post

Opublikowane 20.10.2021 16:55 przez

Jakub Olkiewicz

Jestem ostatnią osobą w Polsce, która nie napisała jeszcze niczego o Macie, więc zanim zostanę wygnany za to niedopatrzenie – dzisiaj też zabiorę fachowy głos w tej dyskusji. Zwłaszcza, że dyskusja jest wielowątkowa, w każdym z tych wątków absurdalna, a w dodatku najczęściej wypowiadają się w niej ludzie tak rozemocjonowani, że właściwie trudno traktować ich wypowiedzi poważnie. Aha, żeby nie było, że bez ostrzeżenia – dzisiaj ani słowa o piłce. 

Na początek muszę pochwalić się swoimi wysokimi kompetencjami – jako krytyk muzyczny mam wieloletnie doświadczenie, mój pierwszy dziennikarski tekst w życiu dotyczył rapowej grupy Afront. Potem miałem krótką, 15-letnią przerwę, ale chyba muszę na poważnie odświeżyć temat rapu, zwłaszcza, że wydaje się dochodowy.

Poza tym, w przeciwieństwie do naprawdę wielu uczestników wszystkich aktualnych debat, mam ten przywilej, że przesłuchałem oba albumy Maty, a ten pierwszy nawet mam w aucie, co oznacza, że ponad połowę tekstów zdążyłem poznać na pamięć. To o tyle ciekawe, że zazwyczaj w aucie mam wyłącznie kolejne albumy Pro8l3mu, który nieco odbiega od tego, co proponuje ludziom Mata. Co więcej – pierwsze wrażenie młody artysta zrobił na mnie fatalne. Zacząłem bowiem – jak większość – od bardzo mocnej „Patointeligencji”, która mnie zwyczajnie wkurwiła.

Wkurwiła mnie, nie będę tutaj oszukiwać, bo pamiętam patointeligencję ze swoich szczenięcych lat. Miałem to niewątpliwe szczęście, że od zawsze byłem zawieszony między dwoma skrajnie różnymi światami. Podczas zimowych ferii część moich znajomych, głównie z dobrych szkół do których miałem zaszczyt uczęszczać, jeździła w Alpy czy inne Pireneje. Inna część moich znajomych, głównie z osiedla, zastanawiała się, kiedy ten chybotliwy piec w kącie odrapanej izby spowoduje wybuch całej kamienicy. Mam wrażenie, że ówczesna patointeligencja traktowała tą biedniejszą część z kompletnie nieuzasadnioną pogardą. Jedni i drudzy pili. Jedni i drudzy ćpali. Jedni i drudzy mieli w głowie siano, różniło ich w zasadzie głównie to, że pierwsi leżeli zachlani w luksusowych rezydencjach, a drudzy w zdecydowanie mniej ekskluzywnych komórkach gdzieś na osiedlu.

Przyjaźniłem się, szanowałem i lubiłem jednych i drugich, zresztą mam wrażenie, że z wzajemnością, aż do dzisiaj. Ale denerwowało mnie to unoszenie nosa, wyższość, przekonanie, że urżnięcie się whisky wykradzioną z barku rodziców jest mniej patologiczne niż urżnięcie się żołądkową gorzką. W utworze „Patointeligencja” Mata tak naprawdę rozlicza się z tą całą hipokryzją „bananowców”, ale robi to w stylu zdecydowanie mniej subtelnym, niż na pozostałych kawałkach z albumu „100 dni do matury”. Abstrahując już od tego, że i muzycznie „Patointeligencja” jest dla mnie słabsza niż większość utworów z pierwszego wydawnictwa.

No i właśnie. Po tej „Patointeligencji” sprawdziłem sobie pozostałe utwory Maty, które tak naprawdę okazały się wehikułem czasu. Warszawskie „Schodki” to przecież nasz łódzki murek na placu Komuny Paryskiej, gdzie po prostu sobie siedzieliśmy i spędzaliśmy wspólnie czas, my, młodzi, beztroscy, niezniszczalni. Idealne do zanucenia przy ognisku „Prawy do lewego” czy opisujące połowinki „Cafe PRL” to też zapisy dość uniwersalne, z którymi może się identyfikować każdy rówieśnik Maty (czyli rocznik 2000), ale i każdy mój rówieśnik (czyli rocznik 1990). Tam naprawdę jest wszystko – gry przez neta, „mafia”, problemy z matematyką, chińskie knajpy, nieśmiałość w kontaktach z rówieśniczkami, lęk przed maturą, lęk przed dorosłością. Chęć buntu, choć jednocześnie świadomość, żę właściwie nie ma za bardzo wobec czego się zbuntować.

Dla ludzi jak my – to płyta szalenie nostalgiczna, zabierająca nas do świata ściemnianych „zgód na uczestnictwo w wydarzeniu Połowinki Party” czy układania brudnych spodni na stertę na krześle.

Natomiast nie dla wszystkich! Nie wiem, czy kluczowy jest tutaj status i poglądy polityczne ojca Maty, czy jednak ogólna polaryzacja polityczna, która sprawia, że już właściwie każdy musi na wejściu wybrać swoje plemię. Fakty są jednak takie, że po „Patointeligencji” trwał wyścig o to, kto głupiej zareaguje na ten kawałek i cały album. To jest normalna, zwykła płyta gościa u progu dorosłości, który nawija normalne, zwykłe rzeczy o problemach towarzyszących człowiekowi u progu dorosłości. Tymczasem jedna strona zawyrokowała, że oto stary Matczak załatwił młodemu karierę (!?), teraz on będzie wykorzystywany do krzewienia toksycznych postaw u młodzieży, a nawet (to było już przegięcie) stanie się nowym Mateuszem Kijowskim. Ale i druga strona nie była dłużna, bo szybko zaczęto oczekiwać, że Mata stanie się głosem pokolenia i pociągnie cały kraj do zmian. Że to jest wreszcie gamechanger, który zmieni scenę muzyczną, polityczną i każdą inną.

Problem z głosem pokolenia jest taki, że już w dużym mieście wymieniłem dwie skrajne grupy – określmy je jako „bananowców” i „osiedlowców”. A przecież są też w kraju miasteczka i wsie, są subkultury, są lokalne grupki i podgrupki. Nie sądzę, by kiedykolwiek udało się tak wyrównać wszystkim szanse, perspektywy, możliwości i dostępne rozrywki, by objawił się uniwersalny głos pokolenia. Można jedynie nadawać taki tytuł człowiekowi, którego wypowiedzi nam odpowiadają – i też zazwyczaj Mata głosem pokolenia staje się, gdy mówi o tym, co należy umieścić w dziąśle Jacka Kurskiego, a nie wtedy, gdy nawija o popijaniu narkotyków alkoholem. Szczerze i prześmiewczo skomentował to już dawno Taco Hemingway. Jestem głosem pokolenia, które nie ma nic do powiedzenia.

Najbardziej zresztą mnie ujmuje, że sam Mata też dość wyraźnie się od tego wszystkiego dystansuje. Znowu, cały drugi album jest długi, ma szeroki zakres tematów, ale do mediów przebiła się „Patoreakcja”. I raz jeszcze wracamy do tego samego, czy Mata został wymyślony przez Donalda Tuska, czy jednak uosabia wielomilionowy jednogłośny front młodych ludzi. Świat komentatorów politycznych na serio analizuje każde słowo utworu, a już wszystko przebiła Krystyna Pawłowicz, która ze znawstwem oceniła: brzydka twarz, brzydkie wnętrze, brzydota. Na podstawie dwóch utworów oceniono już w pełni intencje, możliwości oraz plany młodego artysty, oczywiście od razu wszystko wrzucając w polityczny kalkulator.

Muzycznie drugi album w ogóle mi nie usiadł, więc zamiast dalej słuchać w aucie w poszukiwaniu smaczków – przeczytałem sobie wszystkie teksty. Mata tak jak na pierwszym pisze o tym, co jest wokół niego. Wtedy – ławki, nauczyciele, zeszyty, pudełka po gombao, osiemnastki. Teraz – groupies, sława, drogie alkohole, jeszcze więcej groupies. W sumie: chyba zaczynam rozumieć swój odmienny stosunek do obu płyt. Pierwsza opowiadała o tym, co sam albo przeżyłem, albo chociaż widziałem z bliska. Druga o tym, czym w sumie chyba trochę się brzydzę jako konserwatywna głowa rodziny.

Natomiast w mediach cały czas widzę to samo. Głos pokolenia! Nie, hochsztapler podstawiony! I tak na przemian, cały czas. Mata robi sobie z tego żarty, bawi się tym, a ludzie dalej wariują. Przy współpracy z McDonaldem to wszystko zostało jeszcze spotęgowane, ba, poszerzone o nowe wątki. Dlaczego Mata, który oś swojej twórczości umieścił pomiędzy alkoholem i marihuaną, śmie promować niezdrowe żarcie? Dlaczego w ogóle w jego zestawie jest mięso? Nie zabrakło też starego dobrego: „mój ulubiony raper nigdy nie pohańbiłby się reklamą”. Co z tego, że nawet Sokół występuje w reklamach z Maffashion, część ludzi jest przekonanych, że Mata to jedyny „pop-raper”.

I tak sobie szumimy wszyscy nad gościem, który po prostu nagrał fajny album o rzeczach, z którymi sporo osób może się identyfikować. W „Patoreakcji” Mata prosi, żeby dać mu spokojnie dorosnąć. Myślę, że byłoby o to sto razy łatwiej, gdyby wszyscy debatujący po prostu przesłuchali, czy chociaż przeczytali, o czym są jego albumy…

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Stranieri
06.12.2021

Doppelpack Lewandowskiego, powtarzalny Zieliński i zagrzany Krychowiak | STRANIERI

Kolejny weekend gry biało-czerwonych poza granicami Polski za nami. W spotkaniach naszych rodaków działo się naprawdę wiele. Były polskie gole, asysty, kilka niezłych występów, czerwona kartka i niestety kontuzja. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem. Musimy zacząć od Der Klasikkera. Cóż to był za mecz, ciężko było oderwać oczy od ekranu. Zwroty akcji, szaleństwo i […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Dziekanowski: Papszun dał się wciągnąć Mioduskiemu w niezbyt czystą grę

– Wielokrotnie w tym miejscu chwaliłem szkoleniowca ekipy z Częstochowy za pieczęć, którą odcisnął na prowadzonej przez siebie drużynie. Ostatnie i najbliższe tygodnie, a może miesiące, będą dla niego testem osobowości nie tylko jako trenera, ale też człowieka – czy potrafi z tej sytuacji wyjść z klasą. Na razie, analizując jego wypowiedzi, niestety odniosłem wrażenie, […]
06.12.2021
Brama dnia
05.12.2021

Mahrez czy Lukaku? | BRAMA DNIA

Dziś w „Bramie dnia” coś specjalnego dla fanów angielskiego futbolu – bardzo fajny gol Mahreza jeszcze w barwach Leicester oraz piękna asysta Pogby i klasowe wykończenie Lukaku w ekipie „Czerwonych Diabłów”. To oczywiście głosowanie pod szyldem firmy Gatigo, na które serdecznie zapraszamy. Riyad Mahrez vs Leicester (3:0 w sezonie Premier League 2015/2016) Pamiętacie tamto Leicester […]
05.12.2021
Brama dnia
04.12.2021

Magia Bergkampa czy szybkość Robbena? | BRAMA DNIA

Dziś w „Bramie dnia” coś specjalnego dla fanów angielskiego futbolu – piękne gole Arsenalu oraz Chelsea. FREDDIE LJUNGBERG VS JUVENTUS (04.12.2001) Tego trafienia nie moglibyśmy dzisiaj pominąć. Dwadzieścia lat temu Dennis Bergkamp popisał się jedną z najpiękniejszych asyst w historii Ligi Mistrzów, a Freddie Ljungberg pokonał Gianluigiego Buffona równie efektowną podcinką. Arsenal wygrał wtedy z […]
04.12.2021
Prasówka
04.12.2021

PRASA. „Niech Papszun zostanie i będzie dla Rakowa tym, kim Guy Roux był dla Auxerre”

Sobotnia prasa w temacie Ekstraklasy za dużo nam nie oferuje. Więcej jest o niższych ligach i ligach zagranicznych.  PRZEGLĄD SPORTOWY Rafał Tymiński przestrzega Marka Papszuna przed przyjściem do Legii. Marek Papszun nie powinien iść do Legii. Dla własnego dobra. Zostając w Rakowie Częstochowa ma szansę stać się trenerem, którego postawa może być wspomina przez… kilkadziesiąt […]
04.12.2021
Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ile znaczy trener w układance Mioduskiego?

Cała piłkarska Polska żyje w ostatnich dniach „transferem” Marka Papszuna do Legii Warszawa. Fascynujące w tej historii jest… wszystko. Sposób, w jaki Legia próbuje rozegrać medialnie całą sytuację to materiał na kilka programów satyrycznych i parę poważnych analiz ze strony specjalistów od Public Relations. Perspektywy, jakie otwierają się przed Legią Warszawa to osobny ogromny temat. […]
05.12.2021
Live
04.12.2021

LIVE: Lechia wygrywa z Rakowem! Magiczny gol Durmusa

Stare konie ciągle rządzą w stajni – chciałoby się zacytować Leszka Kaźmierczaka, gdy obserwujemy formę z ostatnich meczów Łukasza Podolskiego i Kamila Grosickiego. Ten pierwszy wczoraj strzelił w trzecim meczu z rzędu, raz jeszcze odpalając swoją słynną lewą nogę. Ten drugi na razie ma serię meczów z asystami – i nie oszukujmy się, wszyscy w […]
04.12.2021
Felietony i blogi
01.12.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Też jestem oburzony wynikami głosowania w plebiscycie France Football. Wydaje mi się, że oburzenie wynikami głosowania w plebiscycie France Football powinniśmy zresztą umieścić w naszym podręczniku polskości tuż po rozdziałach poświęconych propozycjom „nie zdejmujcie butów, i tak tu brudno” oraz „co będziecie jechać, u nas na tapczanie wyśpita się jak króle” (copyright: Leszek Milewski). Natomiast […]
01.12.2021
Felietony i blogi
24.11.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nie wiem, jaki jest cel dolnośląskiej policji, nie wiem, jakie są ich osobiste ambicje i założenia. Wiem jedno – w momencie, gdy w wielu województwach sytuacja na linii policja-środowisko piłkarskie zaczęła się normalizować po dość szalonym okresie lockdownu, tam mamy do czynienia z jakimś absurdalnym natężeniem czystej złośliwości wobec kibiców. I podkreślę od razu – […]
24.11.2021
Weszło
21.11.2021

Dlaczego Legia nie zdobyła mistrzostwa w latach osiemdziesiątych?

Na hasło Górnik Zabrze – Legia Warszawa wielu współczesnych kibiców wspomina przede wszystkim o pamiętnym starciu z 1994 roku, starciu bardzo ostrym, o ogromną stawkę, z setką podtekstów. Starciu, w którym Legia Warszawa wygrała tytuł mistrza Polski, Ale tak naprawdę tamten mecz górników z legionistami nabiera głębszego sensu dopiero po prześledzeniu całej dekady poprzedzającej bój. […]
21.11.2021
Felietony i blogi
17.11.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nie wiem, czy trenerzy robią to świadomie, z rozmysłem, z głębszym planem, czy też wyłącznie z potrzeby chwili, z jakiegoś odruchu serca. Mamy szkoleniowca, niech się nazywa Jan Wężyk. Wężyk już zaczyna przeczuwać, że jest na wylocie, że za moment zostanie pożegnany. Wyniki tak mocno odjeżdżają od oczekiwań zarządu, że rozwiązanie umowy za porozumieniem stron […]
17.11.2021
Liczba komentarzy: 48
Subscribe
Powiadom o
guest
48 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
piniu
piniu
1 miesiąc temu

Za dlugie. Nie czytam

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
1 miesiąc temu

Ale dymy. Chuj mnie to obchodzi. Ludzie zwariowali od sociali, kazdy najmądrzejszy. Ide pograć w Tibie

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
1 miesiąc temu

Derby dla Widzewa!

syn tuska bez wózka
syn tuska bez wózka
1 miesiąc temu
Reply to  qdlaty81

dokładnie !!!!!!!!!!!! tylko \\\\\\\RTS

1939
1939
1 miesiąc temu

Osobiście nie słucham, ale dam sobie rękę uciąć, że zaraz w komentach będą teksty „eee gówniarz by się wziął do roboty” „haha to nie rap, prawdziwy rap to ten z blokowisk, PDW” „kto to jest mata” „rap to nie muzyka”, „jebany lewacki gnuj” i inne takie. Ot, takie polskie piekiełko, które nie ma nic wspólnego z merytoryką i wyważonymi opiniami

pabloANDpasek
pabloANDpasek
1 miesiąc temu
Reply to  1939

ale serio zapytam kto trn mata ?

syn tuska bez wózka
syn tuska bez wózka
1 miesiąc temu
Reply to  pabloANDpasek

nie warto pytać:)mata srata, gówniarz, który stara się rapować ma jednak starego związanego z po mocno go promują, wpomopowali kasę w chu..a bo licza na elektorat patologii

Srata
Srata
1 miesiąc temu

Gòwno w polaczeniu z. Komputerem. Caly srata jest jak mc doniu, ktorego firmuje. Teraz to jest g… nie rap. Muzyka zeszla na psy…. odnosnie twojego dZieciństwa. Cóż powiem tak chodziłem do najlepszego liceum w moim mieście. RozpieszCzone dzieci bawią sie jak cipy. Ludzie z bloków byli bezpośredni wszystko sie od.razu wyjasnialp. Albo wyjasmiles albo w mordpbocod. Rozpieszczone dzieci maja sie za lepsze gardzę takimi wole z jakims portierem wypic niz z zadufanym dupkiem. Pomimo mojego wyzszego wykształcenia_z czasow Kiedy serio trzeba bylo sie Uczyc. Je..ac rozposzczonych bucòw. Może rozpiszczony srata nawijac nie zna realiow biedy blokow niech sie j..ie

Miks
Miks
1 miesiąc temu
Reply to  Srata

Człeniu, obok wyższego wykształcenia to ty nawet nie stałeś. Ale we fragment o piciu z portierem wierzę 😀

Srata
Srata
1 miesiąc temu
Reply to  Miks

ku..wa byś się zdziwił 2 fakultety buraku z gimnazjum….

Miks
Miks
1 miesiąc temu
Reply to  Srata

Dlaczego tylko dwa? Cztery! Co będziesz sobie żałował?

Srata
Srata
1 miesiąc temu
Reply to  Miks

żal dupe ściska bo pewnie ciasny masz łeb. Pomimo przeciwności losu człowiek si wykształcił…..wiem, że ty całe dnie przed komputerem walisz gruchę

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
1 miesiąc temu
Reply to  Srata

O kurwa, dwa fakultety, a po polsku pisać nie umie. Zrób trzeci.

Ynleborgaz
Ynleborgaz
1 miesiąc temu
Reply to  Srata

Niech zgadnę – wyższa szkoła robienia hałasu?

Iksde
Iksde
1 miesiąc temu
Reply to  Srata

„Albo wyjasmiles albo w mordpbocod” zwłaszcza w zdaniu widać najlepsze liceum i wyższe wykształcenie.

Pyras
Pyras
1 miesiąc temu

Jprdl…nie! Może za tydzień napiszesz swoje przemyslenia dotyczące obiadu zrobionego z przepisu „policzonaszama”? To moze byc jeszcze ciekawsze od tego!

Srata
Srata
1 miesiąc temu
Reply to  Pyras

ważne, że clickbajty robię mam 10 lat i komentujecie :)ukończyłem fakultet ze srania i fake newsów niech żyje donald wermachtowski syn maty

Jan Kowal
Jan Kowal
1 miesiąc temu

Jak Pana Olkiewicza lubię i szanuję, tak po deklaracji o „ani słowa o piłce” przestałem czytać. Do następnego tygodnia, przyjaciele!

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu

Olki opinia o Young Leosia?

bigZBIG
bigZBIG
1 miesiąc temu

Mata to lamus.

Stan Stażysty
Stan Stażysty
1 miesiąc temu

Mata spoko grajek.

GettyImages-1234164619.jpg
pabloANDpasek
pabloANDpasek
1 miesiąc temu
Reply to  Stan Stażysty

a to o niego chodzilo

Mecenas_Misiura
Mecenas_Misiura(@mecenas_misiura)
1 miesiąc temu

Bo teraz masz Pan tylko folksdojczow sbko-kodziarzy vs. pisobolszewickich idiotow Putina.
Dla normalnych nie ma miejsca.

Sok z Kiszczaka
Sok z Kiszczaka(@sok-z-kiszczaka)
1 miesiąc temu

Zwłaszcza dla idiotów mylących Putina z Orbanem i nie widzących
innych różnic, zwłaszcza w tak oczywistej sytuacji, gdy decydują sie losy Polski i Polaków.

Koala Lump z Ur
Koala Lump z Ur
1 miesiąc temu

Idiotami Putina są panowie I właściciele PO czyli Niemcy. Nordstream 1 i 2 np. Już niedługo będziemy kupować ruski gaz od beneficjentów nazizmu.

Słownik
Słownik
1 miesiąc temu

Jak można pięknie dużo mówić, a nic nie powiedzieć.

Słownik
Słownik
1 miesiąc temu

Jak pięknie można dużo mówić, a nic nie powiedzieć.

kol. Zenon
kol. Zenon
1 miesiąc temu

mhmm… ciekawy punkt widzenia.

Alfons Kastylijski
Alfons Kastylijski
1 miesiąc temu

co ja właśnie przeczytałem

jakub
jakub
1 miesiąc temu

ze jakies maty do grapplingu na zajeciach mma?

Wojna
Wojna
1 miesiąc temu

Streszczenie poproszę, bo nie mam czasu.

Heniek
Heniek
1 miesiąc temu

A co to robi na portalu sportowym, skoro związek ze sportem ma taki, że tu Mata a tam Juan Mata?

baran
baran
1 miesiąc temu

pewnie znowu o łks, więc nie czytam

ŁKS Dąbrowa
ŁKS Dąbrowa
1 miesiąc temu
Reply to  baran

a o czym ma być ? o srts?. Też nikt by nie przeczytał

Tadeusz Turkawka
Tadeusz Turkawka
1 miesiąc temu

Panie, daj Pan spokój..

sebastian
sebastian
1 miesiąc temu

Olkiewicz, stanowiłbyś piękną parę z tą klęmpą z pisu o której wspomniałeś. Jakieś ukryte rządze ? Zapomniałem, idiotyczna koszulka tłumaczy wszystko.

Bolkiewicz sluga po
Bolkiewicz sluga po
1 miesiąc temu
Reply to  sebastian

Olkiewicz + mata= sex na karimata. ps ŁKS myśli, że paraolimpiada to wyścig lokomotyw

floro flores
floro flores(@floro-flores)
1 miesiąc temu

chodzi o Ndombele Karimata Ho Ho Kalananka?

floro flores
floro flores(@floro-flores)
1 miesiąc temu

chodzi o Ndombele Karimata Ho Ho Kalananka?

Sprzedawca skarpetek
Sprzedawca skarpetek(@sprzedawca-skarpetek)
1 miesiąc temu
Reply to  sebastian

„rządze” – oj Sebuś zamiast raczyć nas swoimi plemiennymi fobiami to kupiłbyś sobie słownik ortograficzny

Koala Lump z Ur
Koala Lump z Ur
1 miesiąc temu
Reply to  sebastian

Przy oszczańcu Sikorskim Kempa to lady.

F91-DudeLange
F91-DudeLange(@f91-dudelange)
1 miesiąc temu

Co się stało z weszło, że zamiast pisać ostro i z jajem o piłce jest takie… coś?

Przybywam z Frolixa 8
Przybywam z Frolixa 8(@w-punkt)
1 miesiąc temu

Olkiewicz, po co się w to wdajesz?

Fan kapelutka Olkiewicza
Fan kapelutka Olkiewicza
1 miesiąc temu

Jeszcze nikt nie wspomniał, że masz Kubuś fajny kapelutek, ale naprawiam ten błąd: fajny masz kapelutek.

Quetzalcoatl
Quetzalcoatl(@quetzalcoatl)
1 miesiąc temu

Panie Olkiewicz, pan się nie zniechęca. Jest spore prawdopodobieństwo, że cicha większość jest trochę inteligentniejsza od aktywnie komentujących.

Koala Lump z Ur
Koala Lump z Ur
1 miesiąc temu

Gównoproblem. Z mat lubię yerbę.

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego(@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu

„Druga o tym, czym w sumie chyba trochę się brzydzę jako konserwatywna głowa rodziny.”
Brzydzisz się, ale… zazdrościsz, prawda? Jak każdy prawdziwy samiec 🙂

Di Mi
Di Mi
1 miesiąc temu

Drogi Kubo, lata już nie te, więc stary człowiek zapomniał o felietonie w środę! Wystarczy, że felieton o czymś czego nie trzeba czytać tylko można posłuchać i od razu ile komentarzy!

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Dominik Nowak rozmawia z klubem 1. ligi, który już trenował

29 listopada 2021 roku Dominik Nowak przestał pełnić funkcję trenera Korony Kielce. Poprowadził ten zespół tylko w 32 meczach, bo władze klubu nie były zadowolone z jego pracy. Od zwolnienia nie minęło wiele czasu, a bardzo prawdopodobne, że 49-latek za chwilę może objąć innego pierwszoligowca. To Górnik Polkowice, którego trener Nowak już w przeszłości prowadził. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Trener Wisły Kraków: – Cieszy nas punkt

Marian Zimen, asystent Adriana Guli, który prowadził Wisłę Kraków w meczu z Wartą Poznań, stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że jeden zdobyty punkt powinien cieszyć Białą Gwiazdę. Zimen zastępował na ławce trenerskiej krakowskiego klubu Adriana Gulę, ponieważ tego Komisja Ligi zawiesiła na dwa spotkania po czerwonej kartce, którą Słowak zobaczył w meczu z Radomiakiem. – […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Szulczek: – Remis nie jest dramatem

Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, na konferencję prasową po zremisowanym meczu z Wisłą Kraków przyszedł w koszulce „Wojtek, trzymaj się!” i nadrukowanym linkiem do zbiórki na rzecz walczącego z nowotworem Wojciecha Onsoroge. Mówił: – Pierwsze słowa, jakie usłyszałem po meczu brzmiały: „to jest dramat”. Myślę, że to nie jest dramat, dramatem są te rzeczy, które przeżywa […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Ibra: – Calhanoglu skorzystał na tragedii Eriksena

Zlatan Ibrahimović wydał nową książkę. „Adrenalina” wypełniona jest przemyśleniami Szweda na temat świata futbolu i swojej pozycji w piłkarskim środowisku. Co jasne – nie brakuje też w niej pikantnych, kontrowersyjnych kawałków i spostrzeżeń, które powoli przebijają się poza strony książki.  Co więc tym razem naopowiadał Ibra? Ano gwiazdor Milanu wziął na tapet postać Hakana Calhanoglu, […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Petrescu może zostać selekcjonerem Rumunii

Dan Petrescu dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji Rumunii. W połowie listopada, po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata, z posadą selekcjonera kadry Rumunii pożegnał się Mirel Radoi. Propozycję pracy w rumuńskiej federacji otrzymali Gheorghe Hagi i Razvan Lucescu, ale ani jeden, ale drugi nie byli zainteresowani przyjęciem tej oferty. Teraz Rumunia zwróciła się w stronę Dana Petrescu, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021