post
Avatar

Opublikowane 29.03.2021 15:54 przez

Szymon Janczyk

Jestem zadowolony. Wywozimy trzy punkty z trudnego terenu, w trudnym dla nas momencie, bo mamy określone kłopoty COVID-owe. To, co wymyśliliśmy, się sprawdziło – powiedział Tomasz Tułacz po wygranej Puszczy Niepołomice w Głogowie. Wspomniany trudny moment zdarzył się “Żubrom” nie po raz pierwszy. Puszcza w tym sezonie odhaczyła już czwartą przymusową przerwę od gry. Z powodu przekładanych spotkań zespół z Małopolski zaliczył 60 dni bez gry w lidze. To niemal tyle, ile wynosiła zimowa pauza w rozgrywkach. Jak wygląda rzeczywistość pierwszoligowców w wirusowych czasach? Czy ten sezon w porównaniu do poprzedniego jest normalny, czy to tylko pozory?

Puszcza Niepołomice to przykład ekstremalny. Tylko jedna drużyna zaliczyła w tym sezonie tak długą pauzę między ligowymi kolejkami. Mecze zespołu Tomasza Tułacza przekładano w tym sezonie aż osiem (!) razy. Przypomnimy, że za nami dopiero 22. serie gier, więc wiele wskazuje na to, że to nie koniec. Zwłaszcza że Puszcza wciąż ma zaległy mecz na koncie. A to, że znamy jego datę, nie wyklucza kolejnej roszady. W końcu spotkanie niepołomiczan z Górnikiem Łęczna odbyło się dopiero w czwartym terminie.

Skąd takie rotacje?

 • pięć razy terminarz zmieniały pozytywne wyniku testów na koronawirusa
 • dwukrotnie w grę wchodziło powołanie do kadry narodowej
 • raz po prostu przesunięto datę rozegrania meczu
 • do tego mecz z Resovią odbył się w terminie, ale na innym obiekcie, niż początkowo zakładano

Od początku sezonu w wykonaniu Puszczy mija dziś 212 dni. Jak już ustaliliśmy, 60 z nich to okres bez gry w lidze. Natomiast przerwa zimowa trwała w ich przypadku 76 dni. Czyli 64% sezonu minęło Puszczy na czekaniu na granie. I nawet jeśli odejmiemy z tej puli okres przygotowawczy, to wciąż 1/3 sezonu, którą ciężko nazywać „rozgrywkami”.

Pauzy dłuższe niż zwykle

Oczywiście w poprzednich latach także mieliśmy do czynienia z przerwami w trakcie sezonu. Nie było koronawirusa, jednak były zgrupowania reprezentacji narodowych. Częste, ale wciąż – nie tak częste. Puszcza Niepołomice w ostatnich sezonach zaliczała pauzy ligowe:

 • 2019/2020 – 27 dni
 • 2018/2019 – 49 dni
 • 2017/2018 – 56 dni

Dalej nie sprawdzamy, nie ma sensu. Tyle wystarczy, żeby pokazać, że aktualna sytuacja nie jest normalna, bo już w marcu mówimy o przerwach dłuższych niż w poprzednich, pełnych sezonach. A ta sytuacja ma przecież także drugie dno. Bo kiedy przekładasz mecz przez powołanie piłkarza do reprezentacji narodowej, zwykle trenujesz w praktycznie pełnym składzie. Jeden, góra dwóch zawodników wyjechało. Reszta jest zdrowa i ćwiczy.

A teraz? Z tego co słyszymy, na kwarantannie znajdowała się dwucyfrowa liczba piłkarzy. Średnie warunki, żeby cokolwiek przećwiczyć.

Ile dni przerwy pomiędzy przełożonymi meczami mieli pierwszoligowcy?

Kręcimy się wokół Puszczy, jednak ten problem dotyka praktycznie każdego. Pewnym kuriozum jest to, że drugim zespołem z najdłuższą przymusową przerwą między kolejkami jest Radomiak. Dlaczego to kuriozum? Bo w radomskiej drużynie wcale nie było ogniska zakażeń. Oficjalnie informowano o zaledwie jednym przypadku. Pech Radomiaka co do przekładanych meczów jest ogromny. Można rzec – jak nie urok, to sraczka. Puszcza wykręciła rekordowy wynik zmienionych terminów dlatego, że data pojedynczego meczu potrafiła być poprawiana nawet cztery razy. Zespół Dariusza Banasika natomiast po prostu rozgrywał poszczególne kolejki poza terminem. Aż sześć razy, czyli mniej więcej co czwarty mecz zespołu z Radomia nie odbywał się zgodnie z planem.

 • 2. kolejka – powołanie do kadry
 • 4. kolejka – koronawirus
 • 8. kolejka – powołanie do kadry
 • 10. kolejka – koronawirus
 • 15. kolejka – zły stan boiska
 • 21. kolejka – koronawirus (dwa razy)

Najlepsze w tym wszystkim to, że nawet kiedy mówimy o powołaniu do kadry, chodzi o piłkarza z przeciwnej drużyny. Radomiak z własnej “winy” nie przełożył żadnego spotkania. A mimo to jego mecze były przekładane najczęściej.

1. liga przekłada mecze częściej niż Ekstraklasa

W przypadku obydwu drużyn mówimy o jeszcze jednym, ważnym czynniku. Puchar Polski sprawił, że ich terminarz był jeszcze bardziej pogmatwany. Zwłaszcza po przerwie zimowej, bo pierwszoligowcy przez wczesną datę meczów 1/8 finału, miała niezłą wyrwę w przygotowaniach. Puszcza, Radomiak, ale także Arka, Górnik oraz ŁKS, musiały szykować formę na dwa terminy – początek i koniec lutego. Między pucharem a ligą przydarzyła się spora przerwa:

 • Arka – 10 dni
 • Górnik – 11 dni
 • ŁKS – 11 dni
 • Puszcza – 17 dni
 • Radomiak – 15 dni

To trochę tak, jakby rozgrzać opony przed startem i musieć zjechać do boksu. Albo dalej je grzać, zamiast zacząć się ścigać. Wracając jednak do ligi – już w październiku, kiedy niebezpiecznie sypnęło nam przełożonymi meczami, zwracaliśmy uwagę na to, że sytuacja jest nieciekawa. Wtedy mówiliśmy o 20 przełożonych spotkaniach w sezonie. Na dziś jest 20 “wykręcił” sam wirus. Łącznie przełożonych meczów jest już ponad 30.

Ile meczów 1. ligi przełożono? Stan na 29.03.2021

Rzecz jasna nie jest to jakaś kosmiczna liczba. To 17% wszystkich dotychczas rozegranych spotkań. Natomiast nie oznacza to, że możemy spać spokojnie. W PZPN-ie słychać, że każdy kolejny przełożony mecz będzie problemem, bo terminarz jest wypełniony jak pociągi w Indiach. I przede wszystkim – tylko w 1. lidze przekłada się mecze tak często. Inne ligi na szczeblu centralnym grają zgodnie z terminarzem.

 • Ekstraklasa – 13 przełożonych meczów (+2 “przyśpieszone”), 7% całości
 • 2. liga – 16 przełożonych meczów, 7% całości

Wiadomo, że w porównaniu z Ekstraklasą w 1. lidze jest więcej okazji do przekładania gier – poziom wyżej przerwa na kadrę jest dla wszystkich, nie trzeba niczego przekładać. Ale różnica i tak jest ogromna. Z powodu koronawirusa w ESA przełożono osiem meczów. W drugiej lidze 13. A w pierwszej? 21. Tyle, co w obu łącznie. Owszem, statystyki podbijają tu spotkania wielokrotnie przekładane (w Ekstraklasie to pojedynczy przypadek), jednak nie zmienia to faktu, że to wciąż “majstrowanie w terminarzu”.

Zrobiliśmy eksperyment. Legia Warszawa przekładała w tym sezonie mecze ligowe z powodu walki o europejskie puchary i koronawirusa (w Warcie – przyp.). Pauzowała dwa razy krócej niż Radomiak. Pogoń? To samo. Śląsk? Też.

Pierwszoligowcy z największą liczbą zmian w terminarzu

Mamy więc prawo mówić o “rozstrojonej” lidze. W Ekstraklasie i 2. lidze znajdziemy tylko jeden zespół, któremu cztery razy przekładano spotkania – to Pogoń Szczecin. Poza tym w ESA jest jeden przypadek trzykrotnej zmiany terminu (Śląsk Wrocław), a w 2. lidze są trzy takie przypadki (Garbarnia, Sokół, Stal).

Tymczasem średnia przełożonych spotkań dla pierwszoligowca w tym sezonie to 3,66. ŚREDNIA.

Wynik Pogoni, która odbywała miesięczną kwarantannę, nie załapałby się nawet do TOP 5, jeśli chodzi o liczbę przełożonych spotkań pojedynczej drużyny na szczeblu centralnym w Polsce. Całą “topkę” zajmują zespoły z zaplecza Ekstraklasy. Największymi szczęściarzami są zawodnicy Miedzi Legnica, którzy nie pauzowali ani razu oraz piłkarze z Bełchatowa, którzy tylko raz doświadczyli tego problemu. Kluby, którym przekładano mecze tylko dwa razy, można policzyć na palcach jednej ręki.

Którym klubom najczęściej zmieniano termin meczu?

Aż strach pomyśleć, jakie wyniki wyśrubują poszczególne drużyny na koniec sezonu. Niektórym niewiele brakuje do dwucyfrówki. Funkcjonowanie w takiej rzeczywistości rodzi pewne problemy.

Nie można dać po sobie poznać, że człowiek się frustruje, bo to przełożyłoby się na zespół – mówi Dariusz Banasik, trener Radomiaka. – Teraz mieliśmy taką sytuację, że dwa razy byliśmy już na obiedzie, spakowani przed meczem z Puszczą i dwa razy ten mecz się nie odbył. Zarządziłem od razu drugi trening, a na nim bardzo mocne gry o zakład. Żeby była rywalizacja, mocna praca, bo to nam zastąpiło walkę w meczu. Zespół był podzielony na cztery drużyny, przegrani musieli coś postawić.

Lot Ikara Floty. Jak przegrano niemal pewny awans?

Bo największą bolączką nie zawsze jest przygotowanie do meczu. Michał Polczyk, trener przygotowania fizycznego Śląska Wrocław, także zwraca uwagę na podejście mentalne. – Najgorzej, jeżeli dowiadujemy się o tym przed samym meczem, wtedy pozostaje nam wykonanie treningu wyrównawczego, przygotowanie zmian w planie treningowym i realizacja mikrocyklu pod kolejnego przeciwnika. W naszym zespole mieliśmy takie przypadki kilkukrotnie i największym problemem było nie przygotowanie fizyczne, a psychofizyczne. Ciągle przekładane mecze, dwutygodniowe przerwy, to nie jest coś komfortowego. Zawodnicy chcą grać, po to trenują. W takich okresach wkrada się poczucie niepewności, może troszkę znużenia. O przygotowanie fizyczne bym się aż tak bardzo nie martwił, większym problemem jest całe to zamieszanie. Przygotowanie do meczu, logistyka, to się staje uciążliwe dla zespołu.

Puszczą już trochę “wymiotowaliśmy”, bo dwa razy ją omawialiśmy, dwa razy się przygotowaliśmy, dwa razy ćwiczyliśmy i dwa razy nie pojechaliśmy. Teraz po raz trzeci będziemy musieli ich przypomnieć naszych zawodnikom – dodaje trener Banasik na potwierdzenie tezy o znużeniu i problemach psychofizycznych.

Przerwa od gry może być atutem

Oczywiście każdy przypadek trzeba analizować inaczej. Wiadomo, że inny problem ma zespół, który jest zdrowy i musi czekać na mecz, a inny ten, w którym choroba rozłożyła pół drużyny. Nie każdy przechodzi COVID-19 bezobjawowo, jednym wyniszcza to organizm, innym psychikę, bo nawet jeśli wirus łagodnie go potraktował, mogło być tak, że gorzej przeszedł to ktoś z rodziny czy z grona bliskich znajomych.

Jest to jakieś nowe wyzwanie, ale nie mam zamiaru narzekać. Ludzie walczą o życie, my mamy naprawdę dobre warunki. Powinniśmy robić wszystko, żeby jako kraj wyjść z tego, a wtedy będziemy na spokojnie grać w piłkę – uważa Tomasz Tułacz, opiekun Puszczy.

W Niepołomicach sytuacja nie wyglądała ciekawie. – Było bardzo ciężko, bo miałem 11 zawodników gotowych do treningu. W tym roku mam najszerszą kadrę, a w pewnych momentach brakowało piłkarzy do przeprowadzenia zajęć. Może to wynika z mojego podejścia, nie chcę kogokolwiek narażać. Wyłapanie tego wirusa to największa trudność. Po jednym widać od razu, po innym wcale. Podam przykład: niektórzy piłkarze w meczu z Koroną wyglądali słabiej. Dzień czy dwa po meczu badania wykazały, że są zakażeni. Jesienią w meczu z Radomiakiem jeden z zawodników po 20 minutach meczu położył się i powiedział, że nie da rady zejść z boiska. Mięśnie nie pozwalały mu wstać i zejść. 9 stycznia podeszliśmy do badań, 10 zawodników było zakażonych, a nie widzieli się prawie miesiąc. Teraz dwóch z nich jest zakażonych drugi raz. Nie chcę tego krytykować, bo medycy wykonują niesamowitą pracę, dlatego podchodzę do tego w sposób odpowiedzialny. Gdy ktoś ma pozytywny wynik, trafia na kwarantannę. Wszyscy zawodnicy już przeszli wirusa, ale nie możemy spać spokojnie. Niektórzy przechodzili chorobę dwa razy.

Portugalczycy w 1. lidze – skąd wziął się nowy trend?

Zupełnie inaczej jest, gdy problem dotyka rywala. – Rozwiązań jest bardzo wiele i wszystko trzeba dostosować do tego, jak długa jest przerwa i na jakim etapie jest zespół. Jeżeli o pauzie wiemy od początku, można to wykorzystać na plus, można potrenować – mówi Michał Polczyk.

Widać to także po wynikach. Skoro kręcimy się przy Puszczy i Radomiaku – ci pierwsi, którzy przekładali mecze przez własne problemy, wygrali tylko jedno (na trzy) spotkanie w zmienionym terminie. Radomianie z kolei… ani razu nie przegrali. Dwa remisy, trzy zwycięstwa. Fatalnie na przekładaniu spotkań wyszedł Chrobry, który przegrał wszystkie trzy starcia. Punkty tracił Bruk-Bet, który dopisał sobie pięć na dziewięć możliwych „oczek”. Na przeciwnym biegunie jest natomiast Widzew Łódź, który odroczył termin dwóch ostatnich spotkań rundy jesiennej, a wiosną wycisnął z nich cztery punkty i dziś jest już tylko krok za miejscami barażowymi.

Nie ma więc reguły, wszystko zależy od wielu czynników. Natomiast w środowisku słyszymy jedno – “COVID-owe” mecze to zawsze pewne wypaczenie wyniku. Nie można mówić o równych szansach, kiedy ktoś trenuje, a rywal jeździ na rowerku w domu. – Przywracanie zawodników do dyspozycji fizycznej to największy problem. Osoby zajmujące się sportem zdają sobie sprawę, jak różnie poszczególne organizmy reagują na tę chorobę, jak różnie wracają do wysiłku – uważa Tomasz Tułacz.

Jego zdanie potwierdza Michał Polczyk. – Zdarzają się też takie przypadki, że zawodnicy są na kwarantannie, ale są zdrowi i wypada, żeby trzymali formę w domu. Rozpisanie im zajęć to nie jest proste zadanie, potrzeba specjalisty. Trening w domu to tylko podtrzymanie pewnych zdolności, wytrzymałości mięśniowej. To tylko utrzymanie ciała w takiej dyspozycji, żeby po powrocie na boisko jak najszybciej wrócić do formy.

***

Dlatego, mimo że wydaje nam się, że obecny sezon jest normalny, bo na całe szczęście nie zanosi się na trzymiesięczne zamknięcie ligi i letnią gonitwę terminów, to jednak całkowicie normalny on nie jest. A to, że nie da się z tym za wiele zrobić, poza minimalizowaniem ryzyka wystąpienia ogniska wirusa w zespole, nie oznacza, że nikt nie będzie miał na koniec żalu, jeśli coś pójdzie nie tak.

I za parę lat pewnie usłyszymy historie w stylu „gdyby nie COVID…”

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 29.03.2021 15:54 przez

Szymon Janczyk

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Podbeskidzie bliskie utrzymania, Piast z małymi szansami na puchary

Z tą naszą “Niewydrukowaną tabelą” jest tak, że im bliżej końca sezonu zaczynamy rozkminiać “co by się stało, gdybyśmy żyli w świecie idealnym bez błędów sędziowskich”. No i na kolejkę przed końcem widzimy: bliżej utrzymania byłoby Podbeskidzie, a nie Stal. A gra o czwarte miejsce premiowane awansem do pucharów wcale nie zależałoby tylko od Piasta […]
11.05.2021
Prasówka
11.05.2021

PRASA. Białkowski: Chcę grać jak najdłużej. Coraz lepiej znam swój organizm

W dzisiejszej prasie sporo o finiszu rozgrywek. Mamy newsy transferowe, mamy teksty o ostatecznych rozstrzygnięciach i garść informacji z zaplecza. Ligi zagraniczne? Rekord Robertwa Lewandowskiego i postawa Bartosza Białkowskiego to dwie wyróżnione rzeczy. Polski bramkarz znów został wybrany golkiperem roku w Milwall. – Każdy trening sprawia satysfakcję, lubię, jak mogę napsuć krwi napastnikom. Po prostu rajcuje […]
11.05.2021
Na zapleczu
10.05.2021

“Grałem w 2. lidze i pomagałem niepełnosprawnym dzieciom. Taka praca buduje człowieka”

Radosław Adamski to przykład piłkarza, dla którego sport nie jest jedynym sposobem na życie. Zawodnik Resovii jeszcze rok temu łączył grę w drugiej lidze z pracą w szkole. Adamski pomagał w nauce dzieciom z niepełnosprawnościami i autyzmem, był nauczycielem wspomagającym. W wywiadzie z nami opowiada o tym, dlaczego zdecydował się na taki zawód i co […]
10.05.2021
Stranieri
10.05.2021

Lewy, Kownacki, Wilczek, Stępiński, Kurminowski… Przebudzenie napastników | STRANIERI

Jest Robert Lewandowski, mamy grad goli Polaków w ligach zagranicznych. Nasi stranieri w minionym tygodniu przekroczyli “dyszkę” jeśli chodzi o zdobyte bramki. Przebudzili się napastnicy w zasadzie każdej części Europy – od Danii przez Niemcy po Włochy. Pech, że akurat Grzegorz Krychowiak Pauzował, bo i w Rosji coś byśmy zebrali. W każdym razie za nami […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Pobije rekord Muellera i kilka innych rekordów po drodze. Lewandowski jak maszyna

– Pogoń za rekordem Müllera jest oczywiście najbardziej emocjonująca, nie tylko z naszej perspektywy, ale również kibiców bawarskiego klubu. Dlatego niektóre osiągnięcia Lewego przeszły trochę niezauważone, a przecież w sobotę nie tylko ustrzelił hattricka. Druga bramka zdobywa przez Polaka, po efektownym uderzeniu nożycami, była jego dwusetnym trafieniem w barwach Bayernu w Bundeslidze. Lepszą skuteczność miał […]
10.05.2021
Na zapleczu
10.05.2021

“Grałem w 2. lidze i pomagałem niepełnosprawnym dzieciom. Taka praca buduje człowieka”

Radosław Adamski to przykład piłkarza, dla którego sport nie jest jedynym sposobem na życie. Zawodnik Resovii jeszcze rok temu łączył grę w drugiej lidze z pracą w szkole. Adamski pomagał w nauce dzieciom z niepełnosprawnościami i autyzmem, był nauczycielem wspomagającym. W wywiadzie z nami opowiada o tym, dlaczego zdecydował się na taki zawód i co […]
10.05.2021
Na zapleczu
03.05.2021

Jak walczyć o awans w 1. lidze? Podpowiada Krzysztof Brede

Rasmentalism nagrał kiedyś “Rady młodego Majkela”, a my nagraliśmy rady młodego trenera. Młodego, ale już doświadczonego, bo Krzysztof Brede dwukrotnie miał okazję walczyć o awans do Ekstraklasy. Raz ze skutkiem pozytywnym, raz z nieco gorszym. Dlatego uznaliśmy go za odpowiednią osobę do rozmowy o tym, co jest najważniejsze w rundzie wiosennej i na finiszu rozgrywek. […]
03.05.2021
Na zapleczu
26.04.2021

Jak ważne są stałe fragmenty gry w 1. lidze? Sprawdzamy

Stałe fragmenty gry w 1. lidze urosły do miana legendy. Że często decydują o wyniku meczu? To fakt nie do podważenia. Ale zdarza nam się też usłyszeć, że umiejętność zdobycia gola ze stojącej piłki jest szczególnie cenna w rundzie rewanżowej. Bo murawy po zimie takie sobie, bo wiele zespołów z nożem na gardle, więc grą […]
26.04.2021
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Na zapleczu
12.04.2021

Neverending story. Dlaczego stadion w Radomiu nadal nie powstał?

9 kwietnia minęło pięć lat od czasu ostatniego meczu Radomiaka na stadionie przy ul. Struga 63. Był piknik, była zabawa, było pożegnalne spotkanie ze Stomilem i transparent „Jeszcze tu wrócimy dla spełnienia marzeń”. Ponad 1800 dni później przy Struga 63 nikt spotkania nie zagra. O zabawie nie ma mowy, a i piknik strach zorganizować. Transparenty […]
12.04.2021
Felietony i blogi
05.04.2021

“W Żabnie każdy się zna. U fryzjera i w sklepie dowiesz się wszystkiego”

Jakub Wróbel w wywiadzie opowiada nam o tym, jak to jest być napastnikiem, który nie strzelił jeszcze bramki w Ekstraklasie. Ale z piłkarzem Stali Mielec wypożyczonym do Resovii nie tylko przeprowadziliśmy analizę różnic między 1. ligą a najwyższym poziomem rozgrywkowym w Polsce. Wróbel, chyba jedyny na szczeblu centralnym piłkarz z Żabna, opowiedział nam, jak to […]
05.04.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021
Serie A
09.05.2021

Juventus i Milan w walce o Ligę Mistrzów. Włoski klasyk znów ma znaczenie

Dziewięć lat minęło od czasu ostatniego ligowego starcia Juventusu z Milanem, którego stawką było coś więcej niż trzy punkty. Tak, to tamten mecz, po którym Gianluigi Buffon rzucił legendarne zdanie: nie widziałem, czy piłka przekroczyła linię. Ale nawet gdybym widział, nie pomógłbym sędziemu. Mamy więc niezbity dowód na to, że włoski klasyk potrafi podgrzać atmosferę […]
09.05.2021
Piłka nożna
06.05.2021

Kto skorzysta na braku Pekharta? W Legii rozstrzyga się przyszłość napastników

Jakie są plusy wywalczenia mistrzostwa w cuglach? Ano takie, że w ostatnich kolejkach sezonu możesz rozesłać najlepszych piłkarzy na urlopy i odpoczynek. Tomas Pekhart to kolejny po Luquinhasie lider Legii, który końcówkę ligi obejrzy z perspektywy kanapy. Z tego rozwiązania cieszy się jednak nie tylko Czech, który wypocznie i wyleczy się przed EURO, ale także […]
06.05.2021
1 liga
05.05.2021

Liga Mistrzów? Na co to komu. Osiem goli w 1. lidze!

Bruk-Bet Termalica Nieciecza ma wiosną tylko dwa nastroje. Pierwszy to gonienie wyniku z maruderami w ligowej tabeli i uciekanie spod topora. Drugi to strzelaniny, których pozazdrościć może nawet Clint Eastwood. Trzy ostatnie mecze z udziałem dumy gminy Żabno? Cztery gole, sześć bramek i osiem trafień. Dzisiaj “Słonie” rozdeptały Koronę Kielce, wygrywając 6:2. Na miejscu Miedzi […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Skowronek na giełdzie trenerów Widzewa, gorąco w ŁKS-ie. Co słychać w Łodzi?

Łódzkie kluby mają sporo argumentów przemawiających za tym, żeby stawiać ich w roli potentatów 1. ligi. W ŁKS-ie jest to szeroka i wyrównana kadra, bo personalnie ekipa Ireneusza Mamrota wyróżnia się na tle stawki. W Widzewie jest to klubowa kasa, bo można przypuszczać, że żaden klub nie dysponuje takimi pieniędzmi jak drużyna z al. Piłsudskiego […]
05.05.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ferdek
Ferdek
1 miesiąc temu

A co mje to gówno obchodzi?

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji (@hulk-hogan-ze-szwecji)
1 miesiąc temu
Reply to  Ferdek

Patrząc po ilości komentarzy to chyba nikogo nie interesuje w tym kraju 1 liga – to smutne. Wszyscy narzekają na słaby poziom naszych piłkarzy i ekstraklasy – a skąd się ma brac wysoki poziom, skoro lokalne kluby nikogo nie interesują. To własnie w pierwszej lidze powinni sie ogrywać 17-19 latkowie przed wejściem do ekstraklasy, to tutaj kariery powinni kończyć dosiadczeni ligowcy, którzy mogliby uczyć tych młodych.

Suche Info
12.05.2021

Thiago Silva i Thomas Tuchel podpiszą nowe umowy z Chelsea

Wiele osób było sceptycznie nastawionych do tego ruchu. Thiago Silva na początku sezonu związał się z Chelsea, podpisując roczny kontrakt. Od tamtej pory wydarzyło się jednak tyle, że na Stamford Bridge nie wyobrażają najbliższej przyszłości bez wiekowego Brazylijczyka.  36-latek ma niebawem uzgodnić z The Blues warunki nowej umowy. Na jej mocy będzie piłkarzem Chelsea do […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Egy Maulana Vikri powołany do reprezentacji Indonezji!

Sześć występów w Ekstraklasie. 78 minut na boisku. Powołanie do reprezentacji swojego kraju. Kadry takich państw jak Indonezja rządzą się swoimi prawami, więc powołanie chłopaka, który cały czasu uchodzi za wielki talent, jest jak najbardziej wytłumaczalne.  Egy Maulana Vikri raczej nie zrobi kariery w Lechii Gdańsk. Piotr Stokowiec wpuścił go na boisko tylko kilka razy, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Koeman nie wie, co stało się w meczu Barcelony z Levante

Minionego wieczora Barcelona mierzyła się z Levante. Duma Katalonii prowadziła już 2:0, a następnie 3:2. Każde prowadzenie da się jednak roztrwonić, na co dowód widzieliśmy, gdy do siatki trafiał Melero, Morales i na końcu Leon. Remis sprawił, że Barcelona nie tylko nie awansowała na pierwsze miejsce w tabeli, ale może też zostać niebawem wyprzedzona przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Fulham nie chce puścić Scotta Parkera

Sporo w angielskiej prasie było plotek na temat możliwego odejścia Scotta Parkera z Fulham. Szkoleniowiec miał być rozważany jako nowy menadżer Tottenhamu, który miałby zająć miejsce Ryana Masona. Jego obecny klub nie chce jednak kończyć współpracy. Mimo tego, że Parker nie zdołał utrzymać klubu w Premier League, wyrobił sobie całkiem niezłą markę na Craven Cottage. […]
12.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Nie przegrali meczu w lidze. Sporting mistrzem po 19 latach!

Kiedy po raz ostatni wygrywali w lidze, barwy tego klubu reprezentował Ricardo Sa Pinto, Ricardo Quaresma grał swój pierwszy sezon w zawodowej piłce, królem strzelców z 42 golami zostawał Jardel. Po 19 latach Sporting Lizbona powtarza ten sukces. Zostaje mistrzem Portugalii. Ciężko powiedzieć, że te minione 19 lat było chudymi czasami Sportingu. Cztery razy wygrali […]
11.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów? Faworytem Porto

Wciąż nie wiadomo, gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów. Według „Sky Sports”, na tę chwilę faworytem do organizacji tego prestiżowego meczu jest Porto. Pierwotnie finał miał się odbyć w Stambule. I gdyby nie awansowały do niego angielskie ekipy, pewnie plan nie uległby zmianie. Problemem jest jednak to, że Turcja znalazła się na czerwonej liście Wielkiej Brytanii. […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Turcja: Pazdan, Łukasik i Szumski lecą z ligi

Dziś na tureckich boiskach odbywała się multiliga. Nie przyniosła ona dobrych wieści dla polskich zawodników. Ankaragucu (z Michałem Pazdanem i Danielem Łukasikiem) oraz Erzurum BB (z Jakubem Szumskim) przyklepali spadek na zaplecze. Ten sam los prawdopodobnie spotka Genclerbirligi (z Dominikiem Furmanem), a kilka kolejek temu z ligi zleciał Denizlispor (z Radosławem Murawskim). No cóż – […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Double-double Piotra Zielińskiego!

Piotr Zieliński jeszcze nigdy w swojej karierze nie notował takich liczb. Biorąc pod uwagę Serie A i Ligę Europy, Polak wykręcił już double-double! Przyklepał je dziś z Udinese (mecz wciąż trwa). Zieliński wpisał się na listę strzelców dobijając strzał Osimhena. To jego dziesiąta bramka w sezonie. Ósmy gol Piotra Zielińskiego w tym sezonie ligowym! ⚽ […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Manchester City mistrzem Anglii!

Manchester United przegrał z Leicester 1:2 (Solskjaer wyszedł rezerwowym składem), co oznacza, że Manchester City przyklepał tytuł mistrza Anglii. Ekipa Guardioli ma dziesięć punktów przewagi nad United i już nie da się przeskoczyć jej w tabeli Premier League. Dla City może to być najlepszy sezon w historii klubu. Zdarzyło im się wprawdzie zdobyć już wcześniej […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Mbappe stawia warunek: przedłuży kontrakt, jeśli dostanie zgodę na IO

Kylian Mbappe nie zamierza latem odpoczywać. Po intensywnym sezonie chce wziąć udział nie tylko w mistrzostwach Europy, ale i w – zdaniem „L’Equipe” – Igrzyskach Olimpijskich. Euro kończy się 11 lipca, Igrzyska zaczynają 23 lipca, a kończą 7 sierpnia. Oznaczałoby to, że Francuz musiałby odpocząć na początku przyszłego sezonu. W momencie, kiedy PSG przygotowuje się […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Borna Sosa. Chciał grać dla Niemiec, nie zagra nigdzie?

Borna Sosa to jeden z ciekawszych lewych obrońców w Bundeslidze. Pochodzi z Chorwacji, grał dla młodzieżówek, ale nigdy nie dostał powołania dla dorosłej reprezentacji. Zainteresowała się nim więc niemiecka federacja. I namówiła do tego, by przyjął niemieckie obywatelstwo. Procedura była bardzo prosta, gdyż jego matka urodziła się w Berlinie. Sam Sosa nie ukrywał, że nie […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Piłkarz Premier League w ulicznej naparzance [WIDEO]

Sheffield United leci z Premier League. Jakby kłopotów w tym klubie było mało, Oli McBurnie – napastnik Sheffield szkockiego pochodzenia – został aresztowany. Powód? Piłkarz uwikłał się w uliczną bójkę. Miał pecha, bo zajście zostało uwiecznione przez kamerę. Choć McBurniemu trzeba oddać, że zrobił wiele, by unicestwić ulicznego reportera (czytaj: sprzedał buta w kamerę). Bójkę […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Boniek: – Nie podobała mi się manifestacja Błaszczykowskiego

Zbigniew Boniek udzielił wywiadu portalowi meczyki.pl. Prezes PZPN porusza wiele kwestii organizacyjnych wokół nadchodzącego Euro. Wypowiedział się także na temat ostatniego gestu Jakuba Błaszczykowskiego. – Regularnie oglądam ligę i muszę szczerze powiedzieć, że nie podobała mi się manifestacja Kuby Błaszczykowskiego po strzelonym golu. To było ostentacyjne pokazanie, co myślę o trenerze, którego sam zatrudniłem. Kuba […]
11.05.2021