post
Avatar

Opublikowane 14.02.2021 12:43 przez

Szymon Janczyk

Radosław Kucharski w ostatnim czasie znalazł się na celowniku kibiców Legii Warszawa. W zasadzie ciężko się temu dziwić, bo kibice mistrzów Polski chcą zwykle dwóch rzeczy: transferów oraz sukcesów. W środku sezonu ciężko o to drugie dlatego domagano się przynajmniej tego pierwszego. Tymczasem do wczoraj Legia nie sprowadziła ani jednego nowego zawodnika, a Czesław Michniewicz w wywiadach zastanawiał się, ilu zawodnikom może zmienić pozycje, żeby jakoś poukładać skład. Na Kucharskiego lecą gromy, więc to dobry moment, żeby powiedzieć “sprawdzam” i ocenić jego dotychczasową pracę przy Łazienkowskiej 3.

We wrześniu, kiedy Legia zbroiła się na puchary, Kucharskiemu stuknęły dwa lata na stanowisku dyrektora sportowego warszawskiego klubu. I chyba nie skłamiemy, mówiąc, że to jeden z najbardziej pożądanych stołków w naszej piłce, więc Kucharski miał co świętować. Tyle że na koniec miesiąca powodów do uśmiechu miał już znacznie mniej. Brakiem awansu do europejskich pucharów obciążono w dużej mierze jego. Na początku października TVP Sport pisało, że jego pozycja nie jest już tak mocna, jak wcześniej.

Zarzuty? Transfery, które nie dały jakości w odpowiednim momencie. Bo kiedy Legia odpadała z Omonią, z nowych zawodników w wyjściowym składzie zagrali jedynie Filip Mladenović i Artur Boruc. Przy czym forma tego pierwszego nie była idealna. Co z resztą?

 • Juranović miał koronawirusa
 • Rafa Lopes kontuzję
 • Kapustka dochodził do formy, zagrał końcówkę
 • Valencii jeszcze nie było

Do tego jeszcze COVID u Pawła Wszołka i kontuzja Marko Vesovicia, więc nie dość, że Aleksandar Vuković nie mógł skorzystać z nowych zawodników, to jeszcze stare filary mu się posypały. Z jednej strony – wszystko nie tak. Z drugiej – ciężko powiedzieć, że to wina Kucharskiego. Wystarczyłoby, żeby duet Juranović – Wszołek nie był na kwarantannie, a wszystko mogło potoczyć się inaczej.

Ale niestety dla Legii, za gdybanie pieniędzy ani awansów nie ma.

Lato na plus mimo braku pucharów

A wszystko rozbijało się właśnie o pieniądze. Latem z Łazienkowskiej płynął nie do końca spójny przekaz. Trener Vuković domagał się wielu transferów, oczywiście klasowych i drogich – bo tak trzeba rozumieć jego zainteresowanie Kamilem Grosickim. A dyrektor Kucharski już w czerwcu mówił, że owszem, wzmocnień potrzeba, ale nie za bardzo jest za co szaleć. Fragment rozmowy w “Przeglądzie Sportowym”:

Jaki jest budżet na letnie transfery?

— Taki, jak pod koniec maja 2019 roku.

Czyli zerowy, bo wtedy nie było mowy o odejściu Szymańskiego.

— Temat jest trudny, ale przemiana zespołu trwa. Latem zeszłego roku zaczęliśmy układać puzzle od nowa, wielu zawodników odeszło, wielu przyszło. Zimą, w drugim etapie, dorzuciliśmy kolejne ogniwa. Teraz zaczyna się trzecia część rozdania. Już zrobiliśmy dwa kroki w kierunku Europy, ale praca nie jest skończona. Zespół wymaga trzech–czterech zawodników z jakością do pierwszej jedenastki. Nie chcę mówić na które pozycje, ale potrzebujemy solidnych wzmocnień”.

Dla Radosława Kucharskiego nie było to nic nowego. Cały rok 2020 to operowanie budżetem transferowym na poziomie “zero złotych, zero euro”. Rok 2021 zaczął się od tego samego, bo dopóki księgowa nie mogła wpisać do Excela pieniędzy, które spłynęły do Warszawy z rat za wcześniejsze transfery wychodzące, Legia nie za bardzo miała za co ruszać w miasto. Dlatego dopiero teraz klub ruszył na zakupy. W Warszawie byli przygotowani na to, żeby działać wcześniej – w obliczu problemu z młodzieżowcami i wcześniejszego odejścia Michała Karbownika, chcieli zgarnąć Iwo Kaczmarskiego. Cena była promocyjna, bo pierwszoligowa Korona nie mogła wybrzydzać, a jednak – i tak okazała się zbyt duża. Dlatego znów jest jak latem i zespół trzeba składać za darmo, albo po kosztach. W tych okolicznościach transfery Legii przed walką o puchary wcale nie wypadają źle.

LEGIA WYGRA Z JAGĄ – KURS 1.92 W SUPERBET!

 • Boruc – marketingowy strzał w “10”, jakość i brak konieczności płacenia poprzedniemu klubowi
 • Juranović – jak ktoś kupuje aktualnego reprezentanta Chorwacji za 400 tysięcy euro, to ciężko mu nie gratulować
 • Kapustka – do odbudowy, jednak warunki transferu były bardzo dobre, na co duży wpływ miały dobre relacje Kucharskiego z zawodnikiem
 • Mladenović – podwójny majsterszyk, bo Mladenović tuż przed transferem rozstał się z menedżerem, przez co Legia nie musiała płacić nikomu poza samym zainteresowanym
 • Lopes – jeden z dwóch błędów, bo chociaż Legia skorzystała z okazji, to Portugalczyk za wiele do Legii nie wnosi
 • Valencia – błąd numer dwa, bo Valencia trafił do klubu na dziwnych warunkach, nie chciał go poprzedni trener, a nowego szybko zawiódł, chociaż powoli to zaufanie odbudowuje

4/6 ruchów na plus – i to duży. Raz jeszcze podkreślmy: Legia nie miała grosza przy duszy, zapewne nawet wzmacniała się trochę na kredyt. Nie było więc nietaktem stwierdzić, że latem pozamiatała rynek transferowy nad Wisłą. Nawet jeśli zdarzały się głosy sceptyczne – także z naszej strony – to ciężko wykrzesać z tamtego okienka coś więcej.

A że zbiegło się to w czasie z punktem kulminacyjnym kryzysu, który był widoczny już w końcówce sezonu i sporą dawką pecha? Kucharski to dyrektor, a nie szaman. Więcej zrobić nie mógł.

Sprzedaż Karbownika? Kucharski uratował budżet

Oczywiście można próbować odbić piłeczkę i spytać, czy skoro Legia na transfery nie ma, to nie jest to wina dyrektora sportowego, który nie zdołał wypromować i sprzedać piłkarzy tak, żeby mieć za co robić transfery? Po części pewnie tak. Natomiast Radosław Kucharski znajdzie też argumenty na swoją obronę. Bo na pewno w tym momencie pokazałby nam wykres, którym udowodniłby, że to za jego kadencji Legia zarobiła najwięcej. A dziura w budżecie mistrza Polski rosła od lat, więc mimo rekordowych sprzedaży świnka-skarbonka z oszczędnościami wcale nie rosła. I tak nie było najgorzej – latem 2019 roku Legia wydała blisko 2,5 mln euro na wzmocnienia. Zimą – ok. 2 mln. I nie były to pieniądze przepalone. Natomiast w końcu trzeba było się pohamować, za co kamyczek do ogródka trzeba wrzucić przede wszystkim Dariuszowi Mioduskiemu.

Jestem przekonany, że możemy mieć lepsze wyniki sportowe przy niższych kosztach bieżącego funkcjonowania klubu. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której budżet Legii nie będzie zależny od gry w pucharach europejskich.

To cytat z Mioduskiego po zatrudnieniu Kucharskiego. Tymczasem w kolejnych latach Legia nadal ślepo wierzyła, że w pucharach zagra. Potem w nich nie grała i nagle kasy brakowało. Do tego stopnia, że po odpadnięciu z eliminacji Ligi Europy dyrektor sportowy usłyszał, że ma jedno, niekoniecznie proste, zadanie. Sprzedać Michała Karbownika. Za to Kucharski też zabrał cęgi, bo wszyscy oczekiwali większych pieniędzy niż 5,5 mln euro. Ale spójrzmy na kilka faktów:

 • Legia była na musiku i każdy to wiedział, więc cena momentalnie poszła w dół
 • Karbownik wciąż nie miał jednej, stałej pozycji na boisku
 • Cała Europa była w kryzysie, więc biorąc pod uwagę dwa powyższe punkty, tym bardziej nikt nie chciał sięgać głęboko do kieszeni
 • To nie Kucharski pompował cenę za Karbownika do ponad 10 milionów, a na niego spadł zarzut sprzedania go za grosze

JAK SŁYSZYMY TO RADOSŁAW KUCHARSKI ODEGRAŁ KLUCZOWĄ ROLĘ W SPRZEDAŻY MICHAŁA KARBOWNIKA

W takich okolicznościach Kucharski zrobił to, co powinien zrobić dyrektor sportowy – znalazł sposób, żeby uratować temat, mimo że termin gonił. Skorzystał z okazji transferu Jakuba Modera do Brighton i skutecznie dorzucił im w pakiecie Karbownika. Czy wycisnął maksa? Kibice mogą być pewnie rozczarowani, że nie udało się wyciągnąć od Anglików większych bonusów czy choćby opłaty za skrócenie wypożyczenia, co zimą mocno pokrzyżowało plany Legii. Ale oceniając ten ruch z pozycji “Radek, musisz” – nie jest źle.

Czyszczenie szatni i zarabianie

Kucharski zrealizował cel, jakim było załatanie budżetu. Wcześniej zrealizował inny cel, bo w sezonie 2019/2020 zadaniem Legii był nie tylko powrót na 1. miejsce w lidze. Chodziło także o przygotowanie piłkarzy pod sprzedaż i ogranie młodzieży. Udało się – warszawski zespół zdobył mistrzostwo, dorzucając do tego wygraną w Pro Junior System. To pierwszy taki przypadek w historii, więc waga tego sukcesu była spora. Zwłaszcza że był to zarazem mocny pstryczek w nos dla Lecha Poznań, bo Legia udowodniła, że można łączyć stawianie na młodych z grą o najwyższe cele. Dwa wypełnione zadania to jednak nie wszystko. Równie ważne było bowiem pierwsze wyzwanie, jakie postawiono przed dyrektorem sportowym klubu. Czyli oczyszczenie szatni.

Kiedy Kucharski obejmował stanowisko dyrektora sportowego Legii, kadra zespołu zbliżała się do momentu, w którym nazwiska będą wyprzedzały jakość. Malarz, Hlousek, Mączyński, Hamalainen, Kucharczyk, Radović – kawał historii, ale potrzeba wietrzenia była tu niepodważalna. Do tego kilka nietrafionych transferów – roboty było sporo. Kucharski krok po kroku odświeżał kadrę. Czasami pomagali mu w tym trenerzy, którzy danego piłkarza nie chcieli (Sa Pinto – Mączyński, Vuković – Kucharczyk). Z Warszawy odpalono blisko 20 zawodników, za których może i nie wzięto złotówki, ale za to sporo oszczędzono na wypłatach. Po dwóch latach takich czystek ciężko powiedzieć, żeby w Legii zostali jeszcze jacyś piłkarze, których koniecznie trzeba się pozbyć, bo nic tu po nich. Jedynym niedobitkiem jest Luis Rocha. Ewentualnie Jose Kante.

NAJDROŻEJ SPRZEDANI PIŁKARZE LEGII OD 2018 ROKU

Średnia wieku obecnie? Według kadry z 90minut.pl – 25,4. Średnia wieku dwa lata temu? 26,6. Widać delikatną poprawę.

Przy wszystkich tych stratach raczej udawało się unikać strat nieprzewidzianych i niespinających się ekonomicznie. Transferów wymuszonych, na których klub nie wyszedł tak dobrze, jak powinien. Wspomnieliśmy wcześniej casus Michała Karbownika, do niego można dołożyć Cafu, który został wykupiony, a potem szybko sprzedany za niższą cenę. Może jeszcze Mateusz Praszelik. W pozostałych przypadkach Legia wychodziła na swoje nawet wtedy, gdy chciała się piłkarza pozbyć.

 • Carlitos – 1,8 mln euro
 • Kulenović – 1,6 mln euro + bonusy
 • Novikovas – 0,25 mln euro

Dwie dobre ceny, jedno odzyskanie poniesionych kosztów. Nie wygląda to źle.

Spora lista wpadek Kucharskiego

Oczywiście – taki Arvydas Novikovas to z pewnością wyrzut sumienia Radosława Kucharskiego. Jest to też dobra okazja, żeby przejść do mniej miłych spraw. Nieudanych transferów. Jeszcze przed zajęciem obecnej posady, Kucharski miał na koncie spektakularne wpadki. To on rekomendował Sadama Sulleya, to on wymyślił Daniela Chimę Chukwu. Być może dlatego obecnie ciężko znaleźć w Warszawie piłkarza z Czarnego Lądu – niepewność zrozumiała. Nieco ponad dwa lata na fotelu dyrektora sportowego i lista się powiększyła.

 • Salvador Agra
 • Luis Rocha
 • Iuri Medeiros
 • Arvydas Novikovas
 • Ivan Obradović

To największe wpadki transferowe Kucharskiego. Trochę one Legię kosztowały, zwłaszcza w przypadku Obradovicia. Chłop, który nie wyróżniał się nawet na tle Broni Radom, miał kontrakt opiewający na ok. 400 tysięcy euro rocznie. I ten ruch w całości obciąża dyrektora sportowego, bo w pozostałych czterech przypadkach częściowo można go rozgrzeszyć. Wiadomo, że na portugalski zarząd naciskał Ricardo Sa Pinto, a Novikovasa bardzo chciał mieć u siebie Vuković. Oczywiście podkreślamy – to częściowe rozgrzeszenie, bo przecież od tego jest dyrektor sportowy, żeby politykę transferową pilotować. Co więcej, taki Rocha dostał nawet nowy kontrakt w Warszawie. Pewnie, w momencie, w którym akurat miał zwyżkę formy. Jednak szybko okazało się to błędną decyzją.

Poza tym doliczymy się kilku mniejszych wpadek.

NAJGORSZE TRANSFERY LEGII OD 2018 ROKU

Valencia, Lopes – o nich już mówiliśmy. Kostorz, Muzyk, Skibicki i Pyrdoł to z kolei dowód na to, że Legia nie miała nosa do młodzieży. Przynajmniej tej ściąganej do pierwszego zespołu. Jedynym udanym transferem młodzieżowca był Bartosz Slisz – ograny już ligowiec, za którego zapłacono rekordowe pieniądze. Z pozostałej czwórki nadzieje budzi chyba tylko Kostorz, który jednak nie łapie regularnych szans w “jedynce”. Skibicki zaczął grać teraz, jednak na dziś nie rokuje tak dobrze.

Problem Legii z młodzieżą

Pudła co do młodzieży muszą boleć, bo w tym samym czasie inne kluby Ekstraklasy potrafiły wyciągnąć zdolnych młodzieżowców. Szybka lista:

 • Bartłomiej Wdowik
 • Przemysław Płacheta
 • Damian Michalski
 • Dawid Kocyła
 • Kamil Piątkowski
 • Arkadiusz Pyrka
 • Karol Niemczycki
 • Daniel Szelągowski

Do tego kilka kolejnych nazwisk, które poradzić sobie mogą – Jan Biegański, Iwo Kaczmarski, Łukasz Bejger, Adam Ratajczyk, Krystian Wachowiak, Mateusz Winciersz. Sporo zawodników, część takich, o których Legia przegrała starania z różnych względów. Nie jest to oczywiście wielki zarzut, bo wszyscy wiemy, jak wygląda robienie transferów w Legii – po pierwsze musisz znaleźć młodzieżowca, którego stać na wdrapanie się na topowy poziom, po drugie trzeba się liczyć z tym, że stołeczny klub usłyszy wyższą cenę niż pozostali. Natomiast widzimy efekt końcowy. A on jest taki, że perły wyłowił kto inny, podczas gdy Legia zaczyna coraz bardziej odczuwać brak młodzieżowców. Kucharski-dyrektor dziś promuje pod sprzedaż tych, których wypatrzył jeszcze Kucharski-skaut. Ta lista się jednak kończy, więc Kucharski-dyrektor musi mocno rozglądać się za świeżymi twarzami.

RADOSŁAW KUCHARSKI TO JEDEN Z NAJBARDZIEJ ZAUFANYCH LUDZI DARIUSZA MIODUSKIEGO

A dlaczego musi, skoro w klubie parę twarzy jest? Kibice domagają się szans dla Ariela Mosóra czy Szymona Włodarczyka. I tu właśnie odkrywamy problem – zarządzanie młodzieżą leży. Strata Mateusza Praszelika nie była ciosem tylko dlatego, że odszedł za darmo. Przede wszystkim odszedł piłkarz, który mógł grać na idealnej dla młodzieżowca pozycji. W przypadku Mosóra i Włodarczyka ryzyko gry jest na tyle duże, że możemy brać za pewnik – w Legii kariery nie zrobią. Wystarczy spojrzeć na to, ilu młodzieżowców w Ekstraklasie i 1. lidze regularnie gra na stoperze lub w ataku.

 • Obrońcy: Gryszkiewicz (Górnik), Piątkowski (Raków), Ławniczak (Warta), Szcześniak (Jastrzębie), Grudziński (Zagłębie)
 • Napastnicy: Benedyczak (Pogoń), Śpiewak (BBT), Zdybowicz (Bełchatów)

LEGIA LEPSZA OD WISŁY PŁOCK – KURS 1.43 W TOTALBET!

Sami widzicie – to nie jest tak, że Legia wymyśliła sobie, że akurat na tych pozycjach nie warto stawiać na młodych. Większość zachowuje w tym temacie ostrożność. Dlatego Praszelik powinien być w Legii priorytetem. Mistrz Polski dziś nie ma większego wyboru. Poziom Ekstraklasy prezentuje na dziś tylko Slisz, powoli dojeżdża Cezary Miszta, ale słyszymy, że Artur Boruc chce zostać w klubie na kolejny rok, więc bramka będzie zablokowana. Mosór najpewniej odejdzie latem, jego warunki fizyczne sprawiają, że nie pasuje do koncepcji trenera, a i ciągłe powtarzanie przez jego otoczenie, że zaraz Legia może go stracić, nie pomaga. Włodarczykowi bez eksplozji talentu ciężko będzie wygryźć bardziej doświadczonego napastnika. Niezależnie czy będzie to Tomas Pekhart, czy ktoś inny, bo Legia zawsze szuka “dziewiątki”.

Odpowiadając na pytanie: tak, o młodzież można mieć do Radosława Kucharskiego pretensje. Zwłaszcza że nie tylko Praszelik odszedł z Legii za darmo do ligowego rywala. Zrobił to także Łukasz Łakomy. Jeśli on i Mosór zaistnieją w Ekstraklasie, będzie to bolesny pstryczek w nos. Warto jednak dodać, że w większości przypadków warszawianie się zabezpieczają. Na trzy sposoby:

 • klauzula odkupu straconego zawodnika
 • opcje przedłużenia umowy młodzieżowca po stronie klubu
 • kary finansowe za brak gry wypożyczonych i wyznaczenie docelowej pozycji

Więc nie możemy też jednoznacznie stwierdzić, że wszystko jest nie tak. Warto też dodać, że w ostatnim czasie obcięto budżet na skauting – także w Polsce – przez duże inwestycje w Legia Training Center. To na pewno nie ułatwia znalezienia zdolnej młodzieży.

Brak głośnego hitu

Czego jeszcze brakuje Radosławowi Kucharskiemu? Transferu, który byłby w stu procentach jego pomysłem i który okazałby się strzałem w “dziesiątkę”. Kogoś takiego, jak Ondrej Duda, którego Kucharski obserwował jako skaut. Legia w ostatnich latach robi zakupy w bezpieczny sposób – przynajmniej w większości. Albo ściąga wyróżniających się piłkarzy w Ekstraklasie, albo Polaków, którzy wracają do ligi z zagranicznych wojaży. Nie jest tak, że nie wymaga to żadnych umiejętności – jak wspomnieliśmy Kapustka czy nawet Wszołek trafili do Warszawy na korzystnych warunkach wypracowanych przez dyrektora sportowego. Ale jednak trzeba przyznać, że będąc Legią łatwiej sięgnąć po piłkarzy z takim nazwiskiem, więc choć jest to ścieżka dobra, to “szóstki” w dzienniku Kucharski za to nie dostanie.

Najlepsze zagraniczne ruchy Legii? Tomas Pekhart i Luquinhas. Tyle że w obu przypadkach mówimy o ruchach, na które duży wpływ miały inne osoby. Z tego co słyszymy Pekharta mocno polecał Łukasz Bortnik, który pracował z nim w Izraelu. Z kolei Luquinhas to już robota portugalskiego skauta Legii, Ruiego Marquesa. Inna sprawa, że koniec końców obydwa transfery musiał pilotować i dopinać Radosław Kucharski. Dlatego nie powiemy też, że ktoś działał za jego plecami – od tego ma dział skautingu czy sztab szkoleniowy, żeby pomagać sobie ich opiniami. Brakuje jednak takich hitów, jakie robili jego poprzednicy. Im na różne sposoby, czasami “na czuja”, udawało się dokonywać kapitalnych ruchów.

UNDER 2.5 GOLA W MECZU JAGA – LEGIA. KURS 2.02 W TOTOLOTKU!

Nawet jeśli niektóre pomysły to efekt rozmowy przy drinku z byłym trenerem danego zawodnika, to transfer był hitem, a wokół niego robiono takie show, że wpadki nie były zauważalne. U Kucharskiego czegoś takiego nie ma, dlatego dziś więcej osób wypomina Obradovicia niż Steevena Langila.

NAJLEPSZE TRANFERY LEGII OD 2018 ROKU

Legia zresztą próbuje PR-owo wypromować Kucharskiego. Bo Michał Żewłakow był znany i lubiany. Miał swój styl, który doczekał się nawet “komiksów” wśród kibiców. Być może stąd wziął się pomysł na GIF-y czy zdjęcia dyrektora sportowego, które zalewały social media. Ciemne okulary, uśmiech, poza “na bossa”… Tyle że Legia się zagalopowała, bo Kucharski nigdy Żewłakowem nie będzie. Owszem, to porwało fanów, ale na krótko, bo kiedy tylko przychodził transferowy zastój, te same fajne obrazki zamieniały się w łatwy cel do szydery.

Nie da się zresztą ukryć, że to sztuczny wizerunek. Kiedy rozmawiamy z osobami ze świata piłki, słyszymy raczej, że bohater naszego tekstu to osoba wycofana, niekoniecznie lubiąca grzać się w blasku swojej pracy. Więcej roboty, mniej splendoru. To żaden showman, który porywa ludzi za sobą – wręcz przeciwnie. Kucharski ma delikatne problemy z komunikacją i zjednywaniem sobie przyjaciół. A w takim klubie jak Legia możemy to zaliczyć do worka z minusami jego pracy.

Nie jest przypadkiem, że Richard Grootscholten tylko czeka, żeby wskoczyć na jego miejsce. I nie ułatwia to funkcjonowania.

Tym bardziej że holenderski szef akademii Legii nie jest jedyną osobą, która podważa pozycję Kucharskiego. Wokół warszawskiego klubu zawsze kręci się spore grono podpowiadaczy. A im takich więcej – zwłaszcza tych niekoniecznie znających się na piłce – tym łatwiej przekonywać Dariusza Mioduskiego do pomysłów innych niż te proponowane przez dyrektora sportowego. Dlatego, mimo że Kucharski jest jednym z jego najbardziej zaufanych ludzi, to ciężko powiedzieć, żeby szef klubu tworzył mu idealne warunki do pracy.

 • ciągłe zmiany trenerów i koncepcji
 • zerowy budżet transferowy
 • wymóg jednoczesnych sukcesów i stawiania na młodzież

To wszystko to po prostu kłody pod nogi.

W Polsce lepszych nie ma

Jaką ocenę wystawić więc Radosławowi Kucharskiemu? Solidną, to chyba najlepsza odpowiedź. Nie jest osobą bezbłędną, ale jest też osobą odpowiedzialną za spore sukcesy. Na jego niekorzyść na pewno gra to, że pracuje w Legii pod stałym prądem. Dla przykładu Artura Płatka w Górniku Zabrze ocenia się niemal wyłącznie pozytywnie. Nie musi obawiać się o tak liczne głosy krytyki. Ale czy porównując dokonania transferowe obydwu, możemy powiedzieć, że Płatek dystansuje Kucharskiego?

Chyba niekoniecznie, skoro dwa najdroższe transfery Górnika Zabrze za jego kadencji – Ismael Baidoo oraz Filip Bainović – okazały się klapą. A przecież realia pracy obu z nich nie są aż tak różne. Ustaliliśmy już, że obaj muszą lepić z niczego. Z tą różnicą, że Kucharskiemu czasami coś skapnie po dużej sprzedaży. Ale z drugiej strony – musi też wynajdować lepszych piłkarzy. Czy Płatek ma dobre oko do zawodników? Zdecydowanie ma, ale to samo mówi się o Kucharskim.

Jakby nie patrzeć – wszędzie wychodzi przynajmniej remis.

Inni dyrektorzy sportowi na rynku? W porównaniu choćby z Tomaszem Rząsą to niebo a ziemia. Dlatego mimo wszystko kibice Legii nie powinni rozpaczać. Mogli trafić znacznie gorzej, a czy mogli trafić lepiej? Nie za bardzo. Radosław Kucharski nieźle wypada w roli gościa, który odbudowuje finansowo klub, wciąż pozwalając mu walczyć o najwyższe cele. Na pewno temat tego, czy nadaje się do swojej pracy, będzie jeszcze powracał. Zapewne zawsze wtedy, kiedy wszyscy będą domagali się transferów, a on nie za bardzo będzie miał za co je robić.

Ale obwinianie akurat jego za to, że Legia Warszawa finansowo jest w takim miejscu, w jakim jest, większego sensu nie ma.

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix/FotoPyK

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 14.02.2021 12:43 przez

Szymon Janczyk

Weszło Extra
12.04.2021

“Cyberpunk 2077 jest wyłomem w wizerunku CD Projektu”

– W Polsce generalnie lubimy zamieniać pracę w grę. Lubimy realizm. Wielkie kosmiczne sagi, historie o super-żołnierzach – to jest domena takich krajów jak USA czy Australia. Nie mówię, że nie ma u nas miłośników science-fiction czy fantasty, ale polski gracz docenia gry z tych gatunków, o ile jest w nich choć odrobina brudu i […]
12.04.2021
Weszło Extra
09.04.2021

“Rywalizacja USA i Chin to mecz drużyn, które różnią się pod każdym względem”

– Kiedy dochodzimy do momentu – na przykład w związku z mistrzostwami świata w Katarze albo klękaniem przed meczami – gdy od sportowców zaczyna się oczekiwać politycznych deklaracji, to znaczy, że doszło do pomieszania pojęć. Wydaje mi się, że musimy coś z tym zrobić, inaczej sport jaki znamy po prostu ulegnie w tak wielkim stopniu […]
09.04.2021
Weszło Extra
08.04.2021

Piłkarze w walce z rakiem. Bądź jak Robben, nie bądź jak Hartson

Mohamed Abarhoun umarł dwa miesiące po tym, jak ogłosił, że wyzdrowiał. Stilian Petrow życie zawdzięcza żonie. Jonas Gutierrez musiał pożegnać się ze swoimi bujnymi czarnymi włosami. Sola Bambę najbardziej rozśmieszyła peruka żony Neila Warnocka. Eric Abidal wyglądał już jak trup. Francesco Acerbi uznał raka za karę i szansę na odkupienie. Germana Burgosa rak uczynił piłkarsko […]
08.04.2021
Weszło Extra
28.03.2021

13 dni królestwa. Jak czarujący oszust z Wilna został władcą Andory?

Z łatwością zdobywał serca arystokratek i milionerek, choć czasami nie było go stać nawet na kupno maślanej bułeczki. Suchą stopą przeszedł przed dwie wojny światowe, mimo że w trakcie obu znajdował się w centrum wydarzeń. Nie złamał go pobyt we francuskim i hiszpańskim więzieniu, nie złamała sowiecka, amerykańska i francuska niewola. Rozmachu w rozpychaniu się […]
28.03.2021
Weszło Extra
27.03.2021

Chcę tylko, by Hania nie była więźniem swojego ciała…

– Marzę, żeby Hania była samodzielna i mogła korzystać z życia. To tyle. Chcemy doprowadzić do tego, by nie była więźniem swojego ciała. O to walczymy, o tym marzymy – opowiada Adrian Błąd. Jego córka, Hania, wskutek komplikacji przy porodzie, ma poważne problemy neurologiczne. Zaburzenia ruchu, zaburzenia wzroku, zaburzenia mimiki twarzy. W rozmowie z nami […]
27.03.2021
Weszło Extra
20.03.2021

“Jeśli na Ziemi wylądowaliby kosmici, nie byłoby to dla mnie zaskoczeniem”

To nie jest klasyczny wywiad ze sportowcem. Właściwie nie pada w nim ani jedno zdanie o piłce nożnej. Martin Chudy, bramkarz Górnika Zabrze, pasjonuje się światem. Tak to nazwijmy. Sam tłumaczy, że kiedy się nakręci, nie da się zatrzymać jego słowotoku. Rozstrzał tematów, który poruszał w rozmowie z nami, jest wprost nieprawdopodobny. Osho, Bill Gates, […]
20.03.2021
Weszło
16.04.2021

Górnik wreszcie z entuzjazmem w grze, zabójcze zmiany Magiery

Górnik Zabrze wreszcie rozegrał mecz z entuzjazmem w ofensywie, ale dało to tylko remis ze Śląskiem Wrocław, u którego różnicę zrobili rezerwowi. Jeżeli ktoś dziś może odczuwać niedosyt ze zdobytego punktu, to raczej gospodarze.  W drużynie Marcina Brosza przypomniało o sobie kilku zawodników, którzy ostatnio zawodzili. Alasana Manneh na kompromitujący poziom nigdy w tym sezonie […]
16.04.2021
Weszło FM
16.04.2021

Sobota w Weszło FM: Lumpowanie, Ekstraklasa i finał Copa del Rey

Na sobotę w radiu Weszło FM zaplanowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji – na czele z programem „Stan Futbolu” oraz relacjami z meczów Ekstraklasy oraz finału Pucharu Króla. Szczegóły znajdziecie poniżej: 9:00 – 11:15 – „Dwójka bez Sternika” – w sobotnim poranku powitają Was Monika Wądołowska i Jakub Białek. Biorąc pod uwagę skład programu, jest szansa […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Powtarzalność Pogoni. Podbeskidzie bez szans na grę w piłkę

W drugim kolejnym meczu Pogoń nie dała rywalowi żadnych szans. Wisła Płock nie oddała celnego strzału przeciwko Portowcom, Podbeskidzie z jakąkolwiek groźną sytuacją czekało do doliczonego czasu gry. Niby w obu meczach byli faworytami, ale każdy, kto śledzi tę ligę wie, ile razy łatka faworyta była tylko przyczynkiem do lania faworyta. Podbeskidzie? Cóż, wciąż ich […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Zmieniają się nazwiska, trenerzy, styl gry, a ŁKS dalej wygrywa mecze rywalom

Ach, starcie dwóch ekstraklasowców z ubiegłego sezonu dało nam nieprawdopodobną frajdę – cofnęliśmy się do czasów, gdy trybuny były pełne, spadały trzy drużyny, a ŁKS strzelał gole dla swoich rywali. Dziś Łódzki Klub Sportowy ugościł Arkę Gdynia i ugościł naprawdę po królewsku – zdobywając dla swoich przeciwników dwa urocze gole.  Jak to możliwe? Ano tak, […]
16.04.2021
Ekstraklasa
16.04.2021

PKO Bank Polski zostanie przy Ekstraklasie? Duże zyski marketingowe

– Wartość umowy jest poufna, ale biorąc pod uwagę wypracowane efekty, inwestycja banku w ligę zwróciła się wielokrotnie. Jesteśmy w trakcie negocjacji, chcemy kontynuować współpracę – mówi w „Pulsie Biznesu” Marcin Mikucki, dyrektor departamentu komunikacji, marketingu i sprzedaży Ekstraklasy, o kontrakcie ligi z PKO Bankiem Polskim. Wysoce prawdopodobne jest więc, że mocny partner zostanie z […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

“Pan Przesmycki nie wykorzystał swojej szansy, by siedzieć cicho”

Jarosław Rynkiewicz, były sędzia piłkarski, w poprzednim tygodniu wygrał proces sądowy ze Zbigniewem Przesmyckim. Wymiar sprawiedliwości uznał, że wszystko to, co powiedział w wywiadzie dla “WP Sportowe Fakty” było prawdą. Skrytykował wówczas system oceniania sędziów w Polsce, a także otwarcie przyznał, że w wyniku praktyk stosowanych przez przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN był zmuszony zrezygnować z […]
16.04.2021
Weszło Extra
14.02.2021

Radosław Kucharski – osąd bohatera

Radosław Kucharski w ostatnim czasie znalazł się na celowniku kibiców Legii Warszawa. W zasadzie ciężko się temu dziwić, bo kibice mistrzów Polski chcą zwykle dwóch rzeczy: transferów oraz sukcesów. W środku sezonu ciężko o to drugie dlatego domagano się przynajmniej tego pierwszego. Tymczasem do wczoraj Legia nie sprowadziła ani jednego nowego zawodnika, a Czesław Michniewicz […]
14.02.2021
Weszło Extra
13.12.2020

Warchoły kontra Scyzory. Skąd się wzięła “Święta Wojna” Radomia z Kielcami?

“Warchoły jadą na świętą wojnę do Scyzorów. Jesteśmy coś winni ofiarom 1976 roku. Zbiórka w sobotę o 8:30 na dworcu PKP” – lokalne “Echo Dnia” cytowało plakaty, które zawisły w całym Radomiu. Kibice Radomiaka dostali wówczas zakaz wyjazdowy od PZPN-u za awanturę na meczu z ŁKS-em. Ale zbytnio się tym nie przejmowali. – Jedziemy tam […]
13.12.2020
Weszło Extra
01.12.2020

Tripletta Jose Mourinho. 10 lat temu Inter był najlepszy na świecie

– Jesteś gównem – rzucił Marco Materazzi do Jose Mourinho, gdy ten odchodził z Interu. Czy zebrało mu się na szczerość do trenera, u którego był ostatnio głównie rezerwowym? Nie, wręcz przeciwnie. – Jak możesz zostawić nas tutaj z Rafą Benitezem. Nigdy ci tego nie wybaczę – dodał obrońca, który stał się bohaterem jednego z […]
01.12.2020
Weszło Extra
29.11.2020

Gennaro Gattuso. Portret wojownika

– Kiedy patrzyłem na Andreę Pirlo i na to, co robi z piłką, zastanawiałem się, czy w ogóle mogę nazywać siebie piłkarzem – mówił sam o sobie Gennaro Gattuso. Wojownik, wściekły pies i polisa ubezpieczeniowa Milanu przez ponad dekadę. Mistrz świata, dwukrotny zwycięzca Ligi Mistrzów. Człowiek, który zjadał ślimaki żywcem, wbijał kolegom z szatni widelce […]
29.11.2020
Weszło
28.11.2020

Simić: “U Giampaolo przez miesiąc trenowaliśmy bez piłki. Tak uczył taktyki”

– Wierzę, że w przyszłości zagram w reprezentacji Chorwacji razem z Duje Caleta-Carem – deklaruje Lorenco Simić, stoper Zagłębia Lubin. Dlaczego uważa, że jego marzenia mają prawo się spełnić? Jak to się stało, że grał w Serie A, a dziś jest na Dolnym Śląsku? Wychowanek Hajduka Split opowiedział nam o treningach u Marco Giampaolo, na których nie […]
28.11.2020
Weszło
26.11.2020

Puchary, korupcja i przekręcanie nazwisk. Raymond Goethals, rewolucjonista z Belgii

– Nie marudź, graj! – pokrzykiwał do swoich piłkarzy Raymond Goethals w szatni, na treningu oraz na meczu. Charakterystyczny, brukselski akcent wystarczał, żeby zawodnik brał się w garść i wracał do pracy. Bez znaczenia, czy był to Alen Boksić, Paul van Himst, Rob Rensenbrink, czy Arie Haan. Szacunek do trenera miał każdy. Ciężko było go […]
26.11.2020
Liczba komentarzy: 47
Subscribe
Powiadom o
guest
47 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
muslim
muslim
2 miesięcy temu

Pakuj się i wyp…z polskiej ligi z tym scierwem z zagranicy.Niech grają najlepsi czyli Polacy.Potem tylko piłkę hanbicie.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
2 miesięcy temu

Ciężko jednak oceniać Kucharskiego, bo akurat w przypadku Legii, problem jest nazwijmy to systemowy, a w zasadzie to taki, że nie żadnego systemu, czy spójnej wizji. Od sasa do lasa, zmiana koncepcji co pięć minut. No bo co już mieliśmy? Mieliśmy już wizję bałkańską i portugalską z odpowiednimi dla nich transferami. Oczywiście każda wizja związana z kolejnym trenerem na lata… Były zaciągi zagraniczne i szukanie w lidze. Było branie graczy do odbudowania, ale i szukanie jakości na tu i teraz. Było szukanie oszczędności, ale przecież i budowanie drużyny z myślą o pucharach za pół roku. Obecnie mamy biedakadrę, która ma walczyć o mistrza i grać w pucharach oraz mało poważne podejścia do Grosickiego.
Kucharski w całym tym bałaganie oczywiście się kręci, lecz w sumie odbieram go jako oportunistę, który tak pieje, jak wiatr wieje, a kierunek wiatru określa koleś z burzliwą fryzurą, który jest zmienny, niczym pogoda w górach.

Kurwa Frankowska z Torunia
Kurwa Frankowska z Torunia
2 miesięcy temu

Polityka za Kucharskiego jest taka:
– szukam okazji na solidnych, zagranicznych ligowców, najlepiej 30-letnich z kartą w ręku lub śmieszną klauzulą wykupu, dam x 3-4 większy kontrakt niż miał, założe okulary, postawie kołnierzyk i będę udawał zajebistego dyrektora.
– szukam wśród Polaków, którzy chcą wrócić do Ekstraklasy, z racji tego, że mogą płacić najwięcej to takie okazje wygrywam, potem postawie kołnierzyk, założę oksy i będę udawał zajebistego dyrektora
– nie ma ligowców po okazji, nie ma wracających Polaków? to wezmę z polecenia i ofert menadżerskich kogoś, potem pierdolnę tekst, że od 7 roku życia oglądałem tego zawodnika, postawię kołnierzyk, założę okulary i będę udawał zajebistego dyrektora.

W pigułce to tak wygląda polityka transferowa Legii z czasów Kucharskiego. Bezpieczne ruchy, bez większego ryzyka, ale doprowadzające klub do ruin finansowych. Bo sprzedawać kogo nie ma, a ci piłkarze nie dają Europy.

XTR
XTR
2 miesięcy temu

Musisz zrozumieć realia. Bardzo ciężko znaleźć piłkarzy zagranicznych którzy dadzą jakość 1 jedenastce, będą chcieli grać w Polsce i są w wieku pozwalającym myśleć o ich sprzedaży z zyskiem. Poza tym co jest złego w piłkarzu 30 letnim? Piłkarz musi dawać jakość, a ta z doświadczeniem rośnie. Młodzi muszà się od kogoś uczyć, a gdyby w składzie nagle zaczął grać Mosór, Włodarczyk, Skibicki, Ślisz i Rosołek to byś zobaczył ze to kiepskie rozwiązanie.

Każdy dyrektor sportowy popełnia błędy – zobacz jakich kotów sprowadził Lampard. I co? I już go nie ma, na razie 2 z nich można powiedzieć ze dają odpowiednia jakość. Dla mnie wtopy Kucharskiego to Praszelik, Obradovic i Valencia.

gejz
gejz
2 miesięcy temu
Reply to  XTR

transfery transferami, ale sposób budowania kadry przez RK to absurd, co rok jakaś rewolucja, o przedłużaniu kontraktów przypomina sobie miesiąc przed wygaśnięciem. Młodzi uciekają do innych klubów itd.

Kurwa Frankowska z Torunia
Kurwa Frankowska z Torunia
2 miesięcy temu

Legia za jego kadencji zarobiła najwięcej, ale którego z tych piłkarzy sprowadzał do klubu Kucharski? Żadnego. Sprzedali to co było, a jak na razie ile przynieśli pieniędzy do klubu zawodnicy sprowadzeni przez Kucharskiego? Zero z transferów, zero z pucharów i nie ma za bardzo kogo sprzedawać. Przecież nie od dziś wiadome, że w Polsce i nie tylko dyrektor ma do wydania ile sobie “narucha” jak to ładnie ujął Żewłakow, a Kucharski dla Legii nic nie naruchał swoimi ruchami. Do tego sama polityka sprowadzania 30-latków z polskiej ligi jest pojebana. Niby bezpieczne ruchy, ale zjadającej budżet i potem nic nie dające w pucharach oraz zarobku z potencjalnej sprzedaży. Czyli to jest taka niby bezpieczna polityka, która pewnie dawałaby kolejne kolekcjonowanie mistrzostw, ale dalej nic nie dawała w Europie. Tylko, że taką politykę da się prowadzić mając dalej przewagę finansową, a jak ją utrzymywać nie awansując do fazy grupowej LE i nie sprzedając piłkarzy? I jeszcze dochodzi chora polityka z przedłużeniem kontraktów gdzie czeka do ostatniej chwili. Transfery z Ekstraklasy bądź ludzi, którzy tutaj byli i chcą wrócić, jak zza granicy to tylko z polecenia, zero skautingu. Ogólnie robi robotę jaką mógłby wykonywać każdy przeciętny kibic Ekstraklasy.

Radek
Radek
2 miesięcy temu

No nie sposób się nie zgodzić z “Torunia”. Legię stać na dużo, dużo więcej na rynku transferowym. Wyjątkowo słaba ocena jak na jakość Weszło.

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
2 miesięcy temu

‘Ogólnie robi robotę jaką mógłby wykonywać każdy przeciętny kibic Ekstraklasy.’

Wstawaj, zesrałeś się. Kolejny januszowaty śmieć, któremu się wydaje, że ‘on też by mógł w dyrektory’. Gówno wiesz o pracy Kucharskiego i tego jakie ma możliwości i ograniczenia.’Każdy przeciętny kibic ekstraklasy’ to może za ciecia na bramie robić co najwyżej. Takie bzdury jakie wypisujesz świadczą tylko o tym jakim zerem jesteś i jak bardzo nie masz pojęcia o pracy na takim stanowisku. Idź wychylić ‘Żubra’ i narzekać na sędziego Frankowskiego, kmiocie.

wolfy
wolfy
2 miesięcy temu

Dobry tekst. Wyważony.

wqd
wqd
2 miesięcy temu

Jego jeszcze ktoś zatrudnia, po tym jak szantażował Lewandowskiego?

Michu
Michu
2 miesięcy temu
Reply to  wqd

Szkoda, że nie mozna usunąć komentarz, co? xDD

CM711
CM711
2 miesięcy temu

A przecież realia pracy obu z nich nie są aż tak różne
—————-

LOL, taki wniosek to kompromitacja autora. Porównaj budżety, porównaj możliwości jeśli chodzi o pensję, porównaj coroczny start w eliminacjach pucharów. T

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
2 miesięcy temu
Reply to  CM711

Napisał przecież wyraźnie, że po Płatku nie oczekuje się piłkarzy o takiej jakości i gotowych walczyć o najwyższe cele. Ma nieco mniej pieniędzy do dyspozycji, ale też większy dupochron bo od obecnego Górnika nie oczekuje się, że będzie sprowadzał piłkarzy, którzy pozamiatają ligę. Raczej w miarę solidnych grajków. Finansowo realia ich pracy są podobne. Legia ostatnimi laty bardzo mało wydaje na transfery, pensji też nie płaci na nie wiadomo jakim poziomie, a musi kupować lepszych piłkarzy. Podobne realia pracy bo na niewiele sobie obydwaj mogą pozwolić. Jasne, Legia może przyciągać pod względem atrakcyjności miasta, pięknym stadionem, ale Górnik też ma fanatycznych kibiców, a koniec końców zawsze i tak liczy się kasa.

Stan Levy
Stan Levy (@stan_levy)
2 miesięcy temu
 1. Ocena Kostorza na minus? Ja bym się jeszcze wstrzymał, biorąc pod uwagę jak wielkiego pecha miał tej jesieni – poważna choroba plus problemy rodzinne. Wiele się okaże podczas tej rundy.
 2. W przypadku Mosóra i Włodarczyka ryzyko gry jest na tyle duże, że możemy brać za pewnik – w Legii kariery nie zrobią.” – zupełnie się z tym nie zgadzam, tym bardziej że Mosór mógłby teraz grać w trójce obrońców z dwoma doświadczonymi. Chociaż pewnie obu najbardziej by się przydały wypożyczenia dla okrzepnięcia w piłce seniorskiej, tak jak było z Majeckim czy Misztą.
 3. “powoli dojeżdża Cezary Miszta, ale słyszymy, że Artur Boruc chce zostać w klubie na kolejny rok, więc bramka będzie zablokowana” – nieprawda, z klubu wychodzą spójne sygnały że jeśli Boruc zostanie na kolejny rok to będzie w cieniu za Misztą.
 4. Największą kompromitacją Kucharskiego jest przedłużanie umów – Praszelik, Łakomy odeszli za darmo, teraz Wszołek cały czas bez przedłużenia. Po co on pojechał do Dubaju? Opalać się? Dalej żadna z ważnych umów nie jest podpisana.

Sam nie wiem co sądzić o Kucharskim. Może to i faktycznie dobry skaut (przecież bez powodu go Manchester nie zatrudnił), a tylko na dyrektora się nie nadaje? Może jakby schował się do cienia to lepiej by mu było pracować i klub by na tym zyskał?

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
2 miesięcy temu
Reply to  Stan Levy

‘nieprawda, z klubu wychodzą spójne sygnały że jeśli Boruc zostanie na kolejny rok to będzie w cieniu za Misztą.’ Nie no, chłopie, jakie sygnały? Naprawdę wierzysz w to, że jeśli Boruc zostanie na kolejny sezon to będzie w cieniu chłopaczka, który dopiero wchodzi w seniorską piłkę? Numerem jeden pozostanie Boruc, a Miszta będzie powoli wprowadzany, będzie dostawał więcej szans z niżej notowanymi rywalami i to moim zdaniem dobrze. On nie jest gotowy na regularną grę w 1 składzie. Talent, ale ostatnio z ŁKS pokazał, że jeszcze nieoszlifowany.

Krzysiek
Krzysiek
2 miesięcy temu

legia największą ku… jest. Niech zdycha 🙂

Emir Śremu
Emir Śremu
2 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

Starą pochowałeś, że kolejnej kurtyzany w swoim marnym życiu szukasz?

jajko
jajko
2 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

frajerze sji pałe

Boguś Drzewo
Boguś Drzewo
2 miesięcy temu

Gnać go w cholerę!

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
2 miesięcy temu

Tak Kucharski wyczyścił tę kadrę, że nadal Legia ma w składzie artystów pokroju Cholewiaka(swoją drogą klasyfykowanie go w “najlepszych transferach” to dobry żart) czy Rochy i nieudanych transferów ostatnich okienek i trzecie okienko nie mówi się o niczym tylko o czyszczeniu kadry. Do tego ogromny problem z młodzieżowcem bo Slisz zaraz nim przestanie być. Podjęcie ogromnego ryzyka w ogóle ze Sliszem, który zamroził Legii pieniądze na transfery na przynajmniej 1,5 roku, bo może się okazać, że Legia albo wcale nie odzyska za niego pieniędzy wcale albo odzyska minimum.
Kadra pełna dziur. Ogolne obniżenie jakości kadry na tyle, że Liga Europy okazała się Himalajami. Do tego ściąganie piłkarzy przydatnych gdy jest już po ptakach i w kluczowym momencie sezonu już jest pograne. Mało piłkarzy ściąganych spoza naszej polskiej bańki co świadczy raczej o kulejacym skautingu.

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
2 miesięcy temu
Reply to  Szymon Janczyk

Kompletnie się nie zgadzam. Slisz nie zapewnił młodzieżowca na 1,5 roku tylko na rok-pół bo wcześniej młodzieżowcy byli w kadrze więc nie był jakiś mega konieczny. To czy Slisz się zwróci czy zwróci tak jak Wieteska to się jeszcze okaże bo nie jest powiedziane, że znajdzie się zachodni klub który da 3,5-4 miliony euro(bo pewnie za mniej Legia nie sprzeda) za 22 letniego defensywnego pomocnika całkiem negatywnie weryfikowanego przez europejskie rozgrywki i nawet nie przymierzanego do reprezentacji. Jest spora szansa, że Legia wyjdzie albo na 0(czyli 1,5 miliona będzie leżało przez 2 lata w zarmażarce) albo z defensywnym pomocnikiem na lata za 1,5 miliona euro(czyli 1,5 euro spalone w piecu). Generalnie to sam sobie zamroził 1,5 miliona euro tylko po to żeby potem mówić, że nie ma kasy na transfery i że to nie jego wina. Geniusz.
Tanie uzupełnienia składu nie działają. Nie ma sensu wydawać jakichkolwiek pieniędzy na piłkarza który jest czwartym bocznym obrońcą do gry, trzecim skrzydłowym czy trzecim napastnikiem. To wygląda fajnie dopóki taki Cholewiak nie musi być rozważany do wejścia na boisko, wtedy wszyscy kibice przeklinają że na ławce nie ma kogoś lepszego, kto móglby realnie walczyć o pierwszy skład. Nie wiem kiedy miał się sprawdzić Cholewiak. Chyba w tych meczach w których równie dobrze można było namiętnie stawiać na Rosołka albo innego młodzieżowca i nie byłoby żadnej różnicy. Na tej zasadzie to można obronić i transfer Piecha do Legii. Jest to zabieranie miejsc w kadrze

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
2 miesięcy temu
Reply to  Szymon Janczyk

Skoro 1,86 m euro zapłacili to znaczy że sprzedając na 2-2,5 m wyjdą na 0(bo trzeba doliczyć pensję itd.). Pytanie brzmi czy zamrożenie 2-letniego budżetu transferowego było warte posiadania Slisza? I czy wtedy można tłumaczyć się brakiem środków na transfery? Posiadanie Slisza to posiadanie młodzieżowca na poziomie w walce o MP(bo na puchary to się nie spina) Jakoś mi się to nie równoważy z zamrożeniem budżetu transferowego na lata chociaż wymówka dla dyrektora dobra. Jednak wolałbym jakby Legia kupiła dwóch piłkarzy do pierwszego składu przez dwa lata. Dlatego uważam, że jeżeli Legia nie zarobi na nim 3,5-5 milionów to ten transfer będzie trudny do obronienia finansowo.
A co do Cholewiaka to skoro Legii nie było stać na kogoś lepszego(ciekawe dlaczego?) To lepiej było nikogo nie kupować. Nic pewnie by się nie zmieniło gdyby Cholewiak nie zagrał nigdy żadnego meczu w Legii, a zamiast niego grałby częściej Rosołek albo inny Włodarczyk…

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
2 miesięcy temu
Reply to  Szymon Janczyk

w ogóle teraz podsumowałem te tabelki. Kucharski wydał 5,5 miliona EURO w 4 okienka czyli wychodzi niecałe 1,37 m EURO na okienko. No chyba nie można mowić, że pracował z zerowym budżetem i chyba ktoś kiedyś mógłby się pokusić o to, żeby podsumować te 5,5 m EURO wydatków…

Tonald Dusk matole
Tonald Dusk matole
2 miesięcy temu

Miał być Bayern Warszawa, 16 milionów euro za jesień ligi mistrzów 2016, jest parodia piłki nożnej i pośmiewisko na lata. Czy było do przewidzenia?

Cóż. Oczywiście, że tak.

Hadajasekret
Hadajasekret
2 miesięcy temu

Ile razy w kółko można powtarzać. Zaorać ten kabaret pod wyrwigroszem zwany ekstraklasą.

Postawić na nogi polską ligę, w której będą grali młodzi Polacy. Oglądać się tego nie będzie dało i tak, to wina kolejnych kabareciarzy na stanowiskach trenerów młodzieży. Ale chuj z poziomem tego gówna, niżej nie będzie. Chodzi o to, żeby patrząc na taki mecz można było się utożsamić z młodymi lokalnymi zawodnikami, w przeciwieństwie do bandy kulawych przebierańców w koszulkach tego czy tamtego koloru.

pkvern
pkvern (@pkvern)
2 miesięcy temu

Najważniejszą przyczyną problemów Legii jest coroczny brak awansu do pucharów. A głównym powodem to, że od czasu bezsensownej decyzji o zwolnieniu Magiery zespół był pozbawiony jakiejkolwiek porządnej opieki trenerskiej. Jozak, Klafurić i Sa Pinto to totalne nieporozumienie, a dla Vukovicia było zdecydowanie za wcześnie na bycie trenerem Legii. Można się śmiać z Michniewicza, mówić że polska myśl szkoleniowa, CM711 i tak dalej, ale po raz pierwszy od czasów Czerczesowa Legia ma prawdziwego trenera, a nie jakiegoś opiekuna lub kandydata na dobrego trenera (Magiera i mimo wszystko Vuko). I ten, kto jest temu winny ponosi pełna odpowiedzialność za to, że Legia od paru dobrych lat drepcze w miejscu, że zaprzepaszczono szansę na zbudowanie solidnego klubu grającego co roku w Europie i choćby za to, że Karbownik odszedł z Legii za szybko i za tanio.

edit: a tak w ogóle to fajny artykuł

Last edited 2 miesięcy temu by pkvern
Meister Yoda
Meister Yoda
2 miesięcy temu
Reply to  pkvern

To który to klub z naszych rejonów zbudował solidność i stabilność na grze w LE czy LM?
Bo Legia w Europie to taki meteoryt jak Petrzałka Artmedia, Dundelage czy Sheriff Terespol.

Krzysiek
Krzysiek
2 miesięcy temu
Reply to  Meister Yoda

Bate Borysov

Meister Yoda
Meister Yoda
2 miesięcy temu
Reply to  Krzysiek

To patrz gdzie są obecnie.
Ostatni majster w sezonie 17/18.
No odjechali jeszcze lepiej niż Legia po cudzie z Dundalk.

Rafał
Rafał
2 miesięcy temu

Jak wymieniacie transfery z lata to tylko przy Juranoviciu jest kwota 400 tysięcy, reszta z opisu wynika, że kosztowała bardzo niewiele. To dlaczego w dalszej części jest, że wydali 2.5 mln na transfery latem 2020? Chyba jakieś ostre przekłamanie.

Meister Yoda
Meister Yoda
2 miesięcy temu

Pięknie owijanie bawełną.
A kto zadłużył Legię i kto wpisał w budżet kasę z gry w LE?
Kto sprowadzał drogo i na choojowych dla klubu warunkach?
Nadprezes Leśniodorski.
1 mln euro za przyjście Jędzy plus 730 tys euro samej pensji rocznie? Mówisz masz.
0.5 mln euro dla Hamy by zrobić na złość Lechowi (plus tyle samo w kontrakcie)? No problemo.
Gwarancja 50% kasiorki z transferu dla menago i piłkarza? Oczywiście, że się da.
Masłowski za 1 mln euro? Czemu nie.

Legia powoli się ogarnia. Sytuacji nie ułatwiają lockdowny. Ale widać progres. Styczeń 2017 było 120 mln pln długów (60 mln pln z LM uratowało budżet).
Styczeń 2021 było 31 mln pln długów (gdyby nie COViD pewnie byłoby na zero).

Nie jestem fanem Szopena, natomiast szaleństwa jakie planował Boguś (2 mln euro rocznie dla Felipe Caicado, pomysł na sprowadzenie Groskia za 2 mln euro czy rollowanie długów) to było proszenie się o katastrofę.

Meister Yoda
Meister Yoda
2 miesięcy temu

A pozyskanie Jasurbek Yaxshiboyeva to nie wzmocnienie?

Jacek
Jacek
2 miesięcy temu

Co oni moga zrobic z Najmanem polskich trenerow? Monchi by nienadazal ladowac baterii w dronach. Tam raczej jest potrzeba dobrego PR-owca w style bylych legend jakie zatrudnia Bayern i wtedy problemy szatni i wirusolog Michniewicz nie istnialyby w mediach,

Kaz
Kaz
2 miesięcy temu

Letnie transfery:

Kapustka na plus
Boruc na plus
Mladenovic na plus
Juranovic na plus
Valencia na minus

wini
wini
2 miesięcy temu

obciążano NIEGO??

Tomasz
Tomasz
2 miesięcy temu

“Natomiast koniec końców widzimy efekt końcowy.” WTF?!? To już nawet nie grafomania, to słowny fetyszyzm.

Zenek
Zenek
2 miesięcy temu

Ten tekst w tytule z “osądem bohatera” przy pierwszym razie był zabawny, przy drugim nudny ale w kółko powtarzany aż wkurzający

Rks
Rks
2 miesięcy temu

Co to transferu lopesa to biorąc pod uwagę że był on sprowadzony tanim kosztem jako uzupełnienie składu, to wyszedł on na plus samym meczem z Lechem

Doradca Zarządu ze znanym nazwiskiem
Doradca Zarządu ze znanym nazwiskiem
2 miesięcy temu

Tu nie ma co decydować, tu trzeba dzwonić do Bernharda Heuslera.

Weszło
16.04.2021

Górnik wreszcie z entuzjazmem w grze, zabójcze zmiany Magiery

Górnik Zabrze wreszcie rozegrał mecz z entuzjazmem w ofensywie, ale dało to tylko remis ze Śląskiem Wrocław, u którego różnicę zrobili rezerwowi. Jeżeli ktoś dziś może odczuwać niedosyt ze zdobytego punktu, to raczej gospodarze.  W drużynie Marcina Brosza przypomniało o sobie kilku zawodników, którzy ostatnio zawodzili. Alasana Manneh na kompromitujący poziom nigdy w tym sezonie […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Yaya Toure chce przeprosić Guardiolę za oskarżenia o rasizm

Przed laty Yaya Toure i Pep Guardiola nie mieli ze sobą po drodze w Manchesterze City. W końcu rozgoryczony reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej opuścił Etihad Stadium, a później sugerował w wywiadach, że szkoleniowiec “nie przepada za piłkarzami z Afryki”. Dziś na łamach Daily Mail były pomocnik The Citizens przyznał między wierszami, że nie był to […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Kolejna porażka klubu Jóźwiaka i Bielika

Fatalnie spisuje się ekipa Derby County w tym sezonie Championship. Tym razem “Barany” przegrały na wyjeździe 1:2 z Blackburn i są coraz bliżej ponownego osunięcia się do strefy spadkowej. Podopieczni Wayne’a Rooneya zaczęli starcie z Blackburn nieźle, bo prowadzili po 22 minutach gry, ale ostatecznie skończyli na tarczy. Kamil Jóźwiak znalazł się w wyjściowej jedenastce, […]
16.04.2021
Weszło FM
16.04.2021

Sobota w Weszło FM: Lumpowanie, Ekstraklasa i finał Copa del Rey

Na sobotę w radiu Weszło FM zaplanowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji – na czele z programem „Stan Futbolu” oraz relacjami z meczów Ekstraklasy oraz finału Pucharu Króla. Szczegóły znajdziecie poniżej: 9:00 – 11:15 – „Dwójka bez Sternika” – w sobotnim poranku powitają Was Monika Wądołowska i Jakub Białek. Biorąc pod uwagę skład programu, jest szansa […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Szczęsny do PSG, Paredes do Juve?

Mnożą się pogłoski o możliwych przenosinach Gianluigiego Donnarummy do Juventusu. A to oznacza, że w dominie transferowych spekulacji poruszone zostało także nazwisko Wojciecha Szczęsnego. Donnarumma miałby otrzymać od władz “Starej Damy” bajońskie wynagrodzenie, długą umowę i – co za tym idzie – niekwestionowany status bramkarza numer jeden w klubie. Szczęsny, który w ostatnim czasie popełnił […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Powtarzalność Pogoni. Podbeskidzie bez szans na grę w piłkę

W drugim kolejnym meczu Pogoń nie dała rywalowi żadnych szans. Wisła Płock nie oddała celnego strzału przeciwko Portowcom, Podbeskidzie z jakąkolwiek groźną sytuacją czekało do doliczonego czasu gry. Niby w obu meczach byli faworytami, ale każdy, kto śledzi tę ligę wie, ile razy łatka faworyta była tylko przyczynkiem do lania faworyta. Podbeskidzie? Cóż, wciąż ich […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Zmieniają się nazwiska, trenerzy, styl gry, a ŁKS dalej wygrywa mecze rywalom

Ach, starcie dwóch ekstraklasowców z ubiegłego sezonu dało nam nieprawdopodobną frajdę – cofnęliśmy się do czasów, gdy trybuny były pełne, spadały trzy drużyny, a ŁKS strzelał gole dla swoich rywali. Dziś Łódzki Klub Sportowy ugościł Arkę Gdynia i ugościł naprawdę po królewsku – zdobywając dla swoich przeciwników dwa urocze gole.  Jak to możliwe? Ano tak, […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Mamrot po porażce z Arką: – Zawodnicy muszą uwierzyć w siebie

ŁKS Łódź przegrał u siebie 1:2 z Arką Gdynia w meczu na szczycie 1. ligi. Smutku po końcowym gwizdku nie ukrywał Ireneusz Mamrot – obecnie trener łodzian, a do niedawna gdynian. – Na początku drugiej połowy Arka przejęła inicjatywę. Trudno to skomentować, bo wiemy w jakich okolicznościach straciliśmy gole. Przegraliśmy ważne spotkanie – narzekał Mamrot. […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Ramos jednak nie zakończy kariery w Realu?

Coraz więcej wskazuje na to, że sezon 2020/21 będzie ostatnim dla Sergio Ramosa w barwach Realu Madryt. Dziennikarze Cadena SER donoszą, że hiszpański stoper nie podpisze nowej umowy z “Królewskimi”. Ramos nie jest może wychowankiem Realu, ale niewątpliwie zapracował na status legendy madryckiego klubu. Ma obecnie na koncie 670 meczów w ekipie Los Blancos na […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Jorge Felix przełamał się w Turcji [WIDEO]

Jorge Felix w Ekstraklasie wymiatał – w sezonie 2019/20 zdobył aż 16 bramek w Ekstraklasie, dorzucając też do tego kilka asyst. Po przeprowadzce do tureckiego Sivassporu idzie mu odrobinkę gorzej. Dzisiaj Hiszpan zanotował… premierowe trafienie w tureckiej lidze. Trafienie, dodajmy, dość istotne. Sivasspor przegrywał na wyjeździe 0:2 z Genclerbirligi, jednym z najgorszych zespołów w ligowej […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Symulka czy potknięcie piłkarza Pogoni? [WIDEO]

Kamery obserwujące boisko ze wszystkich stron. Do tego sędziowie przyglądający się powtórkom spornych sytuacji na VARze. A jednak niektórym piłkarzom przychodzi jeszcze od czasu do czasu do głowy, by wymuszać jedenastki absurdalnymi, teatralnymi upadkami. Pytanie – czy zachowanie Adriana Benedyczaka można podciągnąć pod kategorię padolino? Zobaczcie sami: źródło: Canal+Sport HD Zawodnik “Portowców” za swoje zachowanie […]
16.04.2021
Uncategorized
16.04.2021

Egzamin Dojrzałości: Szczęście czy fart? Bergier i Łyszczarz podbiją quiz?

Czy dostali już od Jacka Magiery swój egzemplarz książki Szczęście czy Fart? Czy znają życiorys Janusza Wójcik? W kolejnym odcinku Egzaminu Dojrzałości, w którym testujemy wiedzę ekstraklasowych młodzieżowców na temat polskiej i światowej piłki, wystąpili Sebastian Bergier i Adrian Łyszczarz ze Śląska Wrocław. Zapraszamy wraz z PKO Bankiem Polskim.  
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Probierz: – Jestem doświadczony i potrafię zachować spokój

Przed meczem z Legią Warszawa szkoleniowiec Cracovii, Michał Probierz, podkreślał znaczenie swojego doświadczenia w procesie wyprowadzania “Pasów” z kryzysu. – Jesteśmy rozczarowani, bo wszyscy bardzo liczyli na Puchar Polski. Ponoszę pełną odpowiedzialność za to, co robię i za to, gdzie dziś się znajdujemy. Jestem na tyle doświadczony, że potrafię zachować spokój i mimo problemów przetrwać […]
16.04.2021
Ekstraklasa
16.04.2021

PKO Bank Polski zostanie przy Ekstraklasie? Duże zyski marketingowe

– Wartość umowy jest poufna, ale biorąc pod uwagę wypracowane efekty, inwestycja banku w ligę zwróciła się wielokrotnie. Jesteśmy w trakcie negocjacji, chcemy kontynuować współpracę – mówi w „Pulsie Biznesu” Marcin Mikucki, dyrektor departamentu komunikacji, marketingu i sprzedaży Ekstraklasy, o kontrakcie ligi z PKO Bankiem Polskim. Wysoce prawdopodobne jest więc, że mocny partner zostanie z […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Mandżukić zrzeka się marcowej wypłaty w Milanie

Przygoda Mario Mandżukicia z Milanem jest – bardzo, ale to bardzo delikatnie rzecz ujmując – nieudana. Chorwat trafił do Mediolanu w kiepściutkiej formie, ciągle dręczą go kontuzje mięśniowe i w sumie rozegrał w Serie A niespełna 80 minut. Teraz jednak pokazał klasę. Postanowił zrezygnować z marcowych zarobków. W marcu wicemistrz świata z 2018 roku nie […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Polki spadają w rankingu FIFA

W najnowszej odsłonie rankingu FIFA polska drużyna narodowa kobiet spadła na 30. pozycję (ze 167). To dokładnie o jedno miejsce gorszy wynik niż poprzednio. Polki w 2021 roku rozegrały jak dotąd dwa oficjalne mecze i oba przegrały. W lutym z Hiszpankami w ramach eliminacji do mistrzostw Europy (0:3), a przed kilkoma dniami towarzysko z Szwedkami […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Pogba: – Solskjaer i Mourinho? Ole nigdy nie staje przeciwko swoim piłkarzom

Paul Pogba w telewizji Sky Sports po raz pierwszy otwarcie opowiedział o swoich burzliwych relacjach z Jose Mourinho. Trochę się portugalskiemu managerowi oberwało, choć chyba najbardziej zadowolony z przebiegu tej rozmowy będzie… Ole Gunnar Solskjaer. Nie jest tajemniczą, że Pogba i Mourinho za sobą nie przepadają, choć początkowo ich relacje układały się znakomicie, a Portugalczyk […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

“Pan Przesmycki nie wykorzystał swojej szansy, by siedzieć cicho”

Jarosław Rynkiewicz, były sędzia piłkarski, w poprzednim tygodniu wygrał proces sądowy ze Zbigniewem Przesmyckim. Wymiar sprawiedliwości uznał, że wszystko to, co powiedział w wywiadzie dla “WP Sportowe Fakty” było prawdą. Skrytykował wówczas system oceniania sędziów w Polsce, a także otwarcie przyznał, że w wyniku praktyk stosowanych przez przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN był zmuszony zrezygnować z […]
16.04.2021