Za co ludzie kochają darta i dlaczego warto do nich dołączyć?

Opublikowane 07.01.2022 14:55 przez

Jan Piekutowski

Dart w naszym kraju zdobywa coraz większą popularność. Duży wpływ na to miały sukcesy Krzysztofa Ratajskiego, ale także regularne transmisje w kanałach TVP Sport. Na dobrą sprawę ostatnie mistrzostwa świata mogliśmy oglądać wszędzie – na stronie internetowej, na YouTube oraz tradycyjnie, w telewizji. A gdy coś staje się coraz szerzej dostępne, łatwiej radzić sobie w walce o nowego widza. 

A istnieje całkiem logiczne uzasadnienie, dlaczego można się na taki krok zdecydować. Dlaczego wsiąknięcie w świat lotek, tarczy i szybkiego liczenia wyników nie jest żadnym obciachem. Już rok temu przekonywaliśmy was, dlaczego warto się tą dyscypliną sportu zainteresować. Mówiliśmy o wyjątkowych charakterach, czy akcji, która nie ustaje nawet na moment.

Wyliczanka może trwać jednak jeszcze dłużej, bo dart to w gruncie rzeczy światowy fenomen. Wyliczenia sprzed kilku lat wskazują na to, że w ten sport bawi się około 50 milionów osób na całym świecie. Nie jest to więc kolejna dyscyplina pokroju skoków narciarskich albo żużla, gdzie grono zawodników jest w gruncie rzeczy bardzo wąskie.

O popularności darta zadecydowało wiele rzeczy, w tym – rzecz jasna – telewizja. Sky Sports uczyniło wiele dobrego do rozwoju tej dyscypliny, nie tylko sprawiając, że najlepsi zawodnicy zaczęli zarabiać wielkie pieniądze (za wygranie mistrzostwa w 2022 roku Peter Wright otrzymał 500 tysięcy funtów), ale też nakręcając zajawkę u wielu nowych widzów.

Niemniej, dart nie miałby szans przebicia się pod strzechy, gdyby był zbliżony do powiedzmy snookera. Inny próg wejścia, inna szybkość rozgrywki, wszystko inne. Z tych sportów, które uznaje się za niszowe, dart pokonuje konkurencję właśnie tym, że jest dostosowany właściwie do każdego.

Zrozumienie dlaczego ludzie kochają darta wcale nie jest trudne. Może natomiast skończyć się tym, że sami zaraz sięgnięcie po lotki.

Niski próg wejścia

To w gruncie rzeczy kwestia banalna. Właściwie każde większe miasto w Polsce ma miejsce, do którego można przyjść i porzucać do tarczy. Większość z nich dysponuje zestawem lotek na stanie, więc przekonać się o tym, czy jest to gra dla nas, można właściwie nie ponosząc żadnych kosztów. Później oczywiście mogą one wzrosnąć, bo tarcza (koniecznie zaopatrzcie się w osłonę na ścianę na początku waszej przygody) czy same lotki nie są najtańszą rzeczą pod słońcem.

Nadal jednak mówimy o sporcie, który nie stawia niebotycznych wymagań dla tych, którzy chcą zacząć. Można grać samemu, można grać z kumplami, można grać w jeden z kilku wariantów. Problemem nie jest również to, gdzie gramy Jedyne czego potrzebujemy to kawałek ściany, szafy lub jakiejkolwiek innej przestrzeni, gdzie można zawiesić tarczę oraz mniej więcej trzy metry odstępu, by móc efektywnie nauczyć się rzucać.

Łatwe zasady, trudna gra

Bo same zasady pojąć jest łatwo. W najpopularniejszej odmianie gra się do momentu, w którym pierwszy gracz zejdzie z licznika 501 punktów. Przy czym rzutem zamykającym licznik musi być trafienie wartości podwójnej (na zewnątrz okręgu tzw. double) albo lotka w sam środek tarczy (tzw. bull). Reszta to już matematyka i pewna ręka, przy czym trudno oszacować, co jest kwestią trudniejszą do ogarnięcia.

Liczyć można nieco wolniej od innych, to prawda. Wciąż jednak łatwo narazić się na małe koszmarki matematyczne i posłanie lotki w miejsce, które nie daje nam niczego. Przykłady takich zachowań widać także wśród profesjonalnych graczy. Portugalczyk Jose de Sousa, obecny numer siedem na świecie, jest znany właśnie z tego, że przynajmniej raz w trakcie spotkania błędnie coś policzy.

Jednocześnie pod żadnym pozorem nie można bagatelizować ułożenia ręki, techniki rzutu. Zmuszenie ważącej kilkanaście-kilkadziesiąt gramów lotki do tego, by leciała w to miejsce, które sobie upatrzyliśmy, wcale nie jest łatwe. Gdy do tego dochodzi stres, sprawa komplikuje się jeszcze mocniej. Podczas ostatniego finału mistrzostw świata, Peter Wright i Michael Smith wcale nie mieli skuteczności na podwójnych w okolicach 80%. Takie wyniki nie zdarzają się właściwie wcale, co tylko podkręca popularność tej dyscypliny. Wydaje się banalna, ale osiągnięcie mistrzowskiego poziomu to nie jest bułka z masłem.

Rola socjalizacyjna

Co wcale nie sprawia, że nie można się przy darcie dobrze bawić. Wręcz przeciwnie – społeczność tworząca tę dyscyplinę, to zazwyczaj bardzo mili i otwarci ludzie. Jeśli nawet rzucacie jakieś okropne liczby, macie średnią na poziomie 20 punktów – co z tego, macie się przede wszystkim dobrze bawić.

Podczas gry w darta bardzo łatwo poznać nowe osoby, odżywić nieco kontakty towarzyskie, które mogły przysnąć podczas pandemii koronawirusa. Wiele osób łączy grę w darta z papieroskiem i piwem – nie jest to w zasadzie nic zabronionego, tym bardziej w gronie przyjaciół. Ba! Jeszcze w latach 80. XX wieku zdarzało się, że podczas profesjonalnych imprez twarze zawodników spowijała chmura dymu, a na stole stały przynajmniej dwie szklanki. Z czego tylko jedna zawierała wodę.

Można też bawić się doskonale bez używek, bo dart mocno działa w sferze rywalizacji. Najczęściej gra się jeden na jednego, łatwo zatem wkręcić się we współzawodnictwo.

Niekończące się emocje

Tym bardziej, że emocje właściwie się nie kończą. Niezależnie od tego jaki jest poziom twojej gry – emocjonować będziesz się zawsze, gdy staniesz naprzeciwko tarczy. Bardzo łatwo tutaj o dramatyczny zwrot akcji, wydaje się, że przede wszystkim na tym niższym poziomie. Tam jedna udana kolejka może wywrócić cały obraz gry do góry nogami, tak samo jak przedłużająca się seria pomyłek na podwójnych wartościach.

Właściwie trudno o inny sport niepolegający bezpośrednio na fizycznym kontakcie, który dawałby aż taki ładunek emocji. W piłce nożnej są momenty, gdy po prostu można odwrócić wzrok od ekranu, zdarzają się nawet całe mecze, gdy zupełnie nic się nie dzieje. Dart pod tym względem bije futbol na głowę – jest żywszy, bardziej dynamiczny, w ichniejszej Premier League nie ma spotkań, w którym nie padnie żadna bramka.

Wyjątkowa publika

Wyjątkowość darta budują też widzowie. O taką grupę pasjonatów naprawdę trudno w wielu innych dyscyplinach. Pomaga w tym bliskość, bo najbliższa publiczność siedzi od głównych aktorów oddzielona tylko o kilka metrów. Gdyby jednak należało zachować teatralną powagę, ten krótki dystans na nic by się nie zdał. Na szczęście kibice darta żyją i tworzą niezwykłą atmosferę tego show.

Na trybunach można spotkać postaci nierzadko znane bardziej niż sami zawodnicy. Podczas ostatnich mistrzostw świata w Alexandra Palace siedzieli James Maddison oraz Harvey Barnes (Leicester City), zaś Jurgen Klopp dwa lata temu pojedynkował się z jednym z najwybitniejszych darterów w historii – Raymondem van Barneveldem.

Nadal jednak to „zwykli ludzie” najmocniej nakręcają atmosferę. Przy czym użycie cudzysłowu jest w tym wypadku jak najbardziej zasadne. Podczas rozmaitych turniejów dochodziło do różnych sytuacji – od picia alkoholu prosto z buta, przez chóralne odśpiewanie Don’t look back in anger grupy Oasis, a na dzikich okrzykach podczas niemal każdego spotkania skończywszy.

Pozytywny wpływ na zdrowie

Ktoś może się zaśmiać, bo przecież – jak wspomnieliśmy – dla wielu osób dart tożsamy jest z alkoholem i papierosami. Jeśli jednak wyłączymy ten czynnik, łatwo można przekonać się o pozytywnym wpływie dyscypliny na zdrowie.

Trzeba mieć naprawdę mocne nogi, by wytrzymać często kilka godzin gry przy tarczy, co głównie ma miejsce przy turniejach w formacie Open. Ważne są również silne ręce, bo wykonywanie setek rzutów może być dla nich męczące, a nasze barki wypomną nam każdą noc przespaną na nierównym podłożu.

Wreszcie kwestia oczywista – dart rozwija nasz mózg, o ile nie posługujemy się kalkulatorem. Zmuszamy go do regularnego ćwiczenia, podobnie zresztą traktując oko. Sport ten wpływa bowiem znakomicie na naszą zdolność koncentracji, ruch ręka-oko, skupienie oraz strategiczne myślenie.

Fot.Newspix

Bundesliga
23.05.2022

Hertha pewnie wybroniła się przed spadkiem

Dzisiejsze spotkanie na Volksparkstadion miało kluczowe znaczenie dla składu następnego sezonu Bundesligi. Po pierwszej części tego dwumeczu, ku lekkiemu zaskoczeniu, do awansu zbliżył się zespół z Hamburga, który wywiózł z Berlina skromne 1:0. Ale to nie wystarczyło. HSV Hamburg miał wówczas jedynie lekką przewagę, którą przypieczętowało centrostrzałem Ludovita Reisa. Można było jednak zakładać, że Hertha […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

PSG rozpocznie starania o Frenkiego de Jonga

W ostatnich tygodniach dużo się mówi o potencjalnym odejściu Frenkiego de Jonga z FC Barcelony. W gronie zainteresowanych usługami holenderskiego pomocnika pojawił się nowy klub, który z pewnością stać na wyłożenie dużej kwoty na stół. Holendra niedawno łączono z Manchesterem United, gdzie mógłby znowu pracować z Erikiem ten Hagiem, z którym doszedł do półfinału Ligi […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Ivi Lopez Piłkarzem Sezonu 2021/22 [KOMPLET NAGRÓD]

W sobotę dobiegł końca sezon 2021/22 PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zwieńczeniem rozgrywek jest Wielka Gala Ekstraklasy, która już za nami. Komplet nagród rozdanych podczas Wielkiej Gali Ekstraklasy: Numer Sezonu 2021/22 – setny gol Flavio Paixao w Ekstraklasie Turbokozak Sezonu 2021/22 – Łukasz Zwoliński Młodzieżowiec Sezonu 2021/22 – Jakub Kamiński Gol Sezonu 2021/22 – Fabian Piasecki […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Oscar kontra Sterjovski I BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę Bramy dnia. Dzisiaj światowo, na pewno ciekawie. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. Mile Sterjovski vs Ghana (23.05.2008) Reprezentant Australii równo 12 lat temu ładnie przylutował na bramkę Ghany. Poszedł jak dzik w żołędzie i nie dał golkiperowi żadnych szans. Oscar vs Manchester City (23.05.2013) Ależ to […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Media: Robert Lewandowski odbył dwie wideorozmowy z Xavim

Liczba informacji na temat transferu kapitana reprezentacji Polski rośnie. Kilka dni temu Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl poinformował, że FC Barcelona złożyła pierwszą ofertę za Roberta Lewandowskiego. Zagraniczne media nie pozostają w tyle i ujawniają kolejne szczegóły negocjacji Dumy Katalonii z Bayernem Monachium. Florian Plattenberg (reporter Sky) uważa, że oferta FC Barcelony opiewa na kwotę […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

WESZŁOPOLSCY PODSUMOWUJĄ SEZON EKSTRAKLASY

To ostatni odcinek Weszłopolskich w tym sezonie! Musicie być z nami. Start 22:00. Skład: Białek, Paczul, Janczyk, Piórek.
23.05.2022
Tenis
23.05.2022

Iga po swojemu. Szybko, skutecznie i z setem do zera. Jest II runda Roland Garros

Bez trenera, którego z przyczyn osobistych na razie w Paryżu zabrakło. Ale i bez kłopotów. Iga Świątek 6:2, 6:0 ograła w I rundzie French Open Łesię Curenko i w niespełna godzinę awansowała do kolejnej fazy turnieju. Była z tego zresztą zadowolona, bo – jak mówiła – został jej czas na zwiedzanie Paryża. Celem na dziś […]
23.05.2022
Siatkówka
23.05.2022

Nie bądźmy zdziwieni, jeśli ZAKSA wygra Ligę Mistrzów po raz trzeci

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po raz drugi z rzędu wygrali wczoraj Ligę Mistrzów. W finale znów nie pozostawili wątpliwości włoskiemu Itasowi Trentino. Pytanie, które można sobie teraz zadać, brzmi: gdzie leży granica ich możliwości? W końcu już przed tym sezonem mówiono, że tym razem szans na końcowy triumf nie mają. W poprzednim też nie byli faworytami. […]
23.05.2022
Siatkówka
23.05.2022

Bosek: ZAKSA zdominowała Trento pod każdym względem

Po finale Ligi Mistrzów porozmawialiśmy z Ryszardem Boskiem. Legendarny polski siatkarz, który w barwach Płomienia Milowice wywalczył Puchar Europy, podzielił się z nami wrażeniami z meczu. W jakim elemencie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wywarła na mistrzu olimpijskim z Montrealu największe wrażenie? Jak ocenia grę Marcina Janusza i Kamila Semeniuka? Czy kędzierzynian czeka powtórka sprzed roku […]
23.05.2022
Inne sporty
22.05.2022

Królowie Europy! ZAKSA znowu wygrała Ligę Mistrzów!

Od początku nie było żadnych wątpliwości – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wyszła na finał Ligi Mistrzów jak po swoje. Grała fantastycznie, grała tak jak nas do tego przyzwyczaiła. I nic nie zmieniała wysoka stawka dzisiejszego meczu. Jeśli nerwy miały się u kogoś odzywać – to u bezradnych siatkarzy Itas Trentino. Polska ekipa pokonała Włochów 3:0 […]
22.05.2022
Siatkówka
22.05.2022

ZAKSA vs Trentino: odsłona druga. Kto wygra Ligę Mistrzów w tym sezonie?

Po raz drugi z rzędu w finale Ligi Mistrzów siatkarzy zmierzą się ze sobą Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Itas Trentino. Rok temu, w finale rozgrywanym bez kibiców we włoskiej Weronie, triumfowała polska ekipa. W tym roku trudno wskazać faworyta – obie ekipy wydają się być sobie równe. Powinno więc nas czekać znakomite spotkanie, pełne […]
22.05.2022
Formuła 1
22.05.2022

F1. Najlepsze Grand Prix Hiszpanii od lat. Verstappen nowym liderem MŚ!

Powiedzmy sobie szczerze – nikt nie oczekiwał, że tegoroczne Grand Prix Hiszpanii będzie tak ciekawe. W Barcelonie regularnie bowiem wiało nudą, regularnie też w ostatnich latach – co akurat miało się zmienić – wygrywał Lewis Hamilton. I być może dziś byłoby podobnie, gdyby wszystko działało, jak trzeba. Ale że kilka bolidów nie wytrzymało, a kierowcy […]
22.05.2022
Liczba komentarzy: 14
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
blazej przybylowicz
blazej przybylowicz
4 miesięcy temu

dzięki za ten artykuł, chociaż z tym wpływem treningu darterskiego i gry na zdrowie to trochę popłynąłeś.Szczególnie amatorzy spędzają przy tarczy dużo mniej czasu (krótszy format) niż kilka godzin, natomiast dart jest faktycznie sportem dla każdego, niezależnie od wagi, wieku, płci.

Kandydat na Selekcjonera
Kandydat na Selekcjonera(@kandydat-na-selekcjonera)
4 miesięcy temu

Już ile to dyscyplin było, które na chwilę, póki jest jakiś sukces przyciągały telewidzów. W naszym kraju są trzy sporty, które przetrwały przez lata bez większych zawirowań. Piłka nożna, skoki i siatkówka. Trzy sporty wpisane można powiedzieć w nasze DNA, bo z tych sportów jesteśmy kojarzeni na świecie. Lewandowskiego znają na całym świecie i przez to właśnie Polska kojarzy im się z futbolem.

Tak wiem, że siatkówka i skoki to sporty, których nie uprawia się wszędzie na świecie, ale co z tego. Mówisz Pakistan – myślisz krykiet. Hokej – Kanada itd. Bądźmy dumni z naszych sportów narodowych.

Ocotutajchodzi
Ocotutajchodzi
4 miesięcy temu

Żużel mocno dostał po zadku że jest w zamkniętym rezerwacie Nsportu i Elevenu. Przydałaby się ekstraliga w TVP Sport. Jednak to też nasz sport narodowy, tak jak na południu się ekscytują ludzie skokami, a w reszcie kraju jest to bardziej epizodyczne, tak samo na zachodzie się bardziej ekscytują żużlem, a na wschodzie poza Krosnem i Lublinem to zbytnio nic nie ma.

Kizo
Kizo
4 miesięcy temu
Reply to  Ocotutajchodzi

cała Polska ekscytuje się skokami, nie tylko południe

Oskarro
Oskarro
4 miesięcy temu
Reply to  Kizo

Chyba bardziej lotami

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
4 miesięcy temu

Jeszcze F1 z naszym jednorękim bandytą:) Sport gdzie wszystko prawie zależy od bolidu a nie od kierowcy. Gdzie przez 99% wyścigu nic się nie dzieje (najlepsze są ulewy i karambole) a najlepszym co ten sport dał jest…pani Aldona Marciniak:)

felipe
felipe
4 miesięcy temu

Tu raczej chodzi o uczestnictwo, a nie telewidzów. Porzucaj trochę i się przekonaj

Russ Bray
Russ Bray
4 miesięcy temu

Ratajski najbardziej nijaki darter jakiego widziałem. Umiejętności przeciętne i zero jakiejkolwiek osobowości.

Karol
Karol
4 miesięcy temu
Reply to  Russ Bray

Skromny człowiek po prostu, nie każdy ma taki ekspresyjny charakter, a widać ze nie chce udawać kogoś kim nie jest.

Oskarro
Oskarro
4 miesięcy temu
Reply to  Karol

Nie tyle co nie chce co nie potrafi stąd jego c’mooon po dobrym rzucie

Stefan
Stefan
4 miesięcy temu
Reply to  Russ Bray

>przeciętne umiejętności
>12 miejsce na świecie

xDD

Karol
Karol
4 miesięcy temu

Dart jest tak samo przystępny jak Boule (z francuskiego „petanque”) albo i bardziej ze względu na możliwość grania w każdym miejscu gdzie jest lekko utwardzona ziemia (np alejki w parku). Kule można kupić w sklepie Decatchlon za grosze, w przypadku kul profesjonalnych to już kwota rzędu 250-1000zl. Osobiście jestem zawodnikiem klubu Gdańskie Boule (jesteśmy na Fb, zapraszamy do kontaktu). Lecz w sezonie zimowym gdy pogoda nie sprzyja grze w Boule trenuje darta, jest to idealne uzupełnienie, ponieważ obie gry wymagają ogromnej precyzji i pamięci mięśniowej i skupienia. Zachęcam wszystkich do sprawdzenia obu dyscyplin bo kto raz spróbuje ten zyska hobby na całe życie (można grać w każdym wieku i każdy znajdzie coś dla siebie, zawody co tydzień, kluby, mistrzostwa Polski/Świata) POLECAM!

Oskarro
Oskarro
4 miesięcy temu
Reply to  Karol

Obie gry wymagają tzw. pamięci mięśniowej która wypracowuje się przez lata aby być na jakim takim poziomie

Karol
Karol
4 miesięcy temu
Reply to  Oskarro

To prawda, natomiast efekty do pewnego poziomu widać z treningu na trening. Możesz przez to zdecydować na jakim poziomie chcesz uprawiać ten sport. Czy zawody kategori open (amatorskie), czy coś więcej 🙂

Bundesliga
23.05.2022

Hertha pewnie wybroniła się przed spadkiem

Dzisiejsze spotkanie na Volksparkstadion miało kluczowe znaczenie dla składu następnego sezonu Bundesligi. Po pierwszej części tego dwumeczu, ku lekkiemu zaskoczeniu, do awansu zbliżył się zespół z Hamburga, który wywiózł z Berlina skromne 1:0. Ale to nie wystarczyło. HSV Hamburg miał wówczas jedynie lekką przewagę, którą przypieczętowało centrostrzałem Ludovita Reisa. Można było jednak zakładać, że Hertha […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

PSG rozpocznie starania o Frenkiego de Jonga

W ostatnich tygodniach dużo się mówi o potencjalnym odejściu Frenkiego de Jonga z FC Barcelony. W gronie zainteresowanych usługami holenderskiego pomocnika pojawił się nowy klub, który z pewnością stać na wyłożenie dużej kwoty na stół. Holendra niedawno łączono z Manchesterem United, gdzie mógłby znowu pracować z Erikiem ten Hagiem, z którym doszedł do półfinału Ligi […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Ivi Lopez Piłkarzem Sezonu 2021/22 [KOMPLET NAGRÓD]

W sobotę dobiegł końca sezon 2021/22 PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zwieńczeniem rozgrywek jest Wielka Gala Ekstraklasy, która już za nami. Komplet nagród rozdanych podczas Wielkiej Gali Ekstraklasy: Numer Sezonu 2021/22 – setny gol Flavio Paixao w Ekstraklasie Turbokozak Sezonu 2021/22 – Łukasz Zwoliński Młodzieżowiec Sezonu 2021/22 – Jakub Kamiński Gol Sezonu 2021/22 – Fabian Piasecki […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Oscar kontra Sterjovski I BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę Bramy dnia. Dzisiaj światowo, na pewno ciekawie. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. Mile Sterjovski vs Ghana (23.05.2008) Reprezentant Australii równo 12 lat temu ładnie przylutował na bramkę Ghany. Poszedł jak dzik w żołędzie i nie dał golkiperowi żadnych szans. Oscar vs Manchester City (23.05.2013) Ależ to […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Media: Robert Lewandowski odbył dwie wideorozmowy z Xavim

Liczba informacji na temat transferu kapitana reprezentacji Polski rośnie. Kilka dni temu Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl poinformował, że FC Barcelona złożyła pierwszą ofertę za Roberta Lewandowskiego. Zagraniczne media nie pozostają w tyle i ujawniają kolejne szczegóły negocjacji Dumy Katalonii z Bayernem Monachium. Florian Plattenberg (reporter Sky) uważa, że oferta FC Barcelony opiewa na kwotę […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

WESZŁOPOLSCY PODSUMOWUJĄ SEZON EKSTRAKLASY

To ostatni odcinek Weszłopolskich w tym sezonie! Musicie być z nami. Start 22:00. Skład: Białek, Paczul, Janczyk, Piórek.
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Al-Khelaifi: Tebas może boi się, że Ligue 1 stanie się lepsza od ligi hiszpańskiej

Przedwczoraj Javier Tebas (szef ligi hiszpańskiej) stwierdził, że PSG jest równie niebezpieczne jak Superliga. Ponadto LaLiga złożyła skargę do UEFA w sprawie działalności francuskiego klubu, która zdaniem Tebasa nie jest zgodna z przyjętymi regułami. Dziś prezes francuskiego klubu odniósł się do słów Hiszpana. Kilka godzin temu odbyła się konferencja, na której prezes PSG i Kylian […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Przemysław Tytoń podpisał kontrakt z Twente

Przemysław Tytoń ostatnie miesiące spędził w Ajaksie Amsterdam, gdzie pełnił rolę rezerwowego bramkarza. Była to swego rodzaju duża historia, że znajdujący się zupełnie poza radarami polski piłkarz, wylądował w kadrze zespołu, który walczył o ćwierćfinał Ligi Mistrzów. Teraz 35-latek przechodzi do ligowego rywala. Transfer Przemysława Tytonia do Twente lobbował Ron Jans. Trener klubu z Enschede […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Benjamin Mendy zaprzeczył wszystkim zarzutom

W poprzednim roku Benjamin Mendy został oskarżony o popełnieniu wielu przestępstw na tle seksualnym. Francuz wciąż nie otrzymał wyroku, ale po nagłośnieniu sprawy przez brytyjskie media Manchester City zawiesił swojego gracza. Według relacji The Athletic piłkarz stanął przed sądem i zaprzeczył wszystkim stawianym mu czynom. Usłyszał zarzuty popełnienia dziesięciu przestępstw w tym gwałtów i napaści […]
23.05.2022
1 liga
23.05.2022

Widzew do Ekstraklasy dobrnął, ale czy sobie w niej poradzi?

Widzew Łódź zameldował się w Ekstraklasie dokładnie w ósmą rocznicę dnia, w którym się z nią pożegnał. Powrót do najwyższej ligi nie był jednak usłany różami, a obfitował w liczne potknięcia oraz zastoje. Koniec końców, liczy się jednak końcowy rezultat. A on cieszy nie tylko połowę Łodzi, ale i sporą część piłkarskiej Polski. W końcu […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Istanbul Basaksehir nowym klubem Patryka Szysza

Odejście Patryka Szysza z Zagłębia Lubin było kwestią czasu. Drugi najlepszy Polak w punktacji kanadyjskiej w Ekstraklasie od dłuższego czasu był przymierzany do zagranicznych klubów. Ostatecznie opuści polską ligę na rzecz ligi tureckiej. Nieco ponad tydzień temu klub z Lubina oficjalnie pożegnał Patryka Szysza. W sezonie 2021/22 rozegrał w barwach Zagłębia aż 34 mecze, zdobył […]
23.05.2022
Anglia
23.05.2022

Najlepsza jedenastka Premier League 2021/2022

Powoli dochodzimy do siebie po wczorajszym zakończeniu sezonu Premier League i dochodzą do nas wszystkie jego najważniejsze rozstrzygnięcia. Wiemy już, kto został mistrzem Anglii, kto spadł do Championship, kto został królem strzelców ligi, a kto jej najlepszym zawodnikiem. Aby postawić kropkę na zakończonym sezonie, postanowiliśmy wybrać najlepszą jedenastkę minionych rozgrywek. ALISSON (LIVERPOOL) Zaczynamy, rzecz jasna, […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Runjaić: Niektórzy zadawali mi pytania, dlaczego przychodzę do Legii

O tym, że Niemiec zostanie szkoleniowcem Legii wiadomo było od dawna, jednak obie strony wstrzymywały się z oficjalnym ogłoszeniem tej decyzji. Doszło do tego dopiero po zakończeniu ligowego sezonu w Polsce. Klub poinformował, że Runjaić podpisał kontrakt do końca sezonu 2023/2024, a więc na dwa lata. Kosta Runjaić na dzisiejszej konferencji odniósł się do kilku istotnych […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Oficjalnie: Edin Terzić zastąpi Marco Rose

Trzy dni temu Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose, który był krytykowany m.in. za postawę drużyny w europejskich pucharach, ale też za katastrofalną grę Borussii w defensywie. Dziś klub z Dortmundu poinformował, że zespół ponownie obejmie Edin Terzić, który w sezonie 20/21 pełnił rolę szkoleniowca tymczasowego. Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Mbappe: To była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć

W sobotę zakończyła się niezwykle długa saga transferowa z Kylianem Mbappe w roli głównej. Paris Saint-Germain oficjalnie poinformowało, że 23-letni napastnik przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku. Tym samym wieszczony od dłuższego czasu transfer do Realu Madryt nie doszedł do skutku. Dziś w tej sprawie została zwołana kolejna konferencja, na której Francuz wyjaśnił, dlaczego […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022