Motorsport od lat jest filarem strategii sponsoringowej PKN ORLEN. Koncern angażuje się we współpracę z zawodnikami i zespołami występującymi na najważniejszych globalnych arenach, ale stawia też na młode talenty, widząc w nich następców mistrzów. Teraz ORLEN podsumowuje inicjatywy podejmowane na rzecz przyszłości polskiego motorsportu, w tym rozwój Akademii ORLEN Team.

ORLEN napędza przyszłość polskiego motorsportu

Jakie wsparcie?

Akademia ORLEN Team funkcjonuje od ponad dekady i zrzesza młodych, utalentowanych kierowców, którzy w przyszłości będą mogli zasilać szeregi zespołów występujących w wyższych seriach rajdowych i wyścigowych. Jednymi z pierwszych uczestników tego programu byli Maciej Giemza czy Jakub Przygoński, którzy kilka lat później spełnili swoje marzenia o starcie w Rajdzie Dakar w barwach ORLEN Team i reprezentują koncern do dziś.

Swoje zaangażowanie ORLEN rozszerzył w 2017 roku o współpracę z największymi promotorami serii kartingowych w Polsce – Rok i Rotax – z których m.in. wyłonili się obecni zawodnicy Akademii. Został też strategicznym sponsorem dwóch największych serii kartingowych w Polsce – Rotax Max Challenge i Rok Cup.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat w samym Rotax Max Challenge, wspieranym obecnie przez ORLEN, ścigało się ponad 100 młodych kierowców.

Motorsport w szczególny sposób łączy się z działalnością koncernu. Na wsparcie utalentowanych zawodników patrzymy długofalowo. Decyzję o współpracy zawsze podejmujemy na podstawie analizy wyników, potencjału sportowego i wizerunkowego. Tylko przemyślany sponsoring ma sens i pozwala nam odpowiedzialnie planować zaangażowanie w rozwój tych młodych kierowców, aby mogli osiągać kolejne cele sportowe – mówi Agata Pniewska, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.

Młode talenty

Kto obecnie występuje w Akademii ORLEN Team? Pięciu kierowców, z których wszyscy stawiali swoje pierwsze kroki w kartingu. Później, między innymi dzięki wsparciu koncernu, odnosili kolejne międzynarodowe sukcesy. Oto oni:

  • Maciej Gładysz to trzykrotny kartingowy mistrz Polski. W 2020 roku triumfował w WSK Open Cup. Młody kierowca z Tarnowa to także pierwszy Polak w historii, który sięgnął po tytuł FIA Karting Academy Trophy.
  • Tymoteusz Kucharczyk w zeszłym roku wywalczył sobie miejsce w hiszpańskiej Formule 4. W pierwszych pięciu startach w nowej serii w tym sezonie, za każdym razem stawał na podium, a po doskonałej jeździe wygrał zawody w Jerez de la Frontera.
  • Karol Czepiel to kartingowy mistrz Polski w serii ROK Cup w kategorii junior w sezonach 2018 i 2019. Także w 2018 roku zdobył tytuł w serii Rotax Max Challenge. Przed rokiem triumfował w międzynarodowych zawodach ROK Cup Superfinal w kategorii senior. Sięgnął też po wicemistrzostwo Europy i wicemistrzostwo Włoch.
  • Gustaw Wiśniewski to kartingowy mistrz Polski młodzików z 2018 roku. W sezonie 2021 brał udział w kartingowych mistrzostwach świata i Europy. Od 2020 roku ściga się w prestiżowej WSK we Włoszech.
  • Karol Kręt to kartingowy mistrz Polski w trzech różnych kategoriach, uczestnik mistrzostw Europy i świata, szósty zawodnik Euro Trophy Max Challenge 2020. Znakomitą postawą wywalczył sobie możliwość startu w Porsche Sports Cup Deutschland.

Orlen baner

Wszyscy mają spory potencjał, co udowadniają na co dzień. Kto wie, może któryś stanie się w przyszłości jedną z twarzy polskiego motosportu?

Fot. Newspix.pl

Najnowsze

Suche Info

Kolejne dymy Sa Pinto. Tym razem szalał na Cyprze [WIDEO]

redakcja
Weszło

Wspaniały Bułka, skuteczny Lewandowski, dobry Puchacz, fatalny Szczęsny [STRANIERI]

redakcja
Suche Info

Lahm o Nagelsmannie: – Nie wiem, czy jest w stanie odbudować kadrę

redakcja
Suche Info

„Łęgowski może stać się jednym z ważniejszych punktów Salernitany”

redakcja
Suche Info

Filipiak na wizji o Rakoczym: – Michał, obiecuję, że podwyższymy ci kontrakt

redakcja
22
Suche Info

Rashford miał wypadek po meczu z Burnley. Zniszczył Rolls-Royce’a [WIDEO]

redakcja
9

Inne sporty

Siatkówka

„To były inne emocje”, czyli jak Polki wywalczyły w Łodzi marzenia

Kacper Marciniak
Inne sporty

One nie boją się nikogo! Polki wyrwały Włoszkom bilety do Paryża!

Kacper Marciniak
34
Żużel

Deklasacja. Motor Lublin rozjechał Spartę Wrocław i został żużlowym mistrzem Polski

Szymon Szczepanik
16
Suche Info

Szok! Etiopka poprawiła rekord świata w maratonie o ponad dwie minuty

redakcja
2
Inne sporty

Mateusz Gamrot zwyciężył w walce wieczoru po kontuzji Fizieva

Szymon Szczepanik
7
Inne sporty

Tak jest! Polki pokonały wielkie faworytki i są o krok od Paryża

Kacper Marciniak
12