Porażka w rewanżu. Pogoń awansowała, ale niesmak jest olbrzymi

Autor:Arek Dobruchowski

14 lipca 2022, 22:41 • 4 min czytania 75 komentarzy

Cóż to był za paździerz w pierwszej połowie! Od samego początku Pogoń wyglądała, jakby chciała, żeby ten mecz skończył się wynikiem 0:0. Nie dało się tego oglądać. Dobrze, że KR Reykjavik strzelił gola tuż przed przerwą, bo to gwarantowało nam jeszcze jakiekolwiek emocje w tym spotkaniu. Pogoń przegrała na wyjeździe 0:1, ale dzięki zaliczce z pierwszego starcia awansowała.

Pewne zwycięstwo u siebie 4:1 ewidentnie rozleniwiło polski zespół, który przyleciał do Islandii, żeby odbębnić rewanż i móc spokojnie skupić się na inauguracji Ekstraklasy, a następnie na Broendby w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji. Przed meczem mówili o tym, że chcą przypieczętować awans i ponownie pokonać KR Reykjavik, ale na boisku nie było tego widać, przynajmniej w pierwszej połowie, bo po przerwie ruszyli do ataku, by unikać porażki. Ta sztuka się nie powiodła.

KR Reykjavik – Pogoń Szczecin 1:0. Senna pierwsza połowa i gong do szatni

Od pierwszych minut spotkania gospodarze chcieli ruszyć na Portowców. Podchodzili wysoko, nie bali się starć bark w bark, ale Pogoń była skoncentrowana na tym, żeby nie dopuszczać Islandczyków do strzału. Od czasu do czasu próbowała wyjść z kontratakiem, ale było widać, że nie zależy jej na tym, żeby za wszelką cenę wyjść na prowadzenie. I efekt był taki, że oglądaliśmy straszliwie nudny mecz. Do 40. minuty ani polski zespół, ani islandzki nie oddał żadnego strzału (!) na bramkę. Totalny paździerz, śmierdziało wynikiem 0:0 na kilometr.

Jakub Bartkowski na naszych łamach mówił o tym, że trzeba uważać na Islandczyków, bo są niepozorni. Nie stwarzają wielu sytuacji, ale zawsze mogą zaskoczyć. – Piłkarze KR-u pokazali, że ich dośrodkowania i stałe fragmenty są groźne. Jaka drużyna by nie przyjechała, mając tak wysokich zawodników z przodu, byłaby w stanie stworzyć jakieś zagrożenie. Nie ma meczu na świecie na zawodowym poziomie, w którym przeciwnik nie stwarza żadnej sytuacji. Nie tracimy koncentracji, będziemy musieli być uważni, ale zamierzamy znów wygrać i awansować.

I zaskoczyli w 44. minucie. Aron Kristofer Larusson posłał długą piłkę za obrońców Pogoni, do której doszedł Sigurdur Bjartur Hallsson. Mimo niechlujnego przyjęcia zdołał opanować futbolówkę i pewnie umieścił ją w bramce. Bartkowski mówił o tym, że Portowcy muszą być skoncentrowani i uważni w obronie przez całe spotkanie, no i… nie byli. Defensorzy zaspali, nie przypilnowali napastnika rywali, który im uciekł, wykorzystując chwilę dekoncentracji. Z jednej strony, nie ma co się im dziwić, bo my przed odbiornikami też byliśmy senni i zmęczeni tym, co oglądaliśmy w pierwszej części gry. Z drugiej strony gryzie się to z tym, co mówił nam zawodnik Pogoni. Skoro nie chcieli atakować rywali i oszczędzali siły, to chociaż wypadałoby skutecznie bronić.

KR Reykjavik – Pogoń Szczecin 1:0. Żywsza gra, ale brakowało skuteczności

Na drugą część spotkania Pogoń wyszła z innym nastawieniem. Było widać, że nie chciała przegrać, zależało jej na tym, żeby odrobić straty. Niestety, brakowało wykończenia. Tuż po przerwie dwie dogodne sytuacje do zdobycia gola miał  Luka Zahović. Dwukrotnie chybił z kilku metrów. Islandczycy od czasu do czasu próbowali zaskoczyć polski zespół. Podkreślmy, że stworzyli sobie więcej sytuacji bramkowych aniżeli w pierwszej połowie.

W 70. minucie Jens Gustafsson dokonał dwóch zmian, które zmieniły obraz całego spotkania. Na boisku pojawili się Biczachczjan i Almqvist. Obaj wnieśli sporo ożywienia do gry Pogoni. Najlepszą sytuację do zdobycia gola miał Ormianin, którego strzał na wślizgu z linii bramkowej wybił islandzki obrońca. Momentami polska drużyna wyglądał atak, jak w Szczecinie, gdzie zamknęła rywali na ich połowie i cierpliwie tworzyła kolejne akcje bramkowe. Nic to nie dało, nawet do wyrównania.

Mecz zakończył się porażką Pogoni 0:1. Jasne, najważniejsze jest to, że Portowcy awansowali do kolejnej rundy eliminacji Ligi Konferencji. Szkoda jednak, że nie udało się tego spotkania wygrać, bo w przypadku polskich drużyn w europejskich pucharach każde zwycięstwo to małe punkty do rankingu UEFA. Jakby to powiedział Kowal: „gdy masz dziada, to go lej”. U siebie Portowcy zastosowali się do tej zasady, ale na Islandii zagrali asekuracyjnie, tak, żeby się nie zmęczyć. Z Broendby coś takiego już nie przejdzie, to już będzie zupełnie inne wyzwanie.

KR Reykjavik –Pogoń Szczecin 1:0

Hallsson 44′

WIĘCEJ O POGONI SZCZECIN:

Entuzjasta młodzieżowego futbolu. Jest na tym punkcie tak walnięty, że woli oglądać Centralną Ligę Juniorów niż Ekstraklasę. Większą frajdę sprawia mu odkrywanie nowych talentów niż obserwowanie cały czas tych samych twarzy, o których mówi się, że są „solidnymi ligowcami”. Twierdzi, że szkolenie dzieci i młodzieży w Polsce z roku na rok się prężnie rozwija, ale niestety w Ekstraklasie dalej są trenerzy, którzy boją się stawiać na zdolnych młodych chłopaków. Aczkolwiek nie samą juniorską piłką człowiek żyje - masowo pochłania również mecze Premier League, a w jego żyłach płynie niebieska krew sympatyka londyńskiej Chelsea.