post

Opublikowane 15.06.2021 14:48 przez

Jan Mazurek

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i Rooney. Jeden w koszulce Liverpoolu, drugi w koszulce Manchesteru United. To Polacy. Synowie Piotra Wojtyny, trenera młodzieżowych i juniorskich grup J.S Suresnes, który piłkarsko wychował N’Golo Kante. Teraz, już po latach, mogą opowiedzieć historię wzrastania francuskiego mistrza świata. Bajkę o N’Golo Kante.

I. Mit

(Opowiada Piotr Wojtyna – pierwszy trener N’Golo Kante)

N’Golo Kante nigdy nie był śmieciarzem. Ktoś kiedyś podał, że za młodu zajmował się zbieraniem złomu, ale to nieprawda. Wiem to, byłem jego pierwszym trenerem. Poznałem go, kiedy nie miał jeszcze jedenastu lat. Pochodził z rodziny wielodzietnej. Ojciec zmarł wcześnie. Szczegółów nie znam, nigdy tego tematu nie poruszałem. Szanuję ludzką prywatność. N’Golo Kante normalnie chodził do szkoły, normalnie się wychowywał. Nie wiem, kto wpadł na tak absurdalny pomysł, żeby wymyśleć, że on gdzieś musiał dorabiać, pracować dorywczo. Musi to być jakiś przedruk z Anglii, bo oni lubili powielać tę historię, wałkować tą opowieść, bo we Francji nikt nigdy czegoś takiego by nie powiedział. Lepiej klikają się skrajności.

FRANCJA POKONA PORTUGALIĘ – KURS 1.50 NA FUKSIARZ.PL

Żaden z niego naukowiec, orłem w szkole nie był, nie błyszczał intelektem, nie wiódł prymu w konkursie erudytów, ale zdał u nas maturę, a potem zrobił dwuletnie studium pomaturalne w dziedzinie rachunkowości. Słyszałem ostatnio, że ktoś tam mówił nawet, że może pochwalić się najwyższym dyplomem pomaturalnym wśród reprezentantów Francji. Nie wiem, czy to prawda, ale może tak być, bo piłkarze dosyć szybko kończą edukację, a on o siebie dbał.

Inteligentny był zawsze. Nie tylko na boisku. Mądry chłopak. Czytałem nawet jakiś wywiad z jego byłą nauczycielką, która twierdziła, że miał zdolności intelektualne. Pierwszy przykład z brzegu? Angielskiego nauczył się stosunkowo szybko, mimo że wielu francuskich piłkarzy ogranicza się tylko do języka ojczystego. Jest otwarty na świat.

II. Rodzeństwo

(Opowiada Piotr Wojtyna – pierwszy trener N’Golo Kante)

Trenowałem też jego braci. Starszy z nich, Niama, zmarł na atak serca na kilka tygodni przed Mistrzostwami Świata w Rosji, na których N’Golo Kante zdobył złoty medal. Niama był niesamowicie szybkim chłopakiem. Może najszybszym, jakiego trenowałem, ale technicznie był słaby. Nie pograł w piłkę. Rok albo dwa potrenował…

Teraz go nie ma.

Cały czas mam kontakt z innym z jego braci, mieszka razem z N’Golo w Londynie. Ma 24 lata. Widzieliśmy się nawet niedawno. Zupełnie inny charakter. Jest o wiele bardziej otwarty, towarzyski, ale piłkarsko o wiele słabszy, choć dalej gra sobie w jakimś amatorskim klubie. Trenowałem go do osiemnastego roku życia, w trzech kategoriach. Miał ciekawe predyspozycje, inne niż N’Golo. W seniorach prosperował, ale trenerzy nie dawali mu za bardzo szans i kariery nie zrobił. I raczej już nie zrobi.

Poznałem też jego starszą siostrę. Bardzo pomogła mu w nauce. Kiedy miał 15-16 lat, miałem z nią telefoniczny kontakt, bo nie mieli jeszcze komórek. Bardzo zżyte rodzeństwo. Tak to zapamiętałem.

III. Fotki ze wszystkimi

(Opowieści z wielkiego świata – na podstawie wywiadów szatniowych kolegów N’Golo Kante)

Anegdotka pierwsza. Narrator: Cesc Fabregas. Ośrodek treningowy Chelsea. Rano, dzień meczu. Dochodzi godzina zbiórki. Wszyscy na miejscach, brakuje tylko N’Golo Kante i jego kultowego Mini Coopera. Piłkarze czekają, czekają i czekają. Wybija umówiona godzina. Mija pięć minut, dziesięć minut, piętnaście minut. Dziwne, to kompletnie nie podobne do N’Golo Kante. W końcu jednak Francuz wchodzi do szatni. Drużyna zaczyna prześmiewczo klaskać.

Antonio Rudiger pyta: „co się stało?”. Kante na początku milczy trochę speszony, a potem opowiada, że miał wypadek samochodowy, nic mu nie jest, trochę ucierpiał tylko jego Mini Cooper, ale dał radę dojechać nim do ośrodka. Rudiger dopytuje: „stąd takie spóźnienie?”. Kante kręci głową. Okazało się, że ludzie na ulicy nie mogli uwierzyć, że to on brał udział w drobnym wypadku i prosili go o zdjęcia. Nikomu nie odmówił, a że nazbierała się pokaźna liczba chętnych do pstryknięcia fotki, to spędził z ludźmi godzinę.

IV. Żywa maskotka

(Opowiada Piotr Wojtyna – pierwszy trener N’Golo Kante)

Prowadziłem go przez sześć sezonów w Suresnes. W każdej kategorii wiekowej, aż do siedemnastego roku życia, kiedy powiedziałem Tomkowi Bzymkowi, żeby spróbował go w seniorach. Tak zaczęła się jego dorosła przygoda z futbolem. Wtedy był to chłopak nieśmiały, wycofany, małomówny. Kiedy był dwunastolatkiem i grał z czternastolatkami był dla kolegów żywą maskotką. Wszyscy go lubili. Taki sympatyczny, taki uroczy, wiele centymetrów niższy niż inni, wiele kilogramów chudszy, wszyscy brali go pod ochronę. W seniorach tak samo. Miał super relacje ze wszystkimi. Nie da się go nie lubić. Mimo że jest małomówny, to jest pracowity, zaangażowany, daje z siebie wszystko, robi to z serca.

<a href=N'Golo Kante" width="1033" height="1033" srcset="https://weszlo.com/wp-content/uploads/2021/06/E2lbeKGWQAUNR3y-300x300.jpg 300w, https://weszlo.com/wp-content/uploads/2021/06/E2lbeKGWQAUNR3y-1024x1024.jpg 1024w, https://weszlo.com/wp-content/uploads/2021/06/E2lbeKGWQAUNR3y-150x150.jpg 150w, https://weszlo.com/wp-content/uploads/2021/06/E2lbeKGWQAUNR3y-768x768.jpg 768w, https://weszlo.com/wp-content/uploads/2021/06/E2lbeKGWQAUNR3y-1536x1536.jpg 1536w, https://weszlo.com/wp-content/uploads/2021/06/E2lbeKGWQAUNR3y-60x60.jpg 60w, https://weszlo.com/wp-content/uploads/2021/06/E2lbeKGWQAUNR3y-190x190.jpg 190w, https://weszlo.com/wp-content/uploads/2021/06/E2lbeKGWQAUNR3y-96x96.jpg 96w, https://weszlo.com/wp-content/uploads/2021/06/E2lbeKGWQAUNR3y.jpg 1600w" sizes="(max-width: 1033px) 100vw, 1033px" />

Widziałem się z nim rok temu. Jakoś ciut przed pandemią przyjechałem do Londynu na mecz Chelsea z Bayernem. Dużo czasu spędziliśmy razem, bo miał wtedy kontuzję. Bardzo długo rozmawialiśmy przez te dwa dni. Podziwiałem jego dojrzałość. Jasne, ma 30 lat, ale ja go pamiętam z czasów, kiedy miał dziesięć, a wtedy zawsze inaczej postrzega się cudze dojrzewanie. Fajnie mi się z nim gada o piłce. Ma mnóstwo interesujących spostrzeżeń około-taktycznych, co często jest może lekceważone albo niedoceniane. Prowadziła go cała plejada wielkich szkoleniowców i on mnóstwo z tego wyciągnął. Można było naprawdę przyjemnie pokonwersować, o co wcześniej, za jego nastoletnich lat, nie było łatwo. Małomówny, nieśmiały, rzucający zaledwie parę cichych słów. Teraz się otworzył.

V. Przebieżki na trening

(Opowieści z wielkiego świata – na podstawie wywiadów kolegów z szatni N’Golo Kante)

Anegdotka druga. Narrator: Jamie Vardy. Ponoć pewnego razu podczas rozmów w szatni Leicester, podzielił się z kolegami refleksją, że chętnie oszczędziłby sobie czas dojeżdżania na zajęcia swoim Mini Cooperem i przybiegałby do ośrodka treningowego, robiąc sobie przy tym przed-treningową rozgrzewkę. Od tego czasu, dzień w dzień, piłkarze Leicester wypatrywali, czy przypadkiem Kante nie zaczął realizować swojego dziwacznego pomysłu. Zaczął czy nie? Tajemnica drużyny.

VI. Kameleon 

(Opowiada Piotr Wojtyna – pierwszy trener N’Golo Kante)

W JS Suresnes nauczyliśmy go wielu rzeczy wokół kultury piłkarskiej. Jak się ustawić, jak się poruszać, jak reagować. Taktyka indywidualna. Starałem mu doradzać, bo akurat tak się złożyło, że kiedyś grałem na jego pozycji. Też byłem środkowym pomocnikiem. Podpowiadałem mu. Pokazywałem mu rzeczy, które ja sam czułem, jakieś taktyczne detale – jak skanować boisko, jak umiejętnie wybierać strefy funkcjonowania, jak zagrywać z pierwszej piłki, jak przyjmować futbolówkę w określonej sytuacji, kiedy iść do pressingu, kiedy zostać w asekuracji, kiedy zmienić stronę gry. Jego silną stronę zawsze było granie do przodu na jeden kontakt. Bardzo szybko to zrozumiał. Mówiłem mu i innym:

Jeśli przyjmiesz piłkę w środku pola pod presją i nie zrobisz kierunkowego przyjęcia, to prawdopodobne stracisz futbolówkę i powstanie autostrada do twojej bramki. Czasami lepiej zgrać na pierwszy kontakt.

Szczegóły, detale. On to bardzo szybko łapał, szybko chłonął, szybko rozumiał. Na każdy etapie swojej kariery był w stanie ekspresowo się zaadoptować. Tak samo w seniorach. Tomasz Bzymek często wystawiał go na boku pomocy i tam też N’Golo Kante dawał radę, bo naturalnie się przystosowywał. Jest mądry. Szybko analizuje to, co się od niego wymaga. Ma wyśmienitą wydolność. Rozwinął szybkość startową. Kiedyś jej nie miał. Robiłem test na czterdzieści metrów, na szerokość pola karnego i on w swojej grupie wiekowej, wśród rówieśników, był zaledwie trzeci. Nie był Kylianem Mbappe, nie był strusiem pędziwiatrem. Poprawny bieg, przeciętny czas. Z wiekiem, szczególnie w seniorach, się poprawił, przystosowując się naturalnie do szybszej gry.

VII. Sorry dla kibica Arsenalu

(Opowieści z wielkiego świata – na podstawie wywiadów kolegów z szatni N’Golo Kante)

Anegdotka trzecia. Narrator: kibic Arsenalu. Arsenal przegrał swój mecz. Sharky, kibic Kanonierów, był mocno zawiedziony klęską swojego zespołu. Kończył się weekend, on jeszcze szlajał się po mieście. Wtedy spotkał Kante. Zawodnika długoletniego derbowego rywala Arsenalu. I co? Powstało z tego zdjęcie, w którym kibic napisał, że „uwielbia tego faceta” i podzielił się błyskotliwą myślą, którą Kante uraczył go na słowa, że jest niepocieszony wynikami swojego klubu. Francuz miał powiedzieć: „sorry”.

VIII. Układ nerwowy

(Opowiada Piotr Wojtyna – pierwszy trener N’Golo Kante)

Fenomen N’Golo Kante polega na tym, że nigdy przez tyle lat nie widziałem, żeby ten chłopak powiedział na kogoś złego słowo. Na meczach mógł być kopany, faulowany, demolowany, ale nigdy nie rzucał się ani do sędziego, ani do przeciwnika. Bardzo rzadko dostawał kartki, nigdy nie dostawał upomnień. Na treningach często dawałem go do zespołu ze słabszymi chłopakami. Kiedy robiłem gierki na koniec treningów, to naturalnie po prostu wrzucałem go w słabą drużynę. Tak konstruowałem meczyk, bo gdybym mu dał jeszcze jednego albo dwóch lepszych chłopaków, to gra nie miałaby sensu. I on stawał się naturalnym liderem. Ciągnął innych w górę. Charakter ma unikatowy. Nigdy, ani wcześniej, ani później, nie spotkałem człowieka jego kalibru. Wszystko przyjmuje. Nie obraża się, nie denerwuje się. Nie ma kapryśnych zachowań. Małostkowości u niego nie zachodzą. Czasami można odnieść wrażenie, że nie ma układu nerwowego, choć…

FRANCJA POKONA NIEMCÓW – KURS 2.65 NA FUKSIARZ.PL

Układ nerwowy miał bardzo wrażliwy i nie za bardzo odporny na stres. Pamiętam, jak w pierwszym meczu jedenastu na jedenastu, kiedy grał z chłopakami dwa lata od siebie starszymi – on miał dwanaście lat, oni mieli czternaście – był bardzo zestresowany, skrępowany, sparaliżowany wręcz wagą tego spotkania. Mam ten mecz na wideo. Niedawno go obejrzałem i doskonale było to widać. Stracił dużo piłek, podjął sporo złych decyzji, był pogubiony, bo nagle się okazało, że to już jest prawdziwa piłka. Wystawiłem go jako podstawowego zawodnika. W przerwie go ściągnąłem, bo we Francji w młodzieżowych drużynach można wprowadzać i ściągać piłkarzy do woli. Potem znowu go wprowadziłem na jakieś ostatnie pół godziny i wtedy wypadł super.

Wydaje mi się, że to było dla niego charakterystyczne. Czasami zjadał go stres. Kiedyś graliśmy mecz pucharowy z dość silną drużyną i zremisowaliśmy z nimi 3:3. Przyszły rzuty karne. Wyznaczyłem N’Golo Kante do strzelania decydującej jedenastki. Pokiwał głową i cicho odmówił, że nie, nie, on nie strzeli, bo się boi. Strzelał ktoś inny, słabszy zawodnik, nie trafił i odpadliśmy. Taki nieklasyczny lider drużyny. Przeważnie utalentowani chłopcy lubią błyszczeć. Strzelać karne, wolne, pokazywać się. Wszędzie jest ich pełno, nawet nie w kwestii grania, co samego zachowania, stylu bycia. N’Golo to zupełne przeciwieństwo. To jedyne i niepowtarzalne.

Miałem wielu zawodników na bardzo wysokim poziomie, ale nigdy nikogo o takim charakterze.

IX. Podatki wyższe niż Amazon

(Opowieści z wielkiego świata – na podstawie wywiadów kolegów z szatni N’Golo Kante)

Anegdotka czwarta. Narrator: Blaise Matuidi. N’Golo Kante dostał pięcioletni kontrakt w Chelsea. Zarobki? 290 tysięcy funtów tygodniowo. Doradcy finansowi klubu doradzili mu założenie spółki offshore w celu uniknięcia płacenia horrendalnie wysokiego podatku. Klasyka gatunku wśród bogatych piłkarzy. Kante odmówił. Chciał płacić podatki. Angielskie media szybko wyliczyły, że kosztowało go to więcej niż wiele wielkich międzynarodowych korporacji z Amazonem na czele. Doskonale skomentował to Matuidi: „nie jestem zdziwiony, to doskonały facet, nigdy nie oszukuje, no dobra, może w kartach”.

X. Oblewane testy

(Opowiada Piotr Wojtyna – pierwszy trener N’Golo Kante)

Pomagaliśmy mu w przeróżnych testach. Wysyłaliśmy go w różne miejsca. Nie szło mu tam, ale też trudno mi o tym mówić, o tym dywagować, bo tych testów nigdy nie widziałem. N’Golo podróżował do pierwszoligowych klubów – chociażby Lorient, Troyes, Sochaux. Gdybym to widział, mógłbym mieć opinię, ale nie widziałem. Na pewno mógł pojawić się problem ze stresem. Druga rzecz, uważam, że takie testy nie są obiektywne. N’Golo Kante sam wspominał pewnego razu, że nie był wtedy jeszcze gotowy, że to nie był dla niego odpowiedni moment na ten rodzaj sprawdzenia swoich umiejętności. Swoje robiły też warunki fizyczne. We francuskich dużych akademiach piłkarskich, szczególnie wtedy, kładło się bardzo duży nacisk na fizyczne predyspozycje, a nie na inteligencję boiskową. Takie były realia piętnaście lat temu.

FRANCJA POKONA PORTUGALIĘ – KURS 1.50 NA FUKSIARZ.PL

Testy w Wigrach Suwałki? Jeszcze jedna bzdura, z której chce mi się śmiać. Trzeba to zweryfikować, szkoda tych Wigier Suwałki. Ktoś jeszcze pomyśli, że tam go nie chciano albo odrzucono. Nie było takiej konkretnej opcji. Mogło być to na zasadzie luźnej rozmowy Tomasza Bzymka z kimś w Polsce, bo ma tam sporo kontaktów. Mógł powiedzieć, że ma fajnego chłopaka u siebie w Suresnes, ale że na razie nie przebił się do piłki zawodowej. Ktoś to przerobił na własną modłę. Nigdy nie było żadnego testu, nikt go z Polski nie widział, N’Golo nie był w Polsce. Nie można powiedzieć, że nie chciały go Wigry, to bzdura.

N'Golo Kante

Kiedy zobaczyłem to w polskich mediach, to śmiać mi się chciało, a przy tym zrobiło mi się żal Wigier, bo klub nic nie zawinił, a źle na tym wychodził, źle to o nim świadczyło. Takiego tematu w ogóle nie było. Byłem sceptycznie nastawiony na Polskę, bo sam wiem, jak tutaj podchodzi się do czarnoskórych zawodników. To nie jest łatwa sprawa. Nie jestem zwolennikiem tych transferów, bo uważam, że oni są często dużo gorzej traktowani.

XI. Kanciarz

(Opowieści z wielkiego świata – na podstawie wywiadów kolegów z szatni N’Golo Kante)

Anegdotka piąta. Narrator: Kylian Mbappe. Reprezentanci Francji grali w Uno. Niczego nie podejrzewali, a tu się okazało, że N’Golo Kante – ten wzór niewinności – perfidnie oszukuje. Napad śmiechu Mbappe opowiada więcej niż tysiąc słów.

To wydarzenie, choć chyba bardziej jego wielkie mecze, zainspirowały też lubujących się w showmańskich zagrywkach bardziej ekstrawertycznych kolegów z drużyny do katowania piłkarskiego świata tym wersem swojej przyśpiewki sławiącej wyczyny Trójkolorowych w rytm Champs Elysees.

Il est petit, il est gentil, il a stoppe Leo Messi
Mais on sait tous c’est un tricheur N’Golo Kante.

(Jest mały, jest miły, zatrzymał Leo Messiego
Ale i tak wszyscy wiedzą, że N’Golo Kante to oszust)

Jak tu nie kochać N’Golo Kante?

XII. Historia zdjęcia

(Opowiada Piotr Wojtyna – pierwszy trener N’Golo Kante)

W Suresnes mamy taką politykę, że utalentowani młodzi zawodnicy w wieku juniorskim są pomocnikami dla trenerów w grupach młodzieżowych. Tam, gdzie początkują chłopcy od szóstego do dziewiątego roku życia. Jest tych dzieci bardzo dużo. Oni zajmują się swoimi małymi grupami, po 8-10 dzieciaków. Przez dwa sezony również N’Golo Kante wspomagał bardziej doświadczonych szkoleniowców, choć nazwanie go trenerem byłoby nadużyciem. To było bardzo fajne. Angażował się, był żywo zainteresowany, widać było w nim naturalną pasję. Jest bardzo miły. Nie z tych, którzy się denerwują czy krzyczą. Super się do tej pracy z dzieciakami nadawał. Idealny profil osobowy na takie zajęcie. A tak się akurat złożyło, że miałem w klubie trzech synów i on ich prowadził. Sympatyczna sprawa. I tak powstało to zdjęcie.

***

(Opowiada Adam Wojtyna – syn Piotra, ówczesny młody adept szkółki Suresnes, aktualnie zawodnik Prądniczanki Kraków)

Mały Rooney i mały Gerrard. Ja i mój starszy brat. Mam to foto. Bardzo byłem na nim zdenerwowany, sam nie wiem czemu. Jeśli widziałby pan jakieś zdjęcie, na którym młody chłopak jest w koszulce Rooney’a w United, to na pewno ja. Tym bardziej, kiedy jest na nim młody N’Golo. To były jakieś urodziny klubu. Festyn. Meczyki. Zabawa. Fajne zdjęcia na koniec.

N'Golo Kante

XIV. Każdy to wiedział

(Opowiada Adam Wojtyna – syn Piotra, ówczesny młody adept szkółki Suresnes, aktualnie zawodnik Prądniczanki Kraków)

Zawsze chodziło się na seniorów Suresnes. Nie tylko dla N’Golo Kante. Zachęcano nas do oglądania i wspierania dorosłych, bo po to przecież trenowaliśmy, żeby zagrać w tej drużynie. Nawet na wyjazdy, lokalne puchary, jeździłem z tatą i z braćmi. Patrzyliśmy się na naszą drużynę. Fajna atmosferka, mimo że amatorska drużyna. N’Golo był bardzo młody, a robił wielką różnicę. Części rzeczy nie pamiętam, bo byłem bardzo młody, ale to się czuło, że kiedy miał piłkę, to wiedział, co z nią zrobić. Przechodził dwóch zawodników, podawał do przodu, wyróżniał się. To była typowo amatorska, typowo pół-profesjonalna liga, treningi trzy razy w tygodniu. Ale Kante robił fantastyczną robotę. Jak się przychodziło, to było tam ze sto osób i skandowało:

„N’GOLOOOOO KANTEEE”

Był młody, ale też wyjątkowy. Każdy to widział.

XV. Prezentacja

(Opowieści z wielkiego świata – na podstawie wywiadów kolegów z szatni N’Golo Kante)

Francja przywozi Puchar Świata z Rosji. Stade de France wypełnione po brzegi. Prezentacja złotych medalistów. Antoine Griezmann rytmicznie przeskakuje z nogi na nogę, przykłada dłoń złożoną w „l” do głowy i całuje Puchar Świata. Paul Pogba zaciera ręce, odstawia spektakularny klubowy taniec i całuje Puchar Świata. Samuel Umtiti wchodzi na stadion aktorskim krokiem, porusza biodrami niczym karykaturalna modelka na równie karykaturalnym wybiegu i całuje Puchar Świata. Reszta drużyny im wtóruje. Układ choreograficzny dowolny. Finał zawsze ten sam.

ZAGRAJ NA FUKSIARZ.PL

I wtedy wchodzi on.

N’Golo Kante.

„N’GOLOOOOO KANTEEE”

Spiker teatralnie przedłuża jego godność. Tłum wiwatuje. N’Golo Kante jest wyraźnie speszony. Cały czas klaszcze, uśmiecha się nieśmiało i kładzie rękę na Pucharze Świata. Nie całuje, po prostu kładzie rękę na ułamek sekundy. To takie do niego podobne, to takie klasyczne. W Rosji, podczas celebracji na Łużnikach, długo lawirował wokół Pucharu Świata, aż zainterweniować musiał Steven N’Zonzi, który siłą wręcz wpakował trofeum w ręce wycofanego Kante, żeby ten mógł chociaż przez chwilę nacieszyć się wielkim triumfem.

Inaczej wstydziłby się odgrywać główną rolę.

XVI. Miły, milutki

(Opowiada Adam Wojtyna – syn Piotra, ówczesny młody adept szkółki Suresnes, aktualnie zawodnik Prądniczanki Kraków)

Jest plac, całe pełnowymiarowe boisko. Bardzo dużo ćwiczeń. Grupy po dziesięcioro dzieci. Dwunastu trenerów. Każdy ma grupę, grupki się zmieniają. Każdy weekend, każda sobota to nowe dzieci. Kręcimy  się dookoła. Po dziesięciu minutach, po wykonaniu podstawowego zadania – podanie, prowadzenie piłeczki, małego meczyku – idziemy dalej. To jest baza. Tłumaczenie, czym jest rzut rożny, rzut wolny, aut. Trening trwa godzinę albo godzinę piętnaście.

N’Golo miał wtedy szesnaście-siedemnaście lat. Ja jestem rocznik 2000, jest dziesięć lat starszy ode mnie, byłem bardzo młody. Zaczynałem piłeczkę. Był trenerem pomocniczym, uczył dzieci kopać piłkę. Niejedyny, wielu takich było z naszego klubu. Trafiałem do niego wiele razy. Może tak być, że trafisz do jednego trenera i już go nigdy nie zobaczysz, a z tego co wiem, to u N’Golo zdarzało mi się być często. Kojarzyłem go, kojarzył mnie, zawsze fajnie się z nim trenowało. Miło właściwie, to najlepsze słowo.

OBSTAWIAJ EURO 2020 NA FUKSIARZ.PL

Już w tym wieku był taki, jaki później, niewiele się zmienił. Bardzo zasadniczy, rygorystyczny, nawet na niższym poziomie. To, co z nami robił, to nie było nic trudnego, same podstawy. Nie zawsze mieliśmy tego samego trenera, a pamiętam, że była różnica. Był miły, milutki. Bardzo to pomagało. Później chodziliśmy na jego mecze, zawsze była okazja powiedzieć mu, że zagrał dobry mecz. Zawsze skromniutki, nie wiedział nawet, co na taki komplement odpowiedzieć.

Sam byłem później takim trenerem, jakim N’Golo był wcześniej, za czasów mojego wczesnego dzieciństwa. Nie jest to łatwe. Dzieciaki dokazują. Mogę postrzegać swoich juniorskich trenerów jak starszych braci, a tak nie powinno być. N’Golo dobrze tym zarządzał. Nikt mu się nie stawiał, nie spotykał się z brakiem szacunku, dzieci wcale nie pozwalały sobie na za dużo, bo był za miły. Uważam, że przez jego skupienie na nas, nam łatwiej było się skupić na tym, co sam mówił. Szanowaliśmy go. Nawet w tak młodym wieku, kiedy wszystko człowieka rozprasza, słuchaliśmy go. Nie przypominam sobie sytuacji, w której głosu musiał dochodzić krzykiem.

N'Golo Kante

XVII. Wzór z Suresnes

(Opowiada Adam Wojtyna – syn Piotra, ówczesny młody adept szkółki Suresnes, aktualnie zawodnik Prądniczanki Kraków)

To nie jest chłopak, który zmieniał kluby, który szkolił się w wielkiej akademii. To zwykły chłopak. Tak jak każdy. Każdy mógłby dokonać to, czego dokonał on. Super przykład, że z cierpliwością i z wielką chęcią można osiągnąć wszystko. Oczywiście dochodzi do tego talent. Był strasznie cierpliwy. Miał okazję odejść do jakiegoś lokalnego większego klubu, a nie zrobił tego. Czekał na swoją szansę, późno podpisał pierwszy kontrakt, a teraz jest tu, gdzie jest.

Trenowałem potem U-10 w Suresnes, miałem własną drużynkę, własny zespół i podobnie jak 99% trenerów w naszym klubie opierałem się na kulcie N’Golo. Wskazywałem go jako przykład. Każdy już to wie, że jest skromny, miły, pracowity, ale fajnie podkłada się to jako wzór do naśladowania. Kiedy powiesz do dziecka, żeby nie awanturowało się z sędzią, może to przyjmie, a może nie. Ale kiedy powiesz, że N’Golo się nie awanturował, na pewno dziecko będzie chciało robić tak samo. Łatwo to przetłumaczyć. Każdy wie, że to mistrz świata, zdobywca Ligi Mistrzów. Robi to, nie robi tego i już wszystko jasne. Tym bardziej, że z nim trenowałem. N’Golo Kante ma wielki wpływ na świadomość społeczności Suresnes.

XVIII. Duma

(Opowiada Piotr Wojtyna – pierwszy trener N’Golo Kante)

Mistrz świata, mistrz Anglii, zdobywca Ligi Mistrzów. To nadal historia, w której nie do końca wierzę i nie wiem, czy mi się to śni, czy to prawda. On chyba też tak to odczuwa. Po finale Ligi Mistrzów wymieniliśmy smsy. Złożyłem mu gratulację, a on odpisał:

Dziękuję, dalej są jeszcze trofea do wzięcia!

Ciągle jest głodny wielkich rzeczy.

JAN MAZUREK 

Fot. Newspix

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 15.06.2021 14:48 przez

Jan Mazurek

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Weszło Extra
17.07.2021

Nie jestem chciwy. Oddałem Wiśle pieniądze

Aleksander Buksa rozstał się z Wisłą w burzliwych okolicznościach. Gdy obie strony wymierzały sobie kolejne ciosy, on sam, aż do teraz, nie zabierał głosu. Po transferze do Genoi, już na chłodno, napastnik z rocznika 2003 rozlicza się z Wisłą Kraków. – Zwróciłem Wiśle kwotę za podpis oraz wynegocjowaną pensję. Nie chcę mieć etykiety gościa, który rzuca się na […]
17.07.2021
Weszło Extra
10.07.2021

Ostatni piłkarz z ulicy. Sceny z życia Lukasa Podolskiego

Wymarzony kandydat na idola tłumów. Faworyt futbolowych bogów. Zwykły chłopak żyjący według swoich prostych zasad. Mistrz świata. Rozkochał w sobie Niemcy, mimo że nigdy nie śpiewał hymnu i nie ukrywał, że nie czuje się stuprocentowym Niemcem. Rozkochał w sobie Polskę, mimo że wyrzucił ją z Euro 2008 i nigdy nie zagrał w biało-czerwonych barwach. Nikt nie […]
10.07.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło
31.07.2021

LIVE: Stal – Piast. Sobotni maraton z Ekstraklasą!

To będzie długi maraton z Ekstraklasą. A czy wyczerpujący? Mamy nadzieję, że nie. I nawet widzimy ku temu kilka argumentów. Na początek Stal gra z Piastem i o ile Stal jest Stalą, to ekipę Fornalika dobrze się ogląda. Potem Bruk-Bet kontra Wisła Kraków, która w poprzedniej kolejce zagrała efektownie, z polotem, skutecznie. Na koniec Radomiak spróbuje […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

W zasadzie jakie, poza Podolskim, są atuty Górnika?

– Górnik to nie jest sam Podolski – powiedział sam Podolski wczoraj po oklepie od Lecha i cóż, nic kontrowersyjnego nie powiedział. Mógłby się Messi jutro w Górniku zameldować, ale jak wszyscy pozostali ogarnialiby w takim tempie jak wczoraj, też nic z tego by nie wyszło. Dlatego wczorajszy mecz, w którym Poldi dał sygnał, że […]
31.07.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

Jak zastąpić Świerczoka? I czy trzeba zastępować Strączka?

Jakub Świerczok i Rafał Strączek. Co ich łączy? Nazwisko kończące się na literę „k”. Ha, taka zagadka, miłego dnia, dzięki za przeczytanie tego tekstu! Ale tak na poważnie – obu łączy to, że w poprzednim sezonie byli fundamentalnymi postaciami dla swoich ekip. Świerczoka w lidze już nie ma, Strączka zaraz może nie być. A w […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

„Legia dała mi wszystko”. Warszawska kariera Dariusza Banasika

Kiedy Radomiak był na drodze do Ekstraklasy, gratulacje dla trenera Dariusza Banasika płynęły m.in. ze strony byłych właścicieli Legii Warszawa – Bogusława Leśnodorskiego i Macieja Wandzla. Jeśli ktoś był zdziwiony tym, że obaj panowie dobrze znają szkoleniowca radomskiej drużyny, ten powinien prześledzić początki trenerskiej kariery Banasika. To właśnie w Legii Warszawa Banasik zaczynał swoją przygodę, […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

Młyński: Nie widziałem swojej przyszłości w Gdyni. Władze chciały pokazać, kto jest szefem

12 listopada 2020 roku. To właśnie wtedy Mateusz Młyński zagrał po raz ostatni w barwach Arki Gdynia. W meczu z Chrobrym Głogów spędził na boisku pełne 90 minut, jak zresztą zwykle tamtej jesieni. Potem jednak albo siedział na ławce, albo nie było go nawet w kadrze meczowej. Oczywiście nie przez to, że nagle stał się […]
31.07.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Frontu się nie wybiera. Jestem bardziej selekcjonerem niż trenerem

Dlaczego nazywa się wiernym żołnierzem PZPN i dlaczego najważniejsza jest dla niego lojalność pracodawcy? Czy miał w ostatnich latach propozycje pracy w Ekstraklasie? Jak odrzucił ofertę pracy jako asystent Czesława Michniewicza w Pogoni? Dlaczego przyrównuje się do doktora Judyma? Jak ocenia swoją pracę w żeńskiej reprezentacji Polski i dlaczego musiał uczyć się czujności? Czy z […]
22.04.2021
Weszło Extra
08.04.2021

Piłkarze w walce z rakiem. Bądź jak Robben, nie bądź jak Hartson

Mohamed Abarhoun umarł dwa miesiące po tym, jak ogłosił, że wyzdrowiał. Stilian Petrow życie zawdzięcza żonie. Jonas Gutierrez musiał pożegnać się ze swoimi bujnymi czarnymi włosami. Sola Bambę najbardziej rozśmieszyła peruka żony Neila Warnocka. Eric Abidal wyglądał już jak trup. Francesco Acerbi uznał raka za karę i szansę na odkupienie. Germana Burgosa rak uczynił piłkarsko […]
08.04.2021
Weszło Extra
20.03.2021

„Jeśli na Ziemi wylądowaliby kosmici, nie byłoby to dla mnie zaskoczeniem”

To nie jest klasyczny wywiad ze sportowcem. Właściwie nie pada w nim ani jedno zdanie o piłce nożnej. Martin Chudy, bramkarz Górnika Zabrze, pasjonuje się światem. Tak to nazwijmy. Sam tłumaczy, że kiedy się nakręci, nie da się zatrzymać jego słowotoku. Rozstrzał tematów, który poruszał w rozmowie z nami, jest wprost nieprawdopodobny. Osho, Bill Gates, […]
20.03.2021
Weszło Extra
23.11.2020

W Turcji dostaję więcej pomocy niż w Arce

Jak bardzo przeszarżował mówiąc, że poradziłby sobie w drużynie z dolnej części Premier League i dlaczego nie porzuca swoich marzeń o zagraniu w Anglii? Czy męczyła go Arka Gdynia? Kiedy stracił wiarę w utrzymanie Arki w Ekstraklasie,, a kiedy właściciele zaczęli odcinać się od zespołu? Czy Fabian Serrarens umiał grać piłkę i jak współpracowało mu […]
23.11.2020
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tibijczyk
tibijczyk
1 miesiąc temu

Bardzo fajny artykuł, Janek!

Pejsbuk
Pejsbuk
1 miesiąc temu

Bajka o Zakolskim, afrykanskiej przygodzie I o wszedzie kasa, kasowniku bogusiu lesnodorskim

Flałer
Flałer
1 miesiąc temu

Kante jest dobry, a laskiem płynie rzeczka,
Boniek za późno wypierdolił Brzęczka!

Prawda to
Prawda to
1 miesiąc temu
Reply to  Flałer

Każdy dobry piłkarz lubi cichodajki
Zostały dwa mecze, dzwicie do Nawałki

Dupa Kowala
Dupa Kowala
1 miesiąc temu

Doskonały tekst trzeba było euro żeby weszlaki wzięli się do pracy

Mioduski to dzban
Mioduski to dzban
1 miesiąc temu

Przyjemnie się czytało. Po wczorajszej zenadzie siwego bajeranta odskocznia praeidlowa. dzięki

Bigosik
Bigosik
1 miesiąc temu

Jan Mazurek TOP

Murzyn3k
Murzyn3k
1 miesiąc temu

Dobry tekst Mazurek

Sapkowski kompetitywny
Sapkowski kompetitywny
1 miesiąc temu

Byłoby zabawnie jakby dostał Złotą Piłkę

Vukowpierdol
Vukowpierdol
1 miesiąc temu

No i widać jego inteligencję na boisku. Świetny piłkarz, życzę mu jak najwięcej sukcesów

polaczek
polaczek
1 miesiąc temu

wysmienite, brawo!!

shav0
shav0
1 miesiąc temu

Polska myśl szkoleniowa wychowała Kante. Tego się nie spodziewałem xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Suche Info
31.07.2021

Mamy to! Sztafeta mieszana 4×400 m ze złotym medalem!

Te Igrzyska Olimpijskie są dla polskich kibiców lekcją cierpliwości. Przez nieco ponad tydzień rywalizacji w Tokio nie mieli zbyt wielu powodów do radości. Gdyby nie srebro wioślarek nastroje byłby całkowicie minorowe. Ale dziś mamy wszyscy wielki powód do dumy i szczęścia. Znakomita rekompensata za te wszystkie rozczarowania. Nasza sztafeta mieszana 4×400 m w genialnym stylu […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

LIVE: Stal – Piast. Sobotni maraton z Ekstraklasą!

To będzie długi maraton z Ekstraklasą. A czy wyczerpujący? Mamy nadzieję, że nie. I nawet widzimy ku temu kilka argumentów. Na początek Stal gra z Piastem i o ile Stal jest Stalą, to ekipę Fornalika dobrze się ogląda. Potem Bruk-Bet kontra Wisła Kraków, która w poprzedniej kolejce zagrała efektownie, z polotem, skutecznie. Na koniec Radomiak spróbuje […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Młodzieżowy reprezentant Polski trafi do juniorów Legii Warszawa

Legia Warszawa gra dziś w Radomiu z Radomiakiem, ale nie jest to ostatnia sprawa, która dotyczy tych drużyn w najbliższym czasie. Z naszych ustaleń wynika, że do mistrzów Polski wkrótce przeniesie się młodzieżowy reprezentant kraju, który dotychczas reprezentował barwy „Zielonych”. Mowa o 16-letnim Marcelu Szymańskim. Szymański w ostatnim czasie uznawany był za największy radomski talent. […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Transfer Griezmanna do Atletico wciąż możliwy

Telenoweli z udziałem francuskiego piłkarza ciąg dalszy. Od początku okienka transferowego hiszpańskie media huczą o negocjacjach na linii Atletico Madryt – FC Barcelona. Najpierw spekulowano o potencjalnej wymianie piłkarzy. Na Camp Nou miałby trafić Saul Niguez, a na Wanda Metropolitano powróciłby Antoine Griezmann. Jednak negocjacje stanęły w martwym punkcie. Tyle że prezes „Los Colchoneros”, Enrique […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Tworek: – Nie jesteśmy w optymalnej formie

Na konferencji przed meczem z Pogonią Szczecin szkoleniowiec Warty Poznań, Piotr Tworek, przyznał, że jest zadowolony z efektów pracy jego podopiecznych, aczkolwiek nie ukrywa tego, że  zespół potrzebuje jeszcze trochę czasu, by wskoczyć na najwyższe obroty. Nie szczędził również pochwał w stosunku do niedzielnego rywala.  – Postęp w naszej grze jest widoczny, mimo że zespół […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

W zasadzie jakie, poza Podolskim, są atuty Górnika?

– Górnik to nie jest sam Podolski – powiedział sam Podolski wczoraj po oklepie od Lecha i cóż, nic kontrowersyjnego nie powiedział. Mógłby się Messi jutro w Górniku zameldować, ale jak wszyscy pozostali ogarnialiby w takim tempie jak wczoraj, też nic z tego by nie wyszło. Dlatego wczorajszy mecz, w którym Poldi dał sygnał, że […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Młody piłkarz Ajaksu zginął w wypadku samochodowym

Klub z Amsterdamu poinformował, że wczoraj doszło do ogromnej tragedii. Noah Gesser, ich 16-letni podopieczny, zginął w wypadku. Śmierć poniósł także jego starszy brat.  Do tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości IJsseltein. Według holenderskich mediów pojazd, w którym znajdował się piłkarz, zderzył się czołowo z taksówką. Kierowca taksówki z poważnymi obrażeniami został przetransportowany do szpitala. Podczas […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Aston Villa gotowa zaakceptować rekordową ofertę za Jacka Grealisha

„Sky Sports” podało informację, że działacze Aston Villi wyrazili zgodę na transfer ich gwiazdy do Manchesteru City. „Obywatele” zaoferowali za Jacka Grealisha 100 milionów euro. Z początku włodarze „The Villans” kręcili nosem i chcieli od potencjalnego kupca zagarnąć jeszcze większą sumę pieniężną, ale – według angielskich dziennikarzy – w końcu zweryfikowali swoje ogromne oczekiwania. Negocjacje […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Mariusz Lewandowski: – Czeka nas ciężka przeprawa

Szkoleniowiec Bruk-Betu Termaliki Nieciecza na przedmeczowej konferencji prasowej powiedział, że nie może już doczekać spotkania z Wisłą Kraków, ponieważ na trybunach będzie panować atmosfera dużego święta. Ponadto pokreślił, że wraz ze sztabem wnikliwie analizował błędy z poprzedniego spotkania ze Stalą Mielec. Nie szczędził również pochwał dla przeciwnika. –  Kibice stęsknili się za meczami. Na trybunach […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

David Luiz wyjeżdża do ligi tureckiej

Włoskie media podały informację, że David Luiz zostanie zawodnikiem Adany Demirspor. Według informacji dziennikarza „SportItalia”, Rudiego Galettego, z nowym klubem podpiszę dwuletnią umowę.  34-letni obrońca od czerwca jest wolnym zawodnikiem. W poprzednim sezonie nie odgrywał już istotnej roli w Arsenalu. Zanotował we wszystkich rozgrywkach 30 występów, stąd też „Kanonierzy” postanowili nie przedłużyć z nim wygasającego […]
31.07.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

Jak zastąpić Świerczoka? I czy trzeba zastępować Strączka?

Jakub Świerczok i Rafał Strączek. Co ich łączy? Nazwisko kończące się na literę „k”. Ha, taka zagadka, miłego dnia, dzięki za przeczytanie tego tekstu! Ale tak na poważnie – obu łączy to, że w poprzednim sezonie byli fundamentalnymi postaciami dla swoich ekip. Świerczoka w lidze już nie ma, Strączka zaraz może nie być. A w […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

„Legia dała mi wszystko”. Warszawska kariera Dariusza Banasika

Kiedy Radomiak był na drodze do Ekstraklasy, gratulacje dla trenera Dariusza Banasika płynęły m.in. ze strony byłych właścicieli Legii Warszawa – Bogusława Leśnodorskiego i Macieja Wandzla. Jeśli ktoś był zdziwiony tym, że obaj panowie dobrze znają szkoleniowca radomskiej drużyny, ten powinien prześledzić początki trenerskiej kariery Banasika. To właśnie w Legii Warszawa Banasik zaczynał swoją przygodę, […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Urban: – Nie możemy zakłamywać rzeczywistości

Górnik Zabrze fatalnie wszedł w nowy sezon Ekstraklasy. Dwie porażki w kiepskim stylu powodują, że kibice „Trójkolorowych” mogą mieć obawy co do najbliższych spotkań. Na pomeczowej konferencji prasowej Jan Urban nie ukrywał rozczarowania kolejnym niepowodzeniem, lecz uważa, że nie ma powodów do paniki. Według niego zabrzanie zagrali z zespołami aspirującymi do walki o podium, a […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Grzegorz Krychowiak bardzo blisko zmiany klubu

Rosyjskie media nie mają wątpliwości – Grzegorz Krychowiak opuści Lokomotiw Moskwa i przejdzie do FK Krasnodar. Podobno polski pomocnik pożegnał się już z kolegami z drużyny, a niebawem ma dojść do oficjalnego ogłoszenia transferu. Już od kilku dni krążą doniesienia na temat zmiany barw klubowych przez reprezentanta Polski. Portal „Championat.com” twierdzi, że lada moment podpisze […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Skorża: Spodziewamy się wzmocnień!

– Drużyna mentalnie wyglądała dobrze nawet w trudnych momentach. Cieszę się, że jako zespół wyglądaliśmy solidnie. Dużo pozytywnych rzeczy płynie po tym meczu – mówił trener Maciej Skorża po zwycięstwie Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze 3-1. Jego wypowiedzi spisała Interia.  – Cieszę się jednak, że odwróciliśmy losy meczu. Graliśmy agresywnie, byliśmy z piłką często na […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

Młyński: Nie widziałem swojej przyszłości w Gdyni. Władze chciały pokazać, kto jest szefem

12 listopada 2020 roku. To właśnie wtedy Mateusz Młyński zagrał po raz ostatni w barwach Arki Gdynia. W meczu z Chrobrym Głogów spędził na boisku pełne 90 minut, jak zresztą zwykle tamtej jesieni. Potem jednak albo siedział na ławce, albo nie było go nawet w kadrze meczowej. Oczywiście nie przez to, że nagle stał się […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Podolski: Górnik to nie jest sam Podolski. Musi się palić!

– Ważne, żeby Górnik grał lepiej, bo te ostatnie dwa mecze nie wyszły tak jak miały. Jak mówię: Górnik to nie jest sam Podolski. Musi się palić. Tego dziś trochę brakowało- mówił przed kamerami Canal + Lukas Podolski tuż po przegranym przez zabrzan meczu z Lechem Poznań. Jego wypowiedzi spisał portal Gol24.  – Za mną […]
31.07.2021