Zimowe okienko transferowe nie jest tym, które powoduje najwięcej emocji. Transfery w jego trakcie to najczęściej reakcja na niepowodzenia drużyny w pierwszej części sezonu i rozpaczliwe szukanie bohatera, który z dnia na dzień odmieni jej losy. Zwykle są wykonywane w pośpiechu, w ostatnich dniach okienka, co wcale nie oznacza, że zaangażowani nie są w nie jedni z najlepszych piłkarzy świata.
Za nami pierwsze dwa tygodnie tegorocznego zimowego okienka. W Premier League kluby podchodzą do niego bardzo ostrożnie. Żaden z tych walczących o Ligę Mistrzów jeszcze nie poinformował o zakupie nowej gwiazdy, a kibice muszą zadowolić się transferami Chrisa Wooda do Newcastle, czy Lucasa Digne do Aston Villi. Nie oznacza to jednak, że w historii zimowych okienek w Premier League brakowało transferów na szczycie za grube miliony. Kto zaszalał najbardziej i zdecydował się wydać w styczniu najwięcej? Oto pięciu najdroższych piłkarzy w historii zimowych okienek transferowych w Premier League.
5. Bruno Fernandes
Klub pozyskujący: Manchester United
Klub oddający: Sporting Lizbona
Data transferu: 30 stycznia 2020
Kwota transferu: 55 mln euro (wzrosła do 63 mln)
W dniu transferu informowano o kwocie 55 milionów euro z zaznaczeniem, że po osiągnięciu konkretnych celów może ona wzrosnąć nawet do 80 milionów. Jednym z bonusów, wartym 5 milionów, miał być awans Czerwonych Diabłów do Ligi Mistrzów, co ostatecznie udało się osiągnąć. Dzisiaj kwota transferu Portugalczyka ma wynosić 63 miliony euro.
Ole Gunnar Solskjaer koniecznie szukał wzmocnienia swojego zespołu na pozycji ofensywnego pomocnika. Przez pierwszą część sezonu w jego kadrze znajdowało się wielu skrzydłowych, ale brakowało typowej dziesiątki, która będzie dyrygować akcjami ofensywnymi. Próbowany na tej pozycji był nawet Andreas Pereira, odkurzany był Juan Mata. Pod koniec zimowego okienka władzom z Old Trafford udało się dopiąć transfer Fernandesa, który idealnie wpasował się do zespołu, w samej lidze zdobywając osiem goli i notując siedem asyst w czternastu meczach.
Negocjacje z portugalskim klubem nie były łatwe i na tydzień przed oficjalnym potwierdzeniem transferu mogło się wydawać, że spełzną na niczym. Anglicy byli jednak tak zdeterminowani, że do ostatnich dni walczyli o Fernandesa, który idealnie wpisywał się w kryteria poszukiwanego przez nich zawodnika. Transakcje udało się dopiąć dzień przed końcem okienka, więc mieliśmy w tym przypadku typowe przeciąganie liny pod presją czasu. Radości z pozyskania Portugalczyka nie krył wówczas Solskjaer.
– Obserwowaliśmy Bruno od wielu miesięcy i wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem jego umiejętności i tego, co może wnieść do zespołu. Statystyki jego bramek i asyst mówią same za siebie. Będzie fantastycznym dodatkiem dla naszego zespołu i pomoże nam w dalszej części sezonu – mówił norweski menedżer.
DLACZEGO OLE GUNNAR SOLSKJAER OPUŚCIŁ MANCHESTER UNITED?
4. Pierre-Emerick Aubameyang
Klub pozyskujący: Arsenal
Klub oddający: Borussia Dortmund
Data transferu: 31 stycznia 2018
Kwota transferu: 63,75 mln euro
Kolejny przykład transferu z gatunku last minute. Zakup Kanonierów był ściśle powiązany z transferami zawodników odchodzących z klubu. Najpierw było wiadomo, że Emirates opuści Alexis Sanchez, którego udało się zastąpić Henrikiem Mkhitaryanem, który przyszedł w wymianie za Chilijczyka. W ostatni dzień okienka kończyła się z kolei saga z udziałem Oliviera Giroud i właśnie Pierre’a-Emericka Aubameyanga. Francuz powędrował do Chelsea i było oczywiste, że Arsenal nie może tak po prostu stracić napastnika.
Gabończyk opuszczał Dortmund w atmosferze skandalu. Odwrócił się od klubu i wymagał, aby go sprzedać. Sam powtarzał później, że był sfrustrowany brakiem transferu już w letnim okienku transferowym, więc robił wszystko, by wymóc na pracodawcy pozbycie się go zimą. Nie musimy dodawać, że takie podejście nie spodobało się kibicom na Signal Iduna Park. Fochy napastnika dają znać o sobie również w Londynie. Jest on przecież skonfliktowany z Mikelem Artetą i niedługo opuści stolicę Anglii. Wcześniej odebrano mu opaskę kapitańską.
Pozyskanie Gabończyka pozostanie wyjątkowym dla Arsene’a Wengera. Legendarny menedżer, który zajął 32. miejsce w naszym rankingu najlepszych trenerów w historii futbolu, odszedł z Arsenalu zaledwie kilka miesięcy później. Transfer Aubameyanga pozostaje ostatnim w jego karierze, a zarazem najdroższym, na jaki kiedykolwiek się zdecydował.
3. Christian Pulisic
Klub pozyskujący: Chelsea
Klub oddający: Borussia Dortmund
Data transferu: 2 stycznia 2019
Kwota transferu: 64 mln euro
Przykład transferu młodego Amerykanina pokazuje, że wielkie zimowe transfery wcale nie muszą być przeprowadzane w ostatnich godzinach okienka, gdy klub nagle zdecyduje się na gaszenie pożaru. Pozyskanie Puliscia przez Chelsea było zaplanowane, a transakcja została dopięta już na samym początku stycznia. The Blues zdecydowali się na kupno obiecującego 20-latka z myślą o przyszłości. Zakupu nie konsultowali nawet z obecnym menedżerem.
– Nic nie wiedziałem o tym transferze. Klub spytał mnie jedynie miesiąc temu o opinię na temat tego zawodnika, była ona pozytywna. Dzisiaj dowiedziałem się razem ze wszystkimi kibicami, że klub zdecydował się kupić Pulisicia – mówił Włoch w dniu potwierdzenia informacji o transferze.
Piłkarz automatycznie został wysłany na wypożyczenie do końca sezonu do swojego wcześniejszego klubu. – Nie mogę się doczekać wspólnej pracy z Maurizio Sarrim, ale przez najbliższe pół roku liczy się tylko BVB – mówił piłkarz. W Bundeslidze od momentu przenosin do Chelsea zdobył zaledwie trzy bramki i zanotował dwie asysty. Druga połowa sezonu stała w jego przypadku pod znakiem przeróżnych urazów.
Ostatecznie obaj panowie nie mieli nawet okazji ze sobą współpracować. Pod koniec maja Chelsea wygrała Ligę Europy, ale Sarri był zdeterminowany, by wrócić do pracy do swojej ojczyzny. Zaledwie po jednym sezonie na Stamford Bridge wylądował w Juventusie. Z kolei Pulisic swój debiut w koszulce The Blues zaliczył 11 sierpnia tamtego roku, gdy na boisko wpuszczał go już Frank Lampard. Amerykanin zagrał do tej pory 95 meczów dla Chelsea, strzelił w nich 20 bramek i zanotował 17 asyst.
JORGINHO – NAJWAŻNIEJSZY PIŁKARZ MAURIZIO SARRIEGO
2. Aymeric Laporte
Klub pozyskujący: Manchester City
Klub oddający: Athletic Bilbao
Data transferu: 30 stycznia 2018
Kwota transferu: 65 mln euro
Do swojego menedżera więcej szczęścia miał Aymeric Laporte, który od swojego pierwszego dnia w Manchesterze wciąż pracuje z Pepem Guardiolą. To między innymi osoba hiszpańskiego menedżera była jednym z argumentów, które stały za przenosinami Hiszpana na Etihad Stadium. Co ciekawe, Guardiola miał go na oku już podczas swojego pierwszego okienka transferowego w Anglii, ale wtedy obrońca zdecydował się przedłużyć kontrakt z klubem z Kraju Basków. Temat powrócił po kilkunastu miesiącach.
Wówczas Obywatele zdecydowali się po prostu aktywować klauzulę w wysokości 65 milionów euro, która bez problemu pozwoliła im ściągnąć zawodnika. Wtedy był to rekord transferowy na Etihad. Pierwsza połowa ówczesnego sezonu pokazała Guardioli, że zdecydowanie przyda mu się nowy lider bloku obronnego. Vincent Kompany był trapiony przez nieustające kontuzje, a nominalną parę stoperów tworzyli John Stones i Nicolas Otamendi. Oprócz swoich umiejętności, Laporte miał wnieść również nieco elastyczności do formacji defensywnej. Wszystko przez fakt, że jest on stoperem lewonożnym.
– Jest młodym, lewonożnym środkowym obrońcą z doświadczeniem w La Liga. Jest szybki, mocny w powietrzu, dysponuje świetnym podaniem. Jestem bardzo zadowolony i wdzięczny klubowi, że go ściągnął – mówił Guardiola.
Transfer jak najbardziej spełnił oczekiwania, a Manchester City kilka miesięcy po przenosinach Hiszpana mógł świętować zdobycie mistrzostwa Anglii. Mało tego, Laporte swojej pierwszej ligowej porażki w Anglii doznał dopiero 8 grudnia 2018 roku. Przez niemal rok zespół był niepokonany w Premier League z nim na boisku.
1. Virgil van Dijk
Klub pozyskujący: Liverpool
Klub oddający: Southampton
Data transferu: 1 stycznia 2018
Kwota transferu: 84,65 mln euro
Transakcja została dopięta i zatwierdzona przez wszystkie możliwe strony już 27 grudnia 2017 roku. Okienko otwierało się jednak dopiero z początkiem stycznia, więc to właśnie w Nowy Rok formalnie doszło do transferu. Holendrem było zaintersowanych kilka innych klubów, w tym Manchester City. Liverpool najbardziej przekonał jednak zawodnika do siebie, przez co kilka tygodni później Obywatele aktywowali klauzulę w kontrakcie Laporte’a.
The Reds naciskali na transfer van Dijka już latem poprzedniego roku. Sam zawodnik złożył wówczas prośbę o transfer u swojego pracodawcy, ale Liverpool nagiął przy tym kilka zasad, przez co obie strony musiały się wstrzymać kilka miesięcy z oficjalnym podaniem sobie ręki. Po transferze Harry’ego Maguire’a Holender pozostaje drugim najdroższym obrońcą w historii futbolu i z pewnością jednym z najważniejszych transferów w historii zimowych okienek transferowych.
Przed jego przyjściem na Anfield Jurgen Klopp musiał wystawiać do gry stoperów takich jak Dejan Lovren i Ragnar Klavan. Van Dijk z miejsca stał się jednym z liderów zespołu, który spajał całą formację obronną. W niektórych meczach wychodził na boisko jako kapitan Liverpoolu, a już kilka miesięcy po transferze zagrał z nim w finale Ligi Mistrzów. Rok później wygrał te rozgrywki, po czym o zaledwie siedem głosów przegrał Złotą Piłkę za 2019 rok z Leo Messim.
***
Historia pokazuje więc, że prawie każdy z największych klubów w Anglii decydował się już w zimowym okienku transferowym na przełomowe ruchy. W tym roku raczej brakuje plotek, które mogłyby świadczyć o ewentualnych sensacyjnych transferach w końcówce stycznia. Mimo wszystko nie raz i nie dwa ostatnie dni stycznia potrafiły już kibiców mocno zaskoczyć. Najlepszym dowodem takiej tezy pozostaje powyższy ranking.
Czytaj także:
- TOP10 najwybitniejszych trenerów w historii futbolu
- 300 meczów w Premier League Łukasza Fabiańskiego
Fot. Newspix