Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów.

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, który wyjechał z Ekstraklasy i trafił do Wolfsburga. To jedyne ruchy, którym udało się przebić barierę 10 milionów euro. Na najniższym stopniu transferowego podium znajdziemy napastnika reprezentacji Polski, Adama Buksę, jednak w tym przypadku mówimy o kwocie ok. 9 milionów euro.

W grupie 22 zawodników, którzy znaleźli sobie nowe, zagraniczne kluby, prym wiodą pomocnicy. Całościowo wygląda to tak:

 • 9 pomocników
 • 5 napastników
 • 4 obrońców
 • 3 bramkarzy

Liczby byłyby nieco inne, gdyby do zestawienia wliczać transfery do drugoligowych klubów, powroty z wypożyczeń albo wykupienie zawodnika po wypożyczeniu. Wtedy trzeba byłoby uwzględnić np. przenosiny Adriana Gryszkiewicza do 2. Bundesligi czy powrót Mariusza Stępińskiego do Werony i wykupienie Arkadiusza Milika przez Marsylię. Albo najbardziej egzotyczny transfer tego lata: Filip Piszczek w trzecioligowym japońskim FC Imabari. Transfer, który przyćmiewa nawet przeprowadzkę Przemysława Banaszaka do mistrza Uzbekistanu.

21 – Polaków ma nowe, zagraniczne kluby

Niewykluczone, że to nie koniec szumu wokół polskich napastników, bo przecież klub ma zmienić także Krzysztof Piątek. Popularność naszych snajperów ma swoje mocne i słabe strony. Minusem na pewno jest to, że Ekstraklasa znów będzie wydrenowana z rodzimych strzelców. Ligę opuścił już najlepszy polski napastnik minionych rozgrywek, autor 18 bramek, czyli Karol Angielski, który trafił do tureckiego Sivassporu. Bliski odejścia z Lechii Gdańsk jest natomiast Łukasz Zwoliński, czyli drugi najlepszy snajper-rodak w poprzednim sezonie Ekstraklasy. Szału nie robią za to transfery z udziałem naszych bramkarzy.

 • Mateusz Lis -> Southampton
 • Radosław Majecki -> Cercle Brugge
 • Przemysław Tytoń -> Twente Enschede

W przypadku Lisa oraz Tytonia mówimy raczej o pozycji drugiego golkipera w hierarchii. Gry na wypożyczeniu poszuka za to Radosław Majecki, który trafił do filialnej ekipy AS Monaco. Jeśli chodzi o ruchy bramkarzy, warto odnotować także drugoligowe rotacje — Jakub Szumski znalazł nowy klub na zapleczu tureckiej ekstraklasy, z kolei Girondis Bordeaux Rafała Strączka ostatecznie zagra w Ligue 2. Bilans bramkarskich transferów może jeszcze poprawić Bartłomiej Drągowski, ale i w jego przypadku nie ma co liczyć na spektakularny transfer. Wygląda na to, że golkiperowi najbliżej do włoskiej Spezii.

Łukasz Poręba na pierwszym treningu w Lens

Łukasz Poręba na pierwszym treningu w Lens

3 – Polaków wybrało Francję. To najpopularniejszy kierunek

Jaki kierunek Polacy wybierają tego lata najchętniej? Nad Wisłą ewidentnie nastała moda na Francję. W nadchodzącym sezonie Ligue 1 na francuskich boiskach zobaczymy siedmiu biało-czerwonych. Trzech z nich to nowe nabytki:

 • Adam Buksa -> RC Lens
 • Łukasz Poręba -> RC Lens
 • Mateusz Wieteska -> Clermont Foot

Poza Francją tylko trzy kraje cieszyły się taką popularnością, że możemy mówić o liczbie mnogiej, jeśli chodzi o transfery. Są to Bułgaria (Kornel Osyra, Jakub Piotrowski), Holandia (Sebastian Szymański, Przemysław Tytoń), Niemcy (Jacek Góralski, Jakub Kamiński) oraz Turcja (Karol Angielski, Patryk Szysz). Znajdziemy za to kilka egzotycznych, mało spodziewanych ruchów:

 • Albania — Ariel Borysiuk
 • Arabia Saudyjska — Grzegorz Krychowiak
 • Rumunia — Paweł Tomczyk
 • Uzbekistan — Przemysław Banaszak

Jeśli zaś chodzi o przeciwny kierunek, największy exodus spotkał polską kolonię w Niemczech. Na główny plan wysuwa się transfer Roberta Lewandowskiego, ale w jego cieniu są także przenosiny Marcela Lotki i Maika Nawrockiego. Obaj być może nie odgrywali kluczowej roli w swoich zespołach, jednak faktem jest, że opuścili kluby Bundesligi. Jeśli dodamy do tego spodziewany transfer Piątka, grupa może się jeszcze powiększyć.

Co czeka Grzegorza Krychowiaka w Arabii Saudyjskiej?

4 – piłkarzy polskie kluby znalazły w Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i na Słowacji

A jak wygląda sytuacja w naszej lidze? Porzuciliśmy podziały na ekstraklasę i niższe ligi, bo często sięgamy i sprzedajemy zawodników także na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej w innym kraju. Skupiliśmy się więc na ruchach wychodzących z Polski i przychodzących — do Ekstraklasy. Dotychczas najczęściej sięgaliśmy po zawodników, którzy grali w Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i na Słowacji: nasze kluby ściągnęły czwórkę takich zawodników. Trzech piłkarzy znaleźliśmy w Turcji i Holandii, po dwóch na Cyprze i Litwie oraz w Szwajcarii. Najczęstsze kierunki wyjazdu polskich i zagranicznych graczy z naszej ligi to obecnie:

 • Rumunia
 • Niemcy
 • Turcja
 • Portugalia
 • Węgry
 • Francja

Do tych krajów wyjechało po trzech zawodników, dwóch piłkarzy zakotwiczyło natomiast w Serbii, Hiszpanii i na Ukrainie. Najbardziej egzotyczne kierunki transferów przychodzących w Ekstraklasie? Finlandia (Benjamin Kallman), Azerbejdżan (Juan Camara), Argentyna (Jeronimo Cacciabue), Brazylia (Angelo Hernandez), Australia (Luciano Narsingh). W odwrotną stronę w zaskoczenie wprawiają przenosiny do Japonii (Filip Piszczek), na Łotwę (Pavels Steinbors), Cypr (Karol Struski) czy Tajlandię (Frank Castaneda).

Historia Luciano Narsingha

***

Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!

WIĘCEJ O TRANSFERACH W EKSTRAKLASIE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Suche Info
17.08.2022

Marek Papszun: Chyba nie tylko ja stawiam Slavię w roli faworyta

Trener Rakowa na konferencji prasowej przed czwartkowym meczem ze Slavią ocenił szansę swojego zespołu na awans, wskazał faworyta i wskazał mocne punkty Rakowa. Marek Papszun wypowiedział się w następujący sposób: – Nie jesteśmy w tym dwumeczu faworytem, ale będziemy walczyć, aby wejść do fazy grupowej. Byłby to ogromny sukces dla klubu i miasta. W porównaniu do zeszłego roku i dwumeczu z Gentem zrobiliśmy postęp. Jesteśmy teraz lepszą drużyną. Nie tylko przez transfery, ale przede wszystkim […]
17.08.2022
Weszło
17.08.2022

QUIZ LIVE OD 20. PACZUL, ROKI, BIAŁEK, GOŁASZEWSKI I SŁAWIŃSKI

Już o 20 wielki powrót Quizu! Quiz na żywo poprowadzi Paweł Paczul, a jego gośćmi będą także Paweł Gołaszewski, Adam Sławiński, Mateusz Rokuszewski i Jakub Białek. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube!
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Media: Fabian Ruiz musi dołączyć do PSG

Jak donosi RAI Sport, Napoli przekazało 26-letniemu pomocnikowi informację, iż ten musi zgodzić się na transfer do Paris Saint-Germain. W przeciwnym razie Hiszpan spędzi całą jesień na trybunach. Aurelio De Laurentiis słynie z twardych negocjacji z piłkarzami. Tak jest też i tym razem w przypadku Fabiana Ruiza. O transferze wychowanka Betisu do stolicy Francji mówi się od ponad tygodnia. Teraz jednak Ruiz już nie ma innego wyjścia. Musi opuścić Neapol na rzecz […]
17.08.2022
Brama dnia
17.08.2022

Arda Turan vs Mateusz Cholewiak | BRAMA DNIA

Kto dzisiaj zwycięży w głosowaniu na „Bramę dnia”? Reprezentant polskiej ekstraklasy, czy ówczesny piłkarz Barcelony? Wybór – jak codziennie – zależy tylko od was! Arda Turan vs Sevilla (17.08.2016) Superpuchar Hiszpanii, drugi mecz dwumeczu pomiędzy Barceloną a Sevillą. W pierwszym meczu Katalończycy wygrali 2:0, w drugim, na Camp Nou chcieli dokończyć dzieła. Nie chciało być inaczej. Dwa gole strzelił Turan, jednego blondwłosy wówczas Leo Messi. […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Oficjalnie: Tanguy Nianzou nowym graczem Sevilli

Klub z Andaluzji potwierdził dziś transfer 20-letniego francuza, który dotychczas występował w Bayernie Monachium. Jak można przeczytać na portalu transfermarkt.com, obrońca podpisał umowę do 30 czerwca 2027 roku. Według Florian Plettenberga kwota transferu wynosi 16 milionów euro, plus cztery miliony euro w bonusach. Dziennikarz poinformował również, że mistrzowie Niemiec zawarli w umowie z Sevillą prawo do odkupu młodego piłkarza w przyszłości. Nie podał on jednak informacji, ile wynosi […]
17.08.2022
Weszło
17.08.2022

Ligowcu, bierz przykład z Bieszczada i Tobiasza

Dwaj młodzi bramkarze – Kacper Bieszczad i Kacper Tobiasz pokazują, że polski ligowiec wcale nie musi być przezroczystą postacią i odległą gwiazdą z ekranu telewizora. Skracanie dystansu pomaga zyskać przychylność fanów. Przez lata fan polskiej piłki mógł śledzić swoich ulubieńców wyłącznie oglądając mecze. W erze mediów społecznościowych sytuacja zmieniła się diametralnie. Najpierw Facebook, a później Instagram zbliżyły kibica do piłkarza. Wciąż jednak zachowywany był […]
17.08.2022
Niezły numer
10.08.2022

Wisły na plus – od 2. ligi do Ekstraklasy. Ta z Płocka imponuje ofensywą i przygotowaniem

Mistrz Polski trzech kolejek, czyli Cracovia, musi ustąpić miejsca mistrzowi Polski czterech kolejek, czyli Wiśle Płock. Koniec żartu, ale nie koniec pochwał dla „Nafciarzy”, bo najlepszy w historii tego klubu start sezonu w Ekstraklasie nie jest efektem przypadku. – „Przepaliłem” zespół w tamtym mikrocyklu, teraz wiem, że muszę pamiętać, że mam zawodników po kontuzjach i oni mogą mieć problem z intensywnością na 100 procent – mówił nam Pavol Stano w poprzednim […]
10.08.2022
Niezły numer
03.08.2022

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy. Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny […]
03.08.2022
Niezły numer
27.07.2022

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów. Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, […]
27.07.2022
Niezły numer
20.07.2022

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj. Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa […]
20.07.2022
Niezły numer
13.07.2022

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”. Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim […]
13.07.2022
Niezły numer
06.07.2022

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek. Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie: Legia Warszawa w pierwszym […]
06.07.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KochanekPaczula
KochanekPaczula(@kochanekpaczula)
21 dni temu

Takie to jakieś mało spójne. Najpierw wersja „imię i nazwisko zawodnika -> klub”, później „kraj – imię i nazwisko zawodnika”, a część wymieniona w tekście po przecinkach. : /

Sopelek
Sopelek
20 dni temu

Dlaczego w przypadku Marcela Lotki piszecie o exodusie z Niemiec, skoro podpisał kontrakt z BVB?

KING
KING
20 dni temu

Chujowo napisany artykuł, niech ci kolega Kołkowski udzieli kilku lekcji jak pisać, u niego jest czytelnie i bez błędów.