post

Opublikowane 07.11.2021 12:55 przez

Jakub Olkiewicz

Lautaro Martineza chcą wszyscy, wszędzie, mógłby funkcjonować w świecie futbolu niczym kultowy Józef Oleksy z taksówkarskiej anegdoty. Panie Lautaro, dokąd wieźć? Bez różnicy, wszędzie mnie potrzebują. Ale mimo że potrzebują go wszędzie – Martinez właśnie przedłużył kontrakt z Interem Mediolan do 2025 roku. 24-letni Nicolo Barella, mistrz Europy z reprezentacją Włoch, jeden z najbardziej cenionych środkowych pomocników w Serie A, zrobił to samo – jego nowa umowa wiąże go z czarno-niebieskimi do 2026 roku. W kolejce stoją już kolejni zawodnicy, którzy jakimś cudem spośród dziesiątek możliwości, najczęściej wybierają tę, którą prezentuje im osobiście niepozorny 64-latek z prawie półwiecznym doświadczeniem w rolach dyrektorskich.

Giuseppe „Beppe” Marotta.

Król polowania. Król okazji. Jeden z budowniczych potęgi Juventusu, jeden z ludzi, którzy zdjęli klątwę z Interu Mediolan. A i wcześniej przecież – to był bardzo istotny element w budowie nowej tożsamości Sampdorii Genua.

Prawdziwy dyrektor sportowy od zadań specjalnych. Bo też jak inaczej nazwać człowieka, który zastępuje jednego z najlepszych napastników świata 35-letnim Bośniakiem i wcale nie wychodzi na tym źle?!

Giuseppe Marotta – dyrektor od zawsze

Trudno ustalić prawdę we włoskich źródłach, bo mamy wrażenie, że tamtejsi dziennikarze skorzystali ze słynnego prawa anegdoty. Jeśli robiłeś coś w 15-stopniowym mrozie, to na potrzeby podkręcenia historii można zaokrąglić w opowieści: temperatura sięgała minus 25 stopni. Oficjalna strona Juventusu w obszernej sylwetce podawała, że pierwsze przygody Marotty z zarządzaniem to okres krótko po 20. urodzinach. Ale już jedna z lokalnych gazet w Varese przypomniała – 10-letni Beppe już wtedy biegał po szatni miejscowego klubu, pomagając ze sprzętem i drobniejszymi pracami organizacyjnymi.

Jedno jest pewne – początek jego historii to właśnie 80-tysięczna miejscowość, znana raczej z przemysłu i handlu niż piłki nożnej. Miasto w Lombardii pozostawało politycznie, ekonomicznie i sportowo w strefie wpływów Mediolanu. 45 minut na autostradzie i spod domu młodego Marotty mogłeś się znaleźć na gigantycznym San Siro. Na obiekcie, gdzie już wtedy, w latach dzieciństwa Marotty, tworzyła się wielka historia. Natomiast Marotta zaczął działać lokalnie, zresztą wówczas kierownicze stanowiska dla tak młodych ludzi byłyby w Mediolanie nieosiągalne.

Kiedy zaczął? Można bezpiecznie założyć – również na potrzeby „success story” samego Marotty – że Beppe zaczął pomagać w klubie Varese jako 21-latek, w sezonie 1978/79. Dlaczego akurat wtedy? Bo Varese właśnie spadło do Serie C. I Lepoardi nigdy nie byli mocarzem, sezony w Serie A można policzyć na palcach obu rąk. Największe sukcesy w historii to właśnie zwycięstwa w Serie B, gwarantujące prawo gry w elicie. Wszystko jednak działo się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Marotta? Pojawił się w klubie jako działacz przy młodzieżowych sekcjach, szybko zdobywając awans na podobne stanowisko w dorosłej drużynie. Dziś, gdy Varese już definitywnie zbankrutowało, możemy śmiało powiedzieć – to Marotta był absolutnie kluczowym pracownikiem klubu w pamiętnym sezonie 1978/79, gdy klub powrócił do Serie B.

Tak naprawdę – niekoniecznie. To był 22-latek, który po prostu był pod ręką, ale trzeba pamiętać – nie każdy 22-letni człowiek marzy o pracy w charakterze piłkarskiego działacza. To moment, gdy większość młodych jeszcze śni o karierze piłkarskiej, ewentualnie poświęca się studiom, by miękko wylądować poza piłką nożna. Marotta był inny.

To widać po jego CV. Varese za jego kadencji radziło sobie przyzwoicie na poziomie Serie B – co nie było oczywistością, biorąc pod uwagę całość historii klubu. Marotta nie był jednak po prostu lokalnym sympatycznym chłopakiem, któremu ofiarowano szansę w klubie z sąsiedztwa. Gdy Varese spadło, najpierw do Serie C, a potem jeszcze szczebel niżej, Marotta przewędrował do Monzy, gdzie warunki piłkarskie i finansowe sprzyjały nieco bardziej spektakularnym ruchom niż te podczas trwania na prowincji, gdzieś parę kilometrów za przedmieściami Mediolanu.

Na salonach

Z Monzą – awans do Serie B. Como, Ravenna, Venezia – Marotta piął się po szczebelkach, nawet jeśli transfery nadal dopinał gdzieś na styku II i III szczebla rozgrywkowego we Włoszech. To właśnie w ekipie z Wenecji zresztą wypłynął na szerokie wody – jeszcze przed czterdziestką stał się człowiekiem odpowiadającym za transfery w machinie Maurizio Zampariniego, bogatego biznesmena, który uratował upadający klub i wymarzył sobie potęgę piłkarską w mieście kanałów. W 1998 roku Marotta po raz pierwszy stał się dyrektorem sportowym w zespole z włoskiej elity. Stało się to tuż po fecie, w której uczestniczył jako jeden z najważniejszych członków pionu sportowego – Venezia po 30 latach wróciła do Serie A, a uczynili to piłkarze kontraktowani przez Marottę.

INTER GÓRĄ W DERBACH MEDIOLANU? KURS 2,08 W FUKSIARZ.PL!

Cristiano Zanetti, wyciągnięty z Fiorentiny gdzie zagrał raptem 4 mecze. Alvaro Recoba wypożyczony z Interu Mediolan. Ledwie 20-letni Fabio Bazzani, później zresztą przeciągnięty też do Sampdorii. Już w tym okresie uwidoczniły się te cechy Marotty, które później całymi latami były wymieniane jako największe atuty. Potrafił wypatrzeć wielki talent na początku jego przygody z futbolem. Potrafił ściągnąć zawodnika na zakręcie z mocniejszego klubu i wspólnie ze sztabem szkoleniowym odzyskać go dla piłki. Potrafił zarabiać, ściągając za frytki i sprzedając za miliony.

Ponadto Marotta był spełnieniem marzeń wielu pracodawców, poszukujących „studenta z 5-letnim doświadczeniem”. Dyrektor był przecież świeżo po 40. urodzinach, a już zgromadził ponad 20 lat w branży, klasę potwierdził w paru miejscach, w tym w Serie A. Gdy Zamparini zaczął wycofywać się z Wenecji, by przenieść się do Palermo, Marotta dostał fuchę w Atalancie Bergamo, a później w Sampdorii. I tu tak naprawdę zaczęła się cała zabawa.

Giuseppe Marotta – negocjator

Zaczęliśmy tę sylwetkę Beppe Marotty od przedłużeń kontraktów, bo dziś tak naprawdę to jedna z najważniejszych części mercato. Zapytajcie PSG, zapytajcie menedżerów Kyliana Mbappe, jakie to ważne i istotne, by odpowiednio wcześnie rozplanować długość kontraktu, kwotę odstępnego i ewentualne możliwości działań, gdy piłkarz nie do końca interesuje się prolongatą umowy.

– Futbol na najwyższym poziomie to wielka gałąź rozrywki. Najlepsi gracze stają się coraz bardziej podobni do gwiazd showbiznesu, mogą żyć z chwilowych, wysokich zarobków, bez wiązania się umowami, kto wie, może z czasem zarabiając po prostu na uczestnictwie w konkretnych wydarzeniach. Możemy tego nie chcieć jako miłośnicy romantycznej piłki nożnej, ale światowa gospodarka zmierza w tym kierunku – mówił Marotta w… 2017 roku. Na długo przed COVID-em, na długo przed rewolucją na rynku transferowym.

Taki jest dzisiejszy sport. W czasach finansowego fair play, w czasach pocovidowego kryzysu ekonomicznego, ale też po prostu w czasach, gdy piłkarze tworzą własne marki-imperia – negocjacje tego typu stanowią największe wyzwanie. To nie piłkarz ma być atrakcyjny dla klubu, to klub ma być atrakcyjny dla piłkarza, a zmiennych jest więcej i więcej. Siła i prestiż całej ligi. Zarobki, ale i sposób ich opodatkowania. Premie, w tym te najwyższe – za podpis, przy ściąganiu zawodnika bez umowy. Nie chcemy już wkraczać w temat praw wizerunkowych oraz ewentualnej spójności sponsora indywidualnego i klubowego. Natomiast w skrócie – dyrektor sportowy dzisiaj musi wielokrotnie pełnić rolę wyjątkowo niewdzięczną. Zaspokajać najbardziej ekstrawaganckie wymagania klienta, którym w tym wypadku jest piłkarz.

To zresztą zrozumiałe. Jeśli Lautaro Martinez może zażądać praktycznie dowolnej pensji w niemalże dowolnym klubie z każdej spośród najsilniejszych lig – to Beppe Marotta próbując przedłużyć z nim umowę musi wznieść się na wyżyny sztuki negocjacyjnej. I Beppe Marotta po prostu to robi, nieprzerwanie, od czasów Sampdorii.

To wtedy ten talent negocjacyjny można było zaobserwować na większej arenie. Gdy Marotta ściągał Kennetha Zeigbo z Legii Warszawa do Wenecji – miało to swoją wymowę i znaczenie, ale jednak – w globalnej skali pozostało ruchem kompletnie niezauważonym. Natomiast Sampdoria? O, tu już można było pomyśleć o czołówkach La Gazzetta dello Sport. Już w pierwszej fazie swojej pracy w Genui, jeszcze w Serie B i tuż po awansie do Serie A, potrafił wyciągnąć z Romy 33-letniego Antoniolego czy reprezentanta Włoch, Cristiano Doniego. Z każdym sezonem szedł coraz grubiej, w pewnym momencie pozwalając sobie nawet na taką ekstrawagancję, jak wypożyczenie z Realu Antoniego Cassano, a potem utrzymanie go w Genui, gdzie łącznie osiągnął wynik bramkowy zbliżony do tego, który miał w Romie, w czasach przed wyjazdem do „Królewskich”.

Sampdoria stała się kolejnym po Venezii klubem, w którym Marotta zbudował historię „od zera do bohatera”. W Wenecji w wersji light, od Serie B do spokojnego utrzymania w elicie, w Sampdorii w wersji cięższej – przeprowadzając klub od drugiego szczebla rozgrywkowego do uczestnictwa w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Były w karierze Marotty kluby słabiuteńkie. Były pogrążone w kryzysie, ale z aspiracjami. Znalazły się w CV kluby z bogatym właścicielem, który brał sprawdzonego dyrektora w celu rozruszania biznesu. Logicznym następnym krokiem był jakiś gigant, może na delikatnym zakręcie. Może Juventus, zbierający się po konsekwencjach afery calciopoli?

Giuseppe Marotta – dyrektor na dobre czasy

Końcowy Moratta miał już w Juventusie komplet narzędzi, dzięki którym mógł pozwolić sobie na większe ruchy. 80 milionów na Gonzalo Higuaina i to nawet nie tyle, by się wzmocnić, ale by osłabić bezpośredniego rywala? Czemu nie! Podobny manewr z Miralemem Pjaniciem? Proszę bardzo, panie Miralemie, zapraszamy do Turynu. Byłoby jednak zbyt dużym uproszczeniem sprowadzanie sukcesów Marotty do wykorzystywania sportowej, finansowej i organizacyjnej przewagi nad resztą ligi. Choćby dlatego, że początki pracy dyrektora sportowego wypadły akurat na czas wielkiej smuty Juve, gdy kolejne trofea zgarniał Inter.

Marotta wydawał się skrojony na potrzeby Juventusu 2010, choć jednocześnie pozostawało wiele znaków zapytania. Czy to na pewno człowiek, który udźwignie presję? Do tej pory mógł działać jako underdog, kusić ludzi na zawodowym aucie i przywracać ich do wielkiej piłki, wypatrywać talenciaków i spokojnie czekać na ich rozwój. W Juventusie trzeba już działać inaczej. Czasem sprowadzić gwiazdę. Czasem trafić kulą w płot, przepłacając za złotego dzieciaka, który okazuje się rozkapryszonym bachorem.

Szybko okazało się jednak, że Marotta wcale nie musi drastycznie zmieniać swoich metod, zasad i ideałów. Wręcz przeciwnie – może je dostosować do nowych warunków w sposób, który zapewni Juventusowi wieloletnią dominację boiskową, połączoną z kapitalną sytuacją ekonomiczną.

Bosman Marotta

Gdy niektóre kluby, zwłaszcza z Premier League i La Liga, ruszyły do wyścigu zbrojeń, wydając na transfery setki milionów euro, Juventus i Marotta uczynili prawdziwą sztukę z wykorzystywania prawa Bosmana. Marotta będzie postrzegany jako jeden z najlepszych dyrektorów sportowych w historii Serie A właśnie za sprawą tego typu ruchów. Sam zresztą nie ukrywa – to jest według niego esencja pracy na tym stanowisku.

 Mój najlepszy transfer? Paul Pogba. To była nasza największa operacja, bo wypracowaliśmy największy zysk w historii piłki. Ściągnęliśmy piłkarza za darmo, by następnie odsprzedać go do tego samego klubu za 105 milionów euro plus bonusy – ekscytował się całkiem niedawno Marotta, zapytany o swoje najlepsze okienko transferowe. Bo trzeba pamiętać, że kasę za Pogbę zainwestowano w Higuaina, łamiąc morale i osłabiając szatnię praktycznie jedynego godnego Juventusu rywala w tamtym okresie. Neapol zawył z bólu, Higuain dla Juve zagrał blisko 150 meczów, strzelając 66 goli.

Pogba to wizytówka. Wyszperany i wyszukany, dopasowany do potrzeb drużyny, przeprowadzony przez najtrudniejszy czas, opędzlowany za gigantyczną kwotę do klubu, gdzie tak naprawdę do dzisiaj nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Marotta wiedział kiedy kupić… Właściwie trudno użyć słowa zakup do tej transakcji bezgotówkowej. Wiedział kiedy Pogbę ściągnąć, wiedział kiedy Pogbę pożegnać. Natomiast być może jeszcze bardziej znaczący był inny wolny transfer w jego wykonaniu.

Andrea Pirlo. Za darmo. Z AC Milan do Juventusu.

Marotta nigdy nie patrzył w PESEL, uważał, że zawodnicy po trzydziestce nadal mogą stanowić wielką wartość na boisku, a koniec końców: przecież właśnie to się liczy dla klubu. Dlatego też 32-letni Pirlo, który przecież nigdy nie był demonem mobilności na boisku, był dla Marotty ważnym celem przy odbudowie Juventusu. Tak, istotna była budowa kultowego bloku defensywnego, Marotta zapewnił dla Antonio Conte wyśniony tercet Chiellini-Barzagli-Bonucci. Majstersztykiem było i wyjęcie Barzagliego za 300 tysięcy euro, i Bonucciego za ponad 15 milionów. Ale Pirlo był przecież równie ważny, a w dodatku darmowy. Ciepłe kapcie i emerytura w Turynie? Weteran włoskich boisk zagrał w barwach „Starej Damy” 164 spotkania, przeżywając jeden z najbardziej udanych okresów w swojej karierze.

A przecież był jeszcze wyciągnięty za friko z PSG Kingsley Coman. Był Fernando Llorente z Madrytu. Był Dani Alves z Barcelony. No i wreszcie Sami Khedira. Trudno się dziwić, że przez osiem lat swojej pracy dla Juventusu, klub wygrał praktycznie wszystko, co dało się wygrać na włoskiej ziemi, a dwukrotnie wystąpił też w finale Ligi Mistrzów. Można narzekać – zabrakło zwycięstwa, zabrakło uszatego pucharu. Ale trzeba to wszystko osadzić w pewnym kontekście i realiach. Od triumfu Interu Mediolan Jose Mourinho w 2010 roku, włoskie kluby miały problem z awansem choćby do półfinału tej imprezy. Dwa razy dochodziło do starć hiszpańsko-hiszpańskich i angielsko-angielskich, wewnętrzny finał zagrali nawet Niemcy, gdy Bayern pokonał Borussię Dortmund. Na 22 miejsca w finałach, Włosi obsadzili dwa. Właśnie przy przegranych finałach Juve.

Swoją drogą, nic nie mówi o pracy Marotty więcej, niż porównanie Juventusu w momencie objęcia przez niego sterów i w chwili, gdy opuszczał pokład. Delneri w roli trenera, siódme miejsce w lidze, zakup Milosa Krasicia, odpadnięcie w fazie grupowej Ligi Europy. To wszystko pierwsze, chwiejne kroki Marotty w klubie. Zostawiał Juve jako dwukrotnego finalistę LM, zdobywcę siedmiu scudetto z rzędu oraz dominatora finansowego, który może bez trudu kupować najlepszych zawodników ze swojej bezpośredniej konkurencji. Cień na tej hagiografii? Z dzisiejszej perspektywy, zwłaszcza wśród kibiców Juventusu, narasta przekonanie, że Marotta był „tym od finansów”. Całą robotę skautingową miał za niego wykonywać Fabio Paratici, zresztą pozostający prawą ręką Beppe od czasów Sampdorii. Inna sprawa, że potem Marotta poszedł na swoje.

I już bez Paraticiego przełamał dominację Juventusu.

Giuseppe Marotta – dyrektor na złe czasy

Romelu Lukaku odszedł, by podwoić swoją pensję – bezradnie przyznał Beppe Marotta w jednym ze swoich szczerych wywiadów dla włoskich mediów. Do jakiego stopnia szczerych? A do takiego, że sam przyznał się – Juventus mógł mieć Haalanda za 2 miliony euro. Zaspał, a teraz Norweg nie ma żadnego powodu, by choćby spojrzeć w kierunku ofert z ligi włoskiej.

Dlaczego od razu strzelamy z tych dwóch nazwisk? Bo w gruncie rzeczy to pewien wyznacznik siły Serie A, ale i siły Interu Mediolan w tejże lidze. Inter Mediolan spełnił swoje największe marzenie, któremu były podporządkowane wszystkie działania w klubie. Zdetronizował Juventus, przerwał jego dominację, strącił z grzędy, na której turyńczycy rozsiedli się na dobre za kadencji Marotty w Piemoncie. Barwnie opowiadał o tym Patrice Evra.

Dlaczego Juventus stracił mistrzostwo? Wcale nie z powodu Interu. Wyłączną przyczyną było to, że Inter ściągnął do siebie ludzi Juventusu, Antonio Conte i Giuseppe Marottę – powiedział w kwietniu Francuz, a więc człowiek, który akurat o ruchach słynnego Beppe Marotty może się wypowiedzieć najdokładniej. Kupiony za grosze z Manchesteru United zdobył z Juventusem dwa mistrzostwa, dwa Puchary Włoch i doszedł jeszcze „przy okazji” do finału Ligi Mistrzów. Ruch w stylu Marotty – piłkarz, na którego giganci patrzyli już z niepewnością z uwagi na wiek i charakter, a więc cena za jego usługi spadła niemal do zera. Czym jest dla turyńskiego klubu półtora miliona euro? Żeby Manchester United nie był szczególnie pokrzywdzony, doszły do tego zmienne, bonusy i inne triki, dzięki którym Marotta oszczędzał dla swoich pracodawców kolejne banknoty.

Evra więc widział legendę w akcji, mógł na własnej skórze przekonać się o jego talencie negocjacyjnym i sposobach działania. Marotta i Conte. Dwaj ludzie Juventusu, którzy dali Interowi scudetto. Natomiast i dwaj ludzie, którzy zwyczajnie musieli się rozstać w momencie świętowania największego sukcesu. Tak się bowiem składa, że Antonio Conte patrzył na Inter z perspektywy trenera mistrzów Włoch – oczekiwał utrzymania jakości składu, być może pewnych punktowych wzmocnień, do tego oczywiście pewnej kwoty na zabezpieczenie przyszłości transferami młodych kozaków. Marotta oczekiwał przede wszystkim, że uda się zapewnić klubowi płynność finansową, co przez moment, w największym dołku covidowym, wcale nie było oczywistością.

AC MILAN WYGRYWA, WYPŁATA PO KURSIE 2,55, REMIS = ZWROT. OFERTA Z ZAKŁADAMI BEZ REMISU -> FUKSIARZ.PL

Conte bez transferów typu premium rzucił klockami i zawinął się z Mediolanu. Marotta? Marotta zaczął udowadniać, że nie zapomniał czasów Sampdorii, gdy czasem trzeba było kleić dziury na ślinę.

Antonio Conte, wielkiego fana ustawienia z trzema stoperami, z piękną kartą zawodniczą na włoskich boiskach i opinią charyzmatycznego, zastąpił Simone Inzaghi, wielki fan ustawienia z trzema stoperami, z piękną kartą zawodniczą na włoskich boiskach i opinią charyzmatycznego. Ale to szukanie zastępców miało jeszcze bardziej efektowny wymiar. Odchodzi Achraf Hakimi, jeden z najlepszych na pozycji prawego wahadłowego jeśli chodzi o sezonu 2020/21? Marotta momentalnie wyszukuje wielokrotnie tańszego w utrzymaniu Denzela Dumfriesa, który był jednym z objawień Euro 2020. Wiemy, to tendencyjne, ale Dumfries ma obecnie 3 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej w Interze Mediolan. Hakimi w PSG, otoczony Mbappe, Neymarem i Messim – pięć punktów. Natomiast Hakimi nie był ostatnim wielkim osłabieniem Interu.

Zastąpić trzeba było jeszcze Romelu Lukaku. Prawdziwego potwora, który w ubiegłym sezonie w Mediolanie strzelił 30 goli (w 44 występach). Gdy Marotta wyczarował nagle 35-letniego Edina Dżeko, można było uznać to za wyraz frustracji, a może nawet sugestywny protest przeciw władzom klubu. Zastępujesz terminatora gościem, który nawet w swoich najlepszych latach raczej nie był w stanie doskoczyć do tego poziomu. A co dopiero po 35. urodzinach? Tymczasem liczby mówią tak:

  • Lukaku 24 gole w 36 meczach Serie A, 0,67 gola na mecz
  • Edin Dżeko, 7 goli w 11 meczach Serie A, 0,64 gola na mecz

– Lukaku został sprzedany za 115 milionów euro, a my pozyskaliśmy Edina Džeko za darmo. Na boisku nie ma dużej różnicy – wypalił sam Marotta w wywiadzie dla Corriere dello Sport. Mało? Kurczę, Marotta to taki kozak, że gdy w zupełnie nieprzewidziany sposób z kadry wypadł Christian Eriksen, dyrektor sportowy od razu zakontraktował bez kwoty odstępnego (!) zawodnika lokalnego rywala (!) Hakana Calhanoglu. Pomysł, szybkość, wizja. Efekty? W pierwszych piętnastu spotkaniach ubiegłego sezonu Inter wygrał 7 spotkań, zremisował pięć i przegrał trzy, m.in. z Milanem w derbach. Sytuacja w Lidze Mistrzów po remisie z Szachtarem i podwójnej porażce z Realem też była niewesoła.

Pierwsza piętnastka w tym sezonie? 9 zwycięstw, 4 remisy, 2 porażki. Sytuacja w lidze przyzwoita, w Lidze Mistrzów – dająca nadzieję na awans do kolejnej fazy. Jeśli to jest ten kryzys po wyprzedaży najcenniejszych… Każdemu klubowi życzyć takich kryzysów.

Po prostu mistrz

Natomiast cokolwiek stanie się dalej w tym sezonie Serie A – Marotta zostanie zapamiętany z pierwszych lat swojej pracy dla Interu Mediolan. To właśnie on, do spółki z Antonio Conte, odmienił oblicze Interu, o którym przez wiele lat stanowił duet Icardi-Handanović. Dziwaczny to duet, napastnik z bramkarzem? Ale tak naprawdę wyglądał miesiącami Inter. Z tyłu zero, bo Handanović dokonywał cudów między słupkami, z przodu jeden, bo coś wcisnął Icardi. Natomiast cena za gole Argentyńczyka była zdecydowanie zbyt wysoka. Wieczne dramy w szatni, konflikty z kibicami, konflikty z kolegami z drużyny, z działaczami. Icardi spędził w Interze sześć sezonów. Aż Marotta wymienił go na Romelu Lukaku.

– Sprzedaż Mauro Icardiego była skomplikowana, ale kluczowa. Argentyńczyk w oczywisty sposób stwarzał zbyt wiele problemów w szatni. Decyzja musiała zapaść i była niezbędna, jak się okazuje w pełni się zwróciła. Conte zapewnił piłkarzom zwycięską mentalność poprzez pozbycie się wewnętrznych problemów – komentował Marotta dla Diario. –  Nikt nie wątpi w talent i możliwości Icardiego, ponieważ to wspaniały piłkarz. Talent jednak pozwala wygrywać pojedyncze mecze, a to drużyna wygrywa ligę. Icardi nie jest już częścią naszego projektu.

Dalsze losy Icardiego i Interu jasno pokazały, kto miał rację, kto po raz kolejny miał nosa.

– Jestem trochę zszokowany. Dla Tottenhamu sprzedaż Eriksena za 17 milionów funtów… To jak kwota za filiżankę herbaty w piłkarskim świecie, w tych czasach i przy takim wieku zawodnika – dziwił się Paul Merson.

A Marotta zaczął swoją kadencję od wszystkich „firmowych” ruchów. Pożegnanie „legend” czy „gwiazd”, czasem wbrew protestom kibiców? Marotta przerabiał to w Juve przy okazji Davida Trezeguet chociażby. Jeśli czegoś nauczył go futbol, to braku sentymentów, jeszcze raz przywołajmy przykład Higuaina. Dlatego niespecjalnie przejmował się tym, jak zostanie odebrane pożegnanie Icardiego. Drugi znak rozpoznawczy Marotty – wyszukanie jakiejś kozackiej okazji przy zawodniku z wygasającym kontraktem. Rok przed zakupem Christiana Eriksena z Tottenhamu za 20 milionów euro, Anglicy przekonywali – jeśli Real Madryt go chce, musi szykować 200 milionów. Co się zmieniło? Duńczykowi zbliżał się koniec kontraktu ze Spurs, a Marotta o tym wiedział. Wystarczyło, by zbić kwotę do symbolicznego rozmiaru, bo w Premier League 20 milionów euro płaci się za catering do ośrodka treningowego. To naturalnie hiperbola, ale mimo wszystko – gwiazda ligi angielskiej za takie pieniądze? W Mediolanie można było poczuć w pełni, że w mieście znalazł się nowy szeryf.

Okej, mamy odhaczone pożegnanie gwiazdy, mamy wyjęcie innego kozaka za niewielkie pieniądze. Wolne transfery? A i owszem, choćby Diego Godin z Atletico Madryt. Nos do znalezienia odpowiedzi na problemy drużyny? 65 milionów za Lukaku spłaciło się z nawiązką. Brakuje jeszcze ostatniego ze znaków rozpoznawczych – zabezpieczenia przyszłości. Dla porządku więc wspomnijmy o Sensim, Barelli czy Hakimim, na którym udało się zarobić 20 baniek w rok po zakupie.

Marotta współpracował z Conte w taki sposób, jak w Juve – nie obawiał się tak mało „seksownych” ruchów jak wypożyczenie Ashleya Younga czy ściągnięcie pozostającego w wieku przedemerytalnym Aleksandra Kolarowa. Wszystko podporządkowane spójnej wizji, piłkarze ściągani nie po to, by robić wrażenie na papierze, ale sumiennie wypełniać swoją rolę w doskonale zaprojektowanej maszynce Conte.

Wszystko łącznie dało 91 punktów w ligowej tabeli, 12 „oczek” przewagi nad wicemistrzem, lokalnym rywalem. A wszystko w cholernie trudnym okresie, gdy cały świat piłkarski na moment musiał stanąć, w oczekiwaniu na decyzje polityków i medyków wokół trwającej pandemii. Marotta, który był jednym z architektów hegemonii Juventusu, stał się też tym, którą hegemonię zakończył.

Co dalej?

Na pytanie „co dalej” trzeba odpowiedzieć banalnie – dowiemy się wieczorem. Na razie Inter nie gra gorzej, niż na początku ubiegłego sezonu. Wydaje się, że i zamiana Conte na Inzaghiego, i wyszukanie następców dla Hakimiego, Lukaku czy Eriksena, nie obniżyły drastycznie jakości zespołu. Zapewniony został finansowy spokój, co zresztą podkreślają przedłużenia umów z kluczowymi zawodnikami oraz transfery takie jak Correi – a więc dalekie od budżetowego przebierania w odrzutach z mocniejszych klubów.

Natomiast tabela nie wygląda dla Interu korzystnie. Tak, to nie do końca wina mediolańczyków, po prostu Napoli i AC Milan zanotowały chory start ligi, ale właśnie dlatego wyjątkowej wagi nabiera wieczorny mecz. Do tej pory i neapolitańczycy, i czerwono-czarni wygrali 10 spotkań i zremisowali jedno. Przewaga nad Interem obu liderów Serie A wynosi siedem punktów.

Dzisiaj podopieczni Simone Inzaghiego mogą rozpocząć pościg za współlokatorem z San Siro. I to pewnie da nam odpowiedź, na ile efektywnie Marotta przeprowadził Inter przez kryzys. I czy kryzys jeszcze w ogóle trwa, czy zakończył się wraz z obecną serią pięciu udanych meczów – czterech zwycięstw i remisu z Juventusem.

CZYTAJ TAKŻE:

fot. NewsPix.pl

Ekstraklasa
03.12.2021

Koncert Górnika na Barbórkę, Śląsk statystował

Trzecie z rzędu zwycięstwo i chyba najlepszy mecz w tym sezonie. Kibice Górnika Zabrze w znakomitych nastrojach mogą przystąpić do świętowania Barbórki. Podopieczni Jana Urbana nie dali żadnych szans Śląskowi Wrocław, a wynik meczu nie do końca oddaje różnicę klas, która dzieliła dziś jednych i drugich.  Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 3:1: ofensywny koncert gospodarzy […]
03.12.2021
Weszło
03.12.2021

Mak Mateusz to Stali jest Prometeusz

Mateusz Mak w całym poprzednim sezonie wypracował pięć bramek, z czego większość w trakcie pierwszych pięciu kolejek. Przy tylu trafieniach miał udział również w trakcie dwóch sezonów przed zejściem do I ligi, gdy grał jeszcze w Piaście Gliwice. W dwóch sezonach łącznie (34 występy). W związku z powyższym trzeba postawić sprawę jasno – postawa Mateusza […]
03.12.2021
Premier League
03.12.2021

Maszyna się zacięła – kryzys formy Harry’ego Kane’a

W maju viralem w mediach społecznościowych stał się urywek transmisji jednego ze spotkań Tottenhamu. Realizator uchwycił wymowną reakcję Harry’ego Kane’a na fakt, że żaden z partnerów nie doszedł do jego dośrodkowania, ponieważ… ani jeden z nich nie wbiegł w pole karne rywala. – Jaki to ma, kurwa, sens? – mruknął pod nosem zniesmaczony Kane. I […]
03.12.2021
Anglia
03.12.2021

Był piłkarz, nie ma piłkarza. Saul Niguez zweryfikowany

Przejście Saula Nigueza do Chelsea było jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatniego dnia letniego okienka transferowego. W zasadzie, aby być precyzyjnym, było to jedno z najgłośniejszych wydarzeń nocy, już po oficjalnym zakończeniu okienka. Wypożyczenie z Atletico Madryt zostało bowiem ogłoszone już po północy. Problem w tym, że mamy grudzień, a Saul nie zrobił nic, za co […]
03.12.2021
Felietony i blogi
03.12.2021

Pieniądze to nie wszystko, panie Darku

Wiadomo, że pieniądze ułatwiają życie, lepiej je mieć, niż nie mieć, natomiast jak w tym filmie – pieniądze to nie wszystko. Dariusz Mioduski zdaje się o tym zapominać, co akurat niczym dziwnym nie jest, bo on o wielu rzeczach zapomina i wielu rzeczy nie wie. 250 tysięcy dla Papszuna, 500 tysięcy, milion. To nic nie […]
03.12.2021
Inne sporty
03.12.2021

Niedźwiedź: Kadra Polski jest mocniejsza od tej Rasmussena

Już dziś swoje występy w mistrzostwach świata w piłce ręcznej rozpocznie reprezentacja Polski kobiet. W pierwszym meczu Polki zmierzą się z Serbkami (20.30), w grupie mają też Rosję i Kamerun. Na co stać nasze zawodniczki? Jak mocną mamy kadrę? Czemu nie ma w niej Karoliny Kudłacz-Gloc? Jakim trenerem jest Arne Senstad? Rozmawialiśmy z Iwoną Niedźwiedź, […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Serie A
20.11.2021

Allegri utarł nosa Sarriemu

Maurizio Sarri mógł postrzegać ten mecz w kategoriach osobistej wendety. Zaskakująco krótka przygoda w Juventusie spuściła w kiblu wszystkie jego wieloletnie marzenia o wdrapaniu się na trenerski szczyt. Przyniosła garść memów z nerwowo dopalanymi szlugami i pokazała, że 62-letni Włoch jest trenerem jednowymiarowym, nieelastycznym i nieprzynoszącym trofeów. Po półtora roku Sarri mógł się zemścić. I […]
20.11.2021
Serie A
07.11.2021

Wszyscy w niego zwątpili, pokazał, że się mylili. Simon Kjaer

– Czułem, że zaakceptowali mnie tylko dlatego, że lepsi ode mnie byli poza ich zasięgiem – tak Simon Kjaer wspominał swoje przyjęcie do dziś prestiżowej, ale wtedy dopiero powstającej akademii Midtjylland. Rasmus Ankersen, autor książki „Kopalnie Talentów”, stwierdził, że miał całkowitą rację. Kjaer został przyjęty na sztukę, żeby zamknąć skład, z powodu braku chętnych. Był […]
07.11.2021
Serie A
07.11.2021

Stary koń ciągle rządzi w stajni? Jak Marotta przeprowadził Inter przez kryzys

Lautaro Martineza chcą wszyscy, wszędzie, mógłby funkcjonować w świecie futbolu niczym kultowy Józef Oleksy z taksówkarskiej anegdoty. Panie Lautaro, dokąd wieźć? Bez różnicy, wszędzie mnie potrzebują. Ale mimo że potrzebują go wszędzie – Martinez właśnie przedłużył kontrakt z Interem Mediolan do 2025 roku. 24-letni Nicolo Barella, mistrz Europy z reprezentacją Włoch, jeden z najbardziej cenionych […]
07.11.2021
Serie A
31.10.2021

Roma – Milan? Spektakl godny Stadio Olimpico

Miał być hit niedzieli we Włoszech? No i był hit niedzieli we Włoszech. Jose Mourinho i jego Roma nie potrafią wygrać meczu z topowym rywalem w Serie A. Derby z Lazio – w plecy. Juventus – w plecy. Napoli – bezbramkowy remis. A teraz Giallorossich wyjaśnił Milan. Wyjaśnił, bo mimo że na tablicy wyników widniało 0:2, to […]
31.10.2021
Serie A
28.10.2021

Bologna i Skorupski wypunktowani przez rozpędzone Napoli

Mecz Napoli z Bologną przebiegał od samego początku pod dyktando gospodarzy. Drużyna Luciano Spalettiego była zdecydowanie lepsza. Umiejętnie karciła rywali za ospałość, zwłaszcza jeśli spojrzymy na to, w jaki sposób Partenopei wywalczyli rzuty karne. Ekipa z południowa, tym razem z Piotrem Zielińskim w roli zmiennika, pozostaje więc niepokonana i wspólnie z Milanem ucieka reszcie stawki. Kibice pierwszy […]
28.10.2021
Serie A
24.10.2021

Derby Włoch nie pomogły nikomu, ale przynajmniej nie zaszkodziły Juve

Przez ponad godzinę zapowiadało się na to, że pozostała część sezonu będzie dla Juventusu stracona. Bo przecież z 11 punktami straty do lidera, takim samym dystansem do wicelidera i sześcioma „oczkami” za plecami Interu nie da się walczyć o mistrzostwo Włoch. Ale wtedy, rzutem na taśmę, Bianconeri się uratowali. Remis w derbach Włoch sprawił, że zamiast jednego […]
24.10.2021
Ekstraklasa
03.12.2021

Koncert Górnika na Barbórkę, Śląsk statystował

Trzecie z rzędu zwycięstwo i chyba najlepszy mecz w tym sezonie. Kibice Górnika Zabrze w znakomitych nastrojach mogą przystąpić do świętowania Barbórki. Podopieczni Jana Urbana nie dali żadnych szans Śląskowi Wrocław, a wynik meczu nie do końca oddaje różnicę klas, która dzieliła dziś jednych i drugich.  Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 3:1: ofensywny koncert gospodarzy […]
03.12.2021
Weszło
03.12.2021

Mak Mateusz to Stali jest Prometeusz

Mateusz Mak w całym poprzednim sezonie wypracował pięć bramek, z czego większość w trakcie pierwszych pięciu kolejek. Przy tylu trafieniach miał udział również w trakcie dwóch sezonów przed zejściem do I ligi, gdy grał jeszcze w Piaście Gliwice. W dwóch sezonach łącznie (34 występy). W związku z powyższym trzeba postawić sprawę jasno – postawa Mateusza […]
03.12.2021
Premier League
03.12.2021

Maszyna się zacięła – kryzys formy Harry’ego Kane’a

W maju viralem w mediach społecznościowych stał się urywek transmisji jednego ze spotkań Tottenhamu. Realizator uchwycił wymowną reakcję Harry’ego Kane’a na fakt, że żaden z partnerów nie doszedł do jego dośrodkowania, ponieważ… ani jeden z nich nie wbiegł w pole karne rywala. – Jaki to ma, kurwa, sens? – mruknął pod nosem zniesmaczony Kane. I […]
03.12.2021
Anglia
03.12.2021

Był piłkarz, nie ma piłkarza. Saul Niguez zweryfikowany

Przejście Saula Nigueza do Chelsea było jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatniego dnia letniego okienka transferowego. W zasadzie, aby być precyzyjnym, było to jedno z najgłośniejszych wydarzeń nocy, już po oficjalnym zakończeniu okienka. Wypożyczenie z Atletico Madryt zostało bowiem ogłoszone już po północy. Problem w tym, że mamy grudzień, a Saul nie zrobił nic, za co […]
03.12.2021
La Liga
03.12.2021

Co dalej z Joaquinem?

Real Betis w tym sezonie z niezłym skutkiem łączy grę w europejskich pucharach z występami w lidze. Manuel Pellegrini trzyma się sztywno jednej zasady. Nie ma świętych krów i kropka. Jeśli nie prezentujesz odpowiedniej formy, to nie grasz. Przekonuje się o tym Joaquin i o dziwo całkiem nieźle to znosi. Legenda Betisu powoli żegna się […]
03.12.2021
Anglia
03.12.2021

Najbardziej absurdalne gole w historii Premier League

Za nieco ponad pół roku Premier League będzie obchodzić swoje trzydziestolecie, a na jej boiskach padły w tym czasie dokładnie 30302 bramki. Spośród takiego zbioru wcale nie jest łatwo wybrać tylko kilka tych najładniejszych lub najważniejszych. My, zmotywowani wczorajszymi wydarzeniami na Old Trafford, postaraliśmy się wybrać pięć tych najbardziej absurdalnych, które zostały zdobyte w niecodziennych […]
03.12.2021
Ekstraklasa
03.12.2021

Koncert Górnika na Barbórkę, Śląsk statystował

Trzecie z rzędu zwycięstwo i chyba najlepszy mecz w tym sezonie. Kibice Górnika Zabrze w znakomitych nastrojach mogą przystąpić do świętowania Barbórki. Podopieczni Jana Urbana nie dali żadnych szans Śląskowi Wrocław, a wynik meczu nie do końca oddaje różnicę klas, która dzieliła dziś jednych i drugich.  Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 3:1: ofensywny koncert gospodarzy […]
03.12.2021
Weszło
03.12.2021

Mak Mateusz to Stali jest Prometeusz

Mateusz Mak w całym poprzednim sezonie wypracował pięć bramek, z czego większość w trakcie pierwszych pięciu kolejek. Przy tylu trafieniach miał udział również w trakcie dwóch sezonów przed zejściem do I ligi, gdy grał jeszcze w Piaście Gliwice. W dwóch sezonach łącznie (34 występy). W związku z powyższym trzeba postawić sprawę jasno – postawa Mateusza […]
03.12.2021
Premier League
03.12.2021

Maszyna się zacięła – kryzys formy Harry’ego Kane’a

W maju viralem w mediach społecznościowych stał się urywek transmisji jednego ze spotkań Tottenhamu. Realizator uchwycił wymowną reakcję Harry’ego Kane’a na fakt, że żaden z partnerów nie doszedł do jego dośrodkowania, ponieważ… ani jeden z nich nie wbiegł w pole karne rywala. – Jaki to ma, kurwa, sens? – mruknął pod nosem zniesmaczony Kane. I […]
03.12.2021
Anglia
03.12.2021

Był piłkarz, nie ma piłkarza. Saul Niguez zweryfikowany

Przejście Saula Nigueza do Chelsea było jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatniego dnia letniego okienka transferowego. W zasadzie, aby być precyzyjnym, było to jedno z najgłośniejszych wydarzeń nocy, już po oficjalnym zakończeniu okienka. Wypożyczenie z Atletico Madryt zostało bowiem ogłoszone już po północy. Problem w tym, że mamy grudzień, a Saul nie zrobił nic, za co […]
03.12.2021
Felietony i blogi
03.12.2021

Pieniądze to nie wszystko, panie Darku

Wiadomo, że pieniądze ułatwiają życie, lepiej je mieć, niż nie mieć, natomiast jak w tym filmie – pieniądze to nie wszystko. Dariusz Mioduski zdaje się o tym zapominać, co akurat niczym dziwnym nie jest, bo on o wielu rzeczach zapomina i wielu rzeczy nie wie. 250 tysięcy dla Papszuna, 500 tysięcy, milion. To nic nie […]
03.12.2021
Inne sporty
03.12.2021

Niedźwiedź: Kadra Polski jest mocniejsza od tej Rasmussena

Już dziś swoje występy w mistrzostwach świata w piłce ręcznej rozpocznie reprezentacja Polski kobiet. W pierwszym meczu Polki zmierzą się z Serbkami (20.30), w grupie mają też Rosję i Kamerun. Na co stać nasze zawodniczki? Jak mocną mamy kadrę? Czemu nie ma w niej Karoliny Kudłacz-Gloc? Jakim trenerem jest Arne Senstad? Rozmawialiśmy z Iwoną Niedźwiedź, […]
03.12.2021
Felietony i blogi
01.12.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Też jestem oburzony wynikami głosowania w plebiscycie France Football. Wydaje mi się, że oburzenie wynikami głosowania w plebiscycie France Football powinniśmy zresztą umieścić w naszym podręczniku polskości tuż po rozdziałach poświęconych propozycjom „nie zdejmujcie butów, i tak tu brudno” oraz „co będziecie jechać, u nas na tapczanie wyśpita się jak króle” (copyright: Leszek Milewski). Natomiast […]
01.12.2021
Felietony i blogi
24.11.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nie wiem, jaki jest cel dolnośląskiej policji, nie wiem, jakie są ich osobiste ambicje i założenia. Wiem jedno – w momencie, gdy w wielu województwach sytuacja na linii policja-środowisko piłkarskie zaczęła się normalizować po dość szalonym okresie lockdownu, tam mamy do czynienia z jakimś absurdalnym natężeniem czystej złośliwości wobec kibiców. I podkreślę od razu – […]
24.11.2021
Weszło
21.11.2021

Dlaczego Legia nie zdobyła mistrzostwa w latach osiemdziesiątych?

Na hasło Górnik Zabrze – Legia Warszawa wielu współczesnych kibiców wspomina przede wszystkim o pamiętnym starciu z 1994 roku, starciu bardzo ostrym, o ogromną stawkę, z setką podtekstów. Starciu, w którym Legia Warszawa wygrała tytuł mistrza Polski, Ale tak naprawdę tamten mecz górników z legionistami nabiera głębszego sensu dopiero po prześledzeniu całej dekady poprzedzającej bój. […]
21.11.2021
Felietony i blogi
17.11.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nie wiem, czy trenerzy robią to świadomie, z rozmysłem, z głębszym planem, czy też wyłącznie z potrzeby chwili, z jakiegoś odruchu serca. Mamy szkoleniowca, niech się nazywa Jan Wężyk. Wężyk już zaczyna przeczuwać, że jest na wylocie, że za moment zostanie pożegnany. Wyniki tak mocno odjeżdżają od oczekiwań zarządu, że rozwiązanie umowy za porozumieniem stron […]
17.11.2021
Weszło
15.11.2021

Futbol się zmieniał, dres pozostawał ciągle ten sam

Węgierska legenda piłkarska kiedyś? Członek „Złotej Jedenastki”, doskonały strzelec czy drybler, stosy efektownych zwycięstw, medale, gra w topowych europejskich klubach. Węgierska legenda piłkarska dzisiaj? Nosi fajny, bawełniany dres. Ktoś złośliwy mógłby omówić spektakularny upadek węgierskiego futbolu wyłącznie na podstawie zestawienia najbardziej popularnych piłkarzy sprzed lat oraz z XXI wieku. Dawną potęgę, Puskasów, Kocsisów czy Hidegkutich […]
15.11.2021
Felietony i blogi
10.11.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nigdy nie zapomnę Michałowi Probierzowi, gdy w ostatnim stadium agonii piłkarskiego ŁKS-u z lat 2010-1013, przedłużył nasze nadzieje na lepszą przyszłość. Wpadł do drużyny kompletnie rozbitej, która w ligę weszła od serii wysokich porażek. To były prawdziwe deklasacje, widziałem każdy z tych meczów, momentami wydawało się, że przeciwnicy się nad nami litują. 0:5 z Lechem […]
10.11.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rroy
rroy
26 dni temu

Czyli spier.. z Varese …lokalny działacz

Paolo Juventino
Paolo Juventino(@paolo-juventino)
26 dni temu

Świetny fachowiec. Vidal, Pogba, Pirlo to były majstersztyki. Tacy piłkarze jak Lichtsteiner czy Barzagli zyskali wówczas w Juve nowy blask. Były chybione strzały, choćby Jorge Martinez z Catanii, ale suma sumarum pracę Beppe trzeba docenić. Inter wiele zyskał na jego przejęciu.

Suche Info
04.12.2021

Kuriozalna sytuacja w Chorwacji. Błoto zatrzymało piłkę przed linią bramkową

Do absurdalnej sytuacji doszło w meczu 2. ligi chorwackiej. Spotkanie, które było rozgrywane na kiepskiej murawie, otrzymało kolejny cios w postaci niesprzyjających warunków atmosferycznych.  Efekty widzimy poniżej. Piłka zamiast wpaść do bramki, zatrzymała się na kałuży błota, która pojawiła się w polu karnym jednego z klubów. Na szczęście nie była to akcja, która „ustawiła spotkanie”. […]
04.12.2021
Ekstraklasa
03.12.2021

Koncert Górnika na Barbórkę, Śląsk statystował

Trzecie z rzędu zwycięstwo i chyba najlepszy mecz w tym sezonie. Kibice Górnika Zabrze w znakomitych nastrojach mogą przystąpić do świętowania Barbórki. Podopieczni Jana Urbana nie dali żadnych szans Śląskowi Wrocław, a wynik meczu nie do końca oddaje różnicę klas, która dzieliła dziś jednych i drugich.  Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 3:1: ofensywny koncert gospodarzy […]
03.12.2021
Piłka ręczna
03.12.2021

Polki pokonane przez Serbię i… własne błędy

Momentami wydawało się, że Polki odrobią straty. Momentami nasza gra w defensywie wyglądała znakomicie, a i z przodu radziliśmy sobie całkiem dobrze, świetnie kontrując rywalki. Momentami. A momenty to za mało, gdy chce się wygrać z taką reprezentacją jak Serbia. Na rozpoczęcie mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet nasze zawodniczki przegrały 21:25, choć trudno oprzeć […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Union Berlin pokonał RB Lipsk!

To był naprawdę udany wieczór dla ekipy z Berlina. Tamtejszy Union pokonał RB Lipsk w starciu na szczycie Bundesligi, utrzymując się w czołowej czwórce.  Gospodarze weszli w to spotkanie lepiej – Awoniyi dał im prowadzenie już w 6. minucie. RB Lipsk oczywiście walczył, zdołał wyrównać po zaledwie siedmiu minutach, gdy piłkę do siatki wpakował Nkunku. […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Podwójna parada obrońcy Bournemouth! Jak on to zrobił?! [WIDEO]

W trwającym obecnie hicie Championship doszło do interwencji, która zapisze się na kartach historii angielskiego futbolu. Obrońca Bournemouth – Steve Cook – dwukrotnie zagrodził dostęp do bramki zawodnikom Fulham, wykorzystując do tego swoje ciało. Niesamowita podwójna interwencja Steve’a Cooka. Co to w ogóle było! pic.twitter.com/TgDAGqmqAA — Krzysiek Bielecki (@KchampK) December 3, 2021 Trzeba przyznać, że […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Piłkarze Zenitu wyszli na mecz z psami do adopcji

Piłkarze Zenitu postanowili pomóc lokalnemu schronisku. Przed meczem z Rostowem pojawili się na płycie boiska trzymając psy oddane do adopcji.  Każdy z zawodników wyjściowego składu niósł na rękach jednego zwierzaka. W ten sposób Zenit ma nadzieję, że uda się odciążyć przepełnione schroniska, a jednocześnie zwrócić uwagę na problem jakim pozostają bezdomne czworonogi. Zenit’s players carried […]
03.12.2021
Weszło
03.12.2021

Mak Mateusz to Stali jest Prometeusz

Mateusz Mak w całym poprzednim sezonie wypracował pięć bramek, z czego większość w trakcie pierwszych pięciu kolejek. Przy tylu trafieniach miał udział również w trakcie dwóch sezonów przed zejściem do I ligi, gdy grał jeszcze w Piaście Gliwice. W dwóch sezonach łącznie (34 występy). W związku z powyższym trzeba postawić sprawę jasno – postawa Mateusza […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Górnik Polkowice zakopany przez Zagłębie Sosnowiec

Miazga – tak można podsumować dzisiejszy mecz między Zagłębiem Sosnowiec a Górnikiem Polkowice. Wynik nie pozostawia złudzeń w temacie tego, komu bliższy jest spadek z I ligi. Przed spotkaniem obie ekipy nie były rozdzielone w szczególny sposób. Zagłębie wisiało tuż nad strefą spadkową i miało 18 punktów na koncie, zaś Górnik był przedostatni z trzynastoma […]
03.12.2021
Premier League
03.12.2021

Maszyna się zacięła – kryzys formy Harry’ego Kane’a

W maju viralem w mediach społecznościowych stał się urywek transmisji jednego ze spotkań Tottenhamu. Realizator uchwycił wymowną reakcję Harry’ego Kane’a na fakt, że żaden z partnerów nie doszedł do jego dośrodkowania, ponieważ… ani jeden z nich nie wbiegł w pole karne rywala. – Jaki to ma, kurwa, sens? – mruknął pod nosem zniesmaczony Kane. I […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Gabriel Slonina powołany do dorosłej reprezentacji USA

Amerykanie robią wszystko, by zabezpieczyć przyszłość Gabriela Sloniny. Bramkarz otrzymał właśnie powołanie do reprezentacji USA. Dla sympatyków MLS nie jest to żadna niespodzianka – 17-latek wystąpił w minionym sezonie w 11 ligowych meczach Chicago Fire i cztery razy zachował czyste konto. Jednak większe wrażenie niż suche liczby robią umiejętności Sloniny, który uchodzi za jednego z […]
03.12.2021
Anglia
03.12.2021

Był piłkarz, nie ma piłkarza. Saul Niguez zweryfikowany

Przejście Saula Nigueza do Chelsea było jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatniego dnia letniego okienka transferowego. W zasadzie, aby być precyzyjnym, było to jedno z najgłośniejszych wydarzeń nocy, już po oficjalnym zakończeniu okienka. Wypożyczenie z Atletico Madryt zostało bowiem ogłoszone już po północy. Problem w tym, że mamy grudzień, a Saul nie zrobił nic, za co […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Mecze Bayernu bez udziału kibiców

Decyzją rządu Bawarii mecz Ligi Mistrzów między Bayernem Monachium a Barceloną zostanie rozegrany bez udziału kibiców. To pokłosie regulacji, które zostały wprowadzone ze skutkiem natychmiastowym.  W związku ze słabą sytuacją pandemiczną w Niemczech, wspomniany rząd zdecydował się na nałożenie zakazu uczestnictwa kibiców w wydarzeniach sportowych aż do końca 2021 roku. Oznacza to, że najbliższe spotkanie […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Filip Majchrowicz młodzieżowcem listopada PKO Banku Polskiego

Filip Majchrowicz został oficjalnie wyróżniony nagrodą dla najlepszego młodzieżowca w listopadzie. Bramkarz Radomiaka Radom we wszystkich ligowych spotkaniach jedenastego miesiąca roku zachował czyste konto. 21-letni Majchrowicz na zero z tyłu zagrał w meczach z Górnikiem Zabrze, Zagłębiem Lubin oraz Wisłą Kraków. To osiągnięcie tym bardziej imponujące, że według współczynnika bramek spodziewanych (xG), beniaminek powinien stracić […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Smuda: – Po 30 minutach wiedziałem, że Lewandowski to piłkarz, o którego mi chodzi

Franciszek Smuda udzielił wywiadu „Gazecie Krakowskiej”, w którym wraca do swoich początków współpracy z Robertem Lewandowskim. Były trener Lecha Poznań stał za transferem drugiego najlepszego piłkarza świata do Kolejorza.  – Do Pruszkowa pojechałem oglądać dwóch napastników Znicza, analizowałem grę jednego i drugiego. Obejrzałem może z 30 minut i już wiedziałem, że Lewandowski to chłopak, o […]
03.12.2021
Felietony i blogi
03.12.2021

Pieniądze to nie wszystko, panie Darku

Wiadomo, że pieniądze ułatwiają życie, lepiej je mieć, niż nie mieć, natomiast jak w tym filmie – pieniądze to nie wszystko. Dariusz Mioduski zdaje się o tym zapominać, co akurat niczym dziwnym nie jest, bo on o wielu rzeczach zapomina i wielu rzeczy nie wie. 250 tysięcy dla Papszuna, 500 tysięcy, milion. To nic nie […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Tymoteusz Puchacz trafi do Turcji?

Zdaniem „Fanatik”, Tymoteusz Puchacz znalazł się na celowniku Trabzonsporu. Polak miałby trafić do Turcji na zasadzie wypożyczenia z Unionu Berlin. Lewy wahadłowy przeniósł się do Niemiec przed startem bieżącego sezonu. Mimo tego dalej nie zdołał zadebiutować w Bundeslidze, łapiąc minuty jedynie w starciach Ligi Konferencji, gdzie regularnie występuje w pierwszym składzie. Nie oznacza to jednak, […]
03.12.2021
Inne sporty
03.12.2021

Niedźwiedź: Kadra Polski jest mocniejsza od tej Rasmussena

Już dziś swoje występy w mistrzostwach świata w piłce ręcznej rozpocznie reprezentacja Polski kobiet. W pierwszym meczu Polki zmierzą się z Serbkami (20.30), w grupie mają też Rosję i Kamerun. Na co stać nasze zawodniczki? Jak mocną mamy kadrę? Czemu nie ma w niej Karoliny Kudłacz-Gloc? Jakim trenerem jest Arne Senstad? Rozmawialiśmy z Iwoną Niedźwiedź, […]
03.12.2021
Suche Info
03.12.2021

Gołębiewski: – Zawodnicy są profesjonalistami, nie będzie odpoczynku

Na spotkanie Pucharu Polski z Motorem Lublin Legia Warszawa wyszła w naprawdę silnym składzie. Wiele osób zastanawiało się, czy to nie oznacza kilku absencji w najbliższym ligowym meczu, gdy Wojskowi zmierzą się z Cracovią. Naprzeciw takim pytaniom wyszedł Marek Gołębiewski, trener stołecznego klubu. – W Krakowie spodziewam się bardzo trudnego meczu. Ostatnio Cracovia przegrała z […]
03.12.2021