post

Opublikowane 18.10.2021 18:13 przez

redakcja

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę ma też akademia Szachtara Donieck. Ta jednak – w przeciwieństwie do akademii odwiecznego ligowego rywala – nie może poszczycić się szczególnie imponującymi warunkami. Młodzi adepci szkółki Szachtara trenują w dużo gorszym anturażu. Powód jest prosty: od siedmiu lat żyją na wyjeździe. Szachtar gra i trenuje w Kijowie. Zawodnicy z akademii mieszkają w hotelu w podkijowskim miasteczku Shchaslyve. Krótko: Akademia Szachtara funkcjonuje gorzej niż akademia Dynama Kijów.

To opowieść o założeniach dwóch największych ukraińskich akademii, dobrze prosperujących zawodnikach i o problemach z wypuszczaniem w świat talentów zza naszej wschodniej granicy, a także o wciąż panującej korupcji w świecie ukraińskiej piłki. 

500 PLN ZWROTU BEZ OBROTU – ODBIERZ BONUS NA START W FUKSIARZ.PL!

Jak wygląda akademia Dynama Kijów?

Koncza Zaspa to historyczna dzielnica w północno-wschodniej części Kijowa. Od lat 90. ubiegłego wieku funkcjonuje tu nowoczesny ośrodek treningowy dla piłkarzy Dynama Kijów, dziś jest to również fabryka nowych gwiazd ukraińskiej piłki nożnej. Na ten moment Akademia im. Walerija Łobanowskiego, legendarnego ukraińskiego szkoleniowca, zrzesza niemal 300 dzieci, które każdego dnia walczą o to, by stać się piłkarzami pokroju Andrija Szewczenki – po dziś dzień najwybitniejszej postaci w historii ukraińskiego futbolu.

– Akademia im. Łobanowskiego liczy 270 dzieci w wieku od 12 do 16 lat. 80 z nich mieszka w akademiku. Treningi trwają od 14:30 do 21:00. Do południa trwa nauka, bo zdana matura jest warunkiem szkolenia się w akademii. Są cztery najważniejsze drużyny – U-14, 15, 16 i 17. Są też młodsi, ale nie grają jeszcze w drużynach, są wychowywani przez współpracujące z Dynamem szkółki. Znajdują się tam obecnie dwa duże pełnowymiarowe boiska – sztuczne i hybrydowe. No i jeszcze mały orlik. Ciekawostką jest, że bramkarzem w rocznikach U-14 i U-15 jest syn Gregoriego Surkisa. Właściciele Dynama odwiedzają więc akademię bardzo często. Po tych dwóch rocznikach obiecuję sobie bardzo dużo – to dwukrotni mistrzowie Ukrainy w swoich kategoriach wiekowych – mówi „BuckarooBanzai„, doskonale obeznany w realiach ukraińskiej piłki użytkownik Twittera.

Warunki, w których przychodzi trenować młodym piłkarzom Dynama na pierwszy rzut oka wyglądają imponująco. Trzeba mieć świadomość tego, że ci piłkarze często muszą opuścić klub przed ukończeniem 21. roku życia. Wszystko ze względu na to, że niedawno zlikwidowano rozgrywki dla kategorii wiekowej U-21, która wcześniej, podobnie jak dzisiejsza drużyna U-19, trenowała i przebywała na co dzień w Konczej Zaspie. Ten ruch Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej spowodował hurtowe oddawanie piłkarzy przez dwa największe kluby na Ukrainie – Dynamo i Szachtar – do innych, dużo mniejszych zespołów, o znacznie słabszym zapleczu strukturalnym i finansowym.

– Wiele klubów oddało swoich wychowanków do innych klubów. Z Kijowa do Czernomorca powędrowało aż piętnastu graczy i… trener. Nie byli to oczywiście wszyscy gracze z tego rocznika. Szachtar radzi sobie w ten sposób, że posiada klub filialny – Mariupol, który gra w najwyższej lidze. Co sezon wypożycza tam kilkunastu graczy. Rekordem było bodajże ponad dwadzieścia wypożyczeń. Być może teraz klub z Odessy zostanie takim farm klubem dla obecnych mistrzów Ukrainy.

Jak wygląda akademia Szachtara Donieck?

W porównaniu do warunków panujących w Dynamie, sytuacja Szachtara jest mniej kolorowa. Wojna w Donbasie, rozpoczęta w kwietniu 2014 roku, spowodowała, że Górnicy od siedmiu lat żyją na wyjeździe. Nie mogą grać i trenować w Doniecku. Sprawia to, że zarówno młodzież, jak i pierwszy zespół muszą sobie radzić z tym, co otrzymali w ramach pomocy. Czyli z treningami i meczami w Kijowie.

– Akademia Szachtara to hotel w podkijowskom miasteczku Shchaslyve. Tam “Górnicy” oraz kilka innych klubów wynajmują hotel, gdzie swoją drogą, pokój przez pół roku miał też Yaya Toure. Obok jest jedno sztuczne boisko, które wykorzystują w zimie do gry chyba połowa drużyn z Kijowa. Do tego trzy trawiaste pola. Troszkę dalej znajduje się szkoła i kolejnych kilka boisk.

Szachtar, mimo dużo gorszych warunków niż największy ligowy rywal, szczyci się dobrymi wynikami w szkoleniu młodzieży. Roberto De Zerbi chętnie stawia na wyróżniających się piłkarzy, w tym na młodzieżowych mistrzów świata z 2019 roku. Jest to istotne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że reszta zawodników, którzy zdobyli złoto na młodzieżowym mundialu, w swoich klubach często nie łapie się na ławkę.

KIM JEST ROBERTO DE ZERBI?

Gra na wynik nie pomaga

Filozofia wychowywania młodzieży i jej kierunek są oczywiście różne w obu klubach. Jak zauważa „BuckarooBanzai”, jednym z największych problemów ukraińskiej piłki młodzieżowej jest słynna już gra na wynik.

– Z jednej strony to kształtuje charakter, ale zauważmy, że co jakiś czas na młodzieżowych Euro, Mistrzostwach Świata czy w Lidze Mistrzów Ukraina lub drużyny z tego kraju zachodzą wysoko, a mimo to w dorosłej piłce jest raczej średnio. Liga młodzieżowa, czyli U-19, wygląda natomiast trochę śmiesznie, bo kluby znajdują zbieraninę graczy na szybko przed sezonem. 

Skoro do rywalizacji w lidze U-19 trzeba szukać zawodników na chwilę przed rozpoczęciem rozgrywek, warto zadać sobie fundamentalne pytanie. Co ze szkółkami w innych klubach? Cóż, nie wygląda to kolorowo i widać jak na dłoni, że ciężko komukolwiek konkurować z dwoma największymi klubami na Ukrainie. Pieniądze oczywiście robią tu największą robotę. Warto tu jednak wspomnieć o tym, że Dynamo i Szachtar często odprawiają swoje talenty z kwitkiem, a ci pierwsi potrafią po czasie odkupić juniora za poważne pieniądze.

– Szkółki są, ale nie ma się co oszukiwać – bardzo wiele młodych zostaje wyłowionych przez Dynamo i Szachtar już w młodym wieku i reszta szkółek zostaje jedynie z kompensacjami. Przed sezonem do akademii Dynama trafiło z jednej kijowskiej szkółki 65 kilkulatków! Za to ta szkółka w ramach rekompensaty otrzymała boisko. Niestety w pogoni za wynikami gubi się wiele talentów, a Dynamo w tym przoduje. “Biało-Niebiescy” potrafią odpalić młodego gracza, po czym w wieku juniora odkupić go za całkiem poważne pieniądze. Przykładem jest tu choćby znany z Podbeskidzia – Serhij Miakuszko. Dynamo pozbyło się go ze względu na niski wzrost, po czym podpisało kontrakt na nowo, gdy Serhij dobrze zaprezentował się w meczu przeciwko rezerwom klubu, występując w młodzieżowej reprezentacji jako wolny gracz.

Słabe warunki fizyczne, inne niekoniecznie trafnie zdiagnozowane słabości albo niespodziewane okoliczności decydujące o odpaleniu dobrze zapowiadającego się chłopaka? Od razu narzucają się przypadki Ołeksandra Zinczenki z Manchesteru City czy Rusłana Malinowskiego z Atalanty.

Fragment tekstu o Zinczence:

Wszystko zaczęło się niezbyt miło.

Wyobraź to sobie.

Właśnie wchodzisz do drużyny seniorskiej Szachtara, a tymczasem jacyś panowie na górze zdecydowali o napaści zbrojnej na wschodnią Ukrainę. Donieck i Ługańsk znalazły się pod okupacją militarna Rosjan, Putin ogłosił aneksję Krymu, w Kijowie trwały demonstracje przeciwko rządom Janukowycza, a ty, 17-letni szczyl, jesteś w tym wszystkim zagubiony. Zinczenko nie wiedział, co ma ze sobą zrobić. W 2014 roku był zmuszony wyjechać z Ukrainy. Nie mógł znaleźć klubu. Trenował zatem na ulicach Moskwy, grał w ligach amatorskich, w piłce ośmioosobowej. Nie chciał rezygnować ze swojego marzenia.

To nie był wymarzony początek wielkiej kariery. 

Fragment tekstu o Malinowskim:

Rusłan wychowywał się już w niepodległej Ukrainie. Nikt nie zabijał w nim indywidualizmu. Mógł pisać lewą ręką, co wcześniej w Związku Radzieckim uważane było za chorobę i mógł strzelać lewą nogą. Lewą nogą, która go wyróżniała. Potrafił zrobić z nią mnóstwo dobrego. Nie tylko huknąć, a to robił wspaniale, ale też przerzucić, rozrzucić, rozegrać, podać, wypuścić, kiwnąć. W dorosłym Szachtarze najbardziej imponował mu Matuzalem. Brazylijczyk, który większość kariery spędził we Włoszech, ale tylko na Ukrainie realnie się wyróżniał.

Malinowski chciał grać tak, jak on, błyszczeć tak, jak on, dominować tak, jak on, ale miał jeden zasadniczy problem – nie pochodził z Brazylii. Pewnego sufitu przebić nie mógł. W akademii przebijał się w miarę szybko, szczebel po szczebelku, wyróżniał się na każdym kolejnym etapie szkolenia, ale nie w takim stopniu, żeby perspektywicznie być rozpatrywanym do gry w pierwszej drużynie Szachtara.

Tam coraz swoje role odgrywały latynoskie rytmy. Fernandinho, Tyson, Douglas Costa, Alex Teixeira, Bernard, Fred, Marlos i spółka. Koordynator akademii Szachtara, Patrick van Leeuwen, tak mówił o Malinowskim:

– Niski. Muskularny. Nieprzeciętny talent. Zawsze chciał otrzymywać piłkę. Problem pojawiał się, kiedy koledzy wybierali inne rozwiązanie. Reagował emocjonalnie. Obrażał się. Sprawny, precyzyjny, dobry strzał, dobre podanie. Kandydat na dziesiątkę. Słaby w obronie, nieradzący sobie z silniejszymi i większymi od siebie. Nie mogłem narzekać, że nie trenuje, bo starał się, bardzo aktywnie uczestniczył w zajęciach. Długo rozwijał się prawidłowo, ale kiedy miał siedemnaście lat coś się zatrzymało, mieliśmy wątpliwości. 

Wątpliwości na tyle duże, że Patrick van Leeuwen zadzwonił, żeby przekazać Rusłanowi Malinowskiemu informację, że w klubie nie ma dla niego przyszłości. Nakazał mu pakować manatki i wracać do Żytomierza. Malinowski był zdruzgotany.

Cóż, tak bywa, różne bywają koleje ludzkiego życia. Częste pochopne decyzje przy dokonywaniu selekcji talentów ze szkółek to jednak dopiero początek problemów ukraińskiej piłki młodzieżowej.

TO ON POSTAWIŁ NA MALINOWSKIEGO. JURIJ WERNYDUB

“Nie płacisz – nie grasz”

W tym środowisku szerzy się nowotwór futbolowej administracji – kult pieniądza. Jeśli ktoś nie płaci w Dynamie lub Szachtarze, nie ma co liczyć na grę. Ba, Szachtar Donieck zawiera z każdym ze swoich młodzieżowców umowę wymuszającą opłatę za odejście z klubu po ukończeniu akademii.

– Często wygląda to na zasadzie – nie płacisz, nie grasz. Podobno mistrz świata w boksie, Ołeksandr Usyk, zrezygnował z tego powodu z gry w Dynamie. Tak jak setki innych młodzieżowców. Tu warto wspomnieć, że Szachtar chce około 100 tysięcy dolarów od każdego, kto kończy ich akademię, a nie zostaje w klubie, czyli w Szachtarze albo w Mariupolu. Przez to wielu wchodzących w dorosłość chłopaków zostaje z możliwością gry jedynie w lidze amatorskiej do 23. roku życia.

Ołeksandr Usyk odbił się od Dynama przez brak pieniędzy i został fantastycznym bokserem, mistrzem świata i mistrzem olimpijskim. Nie każdy jednak ma tyle szczęścia i po prostu kończy poważną grę w piłkę. Są też tacy, którzy choć przebijają się do pierwszej drużyny, rozleniwiają się po dobrym pierwszym sezonie i spoczywają na laurach.

– W Dynamie albo nie dostaje się szansy, jak choćby Jaremczuk, albo po dobrym debiucie i na przykład sezonie czy rundzie, przychodzi rozluźnienie. Chłopak ma 21 lat. Świetny, nowy kontrakt, w juniorach obecnie to około jednego tysiąca euro, spełnienie marzeń o byciu gwiazdą pierwszej drużynie i celów życiowych – kupno rodzicom mieszkania, sobie super-auta, związana się z piękną dziewczyną.

Na europejskich boiskach jest dobrze

Mimo wielu problemów w rozgrywkach międzynarodowych oba kluby dobrze radzą sobie w grupach młodzieżowych. Dynamo ograło w tym sezonie Bayern i Benficę po 4:0 i przoduje w grupie E rozgrywek Ligi Młodzieżowej UEFA. Szachtar póki co rozbił Sheriff Tiraspol 5:0 i przegrał 0:1 z Interem.

Ukraińscy młodzieżowcy są bardzo chwaleni, a i tamtejsza reprezentacja zyskuje w oczach wielu fanów piłki nożnej. Tegoroczne Mistrzostwa Europy pokazały, że młodzież, która w 2019 roku zdobywała złoty medal na młodzieżowym mundialu, może z powodzeniem stanowić o sile seniorskiej kadry w najbliższych latach. Dziś najlepsi piłkarze z obu szkółek zdają się podążać kierunkiem wytyczonym przez starszych kolegów.

– Jeśli miałbym powiedzieć w czym tkwi siła Szachtara albo Dynama na poziomie młodzieżowych rozgrywek to powiedziałbym, że w siatce skautingu wśród najmłodszych. A skauting ten polega na szukaniu młodych i braniu do siebie z innych szkółek. Rozwój tu często jest sprawą drugorzędną, choć oczywiście ma ogromne znaczenie. Ciężki dla ukraińskich graczy jest też okres wejścia do dorosłej piłki. I wcale nie jest tak, że juniorzy odstają. Często jest odwrotnie, bo wyróżniają się na tle kolegów.

Przy temacie wejścia do pierwszej drużyny i późniejszych losów wychowanków dwóch największych akademii na Ukrainie trzeba wrócić do problemów, które tworzą się za sprawą dwóch panów – Rinata Achmietowa i Grigorija Surkisa – właścicieli Szachtara i Dynama.

Brak możliwości rozwoju poza Ukrainą

Zaborcza polityka transferowa prowadzona przez obu panów powoduje, że największe ukraińskie talenty często najzwyczajniej w świecie zostają w UPL. Dlaczego? Zacznijmy od Dynama i Surkisa.

– Z pewnością problemem Dynama jest to, że jeżeli za kogoś pojawiają się wielkie oferty, to Surkis i tak ich nie przyjmie. Bo to klub za mały, bo pieniądze nie te. Wymówek jest wiele. Piłkarze często schodzą z formą w dół, a mogliby mieć wielkie kariery! Słyszałem od znajomych z klubu, jakie kluby pytały i ile dawały. Trochę tym piłkarzom współczuję. Oczywiście nie jest to dobre i każdy o tym wie. Nawet ludzie pracujący w Dynamo. 

Jak zauważa „BuckarooBanzai”, wymówkę Surkis znajdzie wszędzie. Właściciel mistrzów Ukrainy nie rozumie chyba jednak, że z niewolnika nie ma pracownika, co sprawia, że forma piłkarzy najczęściej, kolokwialnie mówiąc, leci na łeb na szyję.

– Każdy na Ukrainie wie, jak to wygląda. Z drugiej strony nie ma się co dziwić, że Surkis chce zarobić jak najwięcej, ale w piłkarskim biznesie odnajduje się słabo. Wygląda to tak, jakby wciąż myślał, że jest rok 1999 i jego drużyna w skali Europy była gigantem a on sam może rozdawać tym samym karty w rozmowach z innymi klubami. Wychowywanie genialnych piłkarzy i potem marnowanie ich potencjału. Tak bym określił Dynamo. Ale są i wyjątki, więc do końca nie jest tak źle. Każdy z absolwentów akademii wyjeżdżając z klubu po dwóch, trzech dobrych sezonach mógłby osiągnąć wiele w Europie, a w Dynamo… kiszą się w słabej lidze. Reprezentacja również przez to cierpi.

Jak do sprawy podchodzi Rinat Achmietow, właściciel Szachtara? A no, jak się okazuje, bardzo podobnie. Jedni dobrze zapowiadający się piłkarze marnowali talent w nieistniejącej już kategorii U-21 lub we wspominanym już kilkukrotnie Mariupolu, a jeszcze inni na wypożyczeniach. O co w tym chodzi, że mało kto dostaje realną szansę, żeby zaistnieć? Oczywiście o pieniądze.

– Będą problemy. Mam kilku znajomych po akademii Szachtara. Jedni marnowali się w U-21 lub w Mariupolu, drudzy na wypożyczeniach. Mało kto dostał szansę w Szachtarze. Jak już wcześniej wspominałem, ci, którzy postanowili się rozstać musieli płacić Szachtarowi około 100 tysięcy dolarów rekompensaty. Jeden znajomy spłacił to grając w innym klubie i oddając 75% pensji “Górnikom” w jakieś dwa lata. Inni gracze po prostu kończą kariery, bo do 23. roku życia bez tej opłaty nie mogą występować w profesjonalnej piłce. Tu sytuacja jest bardziej pogmatwana. Przecież wychowankowie Szachtara to często topowi gracze. Znamy Malinowskiego czy Zinczenkę z wielkich boisk europejskich, a jednak odchodzili, jak wspominałem, drobne. Niechciani w pierwszej drużynie.

Choć Dynamo i Szachtar to dwa zupełnie różniące się sposobem zarządzania kluby, to w tej sprawie da się znaleźć podobieństwo. I to może niepokoić przede wszystkim młodych, dobrze zapowiadających się chłopaków. Bo w końcu kto chciałby trwonić talent w lidze ukraińskiej, kiedy dostaje oferty z coraz to lepszych europejskich klubów? Chyba nikt.

ZDRADA CZY NOWA NADZIEJA? LUCESCU W DYNAMIE KIJÓW

Lucescu stawia na młodych

Choć ukraińska piłka młodzieżowa jest pełna wad stricte organizacyjnych i tych w kwestii zarządzania rozwojem juniorów, to trzeba oddać, że piłkarsko nie ma się do czego przyczepić. Nie bez powodu Mircea Lucescu chętnie stawia na młodych w pierwszym zespole Dynama. I to z bardzo dobrym skutkiem na krajowym podwórku.

– Dynamo wprowadza właściwie co roku kogoś do pierwszej drużyny, jak się nie spodoba, to idzie na wypożyczenie, zazwyczaj do klubu UPL. Jednak napływ jest stały, tu nie ma się o co martwić. Co ciekawe chyba każda drużyna UPL ma u siebie piłkarza z przeszłością z akademii Szachtara lub Dynama. Na ten moment Dynamo może grać w samymi wychowankami i często w wyjściowym składzie jest ich nawet sześciu, siedmiu czy ośmiu. Lucescu dużo tu zmienił. Wolał wydać pieniądze na remont bazy, bo jak sam mówi, to dla klubu inwestycja na lata. Dynamo boryka się z problemami finansowymi i nie może pozwolić sobie na rozrzutność. Od przyjścia Rumuna widzimy więc stawianie głównie na młodzież. Dało to mistrzostwo Ukrainy, dwukrotny awans do Ligi Mistrzów oraz puchar i superpuchar. Reszta młodzieży gra na wypożyczeniach i to zazwyczaj ze świetnym skutkiem.

Rumuński szkoleniowiec Dynama udowadnia, że z młodzieżą wywodzącą się z Akademii im. Łobanowskiego konie można kraść. A w szkółce pozostają kolejni świetnie zapowiadający się piłkarze.

Samba Diallo i inne talenty

Ze składu grającego w Lidze Młodzieżowej UEFA na ten moment wyróżniłbym kilku graczy: Shulianski, Nehscheret, Skripnik, Wołoszyn, Carenko oraz nowy nabytek (jednak nie wychowanek) Diallo. Kilku z nich, szczególnie ten ostatni, mogliby już powoli dostawać szansę w pierwszym zespole. Jak pokazuje przykład ich kolegów wypożyczanych po lidze, UPL to dla nich nie jest wysoki próg – mówi “BuckarooBanzai”.

Najwięcej uwagi poświęca się temu ostatniemu. Samba Diallo to 18-letni Senegalczyk, który w lipcu tego roku trafił do Dynama. W Lidze Młodzieżowej UEFA w dwóch meczach zdobył trzy bramki i walnie przyczynił się do świetnych wyników osiąganych przez “Biało-Niebieskich” na europejskich boiskach. BuckarooBanzai zwraca uwagę na jego talent, ale również na problem bariery językowej.

– Powiem szczerze, że ciężko mi się z nim rozmawia, bo musi nam pomagać inny gracz U-19, Mehdi, z racji tego, że Samba mówi tylko po francusku. Diallo kontrakt z Dynamem ma bardzo krótki, ale już mówi się o przedłużeniu. Na ten moment podaje się w prasie, że interesuje się nim Manchester City.

Podpisał też niedawno umowę z Adidasem. To wielki talent. W lidze U-19 się bawi. Każdy mecz jednak traktuje poważnie, ani razu nie odpuścił choćby minuty. Zawsze w pełni skoncentrowany. Oczywiście chwalimy go na ten moment za świetne akcje ofensywne, rajdy i gole, ale jego trener, Igor Kostiuk, powiedział mi, że cieszy go jego rozumienie gry, a to przecież bardzo ważne w tym wieku, szczególnie u graczy z Afryki bez kontaktu z europejską piłką.

Oczywiście nie ma mowy o pierwszym składzie, ale pewnie on ma mimo wszystko największe szanse na debiut z obecnych graczy. Ważną rolę odgrywa tutaj także pozycja, która w drużynie Lucescu nie jest mocno obsadzona.

Reszta graczy to top na swoich pozycjach. Często są to mocne punkty reprezentacji młodzieżowych. Niestety każdy z tych chłopaków nie ma ogrania w dorosłej piłce, ale przykład Zabarnego pokazuje, że to nie musi być takie ważne. Ilia Zabarnyj w połowie września 2020 roku debiutował w Dynamie i od tego czasu właściwie nie oddaje miejsca w składzie i, uwaga, w reprezentacji. Może nie zawsze gra, ale to podstawowy gracz i przez ostatni rok zagrał w Lidze Mistrzów przeciwko Barcelonie, Juventusowi, Bayernowi, Villarrealowi i wielu innym europejskim drużynom. Do tego z reprezentacją zmierzył się z Francją, Niemcami, Hiszpanią i pojechał na Euro, gdzie też nie siedział na ławce, a grał. Niebywała kariera. Niestety, gracze z U-19 i nawet byłej U-20 muszą poczekać. Chyba tylko Vivcharenko był blisko w listopadzie tamtego roku, ale przez te 11 miesięcy jego sytuacja się nie zmieniła – kończy „BuckarooBanzai”.

Czas weryfikacji

Ukraińska piłka nożna choć ma się dobrze pod względem sportowym, to organizacyjnie i strukturalnie wygląda już znacznie gorzej. Nawet w największych akademiach w kraju poważnym problemem jest nie tylko korupcja, ale również właściciele tacy jak Grigorij Surkis, którzy nie chcą puszczać swoich zawodników do lepszych klubów, często hamując ich szansę na rozwój i zrobienie wielkiej kariery.

Najbliższe lata zweryfikują metody klubów Rinata Achmietowa i Grigorija Surkisa. Piłkarsko zapowiada się przedłużenie świetnego pokolenia, ale ostatecznie może być to wielka klapa z powodu, co by nie mówić, zaborczego zarządzania młodzieżą. Do tego brak rozwiniętych szkółek poza Dynamem i Szachtarem tworzy swego rodzaju monopol, który niekoniecznie jest dobry dla przyszłości ukraińskiej piłki.

Dominik Stachowiak

Fot. Archiwum Prywatne

Czytaj więcej:

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Brama dnia
01.12.2021

Diego Forlan gnębi Jerzego Dudka | BRAMA DNIA

Dziewiętnaście lat temu Manchester United w brytyjskim klasyku pokonał na wyjeździe Liverpool, a dwie bramki na swoim koncie zapisał Diego Forlan. To właśnie jego trafienia wspominać dzisiaj będziemy w „Bramie dnia”. (1.) DIEGO FORLAN VS LIVERPOOL (01.12.2002) Przygoda Diego Forlana z Manchesterem United generalnie nie była zbytnio udana. Zresztą z wielu powodów, które szeroko opisaliśmy […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Prasówka
01.12.2021

PRASA. Żewłakow: Gdybym był dyrektorem Legii, nie zwolniłbym trenera

Środowa prasa to miks wszystkiego, co dzieje się w naszym futbolu. Od gali „Złotej Piłki” czy komentarzy po niej, przez kryzys Legii Warszawa i kolejną część prześwietlenia oraz wywiad, po ligową młóckę. W „Przeglądzie Sportowym” znajdziemy także dużą rozmowę z Michałem Żewłakowem. On również zabiera głos w sprawie problemów mistrzów Polski. – W sytuacji, w […]
01.12.2021
Weszło
30.11.2021

Peszko na tropie spisku. Francuzi mają kompleks Polaków

Warto mieć kolegów, którzy wezmą cię w obronę. A tacy, którzy zrobią to nawet kosztem obnażenia własnej niewiedzy? Prawdziwy skarb. Robert Lewandowski powinien cenić przyjaźń ze Sławomirem Peszko, który stanął za swoim kumplem, mimo że do końca nie ogarnia zasad plebiscytu Złotej Piłki. O kumpelstwie obu panów powszechnie wiadomo, sam Peszko z dumą przypomina w swoim […]
30.11.2021
Liczba komentarzy: 13
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
1 miesiąc temu

jak tlumaczycie nazwy miejscowosci to tlumaczcie konsekwentnie wszystkie, bo potem wychodza takie potworki jak Shchaslyve xD

Barca Hools
Barca Hools
1 miesiąc temu
Reply to  Kamil

Cheslav Myikhneeevich

lol
lol
1 miesiąc temu

Ukraińska piłka nożna choć ma się dobrze pod względem sportowym, organizacyjnie i strukturalnie kolokwialnie Nawet w największych akademiach w kraju poważnym problemem jest nie tylko korupcja, ale również właściciele tacy jak Grigorij Surkis, którzy nie chcą puszczać swoich zawodników do lepszych klubów, często hamując ich szansę na rozwój i zrobienie wielkiej kariery.”

Ciekawe, ale proszę o przetłumaczenie tego zdania, bo – jak to mawiali starożytni rosjanie – ni chuja nie panimaju…..

Dominik Stachowiak
Dominik Stachowiak
1 miesiąc temu
Reply to  lol

Błąd przy edycji. Zostało z pierwotnego zamysłu zdania. Będzie poprawione.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
1 miesiąc temu

„Shchaslyve” – ciekawe, czy jakikolwiek Ukrainiec wie, że w jego kraju istnieje taka piękna miejscowość. Bo Szczasływie pewnie niejeden zna.

Ostatni Władca Podhala
Ostatni Władca Podhala
1 miesiąc temu

Artykuł może i ciekawy, ale jeśli autor nie szanuje mnie jaki czytelnika to nie mam zamiaru tego czytać.

Jeśli „Shchaslyve”, to w takim razie także „Shakhtar” czy „Koncha Zaspa”.
Natomiast jeśli jednak „Szachtar” i „Koncza Zaspa” to wtedy także i „Szczasływe”.

Nie upieram się, którą wersję autor ma używać, niech wybierze którą chce (chociaż osobiście wolę transkrypcję na polski zamiast transliteracji na alfabet łaciński), no ale właśnie najpierw trzeba mieć o tym jakiekolwiek pojęcie, a autor najwyraźniej przepisał coś z angielskiej strony i jak jakiejś nazwy nie znalazł na Wikipedii to zostawił jak było w oryginalnym tekście.

AsafaPowell
AsafaPowell (@asafapowell)
1 miesiąc temu

Trochę im współczuję? Taaa, jasne nieważne co z młodzieżą faktem jest, że na Ukrainę są dwa kluby, które grają w Champions League i jeszcze dodatkowe Kluby, które grają w EL czy Conference. Trudno mi im współczuć. To Polsce trzeba współczuć. Młodzieżą zajmuje się tylko parę ośrodków, a Liga jest na katastrofalnym poziomie (mimo dobrych wyników Legii w tym sezonie).

tęczowy smyk
tęczowy smyk
1 miesiąc temu

Czy pzpn ma skautów do wyłapywania wschodnioeuropejskich piłkarzy z polskimi korzeniami?

owca w wilczej skórze
owca w wilczej skórze
1 miesiąc temu

Ukraina mimo warunków o wiele gorszych niż polska – ma dużo lepsze wyniki młodzieżowe niż Polska. Więcej też talentów piłkarskich. W \polsce szkolą trenerzy gamonie.

waffek
waffek
1 miesiąc temu

Czyli jest pełne pole do popisu dla Ciebie.

rtug
rtug
1 miesiąc temu

Ciekawe, coś innego

Vitezslav
Vitezslav
1 miesiąc temu

Ani ładu, ani składu w tym tekście. Weszło pikuje w dół ostatnio. Skąd wy bierzecie tych prawdziwków?

Jakub
Jakub
1 miesiąc temu

100k baksów to jak za darmo, za dobrze wyszkolonego 18-19 latka.
Prezesi, menagerowie, do dzieła.
A i KTS mógłby sobie kadrę wzmocnić. Panie Krzysztofie, cała Polska Ukraińcami stoi.

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gołębiewski: – W drugiej połowie nasza dominacja nie podlegała dyskusji

Marek Gołębiewski, trener Legii, podobnie jak Szymon Włodarczyk (strzelec zwycięskiego gola), zabrał głos po meczu z Motorem Lublin w Pucharze Polski. Powiedział (cytaty za Legia.Net): – Spotkanie było trudne, bo wiadomo, że puchary zawsze rządzą się swoimi prawami. Motor postawił nam trudne warunki. Myślę, że w drugiej połowie, gdy na boisko weszli Emreli i Mladenović, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Drużyna Matty’ego Casha nie sprostała mistrzowi Anglii

Manchester City pokonał na wyjeździe Aston Ville 2:1 w meczu 14. kolejki Premier League. Tym samym Obywatele tracą tylko jedno oczko do prowadzącej w tabeli Chelsea. W barwach gospodarzy 90 minut rozegrał reprezentant Polski Matty Cash. Polak nie miał dzisiejszego wieczora łatwego zadania, bo jego zdolności defensywne raz za razem sprawdzał Raheem Sterling. W pierwszej […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Włodarczyk: – Czułem się gotowy, by pomóc drużynie

Szymon Włodarczyk zapewnił Legii zwycięstwo z Motorem, a po meczu udzielił wywiadu Polsatowi Sport. Jak powiedział: – Strzelić swojego pierwszego gola – to było niesamowite przeżycie. Czułem się gotowy, aby pomóc drużynie. Cieszę się, że wygraliśmy na ciężkim terenie. Goniliśmy wynik i naprawdę trudno opisać to, co teraz dzieję się we mnie i w drużynie. […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Zieliński z asystami [VIDEO]

Piotr Zieliński zaliczył już dwie asysty w meczu z Sassuolo. Napoli prowadzi obecnie 2:0. Polski pomocnik po odbiorze jednego z kolegów wpadł w pole karne i nie ładował na pałę, tylko jak to on, przytomnie podniósł głowę i odegrał do Ruiza. Ten ułożył sobie piłkę na lewej nodze i nie dał szans bramkarzowi. Zobaczcie: Kolejna […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Mecz Chelsea przerwany, atak serca na trybunach

Mecz Chelsea z Watfordem został w pewnym momencie przerwany. Powód dramatyczny – jeden z kibiców doznał ataku serca. Na początku nie było jasne, co się dzieje na trybunach, ale piłkarze szybko zwrócili na to uwagę. Cleverley pokazywał Azpilicuecie gest uciskania klatki piersiowej, z kolei Marcos Alonso wezwał sztab medyczny Chelsea, by wskazać miejsce, w którym […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gol Bednarka w Premier League! [VIDEO]

Jan Bednarek otworzył wynik spotkania z Leicester. Polak strzelił bramkę już w trzeciej minucie spotkania. To czwarty gol Bednarka na poziomie Premier League. Święci mierzą się dziś z Lisami, a polski obrońca po ładnym, kombinacyjnym rozegraniu (plus trochę szczęścia), skierował piłkę do siatki. Spójrzcie sami: Jan Bednarek GOAL Southampton 1-0 Leicester#SOULEI pic.twitter.com/5AXg9wUtsF — football highlights […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Skorupski z czystym kontem przeciwko Romie

Łukasz Skorupski zaliczył czyste konto przeciwko Romie. Co więcej – jego Bologna wygrała 1:0. To na pewno satysfakcjonujące dla polskiego golkipera, bo przecież był piłkarzem Romy, a nie dostawał tam zbyt wielu szans. Polak miał w tym spotkaniu nieco roboty, bo pięciokrotnie zatrzymał zawodników przeciwnika. To jego szóste czyste konto w 15 spotkaniach, więc naprawdę […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Debiut Kiwiora w Serie A

Jakub Kiwior nie dostał łatwego rywala na debiut w Serie A, bo jego Spezia z nim w składzie zmierzyła się z Interem. Przegrała 0:2. Polak miał pecha, bo nie popełnił jakiegoś skandalicznego błędu, tylko dość przypadkowo dotknął piłkę ręką, a że jednocześnie powiększył obrys ciała, to sędzia wskazał na wapno. Karnego wykorzystał Martinez i Inter […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Walczak w stajni Zahaviego

Pini Zahavi, światowej sławy agent piłkarski, podpisał kontrakt z kolejnym polskim zawodnikiem. Ale nie takim z pierwszych stron gazet, tylko z talentem, który ma tam się znaleźć w przyszłości. Chodzi o Tomasza Walczaka z Wisły Płock, a tę informację podał Mateusz Borek. Walczak ma 16 lat i zdążył już zadebiutować w Ekstraklasie – ma na […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Papszun z rekordowym kontraktem w Legii?

250 tysięcy złotych miesięcznie. Tyle – zdaniem Sport.pl – miałby zarabiać Marek Papszun w Legii. Nawet jeśli będą to mniejsze pieniądze, bo drugie źródło dziennikarzy mówi o 220 tysiącach za miesiąc, to i tak będą to stawki – jak na polskie warunki – kosmiczne. Dość powiedzieć, że Artur Jędrzejczyk może liczyć na 200 tysięcy, a […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Rangnick chce dużego transferu do United

Ralf Rangnick spróbuje przeprowadzić co najmniej jeden duży transfer do Manchesteru United. O szczegółach informuje Christian Falk. Listę otwiera, a jakże, Erling Haaland. Pomocny miałby być fakt, że Rangnick przed laty pomagał w transferze Norwega do Salzburga i ma bardzo dobre relacje z ojcem zawodnika oraz agentem. Dalej? Timo Werner. Tutaj wszędobylski Rangnick kupił piłkarza […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Davies wściekły na wyniki Złotej Piłki

Wybór zwycięzcy Złotej Piłki wciąż budzi wiele kontrowersji. Kolejni ludzie sportu go komentują i zazwyczaj diagnoza jest podobna: to żart, że nie wygrał Lewandowski. Dokładnie w te same tony uderzył Alphonso Davies. Najpierw mówił, że nie bardzo chce to komentować, ale nie wytrzymał: – Nie chcę o tym rozmawiać. Dla mnie to nie ma sensu. […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021