post
Avatar

Opublikowane 24.04.2021 14:16 przez

Szymon Janczyk

Pięć lat temu Roberto de Zerbi wyleciał z hukiem z Palermo. Dziewięć meczów bez zwycięstwa i tylko jedna wygrana w ogóle – taki był bilans szkoleniowca, który został wyłowiony przez klub z Sycylii z Serie C. Zdawało się, że młody Włoch przechodzi wtedy drogę typową dla utalentowanych szkoleniowców. Ale to, co działo się z de Zerbim kazało kwestionować jego pojęcie o piłce. Tymczasem dziś kwestionować można jedynie krytyków 41-latka, który jest stawiany w roli cudownego dziecka włoskiej szkoły trenerów.

Jeśli Pep Guardiola przyjeżdża do Włoch na konwencję trenerów i każe wszystkim spojrzeć na to, jak radzi sobie Sassuolo, to wiedz, że sprawa jest poważna. Oto szkoleniowiec, który prowadził największe kluby świata, podaje za przykład zespół, którego największym sukcesem jest to, że udało mu się wygrać jeden mecz w Lidze Europy. Pewnie, nie będziemy udawać, że Neroverdi to klub pokroju Znicza Biała Piska – Guardiola nie wynalazł go przypadkiem, będąc na wakacjach na Podlasiu. Ale nie ma wątpliwości, że bez de Zerbiego za sterami, Pep nie zwróciłby uwagi na to, co dzieje się na Mapei Stadium.

Kim jest trener Sassuolo? Historia Roberto de Zerbiego

Roberto de Zerbi od początku fascynował, tyle że początkowo można było go traktować jako ciekawostkę. Na YouTubie bez problemu znajdziemy pozytywnych świrów, którzy rozkładali na czynniki pierwsze grę jego trzecioligowej Foggii. I trzeba przyznać, że faktycznie było na co popatrzeć. Wiadomo, czasami pomysły się spalały, w końcu mówimy o trzecim poziomie rozgrywkowym. Ale nie można powiedzieć, że de Zerbi nie chciał grać po swojemu.

Tak nowoczesny styl gry, jaki prezentowała Foggia de Zerbiego, nie był spotykany na trzecim poziomie ligowym – pisał analityczny portal “L’Ultimo Uomo”. – Mieli posiadanie piłki na poziomie 65% i nie była to sucha liczba, a konsekwencja obranej taktyki. Foggia atakowała w sposób zorganizowany i spokojny. Ruch piłki wymuszał otwieranie przestrzeni w formacjach rywala. Jeśli przeciwnik pozostawał zwarty, próbowali tak długo utrzymać piłkę w posiadaniu, żeby wymusić jego błąd.

Trener wpoił swoim piłkarzom stosowanie wysokiego pressingu i gegenpressingu. Okazało się, że wcale nie trzeba mieć w składzie wirtuozów, żeby to działało. Foggia ograniczyła liczbę kontrataków, skupiła się na kreowaniu. Gra od bramki? Podstawa, “laga” to ostateczność. Bramkarz miał brać udział w gierkach z obrońcami, żeby opanować grę piłką i lepiej się z nimi zgrać. De Zerbi narzucił piłkarzom odwagę. Kiedy rywale wpadli na pomysł podejścia wyżej i odcięcia obrońców, Foggia starała się “wyciągnąć” jednego z kryjących do bramkarza, żeby zyskać miejsce do rozegrania. Druga opcja? Obrońcy ustawiają się na równi z bramkarzem, żeby nie móc założyć pressingu. Włoch nie wpadł na to sam, ale zaadaptowanie tych pomysłów do klubu z Serie C wywołało zachwyt.

EARLY PAYOUT FUKSIARZ.PL – W SERIE A WYGRYWASZ JUŻ PRZY DWUBRAMKOWYM PROWADZENIU!

W Foggii ważne było to, żeby odległości między piłkarzami były utrzymane tak, aby cała drużyna poruszała się jak jednostka. Ruch jednego zawodnika zawsze wymuszał przemieszczenie się całej drużyny. Foggia chętnie używała skrzydeł, ale to miejsce na boisku, które powoduje najmniejsze zagrożenie w ofensywie. Dlatego używała ich tylko do tego, żeby stworzyć sobie miejsce w centralnej części boiska. Często tworzyła małe przestrzenie na skrzydłach, grając w trójkątach, aby w ten sposób wyciągnąć rywali ze środka. Generalnie założenie było proste: grać tak szeroko, żeby mieć jak najwięcej wolnych stref w środku. Momentami wyglądało to jak futbol totalny – pisze Alex Belinger w swojej analizie.

No dobra, a co z tych wszystkich założeń wynikało? Foggia w obydwu sezonach pod wodzą Roberto de Zerbiego była najskuteczniejszą drużyną w lidze. Centralne postaci jego zespołu – Pietro Iemmello i Vincenzo Sarno – nigdy wcześniej ani nigdy później nie miały tak udanego okresu w karierze. Ten pierwszy w najlepszym roku strzelił 29 bramek, drugi zaliczył double-double (13 goli, 13 asyst). Ciemne strony? Były, bo choć zdaniem “L’Ultimo Uomo” Foggia była drugim najlepiej stosującym gegenpressing zespołem we Włoszech, to nieudane próby założenia go powodowały, że zespół tracił sporo bramek.

Ale Rossoneri do dziś wspominają de Zerbiego jako gościa, który sprawił, że ta drużyna była jakaś, grała efektownie i odnosiła sukcesy.

Roberto de Zerbi nie należy do spokojnych trenerów

Roberto de Zerbi nie należy do spokojnych trenerów

Ofiara Maurizio Zampariniego

Szkoleniowiec miał wtedy zaledwie 36 lat, więc jego sława szybko rosła. Żeby nie było za pięknie wybrał jednak fatalnie – po konflikcie z zarządem i zwolnieniu z Foggii, zaufał Maurizio Zampariniemu w Palermo. Jeśli nie wiecie, o co chodzi: z zaufaniem do tego gościa jest tak, jak w pewnej scenie z filmu “Chłopaki nie płaczą”. Można obudzić się bez ręki. Albo bez pracy. Zamparini nie słynął z oferowania komfortowych warunków pracy, więc pierwsze podejście de Zerbiego do Serie A wyglądało tak:

  • zwycięstwo
  • 2 remisy
  • 9 porażek

Stołek objął we wrześniu, zwolnił go w listopadzie. Dla wielu taka przygoda byłaby jak pocałunek śmierci na dalszą karierę. De Zerbi sam przyznał po latach, że popełnił duży błąd. – Nie zdawałem sobie sprawy z ryzyka, chciałem po prostu być w Serie A. Zamparini sprawiał, że atmosfera była ciężka. Tam nauczyłem się, że słowo “projekt” nie istnieje. Moim problemem było to, że to nie ja tworzyłem tę drużynę, wziąłem ją po kimś. A kiedy chciałem coś zmieniać, słyszałem, że nie mogę. Gra trójką obrońców? Nie, masz grać czwórką. Posadzenie jakiegoś zawodnika na ławce? Nie, on musi grać – opisywał to, co zastał na Sycylii.

Dlatego kiedy po rocznym bezrobociu De Zerbi wziął Benevento, najgorszy zespół w lidze, każdy pukał się w czoło – wydawało się, że gość dosłownie wysłał na ścięcie swoją trenerską karierę. A jednak to właśnie przygoda z „Czarownicami” dała jej drugie życie. – Nabraliśmy samych siebie, zmarnowaliśmy czas od sierpnia do grudnia. Dopiero gdy podpisaliśmy Sandro, Bacary’ego Sagnę, Cheicka Diabate czy Guilherme, gdy trenerem został De Zerbi, zaczął się nasz sezonstwierdził w “La Gazzetto dello Sport” prezydent Benevento, Oreste Vigorito.

SERIE A W FUKSIARZ.PL!

Sassuolo wygra z Sampdorią? Kurs 1,83!

Roberto de Zerbi – trener dający radość

Wymowne, ale trafne stwierdzenie. Nowy trener postawił za cel zdobycie 25-30 punktów do końca sezonu. Udało się uzbierać 21 “oczek”, ale i tak był to wynik bardzo dobry. Nie zapominajmy, że Benevento de Zerbiego ugrało cztery punkty z Milanem, potrafiło też wbić dwa gole Juventusowi, Romie czy Lazio. Gdybyśmy uwzględniali w tabeli tylko okres jego pracy, “Czarownice” zamiast 17 punktów straty do bezpiecznej pozycji, traciłyby do niej pięć “oczek”. Jeśli chodzi o strzelone bramki, ekipa de Zerbiego oczywiście się wyróżniała. Niby wciąż spadałaby z ligi, ale pięć drużyn zdobyło w tym okresie mniej goli niż Stregoni.

Kiedy tu przychodziłem, wiedziałem, że utrzymanie to misja praktycznie niemożliwa. Ale prezydent dał mi jedno zadanie: dać kibicom trochę radości – mówił szkoleniowiec, którego na wstępie witał transparent o prostej treści: „Jesteś cyganem”. Zaszłości z czasów walki Benevento z Foggią o awans z Serie C odeszły jednak w niepamięć, kiedy drużyna zaczęła grać tak, jak chciał jej szef. Do czasu przerwy na kadrę było kiepsko. De Zerbi jeździł po piłkarzach, po meczu z Lazio powiedział, że niektórzy przegrali przed wyjściem na murawę i że zadba o to, żeby to się więcej nie powtórzyło.

I trzeba przyznać, że chłop wiedział, co mówi. Atmosfera w zespole zaczęła się poprawiać, kibice faktycznie mogli spojrzeć na tę drużynę i choć na chwilę się uśmiechnąć. Nowemu trenerowi znów udało się kilku gości zbudować. Koniec końców dzięki udanej wiośnie w Serie A Guilherme zapracował na transfer do Turcji, a Cheikh Diabate wylądował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dla każdego z nich to sukces na miarę potencjału. Tak jak i dla Enrico Brignoli sukcesem było powołanie do włoskiej młodzieżówki. Powtarzały się też inne rzeczy, które obserwowaliśmy w Foggii.

Historia Roberto de Zerbiego

De Zerbi błyskawicznie zasiał ziarno i Benevento zaczęło grać atakiem pozycyjnym. Byli odważniejsi, w końcówce meczu z Milanem potrafili postawić w pełni na ofensywę, przechodząc z 4-3-3 do 4-2-4. Ich celem było wprowadzenie takiego zamieszania w defensywie rywali, żeby stworzyć jak najwięcej wolnych przestrzeni. Z tyłu grali trójką lub czwórką obrońców, w środkowej strefie tworzyli trójkąt: albo ofensywny (dwie “dziesiątki”), albo defensywy (dwie “szóstki”). Mieli wiele wariantów gry do przodu, w których ofensywne zadania przypadały albo trzem klasycznym napastnikom, albo dwóm ofensywnym pomocnikom i napastnikowi, albo trójce ustawionej za snajperem – czytamy na “L’Ultimo Uomo”.

Do tego rzecz jasna gegenpressing po stracie, ale że tym razem de Zerbi nie dysponował ekipą z góry tabeli, musiał zminimalizować ryzyko. Pokazał więc swoją elastyczność taktyczną: kontrpressingu używał jako broni krótkotrwałej. Najpierw zaatakować rywala, a jeśli nie uda się odebrać piłki, wrócić i zagęścić pole tak, żeby i on z nią nie przeszedł.

Wiadomo, Benevento i tak spadło z ligi, więc ciężko mówić, że robota młodego szkoleniowca poskutkowała cudownymi zmianami. Ale w Sassuolo ją docenili.

Sassuolo – klub, który promuje

W sumie ciężko się temu dziwić, bo Neroverdi zawsze mieli oko do szkoleniowców, tak jak Ricky łeb do interesów. Kilka przykładów spośród tych, którzy w ostatnich latach przewinęli się przez ten skromny klub:

Idealne miejsce, żeby się wybić, bo od Sassuolo nie wymaga się niczego wielkiego. Utrzymać się, pokazać kawałek dobrej piłki, wypromować kilku ciekawych gości. Wiadomo – co jakiś czas wraz z serią dobrych wyników rośnie apetyt, ale koniec końców to nie musi być Atalanta, gdzie piłkarski fun idzie w parze ze świetnymi wynikami. Dlatego gdy ktoś patrzy jedynie na tabelę, ciężko mu pewnie wyłapać, czym ci świrnięci Włosi się tak ekscytują. 8., 11., obecnie znowu 8. miejsce w tabeli. Faktycznie, nowy Guardiola. Ale mimo wszystko, co chwilę łączy się de Zerbiego z większym klubem. Przypomina się, co robi ze swoimi piłkarzami.

  • Boatenga wypromował do Barcelony, bo w Katalonii stwierdzili, że Sassuolo ma tak zbliżoną filozofię do nich, że będzie idealnym, tanim uzupełnieniem
  • Demiral trafił do Juventusu
  • Sensi i Politano do Interu

Taktyka Sassuolo Roberto de Zerbiego

Teraz w kolejce czeka kolejne złote dziecko – Manuel Locatelli. Odbudowany tak, że dziś chcą go najwięksi, od Juventusu do Manchesteru City. Centralna postać bandy de Zerbiego. Do tego dochodzą ci, którzy pod młotek nie poszli, ale ligę podbili. Francesco Caputo, typowy późno dojrzewający włoski bomber, czy Jeremie Boga, najlepszy drybler Serie A w minionym sezonie.

Zaraz po Atalancie to najlepsza drużyna do oglądania. De Zerbi słynie z tego, że gra od tyłu i nie zwraca uwagi na presję. Dlatego Guardiola jest jego fanem i chętnie ogląda mecze Sassuolo. Jego krytycy twierdzą, że jest narcyzem, a jego styl gry ma pokazać światu: patrzcie, jestem najmądrzejszy. Ale on twierdzi, że tylko w ten sposób realnie rozwija swoich zawodników – pisze o trenerze Neroverdich “The Athletic”.

Piłkarze zresztą lubią pracę z De Zerbim. Boga opowiadając o jego treningach, nie krył zadowolenia. – Dużo gier pięciu na pięciu, albo 10 na 10. Ale kiedy ćwiczymy w większych składach, to zawsze na połowie boiska. Posiadanie piłki na małych obszarach, musisz myśleć szybko, bo ktoś od razu na ciebie naciska. Trener ma dobre relacje ze wszystkimi. Jest twardy, ale po skończonej pracy uśmiechnie się, pożartuje – tłumaczył  zawodnik w wywiadzie z “The Athletic”.

De Zerbi skończy w Barcelonie?

Zagraniczne media coraz bardziej interesują się trenerem Sassuolo. Wydaje się, że przeżywają oni to, co włoscy maniacy parę lat wcześniej, gdy zachwycali się meczami Foggii. W poprzednim sezonie 83% bramek Neroverdich padło po stałych fragmentach gry. Dla porównania słynąca z podobnego stylu Barcelona zdobyła tak 84% swoich goli. Manchester City – 77%.

To znak ewolucji we włoskiej piłce. W przeszłości zespoły Serie A chętnie kontratakowały. Kontrolowały przestrzeń, a nie piłkę. De Zerbi robi odwrotnie. Jego taktyka wykracza poza chęć zdobycia gola. Ma rozwijać technikę i odpowiedzialność, zwiększać poczucie własnej wartości zawodników – komplementuje trener “The Athletic”.

Musimy żyć chwilą. Cieszyć się futbolem, naszą znakomitą dyspozycją i entuzjazmem, który nam ostatnio towarzyszy. Znamy jednak miejsce w szeregu. Nie wolno nam pomyśleć, że jesteśmy lepsi niż w rzeczywistości. Nikt nam niczego nie da za darmo. Cokolwiek w tym sezonie osiągniemy, sami to sobie wywalczymy. Dlatego potrzebujemy nie tylko radości, ale i ostrożności – twierdzi sam zainteresowany, którego cytowaliśmy w tekście o fenomenalnym starcie Sassuolo.

Roberto de Zerbi mówi wprost: jeśli wygramy przez przypadek, nie jestem zadowolony. Sam wynik nie jest istotny, ważne jest to, jak go osiągasz. Gdzie zaprowadzi go ta filozofia? Czy wypromuje go tak, jak wypromowała jego zawodników? Ostatnio szkoleniowiec ostro skrytykował kluby, które wysunęły propozycję założenia Superligi i stwierdził, że pewnie zamknie sobie furtkę do pracy w Juventusie, Interze czy Milanie. Ciężko jednak wyobrazić sobie, żeby Neroverdi zdołali go zatrzymać, bo wypadałoby w końcu dorzucić jakieś trofea do CV bogatego w komplementy i uznanie.

Niewykluczone, że stanie się to w niedalekiej przyszłości. Historia de Zerbiego i tak powoli już się domyka. Kiedyś jechał na staż do Pepa i podpatrywał, jak wyglądają jego treningi w Monachium. Dziś Hiszpan stawia go jako przykład, a pseudonim “Piccolo Guardiola” pasuje do niego jak ulał.

Niedawno pojawiły się plotki łączącego z Szachtarem Donieck. To jednak zbyt mały klub, jak na opinię, jaką cieszy się włoski trener. Jest jednak pewien klub, który idealnie pasuje do filozofii opiekuna Sassuolo. Ten sam, do którego Roman Kołtoń chciał przed laty wcisnąć Roberta Lewandowskiego.

I wydaje się, że w tym przypadku pytanie “a dlaczego nie Barcelona?” wcale nie jest nie na miejscu.

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 24.04.2021 14:16 przez

Szymon Janczyk

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Serie A
25.05.2021

Vlahović, de Paul, Simy, de Roon, Kessie. 5 nieoczywistych bohaterów sezonu Serie A

Kolejny rok zmagań na włoskim podwórku za nami. Mistrzem Serie A 2021 został Inter Mediolan, wyprzedzając sąsiadów z Lombardii – Milan i Atalantę. W gronie najlepszych piłkarzy rozgrywek na pewno umieścilibyśmy więc połowę składu Nerazzurrich. Zapewne znalazłoby się tam miejsce także dla liderów ofensywnej machiny z Bergamo, którzy znów wykręcali znakomite liczby. Ale kto podbił nasze serca, […]
25.05.2021
Serie A
23.05.2021

Napoli, Napoli się z Ligi Mistrzów… Milan wicemistrzem, Juventus w LM!

Kiedy jest choćby minimalne niebezpieczeństwo, że ktoś coś popsuje, to równocześnie istnieje bardzo duże niebezpieczeństwo, że będzie to Napoli. Nie liczymy już kuponów zmiętych i wrzuconych do kosza. Nie o to chodzi. Przecież Napoli to ten klub, który potrafił przegrać mistrzostwo z Juventusem, mimo że ograł “Starą Damę” tuż przed końcem sezonu. W dodatku to […]
23.05.2021
Serie A
23.05.2021

Juventus, Milan, Napoli i dwa miejsca w Lidze Mistrzów. Kapitalny finisz Serie A!

Trzy zespoły, punkt różnicy, miliony w grze i brak miejsca na błąd. Finisz Serie A w tym sezonie zapowiada się tak kapitalnie, że zobaczymy nawet włoską odsłonę Multiligi. Milan, Napoli, Juventus. Tak wyglądają miejsca 3-5 przed ostatnią kolejką rozgrywek. Po dzisiejszych meczach jedna z wielkich marek znajdzie się więc w Lidze Europy. W drugą stronę? […]
23.05.2021
Serie A
15.05.2021

Juventus wygrywa z Interem, co za niesamowity spektakl w Turynie!

Niby Inter ma już klepnięte mistrzostwo, niby Juventus gra najgorszy futbol od dekady, ale starcia tych dwóch ekip niezależnie od okoliczności niosą ze sobą na ogół spory ładunek emocji. Tak było również dzisiaj. Po pasjonującym spotkaniu Juve ostatecznie pokonało Nerazzurrich 3:2 i pozostaje w grze o miejsce w ligowym TOP4, gwarantujące udział w Lidze Mistrzów. […]
15.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Serie A
09.05.2021

Szczęsny wprowadził Juventus na autostradę do piekła i wyjazdu już nie było

To miał być hit tej kolejki Serie A. Powrót do dawnych klasyków, w których Juventus i AC Milan walczyły o najważniejsze laury włoskiego futbolu. No i de facto był, bo gra toczyła się o Ligę Mistrzów. Szkoda tylko, że na mecz dojechał tyko jeden zespół.  Juventus – Milan: fatalni gospodarze Juventus istniał jedynie na papierze. […]
09.05.2021
1 liga
20.06.2021

ŁKS bił głową w mur, więc w Ekstraklasie zagra Górnik Łęczna

Skra Częstochowa? Szóste miejsce w sezonie zasadniczym. Górnik Łęczna? Szóste miejsce w sezonie zasadniczym. Co jeszcze łączy te zespoły? Wywalczenie promocji do wyższej ligi w barażach. Nie ma co, tegoroczne play-offy w niższych ligach zafundowały nam niespodzianki. Dzisiaj w Łodzi Górnik, który jeszcze miesiąc temu notował serię dziewięciu meczów bez wygranej, który do ostatniej kolejki […]
20.06.2021
1 liga
16.06.2021

Arka na własne życzenie zostaje z niczym, a ŁKS może się z niej śmiać

Sztab i piłkarze Arki Gdynia jeszcze przez długi czas będą się zastanawiać, co tak naprawdę  wydarzyło się w meczu barażowym z ŁKS-em Łódź. Arkowcy mieli miażdżąca przewagę w pierwszej połowie. Wykreowali sobie multum dogodnych sytuacji. Z czystym sumieniem można stwierdzić, że powinni do przerwy rozstrzygnąć losy rywalizacji i myślami być już przy finale. Ale po […]
16.06.2021
Piłka nożna
15.06.2021

Stanowski po meczu: wszystko na opak

No i mamy klops, na jaki bardzo ciężko zapracowaliśmy. Zmieniając trenera za późno i nie dając nowemu czasu. Zmieniając trenera na takiego, który nawet nie uznał za stosowne przeprowadzić się do Polski i oglądać tu meczów, co uważam za brak szacunku do tej zaszczytnej i intratnej posady (i pisałbym to samo, nawet gdyby to była […]
15.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
Weszło
11.06.2021

Rybus: “My sami nie wiemy, jaki będzie skład na Słowację”

– Wydaje mi się, że i na prawej i na lewej stronie defensywy mamy zawodników, którzy grywali już w tym systemie w klubach. Nie jest problemem wystąpić czy to w czwórce, czy w trójce obrońców. W poprzednich meczach nie wyglądało to tak, jak wy byście oczekiwali i my byśmy chcieli, ale mam nadzieję, że na […]
11.06.2021
Weszło
21.06.2021

Wtorek z Weszło FM: ostatnia kolejka w grupie D na EURO, popołudniowa audycja z Wojtkiem i Moniką

Kończymy powoli zmagania grupowe na mistrzostwach Europy. We wtorek finałowe rozstrzygnięcia w grupie D, ale to nie jedyne radiowe atrakcje, które przygotowaliśmy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie duet Wojtka Pieli i Daniela Żórawskiego, którzy zadbają o przegląd prasy (ze szczególnym uwzględnieniem horoskopów). Będą też rozmowy o […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Kasperczak: Cudów w meczu z Hiszpanią nie widziałem

– Zagraliśmy “po polsku”. Dobrze się broniliśmy i wyprowadzaliśmy kontrataki, czyli robiliśmy to, co zawsze wychodziło nam najlepiej. Przede wszystkim jednak była walka. Z tego meczu nie potrafię wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków czysto piłkarskich, natomiast widzę inną mentalność. Cudów nie ma, ale brawa za wyjątkowy poziom zaangażowania. Niestety w grze ofensywnej dalej mamy duże problemy […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

WIELKA LA ZABAWA W SEWILLI | EUROVLOG #6

Polacy i Hiszpanie rozkręcili przed meczem w Sewilli mega imprezę! Sprawdźcie, czy nasz reporter Jakub Białek dał radę przeżyć! To, że oglądacie ten film, jest spoilerem? Być może.  
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Na zapleczu
13.06.2021

Jak Radomiak, Bruk-Bet i GKS Tychy w Ekstraklasie grały

Siedem sezonów. To doświadczenie w Ekstraklasie kandydatów do awansu z 1. ligi. Wszystkich trzech, łącznie, więc mówimy o sytuacji absolutnie wyjątkowej. To duża zmiana po latach, w których do najwyższej ligi wracały zespoły, które mogły się pochwalić mistrzowskimi trofeami w gablocie, albo miejscem w TOP 25 historycznego rankingu tych rozgrywek. Powiew świeżości? Jak najbardziej. Ale […]
13.06.2021
Niezły numer
09.06.2021

Polska na EURO strzeliła mniej goli niż Islandia, Walia i Rumunia. Czas na poprawę?

Reprezentacja Polski na EURO? Nie jest to historia długa i porywająca, aczkolwiek po ostatnim turnieju możemy powiedzieć, że są w niej pozytywne momenty. Niemniej jednak biało-czerwoni we wszelkiego rodzaju statystykach wciąż stoją dość nisko. Zwłaszcza że nasz sukces związany był stricte z postawą w defensywie, a dziś weźmiemy na tapet raczej działania ofensywne. Skoro o […]
09.06.2021
Na zapleczu
08.06.2021

Pierwszoligowi weterani. Kto w XXI grał i strzelał najwięcej w 1. lidze?

O Ekstraklasowych weteranach wiemy wszystko. W każdej chwili możemy odpalić sobie tabelki z liczbą meczów. Nawet z podziałem na kluby. Podobnie jest zresztą z najlepszymi strzelcami, czyli ekstraklasowym “Klubem 100”. Wszystko da się sprawdzić w książkach, w sieci czy w skarbach kibica. Ale w przypadku 1. ligi wygląda to już trochę gorzej. Nie wiemy kto […]
08.06.2021
Ekstraklasa
07.06.2021

Adrian Gula. Słowacki rewolucjonista

Adrian Gula został trenerem Wisły Kraków. Co to za gość? Na pewno nie nazwiemy go anonimem, skoro już parę lat temu przewijał się w kontekście ewentualnej pracy w Legii Warszawa. I mimo że do stolicy ostatecznie nie trafił, kibice w Polsce nie mogli stracić go z radarów, bo o jego sukcesach za południową granicą było […]
07.06.2021
1 liga
06.06.2021

Co za sezon 1. ligi! Nadal nie wiemy kto awansuje i jakie będą pary w barażach

Kolejka do końca rozgrywek i nadal nie znamy ani jednego beniaminka Ekstraklasy. Tak, ten sezon na pewno będziemy pamiętać latami. Zwłaszcza że za moment dogrywka w postaci baraży, a tam także spotkamy niemal same znaki zapytania. Co jeszcze może się stać na finiszu i jak wpłynie to na wspomnianą dogrywkę w walce o awans? Patrzymy w […]
06.06.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kata
Kata
1 miesiąc temu

Sassuolo Top. De zerbi Top

Bożydar
Bożydar
1 miesiąc temu

Wygląda jak brat bliźniak tego gościa, co pracował w sztabie reprezentacji u Nawałki a teraz Górnika. Ktoś pamięta nazwisko?

pan-nikt
pan-nikt
1 miesiąc temu
Reply to  Bożydar

Marcin Prasoł ;)?

rbr
rbr
1 miesiąc temu
Reply to  Bożydar

Bartłomiej Spałek

Joopiter
Joopiter
1 miesiąc temu

“W poprzednim sezonie 83% bramek Neroverdich padło po stałych fragmentach gry. Dla porównania słynąca z podobnego stylu Barcelona zdobyła tak 84% swoich goli. Manchester City – 77%.”
Coś chyba jest nie tak w tym fragmencie. Barcelona i City strzelające po stałych fragmentach? 😉

Weszło
21.06.2021

Wtorek z Weszło FM: ostatnia kolejka w grupie D na EURO, popołudniowa audycja z Wojtkiem i Moniką

Kończymy powoli zmagania grupowe na mistrzostwach Europy. We wtorek finałowe rozstrzygnięcia w grupie D, ale to nie jedyne radiowe atrakcje, które przygotowaliśmy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie duet Wojtka Pieli i Daniela Żórawskiego, którzy zadbają o przegląd prasy (ze szczególnym uwzględnieniem horoskopów). Będą też rozmowy o […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Bereszyński: – Byłem wkurzony za pretensje o bramkę Skriniara

Na pewno kojarzycie słynną, niestety, scenkę z meczu przeciwko Słowacji. Bereszyński tłumaczy coś Lewandowskiemu, ten się obraca z miną – “weź mi już nie pierdziel, zawaliłeś”. Teraz obrońca odniósł się do całej sytuacji w rozmowie z FootTruckiem. Bereszyński stwierdził: – Bramka Skriniara… Ja go miałem kryć indywidualnie cały mecz. Nie kryłem go na jeden stały […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Wzruszające pożegnanie Pandewa

Goran Pandew skończył reprezentacyjną karierę i został godnie pożegnany. Tak przed meczem, kiedy dostał pamiątkową koszulkę od Holendrów, jak i po meczu, kiedy bili mu brawo wszyscy. Zobaczcie: Goran Pandew kończy ostatni w karierze mecz w barwach Macedonii #MKD, żegnany nie tylko przed kolegów z drużyny, ale i rywali, a nawet legendy holenderskiej piłki #NED […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Mateusz Dróżdż nowym prezesem Widzewa

W Widzewie jak zwykle dużo się dzieje. Tym razem klub ma nowego prezesa – został nim Mateusz Dróżdż. To postać znana w świecie futbolu. Ostatnio był przewodniczącym rady nadzorczej w Górniku Polkowice, a wcześniej też był prezesem, tyle że w ekstraklasowym Zagłębiu Lubin. Oficjalnie stanowisko prezesa Dróżdż obejmie jutro. Strona Widzewa charakteryzuje: Współpracował z wieloma […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Szczepański na testach w Lechii

Lechia nie ma za dużo pieniędzy, więc musi kombinować, jak się wzmocnić i jednocześnie dużo nie wydać. Dlatego bierze na testy Miłosza Szczepańskiego. Nie tylko te medyczne, ale i sportowe. Najwyraźniej Piotr Stokowiec chce sprawdzić, czy Szczepański może mu się przydać, bo gdańszczan po prostu nie stać na pudło. Szczepański niewątpliwie ma talent, natomiast jego […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Tottenham odrzuca ofertę City za Kane’a. Na stole było 100 milionów!

Harry Kane to jeden z bardziej łakomych kąsków transferowych tego okienka. Napastnik chce zdobywać tytuły, a w Tottenhamie jak wiadomo będzie o to trudno. Fabrizio Romano podaje, że Manchester City chce snajpera u siebie i złożył oficjalną ofertę. Ta jednak została odrzucona. A Obywatele naprawdę zagrali grubo, bo wrzucili – według informacji dziennikarza – 100 […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Chrobry Głogów pozyskał napastnika z Holandii

Działacze Chrobrego Głogów zaczynają letnie okienko transferowe. Jak udało nam się ustalić, na Dolny Śląsk trafi 24-letni napastnik rodem z Holandii. To Dennis van der Heijden, który w młodości grał w akademii Feyenoordu Rotterdam czy ADO Den Haag. Ostatnio natomiast występował w 2. lidze holenderskiej. 24-latek ma dziś podpisać dwuletni kontrakt z Chrobrym. Przechodzi do […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Zrelak na dłużej w Warcie Poznań

Adam Zrelak nie zaimponował wiosną w barwach Warty Poznań, ale “Zieloni” nadal wiążą z nim poważne plany. Zawodnik podpisał nowy kontrakt, ważny do czerwca 2023 roku.  Zrelak zimą przyszedł do Warty z FC Nuernberg, gdzie męczyły go poważne kontuzje. Motywacji mu nie brakowało, bo walczył o miejsce w reprezentacji Słowacji na Euro 2020. Zdążył wystąpić […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Wstęp na mecze mundialu w Katarze tylko dla zaszczepionych kibiców

Premier Kataru, szejk Chalid bin Chalifa bin Abdulaziz Al Thani poinformował, że podczas przyszłorocznych mistrzostw świata mecze z wysokości trybun będą mogli oglądać wyłącznie kibice zaszczepieni na koronawirusa.  Tłumaczy to rzecz jasna względami bezpieczeństwa. Al Thani dodał, że jego państwo zakupi na czas mundialu milion szczepionek, aby w razie czego na miejscu mogły się zaszczepić […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Sensacyjny transfer Calhanoglu: przejdzie z Milanu do Interu

Hakan Calhanoglu liże rany po nieudanym EURO z reprezentacją Turcji, ale osłodzi to sobie zmianą barw klubowych. Miasta nie zmieni, ponieważ wydaje się przesądzone, że przejdzie z Milanu do Interu! Informacje o praktycznie dopiętym transferze podają już wszyscy czołowi włoscy dziennikarze specjalizujący się w newsach – na czele z Fabrizio Romano i Gianluką Di Marzio. […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Kasperczak: Cudów w meczu z Hiszpanią nie widziałem

– Zagraliśmy “po polsku”. Dobrze się broniliśmy i wyprowadzaliśmy kontrataki, czyli robiliśmy to, co zawsze wychodziło nam najlepiej. Przede wszystkim jednak była walka. Z tego meczu nie potrafię wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków czysto piłkarskich, natomiast widzę inną mentalność. Cudów nie ma, ale brawa za wyjątkowy poziom zaangażowania. Niestety w grze ofensywnej dalej mamy duże problemy […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Maciej Kędziorek asystentem Skorży w Lechu Poznań

Maciej Kędziorek dołączył do sztabu szkoleniowego Lecha Poznań. Będzie pełnił funkcję asystenta Macieja Skorży. – Teraz możemy powiedzieć, że nasz sztab szkoleniowy został ostatecznie skompletowany. Trener Kędziorek, którego serdecznie witam i życzę powodzenia podczas pracy w Lechu, będzie asystentem pierwszego szkoleniowca. Do jego zadań będzie należeć m.in. odpowiadanie za stałe fragmenty gry, bo w tym […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Rafał Boguski piłkarzem Puszczy Niepołomice

Rafał Boguski po wielu, wielu latach pożegnał się z Wisłą Kraków, ale kariery kończyć nie zamierza. Doświadczony pomocnik będzie teraz walczył ku chwale Puszczy Niepołomice. 37-letni piłkarz podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku. Przejście do Puszczy zapewne byłoby podyktowane względami rodzinnymi. Boguski nadal będzie mógł mieszkać w Krakowie i nie musi wywracać swojego życia do […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Trzech zawodników odchodzi z GKS-u Tychy

Szymon Lewicki, Łukasz Moneta i Łukasz Norkowski nie będą już piłkarzami GKS-u Tychy. Dwaj pierwsi odchodzą po wygaśnięciu kontraktów, a Norkowski wraca do Lecha Poznań, z którego był wypożyczony. Lewicki w ostatnim sezonie I ligi rozegrał 27 meczów i strzelił siedem goli. Moneta w 32 spotkaniach zdobył jedną bramkę. Norkowski pojawił się na boisku 21 […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Zmiany w ŁKS-ie: Kibu Vicuna nowym trenerem, Arkadiusz Malarz odchodzi

Kibu Vicuna został nowym trenerem ŁKS-u. Hiszpan podpisał roczny kontrakt z opcją przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. – Szukaliśmy trenera, który będzie kontynuował naszą filozofię, obecną już w Akademii ŁKS i pierwszym zespole. Ważne było również to, że po tych wszystkich ostatnich doświadczeniach nie zamierzamy zrezygnować z obecnego sztabu i dlatego potrzebowaliśmy szkoleniowca z doświadczeniem […]
21.06.2021