ich kilkadziesiąt. Dobicie do topu to więc znacznie większe wyzwanie. Wielki szacunek dla naszej drużyny.

Reakcja polskiej ekipy była bardzo emocjonalna, polały się łzy. W tym łzy Olka.

W przypadku Olka emocje na pewno sięgały zenitu. W czwartej kwarcie wypadł za pięć fauli i wiedział, że już nie pomoże kolegom na boisku. Tym bardziej poczułem ulgę, że wygrali. Bo inaczej byłoby trochę obwiniania Olka. Za czwarte i piąte przewinienie. Jedyne co można powiedzieć to, że sędziowie się nie popisują. Bo czwartego faulu, tego ofensywnego, nie było. A kiedy ma się już cztery, to trudno trzymać nerwy na wodzy. Ale najważniejsze, że skończyło się szczęśliwie, pięknie. I chłopaków czekają teraz jeszcze przynajmniej dwa mecze.

W wywiadzie pomeczowym Olek podkreślał rolę Mateusza Ponitki. Mówił, że bez niego nie byłby w tym miejscu, w którym jest.

Z Mateuszem dużo rozmawiał po drafcie czy w czasie eliminacji do Eurobasketu 2025. Wiemy, że Olka bardzo mocno hejtowali. Mieli pretensje o to, jak gra. Sam jako ojciec wiedziałem, że ma te umiejętności. Tylko trzeba to wszystko poskładać, mieć odpowiednią drużynę. Nigdy w niego nie wątpiłem. Wiedziałem, że prędzej czy później da radę. Tylko w Polsce jest taka sytuacja, że jak ktoś próbuje marzyć, ma jakiś cel – tak jak Olek mówił o NBA – to się go wyśmiewa. To nasza polska przywara. Cieszyć teraz trzeba się tym, że Olek i reszta kadry wszystkim zamknęli buzię.

Olek wspominał też, że „wziął się za siebie”. Miał na myśli jakieś dodatkowe treningi, pracę nad pewnymi umiejętnościami?

Przygotowywał się przede wszystkim fizycznie, przez miesiąc w Wałbrzychu. Zmienił dietę, nawyki żywieniowe. Żeby być szybszym na nogach, żeby móc lepiej bronić niższych graczy przy zmianach krycia. To tylko tyle. A umiejętności typowo koszykarskie? Wiadomo, że pracuje nad nimi na kadrze, wie, w czym ma braki, co musi poprawić. Ale to nie tak, że wcześniej o tym nie pamiętał. Pracuje ciężko cały czas. Nie można się zatrzymywać.

Postawa Olka na Eurobaskecie jest świetna. Wysoka skuteczność – ona się przede wszystkim rzuca w oczy.

No co można powiedzieć? Dużo akcji kończy „z góry”, dużo blisko obręczy. Kluczowe jest to, że nabiera pewności siebie. On przecież rozegrał dwa pełne sezony w seniorskiej koszykówce. Wcześniej występował w juniorach i miał jakieś epizody w pierwszej drużynie. Teraz w reprezentacji spędza ponad dwadzieścia minut na boisku i udowadnia, że potrafi grać.

Ważne jest chyba to, że coraz lepiej wykorzystuje swoje warunki fizyczne. Nie boi się pójść w górę, zakończyć akcji wsadem, nawet kiedy obrońca jest niedaleko.

To cieszy. Musi wykorzystywać warunki fizyczne, a także swoją dobrą koordynację. Olek ma 220 cm wzrostu. Nie 215 czy 218, jak podają wszystkie źródła. Jest może dwóch, trzech innych zawodników na świecie, którzy przy takich gabarytach się tak sprawnie poruszają. To jest jego wielkim atutem.

Ma 220 cm w butach czy bez butów?

Bez butów.

No to jeszcze wyskoczył w górę. Idąc dalej, częste faule – to musi poprawić?

Oczywiście, choć wiadomo, jak to jest. Przy pierwszym przewinieniu zostanie gdzieś złapany, przy drugim sędziowie się pospieszą. Na pięć fauli wczoraj prawidłowe były może dwa-trzy. No ale też nie można zwalać wszystkiego na sędziów. Musi uważać. W nowoczesnej koszykówce jest pełno zmian w obronie i – jak to można zaobserwować w drużynie Igora Milicicia – wysocy zawodnicy grają „na topie”, bronią niskich graczy. Łatwo zatem o faule. Olek na pewno z wiekiem nabierze rutyny, doświadczenia. Nie martwiłbym się zatem zbytnio, ważne, żeby się dalej rozwijał.

Z dalszym rozwojem przyjdzie czas na kolejny krok w koszykówce klubowej. Znalezienie mocnego klubu, w którym będzie odgrywał znaczącą rolę.

Dwa lata temu, kiedy występował w Gran Canarii, też odgrywał pewną rolę. Grał piętnaście, szesnaście minut w każdym meczu. Później trafił do Belgradu, coś tam nie wypaliło. Ale też nie można powiedzieć, że to był zmarnowany czas. Nabierał umiejętności i uczył się szkoły bałkańskiej koszykówki. Tak więc: krok po kroku.

W piątek polscy koszykarze zagrają w półfinale z Francją. Pod koszem zobaczymy ciekawe starcie: Olek Balcerowski kontra Rudy Gobert, trzykrotny najlepszy defensor NBA.

Gabaryty podobne, doświadczenie inne. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać. Olek swoje potrafi, może rzucić za trzy, „wyciągnąć” Goberta spod kosza. Oczywiście Francja to wisienka na torcie. Wszystkie mecze, które są przed nami, to już dodatkowa nagroda. Ale medal byłby fajny. Na pewno chłopaki będą walczyć. Francuzi pokazali już natomiast, że potrafią odwracać przegrane mecze. Z Turcją, z Włochami. To ich siła.

Mateusz Ponitka mówił, że teraz tylko iść po złoto.

No tak, przecież już w ósemce Eurobasketu nie było złych drużyn. Jeszcze po awansie do ćwierćfinału ktoś mógłby powiedzieć: a, to tylko Ukraina, pomogło losowanie. Ale nieprzypadkowo się wygrywa tyle meczów i jest się w najlepszej czwórce mistrzostw Europy.

ROZMAWIAŁ KACPER MARCINIAK

Czytaj także:

Fot. Newspix.pl

Mistrzostwa Świata 2022
04.12.2022

Robert Lewandowski nie jest szczęśliwy

Robert Lewandowski ustawił piłkę na jedenastym metrze. Wziął oddech. Ruszył do biegu. Zatrzymał nogę. Zawisł w chwilowym bezruchu. Powrót skutecznego stylu. Oddał strzał. I kicha. Hugo Lloris tylko na to czekał, ale Francuz przedwcześnie wyskoczył przed linię. Powtórka z rozrywki. Lewy wymienia futbolówkę. Bierze oddech, rusza do biegu, zatrzymuje nogę, wisi w chwilowym bezruchu. Znów ten skuteczny styl. Oddaje strzał. I gol. Jego drugi na tym mundialu. I drugi w historii […]
04.12.2022
Suche Info
04.12.2022

Mbappe: – Mam obsesję mundialu

Kylian Mbappe najpierw strzelił dwa gole reprezentacji Polski, a później spotkał się z dziennikarzami. Co powiedział po starciu z naszą drużyną francuski skrzydłowy?  – Jesteśmy zadowoleni, że przeszliśmy do ćwierćfinału. To nie był łatwy mecz. Myślę, że udało nam się go jednak opanować, choć mieliśmy bardzo trudne momenty. – Dużo osób pytało, dlaczego się nie wypowiadam w mediach. To nic osobistego. Nie mam nic przeciwko mediom czy dziennikarzom. Potrzebuję po prostu skupienia […]
04.12.2022
Suche Info
04.12.2022

Deschamps: – Polska grała o wiele bardziej ofensywnie niż w poprzednich meczach

– Polska grała o wiele bardziej ofensywnie niż w trzech ostatnich meczach, chociaż podstawowy skład nie wyglądał zbyt ofensywnie – mówił po meczu z Polską Didier Deschamps. Francuski selekcjoner podczas spotkania z mediami wypowiedział się na tematu problemów Francji w pierwszej połowie, rekordzie Giroud i wielkiej formie Mbappe.  O przebiegu meczu: Choć byliśmy faworytami, mieliśmy pewne trudności. To było do przewidzenia, że Francja pokona Polskę. Dobrze zaczęliśmy. Mieliśmy […]
04.12.2022
Suche Info
04.12.2022

Bereszyński: Na rozgrzewce myślałem, że nie dam rady

Bartosz Bereszyński wyrósł na jednego z najlepszych zawodników reprezentacji Polski na mundialu w Katarze. Jego występ zaskoczył wszystkich, bo oczekiwania nie były zbyt wysokie. Radził sobie doskonale, a jak sam przyznaje, mocno doskwierał mu uraz. Pomimo poważnych dolegliwości przed meczem, piłkarz Sampdorii nie wyobrażał sobie opuszczenia dzisiejszego meczu z Francją. – Żeby było śmieszniej, to dzisiaj już na rozgrzewce myślałem, że nie dam rady. To było jednak coś ważniejszego niż ból. […]
04.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
04.12.2022

Nie jesteśmy skazani na niski pressing. Jednak możemy grać odważniej

Przed przerwą z Francją nasza kadra udowodniła, że może grać zdecydowanie agresywnej na połowie rywala niż we wcześniejszych spotkaniach katarskiego turnieju. W całym meczu przynajmniej pięć razy zmusiliśmy panujących mistrzów świata do prostej straty. Do takiej ciągłej gry potrzeba jednak zdrowia, zgrania i odpowiedzialności. Tych trzech elementów finalnie zabrakło. Kilka razy sygnał do wyższego pressingu dawał Robert Lewandowski. W meczach grupowych z Meksykiem (0:0), Arabią Saudyjską (2:0) […]
04.12.2022
Suche Info
04.12.2022

Zieliński: To jest nasza droga. Tak trzeba grać w piłkę

Niestety, to koniec przygody reprezentacji Polski na mundialu w Katarze. Polacy przegrali 1:3 z Francją w spotkaniu 1/8 finału, ale można wyciągnąć z tej porażki pewne pozytywy. Gra kadry wyglądała znacznie lepiej, co przyznał sam Piotr Zieliński – nasz najlepszy zawodnik. – Cała drużyna dzisiaj funkcjonowała lepiej. Staraliśmy się grać po ziemi, kilka fajnych akcji stworzyliśmy i łatwiej się gra, jak czasami nawet mistrzowie świata pobiegają […]
04.12.2022
Inne sporty
29.11.2022

Największy talent w historii? Wszyscy mówią o Victorze Wembanyamie

Koszykarski mainstream usłyszał o Victorze Wembanyamie dwa miesiące temu, kiedy ten wraz ze swoim zespołem rozgrywał sparingi w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu został najlepszym strzelcem ligi francuskiej, a NBA wykupiło prawa do jego spotkań za… 138 tysięcy dolarów. – Nigdy nie widziałem kogoś takiego jak on – mówił o 18-latku i przyszłej megagwieździe koszykówki Giannis Antetokounmpo. Nie do zdefiniowania To już nie czasy, kiedy najlepsza liga świata nie wychylała […]
29.11.2022
Koszykówka
28.11.2022

Wymyślił koszykówkę, ale sam w nią nie grał. Dziś rocznica śmierci Jamesa Naismitha

Gdyby nie on, nie byłoby wielkich LeBrona Jamesa, Michaela Jordana czy Kobego Bryanta. To James Naismith sprawił, że wszyscy oni mogli przejść do historii. Jak to zrobił? Stworzył koszykówkę – sport, który dziś należy do najpopularniejszych na całym świecie. Sam jednak zagrał w basket… dwukrotnie. Nie lubił też rozgłosu, sprzeciwił się więc propozycji, by nazwać nową dyscyplinę jego nazwiskiem. Postawiono więc na basketball, co wiąże się z tym, jak grano pierwszy mecz w jego historii. […]
28.11.2022
Suche Info
27.11.2022

Kontuzja Sochana w meczu z Lakers

Kontuzja weszła w drogę Jeremy’ego Sochana. Polski koszykarz opuścił mecz z Los Angeles Lakers pod koniec drugiej kwarty i już nie wrócił na boisko. Pod jego nieobecność San Antonio Spurs przegrali 138:143. Polski koszykarz rozpoczął sobotnie spotkanie oczywiście w pierwszej piątce, ale niestety się „nie nagrał”. W drugiej kwarcie po niecelnym rzucie złapał się za prawe udo. Okazało się, że doznał urazu mięśnia czworogłowego. W 14 minut, które spędził na parkiecie, […]
27.11.2022
Suche Info
26.11.2022

Sochan spotkał LeBrona i zanotował dobre zawody

Jeremy Sochan był wyróżniającym się zawodnikiem w meczu San Antonio Spurs z Los Angeles Lakers. Jego zespół jednak – co jest już regułą w ostatnich tygodniach – nie zdołał odnieść zwycięstwa. Jeziorowcy triumfowali na obcym parkiecie 105:94. Co możemy powiedzieć o występie polskiego koszykarza? To były naprawdę wszechstronne i dobre zawody Jeremy’ego. Zanotował 13 punktów (5 na 11 z gry), 9 zbiórek, 5 asyst, 4 przechwyty i blok […]
26.11.2022
Suche Info
24.11.2022

San Antonio Spurs ponownie przegrało, 12 punktów Sochana

Koszykarze San Antonio Spurs zaliczyli znakomite otwarcie sezonu NBA, wygrywając pięć z siedmiu pierwszych spotkań. Jak się okazało, były to miłe złego początki. Ekipa Gregga Popovicha ostatnimi czasy notuje porażkę za porażką i osuwa się w tabeli Konferencji Zachodniej tam, gdzie przed startem rozgrywek widzieli ją eksperci. Czyli w okolice końca stawki. Tym razem popularne „Ostrogi” przegrały u siebie z New Orleans Pelicans 110:129. Jeremy […]
24.11.2022
NBA
21.11.2022

Bez Popovicha, bez wygranej. Spurs przegrali z Lakers

Gregg Popovich poczuł się źle przed spotkaniem z Los Angeles Lakers i uznał, że z powodu choroby nie zdoła poprowadzić swojego zespołu w starciu z Jeziorowcami. Pod jego nieobecność Spurs gładko przegrali mecz (92:123). Jeremy Sochan rzucił 12 punktów.  Popovicha zastąpił asystent, Brett Brown. Sam wspominał, że o tym, że poprowadzi ekipę w tym spotkaniu, dowiedział się tuż przed jego startem. – Oczywiście, że kiedy dzieje się coś takiego, jest się […]
21.11.2022
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
twój stary pijany
twój stary pijany
2 miesięcy temu

Krzysztof Stanowski przeprasza Pana Dariusza Tuzimka za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności i dobrego imienia, do czego doszło wskutek publikacji, zawierających nieprawdziwe informacje i nieuprawnione oceny na temat Pana Dariusza Tuzimka, dotyczące wykonywania przez niego obowiązków zawodowych, które zamieszczone zostały w książce „Stan Futbolu. Tajemnice boiska, szatni i piłkarskich gabinetów

Buaha
Buaha
2 miesięcy temu

Dla mnie wciąż drewno no ale ok.

Anonim
Anonim
2 miesięcy temu
Reply to  Buaha

To raczej nie znasz się na koszykówce.

sopelhinio
sopelhinio
2 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Choć Buaha ujął to dość dosadnie, to Balcerowski jest dość surowym graczem. Przede wszystkim nadal szwankuje gra ciałem (choć to tez wynika z jego postury). Technicznie nadal potrafi popełniać dość prost błędy. Ale to nadal młody facet, fajnie jakby trafił do jakiegoś topowego klubu w Europie.

anonim
anonim
2 miesięcy temu

Krzysztof Stanowski przeprasza Pana Dariusza Tuzimka za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności i dobrego imienia, do czego doszło wskutek publikacji, zawierających nieprawdziwe informacje i nieuprawnione oceny na temat Pana Dariusza Tuzimka, dotyczące wykonywania przez niego obowiązków zawodowych, które zamieszczone zostały w książce „Stan Futbolu. Tajemnice boiska, szatni i piłkarskich gabinetów

Xar
Xar
2 miesięcy temu

No tak ci „polscy hejterzy” jak zwykle najgorsi i żaden z klubów dlatego się na niego nie zdecydował. Balcerowski nie był hejtowany za chęć gry w NBA tylko wypominano jego braki o których sam później stary wspomina” łatwe łapanie fauli, słaba obrona, braki fizyczne i jeszcze wiele innych niezbędnych, już o umięjętnościach czystokoszykarskich nie wspominając, których brakuje by grać duże minuty w choćby w Europie.

Tralalalla
Tralalalla(@tralalalla)
2 miesięcy temu
Reply to  Xar

w punkt.

Essa
Essa
2 miesięcy temu
Reply to  Xar

Myślę, że tu nie chodzi o normalną krytykę jak w twoim przypadku, tylko o geniuszach jak chociażby ten kilka komentarzy wyżej, którzy gówno się znają na koszykówce i wypisują teksty typu „drewno” i gorsze inwektywy.
Wystarczyło poczytać komentarze po nieudanych Eliminacjach MŚ, proste i chamskie wyzwiska,a my nie mamy pojęcia ile szlamu mogą dostawać osobiście na socialach.

AsafaPowell
AsafaPowell(@asafapowell)
2 miesięcy temu

Dla mnie jeden z największych polskich talentów w Koszykówce chyba od czasów Ponitki. Może kiedyś trafi do NBA czy przynajmniej dobrej drużyny w Eurolidze.

Tralalalla
Tralalalla(@tralalalla)
2 miesięcy temu
Reply to  AsafaPowell

nie sądzę. te jego 220 cm którymi tak sie chwali ojciec, z punktu widzenia zmieniającej się NBA, wcale nie są atutem, jesli nie są połączone z absolutnie topową koordynacją, rzutem, IQ, itp.

sopelhinio
sopelhinio
2 miesięcy temu
Reply to  Tralalalla

jak na swój wzrost naprawdę nie gra technicznie źle. Nie skreślałbym go – tyle że przed nim ogrom pracy.