Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Opublikowane 19.01.2022 14:27 przez

Jakub Olkiewicz

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka modyfikacja całego planu. 

O sprawie jako pierwsza poinformowała Interia i zdradziła sporo szczegółów – według doniesień Polska miałaby wpompować w sport ponad 700 milionów złotych na przestrzeni czterech lat, a lwia część tej kwoty (ok. 70%) miałaby powędrować do klubów piłkarskich, zwłaszcza tych, które reprezentują nasz kraj w europejskich pucharach. Już pal licho, że projekt wydaje się mocno niedopracowany i improwizowany. Pal licho, że raz jeszcze, podobnie jak przy podziale pieniędzy praw z TV, cementujemy różnicę między elitarną i bogatą „górą” a biedującym dołem. Uwagę przykuwa powierzchowność diagnoz, które towarzyszą próbom poprawy jakości rodzimej piłki.

Najpierw spróbujmy sobie wspólnie odgadnąć: jakie i czyje potrzeby ma zaspokoić ten program? Dla uproszczenia operujmy na zgarniętych kompletnie z czapy kwotach – dokładny podział i tak mamy jeszcze daleko przed sobą, możemy sobie na to pozwolić. Rząd daje 25 milionów złotych dla Pucharowianki Pucharowice, czwartej drużyny Ekstraklasy, która załapała się do eliminacji Ligi Konferencji Europy. Jaki jest w tym cel?

Cel jest w tym prosty – Pucharowianka Pucharowice ma kupić sobie za te 25 milionów złotych takich grajcarów, żeby w Lidze Konferencji Europy pokonać trzecią drużynę ligi Azerbejdżanu, a przy pomyślnych wiatrach wywieźć też cenny remis ze stadionu wicemistrza Kazachstanu. Kibice zadowoleni, piłkarze zadowoleni, pan prezes zadowolony. Żona w domu także. Natomiast czy przyczyną niepowodzeń tej naszej Pucharowianki faktycznie jest 25-milionowa dziura w budżecie? Czy na pewno przejście wspomnianych dwóch ekip poprawi sytuację sportu w Polsce?

Dla mnie błędem jest już ta pierwsza diagnoza. Kiedyś porównywałem sytuację pucharowiczów w poszczególnych państwach z uwzględnieniem Polski – zwłaszcza zwracając uwagę na wszystkie „mini-potęgi” pokroju Dinama Zagrzeb w Chorwacji czy Sheriffa Tyraspol w Mołdawii (a de facto w Naddniestrzu). Wnioski są dość smutne dla Polski. Przegrywamy z klubami, które w dużej mierze korzystają na łupieniu pozostałej części stawki. Gdziekolwiek spojrzymy – ekosystem piłkarski nie ma żadnego porównania z Polską. Czechy? Trzy, cztery dominujące kluby korzystają w stu procentach z drenażu pozostałych zespołów, wszyscy są świadomi i co ważniejsze – wszyscy akceptują swoje role. Trzynasty klub ligi czeskiej wie, że jego zadanie to wyszkolenie piłkarzy, których uda się sprzedać do Slavii czy Sparty Praga oraz zarobienie pieniędzy, które pozwolą na wychowanie kolejnych talenciaków. Trzynasty klub ligi czeskiej wie, że nie gra o mistrzostwo, bo nigdy o mistrzostwo nie grał, od zawsze był tylko zapleczem dla Pragi. Od zawsze rywalizował o miano najbardziej produktywnego zaplecza dla Pragi, bo to dawało finansowy, organizacyjny spokój oraz sportowe możliwości, by znaleźć się niedaleko pleców elity, ale mistrzostwo? Nieosiągalne marzenie.

Podobnie można było opisać sytuację np. w Serbii, która cała pracuje na sukcesy Partizana i Zvezdy czy Grecji, gdzie również mamy do czynienia z oligarchią futbolową. Takie rozwiązania w Polsce nie przejdą – bo trzynastym klubem w lidze polskiej jest Wisła Kraków, która przez wzgląd na swoją historię, bazę kibicowską oraz aspiracje nigdy nie przyjmie i nie pogodzi się z rolą dostarczyciela talentów do Lecha czy Legii. Ba, z tą rolą nie pogodzą się nawet liczne kluby I czy II ligi, które i w samym środku kryzysu mierzą zawsze w szybki powrót do Ekstraklasy i walkę o kolejne trofea.

Najlepiej to widać na liczbach. Od 1992 roku w Serbii mieliśmy trzech mistrzów – raz tytuł zdobył Obilić stworzony przez Żeljko Raznatovicia, skądinąd fanatyka Crvenej Zvezdy Belgrad, pozostałe 28 tytułów podzielili między siebie Zvezda (12) i Partizan (16). W Polsce w tym czasie mieliśmy dziewięciu różnych mistrzów, a nawet dwie „dynastie” – jedną krakowską, drugą warszawską. Jakie to ma znaczenie? Ano takie, że gdyby w Belgradzie ktoś uznał, że od tej pory 70% dotacji na sport idzie w ręce dwóch największych klubów, to protestowałoby osiemnastu kibiców Proletera Novi Sad oraz grupka fanatyków Kolubary. Gdyby podobne rzeczy działy się w Warszawie, kibice z Krakowa spaliliby Sejm, kibice z Łodzi Senat, a pozostałymi instytucjami zajęliby się fani z Dolnego i Górnego Śląska.

Tam, gdzie dominacja nie jest „odwieczna i tradycyjna”, tam bywa po prostu kupiona. Sukcesy Sheriffa Tyraspol, Dinama Zagrzeb, po części też Olympiakosu Pireus czy Steauy Bukareszt to często historia bardzo szara, by nie rzec po prostu: brudna. Drenaż konkurencji już nie na zasadach odwoływania się do kibiców, globalnego wsparcia, wielkości danego klubu, ale też tymi najtwardszymi metodami, czasem na granicy prawa, a czasem i daleko poza tą granicą – wyroki dla familii Mamiciów czy Becaliego nie wzięły się znikąd. Zawsze gdy ktoś zazdrości kibicom Dinama Zagrzeb sukcesów w Europie, zastanawiam się – czy na pewno tego byśmy chcieli u siebie? Sytuacji, w której nawet fanatycy tego Dinama protestują przeciw korupcji własnych władz, gdy domagają się czystej konkurencji w lidze, która ich zdaniem jest w całości podporządkowana Dinamu? Zagrzebianie potrafili protestować ramię w ramię ze swoimi śmiertelnymi wrogami z Hajduka Split, właśnie przeciw nieuczciwemu dobijaniu resztek konkurencji w zdominowanej przez jeden klub lidze.

Do tej kategorii łapią się te wszystkie kluby pokroju Steauy Becaliego. Tak, miewała różne sukcesy, ale jakim kosztem? Prawa do nazwy utracone, prawa do herbu utracone, przemalowanie nazwy na FCSB, odwrót większości kibiców. Naprawdę takich klubów chcemy? Takiej ligi chcemy?

No dobra, a Łudogorec na przykład? Zdrowy klub, normalne mechanizmy. Z jednej strony – tak, jak najbardziej. Z drugiej – rzecz dzieje się w Bułgarii, która w sumie odpowiada klimatem piłkarskim Serbii czy Grecji. Konkurencja nie jest wielka, więc wystarczy po prostu stworzyć w miarę logicznie zarządzany klub z niezłym zapleczem finansowym, by dominować na lata. W Polsce możesz wrzucić w klub dowolne kwoty, a na końcu i tak jakimś cudem opędzluje cię Piast Waldemara Fornalika. Albo wjedzie akurat dobry rocznik Lecha Poznań i pozamiata pół ligi. Moim zdaniem zresztą ten odwieczny biznesowy trik „a, bo ja się obawiam kibiców”, to tylko wygodny wytrych i usprawiedliwienie. Biznes trzyma polską piłkę na dystans, bo widzi, że konkurencja jest tutaj naprawdę chora i w niczym nie przypomina prawideł znanych ze świata interesu. Nie chodzi o to, że wrzucisz 100 baniek, a i tak kibice pobiją ci napastnika. Chodzi o to, że wrzucisz 100 baniek i nie będzie to gwarancją nawet gry o podium, bo konkurencja jest tak duża, bo liga jest tak wyrównana, bo aspiracje tak wielu klubów sięgają tak wysoko, że nigdy nic nie wiadomo.

Jesteś biznesmenem odnoszącym seryjnie sukcesy – chcesz być z sukcesem utożsamiany. A tutaj? W teorii Motor Lublin ma możliwości, by skasować nie tylko całą II ligę, nie tylko całą I ligę, ale porządnie się tłuc też w krajowej elicie. W praktyce zimuje za plecami Raduni, utrzymywanej przez Stężycę.

Tu zresztą dochodzimy do sedna. Co da ten wielki potok pieniędzy do klubów? Czy to będzie jakiś ogromny skok jakościowy? Czy raczej większa część tych funduszy zostanie utopiona w bezradnych próbach odstawienia ligowej konkurencji, tak jak i do tej pory?

Czy w polskiej piłce jest za mało pieniędzy? No jest, na pewno. Ale czy istnieje taka liczba złotówek, która zagwarantuje sukces w starciach z zespołami z zupełnie innych ekosystemów? Przykładowa Pucharowianka dalej będzie się wykrwawiać w starciach o czwarte miejsce w lidze, dalej będzie przepłacać piłkarzy w wyścigu zbrojeń z Wisłą Kraków, Bruk-Betem Nieciecza i Miedzią Legnica, podczas gdy trzecia drużyna tej przykładowej Serbii będzie sobie spokojnie zbierała okruchy z tego, czego nie pożre Zvezda z Partizanem. I te drobne różnice mogą się w pucharach objawić w pełnej krasie. Czy za pomocą większych kwot utrzymamy wonderkidów? No nie, przecież oni idą do tych Wolfsburgów nie tylko po kasę, ale też po możliwości. Możemy naturalnie poświrować i poudawać nowe Węgry, gdzie Viktor Orban władował setki milionów nie tylko w krajowe kluby, ale nawet kojarzone z węgierską mniejszością zespoły pokroju Dunajskiej Stredy czy Baćkiej Topoli. Ale znowu – jaki w tym jest właściwie cel, skoro Węgrzy w europejskich pucharach nadal wyglądają niewiele lepiej od Polaków, a gorzej choćby od Szwedów czy Greków?

No dobrze, ale przecież tu chodzi o akademię i infrastrukturę, a nie jakieś zbrojenie się na mecze z Karabachem – powie młody idealista. Ale kurczę, to też wydaje się błąd w myśleniu, już na tym pierwszym etapie. Otóż przede wszystkim – infrastrukturalny projekt już trwa, z rządowego wsparcia skorzystała przecież nawet Legia przy budowie najnowocześniejszego centrum treningowego w tej części Europy. I dzięki temu, że ten projekt trwa – duża część tej piłkarskiej czołówki już ma porządną, czasem nawet dobrą bazę. Jego przedłużenie – a część z tych 700 milionów ma być właśnie na jego przedłużenie i poszerzenie o inne sporty – samo w sobie byłoby okej. Ale i tak – kto ze szkoleniem styka się na co dzień, ten już dostrzega, że nie jest problemem zapewnienie odpowiednich boisk 15-latkom zebranym w klubie występującym w CLJ czy po prostu – we wiodącej akademii. Dziś problemem tych klubów i tych zespołów jest powyciąganie tych najbardziej zdolnych nastolatków do własnej drużyny – niezależnie, czy podbieranie ma miejsce pomiędzy gigantami jak Zagłębie czy Lech, czy też stanowi typowy drenaż w postaci zabierania najzdolniejszych dzieciaków z danej wioski.

Kluby wyrywają sobie tych juniorów w coraz młodszym wieku, a całe szkolenie coraz częściej docenia rolę młodzieżowego skautingu. Tylko znów – to generuje koszty, a ponadto trochę zaprzecza wzniosłym ideałom. Bo finalnie ta cała infrastruktura i mozolna praca od najmłodszych lat były zbędne – potrzebny był jedynie kwit, który pozwolił przyciągnąć do klubowej bursy utalentowanego 16-latka z drugiego końca Polski. Efektem jest rosnąca „tenisizacja” szkolenia – dzieciaki są wrzucane w ten cały kocioł w coraz młodszym wieku, by stanowić łakomy kąsek już jako 11-letni czy 12-letni chłopcy – to bowiem daje im przepustkę do lepszych akademii, lepszych trenerów i w efekcie – lepszego wyszkolenia.

Już przy opisywaniu całego tego procederu narzuca się oczywiste rozwiązanie. Nie chodzi nam już tylko o poprawę szkolenia tych 16-latków, o to, by grali na lepszych boiskach, by trenowali ich lepsi szkoleniowcy. No nie, trenerzy w Lechu czy Pogoni wydają się okej, boiska tak samo. Teraz chodzi o to, by tych 16-latków nie było ośmiu na cały kraj, przez co wyrywa ich sobie dwadzieścia polskich klubów i jeszcze akademia Manchesteru United, tylko osiemnastu. Albo osiemdziesięciu.

By tak się stało – potrzebujemy inwestycji w infrastrukturę i jakość szkolenia nie u zespołów występujących w pucharach, ale u zespołów, które zbierają i szlifują najmłodszych juniorów. A widzę to od środka, tam braki są największe. Znalezienie choćby i sztucznej murawy w cenie akceptowalnej dla dzieciaków to cud, o naturalnych murawach nawet nie wspominam. Często szkolenie zaczyna się i kończy na orlikach, zimą zamienianych na ciasną szkolną salkę, w której za grosze pracuje jeden lokalny pasjonat. Może się mylę, ale wydaje mi się, że to tam powinniśmy zacząć, to tam powinniśmy skierować ten strumień pieniędzy – a wtedy faktycznie skorzystają na tym wszyscy. Ba, może nawet kluby grające w pucharach podreperują budżet? Łopatologicznie – dziś, gdy w roczniku mamy czternastu piłkarzy na miarę Ekstraklasy, ich cena jest diabelnie wysoka. Ale gdy będziemy mieć takich czterdziestu? Albo osiemdziesięciu?

Tam na dole zaczynają się grzechy, za które płacimy na samej górze. Dorzucenie pieniędzy na spłatę grzechów na górze, to przede wszystkim przepłacanie i przepalanie. Może i efektowne, świecące, ale niestety – krótkotrwałe.

Poczytaj o reprezentacji Polski:

Suche Info
19.05.2022

Gdzie odbędzie się mistrzowska feta Lecha Poznań?

Feta Lecha Poznań z okazji zdobycia mistrzostwa Polski ma odbyć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wcześniejsze mistrzostwa Kolejorz świętował na Starym Rynku albo na placu Mickiewicza. Pierwsza lokalizacja odpadła ze względu na przebudowę, druga, ponieważ tuż obok też trwa remont. Wybrano więc teren MTP, a konkretnie plac Świętego Marka. Po meczu z Zagłębiem Lubin […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Wiemy kiedy odbędzie się prezentacja strojów reprezentacji Polski na mundial

Zazwyczaj w maju wygląd koszulek polskiej kadry przed dużą piłkarską imprezę jest już znany. Jednak pierwszy raz w historii mistrzostwa świata odbędą się jesienią. Mundial w Katarze zacznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia. Z tego też powodu prezentacja strojów Biało-Czerwonych nastąpi dopiero we wrześniu. Dostawcą sprzętu dla reprezentacji Polski od 2008 roku […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Aubameyang skończył reprezentacyjną karierę

Pierre-Emerick Aubameyang zakończył reprezentacyjną karierę. Były napastnik kadry Gabonu napisał: – Po 13 latach dumnego reprezentowania mojego kraju ogłaszam, że kończę reprezentacyjną karierę. Chciałbym podziękować mieszkańcom Gabonu oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w dobrych i złych chwilach. Zawodnik Barcelony rozegrał 72 spotkania w kadrze Gabonu i strzelił 30 bramek. Największym sukcesem pozostał ćwierćfinał Pucharu Narodu […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Prasówka
19.05.2022

PRASA. Frankowski: Kuba był dobrej myśli. Przypuszczaliśmy, że będą słabsi od Wisły

Czwartkowa prasa nie rozpieszcza, ale znajdziemy w niej parę rozmów, które przykuwają uwagę. Wciąż sporo o reprezentacji, zwłaszcza o Gabrielu Słoninie. Przegląd Sportowy Tomasz Frankowski o problemach „Białej Gwiazdy”. Napastnik analizuje spadek Wisły. Wisłę tworzył zlepek piłkarzy z zagranicy, umówmy się, w większości kiepskich. Ale zdarza się, że taki zlepek tworzy solidny zespół. Uważam, że akurat […]
19.05.2022
Brama dnia
18.05.2022

Cafu kontra Sergio Ramos | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną „Bramę dnia”. To cykl współtworzony przez nas z partnerami z Gatigo. CAFU VS UDINESE (18.05.2008) Czternaście lat temu ostatniego oficjalnego gola w karierze zdobył legendarny Cafu.  SERGIO RAMOS VS LEVANTE (18.05.2008) Tego samego dnia do siatki trafił też Sergio Ramos po efektownej asyście Gutiego, specjalisty w tym względzie.  No to […]
18.05.2022
Niezły numer
18.05.2022

Piąty finał pucharów dla Rangersów. Wyprzedzą Celtic w europejskich sukcesach?

Dwa. Tyle trofeów w Europie zdobyły kluby ze Szkocji – Rangers oraz Celtic. Największe marki z Glasgow triumfowały odpowiednio w Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze Europy (Lidze Mistrzów). Teraz The Gers mają szansę zdobyć drugi puchar i wyprzedzić lokalnego rywala. Rangers mieli rzecz jasna zdecydowanie więcej szans na zdobycie trofeów na Starym Kontynencie. W finałach europejskich pucharów […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

PRASA. Kulisy walki w PZPN o zniesienie przepisu o młodzieżowcu i zmian w PJS

– Wojciech Cygan z zapałem przekonuje kolegów z innych klubów i związkowych działaczy. Zgromadził wokół siebie grupę ludzi, którzy na zarządzie będą go wspierać. Powinno wystarczyć na zniesienie młodzieżowego limitu, a jednocześnie jest zapowiedź podniesienia kwoty przekazywanej na Pro Junior System. Ma ona być przekazywana nie tylko z kasy związku, który oczywiście nie musi mieć […]
18.05.2022
Na zapleczu
17.05.2022

Szydełko: Polska piłka skorzysta na większym ruchu na karuzeli trenerów

Szymon Szydełko nie utrzymał Górnika Polkowice w 1. lidze, ale liczy na to, że za rok wróci na zaplecze Ekstraklasy. Nam opowiedział o swoich inspiracjach, lekcjach, jakie wyniósł z trudnych zadań, których się inspirował i o tym, jak z jego punktu widzenia wygląda drugi szczebel rozgrywek w Polsce. Wiosną zaliczyliście serię sześciu meczów bez porażki, […]
17.05.2022
Liczba komentarzy: 61
Subscribe
Powiadom o
guest
61 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Doskonały zasięg
Doskonały zasięg
4 miesięcy temu

Co wolisz obywatelu? Liczne programy socjalne, dofinansowania, ulgi podatkowe?
A może wolisz by inflacja nie galopowała, by ceny prądu i gazu nie poszły w górę o kilkaset procent, by przez to nie drożała żywność?
Wolisz tarczę antyinflacyjną, dzięki której zaoszczędzisz miesięcznie 45 złotych, czy jednak wolałbyś, by cena chleba nie podskoczyła z dnia na dzień o złotówkę?
Jak ci się obywatelu podoba telewizyjna kampania reklamowa, w której uśmiechnięci ludzie mówią ci ile zaoszczędzają pieniędzy, a ty nie bardzo rozumiesz jak, bo ty coraz więcej wydajesz i coraz mniej ci zostaje?
Jak ci się podobają kolejne programy z gatunku „plus” i co sądzisz o ludziach, którzy od dawna ostrzegali, że to zadłużanie się państwa i budżet w końcu to odczuje i odbije się to na nas?
Co sądzisz o tym, że fundacja prowadząca telefon zaufania dla dzieci nie dostanie w tym roku żadnej dotacji i prowadzona jest zbiórka publiczna, by mogli działać dalej, a stowarzyszenie niejakiego Bąkiewicza dostanie 3 miliony złotych na marsze po stolicy?
Nie wiesz co sądzić? To może obejrzyj TVP, wszak dostała 2 miliardy by cię codziennie oświecać.

Dominik
Dominik
4 miesięcy temu

Oczywiście, że wolę kraj, w którym zarabia się 1200 zł na umowie śmieciowej, płatne dwa razy w miesiącu. Kraj, w którym jest 15-20% bezrobocia i Janusze biznesu znają jeden tekst „na twoje miejsce mam 20 innych”, więc przyjmij stawkę 5 zł za godzinę i haruj.

Oczywiście, że wybieram ekspertów, którzy w latach 90. prawili, jak to pokolenie owych 40-latków musi zacisnąć pasa po to, by ich dzieciom żyło się za 30 lat dostatniej. I dokładnie ci sami eksperci, po 30 latach mówią, że owe dzieci powinny teraz zacisnąć pasa, by ich dzieciom żyło się dostatniej.

Naturalnie nie chcę kraju, w którym są wszystkie plusy. Wybieram kraj, w którym żadnych plusów nie ma i nic się nie zmienia (chyba, że na gorsze). A zmienia się – plusy znikają, rośnie wiek emerytalny i stawka PiT wraca do 19%, bo ci co obniżyli ją do 17% to jak wiadomo robią mnie biedniejszym.

Zdecydowanie bardziej pasuje mi kraj, w którym ludzi niemajętnych się ośmiesza, że to frajerzy, którzy się do niczego nie nadają, a dla bogatych tworzy się wszelkiego rodzaju ulgi podatkowe i optymalizacje. A kto nie kombinuje ten mentalny frajer i gwizdamy na niego.

Podobał mi się kraj, z którego wyjechało do UK 2 mln ludzi, bo „tam socjal, nie to co w Polsce”, ale jak w Polsce próbuje się tworzyć jakikolwiek socjal na wzór europejski, to jest to zbrodnia straszna.

Też mi żal Januszy biznesu, którzy nie dadzą rady za 10 tys. zł miesięcznie i zazdroszczę luksusów tym z 500+, bo dzięki temu nie muszą pracować i na wszystko im starcza.

Naturalnie, że z ogromną radością zrzucam się na handel emisjami CO2 i jestem gotów płacić więcej za energię i nic a nic nie ma to związku z inflacją. Jeszcze w dodatku kibicuję UE, aby zwolniła jachty z opłat emisyjnych, bo przecież kto to słyszał, żeby ci milionerzy mieli coś płacić.

Absolutnie nie wspierałbym Bąkiewicza, nic a nic. Za to przekażę miliony złotych na teatr pani Jandy, budowę tęczy dla pedałów, hostelu dla nich i tak dalej i tak dalej.

Skoro już to wszystko wybrałem, to o 19 włączę Fakty TVN, żeby mi powiedziano, że dobrze wybrałem, żyję w prawdziwej Europie i teraz czas, abym przyjął u siebie w domu ciapatych.

Fiedja
Fiedja
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Głupku zaściankowy niestety w pisowskim gównokraju frajerem i karanym właśnie jest i będzie ten, któremu się chce pracować i inwestować, a nagradzani bezmyślni pobieracze socjalu. Co do wieku emerytalnego to nawet nie będę Cię pouczał dlaczego już dawno powinien zostać podniesiony, no ale takie orły jak Ty to pewnie są zdania że spokojnie się znajdzie kasa na to, żeby ktoś płacił składki 25 lat a potem kolejne 30 je pobierał. Ha tfu na ryj, pis to powrót do komuny, tylko wtedy bozia była ba a teraz jest cacy. Weź juz wypierdalaj prosze

Dominik
Dominik
3 miesięcy temu
Reply to  Fiedja

Bardzo mnie cieszy, że możesz się tak fajtać w swojej bezradności. Lepszego komentarza przeczytać nie mogłem. Zatem serdecznie ci dziękuję. Właśnie chciałem wywołać taką impotencką wciekłość jaką zaprezentowałeś.

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
3 miesięcy temu
Reply to  Fiedja

Nie rozumiem tego wpisu.
Nie podoba ci się model państwa opiekuńczego, to co ci się podoba?. Państwa opiekuńcze jak Szwecja, Belgia, Holandia, Francja, Niemcy nie podobają ci się. To tam jest komunizm?
Niewiedza twoja bierze się z braku wykształcenia. I ten prostacki język, kłopoty z ortografią. Pewnie prowadzisz stragan na bazarze.

Fiedja
Fiedja
3 miesięcy temu

Ale ty teraz sugerujesz, że socjal w takiej formie jak obecnie przybliża nas do modelu państwa takiego jak Szwecja albo Holandia? Gdzie pieniądze publiczne wydaje się z głową a nie robi przetargów jak u nas, żeby zarobił kolega/szwagier burmistrza/prezydenta itp itd. Miliardy, które zostały przejedzone na socjal mogły pójść na inwestycje w energetyke, żebyśmy mieli tańszą energię, ale łatwiej kupić głosy ludzi, a potem narzekać że zła unia, z tej złej unii dostaliśmy miliardy z handlu emisjami i co z nimi zrobiono? Nie wiem ale sie domyślam. Jak nie widzisz powodu, żeby obecny rząd nawać powrotem do komuny (chamska propaganda w mediach, zawłaszczanie sądów, sterowanie każdym apektem życia) no to możemy dyskutować kto tu ma braki w wykształceniu. O moje zajęcie się nie martw, jest na tyle intratne, że sponsoruje ten wspaniały socjal dla kilku potrzebujących.

kol. Zenon
kol. Zenon(@kol-zenon)
3 miesięcy temu
Reply to  Fiedja

Fiedja ty nie rozumiesz chyba takiej prostej rzeczy, w zasadzie najprostszej, że władza zniewala i psuje, bo człowiek jest tylko człowiekiem i wielu ludzi nie wytrzymuje tej próby, gdzie na stole leżą własne ideały o uczciwej pracy i poczuciu jakiejś misji, a po drugiej stronie dziesiątki tysięcy (miliony?) złotówek do wyciągnięcia… jak czytam pierwsze dwa wpisy „Doskonały zasięg” i „Dominik” to każdy na swój sposób ma rację, każda ta wizja ma w sobie wiele pozytywów i gdyby tylko można było to zrealizować zgodnie z założeniami to byłoby szczęśliwie, a najlepiej spróbować połączyć obie te wizje – wtedy Polska to kraj mleka i miodu… najsłabszym ogniwem każdego systemu jest człowiek. dlatego nic nie da twoje bulgotanie na władzę, nie wiem ile masz lat, ja mam tyle że świadomie pamiętam całe ostatnie 30 lat „wolności” i cały wachlarz władzy jaka się przewinęła od prawa do lewa … my obecnie nie mamy żadnego wyboru tak naprawdę, bo ten pokoleniowy szrot polityczny co obecnie rządził lub rządzi to jedni i ci sami ludzie od 30 lat. oni nic nowego już nie wymyślą, najgorsze jest to, że wychowali kolejny szrot, te wszystkie Misiewicze, Brejzy, Trzaskowskie, Budki czy Kosiniaki to ich pochodne, może szkoda nie byliśmy gotowi na „dziwactwa” Korwina… Kukiz miał być wiatrem świeżości i co? zmielony w kilka lat. dopóki do polityki u nas będą szli ludzie bez ambicji i wyłącznie po kasę dopóty będzie jak jest teraz. … dlatego przestań gościu pluć jadem, no chyba że inaczej nie potrafisz już rozmawiać, ale jeśli tak jest to ty jesteś idealnym produktem tej władzy na którą tak nadajesz, bo podstawowym zadaniem włądzy jest dzielenie społeczeństwa, głupimi i podzielonymi ludźmi najłatwiej się rządzi. a obecna władza ten właśnie proces doprowadziła do perfekcji..

eret23
eret23
3 miesięcy temu

W Szwecji rzadzi socjaldemokracja, ktora niewiele ma wspolnego z nacjonalistyczno-klerykalnym PiS-em. Podobnie jest w innych krajach Zachodu- tzn. w jednych rzadzi centroprawica, w innych centrolewica, ale chyba w zadnym jedna partia nie zawlaszczyla panstwa w taki sposob jak PiS w Polsce i nie serwuje ludziom propagandy rodem z rezimow autorytarnych, w ktorych jest jeden wodz i jedna sluszna partia, a jak ktos osmiela sie z nia zgadzac to robi sie z niego zdrajce, zlodzieja etc. PiS jest mentalnie blizej wschodnich autokracji niz demokratycznego Zachodu.

Piotr Rezydent
Piotr Rezydent(@piotr-rezydent)
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Dla Pana najważniejsze jest aby płynęła kasa za propagandowy trolling. Jest Pan odpowiednikiem komunistycznych agitatorów partyjnych z PRLu co kłamali np. o Katyniu.

Wydaje mi się, że alternatywą dla obecnej władzy, wcale nie musi być polityka poprzedników. Choć to zależy od obywateli, jakich rządzących sobie wybiorą.

Anton Maciarenko
Anton Maciarenko
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Chuj ci w dupę pedofilu a co najmniej ich zwolenniku. Zdechnij na covid albo na co chcesz.

Dominik
Dominik
3 miesięcy temu

I jak? Choć trochę ulżyło?

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Chciałem dać + a wyskoczyły 3 minusy. To oszustwa.
Co do tekstu to dawno nie czytałem tak mądrego wpisu.
Gratuluje trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość.
Choć pana wielu tu biedaków intelektualnych nie zrozumiało.

Dominik
Dominik
3 miesięcy temu

Dziękuję

Joan Laporta
Joan Laporta
3 miesięcy temu

Najlepiej twoją biedę intelektualną pokazał brak zrozumienia działania systemu komentarzy. Jak się okazuje w XXI wieku można nie rozumieć podstaw działania internetu. To trochę tak, jakbyś nie rozumiał czemu woda przelewa się z naczynia 🙂

Jan
Jan
3 miesięcy temu
Reply to  Joan Laporta

To proszę wytłumacz, dlaczego woda z naczynia się przelewa? Może trochę się dowiemy o fizyce cieczy i działaniach sił na nie?

Jakub
Jakub
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Bardzo dobry tekst. Gratuluję.

jane
jane
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Są to 2 czeki na wypłatę 78367 USD i 87367 USD. które otrzymałem w ciągu ostatnich 2 miesięcy.Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę zarobić tysiące w niepełnym wymiarze godzin i teraz cieszę się życiem.Każdy może to zrobić i zarobić dużo dolarów z domu w bardzo krótkim czasie.Po prostu odwiedź tę stronę Teraz. http://www.MoneyStar1.com

Pawlasty
Pawlasty
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Piekne.

qdlaty
qdlaty
3 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Debil

Ancymon
Ancymon
3 miesięcy temu

Praca u podstaw. Szkolenie dzieci przez dobrze opłacanych fachowców, infrastruktura, kasa na inicjatywy, które oderwą dzieciaki od komórek i laptopów i zachęca do uprawiania sportów. Wszystko to wiemy od kilkunastu lat. Miliony artykułów. Napisz Jakubie dlaczego NIC się nie zmienia, jakie są tego przyczyny, dlaczego NIE ma na to środków, kto za to odpowiada.

baran
baran
4 miesięcy temu

nie czytałem, ale pewnie znowu o łks, więc nie czytam

Wojtek Hadaj-Kowalczyk
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
4 miesięcy temu

Ja pierdolę, cud! Ani słowa o ŁKS! Brawo Kuba, teraz jeszcze zajeb liścia temu koniobijcy Janczykowi żeby przestał w każdy tekście pierdolić o Radomiaku.

!SKŁ o awołs inA
!SKŁ o awołs inA
4 miesięcy temu

Mówiąc szczerze, o wiele bardziej żenujące jest komentowanie w stylu: ”o Jezu, o kurwa, ja PIERDOLE, cud!! ani słowa o ŁKS!!!!”, niż samo wspominanie przez Redaktora Olkiewicza akronimu tej łódzkiej drużyny. Od dawna wchodząc na strony z tekstami Olkiego, nie spodziewam się w nich przeczytać o ŁKS-ie (a nawet gdyby, to nie przeszkadza mi to w najmniejszym nawet stopniu). Jestem za to w 100% pewien, że jakiś dzban znów napisze: „O Matko! Buzie widzę! Ani słowa o ŁKS!” Ale jesteście przewidywalni Panowie, dużo bardziej niż Olkiewicz z ŁKS-em, trochę mi żal Waszego ograniczenia. Chcecie być błyskotliwi, ale co najwyżej razicie w oczy swoim brakiem inwencji. Mimo wszystko serdecznie pozdrawiam i życzę miłego popołudnia!

Michał
Michał
3 miesięcy temu

A mnie akurat lepiej się czyta jak jest coś o ŁKS 🙂

nick dick
nick dick
3 miesięcy temu
Reply to  Michał

Mnie też, bo śmiech to zdrowie

Ramzes
Ramzes
4 miesięcy temu

Panie Olkiewicz, ta koszulka ze zdjęcia to pańska opinia dotycząca komunizmu czy Widzewa?

Fidel
Fidel
4 miesięcy temu
Reply to  Ramzes

W tej koszulce najlepszy jest nieudolnie przekreślony sierp i młot. Wygląda to raczej jakby ktoś zrobił sobie pomocnicze kreski żeby równo narysować.

Andreas
Andreas
3 miesięcy temu
Reply to  Ramzes

Kuba jest przekorny, gada o Łks-ie, a życie odda za RTS

aquanaut
aquanaut
4 miesięcy temu

„Moim zdaniem zresztą ten odwieczny biznesowy trik „a, bo ja się obawiam kibiców”, to tylko wygodny wytrych i usprawiedliwienie. Biznes trzyma polską piłkę na dystans, bo widzi, że konkurencja jest tutaj naprawdę chora i w niczym nie przypomina prawideł znanych ze świata interesu. Nie chodzi o to, że wrzucisz 100 baniek, a i tak kibice pobiją ci napastnika. Chodzi o to, że wrzucisz 100 baniek i nie będzie to gwarancją nawet gry o podium, bo konkurencja jest tak duża, bo liga jest tak wyrównana, bo aspiracje tak wielu klubów sięgają tak wysoko, że nigdy nic nie wiadomo.”

Wlasnie ze nie. Wrzucisz 100 baniek i jakims cudem zakwalifikujesz sie do LM. Wylosujesz BVB i Real i twoi kibice zablyszcza na meczu z BVB kreatywna przyspiewka o tozsamosci religijnej kibicow BVB po czym UEFA zamknie ci stadion na swieto futbolu z Realem. Alternatywnie zaprezentuja atrakcyjna oprawe „jazda z k…..” lub zdewastuja centrum dowolnej stolicy na wyjezdie. Przypadkiem podpala krzeselka na stadionie, odbiora twoim pilkarzom koszulki – bo klub to nie ty i twoje 100 baniek tylko oni, ktorzy wykupili (?) sobie karnet na trybune. Lub zadbaja o to, zeby twoi drogo sprowadzeni pilkarze dostali pretekst by rozwiazac swoje umowy z winy klubu. Mozesz wrzucic 100 baniek, mozesz wrzucic tez 200 albo 300, jedyne co sie zmienia to skala wstydu i negatywnych skojarzen z toba i z twoim biznesem. A na koncu jeszcze wysmaruja weglem na brudnym przescieradle „Olkiewicz wyp….”, stana pod siedziba twojego klubu i znajda sie na naglowkach wszystkich polskich portali sportowych. I nie tylko tych. Dlatego inwestycje w polski futbol powaznych biznesmenow rzadko maja sens i jesli nawet tacy sie znajduja, szybko sie wycofuja.

Magda
Magda
3 miesięcy temu
Reply to  aquanaut

Dokladnie, w samo sedno. Poruszasz tutaj konkretne przypadki jednej drużyny ale umówmy sie, to ma uniwersalną wymowę – nie ma klubu chyba w Polsce,.który mniej lub bardziej nie został skompromitowany przez swoich kibicow Tak, to sa kibice, nie bibole czy bandycie. Gdy juz wydarzy się zlo to używa sie slowa wytrych – bandyci. To bandyci zrobili, to nie kibice. Ich jest garstka. Bzdura. To sa kibice, bo takich kibiców mają nasze kluby, ktory mniej lub bardziwj musza z nimi współpracować. Jeszcze wczoraj, przed spaleniem wlasnego stadionu, ci ktorzy dzisiaj sa bandyrami bylo najlepszymi kibicami, bo zapalili znicz na grobie piwstanca, bo racę odpalili podczas uroczystosci patriotycznych. Nie zakrzywiajmy rzeczywistości. Mamy kibicow o bandyckiej mentalnosci. I to nie jest jakis margines, to jest wiekszość.

kol. Zenon
kol. Zenon(@kol-zenon)
3 miesięcy temu
Reply to  Magda

Dlatego poważni ludzie z kasą wolą zaczynać od np. kiedyś Dyskobolii lub Bruk-betu czy Wieczystej, maja kasę i mają czas, te kilka lat w niższych ligach to czas nauki wszystkich wszystkiego, na końcu czasem pojawi się sukces … i nie mają bagażu w postaci kiboli.

qdlaty
qdlaty
3 miesięcy temu
Reply to  aquanaut

Zawisza Bydgoszcz (istnieje jeszcze?)

Stargard
Stargard
3 miesięcy temu

Olkiewicz, ty dalej prowadzasz swoje dzieci do kościoła? Kiedyś za to odpowiesz.

Stanislav Levinsky
Stanislav Levinsky
3 miesięcy temu
  1. Nikt się nie wycofa z niczego po krytyce, to nie te czasy, rządy na całym świecie mają gdzieś krytykę bo porządne dziennikarstwo nie istnieje a lud da się urobić przez mass media
  2. Rząd nikomu nic nie da, rząd rozdystrybuuje nasze pieniądze, zabierając z innych rzeczy na które również się składamy, tak jak onkologia
  3. A propos 1 i 2 razem wziętych, jaka krytyka i jakie wycofanie? 700 mln zł na 4 lata to jest nic przy 8 miliardach zł na TVP w ciągu 4 lat, przy którego zatwierdzaniu było znacznie więcej oburzenia i bezpośrednich porównań do onkologii
qdlaty
qdlaty
3 miesięcy temu

Dokładnie tak to wyglada

SAVE_20220119_213700.jpg
Magda
Magda
3 miesięcy temu

Ale, ani słowa o tym, że ładowanie publicznych pieniędzy w profesjonalny sport, w którym, notabene, regularnie się kompromitujemy na arenie miedzynarodowej, to jest patologia?
Naprawdę, problemem jest to, że pieniadze mają dostać najlepsi i najbogatsi, żeby być jeszcze lepsi i bogatsi, bo publiczne pieniadze powinni dostać inni profesjonalni, którzy aktualnie są dziadami ale dzięki tym publicznym pieniądzom może przestaną być dziadami?
To juz jest jakiś matrix i na tym poziomie należy rozpatrywać patologie w piłce nożnej w Polsce. Ta patologią jest to, że kluby.piłkarskoe są utrzymywane z publicznych pieniędzy (proszę sobie poczytać, jak doją publiczne pieniadze w Stalowej Woli, gdzie całym tym cyrkiem kręcą (chyba nadal) byli reprezentanci Polski: https://www.google.com/amp/s/wyborcza.pl/7,154903,27670510,jak-sie-doi-publiczne-miliony-w-czwartej-lidze.amp
https://wyborcza.pl/7,154903,27868919,majstersztyk-w-stalowej-woli-jak-wydoic-jeszcze-wiecej-publicznych.html).

Jajajane tomaszewski myśliciel
Jajajane tomaszewski myśliciel
3 miesięcy temu

A chvj tam j3bac…co za różnica czy wyrzucają pieniądze w błoto patusow i dzieciorobow z harnasiem w ręku czy na kluby wiecznej niemocy wygrania czegokolwiek. Kvrwa normalnych ludzi co chcą pracować, żyć spokojnie, ale niekoniecznie robić co roku gnoja to i tak za chwilę nie będzie, bo albo umrzemy z głodu, albo pierdolniem y sobie w łeb. Dajcie jeszcze jeszcze kvrwa 1000+ dla każdego pieska, niech ma!

Criticball
Criticball(@criticball)
3 miesięcy temu

A czemu Ty się przypieprzyłeś do piesków? Ja rok w rok oddaję swój 1% z podatków na pieski właśnie. Bo ne są wierne, kochają ludzi (jeśli ich zły człowiek nie wychowa na bandytów) i są lepsze, niż zacietrzewieni, nabzdyczeni, okrutni ludzie, którzy najchętniej by sobie wzajemnie ponagryzali aorty…

Paweł Mariuszek
Paweł Mariuszek
3 miesięcy temu
Reply to  Criticball

To samo to i o ludziach można powiedzieć, jak dobrze wychowany to będzie wierny i kochający.
Zbydlęconych psów widziałem całe mnóstwo. Wrzucenie wszystkich psów do jednego worka jest tak samo sprawiedliwe jak robienie z każdego kibica piłki patologicznego pijaka.

Magda
Magda
3 miesięcy temu

Ale, ani słowa o tym, że ładowanie publicznych pieniędzy w profesjonalny sport, w którym, notabene, regularnie się kompromitujemy na arenie miedzynarodowej, to jest patologia?
Naprawdę, problemem jest to, że pieniadze mają dostać najlepsi i najbogatsi, żeby być jeszcze lepsi i bogatsi, bo publiczne pieniadze powinni dostać inni profesjonalni, którzy aktualnie są dziadami ale dzięki tym publicznym pieniądzom może przestaną być dziadami?
To juz jest jakiś matrix i na tym poziomie należy rozpatrywać patologie w piłce nożnej w Polsce. Ta patologią jest to, że kluby.piłkarskoe są utrzymywane z publicznych pieniędzy (proszę sobie poczytać, jak doją publiczne pieniadze w Stalowej Woli, gdzie całym tym cyrkiem kręcą (chyba nadal) byli reprezentanci Polski (wystarczy w.google wpisac Rafał Stec patologia w Stali lub w Stalowej Woli i wyszukiwarka wypluje dwa teksty o patologi w tej 4ligowej drużynie).

Piwko
Piwko
3 miesięcy temu

Stop zwolnieniom z WF-u.

F91-DudeLange
F91-DudeLange(@f91-dudelange)
3 miesięcy temu

Słuchaj Olki, nie żebym się znowu czepiał merytorycznego dziennikarstwa, ale o jakich 70% i jakiej kasie dla Pucharowicznki piszesz?

700 mln ma dostać sama piłka, 150 rocznie. Nie jest to kasa na żaden szrot i żadne puchary, tylko (cytując PZPN) 'rządowy program zakłada, że kluby, w ramach Programu Wsparcia Mistrzów – Infrastruktura, otrzymają środki w wysokości średnio 6 milionów złotych (ekstraklasa) oraz 2 milionów złotych (pierwsza liga). I będą mogły przeznaczyć je na rozwój infrastruktury sportowej.’

Co może takie złe nie jest, ale same obiekty nie wyszkolą wartościowych zawodników… Więc o czym właściwie piszesz? 😛

Ambermozart
Ambermozart
3 miesięcy temu
Reply to  F91-DudeLange

6 milionów w piłce to jest nic. Czyli program tym bardziej nie ma sensu. Nikt tego nie odczuje, ale przed wyborami kibole usłyszą „daliśmy kasę na wasz klub, teraz na nas głosujcie”

F91-DudeLange
F91-DudeLange(@f91-dudelange)
3 miesięcy temu
Reply to  Ambermozart

Serio? W I lidze, wg tekstu z sierpnia 2021 Widzew ma 15 mln budżetu, Skra Częstochowa 3. 2 bańki co roku, przez 4 lata to nic? W sensie jeśli klub nadal będzie grał w I lidze?
6 baniek dla Warty czy Radomiaka to też mało?

Legia ma podobno 124 miliony, szrociwo w składzie, a do najlepszego w którejś części Europy centrum treningowego i tak dokładało się ministerstwo sportu…

Paweł
Paweł
3 miesięcy temu

Brawo. W końcu jakaś przytomna analiza stanu rzeczy polskiej piłki klubowej. Praca u podstaw. Od najmniejszych i klubów i zawodników. Im więcej kompetentnych trenerow ktorzy nie pracują za pół darmo tym więcej talentu z tej młodzieży zostanie wydobyte. Ale ogólnie temat rzeka. Chyba każdy kto się interesuje piłką na niskim szczeblu wie ilu zdolnych chłopaków się zmarnowało. Nie kontynuowało rozwoju sportowego bo zyciowo się to nie opłacało. Zresztą z trenerami tak samo…

Pineiro
Pineiro
3 miesięcy temu

Panie Redaktorze, kiedy artykuł o tym, jakim zajebistym pracodawcą jest Ap łks..?!

Volksdeutch
Volksdeutch
3 miesięcy temu

Nawałka to opcja rezerwowa. Trenerem ma zostać Ukrainiec Szewczenka

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
3 miesięcy temu

Kolejny mądry i na miejscu artykuł.
Te pieniądze nie powinny iść do klubów ligowych ale na rozwój infrastruktury i na opłacenie trenerów na szczeblu powiatu, gminy czy dzielnicy. Tam rodzą się talenty i tym dzieciakom trzeba pomagać.
Panie Jakubie ma pan kilku zaprzysięgłych wrogów. A może jednego przygłupa. Ciągle wypomina panu kibicowanie ŁKS-owi. To jakiś chory pojeb. Pozdrawiam.

Pan Misiek
Pan Misiek
3 miesięcy temu

Nie, te pieniądze nie powinny iść na piłkę nożną w ogóle i to w obecnej sytuacji, kiedy ceny wszystkiego masakrycznie rosną, nie ma na telefon zaufania dla młodzieży albo opiekę niepełnosprawnych. Najlepiej podsumował to Smyk: wyobraź sobie, że słyszysz, że rząd ma wolne 700 baniek i wymieniacie z funflami przy piwku 100 najważniejszych rzeczy w tym kraju, które można wspomóc w pierwszej kolejności (drogi, służba zdrowia, armia, nowoczesna edukacja itd.) Jeżeli w tej setce wymieniasz „wsparcie klubów polskiej ekstraklasy, aby nas godnie reprezentowały w Europie”, to jesteś kompletnie oderwany od rzeczywistości.

Bajtek
Bajtek
3 miesięcy temu

Panie Olkiewicz aleś pan napierdolił tekstu że kto to przeczyta?

Witold
Witold
3 miesięcy temu

Problem polskiego sportu jako całości A nie tylko pilki nożnej moim zdaniem nie leży w pieniądzach. Problemem sportu jest brak zdrowych , jasnych zasad funkcjonowania sportu szkolnego. Mozna by o tym pisać bardzo dużo. Chciałbym zwrócić uwagę na dwa aspekty tej sprawy. Szkola powinna mieć obowiązek udziału w zawodach sportowych, uczniowie , którzy biorę w nich udział powinni być traktowani tak samo jak uczestnicy konkursów przedmiotowych. Zróbmy to postawimy na sport szkolny A będzie lepiej,bez płacenia przeciętnemu kopaczowi kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Hadaj-nic nie gadaj
Hadaj-nic nie gadaj
3 miesięcy temu
Reply to  Witold

Przez 12 lat uczęszczania do szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie miałem nigdy lekcji nauki gry w piłkę nożną. Wszyscy uważali i uważają, że tego nie trzeba uczyć. A potem oglądamy piłkarzy w ekstraklasie, którzy mają kłopot z poprawnym przyjęciem i kopnięciem piłki.

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
3 miesięcy temu

bylo o szpryca+ i #zostanwdomu #ostatnierondo? jak nie to nie czytam

Lecę na piwo
Lecę na piwo
3 miesięcy temu
Reply to  Pan Zygmunt

Debil..o ŁKS ie też nie i spierdalaj

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
3 miesięcy temu
Reply to  Lecę na piwo

jak ty sie do ojca zwracasz gowniarzu!!!

Hadaj-nic nie gadaj
Hadaj-nic nie gadaj
3 miesięcy temu

Niech pan Olkowicz może poda kraje nie tyle z naszej części Europy, tylko jak jest w innych porównywalnie ludnych z naszym krajem. W małej Serbii czy Chorwacji będzie to coś innego niż w dużo jednak bogatszej i większej Polsce.

eret23
eret23
3 miesięcy temu

Polska nie jest duzo bogatsza od Chorwacji.

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
3 miesięcy temu

Zyska na tym tylko branża kolejowa, bo wagony szrotu same się nie przywiozą.

FilipO
FilipO
3 miesięcy temu

Słusznie piszesz.

qdlaty
qdlaty
3 miesięcy temu

Widac ze autor to nieswiadomy junior.
Kupowanie glosow panie kierowniku. I to tanio (i oczywiscie za nasze).
Polski Kał

Kielbi
Kielbi(@kielbi)
3 miesięcy temu

Zapewne jedne kluby by na tym skorzystały wydatnie a inne nie zauważyłyby nawet różnicy w tych 4 sezonach, a po tym strumieniu darowizny pojawiłyby się bankructwa w kolejnych latach bez dofinasowania. Wszelkie rozdawnictwo z kasy państwa gdzieś musi się odbić. Oczywiście w skali kraju to nie są aż tak duże pieniądze (wszak kancelaria premiera by za to nawet się nie utrzymała xD) a teoretycznie mogłyby pomóc znacząco naszej lidze.

Nie zgodzę się z tezą, jakoby rozdanie pieniędzy niżej, w mniejszych klubach, miałoby rozwinąć piłkę i młodzież.
To bzdura Panie Olkiewicz.
Na niższych szczeblach, w mini klubach te pieniądze by się rozpływały i nawet nikt by nie był w stanie tego zweryfikować co z nimi się stało, bo nikogo nie interesuje jakiś klubik w Psim dolnym gdzie mieszka 500 mieszkańców. A co za tym idzie, nikt nie patrzy im na ręce, ani media, ani pewnie nawet kibice, bo ich nie interesuje okręgówka… Nie minąłby rok, a na mapie Polski pojawiłyby się tysiące nieistniejącyh klubów, które drenowałyby pieniądze państwowe i opowiadałay w raportach że mają takie perełki że czapki z głów, za 10 lat zobaczycie, Barcelona będzie sie o nie biła!

Jeżeli chcemy większych pieniędzy w szkolenie, to niech ta kasa popłynie na pełne opłacenie wyposażenia dla młodych adeptów, niech pokryje koszty odzieży i treningów, niech zaoferuje szkoły z internatem. Jestem pewien, że takie wsparcie zagwarantowałoby zwiększenie ilości talentów trafiających do akademii wiekszych klubów. Tutaj nie trzeba pompować kasy w kluby bezpośrednio aby poprawić jakoś szkolenia. Jeżeli dziecko jest z ubogiej rodziny to tutaj głównym problemem jest uposażenie, opłaty i zagwarantowanie dojazdów na treningi.
Oczywiście wszelkie wsparcie na rozbudowywanie akadamii by się przydało. Ja bym to widział w ten sposób, że większe kluby w regionie dogadują się z mniejszymi (potencjalnie dostarczającymi) i otwoerają tam swoje mniejsze fillie, które współpracują z wiodącym klubem w tej miejscowości. To tam trafiałby młody narybek z okolicy a gdy byliby w wieku umozliwiającym szkołę z internatem to przenosiliby się do głównej bazy akademii.
Akademia to nie tylko młodzierz i boiska, to również cały personel wokół i tutaj też należałoby przekazać znaczące środki. Smiejemy się, że trener taki czesto jest WF-istą… a kim ma być, jak nie inwestuje się w jego szkolenie i często zarabia tyle co nauczyciel WF-u w podstawówce lub nic i robi to jedynie hobbystycznie z doskoku?

Suche Info
19.05.2022

Gdzie odbędzie się mistrzowska feta Lecha Poznań?

Feta Lecha Poznań z okazji zdobycia mistrzostwa Polski ma odbyć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wcześniejsze mistrzostwa Kolejorz świętował na Starym Rynku albo na placu Mickiewicza. Pierwsza lokalizacja odpadła ze względu na przebudowę, druga, ponieważ tuż obok też trwa remont. Wybrano więc teren MTP, a konkretnie plac Świętego Marka. Po meczu z Zagłębiem Lubin […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Wiemy kiedy odbędzie się prezentacja strojów reprezentacji Polski na mundial

Zazwyczaj w maju wygląd koszulek polskiej kadry przed dużą piłkarską imprezę jest już znany. Jednak pierwszy raz w historii mistrzostwa świata odbędą się jesienią. Mundial w Katarze zacznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia. Z tego też powodu prezentacja strojów Biało-Czerwonych nastąpi dopiero we wrześniu. Dostawcą sprzętu dla reprezentacji Polski od 2008 roku […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Aubameyang skończył reprezentacyjną karierę

Pierre-Emerick Aubameyang zakończył reprezentacyjną karierę. Były napastnik kadry Gabonu napisał: – Po 13 latach dumnego reprezentowania mojego kraju ogłaszam, że kończę reprezentacyjną karierę. Chciałbym podziękować mieszkańcom Gabonu oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w dobrych i złych chwilach. Zawodnik Barcelony rozegrał 72 spotkania w kadrze Gabonu i strzelił 30 bramek. Największym sukcesem pozostał ćwierćfinał Pucharu Narodu […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

„Sezon smutny jak życie w Wałbrzychu. Niech Mioduski się wstydzi”

Kibice Legii chcą „uczcić” nieudany sezon w wykonaniu Legii. Mianowicie opuścić trybuny na 17 minut. Czyli tak, by jedna minuta odpowiadała jednej porażce Wojskowych w sezonie. Na profilu Nieznanych Sprawców na Facebooku możemy przeczytać: Zwracamy się do wszystkich kibiców Legii Warszawa. Przed nami ostatni meczu sezonu. Sezonu smutnego jak życie w Wałbrzychu. Najgorszego sezonu w […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Jak radzili sobie triumfatorzy Ligi Europy w kolejnym sezonie?

Na początku rozgrywek 14/15 UEFA zdecydowała, że zwycięzca Ligi Europy otrzyma gwarancję występów w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Dla wielu drużyn był to tylko miły dodatek. Dla pozostałych wielka szansa, która dodatkowo podkręcała rywalizację. Sprawdziliśmy, jak triumfatorzy Ligi Europy radzili sobie w Lidze Mistrzów i jak gra w tych prestiżowych rozgrywkach wpłynęła na ich […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Kobylański w TSV 1860 Monachium

Martin Kobylański ma nowy klub. To TSV 1860 Monachium. Przez ostatnie trzy sezony Kobylański występował w Eintrachcie Brunszwik. Awansował nawet do 2. Bundesligi, by po sezonie zlecieć i dalej grać na trzecim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Teraz Brunszwik znów awansował (z drugiego miejsca), ale już nie wziął Kobylańskiego na pokład. TSV jako czwarty zespół trzeciej […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Magath utrzyma Herthę czy spełni ostatnią posługę dla HSV?

Felix Magath niespodziewanie po pięciu latach powrócił w marcu do pracy trenerskiej. Podjął się trudnego zadania utrzymania Herthy Berlin w Bundeslidze. Starą Damę objął, gdy ta znajdowała się w strefie spadkowej. Wyprowadził ją z niej, ale w ostatnich minutach 34. kolejki sezonu wylądował w barażach za sprawą zwycięstwa VfB Stuttgart nad 1. FC Koeln (2:1). […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Pogromca gwiazd. Kim jest Kamil Pestka?

Niemroźne przedpołudnie na boisku treningowym Pasów przy ulicy Wielickiej w Krakowie. Kamil Pestka siedzi na zdezelowanym krzesełku przy samej murawie w szarej bluzie i dżinsowych spodniach z dziurami na kolanach. – Whisky z Michałem Probierzem czy whisky z Czesławem Michniewiczem? – pytamy przewrotnie. – Whisky z jednym i drugim! – odpowiada zgrabnie.  Minęły dwa lata […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

„Nie zawsze wynik jest celem nadrzędnym”. Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku w Świdnicy

Po kilku latach przerwy finały wojewódzkie turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” wróciły do Świdnicy. Na obiektach miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w środę rywalizacja o prym na Dolnym Śląsku rozpoczęła się od kategorii U12. Podczas ceremonii otwarcia zobaczyliśmy przykry obrazek. Podsumowanie tego, jak wiele zabrała nam pandemia. Po tym jak prowadzący zapytał […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Verratti twierdzi, że Benzema faulował Donnarummę

Marco Verratti w rozmowie “Le Parisien” wspomina dwumecz z Realem w Lidze Mistrzów i wskazuje powody, dla których PSG odpadło z Ligi Mistrzów. Zdaniem piłkarza Benzema faulował Donnarummę: – Dla mnie to był faul. W starciu z Troyes widzieliśmy, że sędzia anulował gola za podobny faul Kyliana na obrońcy, który nawet nie upadł. Jednak każdy […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Origi trafi do Milanu

Divock Origi zostanie nowym piłkarzem Milanu. Piłkarz po ośmiu latach opuszcza Liverpool na stałe. Fabrizio Romano napisał na Twitterze: – Divock Origi nie ma wątpliwości co do swojego kolejnego celu: czeka tylko na ukończenie badań medycznych i podpisanie kontraktu jako nowy zawodnik Milanu w nadchodzących tygodniach. Origi trafił do Liverpoolu z Lille w 2014 roku. […]
19.05.2022
Prasówka
19.05.2022

PRASA. Frankowski: Kuba był dobrej myśli. Przypuszczaliśmy, że będą słabsi od Wisły

Czwartkowa prasa nie rozpieszcza, ale znajdziemy w niej parę rozmów, które przykuwają uwagę. Wciąż sporo o reprezentacji, zwłaszcza o Gabrielu Słoninie. Przegląd Sportowy Tomasz Frankowski o problemach „Białej Gwiazdy”. Napastnik analizuje spadek Wisły. Wisłę tworzył zlepek piłkarzy z zagranicy, umówmy się, w większości kiepskich. Ale zdarza się, że taki zlepek tworzy solidny zespół. Uważam, że akurat […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Van Bronckhorst: – Czujemy olbrzymi ból

Giovanni van Bronckhorst nie ukrywał żalu po przegranej z Eintrachtem w finale Ligi Europy. Holenderski trener Rangersów mówił: – Karne to loteria, a my dzisiaj nie byliśmy po jej dobrej stronie. Nie mogę narzekać na moich piłkarzy, dali z siebie wszystko. Jeśli grasz w finale i wygrasz, będziesz go pamiętać do końca życia. Jeśli jednak […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Glasner: – Brakuje mi słów, a to nie zdarza się zbyt często

Oliver Glasner, trener Eintrachtu, nie ukrywał jak bardzo jest szczęśliwy po wczorajszym zwycięstwie w finale Ligi Europy (po karnych z Rangersami). Glasner mówił: – Wróciliśmy dziś z dalekiej podróży. To, co ci goście robią w tym sezonie… Nie potrafię znaleźć słów, a to nie zdarza mi się zbyt często. Spotkanie było cholernie intensywne, wszyscy dali […]
19.05.2022