post

Opublikowane 27.10.2021 09:48 przez

Paweł Paczul

– Ja sobie zdaję sprawę, że funkcja przewodniczącego Kolegium Sędziów to jest tak zwany zderzak. Wiem, że nie da się tej funkcji zbyt długo sprawować, ta pozycja się zużywa i trzeba znaleźć moment, by dać się zmienić – mówi Tomasz Mikulski, który po wyborach w PZPN-ie objął funkcję przewodniczącego Kolegium Sędziów. Jaki ma pomysł na funkcjonowanie tego organu? Co zmienia względem poprzednika? Zapraszamy na rozmowę.

Spotkał się pan już z opiniami, że nic się nie zmieni w Kolegium Sędziów, skoro był pan wiceprzewodniczącym za czasów pana Przesmyckiego?

Tak. Na początku odbierałem sygnały głownie spoza środowiska, że niektórzy tak to postrzegają.  Myślę, że  już pierwsze tygodnie mojej działalności odsunęły ten temat na bok i zrobił się nieaktualny.

Co takiego pan zrobił, że ten temat stał się nieaktualny?

Troszkę inaczej się zorganizowaliśmy. Działamy bardziej kolegialnie. Są inne sposoby komunikacji, zarządzania KS-em. Jeśli jednak  ktoś liczył na to, że zrobię rewolucję personalną w Ekstraklasie, to się mylił.  To było niemożliwe. Ale odbiór i tak jest taki, że wygląda to inaczej i nie spotykam się już z zarzutami, o których pan wspomniał.

Jakie są te inne sposoby komunikacji?

Regularnie spotykamy się online z przewodniczącymi wojewódzkich kolegiów sędziów. Mieliśmy już dwa spotkania, w planach są kolejne. Założyliśmy sobie plan współpracy na tygodnie, miesiące i lata. To taki przykład pierwszy z brzegu.

Zgodzimy się bowiem, że rządy pana Przesmyckiego były dość autorytarne.

To był lider Kolegium Sędziów, brał na siebie główny ciężar zarządzania, a co za tym idzie – brał też na siebie całą krytykę, ona spadała na niego. A ja bardziej opieram się na zespole. Mam pięcioosobowy zarząd, każdy ma swoją funkcję, decyzje podejmujemy wspólnie. Odpowiadam za całokształt, ale każdy ma znaczącą działkę. Nie kontroluję swoich kolegów. Ufam im. Każdy wie, co mamy robić.

Skoro pan jest bardziej demokratą, to jak pan odnajdywał się w poprzedniej rzeczywistości?

Ja sędziowanie porównuję do drużyny piłkarskiej. Jest trener-selekcjoner, który odpowiada za wyniki. Byłem w jego sztabie i pomagałem przewodniczącemu Przesmyckiemu w zakresie, o który mnie prosił, którego oczekiwał. Nie miałem kłopotu, dyskomfortu, ani niedosytu, że pewne decyzje podejmował jednoosobowo. Nie cierpiałem na niedobór władzy.

Postaw na siebie w Fuksiarz.pl!

Pan był odpowiedzialny za obserwatorów.

Tak, włożyłem w to dużo zaangażowania, uważam, że wiele się udało zrobić i odnajdywałem się w tym. Miałem też głos przy decyzjach, które były podejmowane kolegialnie. Bo to nie jest tak, że wszystkie decyzje podejmował jednoosobowo Zbigniew Przesmycki. Decyzje, które potrzebowały uchwał, jak na przykład spadki- awanse czy listy międzynarodowe, były podejmowane wspólnie.

Nie czuł pan dyskomfortu, jak wychodziły na jaw takie historie jak z Wojciechem Myciem, który miał sędziować, bo „jest przystojny i ładnie biega”?

Nie wiem, czy Zbigniew Przesmycki tak powiedział. Nie weryfikowałem tego, natomiast mniej więcej wiem, jak to się stało, że Wojtek Myć był taką dużą nadzieją. A te słowa to chyba bardziej fakt medialny.

No, ale faktem jest, że ścieżka Mycia była ekspresowa.

Tak, była szybka. Jednak wynikało to z tego, że Wojtek Myć został zauważony przez przewodniczącego na egzaminach sprawnościowych dla trzecioligowych, gdzie się wyróżniał i był najlepszy. Chwilę porozmawiali, uznał, że to jest znakomity materiał na sędziego. Bardzo mocno wierzył, że uda się w bardzo krótkim czasie zrobić z niego sędziego na poziomie Ekstraklasy.

Pytanie, czy Przesmycki miał więc oko, bo Myć nie dawał rady w wielu momentach.

To prawda, że tu ścieżka okazała się zbyt szybka. Natomiast wielu innych czołowych dziś sędziów w Polsce też zostało zauważonych przez przewodniczącego Przesmyckiego i zaczęło robić karierę za jego kadencji. Znów,  jest to jak w drużynie. Trener stawia na młodych, nie każdy wypali.

Była też inna sprawa, która rzucała się cieniem na Przesmyckiego i Kolegium Sędziów, czyli sprawa arbitra Rynkiewicza, który wygrał proces.

Nie chcę odnosić się do tego wyroku sądowego.

Skoro jednak zmienia pan sposób działania Kolegium, to pewnie wyciąga pan wnioski z poprzedniej kadencji.

Myślę tak: skoro panuje zgoda, że poziom sędziowania za kadencji Zbigniewa Przesmyckiego się podniósł – bo dziewięć lat temu polskie sędziowanie było dwa szczeble niżej – to nie potrzeba rewolucji. Natomiast powstało pytanie, skoro postęp był, to skąd taka zła opinia, na przykład w mediach. I uznałem, że może to nie decyzje były złe, a na przykład sposób komunikacji. Generalnie przecież kierunek obrano dobry. Nikt chyba nie zaprzeczy, że poziom sędziowania na najwyższych szczeblach w Polsce się podniósł.

Tak, były problemy z komunikacją, jak przy sprawie Daniela Stefańskiego. Niby z Bydgoszczy, a z Warszawy.

Ale jakie to ma znaczenie, gdzie mieszka dany sędzia?

Tak, jasne, ale właśnie – skoro zrobiła się, powiedzmy, aferka, to był problem z komunikacją.

Zgadzam się. Dlatego będę próbował działać trochę inaczej.

Na początku zanosiło się, że pan tej roboty nawet nie chce, prawda?

Nie miałem takich planów ze względu na swoją pozycję zawodową. Nie miałem głodu i apetytu na władzę, nie pociągało mnie to. Mówi pan więc prawdę. Do ostatniej chwili zaprzeczałem, że będę przewodniczącym i mówiłem to z pełnym przekonaniem. To nie było krygowanie się czy coś w tym rodzaju.

Co się zmieniło?

Prezes związku, jego najbliżsi współpracownicy, a także wiele osób o znaczącej pozycji w naszym środowisku bardzo mocno namawiali mnie do objęcia tej funkcji. Jedna, druga rozmowa przekonały mnie do tego, że będę miał możliwość zrobienia czegoś interesującego. To też jest męskie wyzwanie, zrobienie kolejnego kroku. Pomyślałem sobie, że z tym prezesem i odpowiednimi ludźmi w Kolegium, mogę zrobić coś dobrego dla sędziowania w Polsce.

Jak do tej pory udaje się panu łączyć funkcję z zawodem lekarza?

Klucze są dwa. Pierwszy to właśnie kolegialność – mam w zarządzie fachowców, którzy są zaangażowani w pracę i ja nie muszę ich kontrolować. Po prostu wiem, że swoją robotę wykonają dobrze. Drugi to ten, że czas pandemii pokazał, iż bardzo wiele – jeśli nie wszystko – można zrobić sprzed komputera. My dwa-trzy razy w tygodniu spotykamy się online i przez kilka godzin podejmujemy decyzje. Bez jeżdżenia do Warszawy. Na razie to się sprawdza. Jako lekarz pracuję tak, jak pracowałem, a sędziowaniem zajmuje się popołudniami, wieczorami i w weekendy.

Był w ogóle taki pomysł, żeby zrezygnować z zawodu?

Nie! Od początku zaznaczyłem, że ja swojej pracy nie zostawię. Zresztą tego pan prezes Kulesza ode mnie nie wymagał.

No tak – lekarzem jest się z powołania.

Absolutnie tak. Poza tym ja sobie zdaję sprawę, że funkcja przewodniczącego Kolegium Sędziów to jest tak zwany zderzak. Wiem, że nie da się tej funkcji zbyt długo sprawować, ta pozycja się zużywa i trzeba znaleźć moment, by dać się zmienić.

To ile daje pan sobie czasu?

Mamy wiele długoterminowych planów i myślę, że po jednej czteroletniej kadencji będzie już można poznać owoce mojej pracy.

Jaki jest ogólnie poziom polskiego sędziowania? TOP10 w Europie?

Arbitrzy na pewno nie zaniżają poziomu Ekstraklasy. I myślę, że tak – jeśli chcemy zrobić taki ranking, to sądząc po liczbie i jakości wyznaczeń polskich arbitrów na mecze UEFA i FIFA, to polscy sędziowie znajdują się pod koniec pierwszej dziesiątki. Życzyłbym szczerze tego samego polskiej reprezentacji i polskim klubom.

Późno pojawiała się świeża krew za kadencji Przesmyckiego w Ekstraklasie. Teraz ona jest i ci nowi dają radę, może za długo czekaliśmy?

Tak decydował przewodniczący, wolał operować węższą grupą sędziów. Ja uważam, że jeśli chodzi o młodych arbitrów, to do dobrego sędziowania potrzebna jest regularność. Żaden sędzia próbowany raz na dwa miesiące w Ekstraklasie, nie będzie w stanie robić postępu. Jeśli więc ktoś ode mnie dostanie szansę, to będzie ją dostawał regularnie. Taką mam koncepcję. Poza tym uważam, że ci najlepsi nie muszą sędziować każdej kolejki, jeśli będą mieli wolne weekendy co jakiś czas, to też im dobrze zrobi.

A mamy teraz szeroką ławkę?

Tu jest problem. Musimy zarzucić sieci bardzo daleko, dalej niż pierwsza liga, by znaleźć kandydatów, którzy mogą zaistnieć w Ekstraklasie. Mam pewne plany i na pewno będziemy do tego dążyć.

Jaki to plan?

Na przykład najlepszych obserwatorów będziemy kierować na szczebel drugiej ligi i niższej. Po to, by wyławiać najlepszych i ich szlifować. Ten projekt nazwałem kategoryzacją obserwatorów i od następnego sezonu to wprowadzimy. Chodzi o to, żeby najlepsi obserwatorzy jeździli na mniej zbadane tereny i tam realizowali swoją misję.

Przewiduje pan takie szybkie ścieżki, jak miał Myć?

Nie. Oczywiście, nie mogę wykluczyć, że wpadnie mi w oko super-talent, ale ja potrzebuję czasu, żeby się do kogoś przekonać. To działa też w drugą stronę – ten czas również jest potrzebny, by na kimś postawić kreskę. Będę działał spokojniej.

Pan dzisiaj odpowiada za obsadę sędziowską na Ekstraklasę?

Tak. Na poziomie Ekstraklasy, pierwszej i drugiej ligi. Tyle że sędziów VAR dobiera Paweł Gil, Robert Małek obserwatorów, a Maciej Wierzbowski asystentów i arbitrów technicznych.

I co pan sądzi o takich listach, jak ten od Legii, że nie chce sędziego Frankowskiego na swoich meczach?

Zdaję sobie sprawę, że komuś może być z kimś nie po drodze, nie chcę generować niepotrzebnych konfliktów, ale nie będzie tak, że to kluby zdecydują, kto może im sędziować, a kto nie. Natomiast dokonując obsady, są to elementy, które także muszę brać pod uwagę.

Teraz się pan dwa razy zastanowi, zanim wyśle Frankowskiego na mecz Legii?

Pewnie tak. Po meczu we Wrocławiu trzeba było dać odpocząć Legii od Bartosza. Poszukamy jednak momentu, kiedy wrócimy do tematu. Nie wyobrażam sobie, żeby to miał być rozdział dożywotni.

Czyli ta presja ze strony klubów ma sens.

Tak długo, jak będę miał rozwiązania, to będę z nich korzystał. Ale na pewno się nie zgodzę, by powstawały listy sędziów od poszczególnych klubów. Zresztą w tym meczu Śląska z Legią nie wydarzyło się nic takiego, co by usprawiedliwiało aż tak negatywny oddźwięk. Niepotrzebna i błędna sygnalizacja asystenta, ale potem też błąd zawodników.

I ewidentny karny dla Legii za wejście Golli.

Czy ewidentny? Rozmawialiśmy o tym na warsztatach. Zdania sędziów ekstraklasowych były podzielone. Mnie jest bliżej do oceny, że powinien być rzut karny, ale na pewno nie było to czarno-białe.

Czy sędziowie, którzy popełniają takie już czarno-białe błędy, będą częściej siadać na ławce?

Gdy robię obsadę, to na pewno jednym z podstawowych kryteriów jest aktualna forma sędziego. Jednak na pewno nie będzie też tak, że sędzia popełni błąd i ja go od razu  skreślam.

Nawet jeśli to będzie karygodny błąd?

Karygodny błąd będzie wymagał stosownej reakcji.

Czyli jakiej?

Teraz takie błędy zdarzają się incydentalnie, ale jeśli do takiego dojdzie – moja reakcja być musi. Ale to jest kwestia indywidualna, no i w Ekstraklasie dominują – jeśli już – mniejsze błędy, w zdarzeniach trudnych w detekcji.

Kto zajmie miejsce Pawła Gila na liście sędziów międzynarodowych?

Mogę panu powiedzieć, że nominowaliśmy Damiana Sylwestrzaka. Bardzo młody i utalentowany sędzia. Czekamy na zatwierdzenie tej kandydatury przez FIFA. Byliśmy jednomyślni, że to jest najlepszy kandydat – młody, pracuje nad sobą, robi postępy. Ma wszelkie predyspozycje, żeby zawędrować wysoko w hierarchii arbitrów międzynarodowych. Jest wręcz idealnie skrojonym kandydatem.

Mówiliśmy o komunikacji – myślał pan, by co kolejkę omawiać kontrowersje sędziowskie na kanałach związkowych?

Nie. Tego typu opinie musimy wypracowywać na Kolegium, potem na warsztatach. I gdy emocje opadną, możemy to upublicznić.

Po miesiącu nikogo to już nie obchodzi, a kibic na gorąco może czegoś nie zrozumieć. Jak zagrań ręką, które są szarą strefą.

Ja uważam, że lepiej zrobić to trochę później i mieć to dobrze dopracowane. Skoro mojemu poprzednikowi zarzucano, że się wychylał i przedstawiał swoje opinie, to ja będę chciał działać zespołowo. Poza tym – najpierw przedstawić swoje stanowisko sędziom, a dopiero potem opinii publicznej. To jest model od UEFA, który się doskonale sprawdza. UEFA nigdy na gorąco nie komentuje decyzji sędziego. Jak ma być merytoryczna ocena, to lepiej, żeby nie było emocji. Zdaję sobie sprawę, że oczekiwania mediów są inne, natomiast nie ma idealnych rozwiązań. Ponadto jest tylu ekspertów, którzy chętnie mówią o sędziowaniu… Oddajmy im głos.

Poziom wiedzy tych ekspertów jest u nas wysoki, czy raczej gadają na chłopski rozum?

Poziom jest zróżnicowany. Tak odpowiem.

ILE ZARABIAJĄ POLSCY SĘDZIOWIE?

A co z VAR-em, nie byłoby sensowne wyświetlać na telebimach, co jest analizowane?

Myślę, że nie ma przeszkody, by wyświetlać komunikat, czy sprawdzana jest czerwona kartka, karny, czy spalony. Są też głosy, by upubliczniać komunikację sędziów. To byłoby medialne, ale jestem przekonany, że niektóre procesy powinny zostać wewnątrz zespołu sędziowskiego. Natomiast będziemy robić tak, jak zdecyduje UEFA. Jeśli ona pójdzie w tym kierunku, to my też.

Może to rozjaśniłoby pewne rzeczy? Szymon Marciniak jest oskarżany o to, że olewa VAR, co jest oczywiście bzdurą, więc skoro mówimy o lepszej komunikacji…

Całkiem niedawno na meczu eliminacji mistrzostw świata podbiegł do monitora i zmienił decyzję. Pokutuje  taka opinia od czasów mundialu, ale ja jej nie potwierdzam. Co do pomysłu – jest protokół, są zasady. One na razie na upublicznianie rozmów między arbitrami nie pozwalają.

Będzie pan ujednolicał temat szkolenia sędziów w wojewódzkich związkach?

Tak, to jest jeden z naszych głównych projektów. Planujemy tu się mocno zaangażować. Te dwa spotkania z przewodniczącymi wojewódzkich kolegiów sędziów, toczyły się głównie wokół tej tematyki. Chcemy mieć czterech instruktorów, tak, by każdy z nich zajmował się czterema województwami. Wspierałby związki merytorycznie, metodologicznie i przedkładał wszystkie informacje ze szczebla centralnego w formie maksymalnie przystępnej.

Ma pan wpływ na to, by poprawiać bezpieczeństwo czy szacunek do sędziów na niższych szczeblach?

Pracujemy nad tym, rozmawiamy z przewodniczącymi wojewódzkich kolegiów sędziów. Mamy propozycje, które chcemy przedstawić w połowie listopada. To jest jeden postulatów środowiska – w momencie, gdy ich dobro osobiste zostanie naruszone, nie mogą zostać z tym sami. Żeby mieli wsparcie wojewódzkich związków. Prawne czy jakiekolwiek inne. Byłby to ważny sygnał dla wszystkich, trenerów i piłkarzy również. Jeśli podniosą rękę na sędziego, to nie będzie to tylko sprawa arbitra, ale całej społeczności. To jest bezdyskusyjne: sędzia musi czuć się bezpiecznie.

Funkcjonowała akcja #SzacunekDlaArbitra, ale nie wiem, czy cokolwiek to zmieniło.

Trzeba iść wielotorowo. Kontynuować takie akcje i zapewnić sędziom ścieżkę ochrony prawnej. Rzecznicy Praw Związkowych na poziomie wojewódzkim powinni w to się zaangażować .

Pan miał wpływ na to, że Strajk Sędziów został odwołany?

Nie. To była anonimowa inicjatywa, najwyraźniej nie wypaliła. Ja dostrzegam problem i jestem świadomy skali niezadowolenia sędziów, jeśli chodzi o ryczałty i stawki, ale zaczynanie rozmowy od groźby strajku nie było dobrym pomysłem.

To sędziowanie musi się jednak opłacać.

Mam świadomość, że to jest bardzo ważny argument, by zatrzymać ludzi przy sędziowaniu. Natomiast trzeba także uwzględniać realia i możliwości klubów. Szukać kompromisu i rozsądnych rozwiązań. Na te tematy na pewno będziemy rozmawiać w PZPN. Wierzę, że owocnie.

CZYTAJ TAKŻE:

Fot. FotoPyk&Newspix

Weszło
28.11.2021

Sekulski i Warchoł. Dwuosobowa ekipa specjalna

Wyłączając Stal Mielec i parę Mak-Piasecki, nikt w Ekstraklasie nie ma polskiego duetu w linii ataku z taką skutecznością. Kibic Wisły Płock właściwie co kolejkę może liczyć, że któryś z nich odwal kawał dobrej roboty. Albo strzela Damian Warchoł, albo Łukasz Sekulski. Najczęściej grają razem, rzadko są dla siebie zmiennikami. To naprawdę fajny akcent, że […]
28.11.2021
La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sekulski i Warchoł. Dwuosobowa ekipa specjalna

Wyłączając Stal Mielec i parę Mak-Piasecki, nikt w Ekstraklasie nie ma polskiego duetu w linii ataku z taką skutecznością. Kibic Wisły Płock właściwie co kolejkę może liczyć, że któryś z nich odwal kawał dobrej roboty. Albo strzela Damian Warchoł, albo Łukasz Sekulski. Najczęściej grają razem, rzadko są dla siebie zmiennikami. To naprawdę fajny akcent, że […]
28.11.2021
La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
21.11.2021

LIGA MINUS OD 20! WRACA KOWAL!

WRACA KOWAL DO LIGI MINUS. To jest informacja tygodnia. A że mamy o czym gadać, to odpalajcie program!
21.11.2021
Weszło
21.11.2021

Jakość zmienników zdecydowała. Pogoń ogrywa Śląsk

Ostrzyliśmy sobie zęby na starcie Pogoni ze Śląskiem, bo spokojnie można było nazywać ten mecz hitem kolejki. Z jednej strony Pogoń, która – wydaje się – jest na drodze do ustabilizowania formy, z drugiej Śląsk, zespół znów – nazwijmy to – labilny, raz wygra, raz nie, ale zazwyczaj dostarczy emocji. I co? I nie zawiedliśmy […]
21.11.2021
Weszło
21.11.2021

Śpiewak: – Nie jestem zaskoczony tym, że dobrze gram

– Nie jestem zaskoczony tym, co się teraz dzieje, że dobrze gram – zawsze wierzyłem w siebie – mówi Kacper Śpiewak, który zadebiutował w kadrze U21 i zaliczył dwie bramki z Łotwą, a też coraz lepiej radzi sobie w Ekstraklasie. Zapraszamy na rozmowę z piłkarzem Termaliki Bruk-Bet Nieciecza. Mam wrażenie, że jesteś podobny w stylu […]
21.11.2021
Weszło
20.11.2021

MECZYCHO W MIELCU! Stal remisuje z Lechią!

Mieliśmy czutkę, że spotkanie Stali z Lechią może być naprawdę ciekawym widowiskiem. No bo z jednej strony Stal, która jest pozytywnym bohaterem tego sezonu i nie przegrywa od września, z drugiej Lechia, która nawet jeśli ma lekką zadyszkę, to i tak punktuje za trzy, rozstrzygając mecze z Wartą i Zagłębia w końcówce. Nos potrafi nas […]
20.11.2021
Weszło
20.11.2021

Cuda, cuda ogłaszają! Wisła Płock wygrywa na wyjeździe!

Warta, która nie wygrała u siebie i Wisła Płock, która nie zdobyła nawet punktu na wyjeździe. 12:30 w sobotę. No, Ekstraklasa potrafi mieć poczucie humoru, by akurat o tej porze serwować nam takie dania. To jak przywitać porę obiadową kotletem z podeszwy. I takie to starcie było – długimi momentami słabe, nieprzekonujące, nudne i nieco […]
20.11.2021
Weszło
20.11.2021

Kądzior: – Cały czas szedłem do góry, aż dostałem gonga. To był dla mnie szok

– Przez rok nie grałem, a wcześniej cały czas szedłem do góry. Dostałem gonga i był to dla mnie szok. Zdecydowałem się więc na powrót do Polski, ale nie przeżywałem, czy będę hitem transferowym, czy nie. Skupiałem się na powrocie do formy. A też jestem na tyle pewny siebie, że wiedziałem, że prędzej czy później […]
20.11.2021
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzyś
Krzyś
1 miesiąc temu

WOLNE SONDY

Dos Santos
Dos Santos
1 miesiąc temu

frankowski won, Stefański priwiet

filand
filand (@filand)
1 miesiąc temu

Mafia.

Weszło
28.11.2021

Sekulski i Warchoł. Dwuosobowa ekipa specjalna

Wyłączając Stal Mielec i parę Mak-Piasecki, nikt w Ekstraklasie nie ma polskiego duetu w linii ataku z taką skutecznością. Kibic Wisły Płock właściwie co kolejkę może liczyć, że któryś z nich odwal kawał dobrej roboty. Albo strzela Damian Warchoł, albo Łukasz Sekulski. Najczęściej grają razem, rzadko są dla siebie zmiennikami. To naprawdę fajny akcent, że […]
28.11.2021
La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Najbardziej kuriozalny mecz roku przerwany – Belenenses zabrakło piłkarzy

Informowaliśmy wcześniej, że ekipa Belenenses wyjdzie na Benfikę zaledwie dziewięcioma zawodnikami (w tym dwoma bramkarzami). Było to pokłosie pandemii COVID-19 w portugalskim klubie. Już w pierwszej połowie okazało się, że piłkarze gości nie będą stosowali żadnej taryfy ulgowej. Wbili rywalom aż siedem bramek – trzykrotnie trafił Nunez, dwa razy Seferović, raz Weigl. Jakby tego było […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Czy Villarrealowi należał się rzut karny w meczu z Barceloną? Naszym zdaniem tak [WIDEO]

Villarreal przegrywa z Barceloną po trafieniu Frankiego de Jonga. Piłkarze Żółtej Łodzi Podwodnej są z pewnością rozczarowani tym wynikiem – w pierwszej połowie notorycznie popisywali się nieskutecznością, a w dodatku sędzia podjął niekorzystną dla nich decyzję. Jeszcze przy wyniku 0:0 strzał na bramkę oddał Artium Danjuma. Holendra w ostatniej chwili zablokował jednak Gerard Pique, który… […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Belenenses zdziesiątkowane przez COVID – na Benfikę wyjdą w dziewięciu

Niebawem zacznie się jeden z najdziwniejszych meczów w historii portugalskiej piłki. Belenenses podejmie u siebie Benfikę, ale gospodarze wiedzą, że ten mecz będzie trudniejszy niż wygląda na papierze. Z powodu pandemii COVID-19 ich skład jest zdziesiątkowany. Diario de Noticias podaje, że w zespole wykryto aż siedemnaście przypadków zarażenia koronawirusem. 13 z nich dotyczy piłkarzy, cztery […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Leeds bezbramkowo remisuje z Brighton. Dobry występ Jakuba Modera

Chociaż Brighton miało przewagę, to nijak nie potrafiło zamienić jej na gole. Podopieczni Grahama Pottera podzielili się punktami z Leeds United w meczu ciekawym, ale nieprzynoszącym żadnych bramek. W dużej mierze odpowiedzialna jest za to nieskuteczność, która ciążyła obu ekipom. Wśród piłkarzy Brighton wyróżniał się Jakub Moder, ale Polak nie potrafił sfinalizować żadnej z ofensywnych […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Mecz Rakowa z Zagłębiem przerwany. Na stadionie zabrakło prądu

Mecze w Ekstraklasie bywały przerywane już z rozmaitych powodów. Awaria prądu też się już zdarzała, ale umówmy się – dawno nie mieliśmy z nią do czynienia. Niemniej to właśnie ona stanęła na drodze spokojnego przebiegu meczu Rakowa Częstochowa z Zagłębiem Lubin. Do przerwy w dostawie prądu doszło w okolicach 21. minuty. Na stadionie zapadły nagle […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Grzegorz Krychowiak zmarnował rzut karny, a Krasnodar zremisował

W zakończonym niedawno meczu ligi rosyjskiej, Krasnodar zremisował z FK Khimki 3:3. Wynik mógł być jednak inny, gdyby z jedenastu metrów nie pomylił się Grzegorz Krychowiak. Polak podszedł po piłki przy wyniku 1:0 dla swojej drużyny. Chciał w ten sposób wykorzystać rzut karny, który sam wywalczył. Niestety dla niego, bramkarz rywala wyczuł jego intencje i […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Juventus przegrywa z Atalantą – Zapata załadował pod poprzeczkę

Mecz Juventusu z Atalantą? Póki co bardzo dobre widowisko, okraszone jeszcze golem Duvana Zapaty. Golem bardzo w jego stylu – w końcu Kolumbijczyk załadował pod poprzeczkę.  Napastnik Atalanty wykorzystał koszmarny błąd Starej Damy, która podarowała piłkę rywalowi. Wystarczyło jedno podanie, pewne przyjęcie i bezkompromisowość Zapaty, by goście objęli prowadzenie w dzisiejszym hicie Serie A. Duvan […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Szymon Żurkowski kontuzjowany. Zderzył się… z włazem od studzienki

Mecz Empoli z Fiorentiną okazał się udany dla gospodarzy, ale Szymon Żurkowski nie ma aż tylu powodów do optymizmu co jego koledzy. Polak wystąpił w pierwszym składzie, ale już przed przerwą został zmieniony.  Przyczyną takiego ruchu była jednak nie dyspozycja pomocnika, ale kontuzja. W pewnym momencie meczu Żurkowski wyjechał wślizgiem za linię boczną boiska, a […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Stal długo nie przegrywała, więc dziś przerżnęła z osłabionym Śląskiem. Ekstraklasa…

Śląsk Wrocław do meczu ze Stalą Mielec przystąpił bez pauzującego za kartki Erika Exposito, najlepszego strzelca w lidze. Goście z kolei we Wrocławiu skorzystać nie mogli z Fabiana Piaseckiego, faceta, który rozruszał ich ofensywę i też dostarcza konkrety. No i nie uwierzycie – to długo nie był przyjemny do oglądania mecz. Zaczął taki być dopiero […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Ernest Muci nie wróci do końca roku?

TVP Sport podało kolejne niepokojące wieści dla kibiców Legii Warszawa. Według ich informacji do końca roku na boiska może nie wrócić Ernest Muci. Albańczyk nabawił się urazu stawu skokowego podczas pucharowego starcia z Leicester City i wiele wskazuje na to, że kontuzja pozbawi go możliwości występów aż do końca 2021 roku. W tym czasie Legię […]
27.11.2021
Boks
27.11.2021

Teofimo Lopez – sensacyjny mistrz, który wygrywa z własnymi demonami

To niespodziewany czempion, który zdetronizował samego Wasyla Łomaczenkę. Jednak być może najważniejszą walkę w życiu stoczył wcześniej, w 2019 roku, kiedy zmagał się z depresją. I choć wyszedł z niej zwycięsko, to sam pewnie powiedziałby, że to starcie jeszcze się nie skończyło. Wciąż ma w sobie demony – dokładnie tak samo, jak jego ojciec i […]
27.11.2021