Na rok przed Katarem. Studium bezsilności

Opublikowane 07.12.2021 15:46 przez

Jakub Olkiewicz

David Beckham ma najwięcej zdjęć w bazie danych. Łapie się do kategorii „celebryci”, łapie się do kategorii „sport”, ale jest też oczywiście w dziale „polityka”. Okazja nie byle jaka – uroczyste odsłonięcie wielkiego zegara, który 20 listopada zaczął odmierzać czas do najbardziej fantastycznej imprezy w historii światowego futbolu. Nad piękną panoramą Doha kilkaset dronów z podczepionymi światełkami stworzyło prawdziwe show – katarskie niebo przykryła gigantyczna świetlista piłka, potem zastąpił ją ogromny zawodnik. Zebrani obejrzeli ten imponujący spektakl, po czym ruszyli na bankiet, uświetniając swoimi twarzami fotografie, na których centralnym punktem był wspomniany zegar. 

Zjawił się w Doha David Beckham, ale i cała plejada gwiazd światowego futbolu. Był Samuel Eto’o, w trakcie kariery gorliwie walczący o prawa najsłabszych i pokrzywdzonych. Był Marco Materazzi, Oficer Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. Nie mogło oczywiście zabraknąć uśmiechniętego Gianniego Infantino, reprezentującego hasło FIFA „dla gry, dla świata”, któremu towarzyszyli również Marcel Desailly oraz Cafu. Wszyscy mogli obejrzeć, jak zaczyna tykać główny aktor widowiska – 364 dni, 16 godzin i 14 minut. 364 dni, 16 godzin i 13 minut.

Niespełna rok przed startem piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku w Katarze. Ruszył zegar, którego już żadna siła nie jest w stanie zatrzymać.

***

Dokładnie za rok od dzisiaj, od 7 grudnia 2021 roku, będziemy już znali pary ćwierćfinałowe. Na turnieju pozostanie osiem drużyn, Święty Mikołaj, o ile nie zostanie wygumkowany przez zapobiegliwych działaczy FIFA, dbających o swoich partnerów ze świata islamskiego, przyniesie dzień wcześniej awans ostatnim dwóm reprezentacjom. Trudno w tej chwili wyrokować, jak z tym Mikołajem będzie – pewnie skoro swego czasu z herbu Realu Madryt na folderach reklamowych rozdawanych w arabskich państwach zniknął krzyż, to i czerwony poczciwina miałby w Katarze ciężko. Ale oficjalnym napojem mistrzostw świata jest przecież Coca Cola z jej czerwoną ciężarówką sunącą każdego grudnia przez telewizory w domu każdego z nas. Zapewne o tym, czy w reklamach zaprezentować tradycyjnego dziadka w czerwonym kubraku zadecydują rozbudowane działy marketingu i PR zarówno w poszczególnych firmach sponsorujących mundial, jak i po stronie organizatorów.

Bo organizatorzy od pierwszego dnia swojej walki o mistrzostwa świata dbają o każdy detal. I to nawet nie jest gorzka ironia.

Katar. Jak zadbać o to, by partner był solidnie prześwietlony?

Długo wydawało się, że chodzi przede wszystkim o pieniądze, że to właśnie ten słynny, ubóstwiany w pewnych środowiskach „business as usual”. Kto nigdy nie kupił sobie organizacji wielkiej imprezy sportowej – niech pierwszy rzuci umowami podpisywanymi przez firmy Hryhorija Surkisa. Wbrew pozorom to podejście wcale nie jest aż tak cyniczne i bezduszne. Bo gdzie tak naprawdę zaczyna się korupcja? W momencie, gdy katarska firma wybuduje luksusowy kompleks boisk na jakiejś zapomnianej wyspie, skąd akurat pochodzi jeden z prominentnych działaczy FIFA? Przecież to wszystko w myśl hasła „futbol dla wszystkich”. Wszystko w myśl sloganów, z którymi Gianni Infantino szedł po władzę w federacji – by z piłki uczynić naprawdę globalny sport, obejmujący swoim zasięgiem każdy zakątek świata.

Można byłoby machnąć ręką, niczym w „Wielkim Szu”. Ja oszukiwałem, ty oszukiwałeś, wygrał lepszy. Czyli w tym konkretnym przypadku – my próbowaliśmy załatwić sobie głosy poprzez różnego rodzaju „prezenty” dla głosujących, ale i cała konkurencja tak robiła. Wygrali po prostu ci najbardziej szczodrzy. Taki przekaz dominował u tych, którzy zarzucali – może i Katar nie grał czysto, ale kto w tych czasach jeszcze dba o fair-play?

Skąd czas przeszły? Ano stąd, że właśnie w listopadzie 2021 roku, na rok przed startem mundialu w Katarze, światło dzienne ujrzały bardzo specyficzne metody pracy katarskiego komitetu organizacyjnego. Według śledztwa The Associated Press, Katar od początku swoich starań o organizację mistrzostw świata zatrudniał byłego członka CIA w charakterze… szpiega. Trudno to inaczej określić, skoro zadaniem byłego pracownika amerykańskich służb było szukanie haków na działaczy konkurentów w wyścigu o tytuł gospodarza oraz osobnych materiałów, już na prominentnych ludzi z FIFA. Kevin Chalker, bo tak nazywał się ten katarski James Bond miał najpierw dbać o to, by Katar znał wszystkie słabości USA, Korei Południowej, Japonii i Australii, bo ta czwórka stanęła w szranki z szejkami w okresie wyboru gospodarza. Równolegle „pracował” nad głosującymi.

Ale na tym nie koniec. Jak podaje AP – Chalker pozostał na stanowisku, by rozładowywać wszelkie medialne bomby, które raz po raz wybuchały wokół organizacji mistrzostw świata w Katarze.

Sposoby pracy? Wszyscy je znamy ze szpiegowskich filmów. Jakiś fejkowy profil internetowy atrakcyjnej kobiety, by zbliżyć się do jednego z działaczy. Zbieranie kompromatów przez podstawionego fotografa podczas zamkniętego spotkania FIFA. Szantaże. Metoda kija, gdy udawało się znaleźć jakiś słabszy punkt, metoda marchewki, gdy jedyną słabością danego działacza była chciwość. AP wylicza, że całe ich śledztwo jest doskonale udokumentowane, dziennikarze sprawdzali rejestry rozmów, odnotowywali wspólne fotografie Chalkera i działaczy, dotarli do listów, maili i poleceń kierowanych osobiście przez Chalkera do swoich współpracowników. Co więcej, zdobyli też anonimowe relacje, m.in. pokrzywdzonych, ale i tych, którzy z Chalkerem pracowali..

Konkretne przykłady działań? Najbardziej działa na wyobraźnię ten, przy którym akurat materiału dowodowego nie ma. Są jedynie poszlaki. Karl-Heinz Rummenigge zaczyna narzekać w mediach, że Katar to dość kontrowersyjny wybór. Karl-Heinz Rummenigge jedzie do Kataru, skąd następnie wraca do Niemiec. Jakiś czas później wychodzi na jaw, że Karl-Heinz Rummenige nie zgłosił w swojej deklaracji podatkowej dwóch zegarków firmy Rolex, które przywiózł do domu z Kataru. Całkiem niedawno Rummenigge wypala w mediach, że sytuacja robotników w Katarze uległa poprawie. Inny przykład? Krótko po przyznaniu Katarowi mundialu, syn jednego z belgijskich działaczy FIFA, Michela D’Hooghe, zostaje zatrudniony w charakterze konsultanta w Doha. To mogą być jedynie „przypadki”. Ale są też mocniejsze rzeczy.

 Największe dotychczasowe osiągnięcie Projektu MERCILESS (…) pochodzi z udanych operacji penetracyjnych, których celem byli głośni krytycy wewnątrz organizacji FIFA – to nie jest barwny opis dziennikarza, tylko przechwałki samej firmy Chalkera w jednym z dokumentów, w których opisywał projekt z proponowanym budżetem 387 milionów dolarów w ciągu dziewięciu lat. AP cytuje zresztą inne dokumenty oraz potwierdza współpracę firmy Chalkera z kompanią Diligence. Ta ostatnia miała m.in. namierzyć szczegółową dokumentację finansową Jacka Warnera i Chucka Blazera, byłych działaczy FIFA. Obaj zostali później bohaterami wielkie afery korupcyjnej w FIFA.

AP przypomina, że choćby szwajcarska prokuratura cały czas prowadzi postępowanie przeciwko Jerome’owi Valcke, byłemu sekretarzowi generalnemu FIFA, który miał korzystać z sardyńskiej willi, której właścicielem były katarskie firmy. Natomiast i tutaj pojawiają się pytania – gdzie jeszcze mamy do czynienia z partnerskimi przysługami dobrych znajomych, a gdzie ze zwyczajną korupcją? No i jeśli Chalker choćby pośrednio odpowiadał m.in. za ujawnienie korupcyjnych skandali z przeszłości – to czy faktycznie można mu dorabiać łatkę najemnika na dworze „tych złych”?

Cóż, gdyby faktycznie chodziło wyłącznie o działaczy, pewnie odbiór byłby inny. Natomiast AP donosi, że Chalker „pomagał” też Katarowi „utrzymać dominację” w potężnej grupie cudzoziemskich robotników, którzy często z narażeniem życia budowali infrastrukturę stadionową.

– Katar – kraj z populacją 2,8 miliona mieszkańców, spośród których tylko 300 tysięcy posiada obywatelstwo – jest bardzo uzależniony od zagranicznych robotników, którzy budują stadiony oraz inne obiekty potrzebne przy organizacji turnieju. Wśród programów opracowanych przez Chalkera znalazł się „Pickaxe”, który miał zbierać „dane osobowe i dane biometryczne” migrantów pracujących w Katarze. „Falconeye” został opisany jako plan wykorzystania dronów w celu zapewnienia nadzoru nad operacjami w portach i na granicy, a także „kontrolowania skupisk ludności migrantów zatrudnionych w roli robotników” – informuje AP.

To właśnie w wewnętrznych dokumentach firmy, do których dotarli amerykanie znalazło się sformułowanie o potrzebie wdrożenia powyższych „usprawnień”, by „utrzymać dominację”. Jakkolwiek to brzmi, czy po polsku, czy w oryginale, jako „maintain dominance”.

Katar. Jak zadbać o to, by tragedie robotników nie były tematem numer jeden?

Projekty mające udoskonalić metody kontroli nad robotnikami, głównie z Indii, Bangladeszu, Nepalu czy Sri Lanki, wywołały największe poruszenie. Bo to też jest wykroczenie daleko poza łapówkarski świat – śliski i niemoralny, ale jednak, mało szkodliwy dla postronnych. Co za różnica, który z działaczy FIFA otrzyma małą fortunę, co za różnica, czy prywatną plażę na Sardynii zajmie któryś z sekretarzy piłkarskich federacji, czy jednak polityk z partii otwartej na interesy z Katarem. Dlatego zresztą ten raban o przyznanie Katarowi prawa do organizacji mundialu nie był tak ogromny. Rósł dopiero, gdy rosnąć zaczęły stadiony.

Bo stadiony rosły wprost proporcjonalnie do wykresów z liczbą zgonów robotników zwożonych do Kataru w imię budowy najlepszej imprezy świata. Guardian na początku 2021 roku opublikował wstrząsające ustalenia – śmierć w Katarze poniosło przeszło 6,5 tysiąca robotników, pracujących w warunkach niemalże niewolniczych. Media informowały o tym wielokrotnie, to fragment tekstu z 2013 (!) roku.

„Nepal. Jedna z tysięcy małych, zapomnianych przez świat wiosek. Cała rodzina zapożycza się, by jeden z jej członków, młody chłopak, mógł pojechać do Kataru. Przed nim wielkie perspektywy pracy za zupełnie inne pieniądze. Które wystarczą i jemu na dostatnie życie, a także mocno wspomogą jego bliskich. Jednak w punkcie przerzutowym w Indiach jego początkowa umowa zostaje podarta. Ma do wyboru albo podpisać dwa razy gorszą, albo odejść. Obciążony zostaje też długiem, który musi zaciągnąć, bowiem pojawiły się dodatkowe koszty, na przykład wyrobienie fałszywego paszportu. Chłopak nie ma wyjścia, przecież nie wróci. Pieniądze zostały w niego zainwestowane, są nie do odzyskania, a wszyscy w domu na niego liczą.

Gdy dojeżdża na miejsce, okazuje się, że musi pracować nawet przy 50-stopniowych upałach. Zabezpieczenia na wysokościach – minimalne. Obciążenia wielkie, zakwaterowanie w zarobaczonych obozach. Po sześciu tygodniach jest już w trumnie i tak wraca do domu. Rodzina? – Nie mam jak spłacić długu. A wiem, że pożyczkodawca nie będzie miał litości. Nie chcę już nigdy słyszeć o Katarze – opowiada jego ojciec”.

Trudno nie odnieść wrażenia, że system kontroli robotników nie miał na celu automatycznego przerywania pracy, gdy temperatura przekroczy dopuszczalne normy. Drony nie miały kontrolować, czy każdy pracujący na wysokościach dysponuje odpowiednią asekuracją i ważnymi badaniami. Zwłaszcza, że i bez propozycji Chalkera Katar miał obsesję na punkcie kontroli. Bez zgody pracodawcy robotnik nie mógł ani opuścić Kataru, ani zmienić pracodawcy, kto ufundował wizę danemu pracownikowi, de facto decydował o wszystkich aktywnościach swojego podwładnego. Zmiany w prawie, które pozwoliły na większą swobodę pracowników, udało sie wymusić zewnętrznym podmiotom dopiero w ubiegłym roku – po niemal dekadzie korzystania z „nowoczesnego niewolnictwa”.

A przecież to i tak niewiele zmieniło. Amnesty International zrobiło tzw. „reality check”. Na ile duma, z jaką Katar obwieścił poprawę losu robotników, była uzasadniona? Według najnowszego raportu niektórzy robotnicy przy próbie zmiany pracy są zachęcani – owszem, bez problemu, ale po uiszczeniu symbolicznej opłaty 1200 funtów. Czyli mniej więcej 5-miesięcznej pensji katarskiego budowlańca. Trudno zresztą nie odnieść wrażenia, że część działań jest po prostu szybkim sprzątaniem bałaganu przed przyjazdem ważnych gości. To jednak nie zwróci życia i zdrowia tym, którzy w Katarze pracowali w latach 2010-2020.

Katar. Jak zadbać o to, by wszyscy mogli w spokoju robić swoje?

Katar zadbał więc o to, by partnerzy z FIFA byli odpowiednio prześwietleni, a robotnicy dopieszczeni – nawet jeśli niemalże ludzkie warunki pracy mają zapanować dopiero na kilkanaście miesięcy przed imprezą, gdy zostały właściwie jedynie prace wykończeniowe. Ale to przecież nie koniec – bo w swojej obsesji dbałości o detale, Katarczycy przez niemal cały okres prac nad turniejem mocno strzegli prywatności i bezpieczeństwa swoich pracowników.

Najświeższy przykład? A sprzed paru tygodni, gdy wścibscy norwescy dziennikarze próbowali zajrzeć nieco głębiej niż tylko na scenę, na której zaprezentowano ten wspomniany mundialowy zegar. Dwóch dziennikarzy Norsk Rikskringkasting udało się do Kataru m.in. po to, by wysłuchać relacji Abdullaha Ibhaisa. To były członek komitetu organizacyjnego mistrzostw świata, który stracił pracę w biurze prasowym organizacji przed dwoma laty. Według Katarczyków – Ibhais był zaangażowany w oszustwa dotyczące produkcji treści na potrzeby mediów społecznościowych, grozi mu z tego tytułu aż 5 lat więzienia. Według samego Ibhaisa – to sroga kara za to, że stanął po stronie robotników w trakcie wielkiego strajku 5 tysięcy pracowników zatrudnionych przy budowie katarskich stadionów.

Całą sytuację szczegółowo opisali norwescy dziennikarze – wyciekły wówczas screeny z WhatsAppowej grupy, w której szefostwo komitetu organizacyjnego przekonywało, że należy trzymać oficjalną linię – brak wypłat dla pracowników to wyłącznie efekt opóźnień płacowych, a nie żadnych konsekwencji z tytułu udziału w strajkach. Ibhais zaprotestował, sprzeciwił się kłamstwom i poprosił o próbę rozwiązania problemu, a nie jego pudrowania na zewnątrz. Ta widowiskowa wolta przyniosła konkretne efekty: Ibhais stracił swoje stanowisko, a niedawno – również wolność. Aresztowany został w listopadzie, akurat w momencie, gdy wybierali się do niego Halvor Ekeland i Lokman Ghorbani z NRK. Co więcej – obaj dziennikarze również zostali zatrzymani i wypuszczeni dopiero po 36 godzinach spędzonych w celi. Katarskie służby zarekwirowały im cały materiał, który zarejestrowali na miejscu.

Rodzina Ibhaisa walczy o uczciwy proces, norwescy dziennikarze załamują ręce nad kwestią „wolności” mediów w Katarze, natomiast Katar umywa ręce. Przecież równolegle odbywało się Grand Prix Kataru, jakoś sportowi sprawozdawcy zajmujący się Formułą 1 nie mieli żadnych problemów z prawem. To w sumie logiczne. Tory rajdowe są już zbudowane i oddane do użytku…

Katar. Jedna wielka bezradność.

Na szczęście te wszystkie skandaliczne wydarzenia wywołały ostrą i zdecydowaną reakcję środowiska piłkarskiego.

No nie, jednak nie.

To jest najbardziej bolesny element opowieści o mistrzostwach świata w Katarze. Katar korzystał z usług szpiega. W Katarze setkami ginęli robotnicy. W Katarze dochodziło i nadal dochodzi do zatrzymań dziennikarzy, do pokazowych procesów dla tych, którzy postanowili sprzeciwić się oficjalnej linii prezentowanej przez „komitet organizacyjny”. O tym, co dzieje się w Katarze donoszą nam nie tylko organizacje międzynarodowe, nie tylko dziennikarze, ale też naoczni świadkowie, ofiary całej tej machiny, ludzie bezpośrednio pokrzywdzeni przy procedurze tworzenia „ekscytującego święta całego świata futbolu”.

I co? I nic. Najbardziej gorliwie protestują norweskie podmioty – na nowych strojach Tromso znalazł się kod QR, który przekierowuje na stronę opisującą patologię systemu pracowniczego w Katarze. Część klubów namawiała również federację do bojkotu mistrzostw świata – ale w tej chwili trudno określić, czy trzecie miejsce w grupie eliminacyjnej było po prostu uznaniem tych postulatów, czy jednak wypadkiem przy pracy. To może Anglicy? Niestety nie, tam wszystkie siły rzucono na walkę z rasizmem, a w międzyczasie trzeba było jeszcze jakoś uzasadnić zgodę na przejęcie Newcastle United przez Arabię Saudyjską. Francja ma dość pracy z tym, by opisywać spektakularne posunięcia na rynku transferowym dokonane za sprawą katarskiej fortuny ulokowanej w PSG. Z wielkich zostaje jeszcze Hiszpania, ale przy obecnej sytuacji ekonomicznej tamtejszego futbolu raczej trudno o szlachetne gesty.

Największe szanse, przynajmniej w teorii, by coś realnie zmienić mają Niemcy. W przeciwieństwie do Norwegów – oni mogą zbojkotować imprezę, bo wywalczyli awans na mistrzostwa. Ponadto to jednak państwo z zupełnie inną pozycją w świecie futbolu, z mocną ligą i – co chyba w tej układance najważniejsze – z mocnym przywiązaniem do tradycji. Ba, mamy też pewien precedens, bo to właśnie reprezentacja Niemiec była najmocniejszą spośród tych, które zdecydowały się na koszulkowy protest przeciw sytuacji w Katarze.

W Niemczech ostały się też szczątki piłkarskiej demokracji, kluby są nadal bardzo mocno zależne od swoich kibiców, przez co muszą przynajmniej pozorować wysłuchiwanie ich głosu. A głos kibiców największego i najbardziej wpływowego niemieckiego klubu wygląda tak:

Bayern nie zaniechał jednak współpracy z Qatar Airways, a co gorsza – Rummenigge, którego już w tym artykule mieliśmy okazję poznać od najlepszej możliwej strony, zabrał głos w dyskusji.

Mamy dobre pieniądze z tego kontraktu. Dzięki nim możemy opłacić piłkarzy dających na boisku odpowiednią jakość. Potrzebujemy środków dających nam konkurencyjność na rynku transferowym względem Manchesteru City z Abu Dhabi, Chelsea z Abramowiczem, PSG z Katarczykami czy Manchesteru United z Amerykanami. Spośród wszystkich państw arabskich Katar ma największe osiągnięcia w zakresie obrony praw człowieka i praw pracowniczych. Nie jest to poziom Niemiec i Europy, bo to zupełnie inna kultura i młode państwo. Potrzebna jest cierpliwość, a my jako Bayern możemy tu wywierać pewien wpływ społeczno-polityczny – powiedział były prezes bawarskiego giganta.

To zresztą jest aktualna dominująca narracja. Tak, Katar popełniał błędy, tak, Katar nie jest idealny. Ale to właśnie dzięki piłce nożnej, właśnie dzięki powierzeniu prawa organizacji turnieju tak nietypowemu państwu, udało się choć odrobinę poprawić warunki pracy robotników. Choć odrobinę rozszerzyć ich prawa. FIFA po prostu zaniosła kaganek oświaty na Education City Stadium, bo tak nazwano jedną z aren nadchodzącego turnieju.

 Pomimo żądań niektórych, bojkot nie przyniesie Katarowi i jego mieszkańcom żadnych korzyści – powiedział Peter Peters, wiceprezydent niemieckiego związku piłkarskiego. – Organizacje pozarządowe i inni eksperci potwierdzili w naszych dyskusjach, że Katar jest krajem w okresie przejściowym. Zaszło tam wiele pozytywnych zmian, a rolą futbolu jest wspieranie tych zmian. Nie mam obiektywnych powodów, by kwestionować uczciwe i przyzwoite zachowanie Kataru – podsumował Peters, pytany o ewentualny bojkot imprezy przez reprezentację Niemiec.

Zresztą, o bojkocie nikt już nie myśli, bo przecież zegar tyka, z każdym dniem jesteśmy bliżej hucznej ceremonii otwarcia. O jakimś ukaraniu winnych, o zadośćuczynieniu tym, którzy w Katarze przegrali to, co najcenniejsze, też nie ma mowy – przecież nie będziemy rozdrapywać jakichś ran sprzed lat, obecnie robotnicy mogą już nawet swobodnie się poruszać po kraju, co powinno w pełni wyczerpać temat.

Niektórzy co prawda już się nigdy i nigdzie nie poruszą, ale przecież wypadki w budowlance zdarzają się pod każdą szerokością geograficzną. FIFA z pewnością to potwierdzi.

CZYTAJ TAKŻE:

Fot.Newspix

Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

POLSKA NA EURO 2022 W PIŁCE RĘCZNEJ. HIT CZY KIT?

25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Erling Haaland. Dlaczego ciągle łapie kontuzje?

Robert Lewandowski? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, omijający kontuzje. Erling Haaland? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, co chwilę wpadający w drobne urazy. Norweg doznał właśnie ósmej kontuzji od maja 2020 roku (!), co nakazuje powoli zastanawiać się – czy zdrowie nie przeszkodzi mu w zrobieniu wielkiej kariery? Erling Haaland – historia […]
25.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

POLSKA NA EURO 2022 W PIŁCE RĘCZNEJ. HIT CZY KIT?

25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Erling Haaland. Dlaczego ciągle łapie kontuzje?

Robert Lewandowski? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, omijający kontuzje. Erling Haaland? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, co chwilę wpadający w drobne urazy. Norweg doznał właśnie ósmej kontuzji od maja 2020 roku (!), co nakazuje powoli zastanawiać się – czy zdrowie nie przeszkodzi mu w zrobieniu wielkiej kariery? Erling Haaland – historia […]
25.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Ekstraklasa
15.01.2022

Jak Pogoń Szczecin na ostatnim miejscu zimowała. O sezonie przełomu

Dziś Maciej Skorża jest jednym z najlepszych, a może i najlepszym spośród trenerów pracujących w Ekstraklasie. Pogoń Szczecin uchodzi z kolei za jeden z najzdrowszych klubów ligi – miarowo rozwijający się pod względem sportowym, ale i organizacyjnym. Czasy, w których Skorża pracował w Pogoni, wydają się zamierzchłą przeszłością, a przecież… minęło ledwie pięć lat. Pięć […]
15.01.2022
Felietony i blogi
12.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Już od dawna uważam – i chyba nie jestem w tym odosobniony – że ze wszystkich futbolowych zawodów, ten trenerski jest najbardziej niewdzięczny. Gdy myślę sobie o biznesie piłkarskim, ogromnym, dochodowym, to widzę przede wszystkim ludzi żyjących całkiem fajnie, często może nawet górnolotnie: żyjących marzeniami. Wiadomo, na szczycie są tutaj piłkarze, fantastyczne kontrakty, doskonałe warunki, […]
12.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Ligue 1
09.01.2022

Jean-Michel Aulas. Instytucja większa niż klub

Co w latach osiemdziesiątych było ultra-liberalną fanaberią zbzikowanych postępowców, dla publiki z lat dwudziestych XXI wieku jest już przynajmniej centryzmem, a być może nawet postawą stricte konserwatywną. Prymitywne konsole na kartridże z wczesnych lat dziewięćdziesiątych, dzisiaj budzą u 30-latków nostalgiczne wspomnienia – a przecież wtedy były na osiedlach bezprecedensowym powiewem świeżości.  Jean-Michel Aulas zaczynał w […]
09.01.2022
Liczba komentarzy: 20
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
1 miesiąc temu

Polaki zbojkotują. Wojtuś nieSzczęsny z kolegami już sie o to postarają w marcu. Nie moge sie doczekać jakie cyrkowe gole stracą tym razem…

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
1 miesiąc temu

On jest raczej na wylocie już zimą, Juve i kibice stracili cierpliwość i chcą go wypchać z klubu wiec moze nr 1 bedzie Drągowski. Trudno Włochom sie dziwic jak 43 letni Buffon go posadził na ławie a potem przeciągali line z kontraktem Donnarummy, mieliby GK kadry na nastepne 2

Pav
Pav
1 miesiąc temu

„Tory rajdowe są już zbudowane i oddane do użytku…”

Tory wyścigowe, nie chciałbym pisac rozprawki, dlaczego będąc kibicem sportów motorowych jest to kardynalny błąd mogący prowadzić do białej gorączki

printbartek66
printbartek66
1 miesiąc temu
Reply to  Pav

Nie pisz, nikogo to nie interesuje !!Każdy wiedział o co chodzi

Magda
Magda
1 miesiąc temu

Skoro rządy, korporacje, urzednicy sa.umoczeni, mniej lub bardziej w tę zbrodnię to od początku było wiadomo, że nie ma szans na jakikolwiek bojkot. Za dużo powiązań, za dużo pieniędzy, za dużo korzyści. Zresztą nikt specjalnie się z tym nie kryje. Ale jest możliwość, aby zwykli ludzi,kibice, czy dzinnikarze zrobili cos dobrego. Kibice i dziennikarze nie są powiązani ukladami, nie dostaja petrodolarów od Kataru więc mogą zbojkotować mistrzostwa. W końcu można pokazać, że piłka nożna to „cos więcej”, ale w tym sensie, że te cos więcej oznacza, że na pewne rzeczy się nie godzimy.

Imię
Imię
1 miesiąc temu
Reply to  Magda

Dobra tam, podaj piwo lepiej.

Adek
Adek
1 miesiąc temu
Reply to  Magda

Dziennikarze nie są powiązani układami. Tak, to dokładnie widać w mainstreamowych mediach na przykładzie pandemii.

Freddie Bajorek
Freddie Bajorek
1 miesiąc temu
Reply to  Adek

poproszę o przykład. Kto i gdzie w „mainstreamowych” mediach jest powiązany układami w kwestii pandemii?

ambermozart
ambermozart
1 miesiąc temu
Reply to  Magda

co kibice mogą zrobić? mogą jedynie nie oglądać. ale Katar na tym nic nie straci, oni prawa do transmisji już sprzedali.

Magda
Magda
1 miesiąc temu
Reply to  ambermozart

Przecież im nie zależy na pieniądzach więc nie bardzo rozumiem, co ma do tego sprzedaż praw. Chodzi przede wszystkim o gest symboliczny ale też, jesli oglądalność będzie mała, to da to do myślenia sponsorom, tv itp.

Heniek
Heniek
1 miesiąc temu

Sami to napędzacie, grzejąc temat takimi artykułami. A my czytając i komentując.

FałszywyProfil
FałszywyProfil
1 miesiąc temu

Dziadek z reklamy koka koli będzie na zielono, i wszystko gra,

Marx
Marx(@marx)
1 miesiąc temu

Dobry artykuł Panie Olkiewicz. Ale nie oszukujmy się, zgony robotników dotyczą ludzi z tzw. trzeciego świata, to zawsze będzie tylko statystyka dla zamożnego świata. Żaden kraj oficjalnym bojkotem nie narazi się szejkom bo to dużo większe straty niż tylko nieobecność na jednych mistrzostwach. Za nas kiedyś zachód nie chciał ginąć, my za chwilę nie będziemy chcieli ginąć za Ukrainę, tak to się kręci. jak śpiewał kiedyś Kazik „życie tych czy owych to drobnostka, to wszystko jest przecież wliczone w koszta”…

Tralalala
Tralalala(@tralalala)
1 miesiąc temu

Weszło lepiej żeby nie wysyłało do Kataru żadnego ze swoich dziennikarzy, bo opisywanie tego cyrku od kulis może skonczyć się więzieniem…

marcinw13
marcinw13
1 miesiąc temu

No ja już wiem, że na pewno nie obejrzę tych mistrzostw. To, że „wszyscy oszukujo”, nie oznacza, że mamy się temu biernie przyglądać, co nie?
Miłego oglądania, dobrej zabawy w smrodzie trupów i lewej forsy szejków. Eeeeelo

(L)GBT
(L)GBT
1 miesiąc temu

Jak rozumiem, tekst ten jest poniekąd krytyką zaprzedania świata za pieniądze i kupowania milczenia.

Teraz pytanie do sympatycznego redaktora Olkiewicza: czym różni się kupowanie milczenia lub chwalenia Rummenige odnośnie do Kataru od kupowania milczenia lub patronatu Kanału Sportowego na Fame MMA? Wystarczyło że federacja sypnęła groszem i nagle KS ją promuje, zamiast krytykować. Zawodnicy są zapraszany do Hejt Parku, KS ogłasza uroczyście patronat w mediach społecznościowych. Jakby Katar sypnął Wam tak z 20 mln dolarów za promocję mistrzostw, to Stanowski pierwszy by przed nimi klękał (przypomnę, że zadeklarował, że za 3 bańki w złotówkach wyszedłby do klatki z Najmanem).

I drugie pytanie, a raczej kilka: jak rozumiem Weszło bojkotuje mistrzostwa, nawet jak Polacy się dostaną? Białek nie leci do Kataru i nie nagrywa vlogów, na WeszłoTV nie ma codziennie „Stanu Mundialu”, Kowal nie analizuje meczów, na Kanale Sportowym nie ma „Meczu dnia”, „Mocy Mundialu” i Hejt Parków omawiających dany dzień? Nie piszecie przewodnika papierowego na Orlen (oczywiście tylko o sporcie, przemilczając ciemne strony mistrzostw), nawet jak dobrze zapłacą? Nie będzie pierdyliarda tekstów o mistrzostwach, które zapewnią Wam dobre statystyki kliknięć?

Odpowiedź na wszystkie te pytania jest oczywista: oczywiście, że nie bojkotujecie. Sami będziecie na tych mistrzostwach zarabiać. Sami będziecie pisać głównie o sporcie w ich kontekście, tak jak było w Rosji.

Polska
Polska
1 miesiąc temu

FIFA, piłkarze celebryci w stylu Beckhama wszyscy równo się skurwili

Murzyn na motorynce
Murzyn na motorynce
1 miesiąc temu

Następny przystanek Kevina to teraz Weszło! Radzę usunąć wszystkie kontakty do prostytutek itd…

Pablo
Pablo
1 miesiąc temu

Dobry tekst. Ale prognozy wyników z reklamami Fuksiarza w czasie mistrzostw będą chodzić tutaj jak pogłębione, c’nie?

Daniel
Daniel
1 miesiąc temu

Ała, Kubuś zabolało „Tory rajdowe”… Tory to są wyścigowe, rajdy odbywają się z punktu A do punktu B.

Suche Info
26.01.2022

Ściślak wypożyczony do Chojniczanki

Daniel Ściślak miał taki moment, kiedy zapowiadało się, że może okrzepnąć w lidze, a może dawać tutaj coś więcej. Prezentował się fajnie jak na młodzieżowca, może brakowało nieco stabilności formy. Niestety, ta kariera właśnie weszła w kolejny zakręt. Ściślak w sezonie 19/20 rozegrał 22 mecze, w sezonie 20/21 rozegrał 20 meczów i miał jednego gola. […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Bąk: – Dla mnie najlepszym kandydatem jest Nawałka

Jacek Bąk udzielił wywiadu portalowi TVP Sport, w którym wypowiedział się na temat tego, kto jego zdaniem powinien być nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Były kapitan kadry jest za rodzimą opcją. Jacek Bąk: – Dla mnie najlepszym wyborem jest Adam Nawałka. Słyszałem też o Janie Urbanie, polskie kandydatury są zdecydowanie lepsze, niż te obcokrajowców. Nawałka zna […]
26.01.2022
Inne sporty
26.01.2022

Maraton dla Igi! Polka awansowała do półfinału Australian Open

To drugi najlepszy wynik Polki w wielkoszlemowym turnieju! Iga Świątek jest już w czwórce najlepszych zawodniczek Australian Open, a drabinka wskazuje na jedno – to wcale nie musi być koniec jej pięknej przygody w Melbourne. Już mecz Polki w czwartej rundzie – z Soraną Cîrsteą – nie był dla osób o słabych nerwach. To, co […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Barcelona planuje letnie wzmocnienia

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, który jest blisko związany z Barceloną, klub planuje wzmocnić się dwoma nowymi nabytkami. Obu celom transferowym latem kończą się umowy i będą mogli zasilić zespół za darmo. Chodzi o Francka Kessiego i Cesara Azpilicuete.  Według informacji Camposa negocjacje z Kessim są już mocno zaawansowane i jest spora szansa, że Iworyjczyk zasili […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Anthony Martial wypożyczony do Sevilli

Dokonała się transakcja, o której spekulowano od kilku dni. Anthony Martial został wypożyczony do końca sezonu z Manchesteru United do Sevilli. Oficjalnie poinformowały o tym oba zainteresowane kluby.  Francuz od jakiegoś czasu oczekiwał przenosin z Old Trafford z uwagi na zbyt małą liczbę minut jakie mógł spędzać na boisku w barwach Czerwonych Diabłów. Manchester United […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Senegal i Maroko meldują się w 1/4

W dzisiejszych zmaganiach w Pucharze Narodów Afryki obyło się bez niespodzianek. Będący jednym z głównych faworytów turnieju Senegal pokonał Republikę Zielonego Przylądka, a Maroko wygrało z Malawi. Zwycięzcy meldują się tym samym w ćwierćfinale turnieju.  W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Senegalczycy mieli ułatwione zadanie ze względu na aż dwie czerwone kartki w szeregach rywali. Już w […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Christian Eriksen trenował z Ajaksem

Duński pomocnik pozostaje bez klubu, po tym jak rozwiązał kontrakt z Interem Mediolan, przez zakaz gry we Włoszech z wszczepionym defibrylatorem. Głośno mówi się o jego powrocie do Premier League, jednak najpierw Eriksen wrócił do treningów w Holandii. W ostatnich dniach zrobiło się głośno o powrocie Duńczyka do Premier League, po tym jak ofertę za […]
25.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Roy Hodgson menedżerem Watfordu

Dopiero wczoraj z klubem z Vicarage Road pożegnał się Claudio Ranieri, a już dzisiaj na jego miejscu został zaprezentowany Roy Hodgson. 74-latka czeka misja wydostania klubu ze strefy spadkowej i utrzymania go w Premier League.  Hodgson w ostatnich latach prowadził Crystal Palace, z którym rozstał się po zakończeniu poprzedniego sezonu. Wcześniej prowadził m.in. Liverpool, West […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Diego Costa wyląduje w Serie A?

Brazylijski napastnik na początku stycznia rozwiązał kontrakt z Atletico Mineiro i pozostaje bez klubu. Jego sytuacji bacznie przyglądają się europejskie kluby. 33-latek nie jest już tym samym napastnikiem co kilka lat temu, ale wciąż jest to zawodnik z ogromnym doświadczeniem.  Dzisiaj dziennikarze Il Mattino poinformowali, że były gwiazdor Chelsea i Atletico Madryt dogaduje się z […]
25.01.2022
Inne sporty
25.01.2022

Zrujnowana kariera, niekończąca się sława. Tonya Harding i pozostałości po największym skandalu w łyżwiarstwie

Tonya Harding miała potencjał, żeby być wybitną łyżwiarką. Ale nią nie została, albo przynajmniej nie osiągnęła tyle, ile mogła. Niewielu podziwia ją za same wyniki sportowe, niewielu też wierzy w jej moralność. Mimo tego Amerykanka, bohaterka skandalu z 1994 roku, poniekąd stała się ikoną i w oczach niektórych jest nią do dziś. Tonya była bohaterką […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Jastrzembski piłkarzem Śląska Wrocław

Dennis Jastrzembski został oficjalnie ogłoszony jako nowy zawodnik Śląska Wrocław. 21-latek przenosi się do Ekstraklasy z Herthy Berlin. Z wrocławskim klubu związał się umową do 2025 roku.  Jastrzembski swoje umiejętności od początku kariery rozwijał na niemieckich boiskach. W zespole z Berlina występował od 2015 roku, przechodząc przez kolejne szczeble poziomów juniorskich. Ma na swoim koncie […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

POLSKA NA EURO 2022 W PIŁCE RĘCZNEJ. HIT CZY KIT?

25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Ekstraklasa przygotowuje się na problemy covidowe

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl, Ekstraklasa przygotowuje się przed startem rundy wiosennej na ewentualne przeszkody wynikające z trwającej pandemii koronawirusa. Wszystko ma związek z chęcią przekładania spotkań przez kluby dotknięte chorobą. W najbliższych dniach mają zostać przyjęte zasady dotyczące radzenia sobie z sytuacją.  Z informacji wynika, że mecz będzie musiał się odbyć, jeżeli klub […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Bild podaje ewentualnych następców Niklasa Sule

Bayern Monachium poinformował, że Sule nie jest zainteresowany podpisaniem nowej umowy z bawarskim klubem. Tym samym niemieckie media zaczęły spekulować, kto mógłby zająć jego miejsce w formacji obronnej mistrza Niemiec.  Bild podaje nazwiska czterech kandydatów, którzy najbardziej zwracają na siebie uwagę niemieckiego klubu. Wszystkich łączy fakt, że już za niecałe pół roku wygasają im kontrakty […]
25.01.2022