Zajrzyjmy do przeszłości. Czy Cezary Kulesza trafiał z trenerami?

Opublikowane 23.01.2022 16:59 przez

Jakub Białek

Cezary Kulesza ma duże doświadczenie w zatrudnianiu trenerów. Ale nawet mimo bogatej przeszłości na fotelu prezesa Jagiellonii Białystok, wybór przyszłego selekcjonera reprezentacji nie jest łatwy, lekki i przyjemny. Głowa polskiej piłki zadeklarowała, że nowy szkoleniowiec pojawi się 19 stycznia. Ta sztuka się nie udała. Kolejną datą graniczną jest koniec stycznia, co oznacza, że proces rekrutacji potrwa ponad miesiąc. Skoro przy zatrudnianiu nowego szkoleniowca pojawiają się takie ciężary, postanowiliśmy przeanalizować: czy Kulesza trafiał w przeszłości z trenerami?

Z jednej strony trenerzy Jagiellonii mieli komfort, bo rzadko byli zwalniani pod wpływem impulsu. Raczej dawano im szansę na to, by wyszli z kryzysu / przebudowali drużynę / spróbowali powoli zaszczepić swoją koncepcję. Z drugiej… nierzadko sami podkreślali, że pracują w specyficznych warunkach. Kilku właścicieli Jagiellonii – a paru z nich brało na siebie niektóre transfery – chciało niekiedy forsować poszczególne wybory personalne. Sam Kulesza także miał w kuluarach sporo do zasugerowania swoim trenerom, choć w Białymstoku nigdy nie mówiono o tym otwarcie. Były prezes Jagi – będący jednocześnie jednym z właścicieli – stał też często pomiędzy akcjonariuszami (mającymi swoje roszczenia) a trenerami (mającymi swoje wizje). A to sprawiało, że w rządzonym twardą ręką klubie często dochodziło do różnych tarć ze szkoleniowcami – i nie tylko ze względu na wyniki czy nierealizowanie ustalonej wcześniej koncepcji.

No dobra, ale trzymajmy się konkretnych nazwisk. Kogo zatrudniał Cezary Kulesza i czy jego pomysły wypalały?

MICHAŁ PROBIERZ: zwolnienie po kompromitacji

Jeden ze słynniejszych eurowpierdoli w polskiej piłce – mianowicie odpadnięcie Jagi z pucharów po starciach z Irtyszem Pawłodar – ściął głowę Michała Probierza. Szkoleniowiec, któremu na dłuższą metę poszło tylko w Białymstoku, objął klub rok po awansie do Ekstraklasy. Sam Kulesza go nie zatrudniał, ale swoje do powiedzenia z pewnością miał, bo piastował wówczas funkcję doradcy ds. sportowych.

Ale skoro w momencie zatrudnienia Probierza nie był prezesem Jagiellonii, ta decyzja nie może spaść na jego barki. Były trener Cracovii w swojej pierwszej kadencji na Podlasiu zajął kolejno ósme, jedenaste i czwarte miejsce. Gdy skompromitował się w pucharach, od razu stracił posadę. Nie obronił go nawet fakt, że osiągnął z Jagiellonią historyczne miejsce na koniec sezonu.

CZESŁAW MICHNIEWICZ: szybkie zwolnienie

Rozstajemy się w nastrojach świątecznych, lajtowych – mówił Cezary Kulesza przy pożegnaniu Michniewicza, które – jak i w niedawnym przypadku Mamrota – nastąpiło tuż przed świętami. Sam Michniewicz mówił później w mediach, że nie wie, dlaczego został pogoniony, a sam Kulesza chwaląc go sprawiał wrażenie człowieka, który raczej chce przedłużyć kontrakt niż pisać umowę o porozumieniu stron. – Szkoda że tak wyszło, bo do tej pory Jagiellonia była znana z tego, że wytrzymuje ciśnienie, daje pracować trenerom. Michał Probierz pracował tu trzy lata. Widocznie tym razem nastąpiły nieoczekiwane skoki ciśnień – mówił szkoleniowiec w „Przeglądzie Sportowym”.

Michniewicz objął Jagę kilka dni przed pierwszą kolejką ligową. Komunikowano wówczas, że musi przebudować drużynę po Michale Probierzu i dostanie na to czas. Pogrążyło go dziesiąte miejsce na koniec jesieni. Chodziły wówczas głosy, że kierownictwo Jagi nie jest zadowolone ze zbyt łagodnego podejścia trenera do piłkarzy. Inna sprawa, że to akurat wtedy Michniewicz przeprowadził słynny trening pod szyldem „Stojanow”. Kiedy Jagiellonia odpadła z Pucharu Polski po meczu z Ruchem Zdzieszowice, po powrocie na Podlasie piłkarze musieli stać w miejscu na boisku przez 90 minut, by… poczuć się tak, jak podczas tego pucharowego spotkania. – Piłkarze skompromitowali klub, siebie i mnie. Za rok, dwa pójdą pewnie grać gdzie indziej, ale niech pamiętają, że uczestniczyli w tym meczu! – grzmiał wtedy Michniewicz.

Czy Kulesza nie trafił wtedy z trenerem? Ciężko o taki wniosek. Na pewno zabrakło mu cierpliwości, której później się nauczył.

TOMASZ HAJTO: wybór wizjonerski

Choć dziś brzmi to przekomicznie, gdy Tomasz Hajto rozpoczynał karierę trenerską, nie brakowało głosów, że to z miejsca jedna z ciekawszych postaci na rynku trenerskim i przyszły selekcjoner reprezentacji. Jagiellonia była jego pierwszym miejscem pracy w roli szkoleniowca. Według krążących anegdot, Hajto przekonał do siebie Kuleszę podczas… wesela Kamila Grosickiego. W czasie biesiadnych rozmów prezes Jagi został oczarowany pomysłem trenerskim byłego piłkarza Schalke.

Jak wyszło? Hajto wypełnił swój 1,5-roczny kontrakt, a potem obie strony dokonywały ruchów mających na celu „wygranie rozstania”. Hajto mówił, że sam odszedł, by nie stawiać Kuleszy w niezręcznej sytuacji (bo jego zdaniem nasilały się naciski właścicieli klubu odnośnie do wyborów personalnych trenera). Kulesza z kolei już dwie kolejki przed końcem ligi mówił, że myślał o wcześniejszym zwolnieniu Hajty, ale uratowało go to, że w klubie nie ma innego trenera z licencją.

Sam Hajto zresztą nie miał wtedy jeszcze licencji i prowadził Jagę do spółki z Dariuszem Dźwigałą. Do legendy przeszedł nie tylko jego konflikt z Tomaszem Frankowskim (krytykował go w mediach, wbijał szpilki zdejmując z boiska w 26. minucie), ale i praca dyplomowa w szkole trenerów, którą pisał o anatomii kolan (?), co dziwnym trafem zbiegło się ze specjalnością doktora Jagiellonii, asystenta Hajty. Choć dziś ten ruch wygląda absurdalnie, ekspert Polsatu faktycznie był wtedy jednym z gorętszych nazwisk w branży. Inna sprawa, że polska piłka szybko się na nim poznała i po Jagiellonii zaliczył tylko krótki epizod w GKS-ie Tychy.

PIOTR STOKOWIEC: ugięcie się

Piotr Stokowiec wykonał świetną pracę w upadającej Polonii Warszawa, a więc siłą rzeczy był jednym z najmocniej trzymających się trenerów na karuzeli. Szansę od Jagiellonii potraktowano wtedy jako naturalny przystanek dla obiecującego trenera. Ale czy to Cezary Kulesza na niego postawił? Niekoniecznie. Szeptało się o tym, że to rada nadzorcza Jagiellonii postawiła swojego prezesa pod ścianą, forsując akurat ten wybór. Sam Kulesza odpytywany przez media przed zatrudnieniem Stokowca deklarował, że nie ma nawet do niego numeru telefonu.

Stokowiec wytrwał w Białymstoku tylko dziewięć miesięcy i nie rozwinął drużyny. Choć nie była to porażka na całej linii, Jagiellonia to najgorszy okres w całej karierze obecnego trenera Zagłębia Lubin.

MICHAŁ PROBIERZ: wielki powrót

Decyzja, która przyniosła największe sukcesy w historii Jagi, czyli trzecie i drugie miejsce na koniec sezonu. A przecież białostoczanie nie byli wcale klubem, dla którego takie osiągnięcia były oczywistością. Srebrny medal potraktowano wtedy na Podlasiu ze sporym niedosytem, co tylko potwierdza skalę osiągnięcia z sezonu 16/17. Probierz spędził łącznie w Białymstoku sześć lat, odszedł na własne życzenie po wygaśnięciu kontraktu.

Trafiony wybór? Niezaprzeczalnie. A i sam Probierz dzięki Jagiellonii zbudował całą swoją reputację, bo – jakkolwiek spojrzeć – nigdzie indziej mu nie poszło. Zwyczajnie pasował do tego klimatu. Odchodząc z Jagi liczył na zagraniczny kontrakt – mocno grany był Bursaspor – lecz ostatecznie wylądował w Cracovii, mającej wówczas mniejszy potencjał niż Jagiellonia.

IRENEUSZ MAMROT: otworzenie trendu

Z perspektywy czasu brzmi to absurdalnie, ale Cezary Kulesza wybierał pomiędzy Gennaro Gattuso a Ireneuszem Mamrotem. Puszczamy oczywiście oko – to był okres, w którym agenci Włocha masowo wysyłali jego CV gdziekolwiek, a więc dotarło ono i do Białegostoku, gdzie jednak nie potraktowano tej kandydatury na serio. Ściągnięcie Ireneusza Mamrota było kolejnym nieco wizjonerskim posunięciem. Przynajmniej jak na tamte czasy.

Dziś karuzela trenerska mocno się rozszerzyła, ale wtedy szansa dla trenera pierwszoligowego w Ekstraklasie była rzadkością. A co dopiero szansa w klubie, który dopiero co skończył na podium! Przypadek Mamrota, który udźwignął dokonania poprzednika (swój pierwszy sezon także skończył na drugim miejscu, co zresztą dziś wspominamy) pokazał, że warto sięgać na zaplecze. I niejako otworzyło ekstraklasowy trend.

Choć końcówka tego trenera była blada, mimo wszystko należy jego wybór ocenić pozytywnie. I przy tej ocenie ważnym argumentem jest wszystko to, co dokonało się po jego zwolnieniu.

IWAJŁO PETEW: najlepsze CV, najgorsze wyniki

Gdyby zgodnie ze szkołą Jarosława Kołakowskiego oceniać ten transfer w momencie zatrudnienia, doszlibyśmy do wniosku, że niewielu było w tej lidze większych fachowców. CV Petewa było kapitalne. Poprowadził Łudogorec Razgrad nie tylko do awansu do bułgarskiej ekstraklasy, ale i zdobył z nim pierwsze mistrzostwo będąc beniaminkiem. Pracował w Dinamie Zagrzeb. Dzięki swojej marce, dostał intratne oferty z Cypru i Arabii Saudyjskiej. A teraz, po Jagiellonii, dostał do prowadzenia kadrę Bośni z Edinem Dżeko, co także stało się dzięki naprawdę bogatemu życiorysowi. Wcześniej zresztą prowadził reprezentację Bułgarii.

Tylko że w Jagiellonii… kompletnie nic mu nie wyszło. KOM-PLE-TNIE. Wyniki osiągał gorsze niż Mamrot. Styl był jeszcze bardziej nijaki. Na koniec zażyczył sobie rewolucji personalnej, więc w Białymstoku stwierdzili, że lepiej będzie pożegnać trenera, który – swoją drogą – nie był wcale tanim rozwiązaniem.

Z drugiej strony, na życiorys Petewa można było popatrzeć nie tylko przez pryzmat marek, ale i realnych dokonań. No bo to za Petewa Dinamo zaliczyło jedyny od 2006 roku sezon bez mistrzostwa, w Bułgarii nazywa się go najgroszym selekcjonerem w historii, w Omonii czy Al-Qadsiah szybciutko go goniono, a w Lewskim nawet nie zdążył zadebiutować, bo oburzeni kibice rozebrali go na pierwszej konferencji prasowej (serio). Na pewno Petew nie był wynalazkiem, a szkoleniowcem, który pracował w poważniejszych miejscach niż Jagiellonia. Ale to też największa porażka trenerska Kuleszy.

BOGDAN ZAJĄC: ktoś musiał dać szansę, dała Jagiellonia

Wielopoziomowa porażka. Ale znów – wybór nieoczywisty, i to z kręgu Adama Nawałki, bo przecież Jagiellonia była pierwszym miejscem pracy Bogdana Zająca w roli samodzielnego trenera pierwszego zespołu. Były asystent selekcjonera często przewijał się w gronie kandydatów na stołek trenera w poszczególnych klubach Ekstraklasy, ale nikt przed Jagiellonią nie chciał mu zaufać. Mówiło się też, że i sam trener najpierw liczy na jakieś przetarcie w postaci pierwszej ligi.

Zaryzykował jednak klub ze sporymi ambicjami. Nie opłaciło się i dziś trzeba nazwać Zająca jedną z największych porażek trenerskich Kuleszy. Nie potrafił poradzić sobie z presją mediów (częste szukanie wymówek), podejmował absurdalne wybory (Twardek?!), jego drużyna potrafiła złapać regularności, nie pozostawił po sobie fundamentów.

***

Wnioski? Cezary Kulesza z pewnością nie bał się nieoczywistych wyborów. Postawienie na Tomasza Hajto – dziś można je oceniać jednoznacznie, ale wtedy naprawdę było to ciekawym ruchem – Ireneusza Mamrota czy Bogdana Zająca to z pewnością ciekawe i ryzykowne ruchy. Probierz? Kulesza nie bał się przyznać do błędu i postawić jeszcze raz na gościa, któremu jego klub sporo zawdzięczał. Petew? Choć nie wyszło, naprawdę miał ciekawy życiorys. Michniewicz i Stokowiec? No, to już typowi trenerzy z karuzeli, którzy nie odnieśli w Białymstoku sukcesów. Powrotu Mamrota nie wliczamy, bo – przynajmniej oficjalnie – odbył się on chwilę po odejściu Kuleszy z Jagiellonii.

Czy to zestawienie napawa optymizmem? Tego nie wiemy. Ale na pewno daje przekonanie, że Cezary Kulesza lubi zaskakiwać.

WIĘCEJ O JAGIELLONII:

Fot. FotoPyK

Suche Info
25.05.2022

Vincent Kompany nie jest już trenerem Anderlechtu

Belg pracował w klubie od lipca 2019 roku. Poprowadził go w 95 meczach. Vincent Kompany wrócił do Anderlechtu latem 2019 roku, po latach spędzonych w Manchesterze City i HSV.  Na początku pełnił rolę grającego trenera – funkcje te przestał łączyć w sierpniu 2020 roku.  Obie strony postanowiły rozstać się za obopólną zgodą. Jak informuje klub […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Cornel Râpă przedłużył kontrakt z Cracovią

Rumuński defensor ma zostać w Krakowie do końca czerwca 2024 roku. Cornel Râpă ma 32 lata. Przyszedł do Cracovii przed startem sezonu 2018/2019 z Pogoni Szczecin. Wcześniej reprezentował barwy Steauy Bukareszt i Oțelul Galați. Czuję się tu bardzo dobrze, mam zaufanie do kolegów z zespołu i sztabu szkoleniowego. Lubię ich sposób myślenia. Jestem pełen optymizmu. […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Mateusz Lis trafi do Premier League?

Tureckie media podają, że 25-latkiem poważnie zainteresowane jest Southampton. To drugi polski bramkarz łączony z tym klubem. Jak informuje portal trtspor.com.tr Mateusz Lis że miałby związać się ze „Świętymi” pięcioletnią umową. Pierwszy rok kontraktu spędziłby na wypożyczeniu. Był bramkarz Wisły Kraków do tureckiego Altay SK przeniósł się latem 2021 roku. Niedawno rozwiązał kontrakt ze swoim […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Tomáš Pekhart może trafić do Rakowa

Tomáš Pekhart znajduje się na celowniku Rakowa Częstochowa. Wicemistrzowie Polski chcą pozyskać czeskiego napastnika za darmo, po wygaśnięciu jego kontraktu z Legią. Do informacji tych dotarł Sebastian Staszewski z portalu Interia.pl. Agent Czecha ma być w kontakcie z Rakowem od kilku tygodni, a sam piłkarz miał otrzymać już ofertę gry w zespole Marka Papszuna. Pekhart […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Wisła Kraków i Termalica utrzymałyby się w Ekstraklasie w „Niewydrukowanej Tabeli”

Sezon za nami, kształt oficjalnej tabeli Ekstraklasy już poznaliśmy. Ale jak zawsze na koniec sezonu publikujemy finałową wersję naszej „Niewydrukowanej Tabeli”, gdzie na przestrzeni całego roku analizujemy wpływ sędziów na wynik. I co? No i o ile decyzje arbitrów nie miały wpływu na czołowe miejsca, o tyle sędziowie maczali palce w walce o utrzymanie w […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Szymon Włodarczyk piłkarzem Górnika Zabrze!

Zakończyły się spekulacje dotyczące przyszłości Szymona Włodarczyka. 19-letni napastnik został oficjalnie zaprezentowany jako nowy piłkarz Górnika Zabrze. Umowa Włodarczyka ze śląskim zespołem będzie obowiązywała do końca czerwca 2025 roku W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach. Wystąpił w trzech meczach Fortuna Pucharu Polski, gdzie zdobył jedną bramkę w meczu z Motorem Lublin. Bardzo […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Wisła Kraków i Termalica utrzymałyby się w Ekstraklasie w „Niewydrukowanej Tabeli”

Sezon za nami, kształt oficjalnej tabeli Ekstraklasy już poznaliśmy. Ale jak zawsze na koniec sezonu publikujemy finałową wersję naszej „Niewydrukowanej Tabeli”, gdzie na przestrzeni całego roku analizujemy wpływ sędziów na wynik. I co? No i o ile decyzje arbitrów nie miały wpływu na czołowe miejsca, o tyle sędziowie maczali palce w walce o utrzymanie w […]
25.05.2022
Felietony i blogi
25.05.2022

Jose Mourinho doszedł do czterech finałów i wszystkie wygrał. Czy Portugalczyk w końcu poniesie klęskę?

Cztery. Tyle finałów europejskich pucharów ma na swoim koncie Jose Mourinho i co najważniejsze, wszystkie zostały przez niego wygrane. Są to dwie Ligi Mistrzów – z FC Porto i Interem Mediolan oraz dwa Puchary UEFA/Ligi Europy – z FC Porto i Manchesterem United. Teraz Portugalczyk rozegra piąty finał, więc kluczowe pytanie brzmi: czy w końcu […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Kovacević prześcignął grupę starych ligowych wyjadaczy

Koniec sezonu Ekstraklasy to czas podsumowań i zestawień. Ekstraklasa rozdała swoje nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych formacjach. Idziemy krok dalej – i wybieramy zawodników TOP10 najlepszych piłkarzy na swoich pozycjach. Na pierwszy ogień bramkarze. I od razu postawmy sprawę jasno – to nie był jakiś wybitny sezon golkiperów w Ekstraklasie. Już sam fakt, że […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

„Po meczu chłopcy usiedli na murawie i powiedzieli, że chce im się płakać… ze szczęścia”

Kilkuletni zawodnik jest bezradny, bo jego drużyna przegrywa 0:1 w półfinale, a on nie może nic wskórać, jest cały czas faulowany. W pewnym momencie zaczął płakać. Usłyszał z ławki: „Filip, jest jeszcze dużo czasu do końca. Dasz radę, wierzę w ciebie”. Otarł łzy i przeprowadził akcję dającą wyrównanie, a w konkursie jedenastek stanął na bramce, […]
25.05.2022
Lekkoatletyka
25.05.2022

25 maja, czyli dzień rekordów. O trzech wielkich lekkoatletyczych wyczynach

Występ pierwszego z nich określono jako najwspanialsze 45 minut w historii sportu. Drugi omal nie spóźnił się na swój start. Gdy jednak już się tam znalazł, jego wyczyn rozsławił zawody i pomógł organizatorom zbudować wieloletnią markę całego wydarzenia. Trzeci był wielkim dominatorem, a uzyskany przez niego wynik tylko to potwierdzał. Jesse Owens, Jacek Wszoła oraz […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Arne Slot. Nowa nadzieja wśród holenderskich trenerów

2008 rok. Dick Advocaat wygrywa Puchar UEFA z Zenitem Petersburg. To 23. trofeum w historii europejskiej piłki zdobyte przez holenderskiego trenera. Niedługo potem Advocaat sięga też po Superpuchar UEFA. Potem jest już długa i bolesna susza. Nacja, która niegdyś słynęła z najlepszych trenerów, przez lata nie wydała na świat nikogo, kto osiągnąłby sukces w europejskich […]
25.05.2022
Liczba komentarzy: 40
Subscribe
Powiadom o
guest
40 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pazdzioch
Pazdzioch(@veetec)
4 miesięcy temu

Kulesza trafial z trenerami jak kazdy inny prezes klubu pilkarskiego w Polsce. Skoro miela wciaz te same nazwiska, grzebia w smietniku szukajac trenerow to efekty musza byc podobne.

500 plus
500 plus
4 miesięcy temu
Reply to  Pazdzioch

Nic dodać. Sama prawda.

fan kibolkiewicza4
fan kibolkiewicza4
4 miesięcy temu
Reply to  Pazdzioch

Karuzela narodowego przeszkadzania gry w pilke

Adam.
Adam.
4 miesięcy temu
Reply to  Pazdzioch

No nie .Boniek akurat był zdecydowany i wiedział czego chciał i to było na plus.

pieknylolo
pieknylolo
4 miesięcy temu
Reply to  Pazdzioch

Jak te same nazwiska? Czytales? Czy tylko powtarzasz po raz setny te same slogany.
Mamrot z 2 ligi, Hajto ex pilkarz debiutujacy z roli trenera, Zajac asystent selekcjonera. To nie byli trenerzy z karuzeli.

Leon
Leon
4 miesięcy temu
Reply to  pieknylolo

Mialem napisać identyczny komentarz.
To takie narzekanie dla samego narzekania, tak jak nieśmiertelne, że stan dróg w Polsce jest beznadziejny.
Akurat Kulesza mocno kombinował. Jedynie Michniewicz z całej garstki gdy był brany do Jagi był jako tako wyeksploatowanym w ekstraklasie trenerem. Pozostali to albo totalne świeżaki albo dopiero po pierwszych szlifach

rwetes
rwetes
4 miesięcy temu
Reply to  Pazdzioch

O Michniewiczu: „Czy Kulesza nie trafił wtedy z trenerem? Ciężko o taki wniosek”

A czemu nie napiszecie: „Czy Kulesza trafił wtedy z trenerem? Ciężko o taki wniosek” ?

Bo wg mnie skoro odpadli z Ruchem Zdzieszowice i zajęli w lidze 10 miejsce po jesieni to jednak bliżej jest „nie trafienia” z trenerem, niż „trafienia” – nie sądzicie?

Barboru
Barboru
4 miesięcy temu

Zamiast brać Nawałkę weźmy faceta, który go ośmieszył.

Nazywa się Åge Hareide. Ówczesny trener reprezentacji Danii powiedział, że Polska jest bardzo łatwa do rozszyfrowania. Skończyło się to na batach 4:0 dla Duńczyków… .
Hareide jest wolny od stycznia 2022. Na pewno nie zarabiał niewiadomo jakich pieniędzy (ostatnio pracował w Rosenborgu). Ma doświadczenie jako selekcjoner reprezentacji Norwegii i Danii. Miał relatywnie dobre wyniki przez całą karierę i co najważniejsze – ma już jakieś rozeznanie, co do reprezentacji Polski. Warto byłoby przynajmniej z nim pogadać.

500 plus
500 plus
4 miesięcy temu
Reply to  Barboru

O i to jest ciekawa kandydatura.

JP202
JP202
4 miesięcy temu
Reply to  Barboru

Niech zstąpi Duch jego i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi…

dżony
dżony
4 miesięcy temu
Reply to  Barboru

nie widziałeś chyba jak się w Rosenborgu ostatnio skompromitował + ogłosił koniec kariery

Zbychu
Zbychu
4 miesięcy temu
Reply to  dżony

Szukałem info o tym niby końcu kariery. Na jakiejkolwiek anglojezycznej stronie nie ma nic. W Rosenborgu faktycznie się skompromitował 28 zwycięstw, 12 remisów, 15 porażek. No chodząca kompromitacja 🙂

Halinka
Halinka(@halinka)
4 miesięcy temu

Sezon ogórkowy. Trzeba coś napisać a tu nie ma o czym. To który prezes tak trafiał z trenerami?

Paolo Paczuleta
Paolo Paczuleta
4 miesięcy temu
Reply to  Halinka

Pewnie Krynica Mądrości wśród prezesów, czyli Leśny. Zwłaszcza z tym albańskim.

Halinka
Halinka(@halinka)
4 miesięcy temu

Masz na myśli Besnika Hasiego, który po 20 latach nieobecności wprowadził polski klub do fazy grupowej Ligi Mistrzów? 🙂

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
4 miesięcy temu
Reply to  Halinka

Darek M, ja to bym go na selekcjonera brał, wie wszystko o wszystkim

500 plus
500 plus
4 miesięcy temu

„Głowa polskiej piłki zadeklarowała, że nowy szkoleniowiec pojawi się 19 stycznia. Ta sztuka się nie udała. Kolejną datą graniczną jest koniec stycznia, co oznacza, że proces rekrutacji potrwa ponad miesiąc. Skoro przy zatrudnianiu nowego szkoleniowca pojawiają się takie ciężary…”

Uważasz, że ktoś z zagranicy z jakąś pozycję przyjdzie do tego burdelu na pstryknięcie palców? Poważnie? Zawsze można wziąć jakiegoś polskiego ciecia ze śmietnika, ale po co skoro może jednak uda się kogoś z ciekawą przeszłością ściągnąć z poza granic Polski?

Maciej
Maciej
4 miesięcy temu

Czepiacie się tego Kuleszy… Dajcie chłopu pracować. Chce dobrze się przygotować do podjęcia decyzji, plus dobrze zabezpieczyć interes PZPN. Czy mu to wyjdzie nie wiem. Lepsze to niż opieranie decyzji na Zibi TOP.

Tak na marginesie, ból dupy dziennikarzy wynikający z braku wiedzy o tym co będzie, jest wspaniały.

Adam.
Adam.
4 miesięcy temu

Moze szykuje trenera i umowę na euro 2024 ?? To by było fajnie :).

Adam.
Adam.
4 miesięcy temu

Michniewicz mówił później w mediach, że nie wie, dlaczego został pogoniony xD

Don Pindol
Don Pindol
4 miesięcy temu

Ja to wprost marzę o Michauku Probieżu i tym cyrku, który Michauek by zrobił.

tumulus
tumulus
4 miesięcy temu

Probierza za pierwszym razem zatrudnił oficjalnie prezes Ireneusz Trąbiński, nie Kulesza.

Julian
Julian
4 miesięcy temu

Kulesza spokojnie wieze w dobrego trenera A Nawalka nie nadaje się na ławkę rezerwowych Taki dobry to czemu po Lechu nikt go nie chcial

JanPaweł Podlaski
JanPaweł Podlaski
4 miesięcy temu

Kulesza trafiał ale czasem, pawiem do kibka na imprezie diskopolowej

Rufjan
Rufjan
4 miesięcy temu

Czyli jest szansa ze Hajto zostanie ogłoszony selekcjonerem xD

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
4 miesięcy temu
Reply to  Rufjan

Oby!!! To by byla truskawka ba torcie

Magda Masna
Magda Masna
4 miesięcy temu

W polsce ciężko trafić z trenerami, bo masz piłkarzy paralityków.

Miltiadis
Miltiadis
4 miesięcy temu

KOM-PLE-TNIE xD

JANTAR
JANTAR
4 miesięcy temu

Prawda jest taka, ze ogolnie na rynku trenerskim nie tylko w Polsce nie ma w czym wybierac. Tutaj w Holandii goscie z dyplomami UEFA -A, siedza w studio ESPN jako analisci, pomimo ofert nie podejmuja trenerskiej pracy, poniewaz twierdza, ze na chwile obecna ZAWOD TRENERA PILKI NOZNEJ jest najniebezpieczniejszym zawodem, jaki jest!!!!!!!!!!!

rwetes
rwetes
4 miesięcy temu

O Michniewiczu: „Czy Kulesza nie trafił wtedy z trenerem? Ciężko o taki wniosek”

A czemu nie napiszecie: „Czy Kulesza trafił wtedy z trenerem? Ciężko o taki wniosek” ?

Bo wg mnie skoro odpadli z Ruchem Zdzieszowice i zajęli w lidze 10 miejsce po jesieni to jednak bliżej jest „nie trafienia” z trenerem, niż „trafienia” – nie sądzicie?

Fatalny
Fatalny
4 miesięcy temu

No dobra a będzie coś o dziewczynach z Dubaju? Kasztanowa dieta pomoże utrzymać się w ekstraklasie?

Warsiawka (L) GBT
Warsiawka (L) GBT
4 miesięcy temu
Reply to  Fatalny

Legiunia grzeje dupy w Dubaju zajadając arabskie kasztany, mimo wszystko to wystarczy żeby nie spaść z tej śmiesznej ligi. Konkurencja jest za silna jeśli chodzi o słynną walkę o spadek.

milan
milan
4 miesięcy temu

jesli asystentem bedzie tassotti to warto nawet te 2,5mln euro dac, bo byly gracz milanu i swietny taktyk to top wloskiej mysli szkoleniowej,
byl asystentem ancelottiego, leonardo, allegriego, trenerzy w milanie sie zmieniali a on wciaz trwał w roli asystenta od taktyki, to o czyms swiadczy.

Mawlacz
Mawlacz
4 miesięcy temu

Jaga za Hajty byla strasznie nierowna, potafila przerżnąc z Koroną 0:5 a jednoczesnie pyknąc na wyjazdach i Legię i Lecha. Do tego Hajto jako jedyny chyba w historii trenerow Jagiellonii probowal uczyc druzyne gry pozycyjnej a nie tylko kontrowania, byly jakies zalążki unikalnego stylu w tym zakresie. Wyniki go nie bronią, ale to wcale nie był tak jednoznacznie zły okres jak się wielu dziś wydaje

Tomeg
Tomeg
4 miesięcy temu
Reply to  Mawlacz

Hajto był tylko „twarzą” sztabu. Za przygotowanie taktyczne odpowiadał Darek Dźwigała, za motywację Hajto, zresztą z tego co się dało usłyszeć, to teksty w stylu „nawiń, pójdź 1 na 1, daj z wątroby”, to nie tylko zdania słyszane w trakcie meczów kadry komentowanych przez TH, ale również w ten sposób „uczył” swoich piłkarzy, gdzie Darek Dźwigała tłumaczył wszystko pod kątem taktyki.

Mawlacz
Mawlacz
4 miesięcy temu
Reply to  Tomeg

Słuszna uwaga, zreszta wtedy raczej mowilo się, że to duet Hajto – Dźwigała prowadził zespół, mimo że na papierze jeden był głównym a drugi asystentem. Tak czy inaczej, tamten okres nie był taki zły i kto wie czy z czasem nie byłoby lepiej

Moniek
Moniek
4 miesięcy temu

Zastanawiam się czy z odejściem Sousy nie stoi rosyjski wywiad, wiemy na co stać Putina. Souse było łatwo złamać i zasiać balagan w naszej reprezentacji. Dostał propozycje nie do odrzucenia, a zespół w Ameryce Południowej to tylko przykrywka. Każdy wie z jakimi korzyściami finansowymi wiąże sie występ reprezentacji na MŚ. W przypadku Rosji to zapewne setki milionów, rubli złotych czy dolarów. Kibice, sponsorzy, prawa telewizyjne, bukmacherzy, produkty z logiem MŚ. Do tego sam Putin który osobiście chce siedzieć miedzy szejkami a nie oglądać w tv gdzieś po środku syberii. Do tego fakt ze nasze leśne dziadki chcą zatrudnić ukrainca. FIFA wie ile straciła gdy włosi, anglicy lub francuzi nie występowali na dużej imprezie. Pozdrawiam

Stanisław Redondo
Stanisław Redondo
4 miesięcy temu
Reply to  Moniek

Jasne, bo z Sousą awans był pewny, a atmosfera w kadrze była wspaniała. Może jeszcze Lewy dostał kasę za to, że nie grał z Węgrami? Bez przesady.

Matty123
Matty123
4 miesięcy temu

Malo kto z kibicow Jagiellonii ocenia Petewa tak negatywnie jak weszlo. Petew dostal duzyne rozbita mentalnie po koncowce Mamrota, utrzymal Jage w 8mce,co wcale nie bylo w pewnym momencie takie oczywiste. Po sezonie chcial przewietrzyc szatnie, co tylko temu klubowi wyszloby na dobre, a zarzad wystraszyl sie i zamiast pogonic zgnile jablka zrezygnowal z trenera.

Boski Diego
Boski Diego
4 miesięcy temu

ja zupelnie na powaznie proponuje na treneiro spoconego Janka, do kompletu dudek Jerzy

wtedy po pierwsze unikniemy awansu na najbardziej haniebny mundial w historii, a jest i szansa ze wyzej wymienieni przestana pierdolic dyrdymaly w miejscach publicznych

PZPN zaoszczedzilby sporo kasy, bo wiadomo ze spocony Janek nie wzialby wynagrodzenia, on by ta kadre poprowadzil ku czci sw. Kazimierza Gorskiego, a Dudek w Realu zarobil wszystkie pieniadze swiata, wiec tez moglby za symboliczna zlotowke

Suche Info
25.05.2022

Vincent Kompany nie jest już trenerem Anderlechtu

Belg pracował w klubie od lipca 2019 roku. Poprowadził go w 95 meczach. Vincent Kompany wrócił do Anderlechtu latem 2019 roku, po latach spędzonych w Manchesterze City i HSV.  Na początku pełnił rolę grającego trenera – funkcje te przestał łączyć w sierpniu 2020 roku.  Obie strony postanowiły rozstać się za obopólną zgodą. Jak informuje klub […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Cornel Râpă przedłużył kontrakt z Cracovią

Rumuński defensor ma zostać w Krakowie do końca czerwca 2024 roku. Cornel Râpă ma 32 lata. Przyszedł do Cracovii przed startem sezonu 2018/2019 z Pogoni Szczecin. Wcześniej reprezentował barwy Steauy Bukareszt i Oțelul Galați. Czuję się tu bardzo dobrze, mam zaufanie do kolegów z zespołu i sztabu szkoleniowego. Lubię ich sposób myślenia. Jestem pełen optymizmu. […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Mateusz Lis trafi do Premier League?

Tureckie media podają, że 25-latkiem poważnie zainteresowane jest Southampton. To drugi polski bramkarz łączony z tym klubem. Jak informuje portal trtspor.com.tr Mateusz Lis że miałby związać się ze „Świętymi” pięcioletnią umową. Pierwszy rok kontraktu spędziłby na wypożyczeniu. Był bramkarz Wisły Kraków do tureckiego Altay SK przeniósł się latem 2021 roku. Niedawno rozwiązał kontrakt ze swoim […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Tomáš Pekhart może trafić do Rakowa

Tomáš Pekhart znajduje się na celowniku Rakowa Częstochowa. Wicemistrzowie Polski chcą pozyskać czeskiego napastnika za darmo, po wygaśnięciu jego kontraktu z Legią. Do informacji tych dotarł Sebastian Staszewski z portalu Interia.pl. Agent Czecha ma być w kontakcie z Rakowem od kilku tygodni, a sam piłkarz miał otrzymać już ofertę gry w zespole Marka Papszuna. Pekhart […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Wisła Kraków i Termalica utrzymałyby się w Ekstraklasie w „Niewydrukowanej Tabeli”

Sezon za nami, kształt oficjalnej tabeli Ekstraklasy już poznaliśmy. Ale jak zawsze na koniec sezonu publikujemy finałową wersję naszej „Niewydrukowanej Tabeli”, gdzie na przestrzeni całego roku analizujemy wpływ sędziów na wynik. I co? No i o ile decyzje arbitrów nie miały wpływu na czołowe miejsca, o tyle sędziowie maczali palce w walce o utrzymanie w […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Szymon Włodarczyk piłkarzem Górnika Zabrze!

Zakończyły się spekulacje dotyczące przyszłości Szymona Włodarczyka. 19-letni napastnik został oficjalnie zaprezentowany jako nowy piłkarz Górnika Zabrze. Umowa Włodarczyka ze śląskim zespołem będzie obowiązywała do końca czerwca 2025 roku W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach. Wystąpił w trzech meczach Fortuna Pucharu Polski, gdzie zdobył jedną bramkę w meczu z Motorem Lublin. Bardzo […]
25.05.2022
Felietony i blogi
25.05.2022

Jose Mourinho doszedł do czterech finałów i wszystkie wygrał. Czy Portugalczyk w końcu poniesie klęskę?

Cztery. Tyle finałów europejskich pucharów ma na swoim koncie Jose Mourinho i co najważniejsze, wszystkie zostały przez niego wygrane. Są to dwie Ligi Mistrzów – z FC Porto i Interem Mediolan oraz dwa Puchary UEFA/Ligi Europy – z FC Porto i Manchesterem United. Teraz Portugalczyk rozegra piąty finał, więc kluczowe pytanie brzmi: czy w końcu […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Adam Hložek blisko Bayeru 04 Leverkusen

Jeden z największych talentów czeskiej piłki – Adam Hložek najprawdopodobniej już tego lata przeniesie się do Bundesligi.  Jak informuje portal sport1.de, piłkarz Sparty Praga zamieni stolicę Czech na Leverkusen. Bayer ma zapłacić za niego ok. 22 miliony euro, kontrakt zaś ma obowiązywać do 2027 roku. Wschodzącą gwiazdą czeskiego futbolu zainteresowane były również inne kluby Bundesligi […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Kovacević prześcignął grupę starych ligowych wyjadaczy

Koniec sezonu Ekstraklasy to czas podsumowań i zestawień. Ekstraklasa rozdała swoje nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych formacjach. Idziemy krok dalej – i wybieramy zawodników TOP10 najlepszych piłkarzy na swoich pozycjach. Na pierwszy ogień bramkarze. I od razu postawmy sprawę jasno – to nie był jakiś wybitny sezon golkiperów w Ekstraklasie. Już sam fakt, że […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

„Po meczu chłopcy usiedli na murawie i powiedzieli, że chce im się płakać… ze szczęścia”

Kilkuletni zawodnik jest bezradny, bo jego drużyna przegrywa 0:1 w półfinale, a on nie może nic wskórać, jest cały czas faulowany. W pewnym momencie zaczął płakać. Usłyszał z ławki: „Filip, jest jeszcze dużo czasu do końca. Dasz radę, wierzę w ciebie”. Otarł łzy i przeprowadził akcję dającą wyrównanie, a w konkursie jedenastek stanął na bramce, […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Kulesza: Z dywizji A nie możemy spaść

Już za tydzień reprezentacja Polski rozegra pierwszy z czterech czerwcowych meczów w ramach Ligi Narodów. Dla Czesława Michniewicza będzie to czas, w którym będzie mógł sprawdzić wielu zawodników i wiele rozwiązań taktycznych przed nadchodzącym mundialem. Prezes Cezary Kulesza postawił przed selekcjonerem cel na rozgrywki Ligi Nardodów. – Z dywizji A nie możemy spaść. Celem dla […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Telegraph: Chelsea dostanie 200 milionów funtów na transfery

Londyński klub jest w trakcie przechodzenia wielu zmian organizacyjnych. Trwa proces sprzedaży klubu, który już niedługo powinien zostać oficjalnie zakończony nabyciem go przez Todda Boehlyego. Jak informuje „The Telegraph”, Chelsea w najbliższym oknie transferowym może wydać aż 200 milionów funtów.  Jeżeli skupimy się tylko na samym składzie zespołu, to on też przejdzie konkretne zmiany organizacyjne. […]
25.05.2022
Lekkoatletyka
25.05.2022

25 maja, czyli dzień rekordów. O trzech wielkich lekkoatletyczych wyczynach

Występ pierwszego z nich określono jako najwspanialsze 45 minut w historii sportu. Drugi omal nie spóźnił się na swój start. Gdy jednak już się tam znalazł, jego wyczyn rozsławił zawody i pomógł organizatorom zbudować wieloletnią markę całego wydarzenia. Trzeci był wielkim dominatorem, a uzyskany przez niego wynik tylko to potwierdzał. Jesse Owens, Jacek Wszoła oraz […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Arne Slot. Nowa nadzieja wśród holenderskich trenerów

2008 rok. Dick Advocaat wygrywa Puchar UEFA z Zenitem Petersburg. To 23. trofeum w historii europejskiej piłki zdobyte przez holenderskiego trenera. Niedługo potem Advocaat sięga też po Superpuchar UEFA. Potem jest już długa i bolesna susza. Nacja, która niegdyś słynęła z najlepszych trenerów, przez lata nie wydała na świat nikogo, kto osiągnąłby sukces w europejskich […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Kamil Drygas przedłużył kontrakt z Pogonią Szczecin

Pomocnik zostaje w Pogoni, a umowę przedłużył do końca sezonu 2023/24. Jest jednym z najbardziej zasłużonych zawodników z obecnej kadry zespołu.  – Wielokrotnie powtarzałem, że w szatni potrzebujemy miksu zawodników doświadczonych i młodych. Kamil, ze swoimi cechami i umiejętnościami, świetnie wpisuje się w tę pierwszą grupę. Dodatkowo jest zawodnikiem emocjonalnie związanym z Pogonią i Szczecinem, […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

W Częstochowie znaleźli miejsce na nowy stadion dla Rakowa?

Nikt oficjalnie nie chce na razie rozmawiać na ten temat, ale wygląda na to, że pod Jasną Górą w końcu zaczyna się coś dziać w temacie budowy nowoczesnego i dużego obiektu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Dowiedzieliśmy się, że władze Częstochowy i Raków myślą m.in. o terenach byłej przędzalni czesankowej Elanex. To ponad 14 hektarów. Trwają […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Kto przejdzie do historii?

Już dziś poznamy pierwszego zwycięzcę Ligi Konferencji Europy. Pomimo tego, że rozgrywki te są trzeciorzędne w europejskiej hierarchii, to w wielkim finale zobaczymy uznane marki o bogatej historii. Na skromnym stadionie w Tiranie naprzeciw siebie staną bowiem AS Roma i Feyenoord Rotterdam. Który z tych klubów przejdzie do historii? Kibice? A na co to komu […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Raków Częstochowa chce sprowadzić greckiego obrońcę

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z serwisu Meczyki.pl, Raków Częstochowa rozmawia z AEK Ateny w celu sprowadzenia do klubu Stratosa Svarnasa.  Zdaniem dziennikarza polski klub porozumiał się już z agentem piłkarza i przekonał go do transferu, ale piłkarz ma ważny kontrakt z klubem do lata 2025 roku. Możliwe jednak, że AEK zgodzi się na sprzedaż zawodnika, […]
25.05.2022