post

Opublikowane 24.11.2021 17:43 przez

Jakub Olkiewicz

Nie wiem, jaki jest cel dolnośląskiej policji, nie wiem, jakie są ich osobiste ambicje i założenia. Wiem jedno – w momencie, gdy w wielu województwach sytuacja na linii policja-środowisko piłkarskie zaczęła się normalizować po dość szalonym okresie lockdownu, tam mamy do czynienia z jakimś absurdalnym natężeniem czystej złośliwości wobec kibiców. I podkreślę od razu – kibiców, bo do tego, że jako kibole mamy pod górkę, zdążyliśmy się wszyscy przyzwyczaić.

Derby Łodzi po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat odbyły się z udziałem fanatyków ŁKS-u i Widzewa. Nikt nie zginął, nikt nie doznał poważnych obrażeń, ba, nawet policja wydawała się zaskoczona spokojnym przebiegiem całego „derbowego dnia”. Miałem przyjemność znaleźć się w grupie kibiców gości, miałem przyjemność po raz pierwszy od lat wziąć udział w przemarszu, z którego kiedyś słynęły łódzkie derby. Obaw ze strony organizatorów, działaczy, wszystkich możliwych służb było sporo, ale nie wydarzyło się nic, co miałoby przekreślić możliwość powtarzania takiego scenariusza – przemarsz kibiców gości, oglądanie meczu przez obie grupy kibiców, przemarsz kibiców gości z powrotem na swój stadion.

Coś, przed czym Łódź wzbraniała się latami, teraz powinno stać się z powrotem normalnością – i myślę, że jest to efekt partnerskiego podejścia do problemu ze wszystkich stron. Wystarczyła rozmowa… No, kilkanaście, albo kilkadziesiąt rozmów i jeden z najtrudniejszych organizacyjnie meczów w Polsce udało się rozegrać bez scen znanych z Ligue 1, bez bójek na murawie, które tak często oglądamy na skrótach z Niemiec czy od naszych południowych sąsiadów (tak, tak, już dawno odjechaliśmy niektórym mocniejszym ligom w kwestii bezpieczeństwa na stadionach, tu nie ma nawet pola do dyskusji).

Równocześnie z tym wielkim organizacyjnym sukcesem władz obu łódzkich klubów, miasta oraz policji, trwa dolnośląskie polowanie na czarownice. To jest coś absolutnie unikalnego, bo z boku wygląda, jakby Dolny Śląsk ogłosił niepodległość, i to nie jest przesada. Szczecin, Trójmiasto, Rzeszów, Kraków, wspomniana Łódź, Warszawa, Poznań. Wszędzie zasady są dość jasne – skoro skończył się lockdown, skoro mamy ten – zapewne krótki – moment, że faktycznie mecze mogą się stać piłkarskim świętem, to korzystajmy z tego, ile się da. Nawet zakazy od Ekstraklasy i PZPN-u są dość symboliczne, tak jakby wszyscy rozumieli powagę sytuacji – trzeba zaliczyć jak najwięcej wyjazdów, jak najwięcej meczów z kibicami obu drużyn, bo za moment znów trybuny mogą być zupełnie puste. Efekt jest taki, że nawet tam, gdzie w prawie zamieszczono różne furtki – nikt z nich nie korzysta.

Weźmy pod uwagę choćby derby Krakowa, gdzie z łatwością można było skorzystać z pamiętnego zapisu o zamknięciu części stadionu z uwagi na uzasadnione obawy. Przy czym – jak już mieliśmy okazję się przekonać w przeszłości – jako całkiem przekonującą przesłankę można potraktować mecze sprzed paru lat. Były dymy? Były. Jest obawa, że mogą się powtórzyć? O ile pamiętamy – nie doszło w międzyczasie do żadnego „pojednania dla papieża”, więc tak, mogą się powtórzyć. Nikt w Małopolsce jednak z tej furtki nie skorzystał, choć przecież istnieją przyjemniejsze sposoby na spędzanie weekendu niż rozdzielanie dwóch wzajemnie nienawidzących się grup fanatyków. Cracovia na stadion weszła, udało się uniknąć „francuskiego scenariusza”, jak można dziś nazywać dowolne dymy na stadionie, wszyscy rozeszli się względnie zadowoleni do swoich domów. Były powody do obaw. Istniały prawne możliwości „załatwienia” problemu zwykłą dezercją, czyli zakazem udziału gości w tym spotkaniu. Nikt jednak z tego nie skorzystał i obstawiam, że wpływ na to miały też świeże doświadczenia pandemiczne, gdy trybuny były zupełnie puste. Nawet ludzie, których nigdy bym o to nie podejrzewał, trochę się stęsknili za dopingiem, za wypełnionymi klatkami. Efekt? Widoczny. Derby Łodzi, derby Krakowa.

Tymczasem na Dolnym Śląsku… Na Dolnym Śląsku mamy takie mecze jak Miedź Legnica – Arka Gdynia. Jak Chrobry Głogów – ŁKS Łódź. Jak Chrobry Głogów – Stomil Olsztyn czy Miedź Legnica – Odra Opole. Małopolska policja radzi sobie ze zorganizowaniem meczu Wisły Kraków (przyjeżdżają kibice m.in. z Łodzi, Chorzowa, Torunia) z Cracovią (wpadają koledzy z Poznania czy Gdyni), szczelnie zapełniony jest duży ekstraklasowy stadion, w sektorze gości siedzi tysiąc osób. Łódzka policja radzi sobie ze zorganizowaniem meczu Widzewa (wraz z przyjaciółmi z całej Polski) z ŁKS-em (tu również grupy z Tychów, Bydgoszczy czy Poznania). Co więcej, Cracovia maszeruje sobie z Rynku Głównego, ŁKS maszeruje przez całe centrum Łodzi. Pięciocyfrowe frekwencje, mnóstwo samochodów, autokarów. Dolnośląska policja? Dolnośląska policja kapituluje, gdy trzeba obstawić mecz Chrobrego ze Stomilem. Na tych czterech wymienionych meczach wyłącznie za sprawą decyzji lokalnej policji, zabrakło kibiców gości.

Ilu tych fanatyków z Olsztyna wybierze się na drugi koniec Polski? Ilu fanów Chrobrego usiądzie na trybunach w Głogowie? Dlaczego policja wystraszyła się meczów Miedzi z Arką czy Chrobrego z ŁKS-em, skoro ich koledzy z komisariatów w całym państwie tydzień w tydzień stawiają czoła wielokrotnie trudniejszym wyzwaniom organizacyjnym? Cóż, „podstawka” do podjęcia decyzji o zamknięciu sektora gości jest tak kuriozalna, że trudno ją nawet jakkolwiek skomentować.

Już pal licho, że 2031 rok, nikt nie jest idealny. Natomiast „dynamiczny wzrost zakażeń”? Spróbujmy na moment do tej nielogicznej decyzji zastosować twarde zasady logiki. Głogowska policja to wzorzec odpowiedzialności – ze względu na dynamiczny wzrost zakażeń, 21 listopada udaremniła przyjazd jakichś stu, może dwustu kibiców z Olsztyna, prawdopodobnie ratując setki głogowian, którzy mogli się zarazić koronawirusem od olsztynian. Wszyscy, jako Polacy, musimy być głogowskiej policji wdzięczni, bo nie ma nic ważniejszego niż ludzkie życie. Ale, ale. Kim w takim razie są koledzy głogowian z Zabrza? 21 listopada na stadionie w Zabrzu zasiadło na trybunach ponad 23 tysiące osób, z czego część – o zgrozo – z Warszawy, z województwa mazowieckiego, gdzie padają rekordy zakażeń.

Jeśli decyzja głogowian była słuszna i uzasadniona, to policja z Zabrza naraziła całe województwo na kataklizm. A przecież to ledwie wierzchołek, bo generalnie w listopadzie kibice kursowali po całej Polsce jak szaleńcy. Oczywiście z ominięciem Głogowa i Legnicy, bo tam prawa strzegą największe umysły narodu, które nie pozwolą na żadne niebezpieczne zdarzenia takie jak przyjazd stu olsztynian na stadion Chorbrego. Inni, lekkomyślni, mogą trwonić krew narodu, mogą pozwalać na te podejrzane spędy. Ale „not on my watch”, nie w Legnicy, nie w Głogowie.

Jeśli policja w Głogowie ma rację, to w piętnastu pozostałych województwach policja igra ze zdrowiem i życiem Polaków.

Najbardziej zresztą martwi ta ewolucja oświadczeń. Arka do Legnicy nie mogła przyjechać, bo istniało „uzasadnione podejrzenie, że kibice gości nie będą przestrzegać zasad reżimu sanitarnego”. Dzisiaj to jest już po prostu dynamiczny wzrost zakażeń. Dynamiczny wzrost zakażeń nie przekreśla udziału gości w meczach rozgrywanych w obrębie piętnastu spośród szesnastu województw. Przekreśla na Dolnym Śląsku.

Nie wiem, w co grają dolnośląscy policjanci, ale jest to gra po prostu wkurwiająca. Gdy całe środowisko piłkarskie stara się jakoś poskładać do kupy w przerwie między czwartą a piątą falą, gdy prezesi korzystają z tych krótkich chwil, gdy faktycznie stadiony mogą być szczelnie zapełnione, również za sprawą kibiców przyjezdnych, szeryfowie z Dolnego Śląska idą po linii najmniejszego oporu. Z lenistwa? Ze złośliwości? W imię jakiejś lokalnej wojny?

Trudno się z tym pogodzić. Zwłaszcza, że coraz mocniej wyczuwalny jest zapach kolejnego odgórnego zamknięcia stadionów. Zapewne ku uciesze mężnych policjantów z Głogowa…

Ekstraklasa
03.12.2021

Koncert Górnika na Barbórkę, Śląsk statystował

Trzecie z rzędu zwycięstwo i chyba najlepszy mecz w tym sezonie. Kibice Górnika Zabrze w znakomitych nastrojach mogą przystąpić do świętowania Barbórki. Podopieczni Jana Urbana nie dali żadnych szans Śląskowi Wrocław, a wynik meczu nie do końca oddaje różnicę klas, która dzieliła dziś jednych i drugich.  Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 3:1: ofensywny koncert gospodarzy […]
03.12.2021
Weszło
03.12.2021

Mak Mateusz to Stali jest Prometeusz

Mateusz Mak w całym poprzednim sezonie wypracował pięć bramek, z czego większość w trakcie pierwszych pięciu kolejek. Przy tylu trafieniach miał udział również w trakcie dwóch sezonów przed zejściem do I ligi, gdy grał jeszcze w Piaście Gliwice. W dwóch sezonach łącznie (34 występy). W związku z powyższym trzeba postawić sprawę jasno – postawa Mateusza […]
03.12.2021
Premier League
03.12.2021

Maszyna się zacięła – kryzys formy Harry’ego Kane’a

W maju viralem w mediach społecznościowych stał się urywek transmisji jednego ze spotkań Tottenhamu. Realizator uchwycił wymowną reakcję Harry’ego Kane’a na fakt, że żaden z partnerów nie doszedł do jego dośrodkowania, ponieważ… ani jeden z nich nie wbiegł w pole karne rywala. – Jaki to ma, kurwa, sens? – mruknął pod nosem zniesmaczony Kane. I […]
03.12.2021
Anglia
03.12.2021

Był piłkarz, nie ma piłkarza. Saul Niguez zweryfikowany

Przejście Saula Nigueza do Chelsea było jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatniego dnia letniego okienka transferowego. W zasadzie, aby być precyzyjnym, było to jedno z najgłośniejszych wydarzeń nocy, już po oficjalnym zakończeniu okienka. Wypożyczenie z Atletico Madryt zostało bowiem ogłoszone już po północy. Problem w tym, że mamy grudzień, a Saul nie zrobił nic, za co […]
03.12.2021
Felietony i blogi
03.12.2021

Pieniądze to nie wszystko, panie Darku

Wiadomo, że pieniądze ułatwiają życie, lepiej je mieć, niż nie mieć, natomiast jak w tym filmie – pieniądze to nie wszystko. Dariusz Mioduski zdaje się o tym zapominać, co akurat niczym dziwnym nie jest, bo on o wielu rzeczach zapomina i wielu rzeczy nie wie. 250 tysięcy dla Papszuna, 500 tysięcy, milion. To nic nie […]
03.12.2021
Inne sporty
03.12.2021

Niedźwiedź: Kadra Polski jest mocniejsza od tej Rasmussena

Już dziś swoje występy w mistrzostwach świata w piłce ręcznej rozpocznie reprezentacja Polski kobiet. W pierwszym meczu Polki zmierzą się z Serbkami (20.30), w grupie mają też Rosję i Kamerun. Na co stać nasze zawodniczki? Jak mocną mamy kadrę? Czemu nie ma w niej Karoliny Kudłacz-Gloc? Jakim trenerem jest Arne Senstad? Rozmawialiśmy z Iwoną Niedźwiedź, […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Felietony i blogi
03.12.2021

Pieniądze to nie wszystko, panie Darku

Wiadomo, że pieniądze ułatwiają życie, lepiej je mieć, niż nie mieć, natomiast jak w tym filmie – pieniądze to nie wszystko. Dariusz Mioduski zdaje się o tym zapominać, co akurat niczym dziwnym nie jest, bo on o wielu rzeczach zapomina i wielu rzeczy nie wie. 250 tysięcy dla Papszuna, 500 tysięcy, milion. To nic nie […]
03.12.2021
Brama dnia
03.12.2021

Salva upokarza Barcę, Ronaldo nie traci czasu | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 3 grudnia 2003 roku. Czyli do dnia, który okazał się bardzo szczęśliwy dla sympatyków Realu Madryt, natomiast dla fanów FC Barcelony był istnym horrorem. SALVA VS BARCELONA (03.12.2003) Osiemnaście lat temu Malaga zmiażdżyła u siebie Barcelonę 5:1, przez co na włosku zawisła posada ówczesnego szkoleniowca […]
03.12.2021
Weszło
03.12.2021

PRASA. Legia nawet nie kontaktowała się z Rakowem. A Raków może przebić Legię

– Od wywiadu prezesa Mioduskiego minął już tydzień. Przez ten czas nikt ze stołecznego klubu nie zwrócił się do kogokolwiek z Rakowa z oficjalną ofertą albo przynajmniej zapytaniem o możliwość zatrudnienia szkoleniowca już w stycznia. – Nikt nie zadzwonił, nie napisał e-maila ani nie wysłał SMS-a. A przecież Dariusz Mioduski czy dyrektor sportowy Legii Radosław […]
03.12.2021
Brama dnia
02.12.2021

Alan Smith kontra Cedric Mionnet | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Jak zawsze wraz z naszymi partnerami z Gatigo zapraszamy do oglądania pięknych trafień i do wybrania ładniejszego. Tym razem szczypta boiskowej magii z angielskich oraz francuskich bois. ALAN SMITH VS LIVERPOOL (02.12.1990) Asysta piętką? Takich boiskowych czarów pewnie nie spodziewalibyście się po Paulu Mersonie, jednak to właśnie on w tak […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Bill Murray w „Dniu świstaka” przeżywa nieustannie jeden dzień. Moim zdaniem kibice Zagłębia Lubin od pół roku przeżywa jeden i ten sam mecz. Przypomnę wam ten szlagier: trzydziesta kolejka minionego sezonu. Zagłębie Lubin jedzie do Płocka, które dopiero co zapewniło sobie utrzymanie, korzystając z usług strażaka Bartoszka. Zagłębie nie jest tylko faworytem: Zagłębie jest opromienione […]
02.12.2021
Prasówka
02.12.2021

Listkiewicz: Boniek znalazł kadrze sponsora. Niewypłacalnego, który skończył za kratami

Czwartkowa prasa to raporty z Pucharu Polski i sporo wieści z klubów Ekstraklasy oraz pierwszej ligi. W „Super Expressie” znajdziemy natomiast rozmowę z Kamilem Grosickim. Skrzydłowy mówi o szansach powrotu do reprezentacji Polski, swojej formie i barażach o mundial. „Przegląd Sportowy” zajawia natomiast książkę Michała Listkiewicza. – Zbyszek jako wiceprezes PZPN odpowiadał za marketing i […]
02.12.2021
Ekstraklasa
03.12.2021

Koncert Górnika na Barbórkę, Śląsk statystował

Trzecie z rzędu zwycięstwo i chyba najlepszy mecz w tym sezonie. Kibice Górnika Zabrze w znakomitych nastrojach mogą przystąpić do świętowania Barbórki. Podopieczni Jana Urbana nie dali żadnych szans Śląskowi Wrocław, a wynik meczu nie do końca oddaje różnicę klas, która dzieliła dziś jednych i drugich.  Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 3:1: ofensywny koncert gospodarzy […]
03.12.2021
Weszło
03.12.2021

Mak Mateusz to Stali jest Prometeusz

Mateusz Mak w całym poprzednim sezonie wypracował pięć bramek, z czego większość w trakcie pierwszych pięciu kolejek. Przy tylu trafieniach miał udział również w trakcie dwóch sezonów przed zejściem do I ligi, gdy grał jeszcze w Piaście Gliwice. W dwóch sezonach łącznie (34 występy). W związku z powyższym trzeba postawić sprawę jasno – postawa Mateusza […]
03.12.2021
Premier League
03.12.2021

Maszyna się zacięła – kryzys formy Harry’ego Kane’a

W maju viralem w mediach społecznościowych stał się urywek transmisji jednego ze spotkań Tottenhamu. Realizator uchwycił wymowną reakcję Harry’ego Kane’a na fakt, że żaden z partnerów nie doszedł do jego dośrodkowania, ponieważ… ani jeden z nich nie wbiegł w pole karne rywala. – Jaki to ma, kurwa, sens? – mruknął pod nosem zniesmaczony Kane. I […]
03.12.2021
Anglia
03.12.2021

Był piłkarz, nie ma piłkarza. Saul Niguez zweryfikowany

Przejście Saula Nigueza do Chelsea było jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatniego dnia letniego okienka transferowego. W zasadzie, aby być precyzyjnym, było to jedno z najgłośniejszych wydarzeń nocy, już po oficjalnym zakończeniu okienka. Wypożyczenie z Atletico Madryt zostało bowiem ogłoszone już po północy. Problem w tym, że mamy grudzień, a Saul nie zrobił nic, za co […]
03.12.2021
Felietony i blogi
03.12.2021

Pieniądze to nie wszystko, panie Darku

Wiadomo, że pieniądze ułatwiają życie, lepiej je mieć, niż nie mieć, natomiast jak w tym filmie – pieniądze to nie wszystko. Dariusz Mioduski zdaje się o tym zapominać, co akurat niczym dziwnym nie jest, bo on o wielu rzeczach zapomina i wielu rzeczy nie wie. 250 tysięcy dla Papszuna, 500 tysięcy, milion. To nic nie […]
03.12.2021
Inne sporty
03.12.2021

Niedźwiedź: Kadra Polski jest mocniejsza od tej Rasmussena

Już dziś swoje występy w mistrzostwach świata w piłce ręcznej rozpocznie reprezentacja Polski kobiet. W pierwszym meczu Polki zmierzą się z Serbkami (20.30), w grupie mają też Rosję i Kamerun. Na co stać nasze zawodniczki? Jak mocną mamy kadrę? Czemu nie ma w niej Karoliny Kudłacz-Gloc? Jakim trenerem jest Arne Senstad? Rozmawialiśmy z Iwoną Niedźwiedź, […]
03.12.2021
Felietony i blogi
01.12.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Też jestem oburzony wynikami głosowania w plebiscycie France Football. Wydaje mi się, że oburzenie wynikami głosowania w plebiscycie France Football powinniśmy zresztą umieścić w naszym podręczniku polskości tuż po rozdziałach poświęconych propozycjom „nie zdejmujcie butów, i tak tu brudno” oraz „co będziecie jechać, u nas na tapczanie wyśpita się jak króle” (copyright: Leszek Milewski). Natomiast […]
01.12.2021
Felietony i blogi
24.11.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nie wiem, jaki jest cel dolnośląskiej policji, nie wiem, jakie są ich osobiste ambicje i założenia. Wiem jedno – w momencie, gdy w wielu województwach sytuacja na linii policja-środowisko piłkarskie zaczęła się normalizować po dość szalonym okresie lockdownu, tam mamy do czynienia z jakimś absurdalnym natężeniem czystej złośliwości wobec kibiców. I podkreślę od razu – […]
24.11.2021
Weszło
21.11.2021

Dlaczego Legia nie zdobyła mistrzostwa w latach osiemdziesiątych?

Na hasło Górnik Zabrze – Legia Warszawa wielu współczesnych kibiców wspomina przede wszystkim o pamiętnym starciu z 1994 roku, starciu bardzo ostrym, o ogromną stawkę, z setką podtekstów. Starciu, w którym Legia Warszawa wygrała tytuł mistrza Polski, Ale tak naprawdę tamten mecz górników z legionistami nabiera głębszego sensu dopiero po prześledzeniu całej dekady poprzedzającej bój. […]
21.11.2021
Felietony i blogi
17.11.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nie wiem, czy trenerzy robią to świadomie, z rozmysłem, z głębszym planem, czy też wyłącznie z potrzeby chwili, z jakiegoś odruchu serca. Mamy szkoleniowca, niech się nazywa Jan Wężyk. Wężyk już zaczyna przeczuwać, że jest na wylocie, że za moment zostanie pożegnany. Wyniki tak mocno odjeżdżają od oczekiwań zarządu, że rozwiązanie umowy za porozumieniem stron […]
17.11.2021
Weszło
15.11.2021

Futbol się zmieniał, dres pozostawał ciągle ten sam

Węgierska legenda piłkarska kiedyś? Członek „Złotej Jedenastki”, doskonały strzelec czy drybler, stosy efektownych zwycięstw, medale, gra w topowych europejskich klubach. Węgierska legenda piłkarska dzisiaj? Nosi fajny, bawełniany dres. Ktoś złośliwy mógłby omówić spektakularny upadek węgierskiego futbolu wyłącznie na podstawie zestawienia najbardziej popularnych piłkarzy sprzed lat oraz z XXI wieku. Dawną potęgę, Puskasów, Kocsisów czy Hidegkutich […]
15.11.2021
Felietony i blogi
10.11.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nigdy nie zapomnę Michałowi Probierzowi, gdy w ostatnim stadium agonii piłkarskiego ŁKS-u z lat 2010-1013, przedłużył nasze nadzieje na lepszą przyszłość. Wpadł do drużyny kompletnie rozbitej, która w ligę weszła od serii wysokich porażek. To były prawdziwe deklasacje, widziałem każdy z tych meczów, momentami wydawało się, że przeciwnicy się nad nami litują. 0:5 z Lechem […]
10.11.2021
Liczba komentarzy: 29
Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ssasd
ssasd
9 dni temu

kogo to obchodzi, jakies kibolskie gowno

Ziemson hujev
Ziemson hujev
9 dni temu
Reply to  ssasd

Naiwniaki z Łodzi, patusy z Krakowa itd. nigdy sie nie nauczą.

Zaorać kibolstwo.

baran
baran
9 dni temu

nie czytałem, ale pewnie znowu o łks, więc nie czytam

Fan kapelutka Olkiewicza
Fan kapelutka Olkiewicza
9 dni temu

Tylko 5 wzmianek o ŁKSie, tak średnio Kubuś

staryPies
staryPies
9 dni temu

A dlaczego to policja ma „organizować” jakieś gówniane mecze??? Dlaczego kilkuset policjantów OP ma zostać oderwanych od swojej normalnej pracy np. patrolowania ulic, po to, aby jakaś patologia mogła bezkarnie na siebie pobluzgać, a oni (policjanci) mają stracić kilka godzin tylko po to, żeby patologia nie przerwała burdami meczu albo się nie pozabijała??? Powiedzieć ci „kibolu” co by się stało gdyby policji na meczach nie było W OGÓLE ?? Chyba nie muszę, co?? Doskonale to przecież wiesz ….

Mariusz
Mariusz
9 dni temu
Reply to  staryPies

Nie lepiej niech stoją pod pomnikami Kaczyńskiego i bronią go przed ludźmi którzy chcą złożyć kwiaty lub powiedzieć Jarkowi prawdę o nim to jest zadanie policji

staryPies
staryPies
9 dni temu
Reply to  Mariusz

Oczywiście, że nie !!! Niby gdzie to kurwa napisałem ??? ***** ***

Eurołomotolog
Eurołomotolog
8 dni temu
Reply to  staryPies

Jak cenię dobrych policjantów, tak zdębiałem. Bo już naprawdę nie wiem, czy i jak w Polsce działa „lobby policyjne”.
Pisze Pan o „bezkarnym bluzganiu”, a przecież na Policji ciąży obowiązek egzekwowania bodajże ustawy o ochronie języka. I na mocy tej ustawy można (a teoretycznie trzeba) ukarać pana Owsiaka za bluzgi ze sceny, choć wiadomo, że nijak nie są one preludium do jakichś chuligańskich czynów. Gdzie jest lobby policyjne, by np. zakomunikować politykom, że karanie obywatela za wypowiedzianą pod nosem „k…” generalnie nie licuje z powagą munduru (i piszę to, choć nie używam publicznie wulgaryzmów)?
Ewentualna odpowiedź Policjanta „Jesteśmy tak samo jak wy poddanymi tych cwaniaczków z legitymacjami partyjnymi” jest dla mnie mało wiarygodna, skoro geneza zabierania prawa jazdy za 50 km/h przy znaku „obszar zabudowany” (co niekoniecznie znaczy, że blisko drogi znajdują się zabudowania) jest taka, że Państwa koledzy z drogówki przegrywali z kierowcami w sądach i poprosili o nowy przepis.

Zgadzam się z Panem, że idealny mecz nie powinien być dla Policji większym wyzwaniem niż koncert rockowy. Chcę jak najwięcej takich meczów. Ale nikt od Panów Policjantów i Pań Policjantek „organizowania” meczów nie wymaga. Co najwyżej zabezpieczenia. Po co zatem uchylać się od zgody na organizowanie meczu, doprowadzając do sytuacji, w których rozwiązania przeciwpandemiczne stają się niespójne?
W teorii:

  • jeśli rzeczywiście chodzi o obostrzenia- egzekwować normalnie jak na koncercie lub w sklepie,
  • jeśli jest to prewencja przeciw „dymiącym” chuliganom- zakazać udziału grupy kibiców danego klubu z odwołaniem się wprost do tego, co ostatnio nawywijali jego „hoolsi”.

Prawo w Polsce stanowią (jako władza ustawodawcza i wykonawcza) ludzie niepoważni i nielogiczni (i to praktycznie niezależnie od barw), ale chciałbym jak najczęściej słyszeć, że ci, którzy je egzekwują są od tych pierwszych dużo mądrzejsi.

floro flores
floro flores(@floro-flores)
9 dni temu
Reply to  staryPies

niech lepiej ganiają małolatów o 0,05 g zioła w młynku i potem liściują ich na komendzie

tete
tete
9 dni temu
Reply to  staryPies

Co by było? Nic by nie było. Stadiony są w takim stopniu monitorowane, że policja – nomen omen – mogłaby się wykazać. Nie wiem, w różnych sytuacjach bywałem i nikt nigdy w ryj nie dostał kto nie chciał dostać. Jak ktoś chciał to znalazł. Ganiają się sami zainteresowani.

Anty E front
Anty E front(@anty-e-front)
9 dni temu
Reply to  staryPies

Szalenie ważny fakt – policji NIE MA na stadionach, wchodzą tylko na żądanie organizatora wydarzenia. Przyjezdnymi na stadionie zajmują się ochroniarze, policja czy najwyżej eskortuje przyjezdnych pod stadion.
No, ale to trzeba wyściubić nos poza domem internetowy kurwidołek i zobaczyć trochę kraju.

staryPies
staryPies
9 dni temu
Reply to  Anty E front

W dupie byłeś, gówno widziałeś synek :/ Na stadionie nie ma, a dookoła stadionu połowa OP z całego województwa musi patologii pilnować :/

piniu
piniu
9 dni temu

slabo slabo

Sentino
Sentino
9 dni temu

No i dobrze, chuj w dupę kibolom. Po co psiarnia ma się z wami męczyć. Nie ma kibolstwa na meczu, nie ma problemów.

ambermozart
ambermozart
9 dni temu

jak się bydło zacznie zachowywać BEZ policji dyszącej im w kark to nie będą mieli problemu. Na razie tego nie potrafią to ich na salony wpuszczać nie będą. Jasne?

Anty E front
Anty E front(@anty-e-front)
9 dni temu
Reply to  ambermozart

A gdzież to widziałeś zadymy spowodowane brakiem policji?

staryPies
staryPies
9 dni temu
Reply to  Anty E front

Jaja sobie robisz psia końcówo??

Liliangarcia
Liliangarcia
8 dni temu
Reply to  ambermozart

Huj ci w dupe psie jebany!

Danny
Danny
9 dni temu

Pod artykułem widzę wysyp pojebow…

fakty po faktach
fakty po faktach
9 dni temu
Reply to  Danny

gdzie? oprócz twojego 100 % rozsądnych komentarzy.

fakty po faktach
fakty po faktach
9 dni temu

pierwsze zdanie przeczytane, komentarz i cyk zamknij kartę. następnym razem wyślij to do tej kibolskiej gazetki, to my kibice czy jakoś tak.

Michał
Michał
9 dni temu

O ŁKS, więc przeczytałem.
A tam poważnie to piłka nożna dla kibiców!

Kuba
Kuba
9 dni temu

To powinna być lektura obowiązkowa w Tokjo

Paweł
Paweł
8 dni temu

Powyjaśniaj jak to w 2021 roku dalej mamy klub w Łodzi, który więcej wydaje i obiecuje niż ma … Znasz ambicje i założenia takich klubów ? Bo ja wiem jedno, takie kluby nie powinny istnieć.

Tadeusz Turkawka
Tadeusz Turkawka
8 dni temu

Może po prostu na południowym zachodzie sobie nie poradzili.

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
8 dni temu

Tym razem panie Jakubie nie trafił pan. Odczytali pana „telewizyjni znawcy futbolu”. Ci którzy nigdy nie byli na stadionie a atmosferę stadionu znają z opowiadań zaprzyjaźnionej stacji telewizyjnej.
Oni wulgarnie opisali co sądzą i jak nazywają kibiców.
Jeden napisał cyt. „kibolskie gówno”.
Oczywiście nie napisał tego pod swoim nazwiskiem, zabrakło odwagi.
Czy zastanawiał się pan nad ujawnianie adresów tych wszystkich wulgarystów? Gwarantuje powrót do cywilizacji tych „odważnych”.

Ambroży Cewka
Ambroży Cewka
8 dni temu

ssij pęto, pierniku

Stanislav Levinsky
Stanislav Levinsky
8 dni temu

Zapomniałeś o najliczniejszym kibicowsko starciu na Dolnym Śląsku – Zagłębie vs Śląsk – gdzie w wakacje przy idealnej pogodzie i praktycznym braku zakażeń też nie pozwolili przyjechać kibicom Śląska do Lubina. A i bez tego, nawet na takich meczach jak ostatnio z Radomiakiem, stadion w Lubinie potrafi być obstawiony białymi kaskami bardziej niż granica

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego(@twoja-pani-z-polskiego)
3 dni temu

Panie  Jakub Olkiewicz przecież ma Pan to czego Pan chciał. Piszecie o tym covidzie codziennie jakby to był jakiś Wasz bożek. Daliście sobie nałożyć szmaty na gęby i zgodziliście się na udział w eksperymencie medycznym. Stało się – jesteście teraz „bezpieczni”, ale o wolności możecie zapomnieć.

Suche Info
04.12.2021

Kuriozalna sytuacja w Chorwacji. Błoto zatrzymało piłkę przed linią bramkową

Do absurdalnej sytuacji doszło w meczu 2. ligi chorwackiej. Spotkanie, które było rozgrywane na kiepskiej murawie, otrzymało kolejny cios w postaci niesprzyjających warunków atmosferycznych.  Efekty widzimy poniżej. Piłka zamiast wpaść do bramki, zatrzymała się na kałuży błota, która pojawiła się w polu karnym jednego z klubów. Na szczęście nie była to akcja, która „ustawiła spotkanie”. […]
04.12.2021
Ekstraklasa
03.12.2021

Koncert Górnika na Barbórkę, Śląsk statystował

Trzecie z rzędu zwycięstwo i chyba najlepszy mecz w tym sezonie. Kibice Górnika Zabrze w znakomitych nastrojach mogą przystąpić do świętowania Barbórki. Podopieczni Jana Urbana nie dali żadnych szans Śląskowi Wrocław, a wynik meczu nie do końca oddaje różnicę klas, która dzieliła dziś jednych i drugich.  Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 3:1: ofensywny koncert gospodarzy […]
03.12.2021
Piłka ręczna
03.12.2021

Polki pokonane przez Serbię i… własne błędy

Momentami wydawało się, że Polki odrobią straty. Momentami nasza gra w defensywie wyglądała znakomicie, a i z przodu radziliśmy sobie całkiem dobrze, świetnie kontrując rywalki. Momentami. A momenty to za mało, gdy chce się wygrać z taką reprezentacją jak Serbia. Na rozpoczęcie mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet nasze zawodniczki przegrały 21:25, choć trudno oprzeć […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Union Berlin pokonał RB Lipsk!

To był naprawdę udany wieczór dla ekipy z Berlina. Tamtejszy Union pokonał RB Lipsk w starciu na szczycie Bundesligi, utrzymując się w czołowej czwórce.  Gospodarze weszli w to spotkanie lepiej – Awoniyi dał im prowadzenie już w 6. minucie. RB Lipsk oczywiście walczył, zdołał wyrównać po zaledwie siedmiu minutach, gdy piłkę do siatki wpakował Nkunku. […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Podwójna parada obrońcy Bournemouth! Jak on to zrobił?! [WIDEO]

W trwającym obecnie hicie Championship doszło do interwencji, która zapisze się na kartach historii angielskiego futbolu. Obrońca Bournemouth – Steve Cook – dwukrotnie zagrodził dostęp do bramki zawodnikom Fulham, wykorzystując do tego swoje ciało. Niesamowita podwójna interwencja Steve’a Cooka. Co to w ogóle było! pic.twitter.com/TgDAGqmqAA — Krzysiek Bielecki (@KchampK) December 3, 2021 Trzeba przyznać, że […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Piłkarze Zenitu wyszli na mecz z psami do adopcji

Piłkarze Zenitu postanowili pomóc lokalnemu schronisku. Przed meczem z Rostowem pojawili się na płycie boiska trzymając psy oddane do adopcji.  Każdy z zawodników wyjściowego składu niósł na rękach jednego zwierzaka. W ten sposób Zenit ma nadzieję, że uda się odciążyć przepełnione schroniska, a jednocześnie zwrócić uwagę na problem jakim pozostają bezdomne czworonogi. Zenit’s players carried […]
03.12.2021
Weszło
03.12.2021

Mak Mateusz to Stali jest Prometeusz

Mateusz Mak w całym poprzednim sezonie wypracował pięć bramek, z czego większość w trakcie pierwszych pięciu kolejek. Przy tylu trafieniach miał udział również w trakcie dwóch sezonów przed zejściem do I ligi, gdy grał jeszcze w Piaście Gliwice. W dwóch sezonach łącznie (34 występy). W związku z powyższym trzeba postawić sprawę jasno – postawa Mateusza […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Górnik Polkowice zakopany przez Zagłębie Sosnowiec

Miazga – tak można podsumować dzisiejszy mecz między Zagłębiem Sosnowiec a Górnikiem Polkowice. Wynik nie pozostawia złudzeń w temacie tego, komu bliższy jest spadek z I ligi. Przed spotkaniem obie ekipy nie były rozdzielone w szczególny sposób. Zagłębie wisiało tuż nad strefą spadkową i miało 18 punktów na koncie, zaś Górnik był przedostatni z trzynastoma […]
03.12.2021
Premier League
03.12.2021

Maszyna się zacięła – kryzys formy Harry’ego Kane’a

W maju viralem w mediach społecznościowych stał się urywek transmisji jednego ze spotkań Tottenhamu. Realizator uchwycił wymowną reakcję Harry’ego Kane’a na fakt, że żaden z partnerów nie doszedł do jego dośrodkowania, ponieważ… ani jeden z nich nie wbiegł w pole karne rywala. – Jaki to ma, kurwa, sens? – mruknął pod nosem zniesmaczony Kane. I […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Gabriel Slonina powołany do dorosłej reprezentacji USA

Amerykanie robią wszystko, by zabezpieczyć przyszłość Gabriela Sloniny. Bramkarz otrzymał właśnie powołanie do reprezentacji USA. Dla sympatyków MLS nie jest to żadna niespodzianka – 17-latek wystąpił w minionym sezonie w 11 ligowych meczach Chicago Fire i cztery razy zachował czyste konto. Jednak większe wrażenie niż suche liczby robią umiejętności Sloniny, który uchodzi za jednego z […]
03.12.2021
Anglia
03.12.2021

Był piłkarz, nie ma piłkarza. Saul Niguez zweryfikowany

Przejście Saula Nigueza do Chelsea było jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatniego dnia letniego okienka transferowego. W zasadzie, aby być precyzyjnym, było to jedno z najgłośniejszych wydarzeń nocy, już po oficjalnym zakończeniu okienka. Wypożyczenie z Atletico Madryt zostało bowiem ogłoszone już po północy. Problem w tym, że mamy grudzień, a Saul nie zrobił nic, za co […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Mecze Bayernu bez udziału kibiców

Decyzją rządu Bawarii mecz Ligi Mistrzów między Bayernem Monachium a Barceloną zostanie rozegrany bez udziału kibiców. To pokłosie regulacji, które zostały wprowadzone ze skutkiem natychmiastowym.  W związku ze słabą sytuacją pandemiczną w Niemczech, wspomniany rząd zdecydował się na nałożenie zakazu uczestnictwa kibiców w wydarzeniach sportowych aż do końca 2021 roku. Oznacza to, że najbliższe spotkanie […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Filip Majchrowicz młodzieżowcem listopada PKO Banku Polskiego

Filip Majchrowicz został oficjalnie wyróżniony nagrodą dla najlepszego młodzieżowca w listopadzie. Bramkarz Radomiaka Radom we wszystkich ligowych spotkaniach jedenastego miesiąca roku zachował czyste konto. 21-letni Majchrowicz na zero z tyłu zagrał w meczach z Górnikiem Zabrze, Zagłębiem Lubin oraz Wisłą Kraków. To osiągnięcie tym bardziej imponujące, że według współczynnika bramek spodziewanych (xG), beniaminek powinien stracić […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Smuda: – Po 30 minutach wiedziałem, że Lewandowski to piłkarz, o którego mi chodzi

Franciszek Smuda udzielił wywiadu „Gazecie Krakowskiej”, w którym wraca do swoich początków współpracy z Robertem Lewandowskim. Były trener Lecha Poznań stał za transferem drugiego najlepszego piłkarza świata do Kolejorza.  – Do Pruszkowa pojechałem oglądać dwóch napastników Znicza, analizowałem grę jednego i drugiego. Obejrzałem może z 30 minut i już wiedziałem, że Lewandowski to chłopak, o […]
03.12.2021
Felietony i blogi
03.12.2021

Pieniądze to nie wszystko, panie Darku

Wiadomo, że pieniądze ułatwiają życie, lepiej je mieć, niż nie mieć, natomiast jak w tym filmie – pieniądze to nie wszystko. Dariusz Mioduski zdaje się o tym zapominać, co akurat niczym dziwnym nie jest, bo on o wielu rzeczach zapomina i wielu rzeczy nie wie. 250 tysięcy dla Papszuna, 500 tysięcy, milion. To nic nie […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Tymoteusz Puchacz trafi do Turcji?

Zdaniem „Fanatik”, Tymoteusz Puchacz znalazł się na celowniku Trabzonsporu. Polak miałby trafić do Turcji na zasadzie wypożyczenia z Unionu Berlin. Lewy wahadłowy przeniósł się do Niemiec przed startem bieżącego sezonu. Mimo tego dalej nie zdołał zadebiutować w Bundeslidze, łapiąc minuty jedynie w starciach Ligi Konferencji, gdzie regularnie występuje w pierwszym składzie. Nie oznacza to jednak, […]
03.12.2021
Inne sporty
03.12.2021

Niedźwiedź: Kadra Polski jest mocniejsza od tej Rasmussena

Już dziś swoje występy w mistrzostwach świata w piłce ręcznej rozpocznie reprezentacja Polski kobiet. W pierwszym meczu Polki zmierzą się z Serbkami (20.30), w grupie mają też Rosję i Kamerun. Na co stać nasze zawodniczki? Jak mocną mamy kadrę? Czemu nie ma w niej Karoliny Kudłacz-Gloc? Jakim trenerem jest Arne Senstad? Rozmawialiśmy z Iwoną Niedźwiedź, […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Gołębiewski: – Zawodnicy są profesjonalistami, nie będzie odpoczynku

Na spotkanie Pucharu Polski z Motorem Lublin Legia Warszawa wyszła w naprawdę silnym składzie. Wiele osób zastanawiało się, czy to nie oznacza kilku absencji w najbliższym ligowym meczu, gdy Wojskowi zmierzą się z Cracovią. Naprzeciw takim pytaniom wyszedł Marek Gołębiewski, trener stołecznego klubu. – W Krakowie spodziewam się bardzo trudnego meczu. Ostatnio Cracovia przegrała z […]
03.12.2021